DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De koningsmoord in Portugal. e Bergmolen. m Igsche Brieuen. Kjndet®Sïpiswest 3I«33S Haarlem BUITENLAND. L ÖAG 4 FEBRUARI 1908. 32"te Jaargang. No. 6803. Bureaux van Redactie en Administratie: Intetcc. TalefooBBitumnrsar 1426. XI ster Veegens beeft een crisis 1 eentje doorgemaakt. Och, laakte die Excellentie een euswaardig figuur in de jong- ting der Eerste Kamer. De tagout verweet bem, dat bij Uhartige wijze het eenhoofdig t van don Staatsmijndienst aburg had veranderd in een bfdig, welke verandering de *xd eenparig bad afgekeurd, nu dit college ware gehoord j minister tegenover het advies abdere adviezen van bevoeg- ?.§dde kunnen stelleD, ware !hi orde geweest. Maar noch K noch het ander geschiedde. 'Üüraad werd pas gehoord na- fc minister feitelijk al had he- Kwiji die beslissing puur uit eeren Veegens brein scheen te komen. Ik zeg scheen, Natuurlijk zat daar drukkglijk achter, wat o.a. bleek uit erkwaardig verschijnsel, dat tïpartements-ambtenaar, die ur werd, zijn Haagsch huis de hand deed en er een te kocht, nog vóór zijn aan- in de Staatscourant had ge- Vriendelijke scherpte en met ifig van allerlei hoogachting Uen persoon der ministers, lij een slachtoffer noemde, de heer Regout dit alles dan jdsman wel gedocumenteerd den neus. De heer Veegens p hoogachting voor zijn tegen- fa niet onder, maar diens pte kan hij niet evenaren. Ik, !ker bewindsman in de Tweede 1 meermalen fel van zieliheb h afbijten met een stem dat tien ervan tuitten, ik stond trbaasd over de bedremmeld' l'an dezen stoutmoedigen por- letoiser. Hij deed wel net of tirk stond, maar 't ging niet Harte en zijn eigen vrienden 'Hir-n 't niet, zoodat dit laatste den van den Arbeids-Excel- een bepaald pijnlijken indruk dat in de Eerste Kamer too gemoedelijk gaat, maar fs zoudt ge een opgewonden- [beleefd hebben bij dezen de- Wiren uittochtDe Tweede zou er wel een relletje van jftkt hebben. college komt deze week ook '6ns even neuzen. Nu de oor- -grooting vervallen is, moet [t anders op verzonnen worden soldijen, menagerekeningen, kosten enz. enz. toch regel- t te kunnen blijven voldoen. Voor dient een zoogenaamde ptwet, welke hier te lande voor Half jaar pleegt te dienen en Hok de helft der uitgaven van knsche begrooting bevat, zoo veel mogelijk natuurlijk zonder de posten, waarover de betrokken mi nister struikelde. Die credietwet, een heel onschuldige geschiedenis, heeft minister Van Rappard ai sinds eenige weken ingediend en nu begint deze week de Tweede Kamer met de behandeling ervan, eerst natuurlijk in de afdeelingen. De demissionaire oorlogsman zal de parlementaire troepen nog even mogen aanvoeren, want het nieuwe kabinet is vooreerst nog niet klaar. Wel zijn zoetjesaan ondanks alle geJieimhouding de namen der mees te nieuwe ministers toch uitgelekt. De heeren Bevers, Kolkman, Talma, Idenburg en Hoekwater moeten wel degelijk op de nominatie staan, terwijl het niet-wederoptreden van mr. Loeff geheel strookt met wat ik van stonde af aan vernam, n.l. dat deze bekwame jurist om gezond heidsredenen niet voor de tweede maal naar 't Plein wil, al drongen zijn partijgen ooten daar nog zoo op aan. Dat ministerschap moet trouwens geen baantje wezen, om er hard naar te verlangen. Zeker't ap- pointement van f 12000 per jaar is wel aardig, en het pensioen, dat men zonder storting hoegenaamd krijgt, is al evenmin te versmaden, maar daarvoor moet men dan ook heel wat afwachtenReken er op, dat de linkerzijde op den loer zal staan om terstond op alle slakken zout te kunnen leggen I Een politiek van speldeprikken zal de vrijzinnig heid den eersten tijd gaan voeren, weinig gezind als zij natuurlijk is, om een conflict uit te lokken, dat naar kamerontbinding voert, Ben ik toch wel ingelicht, dan zal het kabinet-Heemskeik-Kolk man geenzins de Tweede Ka mer van meet af aan naar huis zenden, maar eerst de kat eens uit den boom kijken. Valt er, zolder de beginselen prijs te geven, met de linkerzijde op te schieten, welnu, dan mogen de afgevaardigden hun tijd uitdienen, maar gaat de vrij zinnigheid op haar achterste beenen staan, dan zal terstond over de volle linie de strijd ontbranden. Zeker is het dus nog niet, dat we dezen zomer kamerverkiezingen krijgen, maar onwaarschijnlijk even min. Het Binnenhof, zoo rijk aan vreemde zaken, kan ons nog aller lei verrassingen haren. ik hoop van alles getuige te zijn. Politicus. De nieuwe toestand. De gehuurde moordenaars van koning en kroonprins in Portugal vuige huurlingen als de bravo's uit Italië 's donkerste historie tijd hebben het ontzettende doei dat ze wilden bereikenuitroeiing der geheele Portugeesche vorstelijke familie, gelukkig niet kunnen be reiken. Koningin Amalia en de jongere prins Manuel nu koning zijn haast wonderdadig aan de fusillade ontsnaptde jonge koning draagt den arm in een doek, maar zijn toestand schijnt niet gevaarlijk, hoewel we nog niet weten hoe bij eigenlijk verwond is. Intusschen, deze 19-jarige is nu op eenmaal koning. En te bewonderen is de geest kracht van de zoo zwaar getroffen koningin-weduwe en van bare schoonmoeder, Maria Pia, die de zitting van den Staatsraad dadelijk na den moord hebben bijgewoond, begrijpende van hoeveel belang het is, dat nu het koningschap onmid- delijk onverzwakt zich laat gelden In die vergadering hebben alle monarchistische partijen, de onder linge veeten vergeterd, zich om den troon geschaard. Zoowel Franco, als de hem vijandig gezinde leiders der monar chistische partijen boden den jongen koning hun steun aan, teneinde een monarchistische concentratie te ver krijgen. De koning nam dit aanbod aan, waarop 't Kabinet collectief ontslag indiende. Het zal nu vervangen worden door een ministerie, dat gesteund wordt door de monarchis tische concentratie. Als oudste raadsheer drukte Luciano Castro,: namens den staats raad, in deze bijeenkomst innige deelneming en afkeuring over de misdaad uit en sprak verder de hoop uit, dat de nieuwe regeering voorspoedig en gelukkig moge zijn. Franco. Van den eminenten, vaak gesma den, maar toch zoo kranigen staats man Franco, die weliswaar door zijn bewind, en door den krach- tigen steun dien de koning hem verleende, middelijk misschien mede oorzaak is geweest van dezen afschu welijken moord, van Franco is het afstand doen van de regeering en het roepen der monarchisten tot een concentratie, een even wijs als grootmoedig besluit. Het is een bewijs, dat Franco blijk geeft van even grooten tact als hi] tot dusverre blijk heeft ge geven van groote dooi tastendheid en geestkracht. Tegenover het feit, dat de geheele natie in gevaar verkeert, dringt zich nu aan alle monarchaalge- zinde partijen in Portugal de plicht op, vast aaneengesloten de rechten van den troon te verdedigen tegen over de revolutie, en hun onderlinge twisterijen voorloopig te vergeten. „Op die wijze zullen," zegt de „Indép. Beige", „de Portugeesche staatslieden het best de nagedachte nis eeren van den koning en den prins, gevallen onder de kogels der moordenaars, en den meest edelen troost bieden aan koningin Maria Amalia, wier rouw als echtgenoot en moeder zulk een een diepe deel neming wekt in de geheele wereld". Franco is veel-gesmaad, zeiden wij. Zelfs in katholieke bladen lezen we, dat hij „veel te ver ging." We zijn het er niet mee eens. Franco is als dictator opgetreden sinds 10 Mei 1907. Maar dat is 'allesbehalve een vreemd iets in Portugal. Herhaaldelijk hebben dat ministeries gedaan. Maar die deden het om hun eigen zak (te spekken of hun vriendjes op 't kussen te hel pen. Men is het er algemeen, zeer algemeen, over eens, dat Franco aan dat verderfelijke stelsel dat Por tugal ten onder bracht, een einde heeft gemaakt. Hij wilde het mèt de Cortes doen, maar ken niet, daar deze weigerde. En dan mocht hij wel zonder Cortes regeerentotdat de zuive ring voltooid was. Dat de koning hem hierin steunde, bewijst hoe Don Carlos zijn land goed wilde. Maar de beste bedoelingen en de beste daden ook het volk waar deerde dievermogen niets tegen een sluipmoordenaar En de betaalde huurlingen, die Don Carlos deden vallen met zijn oudsten zoon, kunnen dan ook op geen enkele wijze den indruk vesti gen, als zou Franco op éénige wijze verantwoording dragen moeten voor dezen koningsmoord Gehuurde vreemdelingen.... Niet anders, zijn de koningsmoor ders van Lissabon. Onmiddellijk reeds na het plegen van de daad riep de Koninginden minister-president toe, dat de daad niet kon zijn gepleegd door Portu- geezen 1 En. werkelijk seint de Standard- correspondent, dat van de op de plek neergelegde daders één een Franschman is en één een Span jaard. Nog meldt deze correspondent, dat drie andere daders gevat zijn. maar de overigen zijn ontkomen. Sommigen ontkwamen naar Spanje nog vóór de Spaansehe regeering er in geslaagd was, een cordom om om de grens te trekken, hetgeen door de Portugeesche regeering was verzocht, zoowel wat Spanje betrof als Frankrijk. De Daily Telegraph verneemt, dat 30 medeplichtigen aan het com plot deelnamen. Van dezen zijn 14 gedood (o. w. de aanlegger) de overigen zijn gevat; doch zes zijn ontkomen. En de „Kolnische" ontving het volgende telegram uit Oporto„Van de moordenaars zijn er drie, die zichzelven hebben doodgeschoten of door de omstanders gedood zijn, buitenlandsche anarchisten, die door republikeinen gehuurd waren" De zelfde correspondent verzekert, dat er in het land volkomen rust, groote rouw en diepe verontwaardiging beerschen. Volgens officieele berichten zou de politie het bewijs bezitten dat de aanslag gedaan is op last en op de kosten van een hooggeplaatst persoon, behoorende tot de repu- blikeinsehe partij. Men zegt, dat een oud-minister der conservatieve partij in de zaak is gemengd en over de Spaansehe grens is gevlucht. Buitenlandsche tus- schenkomst? Een Spaansch staatsman, die sedert geruimen tijd reeds te Parijs woont, liet zich volgens den Parij- schen berichtgever van het „Berl. Tageblatt" aldus uit over een mogelijke tusschenkomst van een buitenlandsche mogendheid in Por tugal: „Inmenging van Spanje schijnt haast van zelf sprekend met het oog op de gemeenschappelijke be langen, maar blijft buitengesloten om redenen van internationale takt. De eenige staat van wie eenig in grijp: n te verwachten is, is Enge land, dat na de gebeurtenissen van 1891 met Portugal in een verbin ding is getreden, die nauwer is dgn men gewoonlijk aanneemt. Dat de opvatting van dezen staats man niet ongegrond is, blijkt ook uit een telegram van den bericht gever van het „Berl. Tageblatt" te Madrid, die seint, dat een Engelsch eskader, dat in de Noord west-Spa an- sehe wateren kruiste, bevel heeft gekregen naar Lissabon te vertrek ken. Algemeen Overzicht. De Congo-kwestie is toch in alle opzichten wei een interessante, der bestudeering waardige zaak! Vooreerst om de opwinding en felle discussie, waartoe zij in Bel gië zelve leidt. Men weet het, de koning wil de overneming door België met kracht doorzetten op de voorwaar den, door hem gesteld, die hierop neerkomen, dat hij het rijkste deel van den Congo, dat het meeste op brengt, als kroondomein behoudt. België wil daar echter niet aan. Ongeveer unaniem verzetten zich de partijen tegen den koning in dat opzicht, en zelfs zij die den koning nabij staan, durven zich niet zonder voorbehoud voor dit kroon domein verklaren. De koning heeft nu het kroon domein verdedigd door te verklaren dat de opbrengst daarvan voor een groot deel aan België zelf zal ten goede komen, omdat hij er paleizen stichtcrijeu, openbare werken enz. voor wil uitvoeren. De Belgen hebben op die bouw- m anie huns konings het ook al niet erg begrepen, maar dat steunen ze toch liever dan den koning zelf voor zijn vaak bedenkelijke parti culiere liefhebberijen millioeneu cadeau te doen. En zoo heeft de heer Beernaert in de parlementaire commissie, die het vraagstuk der Congo-overnarae heeft te onderzoeken, het voorstel gedaan om 't kroondomein enz. definitief te schrappen en in ruil daarvoor het parlement de nationale erkentelijkheid moet betuigen door stemming eener wet, die, van heden af en voor een bepaald getal jaren, een crediet toekent van een nader te bepalen aantal millioenen franks, voor de uitvoering in België en in den Congovan werken, door den koning voor te stellen, door de Kamer goed te keuren, uit te voeren op de voorwaarde door de Belgische wetgeving aangeduid <n die allen een herinnerend opschrift zullen krijgen 't Is vrijwel zeker, dat dit zoo mooi eruit ziende voorstel een recht streeks tegen den koning gerichte maatregel is, die deze allesbehalve prettig zal vinden. En het lijkt toch wel, dat de meer derheid der Congo-comm ssie met dat voorstel mee zal gaan, in welk geval het wetsontwerp naar de re geering zal worden teruggezonden en de koning zal moeten kiezen of deelen. In de Congo kwestie trekt nóg iets zeer de aandacht! Het is de perfide, onbeschaamde houding van Engeland. De Congo toch is, wat men er ook van moge zeggen, een vrij land, een onaf hankelijk land, waarover Engeland niet het minste heeft te zeggen. Nu niet, en later, wanneer Belgie den Congo zal hebben overganomen, evenmin. En toch houdt de Engelsche publieke opinie (die niet kan uit staan dat zulk een mooi en groot laad in Afrika niet in Engelsch bezit iszich voortdurend met den Congo bezig. En tocht wisselt de regeering met de sprekers in het Lagerhuis over den Congo publiek van gedachten. Meer nog zelfs koning Edward roerde in zijn troonrede verleden week den Congo brutaalweg aan! Dat is wel de eerste maal, dat een troonrede zich bezig houdt met een kwestie, vreemd aan het eigen land. Men mag hier wel een oogen- blik bij stilstaan; het bewijst, dat de Èngelscbe regeering toch maar steeds de Congo niet als een vreemde staat wil beschouwen. Wat zou Engeland wel zeggen, als bijvoorbeeld in de Duitsche troonrede gesproken werd over den ellendigen toestand, waarin de be volking van Nigeria verkeert, of over de onderdrukking van den opstand in Natal? Maar het is altijd weer het oude liedje: de grootste beleefdheid te genover de grooten en machtigen, die in staat zijn van zich af te bijten, en onbeschaamd tegenover FEUILLETON, EUWE HMRLEMSGHE COORIMT ABONNEMENTSPRIJS: 1 öiaanden voor Haarlem f 1-35 de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 [de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C (Wrlijke nummers0.05 I PRIJS DER AD VERTEN TIM: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. I (Naar het Duitscli.) i ookriepSuusje. „Ik beu op het pkomen, ik heb dus 't recht bij de bing een woordje mee te spreken." .sprong uit den stoel en stond nu «Oo klein en lief als een kind; maar 1 smalle schouders stond een hoofd, 'leek op dat eener volwassen vrouw, '.als je wilt, Suusje, dan natuurlijk. Je zult je toch niet afmatten." b,God! die eeuwige voorzichtigheids- gelen Waarom toch? Ik bon zoo tii gezond als jullie allemaalWil- fllie me dan met geweld ziek heb- V is geen sprake van stelde Mar- Haar gerust, „zeker, alles is jou idee, je zult nu eens zien hoe aardig we ''gewerkt hebben. Maar wiljemee- u«t zal ons des te liever en aan- tir zijn." ga mee!" ti'elijks een half uur later werd de geluid, de deuren werden geopend u. edelden straalde in 't licht van 1 gekleurde kaarsen. Op de bovenste ,-etier niet dennentwijgen en Chris- jT bestrooiden trap bespeurde men yflijksten kerstengel. „Stille naaht, dacht," weerklonk het door zeer [S lieflijke stemmen gezongen, en (J,e ruimste, kinderlijkste gods- tig. In prachtige plooien hing het zachte, sneeuwwitte gewaad langs het schoone lichaampje. In zijn geest zag Walter reeds deze kostelijke engelengestalte in marmer uit gebeiteld. Onuitwischbaar prentte hij zich dat be koorlijke beeld in zijn geest. Hij hoorde heelemaal niets meer, wat men zei en elkaar toeriep, ja, hij sprak altijd nog geen woord, toen men reeds lang aan de keurig gedekte tafel zat bij 't avondbrood en de engel zich weer lang in een ge woon menschenkind veranderd had. De houtvester Dohme vatte dit zwijgen geheel verkeerd op, zijn voorhoofd fronste en hij riep met, toorn„Wat is dat weer met jou? Ben je weernietjgoedgestemd? Het bevalt je zeker weer niet in het huis van je vader? Ga dan eenvoudig hier- weg?" „Niets van dit alles!" antwoordde Wal ter. „Wanneer ik niet sprak, dan was het wijl ik des te meer dacht. Mijn heele toekomBt hangt hier van af, dat ik een werkstuk, dat mijn naam beroemd zal maken, in 't publiek bren gen, doch omtrent, de keus van 't on- kerwerp was ik het nooit met me zelf eens, daarom bleef ik zoeken en vond nu eens dit, dan weer dat. Nu kwam het plotseling als ware het een openbaring tot me. Kon ik het heerlijke beeld, dat Margriet ons zooeven bood, in marmer uitbeitelen, dan zou de waardeering der wereld mijn deel worden. Mijn heele kunst en al mijn kracht zal ik daaraan geven, iets grootach, iets heer lijks te scheppen. Sta mij toe, Margriet te modelleeren." „Dat is nu ook weer een idee," morde de houtvester, en wie weet wat daarvan komt en hoeveel tijdverlies dat niet zal kosten. „Ik vind ook niet, dat dit kind voor iedereen te pronk gezet moet worden," merkte postmeester Wernecke op. „Maar, vader, zal ze zich dan op be schaamde wijze te pronk stellen? riep Suusje uit. „Daar is toeh geen sprake van. Als reine engel gebeeldhouwd te wor den, vernedert zeker niemand. Ik wil mijn Margriet zoo zienToe, heb daar nu niets tegen. „Ik ben nu eenmaal niet daarvoor," verklaarde Wernecke en schudde met zijn grijüe hoofd, „maar wanneer het om een reine engelengestalte te doen is en wanneer daardoor voor een goed talent de weg tot edele doeleinden geëffend kan worden, dan durf ik ook niet te beletten. Sta jij liet toe, Dohme." „Wanneer het werkelijk tot iets goeds zou kunnen voeren, heb ik er niets tegen," antwoordde houtvester, zoo barsch en kortaf, alsof dat nu eenmaal zijn na tuur was. „Het huis is groot genoeg en als de jongen vlijtig werken wil, dan |zal niemand hem storen en daarvan afhou den." Blozend was Margriet opgestaan en deed, alsof ze in een andere kamer wat moest doen, Walter volgde haar en vroeg half schuchter: Hoe denk je daarover, kind? Voldoe je niet graag aan mijn ver zoek? Zeg het maar ronduit! Op jou ja of neen zeggen komt het toch allereerst aan." Met een onschuldig lachje keek ze tot hem op. „Ik zal volgaarne jou en Eva van dienst zijn." „Eva? Wat zal die om mijn doen en laten geven?" j;Och, ga toch door! Hoe zoet en hartelijk klonk haar gulle lach. „Heb ik niet als kind reeds geweten, dat zij met hart en ziel van je hielden heel stilletjes uit den molen sloop om jou te ontmoe ten Dan dacht grootmoeder altijd, dat ik in mijn kamer lag en vastsliep. Maar dat was niet waar, want Eva zei telkens tegen me: „Pas op, en als grootmoeder ongeduldig wordt, hang dan een witten doek uit 't venster, als hang je hem te drogen. Dat heb ik ook altijd gedaan." Walter wist zelf niet, wat voor een pijnlijk, beschaamd gevoel plotseling in hem opkwam. Het was hem, als was door zijn schuld haar reine, vlekkelooze on schuld door 't stof en slijk gesleurd. En toch was het dat eigenlek weer niet. Geen lichtzinnige, wereldsche gedachte voerde hem toen tot Eva. Hij beschouwde haar steeds als zijn bruid, als de schitterende ster, die hem den weg wees en die hij volgen moest, al mochten er zich nog zoovele hindernissen voordoen. Maar Margriet mocht, toen nog een kind, niet voor leugen en om den tuin leiderij, gebruikt worden. „Je ziet me zoo ernstig en nadenkend aan, als had ik 'een verwijt verdiend?" Half schalks, half ernstig deed ze deze vraag. Gij niet! Gij zeker niet! Maar dat gij voor ons tot onwaarheden gedwongen bent, dat betreur ik. Maar dan zou ik Eva's verzoek hebben moeten afslaan? Dat zou niet erg zusterlij k van me ge weest zijn. Ik moest doen wat gij van mij verlangde en daar heb ik geen spijt van, ze hoeft je toch hou en trouw ge zworen. „Hoe weet jij dat? Schrijft zij je dan?" „Neen. Mijn zuster schijnt heelemaal geen tijd te hebben mij een woordje te schrijven. Haar succes heeft ze evenwel meegedeeld, zij had een telegram naar den molen gestuurd; zooals je denken kunt, ik heb haar dadelijk gefeliciteerd. Maar ik heb nog geen antwoord terug gekregen. Maai- daarom denk ik van Eva nog niet, dat ze onverschillig is of zoo. Zij zal door de vele kennissen enz. het te druk gekregen hebben. O, ik ben toch zoo trotsch op mijn zus ter, zoo trotsch, dat ik het je niet zeggen kan. „En met een kinderlijken lacn voegde Margriet daarbij„Nu zal ze °°k trotsch op u zijn. Walter, ik help je zoo graag, je doel te bereiken!" Hij drukte de kleine hand, die ze hem toestak, aan zijn lippen. „Gij zult mij dus voor model dienen voor een kunstwerk, dat mijn toekomst moet maken?" „Zeker, als 'ge tenminste niet een be ter onderwerp vinden kunt." „Zeker niet, Margriet." „Ni}, dan, je kunt te allen tijde over mij beschikken. Ik blijf toch voorloopig bij uw ouders. Hoe zal de gedachte mijn levenlang genoegen doen, dat ik jou nog geholpen heb mijn schoone, gevierde zuster te krijgen „Laat ons daar nu maar voorloopig niet meer over spreken. Misschien speel ik wel heelemaal geen rol meer in haar leven, zij heeft bereikt, wat ik nu nog bereiken moet." De begroeting zal des te heerlijker zijn, wanneer gij haar volgt op 't pad dei- roem." „Dat hoop ik, kindje. Welnu, je neemt het aan, en, heel en al vrijwillig?" „Ja, Walter, ik neem het aan, in jou en Evaas belangen." Nog in 't, zelfde uur werd het vastge steld, dat Walter in de houtvesterij zou blijven. Margriet zou modelleeren. Vol geestdr. voor 't nieuweplan schreef hij dadelijk aan zijn beroemden meester en deed er een kleine teekening van het lieftallige beeld bij. Hij brandde werkelijk van verlangen om met 't werk te begin nen en zag met spanning naar 't einde der feestdagen, want tijdens deze dagen mocht hij in de houtvesterij, waar men zulkestrenge godsdieiistigebegrippen koes terde, in geer. geval aan 't werk gaaii. Margriet liet zich niet bepraten, doch ging den laatsten avond in den molen doorbrengen. Nu, in den winter was het er stil en eenzaam. Walter vergezelde ze. Want voor den vorm moest hij toch ook haar vader en grootmoeder om toestem ming vragen. Alleen in de zoogenaamde mooiste kamer brandde licht, toen de jeugdige bezoekers binnentraden en dit schaarsche licht maakte een zeer som beren indruk. Hier was geen kerstboom aangestoken. De oude vrouw zat er in haar Zondagsche kleeren, maar haar rimpelig gelaat zag er nog verwoeder en vergramder uit dan anders. „Goeden avond, grootmoedertje!" riep Margriet en zette een korf vol geschen ken op de tafel, die ze zelf gemaakt had en daarbij verschillende cadeaux van deu houtvester en der houtvesterin. Wordi vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1