d DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HQLLAND. De Bergmolen. DONDERDAG 16 JANUARI 1908, SCinderhuisvest 3!>33f Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. 32st* Jaargang. No. 6787, e Witj 7 m. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. ►p De verkiezing. 10.000 gulden! Een beleefd verzoek. Algemeen Overzicht. Nieuwtjes in drie regels. Gemengde Berichten, FtlllLLETON, KÜWE HURIBRCHE MUI ABONNEMENTSPRIJS: Ter 8 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,8C Afzonderlijke nummers„0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60 (eontant)f 0.60 Elke regel meer«0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Het ia afgeloipen zooals we ver wacht hadden. De heer K rel age is gekozen, en in de beide andere vacatures is een her stemming noodig geworden, da socia listen vielen af. Dat tegen den onbekenden beer Huls- wit de meer bekende voorzitter der Protestantsch christelijke kiesvereem- ging een aantal stemmen meer zou krij gen, dat was te verwachten. En dat de door het oud-liberalisme gekruiwagende heer Tjeenk Willink meer stemmen zou bekomen dan de velen onbekende Katholieke candidaat, dat was ó6k te verwachten. Ofschoon we niet hadden verwacht, dat het verschil in stemmen tusschen beide Christelijke candidaten zóó groot zou zijn. Blijkbaar hebben een aantal anti revolutionairen Mr. Smit niet gestemd, wat in zekere kringen ook te voren werd gefluisterd. Het zal nu bij de herstemming hard werken worden I Veel zal afhangen van de sociaal democraten maar die beteekenen hier in Haarlem, wat zelfstandigheids- gevoel en onafhankelijkheid aangaat, nog minder dan elder3. Onze lezers hebben er gisteren het primeurtje van gehad: in een groot deel van onze oplage konden we giste ren reeds het feit mededeelen dat vandaag door onze plaatselijke collega's wel verder wereldkundig zal worden gemaakt: de verandering van de kei bestrating in een klinker-straat op den Wagenweg zal de gemeente tien duizend drie honderd gulden kosten. Althans volgens raming. Gewoonlijk komt daar bij de uit voering nog wat op. Burgemeester en Wethouders deelen dat den Raad mede, en die mededee- ling moetin de volgende raadszitting voorkomen. Het zal ons benieuwen wat de Raad d&n doet. Of er geen stem zal opgaan, die reageert op het bekende, en door ons nog altijd afgekeurde besluit? Of er geen zal zijn onder de klinker voorstanders van toen, die nü zal terugdeinzen voor zóó'n uitgave, in deze tijden? Men weet het: n' en deplaise den heer van de Kamp, die met zoo veel welsprekendheid en handigheid we zeggen het gaarne in ons blad in een interview zijn Btem vóór de klinkers heeft gemotiveerd, waren en zijn wij nog van meening, dat het bekende Wagenweg-besluit voor de gemeente een ruïne zal dreigen te worden. Niet, omdat we iets tegen de klin- kérs zouden hebben. Of omdat we zooveel voor keibestraticg gevoelen. Maar alleen omdat we, in dit onder havige geval, het olfer voor de gemeen tekas te groot vinden in vergelijking met hetgeen er voor verkregen wordt. Zoo oordeelden we al, toen we het bedrag niet wisten Nu we het wèl weten, en het zoo reusachtig blijkt te zijn, nu is onze opinie over 't besluit zeer versterkt 1 Zelfs de meest-teergevoelige Wagen weg-bewoner moet het toestemmen, dunkt ons, dat tien duizend guldens u>t de gemeentekas (plus de duizen den guldens voor onderhoud méér telken jarel) Al te veel is op dit aller ongunstigste tijdstip, voor een maat regel, die alleen ten pleiziere van enkelen wordt genomen I Mogen wij den lezers van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" eens iets ver zoeken? Het is dit. Velen Uwer hebben al eens iet» te verkoopen, hetzij roerende goederen of onroerende. Wanneer ge u daarvoor tot een notaris of makelaar wendt, verzoek dezen heeren dan tevens de advertentiën voor deze verkoopin- gen ook te doen opnemen in de „Nieuwe Haarlemsche Courant". Vooral nu het aantal abonnementen op ons blad in de laatste maanden met zoo buitengewone snelheid ge stegen is, zijn de advertentiën van veilingen, verkoopingen, boelhuizen enz. in ons blad zeer op haar plaats. Verzoek dus H.H, Notarissen en Makelaars beleefd, de verkoopingen enz. ook in ons blad te doen aankon digen. Een beleefd verzoek in dat opzicht zal in veel gevallen gehoor vinden, vooral nu er evenveel reden is deze advertentiën in ons blad te plaatsen als in andere. De Roomsche menschen koopen en verkoopen toch even goed als anderen, en hebben er dus evenzeer belang bij, op dit gebied op de hoogte te zijn, nietwaar Steunt ons ook in den richting, waarde lezers, en de vooruitgang van onze Roomgche Courant zal nog snel ler gaan dan tot nu toe. Het uiteen vallen van het Duit- sche „blok", dat door von Bulow's houding in zake het kiesrechtvraag- stuk dan toch zoo goed als zeker is, lokt reeds allerlei beschouwingen uit in de bladen. We kunnen die natuurlijk niet volgen, maar wel nog worden ge constateerd, dat de vrijzinnigen alleen woest tegen von Bülow ge stemd zijn: de Zuid-Duitsche volks partij, een der liberale fracties van het „blok", is al door verschillende kiesvereenigingen gesommeerd om de vriendschap met von Bülow op te zeggen. En de socialisten, die evenals het Centrum, hoewel op heel andere gronden, met belangstelling het curieus monsterverbond tusschen het meestbehoudende en het liberale element aanzien, stoken het vuurtje natuurlyk op de hun eigen wijze aan. Er wordt al aangekondigd, dat de sociaal-democraten in den Rijksdag aan de regeering da volgende vragen zullen stellen: lo. Om welke redenen heeft de rijkskanselier in de verga dering van den Pruisischen Lauddag van 10 dezer de invoering van het kiesrecht voor den Rijksdag in een bondsstaat een maatregel genoemd, die tegen het belang van den staat in zou druischen: 2o. keurt de rijks kanselier 't goed,dat bij de sociaal-de mocratische volksvergaderingen, d'e op 12 dezer te Berlijn zijn gehouden om propaganda te maken, troepen in de kazernes geconsigneerd waren, om, zoo noodig, tusschen beide te komen Bebel en llscher zullen deze in terpellatie toelichten. Dat kan weer wat aardigs wor den! Nu we toch aan de anticlericale politiek bezig zijn, kan gelijk wel eens wat gezegd worden over Rome, waar zooals we weten de vrijmet selaar Nathan, een Engdsche jood van origine, burgemeester is gewor den. De gemeenteraad bestaat daar nu, omdat de Katholieken niet aan de verkiezingen hebben willen deel nemen, geheel uit anticlericalen. En de heeren zyn al begonnen zich te laten kennen. Ze hebben gisteren, met 51 stem men tegen 3 en 5 onthoudingen, een motie aangenomen, door den heer Nathan natuurlijk veidedigd, om alle godsdienstonderwijs van de lagere scholen uit te sluiten! Wat 'n kranige helden! Ja, het aload-Christtlyke Rome zal het weten, dat lui die Nathan heeten, regeeren op den Capito- lynschen heuvel, en de historische plaats der stadspraefecten uit den Romeinschen keizertijd nu is inge nomen door een Engelschen jood! Uit Perzië komn er weer ernstige geruchten. De sedert vele maanden hangende grensgeschillen tusschen Perzië en Turkije zijn namelijk door een ge welddaad van de Turken op zeer ernstige wijze verscherpt: zij hebben den stadhouder der Perzische pro vincie Aserbeidsohan, overvallen en hem een menigte wapens, be nevens een groot bedrag aan geld afhandig gemaakt. Dit voorval heeft in de Perzische hoofdstad zeer groote opgewonden heid veroorzaakt. De stadhouder, prins Fermon Ferma, seinde zelf naar het parle ment te Teheran: „De Turken om singelden mij bij Sandschboelek, maakten talrijke 'geweren buit en de kas met 80.000 tomanen, onge veer 340.000 gulden." Onmiddellijk na ontvangst van dit telegram begaven de president van het parlement, de minister van Oorlog en de hooge geestelijkheid zich naar het paleis, j>m met den Sjah over den toes'.and te beraad slagen. Deze was door het voorval ten diepste getroffen, zoo zegt het tele gram, en hij deed alweer wat hij in den laatsten chronisch schijnt te doen: hij legde nogmaals opden Koran een eed af, om thans met het parlement oprecht samen te werkenHm Zooveel eeden achter elkaar.... en alle voor dezelfde zaak, dat is toch wel een beetje ver dacht Japan heeft de crisis gekregen waarmede het al zoo lang bedreigd was: de geldmiddelen van Japan schijnen niet bij machte te zijn gelyxen tred te houden met de steeds reusachtige vermeerdering van de leger- en marineuitbreiding. Japan wil met geweld zijn oor logsmateriaal, levend en dood, zoo grootsch mogelijk maken. Maar.... het geld raakt eens op. En zoo is er nu crisisde minis ters van financiën en van verkeers wegen treden af, omdat za du oor- deelen dat er eens wat beziuniging kunnen komen. Maar de Mikado en de meerder heid van het ministerie denken niet aan bezuiniging op de oorlogs uitgaven. En men moet zeggen daar is met het oog op Amerika's dreigende houding, al legt men ook zoo vredelievend mogelijke verkla ringen af, wel wat vóór aan te voeren Gisteren werd in B e 1 g i de heer Cooremans tot president van de Kamer benoemd in plaats van den heer Schollaert. De (liberale) Belgische correspon dent van het grootste Nederlandsche liberale orgaan teekent den nieuwen Kamerpresident als volgt: „Aan vankelijk is hij verre van innemend; maar, de goedheid-zelf, helder en breed van geest, zeer toegankelijk, toegevend en tegemoetkomend voor andersdenkenben, geniet hij aller sympathie. Zijn eerlijkheid maakt hem tot middelaar tusschen de twee fracties zijner partij. Demokratisch gezind overigens, en raadgever door aanhuwelijking van het machtigste der katholieke provinciebladen „Le Bien Publio", is hij als het arche type van zijn partij in de tegen woordige omstandigheden. Ook door tegenstrevers geëerbiedigd, wordt bij zonder twyfel een uitnemend Kamerleider." Een vleiend getuigenis zeker uit den mond van een tegenstander! Het tweede huwelijk van vorst Fer dinand van Bulgarije is op 29 Februari (schrikkeldag) gesteld. Het ongeluk in het Bois de Boulogne te Parijs heeft toch nog vijf menschen het leven gekost. Minister Pichon van Frankrijk is wegens de Marokko-zaak gisteren reeds uit Madrid te Parijs teruggekeerd. President Fallières zal dezen zomer de hoven van Skandinavië bezoeken.De reis duurt drie weken. President Roosevelt heeft verklaard, dat binnen een jaar de Cubanen geheel onafhankelijk zullen moeten zijn. H. M. de Koningin op het ijs. H. M. de Koningin zal het gar nizoen van 's Gravenhage morgen in de gelegenheid stellen om, ijs en weder dienende, wedstrijden in het schaatsenrijden te houden op de ijsbanen van het Huis ten Bosch, bij welk vermaak H. M. zich voor stelt tegenwoordig te zyn. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland gemachtigd de Staten van dat gewest in buitengewone zitting bijeen te roepen op Dinsdag 11 Februari, teneinde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer N. D. Kemink. Bij Kon. Besl. is aan mr. S. J. Blaupot ten Cate, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart, eervol- ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het dapartement van binnenlandsche zaken. De Katholieke Kamerclub. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt ons: Heden(gister)middag hield de club van Katholieke Kamerleden in het gebouw der Tweede Kamer een vergadering, welke reeds in de helft van December tegen heden was uitgeschreven, waaruit als vanzelf volgt dat deze bijeenkomst geenerlei betrekking had op de ministerieele crisis. Zij had alleen ten doel de be handeling ean het rapport der Katholieke Kiesvereenigingen be treffende het kiesrechtvraagstuk in aansluiting met de resultaten van een onderzoek door een commissie uit de Kamerclub, ingesteld over dezelfde aangelegenheid van het kiesrecht. Reorganisatie der Kamers van Arbeid. Men meldt ons: De commissie, benoemd door de vereeniging van Voorzitters en Se cretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland, teneinde aan te ge ven, op welke wijze een reorgani satie der Kamers van Arbeid dient te geschieden, welke commissie be staat uit de heeren mr. H. L. Drucker (voorzitter), mr. Ph. Fal- kenburg, W. Havers, J. H. van Heek, D. de Klerk, jbr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, mr. E. M. Meyers (secretaris), Henri Polak, J. H. A. Schaper, Jos de Sterke, A. S. Tal ma, J. van Waard huizen en mr. J. H. van Zanten, heeft besloten door middel van vra genlijsten een onderzoek in te stel len omtrent de beide volgende hoofdvragen le. Welke zijn de ervaringen, met de Kamers van Arbeid opge daan, en hoe moet over hare wer king worden geoordeeld? 2e. Hoe moeten samenstellingen bevoegdheid der Kamers van Arbeid worden geregeld om deze beter aan haar doel te doen beantwoorden De commissie prjjs stellende op de meening van hen, die door hun ervaring of door hun studie tot oordeelen in deze bevoegd zijn, heeft de voorzitters der bestaande en der opgeheven Kamers van Ar beid, de haar bekende patroons- vereenigiDgen, een aantal vakbon den en vakvereenigingen van werk lieden en een aantal mannen van studie verzocht de vragenlijst te willen invullen. Zij bestaat uit twee gedeelten, nl. vragen omtrent de werking der tegenwoordige Kamers en vragen omtrent taak en bevoegd- beid der Kamers by een nieuwe wettelijke regeling. Achterstand in de wetgeving. Het Wtekbl. van het Recht klaagt over de stremming die de crisis opnieuw in den wetgevenden arbeid, met name die van het departement van Justitie, teweegbrengt: Hy die zich thans met de leiding van het departement vau Justitie belasten wil, aanvaart een zware en verantwoordelijke taak. Steeds lui der en luider worden de ttemmeu die over den achterstand in onze wetgeving klagen. Met elk jaar wordt de toestand ernedger. Er moet om de schade in te halen, hard gewerkt worden. Wij hebben behoefte aan een minister, die de regeeringsboot niet alleen stuurt met vaste hand, doch haar tevens een snelle vaart weet te verzekeren en daarbij volkomen zeker is op de parlementaire wate ren, aa:i een minister, die weet wat hij wil, dit met voortvarendheid ten uitvoer brengt en die de Kamer aan zijn wil onderwerpend, haar naar zijn wil doet werken. Niet overwegen, maar doen en afdoen, zij de leus van den komenden be windsman. De Staatsspoor. Men verneemt dat aau de op 80 dezer te Utrecht te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen zal worden voorgesteld het ereëeren eener geldleening, met f 15,000,000. Een intieme plechtig heid. In de fabriek der firma O. Jamin te Rotterdam zal op Zondag 26 dezer de plechtige onthulling plaat» hebben van den gedenksteen ter eere van wijlen den heer O. Jamin, door het personeel aange boden, waarna de overdracht plaats heeft aan zijn zonen, de tegenwoor dige patroons der Z.-H. Stoomfabriek De onthulling geschiedt in tegen woordigheid van familie, personeel en genoodigden, door mevr. A. RekkerJamin. Een ongeval op 'tDelf- sche station. Uit Delft meldt (Naar het Duitsch.) 2). Ze beleefde niet veel genoegen van haar beide kinderen: Hans, die eenmaal den molen over moest nemen en Renata, Hans zuster, die reods 16 jaar met een houtvester getrouwd was. Beiden konden elkaar niet verdragen en tusschen zijn zwager en Hans kwam het gedurig tot onaangenaamheden, als ze elkaar ergens aantroffen. Do houtvester Dohme, een zeer plichts- betraehtend en een zeer consciëntieus beambte had een zoon uit zijn eerste huwelijk, die als leerling op't atelier van een beroemd beeldhouwer was en een dochtertje uit zijn tweede huwelijk, dat «iechts een jaar jonger dan Eva was. Dohme wierp zyn zwager altyd tegen, dat deze iemand was, die een slecht leven leidde, die schijnbaar zich niet fat soenlij k kon gedragen, al kon hij by tijd en wijl vlytig werken en die den molen geheel onderkomen liet. Onrecht en slecht gedrag kon de hout vester niet verkroppen. Vroeger was de molen bij do zomergasten een gewild en drukbezocht oord. Prachtige koeien stonden toen in den stal, de schuren waren goed gevuld en er was altyd volop te malen. En nu stond 't molenrad dikwijls dagenlang stil. Twee koeien hield men nog en het tuintje aan d» straatzyde zag er haveloo» uit. Een luie meid, die slechts zeer ongeregeld haar karig loon omving, had gedurig ruzie met de oude vrouw en als er gas ten kwamen, dan duurde het een eeuw, voor ze bediend werden. Zoo nam dan dat eens zoo drukke be zoek gestadig af en weldra zou er zeker niemand meer gekomen zijn, als die vriendelijke, voor haar leeftijd zoo vrien delijke Eva er niet geweest was. Zy was nog maar zeventien jaar, maar men kon haar gerust voor een 18-jarige houden. Het was een bevallige verschijning: in haar frisch, blozend gezichtje stonden een paar heldere oogen, blauw als de koren bloemen, ze had kuiltjes in haar wangen en langs haar schouders golfde haar over vloedige haartooi. En als ztj dan de voorbijgangers vrien delijk toeknikte e:i met haar innemende stem hun „goeden dag!" of „goeden avond!" wenschte, dan liep zoo menigeen er even binnen om wat uit te rusten en zich door het goede kind te laten bedie nen en als ze dan weggingen, dan legden ze meermalen een grooter geldstuk in hare hand, dan ze schuldig waren. Zooeven kwamen er twee mannen bin nen: de veldwachters Steenman en Trof fel. „Goeden morgen 1" riep 't meisje. „Al zoo vroeg onderweg? Hou je van koffie? Die is dadelyk klaar. Ik zet ze zelf." „Dank je, Kefje," antwoordde Steen man. „Wy maken, helaas, geen aangena me morgenwandeling, dooh zijn voor dienst pit. Je vader is zeker niet bin nen „Zeker, maar bjj slaapt nog. Je weet toch wel, dat het gisteren in G.... vogel- sohieten was, daar is vader heengeweest en eerst teven den morgen thuisgeko men. „Waart gij nog opgebleven?" „Neen, ik sliep als een os, want giste ren was het hier door den Zondag erg druk en dat eeuwige heen en weerloopen maakt je op den duur moe. Hanne is te gemakkelyk geworden en de lui willen er ook niet van bediend zijn. Maar ziet u, onze houten trap kraakte en vader stapte zwaar. Ik hoorde vader er op klim men en toen in zyn dakkamer rommelen, zuchten en steun n. „Dan zal hij wel niet heelemaal nuch ter geweest zijn," viel Troffel in derede. Ze kreeg een kleur. „Oh, by zulke feesten gaat het er altyd maar raar naar toe, en als nu iemand een heele week gewerkt heeft, dan wil hij...." ,,'s Zondags genieten", zei Steen man en brak 't praatje af. „Maar laten wy je niet langer storen, Eva. Het is een mooie, warme morgen. Dan moet er hier alles keurig uitzien. Dat weten we wel. Daar ginder is je grootmoederMet haar zullen we het wel afkunnen." Het meisje knikte vriendelijk en liep weg om het stof en vuil van den ry weg, die langs het tuintjé liep, te schuren en waarvoor ze geen moeite spaarde steeds haar emmers opnieuw te gaan vullen. Een bedryviger en vlugger wezentje kon men zich niet voorstellen. „Het spijt me voor dat kind," zei Steenman tot zyn kollega Troffel, die schouderophalend daarop volgen liet „OchDe appel valt niet ver van den stam. Te vertrouwen is die kleine heks ook niet." Z(j gingen nu een afhellenden weg langs en vervolgens over een paar stee- nen stoepen tot de keukendeur. In een der keukenramen stond moeder van Da len te leunen. Het onrustig flikkerende vuur in den haard wierp een akelig schynsel op haar magere gestalte en op haar grijsachtig haar, waarover zij een doek had ge bonden. De oude vrouw kon zeer slecht zien. Ze had nog wel mooie, blauwe oogen, maar bekeek men ze van dichtby, dan bemerkte men dra, dat haar blik dof, glansloos en gesluierd was. Het scheen, of alles voor haar oogen in nevelen was gehuld. Ze kende de twee veldwachters niet en keek hen vreemd en vragend aan. „Wel, moedertje, kon je nu Steenman en Trof fel niet meer vroeg de eerste. „O, ja ja, ja de heeren van de politie! Met myn oogen wordt het maar steeds slechter. Kom, ga wat zitten. Je hebt het zeker weer druk gehad? Ja, ja, dat gespuis! Dan gaat er een bak koffie wel in. Je behoeft er niet lang op te wachten, hy is zdo gezet. Gaat in de veranda zitten of waar je wilt." Voor plezier en om uit te rusten, zijn we niet hier gekomen, vrouw. We heb ben nu wel wat anders te doen. Uw zoon ia toch thuis „Zeker, die ligt boven in zyn kamer." „Gisteren was hij naar G..., niet?" „Naar het vogelschieten Ja! Maar, wat zou dat? Wat willen jullie van Hans?" „Er is iets heel leelyks gebeurd van nacht. Een veohtparttj. Zonder zoo iet», schijnt men nu eenmaal maar geen feest te kunnen vielen." „God, Hans is daar toch zeker niet bij geweest „Daar moeten w« nu juist aohterkomea en willen hem daarom dadelyk spreken." „O, God, o, God! Hanne! Hanne!" „Wat?" vroeg de meid, die juist hout aan het opstapelen was. „Ga naar binnen en maak Hans wak ker! of neen, laat maar! Ik zal het zelf wel.doen." „Waarom ben je nu zoo opgewonden, grootmoedertje zei Steenman. „Het zal zoo erg niet loopen; maar wij moeten toch weten, wat er van het ge val waar is of niet." Het ietwat hardhoorige oudje had hen zeker heelemaal niet verstaan. Met een snelheid, die pleitten voor haar 70-jarige beenen, klauterde zij de smalle trappen op en waakte Hans, die nog steeds vast sliep, maar zich steeds onrustig in bed omgooide. „Sta op, Hans, sta op!" En zy pakte zijn arm met haar harde, bruine handen vast en schudde hem heen en weer. „Sta op, Hans." Hy ging overeind zitten, zag haar met lodderige, half-open oogen aan en mom pelde: „Maar, wat is er dan toch? Laat me toch slapen I" „Sta op, beneden in de keuken wach ten Steenman en Troffel op je. Wat is er vannacht toch gebeurd?" „Vannacht?" Niets ikhij bracht zijn hand aan zijn voorhoofd, waarachter hij plotseling een diepe smart voelde opwellen en eensklaps scheen hij aan iets te denken, „O, ja Ga naar be neden, moederI Ik kom dadelyk. Dan kun Je beneden een paar fleaschen bier op tafel zetten." „Och, jy met je bier, en dan zoo vroeg all" gromde de oude vrouw boos. De hemel weet, hoeveel je weer gedronken hebt. Maak voort, opdat die twee weer gauw z Hen kunnen opstappenOp zoo'n mooien morgen wil er allicht hier iemand een stukje komen eten en dan ziet hel er slecht uit, ala die iui nog hier zijn. Er is toch zeker niets erg» gebeurd, Hans?" „Och, waar dan Ga nu maar, ga nu maar weg!" Zij klom de steile trappen weer af en ging weer terug uaar de keuken. „Hij staat al op," zei ze, „en zaljdade- lyk hier zyn Hanne, kun je nu het vuur weer niet goed cankrygen?" „De baas heeft 't hout eerst eergiate* ren uit 't boach gehaald. Het is nog nat. Daar kan ik niets aan doen," zei de meid gestoord. Ztj wachtte nu weer tevergeefs twee maanden op haar loon en daarby was de vrouw zoo wantrouwend, dat men geen cent, geen stukje brood stikem t< pakken kon krijgen. Want de fooier Streek Eva altyd op, die zoo vlug ala een wezel den haiden, sterk hellenden heuve van 't tuintje naar de keuken op en a: liep, de vreemdelingen toelachte, hen der weg wees en zelfs een eind mee In boach liep, opdat ze maar niet zoudei verdwalen. Zelfs de dames, die dikwy'L naar den Bergmolen gingen, bra htei soms voor liet vlugge, yrtendelyke kint wat mee: Mooie linten, kant en al dl opsmukkeltjes meer. Met een stwaren tred atapte Hana d stoepen over en ging de keuken in, waa de beide veldwachter» op hein zaten t wachten. Wtrdt vénolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1