Sociale Berichten. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. melclil Bet is tijd, dat de overheid zich krachiig met de zaak bemoeie!" Oude en nieuwe stuivertjes. Tot 31 Januari toe zijn de oude stuivertjes nog aan de belasting kantoren inwisselbaar. Dan zijn ze ingetrokkenver zamelaars kunnen dan profiteeren, Een onzer collega's zegt terecht, dat de regeering nu had moeten zorgen, dat de nieuwe munt be hoorlijk in omloop was: 't schijnt juist tegenovergesteld te wezen: de nieuwe stuivertjes zijn nog altijd zeldzaamheden Intusschen verneemt het U. D. dat sedert eenigen tijd in de muntzaal van's Rijks Munt wederom proeven worden genomen met het doel te erva ren in hoeverre het mogelijk is een stuiverstuk te vervaardigen, dat in het midden een gaatje vertoont, opdat de munt zich daardoor beter zal kunnen onderscheiden van ons kwartje, dan zulks tot dusver het geval was volgens klachten, sinds het in circulatie brengen van den nieuwe stuiver vernomen. De groote moeilijkheid schuilt echter iu het verkrijgen van een opvallend ver schil met de Belgische centimes stukken, die eveneens gaatjes be zitten. Men heeft daarom getracht een oplossing te vinden in het aan brengen van een zeskan tig gaatje, terwijl eveneens iu overweging is genomen het slaan van een stuiver stuk met een driehoekige opening in het midden. Waarschijnlijk zul len nog andere proefnemingen vol gen. Een en ander moet geschie den om, bijgeval besloten mocht worden den vorm van het munt stuk te wijzigen, aanstonds profijt te kunnen hebben van de resultaten van voorloopige proefnemingen. Van bevoegde zijde vernam het blad dat aan het munten van nieuwe stuiverstukken met gaatjes bezwaren zijn verbonden, zoolang de grootte van het muntstuk dezelfde blijft van thans. Voor goed in het oogioopend verschil met de Bel gische munt is het nooodzakelijk een groote opening in het muntstuk aan te brengen; geschiedt dit bij den stuiver van de tegenwoordige afmetingen, dan wordt het over blijvende muntoppervlak te klein voor de gravure. Het slaan van veelhoewige gaatjes geelt technische moeilijkheden, omdat bij het munten van het stuk, door deu druk van den muutsieuipel de lijnen van den veelhoek niet zuiver getrokken blij ven en van hun strakheid verliezen, wat kleine afwijkingen doet ontstaan. Het meest aanbevelenswaardig zou zijn, aldus werden wij ingelicht, bij eventueele aanmunt van nieuwe stuivers, de voorkeur te geven aan een nikkelen muntstuk, grooter dau ons kwartje en iets kleiner dan 0U3 halve guldenstukde moge lijkheid bestaat dan een in het oog springend gaatje aan te brengen in het midden en voldoende veld vrij te laten voor de gravure van de mvnt. Opvallend verschil met d^ Belgische munt is dan verkregen. Intusschen wacht men de proef nemingen van thans af. Gemengde Berichten. Een nieuw schip rooi de Hoek-van-Hol 1 aud-1 ij n. Te Höyk van Holland is de „Copen hagen", de nieuwe boot der Great Eastern Railway, aan den steiger gekomen. De „Copenhagen", die iu de plaats is van de „Berlijn", is een turbine- boot, die de 106 mijl van Harwich naar hier in blj2 uur aflegt. De andere booten van de G, E. R. doeu er 7 uur over. Dit schip is veel breeder en lan ger dan de andere bootenhet heeft een apart bagageruim en meer dek- hutten. i-eze hutten zijn ingericht voor Giwee personen, terwijl ze in de andere booten voor vier personen zijn. 35.0 eerste klasse passagiers kun- nou door de „Copenhagen" vervoerd worden, ijöt. schip is keurig inge' richt: in- lret rooksalon, met zijn ouderw6tsche schouw, het dames salon geljjk een boudoir, denkt men zich niet op, een schip. Bovendien vaart de boot zeer zacht. Op het sloependek is reeds een Marconi-liuis hoewel er nog geen draadiooze telegrafie op do/,e boot is. Aanranding en mishuu deling. Toen mej. A. v. d. Weij, onderwijzeres te Oldcberkóop in Groningen eergisterenavond van een bezoek huiswaarts keerde, werd ze onderweg lastig gevallen door een 4-tal jongelui. Ze verzocht daarom M. Scheenstra, die juist passeerde, haar thuis te willen bren gen. Deze was dadelijk daartoe be reid, doch hij moest zijn hulpvaar digheid duur booten. Want onver wachts werd hij door het viertal aangegrepen, die hem met hun messen bewerkten op ecne wijie, dat. het eén wonder mag heeten, dat hij het er betrekkelijk nog zoo goed afbracht. Boven- en onderkiee- ren toch werden totaal verkorven. Gelukkig werd hij slechts licht ver wond. Het heele tooneel speelde zich af in de kom van het dorp. Daar hier nooit iets van dien aard voorvalt, verwekt het geval erg genoeg trouwens, een ware moord- aanvel heel wat sensatie. Proces verbaal tegen het viertal, dat thuis behoort op de Noordwolder Meente is opgemaakt. Loffelijk! Door de directie der H. IJ. S. M. is aan het personeel medegedeeld, dat aan versshillende stations en halten door het perso neel pogingen worden gedaan het uiterlijk der terreinen en gebouwen te versieren en te vervroolijken door het kweeken van bloemen en plan ten. Daar die pogingen aanmoediging verdienen, heeft de Raad van Ad ministratie besloten daartoe mede te werken door het doen samen stellen van een „Beknopte handlei ding voor het kweeken van planten in stationstuinen en aan de stations gebouwen", waarvan aan de stations en haltechefs exemplaren zullen worden toegezonden, terwijl de be- noodigde zaden gratis zullen worden verstrekt. (N.Ct.) Spoorwegongeval. Te Amersfoort zijn. vermoedelijk door het slecht overgaan van een wissel, tengevolge van sneeuw, bij het ran geeren van een goederentrein op liet stationsemplacement twee wag gons uit de rails geraakt. De laatste wagen bleef in het spoor, doch werd geheel ingereden. Behalve de ma- terieele schade aan de drie beladen wagens, is ook nog omgerukt een der giooie ijzeren seinpalen. Het vervoer langs de lijn kan doorgaan, doch met een weinig stagnatie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brand. Men meldt uit den Haag Waarschijnlijk tengevolge van een ongeluk met de petroleumlamp, die tot verlichting van de kleine ruimte wordt gebruikt, is gisteravond laat het wachthuisje van de Staatsspoor, hoek Rijnstraat en Bezuidenhout in minder dan geen tijd in de asch gelegd, zoodat slechts een geraamte van verkoold hout overeind is ge bleven. Er werden nog blusschingsmid- delen van het station aangewend, doch tevergeefs. Om een geitlevendver- brand. Men meldt uitNoordwulde aan de „Ass. Cl" Hedennacht verbrandde op de Wester Meenthe alhier, eene ar beiderswoning, bewoond door de ongehuwde broeders Zwier Authonie. Een der beide broeders wilde de geit nog redden, hij keerde echter niet terug en eenigen tijd later vond men zijn verkoold lijk. Prettige feestvierders. Bij gelegenheid van een teeravond der rij wiel vereeniging „De Zwaluw" te Ossendrecht ontstond door eenige niet tot die vereeniging behooreiide personen, die zonder toestemming in het lokaal der vereenigiug waren binnengekomen en mede wilden dansen. Daarbij maakte een der binnendringers van het mes gebruik en bracht zekeren J. K. een steek in den rug toe. De wond moei levensgevaarlijk zijn. De marechaussees hebben een drietal personen aangehouden, waar bij de vermoedelijke dader. Risico van denarbeid. Gisterenmiddag is op het station Amsterdam W. P. de wissel wachter R. tusschen buffers bekneld geraakt en inwendig ernstig gekneusd. R. is in het ziekenhuis opgenomen. R.-K. Middenstandsorganisatie te Amsterdam. In een gisteravond te Amsterdam gehouden vergadering, belegd door het plaatselijk comité voor de Katholieke sociale actie, trad als woordvoerder op dr. J. Nouwens, teneinde de wenschelijkheid te be- toogen van de totstankoming eener R.K. Middenstandsvereeniging. Spr. verklaarde in zijn rede, dat, indien hij verdeeldheid brengt, dit geschiedt om te gehoorzamen aan Paus en Bisschop. Paus Pius X wil, dat in het vereeniginsleven de godsdien stige beginselen zullen herleven en dat de Katholieken de leiding zullen erkennen van het Nederlandsche episcopaat, hetwelk wil dat alle Katholieken zichzullen organiseeren iu katholieke vereenigingen, waarbij echter samenwerking metniet-katho- lieke organisaties niet uitgesloten is, V'oor de te Amsterdam bestaande neutale Algemeene Winkeliersver eeniging had spr. echter lof wat haar werken betreft. Hij kon dan ook den katholieken middenstanders wel aanraden lid te blijven van de A. W. V., zoolang zij zich streng onzijdig houdt, waarbij men echter zich wèl rekenschap van moet geven dat de katholieke beginselen er niet tot hun volle recht komen. Daarnaast zorge men dus voor een R.K. organisatie, opdat, mochten de beginselen worden aangerand, men sterk sia in eigen vereeniging. Na de zeer toegej uiclrte rede van dr. Nouwens gaven ruim honderd aanwezigen van hun adhaesie met de oprichting eener R.K. midden standsvereeniging blijk. Van de gelegenheid tot debat werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt, die inlichtingen vroegen omtrent de inrichting der R.K. middenstands- vereenigingen. SCHOTEN. Statistiek der gemeente. In het jaar 1907 is aangifte gedaan van 324geboorte's en zijn er 83 overleden. Er vestig den zich 2394 personen terwijl er uit de gemeente vertrokken 1935 personen zoodat het zielental ver meerderde met 700 personen. De geheele bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 December 1907 7999 personen. Dat telt dubbellBij een caféhouder alhier is door de politie in beslag genomen een mantel en een jas, (model cavelerie) vermoedelijk van diefstal afkomstig terwijl de caféhouder wordt vervolgd wegens het koopen van militaire kleeding- stukken. HALFWEG. Woensdagavond hield de WelEerw. heer de Ruijter, kapelaan te Amsterdam voor de leden der St. Jozefsvereeniging eene gloedvolle rede over „Lec'uur." De achterzaal van den heer Coppée was stampvol. De Eerw. spreker begon met zijne symphatie te betuigen aan den Éere-Voorz. der Vereeniging den ZeerEerw. heer pastoor Verberne, in verband met diens ijveren voor de Katholieke Pers, en stelde daarna duidelijk in het licht dat goede lectuur tegenwoordig eene groote vercischte is als tegengift van het vele gedrukte vuil dat alom ver spreid en gelezen wordt. De leekeu moeten de Priesters in het streven hiernaar bijstaan en tegen geene offers opzien. Wij ka tholieken moeten niet alleen met kelen. In Italië is eene Vereeniging opgericht ter verspreiding van de kennis der apologetische wetens hap: Dit werk wordt in Nederland verricht door de vereeniging Petrus Canisius", welke eeue vertaling der Evangeliën en Handelingen der Apostelen het licht heeft doen zien, die met 475 bladzijden druks slechts 25 cents kost, dus onder ieders be reik valt. De verspreiding hiervan is het werk der Propagandisten. De Ka tholieke boekhandelaren doen zegt spr. zoo goed als niets voor de verspreiding van goede en goed- koope lectuur in breede massa onder het volk. Spr. zegt dat het helaas een treu rige waarheid is door de ondervin ding geleerd, dat de katholieke „kleine luijden" in het algemeen slecht ontwikkeld zijn ook op gods dienstig gebied; bij huwelijks-exa mens blijkt het dikwijls dat de aan staande gezinshoofden veel te weinig van hunne geloofswaarheden ont houden hebben, om met vrucht hunne kinderen te kunnen opvoe den. Dit wordt toegeschreven aan ge brek aan katholieke lectuur na het verlaten der Catechismus. Wat er later dan van zulke wan kelende geloovigen, in eene socia listische omgeving geplaatst, veelal terecht komt, laat zich gemakkelijk raden, ze gaan met den grooten stroom mede. De ondervinding heeft Spr. ook weer geleerd dat Brabanters en Limburgers, van huis uit Katholiek van geslacht op ge slacht, vandaar naar Holland ge komen, in Amsterdam, verzinken in het moeras van het socialisme. Gelukkig heeft het streven van het Propoganda-Genootschap goed succes. Er zijn thans in Amsterdam 100 propagandisten die reeds van September 1908 tot September 1907 voor f 15.000 aan goedkoope, goade lectuur hebben verkocht. Spreker wekte ten slotte krachtig Aanvragen om personeel, dienstaan biedingen, advertentiën van huur- en verhuur enz., a 25 cent per geheele annonce (hoogstens 6 regels). UITSLUITEND a CONTANT. den vorm tevreden zijn maar ons daadwerkelijk ook hierin katholiek toonon, daarvoor maken we deel uit van de „strydendo kerk". Half weg is wel eene buitengemeente doch men heeft er eene grocte fabriek, werkplaatsen en ook socialisten, die hunne leer overal verkondigen en hunne geschriften gaarne laten lezen. De katholieken moeten hen kun nen „staan" en daarvoor is ontwik keling noodig, welke verkregen wordt door het lezen var katholieke dagbladen,tijdschriften en brochures. Als treurg voorbeeld werd door spr. Frankrijk aangehaald. Op een Duitschen Katholieken dag is eens niet ten onrechte ge zegd „de courant is de beste kape laan van den pastoor." Door den Pastoor wordt meestal maar ééns per week in de kerk tot het volk gespreken maar door het dagblad geschiedt dit eiken dag binnen onze woningen. Goede lectuur werkt niet alleen negatief tot verdrijving van slechte lectuur maar ook positief tot ont wikkeling der lezers. Ook de een voudige arbeider moet zich tot lezen van goede geschriften zetten waardoor men in gewone gevallen tot ontwikkeling komt. Waarom zouden alléén in de stad de knappe koppen gevonden worden? Neen, op het platteland treft men dikwijls een voudige lieden met heldere hoofden aan. Een voorbeeld hiervan is de spreker die hier de vorige week optrad voor de R. K. Kiesvc-reeni- giag! Men moet lezen, veel Jezen, gezet lezen en trachten te begrijpen het geen men leest. Tegenwoordig is voor ons b.v. goede en goedkoope lectuur te bekomen bij de Wille- brordus en Canisiusvereeniging. Z. H. Paus Pius X die zoo streng is opgetreden tegen de modernisten verlangt van den anderen kant dat de Katholieken zich zullen ontwik- op tot medewerking met het Pro paganda Genootschap en tot lezing van goede dagbladlectuur. Het moe ten alléén katholieke dagbladen zijn die door katholieken gelezen worden. Men spreekt van een „neutrale" pers, doch deze bestaat een voudig niet! Elk ding heefteen kleur dus ook een dagblad. Bij sterk pricipieele dingen b.v. bij verkiezing komt die z.g. „neutrali teit" al heel gauw in het gedrang. Daarom vooral de katholieke dagbladpers, als een voornaam onderdeel van goede lectuur, zoo krachtig mogelijk gesteund. De Eerevoorzitter den ZeerEerw. heer Verbune pastoor der parochie die met de twee Eerw. heeren kape laans aanwezig was, dankte den Eerw. spreker voor zijn leerrijk, duidelijk en geestdriftig woord en drukte den wensoh uit dat de met groote aandacht gevolgde rede ook goede vruchten zal mogen afwerpen. ZANDVOORT. Telegraaf en telephoon. Gedurende het jaar 3 907 werden van uit Zandvoort verzonden 5783 telegrammende meeste nl. 1869, in Augustusde miuste in December, nl. 90. Ontvangen werden 7840 telegram men, waarvan 2502 in Augustus en 123 in December. Bovendien werden 55 telegram men voor den storm waarschuwings dienst opgenomen, en werden 99 telegrammen verder doorgeseind. Dit alles geeft een totaal van 16.777. Het aantal uitgaande telepho- nische gesprekken bedroeg 8847, waarvan 2542 in Augustus en 201 in Decemberhet aantal binnen komende bedroeg 4116, waarvan 1107 in Augustus en slechts 92 in November. Er werden 11571 locale gesprek ken gevoerd waarvan 2666 in Augustus en 359 iu Februari. Het totaal aantal telephonische gesprekken beliep 24534. IJMUIDEN. DeTurnvereeni- ging „IJmuiden" heeft in haar laatste bestuursvergadering besloten tot het houden van een tweede uitvoering in dit seizoen, in de maand April. De kanaal verlichting. Gisterenavond brandde de kanaal verlichting weder goed. Verschillende leden van de Kamer van Koophandel te Amsterdam brachten gister in verband met de kanaalverlichting, een bezoek aan IJmuiden. BEVERWIJK, 29 Jan. Ontbin ding. De „Harmoniekapel", die 20 jaren lang onze openbare feeste lijkheden opluisterde en op menig concours een medaille won, besloot Dinsdagavond tot ontbinding over te gaan. Redenen zijn fiDanciëele moeilijkheden en het bedanken van eenigen der beste spelers. EGMOND AAN ZEE. Lichtbeel den uit de missie van Nieuw- Guinea. Dinsdag- en Woensdag avond hield de Eerw, Pater J. Men ken uit het Missiehuis te Tilburg voor een welgevulde zaal in het Hötel van den heer v. Schaik de aange kondigde lezingen met lichtbeelden over de missie op Nieuw-Guinea en de Kei-eilanden. De meeste lezers van de Nieuwe Haarl. Courant zullen wel in de Annalen der Missiën en de jaar- lijksche almanak van het Missiehuis te Tilburg het een en ander gelezen hebbben over de eigenaardigheden en gebruiken der Keijeezen en der Papoe a's; doch een meer uitgebreide ken nis van de toestanden aldaar ver krijgt men, indien men een missio naris deze in geuren en kleuren hoort uitleggen. Welnu! zij, die in de gele genheid zijn /bovengenoemden Pater te hooren, kunnen wij aanraden zulks niet te verzuimen. Op boeiende wijze, hier en daar gekruid met een grap pige opmerking, weetpater Menken zijn auditorium aangenaam en nuttig bezig te houden. De schoone lichtbeelden verduide lijken de tekst op vele plaatsen en geven menig schoone afbeelding van het groote land onder de linie met zijn voor den Hollandschen missio naris moordend klimaat. Zeer vol deden ook de afbeeldingen van de eerw. paters, die daar in de verre gewesten aan het heil der zielen arbeiden onder allerlei ontbeeringen en gevareD. Hot schoone doel met deze lezingen beoogt: het erlangen van finantiëelen steun voor de missie en het bijbrengen van meerdere ken nis van het missiewezen, mogen, zoo hopen wij, volkomen bereikt worden. Immers wij, katholieken kunnen niet beter dank aan God brengen voor de heerlijke gave des geloofs, dan door naar vermogen bij te dragen voor het missiewerk, waardoor de heiden uit den nacht van wan- en bijgeloof wordt opgevoerd tot God. Moge de eerw. pater Menken voor zijn dierbare Papoea's en Keijeezen vele offertjes inzamelen! HILLEGOM. Personalia. Bij lusschentijds afgenomen examen slaagde de jongeheer W. Kielstra, leerling der Chr. Burgerschool alhier, voor de 2de klasse der H. B. S. te Haarlem. Pr ij sbi lj ar ten. Bij het gisteren alhier in cafe „Flora" ge houden prijsbiljarten werd de 1ste prjjs gewonnen door deu heer J. van Trigt en de 2de prijs door deri heer P. J. de Mooy, beiden inwo ners dezer gemeente. WARMOND. Kamer van ar beid. Door B. en Ws. alhier is ter openbare kennis gebracht, dat de verkiezing van vijf leden-patroons en vijf leden werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Bloem bollenteelt zal plaats hebben op Maandag 17 Februari a.s., dat, de herstemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Woensdag 26 Februari, en dat het stembureel zitting zal houden in het Gemeentehuis vau voorna. 8 tot des namiddags 3 uren. NOORD WIJK. Bloembollen cultuur. Door onze aldeeling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur worden pogin gen in het W8rk gesteld om de Rijkstuinbouwwinterschool geplaatst te krijgen te Oegstgeest. VOORHOUT. Tooneelvereeni- ging „Eensgezindheid."De al hier zoo gunstig bekend staande Tooneelvereeniging „EensgezindF i 1 onderafdeeling van den Ned. K. K. Volksbond, zal Dinsdag a. s. 4 Februari in de zaal van het Stationskoffiehuis weder een publieke uit voering geven. Door reorganisatie zijn weer vele van de vroeger bekende spelers toe getreden, zeker ten goede dezer on derafdeeling. Opgevoerd zal worden: le „Joost de Guit" blijspel in 3 be drijven. 2e „Fish-Tong Khan" een Chineesch tooneelstuk in één bedrijf hetwelk gelieel in Chineesch Costuum en met Chineesch tooneel zal worden opgevoerd. Afgaande op hetgeen deze tooneel vereeniging ons vroeger te genieten kon geven en de moeite in aanmer king nemende welke de dilettanten zich deze keer vooral getroosten om hun vroegere reputatie te handhaven, durven wij gerust een ieder aanraden deze Vastenavohduitvoering te gaan bijwonen. Een kleine herinnering zij mij geoorloofd. Zorg vooral op tijd in de zaal aanwezig te zijn, want het is een loffelijke gewoonte dezer ver eeniging om precies op tijd te beginnen. De zaal zal ten half zeven uur ge' opend worden en ten zeven uur 9®" gonnen. Een stampvolle zaal wenschen deze vereeniging toe en een goed sue (]aafr.„ ces- u*Z T jverdei Briefwisseling. Wij herinneren er onze corn pondenten en medewerkers nogmai aan, dat het papier, waarop zij oi hun berichten zenden, slechts a3 één zijde beschreven mag worde^ De herstemming. De officieele uitslag der herstel» ming van gisteren is: Iu de vacatur e-R asch wer uitgebracht B 5761 geldige stemmen. 576) A 7) B 12) Op den heer Hu ls wit weid'' uitgebracht B 254)^ stemmen. Op den heer van Ommereij] A 458)771 B 313) stemmen, zoodat gekozen werd de heer S. F, Huiswil (lib In de vacature-Bijvoet W den uitgebracht: B 564) Se^ige stemmen A 131 Op den heer Mr. Smit werd®' uitgebracht A 396) B 274) stemmen, Op den heer Mr. Tjèeuk wi link B 290) steaimeu> zoodat gekozen werd de heer Tjeeaak Willig De letters A en B, duiden twee stembureaux aan. Personalia. Tot plaatsvervangend maiK meester alhier is benoemd de b^ C. van Zalen Jr. alhier. Deze; belast bij ontsteltenis van een marktmeesters diens functie te nemen. Mej. H. J. Eden kierke ®;l1 't telegraafkantoor, is overgeplaw. naar 't plaatskaartenbureau, stad® alhier. Mej. C. C, Cramer van Ajjl maar is geplaatst als leerling-kle^ op 't telegraafkantoor. ,,St. Thomas van Aqaftio In de gisteren-avond gehotdf cursusvergadering trad de heer A. de Lobel op met het onderweg „De Kerk en de Beschaving". drietal punten zou spreker bel»'1?, delenle. De Kerk en de Slave# 2e. De Kerk en den Vrede en De Kerk en het Recht. Dujdel! zette spreker deze punten uiteen, onderwierp de beschuldigingen,! zake deze drie punten ten opzied van de Kerk uitgesproken, aan L scherpe critiek. Een zeer leerzaj debat volgde telkens als een behandeld was en de heer Smui^ dankte den spreker dan ook ha*f lijk voor de heldere wijze, v&m de aanwezigen een blik hadden F slagen in de wording der Chrif lijke beschaving. Hij sprak den vurigen w(.n(j uit, dat steeds meerderen van t goede, dat hier geboden woft zouden profiteeren. De volgCV l cursusavond zal over 14 dWj plaats hebben. Haariemsche Lighal. Voor het Lighalfonds is met h A lij ..en dank ontvangen desommay f 60,97^/2 als opbrengst der uitvoei van de Mannenzangvereeniging „CWl Ons" der werklieden van de F>(J J. J. Beynes welke uitvoering gehoflj is op 22 December j. 1. Luchtvaart. Over dit aktueele onderwerp bjj gisterenavond in de goed be^j gehoorzaal van Teyler's Stiel' aan het Spaarne de heer A- Rambaldo, luitenant ter zee d!(' klasse bij de Kon. Ned. Marine, L zeer interessante voordracht, die h 1 ijflgins 'iet begin tot het einde met gi'° j oj: aandacht en belangstelling geV' »G. er. werd. Voo Allereerst wees luitenant RarA pgin in de algemeene beschou^'f 'edenv de groote aktualiteit van <®en re onderwerp en op de groote toeko'^j, ^at d» die de luchtvaarttegemoet W daar deze wetenschap steeds F/, baan maakt, want een wetensd' en een niet geringe, is de luchtv: zeer zeker. Spreker geloofde niet te opti^j tisch gestemd te zijn, wanneef J do op beweerde, dat ons nageslacht de ),r eeuw, waarin wij thans leven, Éjji maal zullen noemen „de eeuvV luchtvaart." (r Voor niemand kan de lucktvd'jj studie en wetenschap onbelaufLi zijn. Zij bereidt toch een geh<U ommekeer in de samenleving' Spr. ging in bij zonder bedel' ontwikkeling der luchtvaart u* Niet N dé ?'stern et ijfc- ()let gev '"or gï «"boter paf "Frins' ^e'ukk« 19 stemmen van onwaarde.! 2> g) 21 stemmen van on waarde.® iaomnnvnn o F r\na /Ifl O J J ,W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2