Sociale Berichten Uit den Omtrek, Stadsnieuws ewonderenswaardige juist- eid te zijn geschied. Over de brandkast waar de steen i ligt, wordt gemeld dat het een an de geweldigste is, die er bestaat e muren zijn meer dan een hal ven leter dik van cement en ijzer. Er ouden veertien dagen uoodig zijn m er door te komen. En dan nog! >e kluisdeur kan slechts geopend •orden met een cijferslot, dat de hefs van de firma alleen kennen, chter de zware deur is een hek au ijzeren staven. Pas als dit open- esloten is kan de inwendige ruimte leetrisch verlicht worden. In de nime kluis staat de groote brand- ast als mahoniehout geschilderd; r zijn geen sloten aan te zien, doch chter een geheim schuifpaneel zijn c negen. Als de buitendeuren van e brandkast geopend zijn, moet og een loketje opengesloten worden, u wat er dan te zien komt vindt ïen elders beschreven. Het gebouw wordt door eigen ge- -apend person. el en politie dag en acht bewaakt; de kluis afzonderlijk oor twee beambten, die 's nachts oor een electrisch controlestelsel ik half uur van hun tegenwoor- igheid ter plaatse moeten doen lyken; wijzen de contróleteekens echts een seconde te laat, dan •orden de bewakers ter verantwoor- ing geroepen. De nieuwe minister van oorlog. Naar Het Centr. ter oore kwam, toet generaal Sabron op uitdiuk- elyk verzoek van H. M. de Ko- ingin zich bereid hebben verklaard is minister van oorlog op te treden. Beschermende rechten. Van den nieuwen minister van fi- anciën, den heer Kolkman, zegt Patrimonium", „mag zeker ver acht worden, dat hij meewerken il om door verstandige bescher- tende bepalingen onzen nationalen beid weder op te heffen uit den •estand van inzinking, waarin deze er keert". Veel profeten-gave is er niet oodig, om deze voorspelling te oen Het postkantoor te Bovenkarspel. Het nieuwe postkantoor te Boven, arspel, dat zonder heien werd op- strokken, begint nu het nog niet ms geheel voltooid is, reeds aan- lerkelijk te verzakken. Nu tracht ten door heien verder zakken te jorkoinen, maar daarbij is nu eer een staaltje van Rijks-bouwen! ad eel te muur ingestort. Gemengde Berichten. Een zonderling ongeval, ten meldt uit Stavenisse: Gister- vond was de veldwachter J. Stoel iet zijn collega J. Knibbel op sur- eillance, toen bij onverwacht door an schot getroffen op den grond iel. Op zijn hulpgeroep kwam K., ie zich op eenige afstand bevond >e8nellen. S. was boven den enkel etroffen door een zoogeuaamd evolverkanon, dat daar was ge laatst tot het vangen van hazen n konijnen. Op het daartoe gespan en touw had S. getrapt en het uhot was afgegaan. Op een krui- 'agen werd S. door K. thuis ge- racht. Heden zou getracht worden e hagelkorrels uit den voet te ver wijderen. Het kanonnetje bevindt ich in het bezit der politie. Verdronken. Te 'tj Veld (N.- I.) is Zaterdag bij het boenen to water gevallen en verdronken de 8 jarige dienstbode T. Timmerman. DerelletjesteKrommenie. )e laatste twee dagen zijn kalm en rdelijk voorbijgedaan. Tot handhaving der orde en om uogelijke relletjes te voorkomen ieeft de burgemeester het echter loodig geoordeeld om de bestaande iolitiemacht te doen versterken met en zevental bereden manschappen, velke in den loop van den dag vorden verwacht. Misdaad? Uit de Maas onder teuyer is hetlijk van een onbekend nanepersoon, naar gissing 35jaien >ud, opgehaald. Daar het gevonden verd met een zakdoek als prop in len mond eu een er omheen ge- >onden, vermoedt men dat hier nisdaad in het spel is. Het lijk is Saterdag door de justitie geschouwd. Mazelenepidemie. In vrij alrijke mate heerscht te Delft maze- en, meer bepaaldelijk onder oudere ónderen. Enkele klassen van de I. B. S. zagen hare bevolking daar- loor sterk gedund. Van trouweneiy&pinnen. n een der laatste nummers van iet „R. K. Kerkbericht voor Dord- echt" plaatst# de redactie bij wijze •an bladvulling deze leukgevon- leu ui „Vraag: Waarom trouwen tegen woordig zoo weinig jonge mannen? Antw.Omdat de jongedoehters ijn als de leliën des veldszy rbeiden en spinnen niet en ze leeden zich prachtiger dan Salomon i al zijn heerlijkheid." Héél veel waars in, m'n lieve jzers De rariteiten, die als gun- tige uitzonderingen nog hier en aar rondloopen, niet te na gespro ken, had de redactie gelijk! Maar 'n Dordtsche maagd, die 't stukske las en zich geriefd gevoelde paste de schoen plaatste in 't volgend nummer deze advertentie „Te koop gevraagd een spinne wiel." Brieven motto (leliën des velds), bureau van dit blad, Wijnstraat 48." De Sociale Week. Een onzer correspondenten meldt ons: Naar ik van betrouwbare zijde verneem, is het houden der Sociale Week te Haarlem afgesprongen. Zooals ik u deze week schreef is er wel sprake van geweest, maar het gebrek aan noodige lokaliteit en andere oorzaken van nog gewichti ger, innerlijken aard hebben aan een andere stad den voorkeur doen geven. De keuze is beslist en zal zeer spoedig worden gepubliceerd: ik heb evenwel geen vrijheid een plaats te noemen. Het Centraal Bureau der K.S.A. meldt ons intusschen (waarom deze mededeeling niet zoo gedaan, dat alle Roomsch-katholieken couran ten haar Zaterdagavond nog konden publiceeren?) Met goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zal dit jaar de Sociale Week gehouden wor den te Botterdam. Doordat, de vrachtwagen van van den Bosch op de rails was gekanteld ondervond de dienst der E. S. M. richting Amsterdam Zaterdagna middag circa half uur vertraging. Een schoorsteenbrand. Za- terd.morgen had er een schoorsteen brand plaats ten huize van den heer J. v. Schie. Gelukkig wist men den brand spoedig met eenige emmers water te blusschen. BLOEMENDAAL. De Baad onzer gemeente zal Donderdg 20 Februari 1908 verga deren ten 2y2 uur n. in. Te behandelen punten1 Inge komen stukken. 2 Overnemen we gen in Aerdenhout, Duin en Daal en Kweekduin. 3 Aanleg waterlei dingbuizen naar en in het bosch „Duinlust". 4 Verbouwing van de woning thans bewoond door den inspecteur van politie. 5 Onbewoon- baarverklaring van eene woning. 6 Reclames hoofdlij keu omslag. Voetbal. Bij eene alhier ge houden voetbalmatch tusschen Z. V. V. van hier en Wilhelmina van Haarlem was de uitslag dat eerst genoemde won met 50. Terwijl de arbeider C. D. bezig was zand te laden aan de lijn dor E. S. M. hftd bij het ongeluk tusschen twee zandwagens bekneld te raken. Inwendig gekneusd werd hij naar zijne woning overgebracht, waar hij direct onder geneeskundige behan deling werd gesteld. Personalia. Tot ty delijk on derwijzer aan school B is alhier aangesteld de heer D. Klees, in gelijke betrekking te Sehagerbrug. Ned. B. K. Vo 1 ksbon d. Gis- tcravoud hield de aid. Overveen van don B. K. Volksbond in't gebouw in de Smedcstraat te Haarlem een feestavond ter viering van het drie jarig bestaan der afdoeling. De groote zaal van „St. Bavo" was stampvol. Na de openingsrede van de voor zitter en het zingen van het bonds lied werd bet zeer afwisselend en keurig programma afgespeeld. Telkens werd er luid geapplaudis seerd bij de komische voordrachten, die ten besto werden gegeven. Na de pauze werd begonnen met de ouverture door den heer Mica gecomponeerd eu dan volgde weder om een lange reeks van humoris tische voordrachten. We behoeven niet te zeggen dat de aanwezigen zeer voldaan huis waarts keerden en men, zich on derhoudend over hetgeen men gezien en gehoord had, naar Overveen toog. Hyacinthen ten toons tel ling. Door den heer P. de Wreede is een collektie hyacinthen ten toon gesteld in het hotel Sisterrnans. Naar wij vernemen, zijn de bollen niet speciaal opgezet met het doel voor een ten toonstelling. Het zijn gewone handels- soorten, zoodat te zien is wat men bij een goede behandeling daarvan kan verwachten. Over het algemeen zijn de bloemen heel mooi ontwik keld, temeer daar algemeen beweerd wordt, dat de hyacinthen dit jaar zoo slecht bloeien. De patroonsvereeniging. Vrij dagmiddag had in cafe „Gerritsen" een huishoudelijke vergadering plaats van de patroonsvereeniging in het bedrijf van bloembollen alhier. Na opening der vergadering door den voorzitter den heer P. H. v. Waveren, werd met groote meerderheid van stemmen besloten, de pers niet toe te laten. Hierna werden enkele mededeelin- gen gedaan uit de gecombineerde ver gadering van de patroonsver. met de arbeidersver., waarna werd overgegaan tot de vaststelling der loonlijsten. Besloten werd deze als volgt te regelen Arbeidsduur als in 1907. Schafttijden eveneens ongewijzigd. Toonregeling: van 1 Juni tol 1 Sept. flO,p. week, 1 Sept. tot 1 Dec. 9, 1 Dec. tot 1 Maart 8,50 1 Maart tot 1 Juni 9. Overwerk 15 cent per uur. Kotüe wordt verstrekt of vergoed. Verder bleef de oude lijst gehandhaafd. Na eeuige besprekingen van huishoude- lijken aard sloot de voorzitter de ver gadering. Personalia. Wegens ziekte van mej. J. G. Vennekool, onder wijzeres aan de O. L. S. alhier, wordt diens functie tijdelijk waar genomen door mej. Visser, onder wijzeres te Haarlem. *Uitgesteld. De op 19 Febr. vanwege de afdeeling Noordwijk van het H. B. G. aangekondigde lezing door den heer J. Braun, is uitgesteld tot Woensdag 26 Febr. a.s. des avonds ten half acht in Café Flora. Personalia. Tot Ambtenaar ter secretarie alhier, (vacature M Eggink Dzn), is benoemd de Wel. Edelgeb. heer H. C. F. X. Doudart de la Grée, thans ambtenaar ter secretarie te Westzaau. De benoe ming gaat met 1 Maart a.s. in. ^Van den Raadjvan Haarlem- merliede en Spaarnwoude. De Raad van bovengenoemde ge meente is gezellig oin zij m gemoede lijkheid. En nu mag men wel eens beweren, dat de politiek er ook wel eens heel ondeugend om een hoekje komt kijken, van politieke hartstochten is de Raad toch nog verschoond gebleven. En we kunnen den burgemeester en de raads leden daarmede feliciteeren. De heeren Faas en Kroon waren Zaterdag afwezig. We hadden de eerste vergadering in 1901 en de burgemeester denkend aan het „Beter laat dan nooit" hield zijn Nieuwjaarsspeechje een hartelijk woordje tocli en een ge- lukwensch voor de raadsleden, voor hun gezinnen en tenslotte een geluk- wensch voor het gemeentelijke huis houden. We kennen elkaar, zei de burgemeester, en we weten wat we aan elkaar hebben. Doet, zooals ge tot nu hebt gedaan, dan doet ge goed. Moge onder ons de prettige verstandhouding blijven heerschen, dat is in 't welzijn onzer gemeente en voor kons is het de prettigste manier om samen te zijn. 't Was wel jammer,'dat deze har telijke woorden onbeantwoord bleven Had het oudst aanwezige raadslid daar niet een woordje op kunnen zeggen? De Burgemeester weet wel, dat het toch goed gemeend is, doch het hoort er zoo bij. De Voorzitter ging over tot het doen van Verschillendemededeelingen. Bij den ontvanger had kasopname plaats gehad, alles was prompt in orde. De verschillende Commissies tot We ring van Schoolverzuim hadden hare jaarverslagen ingezonden. Die van Spaarnwoude was tevreden over 't schoolbezoek. Zij betreurde het, dat voor zoover verzuimd was de ouders waren opgeroepen, doch niet versche nen. Wat de presentiegelden betreft, de Cie was dankbaar, doch niet vol daan. Want de regelmatige verdee ling ontbreekt nog. Die van Zuid Schalkwijk had 2 maal de tusschenkomst van den Arr. Schoolopziener noodig gehad. De wegwerker P. v. Laar en de tol gaarder J. Bakker zijn tot buitenge woon veldwachter benoemd, 't Is wel erg gemakkelijk, zeideBurgemees- ter heel leuk, als ze zoo eens een verbaaltje kunnen opmaken. Door 28 hoofden van gezinnen was een adres ingezonden betreffende verbetering van den Spaarndammerdijk. Hij geeft te veel stof door de ophoo ging. Steedsvvordt hij onbegaaabaarder. Én dat werkt 't bezoek en verkeer der vreemdelingen heelemaal niet in de hand. Het onderhoud moet door Rijnland geschieden. Doch adressanten, die bestrating en verlaging van den dijk wenschen, verzochten dat het ge meentebestuur kracht bij 't verzoek zal zetten. Dat is intusschen reeds ge schied. Ook is een nieuwe onderwijzers bezoldiging ingegaan. Alle onderwijzers zijn ver hoogd, tengevolge van het aangeno men salaris wetje, dat niéuwe minima vaststelde. Voor de onderwijzers is hot een prachtige maatregel, zei d e V o o r- zitter. En, voegen wij erbij, ook voor de gemeente, die de verhoogingen alle gerestitueerd krijgt. Het nieuwe liggerblad Veerweg is opgemaakt. Hierover werd nu een Commissie benoemd, waarin zitting namen de heeren Kors, Vriessekoop en J. Vink. Hierna kregen we een gratificatie!ij st van den Burgemeester. Hij wilde het liefst alle rijksveldwachters, die in de gemeente dienst doen gratificatie geven. Dat is zoo meer een gewoonte geworden. De rijksveldwachter Boers- ma te Spaarndam had er om verzocht. En de Voorzitter stelde voor hem f25 te geven. Geeft ze dan alle 3 gratificatie, zei de heer Biesheu vel. Reinders doet evengoed dienst als Boersma. Niet in die verhouding, zei d e Voorzitter en hij stelde voor f25 aan Boersma en f15 aan Reinders te geven. Het werd aange nomen, doch de heeren Biesheuvel en Hartgennk, die gelijkstelling wilden, waren er tegen. Maar de Voorzitter had nog iets. 2 Jan. heeft de gem. veldwachter Zwenneker zijn 30 jarig jubileum gevierd. Een heele tijd, zei de Voor zitter, laten wij hem f 15 geven. De gem. veldwachter Kroon is over geplaatst naar 't Stadskwartier. Voor meerdere huishuur krijgt hij nu f75 vergoeding. Die overplaatsing was wel hard noodig. Bij het herhalingsonderwijs werden benoemd de heeren J. Bos en W. H. C. van Heeck. Er zou op verzoek der Gezond heids Commissie de onbewoonbaarverklaring moeten uitgesproken worden van 2 woningen aan de nieuwe brug van F. Oskam. Maar de Voorzitter is er geweest en alles is zoo goed mogelijk opge knapt. Tal van Halfwegbewoners hadden gevraagd een wachthuisj e bij de halte der E. S. M. De E. S. M. wil het laten bouwen, doch dan moet de gem. den grondin bruikleen afstaan, tusschen de rails voor de kerk. Ten slotte besloot men er toe. doch aan de E. 8. M. zou gevraagd wordeu er ook een te zetten bij de 2e halte aan, Haarlem komende. De Raad keurde goed, dat B. en \V. een kasgeldleening zouden aangaan, groot flOOÜ en nog een eventueel, groot f500. De keuringsdienst kwam toen ter sprake. De heer A. J. E. de Voogd zond zijn verslag in en wijzende op de vele werkzaamheden vroeg hij ver- hoogiug van salaris, dat nu f 150 be draagt. Er kis in de gemeente een verorde- deningsbepaiing, die voorschrijft, dat al het geslacht vooraf gekeurd moet worden. Vele raadsleden vonden het overdreven, wanneer het voor eigen gebruik gold. En^men wilde liever 'twerk van den heer de Voogd ver minderen. Doch een wijziging in de politieverordening zal wel niet goed gekeurd word#n door Ged. Staten. Er werd lang en breed over deze zaak gesproken. Meer de heer de Voogd kreeg zijn verhooging niet. Schoolcommissie. Ten slotte zon de rapport uitbren gen doch dat geschiedde in besloten vergadering, het geen strijdig is met de wet. De vraag werd gesteld of de school commissie ook 't recht had de bijz. scholen te bezoeken. De Voorzitter zei pertinent vau ja em hij had gelijk. Men leze de ar tikelen 95, 96 en 97 der L. O. wet. Aan 't slot werd nog een interpellatie gehouden door den Heer Kors over de benoeming van den volontair Stütter tot ambtenaar. Er was een plaats opeD, zei de Voorzitter, van f200. En die is nu aangevuld door den sollici tant Stütter,] doch slechts op een jaar wedde van f100. Voor de gemeente een voordeeltje. De Heer^Korszweeg. Hierna werd de openbare vergade- rinh gesloten. Goede pers manieren. 'tBlijkt meerden meer, dat die bij het liberale t orgaan van Haar lem, v de „Opr. Haarl. Courant", niet te vinden zijn. Wat ons spijt voor de eer van ons vak. Door onzen collega van 't „Haarl. Dagblad" en door ons erop gewe zen, dat bet vóór den bepaalden tijd publiceeren van e#n bericht waarvoor uitdrukkelijk geheimhou ding was verzocht, toch niet fair kan heeten, maakt het bedoelde blad 'tnog erger door op hoogen toon te verklaren „dat het zich kan verantwoorden". Wat het blad intusschen juist vergeet te doen! In de oogen van weidenkenden en menschen van eergevoel zal het aanzien van 't blad er niet op voor uitgaan! Merkwaardig is intusschen, dat in hetzelfde nummer, waarin de stedelijke editie der „Opr. Haarl. Ct." de door ons gewraakte woord breuk en onbehoorlijke publicatie bedreef, eeu der eigen medewerkers van 't blad zoo'n manier van doen op scherpe wijze als onfatsoenlijk brandmerkt En even merkwaardig is, dat het geïncrimineerde bericht alléén in de stedelijke editie van bedoeld blad voorkwam, niet in de buiten de stad gelezen uitgave der „Opr. Haarl. Ct."Vreesde men op het Klokhuieplein dat de schending der goede persmanieren al te zeer uaar builen bekend zou worden? Natuurlijk volstaan we, met voor onze lezers de unfaire houding van; het Haarlemsche liberale blad te constateereu. Polemiseeren doen we niet. De heer Crommelin, die de Haarlemsche pers inlichtte en wien door de „Opr." zulk een streek werd gespeeld, zal het er intusschen wel niet bij laten. Wij voor ons hebben hiermede met de „Oprechte" afgere kend. Koninklijk Instituut van ingenieurs. De vaksfdeeling voor Bouw-en Wa terbouwkunde hield Zaterdag alhier een vergadering. Tot bestuursleden werd herkozen de heer J. M. K. Pennink en gekozen de heer S. J. Rutgers, in de plaats van den heer F. C. J. van den Steen van Ommeren, die niet herkiesbaar was. In de eerste plaats was aan het woord de heer J. M. K. Pennink tot het houden van eeu „Discours over het wezen der zandliltrutie". Daarna besprak de heer A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, directeur van dekunstzandsteenfabriek „Arnaud", te Hillegom, en secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Kalkzandsteenfabrikanten,aandehand van talrijke lichtbeelden, de fabricage en de eigenschappen van de kalkzand steen. Na afioop der vergadering werd, onder leiding van den inleider en de heeren Segboer, Hendriks, Van der Wallen en Roelfsema, de fabriek „Ar naud" bezichtigd, die 15 millioen stee- nen per jaar aflevert en werkt met 40 man en 3 persen. De Olympische Spelen. Het Nederlandsche comité tot voor bereiding van deelneming'aan de dit jaar te Londen te houden Olympische Spelen hield Zaterdagavond te Am sterdam onder leiding van G. W. baron van Tuyll van Serooskerken een ver gadering. Mr. Lieftinek, van hier, deelde op deze vergadering in 't kort de plan nen mee, betreffende de voorspelen op 19, 20 en 21 Juni, alhier te hou den. Alen wil trachten alhier alle takken van sport vertegenwoordigd te zien, ook het discuswerpen, de boog schutters en de motorbooteu, welke wel niet naar Londen zoudeu gaan, maar door aller medewerking om de voorspelen zoo belangrijk en de op brengst zoo groot mogelijk maken, om na aftrek der noodzakelijke kosten de gelden te storten in de kas van het comité. Het was Haarlem er^om te doen nu eens geen pretje te maken, maar mede te werken tot het bereiken van een goed doel, n.l. uitzending van eerste-klasse-sportmannen naar Lon den als bizonderkeid deelde de heer Lieftinek mee, dat de jeugdige luchtscheepvaart-vereeniging haar 1ste ballonopslijging op een der feestdagen zou houden, wat geen geringe attractie zou zijn. En om de baten zoo groot mogelijk te doen zijn, zou hij nog liever de feesten over 2 dagen willen verdeelen, dan nu over 3 rekken. Kapelaan Hellebrekers' koperen Priesterfeest. Zaterdag was het 12y2 jaar ge leden, dat de Weleerwaarde heer H. M. D. Hellebrekers, Kapelaan in de Parochie vau Ouze Lieve Vrouw uit de handen van zijn Bisschop het H. Sacrament des Priesferschaps mochtontvangen. Het is wel niet te verwonderen dat de geheele parochie van L. Vr., de Cengregatie der H.i( Fa milie en het Patronaat zich op maakten om dit Jubileum voorden ijverigen Priester des Heeren onver getelijk te maken. B*t blijde feest is gisteren en vandaag op schit terende wijze gevierd. Geven wij hier een geregeld ver slag der heerlijke plechtigheden, die ter eere van den Jubilaris hebben plaats gehad. Te vier uur gistermiddag werd de Jubilaris door de Feestcotnmissa- rissen, de Heeren Knaapen en Stam- meijer de smaakvol versierde be stuurskamer biuneugeleid, waar de Receptie voor de II. Familie zou plaats hebben. Alleleden der Congregatie drukten hun beminden jubileerenden Direct, de hand en ontvingen van Z. W. E. allen zijn portret en een fraaai gedachtenispiaatj e. Vervolgens werd de jubilaris weer naar de Pastorie geleid, waar in de groote ontvangstzaal de aanbieding van het H u 1 d e b 1 ij k der H. Familie plaats had. Daar stond de feest commissie opgesteld uit de Congre gatie gevormd. Namens hare leden voerde hier 't woord de heer A. Visscher. Op allerhartelijkste wijze huldigde hij den jubilaris, bood hem de gelnkweuschen aan der geheele H. Familie, dankte hem voor het vele wat hij steeds gedaan heeft als directeur der Congegratie en sprak de hoop uit, dat kapelaan Hellebrekers nog lange jaren de waardige, <5n vermoeide directeur der Congegratie zal mogen blijven. Vervolgens bood hij den jubilaris ingevolge diens uitdrukkelijk verlan gen een prachtig vaandel aan, dal de jubilaris straks der H. Familie in vollen eigendom zou al'staau. Maar niet geheel eu al kon dit edel verlangen van den jubilaris der Congregatie bevredigen. Daarom lielen zij 't huldeblijk vergezeld gaan van 2 prachtige eikenhouten fauteuils met groene stof bekleed. Getroffen door deze warme attentie dankte de jubilaris; zoovele blijken van belangstelling bad bij zich niet kunnen voorstellen. Ook hij hoopte, dat hij nog lang met de Congregatie vereenigd zrl kunnen blijven. Het vaandel is een bijzonder groot en fraai doek van witte zijde, rijk met violen en leliën geborduurd. Iu het keurige medaillon bevinden zich in heerlijke kleuren uitgevoerd de edele figuren van Jezus, Maria, en Joseph. Het bijzonder fraai loofwerk draagt tal van passiebloe men. Het artistieke werk is vervaar digd door de EE. Zusters Domini canessen te Schiedam. Boven met keurig uitgevoerde letters de spreuk „Hij was hun onderdanig." Te half vijf ving de Kerkelijke plechtigheid aan. Wederom deden tientallen van waskaarsen het Presbyterium baden in een zee van licht. Enookthaus weer, evenals bij de „Voor Eer en Deugd" plechtigheid de groote witte boeketten iu de hooge, sierlijke vazen. Links prijkte het mooie vaandel boven een keurige groenversiering, waaruit op een blauwen grond de gulden letters „Voor eer en Deugd" tegenblonkeu. De Kerk was weer stampvol. Vóór de leden van de H. Familie, en achter iu de kerk de belangstel lende geloovigen. Van d e Pastorie afgehaald, schreed de jubilaris, directeur der H. Familie, terwijl allen bet „Veui Creator" aanhieven 't Kerkgebouw binnen. Voorop een stoet van koor knapen in blauwe toogjes en een dito sjerp over de hagelwitte koor hemdjes. Dan volgde liet prachtige Vaandel, door de H. Familie den directeur geschonken, de leden van het feest Comité uit de H. Familie en voorts de Jubilaris, tomgeven door ziju beide assistenten, den Z. E. Z. G. Heer G. J. W. Alaat, pio- i'essos ia hei Seminarie „Hageveld" en den W. E. Hoer kapelaan P. Raëskin. Toen het schoone lied „Veui Creator" gezongen was, werd 't Vaandel door den Jubilaris zelf gewijd. Wat een verheven plechtig heid! Na de Wyding en terwijl allen het Vaandellied en vervolgens het lied „God willeD wij" aanhieven, werd het kostbaar geschenk, het prachtige nieuwe Vaandel, in pro cessie door de Kerk gedragen. Dat menig bewonderende blik toen op 't kostbaar doek is geworpen behoeft zeker wel geen betoog. Na de processie werd door don jubileerenden Priester een heerlyke leestrtde gehouden. De Weleerw. Heer Hellebrekers ving deze feestrede aan met een herinnering aan het treffende, zinrijke verhaal van Koning David, die in oorlog was met de Philistijuen. Het was een r6Uzenkamp. Koning David belegerde met zijn legers ziju geboortestad Bethlehem. Metgroole dapperheid werd aan den kant van David gevochten om die dierb're geboortestad vrij te vechten. En het gebeurde op een morgen, dat Koning David uitriep: „O, mocht ik toch weldra water kunnen schep pen uit de bron van Bethlehem!" David leed een smachtenden dorst en de soldaten besloten uit te gaan om hun dierb'ren vorst het ver langde water te brengen. Met ware doodsverachting drongen zij door de dichte drommen der vijandelijke legerscharen heen. Den dood trotseerend zonder het hun vorst vooraf mee te deelen, drongen ze zich door 't leger heen. iMet leeuwenmoed hadden ze ge streden ea keerden zegevierend terug. Eu boden hun Vorst eu Koning het frissche water uit de bron aan. Maar de Koning, hoewel vol bewondering voor hun dapper heid, zeide„God beware mij ervoor, dat ik 't bloed van mijn soldaten zal drinken. Geen teug zal jik er van nemen." En bij wierp het neer op den grond en bracht het God als een dankoffer, wijl Hij hem zulke dierb're trouwe vrienden had gegeven. Toen mijn priesterfeest in 't verschiet kwam, hebt ook gij ditmaal, zei spr. zooals altijd bij dergelijke feesten van uwe directeur, weer 't plan opgevat hem een heerlijk stuk aan te bieden. 'tGeld door zoo velen uwer bijeengebracht htbt gij bespaard op de aller zuinigste wijze. Zal ik het dan besteden voor eigen genot, voor eigen zelfvol doening? Dat kan ik niet van my, zelf verkrijgen, ei spr. Ik zal aan de mannen der li. Familie een geschenk teruggeven, dat hun het heerlijkst is en dat hun eigendom HAARLEMMERLIEDE. SCHOTEN. ZANDVOORT. OVERVEEN. HILLEGOM. SASSENHEIM. NOORDWIJK. HAARLEMMERMEER. ~'-TFV«*"SF3ö

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2