DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 2$ SCintlesHhuistfesf 3i«38s Kaarfiem BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. Saterdag 8 februari 1908. 82,w Jaargang. No. 6807. klok ,#oorsDf ke w der ren 1 jjzerP 15 iü les tij Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Teiefoonnumsner Ï42S. Dit nummer bestaat uit *uiee bladen, beneuens de pïficiëele Kerklijst en "et Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. wil G. W. De vereeniging „Geloof Weten schap'1 is nu definitief geeonstituserd, en het nieuw gekozen Bestuur werkt ijverig om zoo spoedig mogelijk de actie te beginnen. Met voldoening hebben we gezien, dat Let Roomsehe leven in Haarlem 200 diligent is, dat haast de zaal te klein bleek voor de vele belangstel lenden in de vergadering van Donder dagavond. Dat geeft moed. Want dat wijst op een goeden geest, °P voornemens die zich tot daden billen omzetten. Dat toont lust voor de wetenschap pelijke ontwikkeling die wij voor onze burgerklasse, maar vooral voor de jon geren onder ons, de jonge .mannen die later de kern der Ka tholieke burgerij 'tullen uitmaken, van deze vereeniging Verwachten. W ant daar gaat het nu heeu. Statuten-vaststelling en administra tief gedoe, vergaderen èm het verga deren en het houden van sierlijke redevoeringenzijnin „Gr. W." geen hoofdzaak, verre vandaar. We zijn daar bijeen om in een cur sus wetenschappelijke ontwikkeling ten bate des geloofs, en versterking des geloofs óók door middel van we tenschappelijke toelichting, op te doen. We hebben nu te hooren, te luisteren, hen te leeren. Kn dat men daarvoor reeds nu zoo veel belangstelling toonde, doet ons vun harte genoegen. We hopen dan ook, dat„#.&W.", onder deze auspiciën geboren, aan de Haarlemsche Katholiciteit zóó moge ten goede komen, als wij dat tevoren, «n nog steeds hebben, gewenscht en getracht te bereiken. Algemeen Overzicht. Zooals we gisteren onder „Laatste Nieuws" hebben gemeld, liep te Parijs en Londen hardnekkig het ger licht dat de O z a a r vermoord was. De Parysche bladen gaven zelfs speciale edities. 't Sint Petersburgsche telegraaf- agautschap spreekt echter het be licht officieel tegen. Wat er dan gebeurd zou zijn? L># Duitsche kei-ier moet ge zegd hebben zoo heet het in de lib. rale pers dezer dagen ik wil geen keizer van het Centrum wezen 1 En op dat woord is vori Bülo- zijn blok-poiitiek begonnen, die nu zoo zonderling verloopt. Men mag vragen, of de keizer dan „keizer der liberalen" boeten 't Schijnt zco. De keizer heeft te kwader ure het met de liberalen eens beproefd, en deze laten nu niet los van de regetringskoek die ze eens hebben beet gekregen. Openlijk zeggen ze het: ,,w» zullen, aan de regeeringsruif een- j maal zitt nde, pogen zooveel moge- I lijk voordeelen voor het liberalisme te behalen." En zelfs is het nu duidelijk, dat de liberale partij de menschen, die een anderen koers uit willen stevenen zal verloochenen. Daarom is het ook niet verwon derlijk, dat de vrijzinnige partijen beraadslagen ever een voorstel, dat tegen de malcontenten in eigen boezem gericht is, Het schijnt dat men tegen Theodor Bart en Gerlacb, die voorstanders zijn van een samen gaan met de sociaal democraten, scherpe maatregelen wil nemen. Die lui verknoeien de voordeeltjes, die men zal pogen te behalen, en moeten eruit. Wat 'n begiusel-rijke politiek toch Typisch is het hierbij op te merkeu dat dieselfde liberalen in een punt dat nu aan de orde is zij het dan ook niet in den Rijks dag - zij aan zij staan met datzelfde Centrum! Het js in de Polenwet. Na de door ons vermelde, zeer opmerkelijke rede van kardinaal Kopp, heeft de Polenwet zooals ze nu er ligt, niet veel kans meer in het Pruisische Heerenhuis. Gisteren heeft de commissie uit het Heerenhuis de Polenwet in een langdurige vergadering behandeld. De Berlynsche correspondent van Frankf. Ztg. verneemt, dat in den boezem van de commissie nog sterker bedenkingen tegen den maatregel worden geopperd dan in de voltallige vergadering. Er werden verschillende amendementen inge diend, o.a. een, om geërfde bezit tingen van de onteigening uit te zonderen. In allen geval verwacht men, dat het Heerenhuis het wetsontwerp niet zonder wijzigingen zal aanne men en het dus weer naar het Huls van Afgevaardigden terug zal moeten. Er loopen geruchten, méér dan geruchten zelfs, dat von Aelirenthal, de bekwame Oosten r ij ksche minister van buitenlandsche zaken, die in den ftfgeloopen zomer door bsprekingen met von Bülow en Tiitoni o.a. zeer op den voorgrond trad, ai weer van 't politieke tooneel verdwijnen zal. Meerdere Weensche bladen, met name „N. Wien. Ztg.", kondigen zijn aftreden aan, daar zooals zij z ggen zijn positie ernstig geschókt is door de ontevredenheid, die hij in Hongarije gewekt heeft door zijn verklaringen in de Hongaarsche delegatie over de noodzakelijkheid van een oeconomisch samengaan lusschen Oostenrijk en Hongarije. De Hougaarsche bladen van de onafhankelijkheidspal tij hadden wel een luid geschieeuw aangeheven over de bedoelde verklaringen, maar het liet zich in de begin toch niet aanzien, dat de zaken zulk een loop zouden nemen. Bij die bladen is men aan veel geschreeuw gewend, zonder dat 't groot succes beeft. De Weensche bladen intusschen die met zooveel beslistheid Aebreu thal's aftreden aankondigen, wijzen ook reeds zijn opvolger aan. Oosten rijk'» ambassadeur te Constantiuo- pel. Dan zou von Aehrenthal ten- minsts een waardig opvolger hebben Want Pallavicine, die te Constanti- nopel een persona grata was, 'zal in de actueel# Balkan politiek een gewichtige rol kunnen spelen. Tenminste als do berichten over 't aftreden waar zijn. De heer Franco is uit Por- tugal vertrokken. Vandaag heeft zooals men weet de begrafenis plaats, en die wilde en kon hij niet bijwonon. Ook niet omdat men onlusten vreesde. Merkwaardig is, dat het oordcel over Franco al herzien wordt, en herzien in den geest, als wij van de week hem beoordeelden I Verschillende correspondenten ziju het er nu al over eens, dat 't volstrekt niet zulk «en vreeselijk iets is, om dictator te spelen in Portugal. Dat hebben al le partijen gedaan! Maar wat die partijen in Franco haatsn, dat was geenszins de dictator, maar de rechtvaardige onkreukbare en onbuigzame man, de eenige man van dat slag in dit land misschien, al mogen dan Fran co's laatste regeeriugsdaden de uiterlijke aanleiding tot den aanslag geweest zijn. En Franco, zoo schrijft men, is altijd heilig overtuigd, dat alle buitensporige vrijheid, in den toe stand van bederf waarin de Portu- geesche politiek is geraakt, de baatzuchtigheid en hartstochten slechts schijnbaar zal temperen en dat die later zooveel te heviger aan den dag zullen komen. Wanneer hij Portugal verlaat, is dat niet om vergetelheid voor zijne daden te ioeken, maar m te ver mijden, dat nieuwe opgewonden ge- dachtenwisselingen tot voorwendsel zullen dienen, om de hartstochten aan te wakkeren. De bijzondere berichtgever van de „Lokal-Anzeiger" te Lissabon ontkent daarenboven dat Franco bij de Koningin-moeder en koning Manuel in ongenade was gevallen. Koningin Amalia heeft integen- del in een afscheidsgehoor Franco, in naam van haren dooden gemaal, van alle schuld aan het gebeurde ontlast en hem verzekerd, dat de tegenwoordige Koning hem voor zijne diensten dankbaar was. En nu l'rauco naar Parijs is, valt de volle aandacht wc-er op Portugal- zelf, waar het nog immer niet richtig is. Zelfs zijn er die gelooven dat het vandaag, op den dag der begrafenis, tot een botsing komen zalWe zullen afwachten. Nieuwtjes in drie regels. In plaats van 't Congo-kroondo- mein zal nu een fonds-Leopold II ko men, 120 millioen francs groot. Sir Harry Mac Lean is eindelijk te Tanger terug. Raisoeli heeft hem vrij gelaten en is, zegt men, ook daar. De influenza heerscht, behalve te Berlijn en Keulen, ook vreeselijk in Lyon. Eiken dag vele sterfgevallen. De Portugeesche kroonpretendent Miquel heeft gezegd dat hij geen gebruik zal maken van den toestand vau nu. Admiraal Philibert meldt uit Ma rokko weer de bezetting van Settat en een nieuwe nederlaag van Moelai Hafid. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, jhr. A. H. J. H. Michiela van Kessenieh, te Nuth,tot ridder in de orde van den Nederlandschsn Leeuw, dr. A. J. Swaving, te 'sGra- venhageridder in de orde van Oranje Nassau, Z. Th. de Jong van Arkel, te 's Gravenhage, respectie velijk vice president van het Nc- derlamdsche comité, algemeen secre taris en tweede secretaris van het in 1907 te 's Gravenhage gehouden 3de Internationale Zuivelcongres. Te vroeg geprezen We gaven deze week in een kruiskopje den Nederlandschen Socialisten in de Kamer eere boven hun partijgenooten in andere landen, indat ze zich bij het mededeeleu van den koningsmoord in Portugal, in de Kamer netjes hadden gedragen. Eilaeie.... we hebben te vroeg geprezen. 't Socialistisch blad „Het Volk" meent te moeten waarschuwen tegen de opvatting, dat onze So cialistische Kamerleden met, voor dacht zoo netjes waren Plet blad schrijft „Men neme de zaak in onze Tweede Kamer niet te tragisch op, ook indien het bericht juist is Steeds als de voorzitter iets te zeggen heeft eischt de acoustiek der zaal van de Tweede Kamer dat de leden opstaan en zich in het open vierkant voor de voorzilterstafol verzamelen. I it zal nu ook geschied zijn. Overigens sympathiseeren ook de sociaal-democratische Kamerleden in het algemeen niet met konings moord en zeker niet met massa moord op een kou.nklijk gezin, al oogstte Carlos wat gezaaid was en gevoelen socialisten geen behoefte aan officieele betuiging van deelne ming in de lotgevallen der Portu geesche monarchie. Commentaar overbodig H. A. van Beuningen f Te Utrecht is overleden op bijna 67 jarigen leeftijd de lieer H. A. van Beuningen, lid van den ge meenteraad en van Provinciale Staten; voorzitter van de Kamer van Koophandel; oud-kamerlid voor Utrecht gedurende het kabinet Tuk. De overledene was bestuurslid van tallooze vereenigingen,commissies en instellingen en bekend om zijn groote liefdadigheid en steun aan werken van algemeen belang. Hij was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw en officier der orde van Oranje Nassau. Scheidsgerechten bij de Spoor. Men heeft wel eens minachtend geglimlacht over de bij de spoorweg maatschappijen ingevoerde scheids gerechten, waarop het personeel iich beroepen kan bij straffen etc. Dat die scheidsgerechten echter !n zeer nuttige instelling zijn, bleek dezer dagen. Bij een der spoorwegmaatschap pijen was 'n ambtenaar wegens on eerlijkheid ontslagen. De man beriep zich op het scheidsgerecht en wat bieek nu? Dat hij het slachtoffer was van 'n soort samenzwering van een aantal minderen, die de hoof den bijeen gestoken hadden om 'n strengen superieur er uit te werken. De bom sprong echter ten slotte verkeerd want liet scheidsgerecht ondekte het complot, da man werd in z'n eer hersteld en de samen zweerders zullen vermoedelijk wel 'n kwade pijp rooken. De nieuwe burgemeester van OudBeyerland. In ons 2e blad hebben we een stukje opgenomen over de benoe ming vau een fel-li'oeraal als bur gemeester in 'fc antirevolutionairs Oud-Beyerland. 't Volgende stukje uit de „Staudaard" teekent deze regeeringsdaad nog wat scherper. Men schrijft n.l. uit Vianen aan de „Standaard" Gisteravond nam de burgemeester van Vianen A.C. de Vries Broekman, door minister Rink in de laatste siuiptrekkingen van zijn Minister schap tot burgemeester vau 't over wegend antirevolutionaire Oud- Beyerland benoemd, afscheid van den Raad dezer gemeente. Hoewel deze fel-liberale burgemeester met een liberale meerderheid in den Raad, kon samenwerken, hebben zich de S jaar van zijn burgemeester schap te Vianen gekenmerkt door eindelooze, onaangename quaestie», waarbij steeds bijna de geheele Raad. zonder onderscheid van poli tieke gevoelens positie tegenover A. C. de Vries Broêkman nam. De burgemeester wees in zijn afscheidsspeech ook op deze ver schillen van meening tusachen hem en den Raad, maar hij wenschte toen als goed vriend te scheiden. Doodsche stilte volgde op deze woorden. Onmiddellijk nam daarop de liberale wethouder, de heer Stuart 't woord en zeide scherp en snydend ongeveer het volgende: „S jaren lang zjjt ge hier in Vianen geweest. Met kracht zijt ge begon nen, misschien met goed» bedoeling. Maar dit is zeker: Vianen heeft u niet begrepen en gij hebt Vianen niet begrepen. Moge, wat gij bier geleerd hebt, een les zijn die uw nieuwe gemeente ten goede komt". Krachtig voetgetrappel van den Raad beloonde den spreker Prettig vooruitzicht voor de Oud- Beijerlanders Gemengde Berichten. Valsche munters. 1 'oor de politie te Gouda zijn twee per sonen gearresteerd, die verdacht worden van het maken en uitgeven van valscli geld. De zaak is ont dekt, toen een wegens dronkenschap gearresteerd individu, eeu bekend straattype, werd gefouilleerd en daarbij eenige valsche guldens voor den dag kwamen. Een nader ver boor bracht aan 't iicht, vanwaar het valsche geld afkomstig was. Een direct ingesteld onderzoek had de arrestatie van twee personen, K. S. en P. H., tot gevolg. Beiden ziju knutselaars, half rijwielrepara teur, half smid. Gereedschappen enz. werden in beslag genomen. Plattelandszeden in Limburg. Dezer dagen werd voor de kazerne der marechaussee te Horst een om hulp roepend mans persoon ontdekt, zóó erbarmelijk toegetakeld, dat hij onkenbaar was. 's Anderdaags bleek het Chr. vau H. te zijn, woonachtig te Maasniel, die zijne familie te Meterik wildo bezoeken. Naar de „V. Ct." mededeelt, werd hi) door jongelui, die vaudeMaaa- breesche kermis huiswaarts keerden, gestompt, geslagen en met een touw aan het been voor de kazerne gesleurd. De familie Van H. woonde bier eenigeu tijd geleden. De 8 kinderen dezer armoedige huishouding waren ruwe, onbeschofte deugnieten, vau welke de schoolkinderen, die v. H.'s woning moesten passeeren, voel last hadden. Hierdoor ontstond eene veete tegen dat gezinwaar- schijnlijk ligt hierin de oorzaak der onmensehelijke behandeling. Daar van H. eenige daders bekend zijn, zulleu deze on menschen hunne verdiende straf niet ontgaan. Inbraak te Maastricht: In den afgeloopeu nacht is inbraak gepleegd in de Stationsstraat te Maastricht, waarbij de dader door de politie werd gevat. Het is eeu Luikenaar en vermoedelijk ook de dader van andere inbraken. vafl iw, ijoorsS' IE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1.86 Voor tie plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 'ftzontierlijke nummers0.05 Van 18 regels Elke regel meer Groote letters uaar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.60 (contaatlf 0.50 0.10 XXVI. Hazenpe,) er zonder haag. l\en politie-verordening waai je niet aan kunt voldoen bij gebrék aan gelegenheden Is tt. al in Sint Bavo geweest Over kiezen, over kiezers die niet kiezen en niet-kiezers die willen kiezen. Nog wat po litiek, en ho» de wouwen er over denken. Kan jij hazenpeper maken zonde; haas zei mé gisteravond de schoorsteen veger van om de hoek, die vat) origine ecu Italiaan is, maar die al zóógoed Hol latidsch verstaat, dat-ie met onze spreek woorden en spreekwijzen zoo thuis is als wie ook! Ik dacht natuurlijk aan de een of aa dere Italiaansche mop, en ik zei, wat j< in zoo'n geval pleegt te zeggen, als je 'n slag om je arm houden wilt: Hoezoo?'' Toen wees de goeie man me op 'n be richt, dat-ie zoo net in de N i e u w Haarlemsche had gelezen, onder do vubriek „Rechtszaken", Dat was één van dia vonnissen van het Haarlemsche Kan tongerecht: er was namelijk iemand be keurd, voor den kantonrechter gedaagd en veroordeeld ja, waarlijk: veroor deel J, omdat-ie Bliksems, n»u weet ik niet hoe ik dal hier zeggen zalonder die vonnissen stond het natuurlijk maar zoo plat weg, maar als je er over schrijven gaat, is 't oen ander geval enfin, ik zal dan maar I gaan omschrijven. Je weet misschien wat or voor een inrichting van publieken aaid op de Groote Markt staat, tegen de Visch- markt aan, vlak tegenover 't. oude gebouw van de Hoofwackt, op 't trottoirtje? Niet, dan moet je maar eens gaan isagkenl En zoo j&, dan weet je ook wat ik be doel. Die man dan, die bekeurd, voor den rechter gedaagd en veroordeeld was, lmd ergens anders gedaan wat-ie ddftr, of in een soortgelijke inrichting, bail moetin doen! Nou hen ik er. Om je nu de waarheid te zeggen snapte ik in het eerst niet al te best, waarom mijn buurman van om den hoek die hazenpeper zonder haas erbij haalde. Maar hg lei 't me uit. En de vent liad gelijk, zoowaar als ik 'n eerzaam Midden stander ben! Net zoo min als je echte hszenpope" kunt imken zei ie als je geen hazen hebt, net zoo min kun je aan di» politie-verordening voldoen, die voorschrijft dat je niet buiten.... enfin, je weet wel., wanneer «r geen inrichtingen als die bedoeld zijn, te vinden zijn! Waar hij dan op neer wou komen was: je vindt die geniakhuisjes, om zo nu maar eens zoo te noemen, oftewel „krullen", zooals mijn barbier ze heel ad rem en naar den aard van zijn vak noemt, hier in de stad veel te weinig! En nogmaals zeg ik nu: mijn buurman heeft schoon gelijk. Lui zooals ik en een ander, die nogal eens bij den weg zijn, hebben herhaaldelijk last ervan, dat je zulke even nuttige als noodige gelegen heden hier in de stad mist. En ik zou nu toch graag- eons willen, dat daar in den gemeenteraad eens op werd gewezen! Ik heb gezien, dat indertijd, toen de be groeting in behandeling was in den Raad, de redacteur van onze Nieuwe Haar lemsche in heel gepaste en bloemrijke (zeg ik 't goed?) en bloemrijke termen op dat gemis, dat een gebrek is van ns Haarlem, heeft gewezen. Maar de heeren hebben ei bij de brgrooting niet om ge dacht, Nu daaht ik zoo: tegen dat het zomerseizoen aankomt, mag daar toch nog wel eens een woordje over gezegd worden! Zeker, 't is nu geen onderwerp dat je zoomaar vlakweg voor je mond komt, en waarover je een b»otn kunt opzetten. Maar 't is een practiseh onderwerp, en «en van algemeen nutziedaar een paar qualificaties, die ik nog moet hooren tegenspreken En zoolang onze gemeentelijke vroede va deren niet gezorgd hebben, (lat je genoeg gelegenheden hebt om aan het verbod van dat bewuste artikel zooveel der politiever ordening, wat oorzaak is geweest van die veroordeeling die d« aanleiding was tot deze woorden, te voldoen, zoolang vind ik het e«n even onmogelijk- ding om die politie-verordening (artikel zooveel) te ge hoorzamen, als om echte hazepeper te maken zonder haas Ik zal nu verder maar over dit minder aanlokkelijke onderwerp m'n mond hou den, maar ik zou elkeu lezer van deze Zaterdagavond praatjes als ik me ten minste op dat soort van mannelijke in dividuen kan beroemen eens met aan drang willen* vragen, of ze het uiet met me eens zijn? 'k Wed dat ik een reusachtige meerder heid véór me krjjg, als ik dit in stem ming breng! Maar wat praat ik over „stemmen" alsof onze luidjes daar hoogstwaarschijn lijk van den zomer niet genoeg mee zul len ti do»» krijgen! Apropos daarvan, is u al 's avonds negen uur in het gebouw St. Bavo geweest Waarom Wel, om u op te geven als gegadigde om kiezer te worden voor zoover ge dat nog niet zijt of het niet precies meer weet! Denk er asjeblieft om. vrienden, dat ervoor onze Roomsche staatspartij «n onze Christe lijke beginselen heelwat van af kan han gen, of alle lui die kiezer kunnen zijn, het inderdaad ook zijnWant daar ont breekt nog een hoop aan! Nu ja, daar zijn lui die schreeuwen om „algemeen" kiesrecht, waarmee za volgens mijn oud sten jongen bad oei en dat ze er voortaan ook „al het gemeen" in willen halen, en dit den baas willen laten spelen. jj|Maar als je eens hoort en ik hoorde dat juist dezer dagen van ecu onzer wak kerste propagandamenschen op z'n vin gers nageteld hoeveel menschen er nu nog zijn die kiezer kónden wezen, en door onverschilligheid of onwil het niet zijn, dan haal je toch de schouders op voor ai die lawaaimakers, die maar •m uitbreiding van het kiesrecht schreeu wen en vinden dat de kiesgerechtigheid lang niet ver genoeg gaat! Oeh kom! 'n Fatsoenlijk man, die wil, is kiezer te genwoordig, dat geef ik je op een brieije. En daar kan je de bewijzen voor krijgen, wanneer je 's avonds om 9 uur «ven in St. Bavo de propagandaclub gaaf opzoe ken, die daar om iedereen, in te lichten, eiken avond vergadert. 'n Fatsoenlijk man, zeg ik: en ik her inner me hier weer opeens, hoe ik het heelemaal tegen mijn bedoeling onlang* in onze Courant aan den stok heb ge kregen met die Damiëtte, die ik er hard van" verdenk dat ze 'x hoop dat ik veikeerd oordeel! in dit opzicht 'n kijf partij van het eerste water zou willen be ginnen, om te protesteeren tegen dat kiesrecht voor mannen-alléén. Enfin, 't mensch i» Goddank, naar ik gelezen heb, in verre landen, end'rman, die een zuur leven bij haar had naar ik opmaakte uit z'n blijdschap over z'n vrijheid, zal er gezegend mee wezen! Dat ze weg is, was dunkt me eok wel te merken op de vergadering van „Geloof en Wetenschap" doze week, toen de sta tuten van deze vereeniging, die hier zoo ontzettend veel goed kan doen, werden besproken! Want daar had je wat beleefd, zou ik denken, als dat vrouwmensch erbij geweest was,toe» in de statuten de vrouwen tot „buitengewone" leden werden ge maakt, wien noch stemrecht noch de kans om gestemd te worden, ten deel zal vallen 1 W. t mij betreft, ik vind dat een verstandig besluit! Die gelijk-makerij van man en vrouw in ziilke vereenigingen is wel een van de gevaarlijkste en voor het levensbestaan van zoo'n vereeniging hoogst verderfelijke dingen die er zijn. Dat gaat to h nooit goed. En w\j mannen, wij voelen ons niet vrij te vergaderingen, waar de dames een even groot woord mogen voeren als wij. Want een van beide: öfwel ze maken er geen gebruik van en houden zich aan den algemoenen regel des levens om aan de mannen iu al zulke dingen de beslissing vrij te laten, maar dan behoeven zc ook geen stem te hebben, öfwel ze voeren het hoogste woord en roeren hun mondje... en dan sta je de Hemel bij! Ik ben misschien maar een ouderwetsch man in mijn opvattingen, maar ik kan je dan toch wel uit mijn practische on dervinding zeggenlaat de meeste vrou wen ziGh in 't publieke leven en vooral iu het rergaderingsleve» niet de» voorgiond zeiten. Dat schaadt hun zelve, en het staat den mannen tegen. Niet, dat ze niet aan het publieke eu sociale leven mogen meedoendat bedoel ik heelemaal nietl Maar zich op den voor grond te stellen, dat acht ik verkeerd; voor politiseerende, debatTereude, artis tieke en andere blauwkousige dame* heb ik eeu inslinctmatigea afschuw! 'k Ge loof, dat ik toch een nog geldend beginsel verdedig van onzea tijd, al zijn er teeke nen, die laten zien dat er eeu ander windje komt opzetten. Zoo merkte ik uit het lijstje van vragen over 't kiesrecht dat van de week in de krant stond, dat onze Roomsche kiesvereenigingen zell's óók al hebben te antwoorden op de vraag of ze vrouwenkiesrecht willen! Ik zou willen voorstellen, dat die vraag nu eens werd gedaan aan de vrouwen van de kiezer», en niet aan de kiezers zelf! Ik denk, dat je dan een overweldigende meerderheid z u krijgen tegen vrouwen kiesrecht? „Wat ben ik blij dat ik niets met die herrie te maken heb," dat zal de meerderheid zegge», denk ik. En dat kan je nu goed vinden, of oppervlakkig, of slecht, maar 't is zoo, en dat gaeft je gelijk een voorspelling wat er van komen zou, als men den vrouwe» nu óok nog stemrecht geven zou. Ze zouden nog har der thuis blijven dan de mannen nu al doen aan de stembus! Of wat denkt ervan I f Sit SAF.i,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1