Laatste nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE HAARLEM. liebben gedienstige banden het opgegraven en meegenomen. De haven van Stavoren, 't Is of er iets vau de oude glorie van weleer te Stavoren is terugge keerd. Diep geladen tjalken gaan en komen. De haven, waar 't an dere 200 doodsch kan zijn, levert een levendigen aanblik op met haar dieht mastbosch en de vele lichten en lichtjes bij avond. :t Spreekt vanzelf, dat het drnkke verkeer aan menigeen ten goede komt. Jammer is het alleen maar, dat een en ander het gevolg is van de, door ijs, onbruikbaarheid van de Lemster haven, zoodat het van korten duur zal „zijn. Zoodra de Lemster haven voor de scheepvaart weer geopend is. zal het hoofd ver keer tusschen Holland en Friesland weer loopen over Lemmer, Brand. Gisternacht werd te Oostzaau brand ontdekt in het koffiehuis, „Het Oostzaner Wapen", toebehoorende aan F. Piets, staande aan het Zuideinde, nabij den Over toom. Den brand is vermoedelijk in het café aangekomen. D i brand weer slaagde er in den brand tot het aangetaste perceel te beperken, dat echter tot den grond af brandde. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door assurantie godekt. Het buis was verzekerd bij de maat schappij „Utrecht", de inboedel bij de Onderlinge Oostzaansche Brand verzekering. Schade door de Zon. Onder de bewoners der Van Woustraat te Amsterdam gaat een verzoekschrift aan den Gemeenteraad tot het aanplanten van boomen in die straat uit een oogpunt van ver fraaiing en gezondheid, maar ook in het belang van den winkelstand aan de zonnezijde dezer straat, welke zomers bij zonneschijn als verlaten is, terwijl bovendien de winkeliers aldaar door het bederf hunner waren en verbleeken hunner goederen jaarlijks veel schade in hun bedrijf ondervinden, welke schade door bet aanplanten van boomen, welke na eenige jaren reeds behoorlijk schaduw geven, grootendeels zou worden voorkomen. Electrisclie tramdenHaag Sche veningen. De Avpst. ver neemt, dat in de vorige week over eenstemming is verkregen eenerzijds tusschen de directiën van Holland- sche Spoorwegmaatschappij en van de Haagsche Electrische Tramweg- maatschappij (naar men weet in éen persoon, den heer Van Hasselt, vereenigd) en het gemeentebestuur te Den Haag over den ombouw van de stoomtram HaagScheveningen der H. IJ. S. M. in een electrische die te Scheveningen door zal rijden tot het Kurhaus. Dat gebeurt nogaleenslTe Budel overleed de ZeerEerw. beer A. van Neste, rector aan de ziDk- fabriek te Dorplein, tengevolge van bloedvergiftiging. Het openkrabben van een nietig puistje op den arm was de oorzaak. Renteloosl Eene alleen wonen de oude weduwe van den netten stand, wonende in eeu plaats in het oostelijk deel van Noord-Brabant werd ziek. De buren moesten er bij te pas komen, want zij kon zich niet meer helpen. Met een glas water en een haring vonden zij haar te bed liggen. Een buurman, die bare familie moest schrijven, moest ook voor baar de contanten uit bare tafel verwijderen,hij vond er 10000 gulden in baar geld renteloos liggen De moord van Zeist. Eenigen tijd geleden hebben we gemeld, dat Van Vaalen, de hoofd dader van den scbrikkelijken moord op den jongen kan tooi looper te Zeist, teekenen van krankzinnigheid gaf- Thans is echter uitgekomen, dat de man geheel en al heeft gesimu leerd en dat van krankzinnigheid geen sprake is geweest. Wel zeer eigenaardig is dit aan den dag getreden. Van Vaalen werd namelijk in het Huis van Bewaring bewaakt door eenige landloopers; het persooneel in dit Huis van Bewaring is niet zoo talrijk, dat men eenige personen ifzonderiijk kan belasten met het bewaken van een krankzinnige en daarom werden eenige van de meest betrouwbare landloopers, die bier te Utrecht voorloopig waren opge sloten in afwachting van hun vonnis tot opzending naar de kolonie te Veenhuizen, aangewezen om Van Vaalen des nachts te bewaken. Wat wilde uu echter het geval zijn Onder de drie landloopers, lie hem voortdurend moesten gade- daan, bevond zich ook een oud- rerpleger van Medeinblik, die uit nemend met de behandeling van trankzinnigen was bekend. Van Vaalen wist dezen man in het vertrouwen te nemen en deelde hem nede dat bij simuleerde. Zijn be- vaker, oud-verpleger van Medem- )lik, beloofde hem strenge gebeim- iouding en zei zelfs medewerking oe. Zoo kreeg Van Vaalen in het iuis van bewaring onderricht in iet voorwenden van krankzinnig heid hij behoeft zich volstrekt niet woest aan te stellen, dat was geen noodzakelijk symptoom van gestoorde denkvermogens, hij moest maar met groote wezenlooze oogen zitten staren, en zich bovenal suf houden, wat bij dan ook regelmatig heeft gedaan. Van Vaalen volgde de voorschriften getrouw op, oefende zich wellicht in stilte, en gaf aan een ieder volkomen den indruk werkelijk krankzinnig te zijn. Dat ging langen tijd goed. Maar de leermeester van Van Vaalen kreeg zijn vonnis en zag zich voor drie jaren naar Veenhuizen verwezen. De man vertrok en Van Vaalen moest het zonder bem stellen. Doch onze landlooper-ex-ziekenoppasser van Medemblik dacht nu z'n slag te slaanals hij de justitie het geheim van Van Vaalen verried, dan zou dit mogelijk een reden kunnen zijn om hem (den landlooper) vermindering Tan straf toe te staan. En in die hoop wendde Van Vaalen's leermeester zich tot de rechterlijke autoriteiten en ver klapte het groote geheimVan Vaalen is niet krankzinnig maar simuleert en ik heb hem bij die simulatie geholpen door te zeggen hoe hij doen moest'om succes te hebben. Een nader zeer gestreng onderzoek, waarbij ook de overige landloopers-bewakers werden ge boord, bracht inderdaad aan het licht dat Van Vaalen allen om den tuin bad geleid en volstrekt niet krankzinnig was. Hij had werke lijk gesimuleerd. Deze omstandigheid doet een spoedig einde van de instructie verwachten. NOORD-HOLLAND. Jacht en Visscherij. In deze provincie is door den Commissaris der Koningin ter kennis gebracht: a. dat de jacht op de houtsnippen zal worden geslo ten op 29en Februari 1908 met zons ondergang; de jacht op eenden mede op 29en Februari de jacht op ander waterwild op den 21sten Maart; dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 11 Juli 1908; de visscherij met het staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1908; de visscherij met alle overige visch- tuigen. uitgezonderd die met aalkor- ven, aaldobbers, aalreepen en paling- fuiken op aal, paling en grondelin- gen, die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de ge meente Texel van 15 Maart 1908 zal tot nadere aankondiging zijn gesloten, en gedurende den gesloten vischtijd, zal ook het visschen met den hengel in de hand, uitgezonderd met de peur, verboden zijn. HALFWEG. S l. Jozefs vereeniging. Tot Bestuursleden der „8t. Jozefsveree- niging zijn bij periodieke aftreding herkozen de heeren Meegdes, Bioe- mestein, Pijnaker en Noordermeer, terwijl in de vacature van Dalsum werd voorzien door verkiezing van den heer vau der Bijl. Ho 11. Mij. van Landbouw. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering van de afdeeling Hout rijk en Polanen der flollandsche Maatschappij van Landbouw" wer den lot Bestuursleden herkozen de heeren R. D. Kaan en G. Kruise- man. De rekening over het jaar 1907 werd vastgesteld in ontvangst op f 600.57in uitgaaf op f 208 22 aldus met eeu een batig saldo van f 392.35, en de begrooting voor 1908 in ontvangst en uitgaaf op f $08.35 Besloten werd in de eerstvolgende vergadering eene lezing te doen houden over het Zuiderzee vraagstuk. SCHOTEN. De geldleening. I11 ons raads- verslag hebben we reeds melding gemaakt van 't raadsbesluit tot aaugaan eeuer 4°/0 geldleening groot f250,000 voor de te bouwen gas fabriek. Maar er ie niet veel animo voor deze leening. Alleen de Maatschappij voor Ge- meentecrediet heeft tot nu toe een aanbieding gedaan a4l/2%- Een beslissing is nog niet ge nomen. OVERVBEN. Het Huis der gemeente. Aan den Raad der gemeente Bloemendaal is het volgende adres verzonden: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen inwonen der gemeente, dat zij ten zeerste zouden betreuren, indien de Raad besloot tot verplaatsing van het Gemeentehuis naar Kweek duin; dat zij vooral uit overwegingen van hygiënische aard zeer zouden toe juichen, indien de Raad kon besluiten de begraafplaats naar een meer afge zonderd gedeelte der gemeente over te brengen; dat in dit geval bij Gedeputeerde Staten zeker geenerlei bezwaren zul len bestaan tegen een besluit, om het gemeentehuis op hetzelfde of aange legen terrein in statiger vorm te doen herrijzen dat zij, in het onverhoopt geval, dat Gedeputeerde Staten bij botiw ter plaatse mochten weigeren crediet toe ie staan, vertrouwen dat de Raad zich dan van een geschikt terrein voor een Huis der gemeente zal ver zekeren redenen waarom zij dan ook met vorigen eerbied verzoekeD geen besluit te nemen tot het bouwen van een Raadhuis te Kweekduin." Het adres, van eenige honderden handteekeningen voorzien, is heden aan den burgemeester aangeboden. Het aantal handteekeningen op dit request is niet minder dan ongeveer 40U, waaronder omstreeks 150 uit Vogelenzang. Niet alleen hebben een zeer groot aantal notabelen er hun steun aangegeven, maar ook velen uit de buurtschap Bloemendaal, zoo dat inen veilig kan zeggen, dat deze adresbeweging de meening weergeeft van een groot en aanzienlijk deel der bevolking. Het adres geeft wonder wel onze meening neer, die wij in een afzon derlijk artikeltje in ons blad hebben weergegeven. Drankbest r ij ding. Op uitnoo- diging der geheelonthouders-ver- eeniging spreken dezer dagen alhier Dr. L. C. Kersbergen van Haarlem en Ds. A. Burger, van Eek en Wiel, respectievelijk over: „De invloed van den alcohol op het menschelijk lichaam" en: „Voor anderen en voor onszei ven." In de pauze wordt vioolspel ten gehoore gebracht door den heer Jhr. E. F. van Suehtelen, met pia nobegeleiding van mej. Elvire De- zenfjé, beiden van Haarlem. De lucbtschool. Hoewel de directeur der Tuchtschool reeds op 1 Februari in dienst is getredeo, toch staat het nog niet vast wanneer zij geopend zal worden. Er is nl. vertraging ontstaan. Bij de voltooiing, nu eeuige weken geleden, bleek het weldra dat 't gebouw te klein zou zijn. Men heeft toen echter nog een vleugel bijge bouwd. Had men dit toch vooraf niet kunnen zien. Waar ligt de Tuchtschool zullen zeker velen wel vragen. Even voorbij de katholieke kerk te Driehuis den Zeeweg inslaande, ligt het gebouw daar op, door ba ron van Tuyll van Serooskerke aan het rijk afgestane gronden, zooal niet in oen der mooiste, dan toch in een der gezondste deelen van de Heide, die naar IJmuiden leidt. Het gebouw heeft een zeer vrien delijk aanzien. Van opsmuk geen sprake. Het geheele gebouw is opgetrok ken van baksteeD, hier en daar eeu hardsteenen rand daar tusschen, alleen in den hoofdgevel eenige zandsteen en in profielsteen naam en jaartal van bouw. Bet bestaat uit een hoofdgebouw, waarop twee gangen loodrecht ziju uitgebouwd en aan het einde van die gangen zijn twee flinke wonin gen, waarvan een voor den direc teur en de andere voor het perso neel. Binnen in het hoofdgebouw en overal elders de grootst mogelijke eenvoud. Aan de achterzijde van het hoofdgebouw een aantal ver trekken voor de verpleegden. Al die vertrekken zijn geheel door glas omgeven, behalve aan de zyde, die liet eone van het andere scheidt. Daarboven de slaapvertrekken met ijzergazen omwaudingen. Ver der: keukens, wasch- en schoollo kalen, ook straflokalen, enz. Overal centrals verwarming en, zeker in verband met de te Velsen te bou wen gasfabriek, de buisleidingen daarvoor in de geheele inrichting. En er omheen een uitgestrekt ter rein, voor tuinbouw geschikt. BEVERWIJK. Zorg voor goede adressen. In de eerste helft der maand Februari werden aan het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven bezorgd: Friiulein Redwig Fieberg, Amsterd. A. Jong Becker, Den Haag. Mej. v. Bruin- horst, Oran City. F. de Boer, Wester- holterweg 129. EGMOND BINNEN. Pluimvee en Konijnen. De heer Beaufort, secretaris van de Afd. N.-Holl. van de Vereeniging tot be vordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, woonachtig te Haarlem, hield Maan dagavond een lezing in het lokaal van den heer B. Bult, met het doel om lot de oprichting van een al dee ling van genoemde vereeniging te geraken. Met tal van voorbeelden en statis tieken toonde de spreker aan, dat de pluimveehouderij ook in ons land niet alleen een plezierteelt behoort te zijn, doch een winstgevend bedrijf moet worden. Hij tooude aan, dat in verschillende lauden velen hun brood verdienen met pluimvee- en konijnenteelt. Voor al in Amerika doet men in die rich ting zeer veel; daar zijn proef- en fokstations, vakseholen en cursussen opgericht om de noodige kennis aan te brengen van pluimvee- en konijnen fokkerij en wat daarmee ia verband staat. Denemarken werd genoemd als 't land, waar de organisatie 't best geregeld is. In andere Europeesche landen, Frankrijk, Engeland en Belgie wordt reeds sinds jaren met gunstig resul taat aan pluimvee- en konijnenteelt gedaan en ook in ons vaderland be gint men zoetjesaan het'groote voor deel in te zien, dat kippenhouden kan afwerpen. Dat men nog niet overal de gewenschte uitkomsten verkrijgt, viDdt zijn hoofdoorzaken in de i n- teelt (het fokken uit dezelfde hoen- dertoomen) en in den laatbroed. Neemt men deze oorzaken weg, dan komt men tot grootere dieren, groo- tere eieren en gezonder vogels. Nadat de inleider de organisatie in ons land uiteengezet had. ging men tot stich ting van een afdeeling over. De heer Beaufort had succes: veer tien leden traden toe en kozen tot bestuursleden de heeren C. Roosloot, P. Kraakman en J. Wittebrood. Nat. Militie. Voor deze gemeente zullen met ingang van 2 Maart a. s. ter inlijving voor de nat. militie wor den opgeroepen de lotelingen C. Beers, A. van Egmond, A. B. v. Heerde, A. J. van der Kamp, C. Kapiteyn, M. J. Kleyn, M. Langsler, J. de Koek koek, P. A. Luyben, E. Philippi, J. Rusman, L. Spierenburg, S. Vlaar, D. A. Westendorp, J. Zandbergen, P. Zandvliet en G. van der Zon. Door een duizeling bevangen. De vorige week werd de vrouw van den schildersknecht A. aan de Hof straat, in haar woning door een dui zeling bevangen, waarbij zij zich vast greep aan een op den kachel aanwe zigen ketel met kokend water, met het ongelukkig gevolg, dat zij den inhoud over het lichaam kreeg en zeer ernstige brandwonden bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, en zij geruimen tijd niet in staat zal zijn haar huiselijke bezigheden waar te nemen. Bezoek. Zaterdag 11. is de Kunst Zandsteenfabriek Arnoud„ alhier door een groot aantal archi tecten en Bouwkundigen bezocht, het is èn voor de ondernemers èn voor de werklieden te boopen. dat het bezoek tot een] goed resultaat zul leiden. Gemeenteraad van Amsterdam. Onze Amsterdamsche correspon dent seint Nadat heden allereerst naar aan leiding van het aftreden van den heer Heemskerk als wethouder door den voorzitter, Mr. van Leeuwen een korte rede was uitgesproken waarin hij den heer Heemskerk, den huidigen minister-president, dank bracht voor hetgeen hij in het belang der gemeente Amsterdam verricht had en waarin hij deed uitkomen het verlies dat onze stad hierdoor leed, wenschte hij hem desondanks geluk met zijn hooge post en het vertrouwen dat H. M. de Kouingin in hem had gesteld. De agenda leverde overigens niet veel bijzonders op. Een uitstekende gelegenheid dus tot de behandeling van de in de vorige vergadering aangehouden voordracht, van B. en W. inzake de onhewoonbaarverkla- ring van een groot aantal woningen. Het was zeker de actualiteit vau deze kwestie dat onze vroede vaderen de sluizen hunner wel-, en breed sprakigheid wijd openzetten. Het was reeds van te voreö bekend dat een aantal raadsleden zich persoon lijk op de hoogte hadden gesteld van lieu toestand der (betreffende woningen en tot de conclusie waren gekomen dat, hoewel in eenige ge vallen de toepassing der woningwet alleszins onvermijdelijk was, men ten opzichte van het afseuren van en kele woningen wat te ver was ge gaan. Ook waren eenige raadsleden de meening toegedaan dat geen bepaalde lijn gevolgd werd met het afkeuren. Van sociaaldemokratische zijde was niets anders te verwachten dan te zullen hooren dat men de wet niet te scherp kon toepassen. Van deze fractie hadden de leden Pot huis, Loopuit en Vollring zich ook de moeite van een persoonlijk on derzoek getroost en hadden hunne bevindingen {neergelegd in een lij vig technisch rapport dat door laatst genoemd raadslid bij hit betrokken agendapunt ter sprake werd ge bracht. Rechtszaken. (Zitting van heden) Woestrijdende chauffeur. Het was op 22 Augustus, dat de chauffeur J. F. S. M. Otto in Aer- denhout op den Zandvoortschen weg zijn auto reed met de vaart van een sneltrein'. 2 Wielrijders moesten ijlings afstappen, anders „waren ze te pletter gereden", ver klaarde de verbaliseerde veldwach ter Smit. Reeds vroeger is Otto reeds ver oordeeld, doch hij was van zijn vonnis in verzet gekomen. De ambtenaar vroeg weer f 50 boete. Als ge er daar maar mee afkomt zei de Kantonrechter. Personalia. Met ingang van 1 Maart over geplaatst van 't goederenstation Haarlem naar het administratie gebouw te Amsterdam de heer W. Petri, leerlingklerk der H. IJ. S. M. Een talentvolle stadgenoote. We vinden in een der provinciale bladen met veel lof gesproken over onze stadgenoote mej. Annie Peere boom die op een concert te YVormer- veer is opgetreden. De vioolsolo's die zij daar ten gehoore bracht, wor den in het verslag zeer geprezen, en geconstateerd wordt, dat de jonge vio liste door houding, stok voering en loonvorming het bewijs heeft geleverd, dat hare studiën door een bekwaam leeraar geleid zijn. De heer J. C. Tuin kan met zulk een leerlinge voor den dag komen 1 Naar wij vernemen is tot con cierge van het gebouw Musis Sacrum", aan de Ged. Oude Gracht alhier, benoemd, inplaats van den heer Huyboom, die als zoodanig bedankt had, de heer Van den Berg. Voor het Lighalfouds. Door de vereeniging „Ziekenzorg" is uit hare kas f 25 geschonken aan het Lighalfonds. Onder hartelijke dank is deze bijdrage aanvaard en hoopt de Lighalcommiss'e dat dit goede voorbeeld van „Ziekenzorg", vroeger reeds gegeven door „Eens gezindheid" ziekenkas werklieden H. IJ. S. M., bij hare zusterver- eenigingen e. a. g. navolging moge vinden. Het Lighalfonds toch beoogt even zeer de „zorg" van „zieken", wel is waar uitsluitend tuberculoselijders doch zooals bekend, maakt de tu berculose meer sleehtoffers dan alle andere ziekten te zamen en telt zij hare patiënten juist het meest onder den werkenden stand. Eene ziekenvereeniging, die den strijd tegen eene ernstige volksziekte als de Tuberculose steunt als „Zie kenzorg" werkt in dubbele mate nuttig. Tevens nog ontvangen voor het lighalfonds een gift van f12 60 van de H.H. de Haan en de Lange welk bedrag werd gecollecteerd bij eene uitvoering in de zaal van de Kleine Vereeniging en waarvoor de com missie eveneens hartelijk dank zegt. De gasfabriek te Schoten. Bij Ged. Staten van Noord Holland is een bezwaarschrift ingekomen van den heer Gerdissen alhier, tegen den bouw der gasfabriek van Schoten aan het Spaansch vaartje, omdat een perceel grond van den heer G., daarnaast gelegen, daardoor in waar de zou verminderen. Bijenteelt. De Algemeene Vergadering der afdeeling Noord- en Zuid-Holland van de vereeniging van „Bijenteelt" zal gehouden worden op Zaterdag 22 Februari 1908, n.m. 1 uur „Hotel Lion d'or" Kruisstraat alhier. CentralRaad van Beroep. Onge vallen verzekering In de gisteren te Utrecht gehou den openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep (On gevallenverzekering) werd o.m. uit spraak gedaan in de navolgende zaak: Hooger beroep van de Rijksver- zekeringb&nk tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, waar met vernietiging eeuer be slissing van de Bank, aan A. O. te Haarlem is toegekend eene rente van ïQ.53l/2 per werkdag, terzake van een ongeval ten gevolge waar van zjjn rechterhand werd geiufec- teerd. De Centrale Raad, van oordeel dat bij getroffene geene ongeichikt- heid tot werken meer bestond, vernietigde de uitspraak eu beves tigde de beslissing der Bank: waarbij na 4 Mei 1907 verdere schadeloos stelling werd geweigerd. „Geloof eH Wetenschap." Tot Moderator van de onlangs alhier opgerichte Vereeniging „Geloof en Wetenschap" is door Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Gallier benoemd de HoogEerw. Heer Th. J. A. Bosman, kanunnik van het Kathedraal Kapittel en Rector van Sint Jan de Deo dezer stede. De logieskwestie. We zullen er wat op moeten vinden Niet alleen de A. N. W. B., niet alleen de Olympische Spelen zoeken dezen zomer naar logies, ook het Ned. Onderw. Genootschap komt een paar dagen hier vergaderen dezen zomer, eneen vier of vijfhonderd man moeten we logee- ren I Als dat zoo doorgaat wordt Haarlem een Eederado voor de hotelhouders en kamerverhuurders. Ook 'tN. O. N. G. heeft al een „Commissie voor logies" benoemd: daar komt zoo langzamerhand nu eik Haarlemmer ia te zitten De Katholieke Typografen. Door den R. K. typografenbond „De Katholieke Pers" was gisteren avond een buitengewone vergade ring belegd, waarop alle R.K. typo's zooveel mogelijk waren uitgenoodigd. Als spreker trad op de lieer Kerkhoff, technicus bij de firma Joh. Enschede en Zonen, die zich geheel belangloos voor dezen avond dispo nibel had gesteld. Spr. had tot onderwerp gekozen: „Over de be hoefte aan een degelijke systema tische opleiding der leerlingen 111 het boekdrukkersvak, de wensche- lijkheid van ontwikkelingscursussen voor den boekdrukkersgezel, en aan welke eischen beiden zouden moeten beantwoorden." De heer Kerkhoff toonde met tal van bewijzen aan, hoe nuttig en hoogst noodig het is ter verkrijging van een benoorlijk loon, vakman te zijn, hoe noodzakelijk het is, reeds van den vroegsten leeftijd den leerling te doen hegrijpen en ontwikkelen en zoodoende liefde voor de schooue boekdrukkunst in te prenten. Hoe practisch het was onderlinge oefeningen te houden, vakscholen en cursussen op te richten. Verder toonde spreker aan waarom het de plicht van den patroon is, eeu jong gezel te laten leeren. Dat vroeger het vak der boekdrukkunst op een veel hooger peil stond dan heden, is te wijten aan de invoering van het stukwerk en de zetmachines. Verschillende voorbeelden haalde spr. aan van de vakbroeders uit Duitsehland, Frankrijk en Enge land. Ten slotte bracht spr. hulde aan „De Katholieke Pers", voor het schoone doel dat zij nastieefde, zij heeft een groot arbeidsveld, dat zij heeft te bewerken. De voorzitter dankte hierna den spreker namens de vergadering. Enkele belangstellenden traden als lid toe. Van de schoone wasch, een blafferigen hond, en de 011- ingewaterde straten. Modder en groote waterplassen, vijvers en poelen, zijn op het Kenauplein waar deze historie zich gisteravond afspeel de (en trouwens op over-talrijke pun ten in onze stad) even zooveel bewij zen van de onvoldoendheid onzer bestratingsmethode. We zullen het dan toch waarlijkeens met mr. Thijssen's receptmetinwateren,moeten probeeren! Want hoor, tot wat incidenten dat droge leggen van de bestrating als 't later nat wordt en er water genoeg overheen komt, helpt 't blijk baar niet meer! kan leiden. Een net juffrouwtje, type strijkatertje, trip pelde en hippelde over en langs de vijvertjes en modderpoelen van 't Kenaupark. 'n Parapluie, op, in de hand, een groote mand onder den arm. Daar schiet, uit een voortuintje van een der villa's, een nijdigen hond uit. Blaffend en bassent rend hij het hek uit. 't Juffrouwtje schrikt, trip pelt niet dóór een modderplas, maar stapt 'r middenin, ze struikeltdaar ligt ze languit in modder en nat, en de mand keert haar inhoud net in een anderen poel omGestreken overhemden, nette linnen boordjes, glanzende manchetten.... om te huilen 1 dat strijkgoed, wat?En inwateren bij 't straten leggen, inwateren Belangrijke di e fs tall en. Ten nadeele van de firma Joh. Enschedé en Zonen alhier, zjjn sedert 2'/a jaar door een werkman, belast met het gieten van letterspecie, tinnen staven onttreemd, tot een belangrijk bedrag. Daar er ook met de door hem gegoten specie geknoeid is, heeft de firma nog meer schade, daar die specie eu de letters daar van gemaak t, minderwaardig zijn. De justitie bemoeid zich met deze zaak. (H. D.) Onze Gezondscommissie zal Donderdag, 20 dezer ten Stad- huize, 's middags 3 uur oen open bare vergadering houden ter vast stelling van 't jaarverslag over 1907. Voor de tweede maal. Tu verband met en in aansluiting van het bericht, omtrent da inbraak iu de drijfriemenfabriek in den Veer- polder, waarvan wij gisteren mel ding maakten, meiden wij nader, dat als vermoedelijke dader is aan gehouden, zekere F. K. uit de Nicolaas Beetsstiaat alhier, dezelfde, dis de vorige week op heeterdaad betrapt is in de chemische wasschery van den heer Lottgering aan de Amsterdamsche Vaart, alhier. De dader heeft zich den toegang verschaft, door verbreking eener ruit, waarbij hij zich gewond heeft, daar er overal bloedsporen aanwe zig waren, welke zich ook vertoon den aan den lessenaar in liet kantoor. Genoemde F. K. was gewond aan de hand, terwijl een pakje tabak, hetwelk ontvreemd was, op hem bevonden is en een zakdoek, gevonden in het kantoor, vermoe delijk van hem afkomstig is. Niettegenstaande dit alle3, blijft verdachte halsstarrig ontkennen. Naar wij vernemen is hij weer op vrjje voeten gesteld. Een rumoerige zoon. Gis terenavond werd de hulp der politie ingeroepeu door de weduwe S., wonende Houtmarkt alhier, tegen haar zoon, die den boel aldaar op stelten zette. Door de politie erd hij tot kalmte gebracht. SANTPOORT. VELSEN. HILLEGOM. Wat 'tjuffrouwtje OOk ÜöocI Du trogcu zijn we weggestapt, nadat een hulp vaardige politieagent 't strijkstertje weer recht had gezet en de druipend- zwarte overhemden en kraagjes had bijeen geraapt.... Nog eens wasscheu,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2