DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Bergmolen. k). -en bemoedigende actie. BUITENLAND. BINNENLAND. Kinderhuisiresi 31-33, Haarlem 'ÖERDAC 20 FEBRUARI 1908. 32®,e Jaargang, No. 6817. •an. ra st. I», jeu fcig «'<1. de an kg pr, el- te Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. ►I< Spoorweglectuur. •i „De Maasbode" van 10 Dec. 13 plaatste de Weleerw. Heer üibouts, toen kapelaan te Schip- tan, een hoofdartikeltje, dat tot thrift droeg: „Boerenleenban- i" en waarin bij gewaagt van zekere achterlijkheid in Zuid- band vooral met betrekking tot vereenigingsloven van landbou- K veehouder en tuinder. ('erder hield lï.Eerw. een warm idooi voor het goed reclit der 'renleenbanken; hij noemt ze terecht hoogst voordeelig, ja üa noodzakelyk voor den boeren- hd, doelt eischt voor alles het i'istelijk beginsel in de statuten, !4et klem van redenen en door ihalingen uit het standaardwerk 'arlebnskassen-Vereine" van Raif- 3en, en uit de beroemde encycliek lerum Novarum" toont hij aan, t onze leenbanken op Cbristelij- h grondslag moeten worden op- ticht, Hy drukt dan ook 'n, die tot de oprichting van eene Aatselijke bank iets kunnen bij- pgen, of daartoe overgaan, wel I liet hart toch vooral aan te ititeu bij eene Christelijke Centrale Boerenleenbank en dus niet bij de neutrale van Utrecht. Als we nu uit de verschillende verslagen, die we hier voor ons hebben, zien, dat er van 1 Jan. 1004 tot 1 Jan. 1907. dus in 8 jaren tijds, in Zuid-Holland 28 plaatselijke leenb inken werden opgericht, dan mag men met recht zeggen: „er begint leven in de brouwerij te komen" en 't schijnt, dat de Eerw. Heer R. succes heeft gehad. Ja. dat s e h ij n t zoo, maar dat i s zoo niet. Immers, van die 28 banken sloten slechts 5 ziet aan bij de Chris- te lijke Centrale van Eindhoven. Is het dan ook niet werkelijk te bejammeren, dat liet woord des heeren R., waarmede ook wij ge heel accoord gaan, en dat zoo uit het hart gesproken was, blijkbaar weinig harten bereikt heelt? Wat kan hiervan de reden zijn, zal men allicht vragen? Och, 't antwoord op deze vraag is niet moeilijk. Da meesten toch ziju lieelemaal niet doordrongen van de noodzake lijkheid, dat eene vereeniging als boven bedoeld, niet alleen de stof- felijkej maar ook de zedelijke be langen harer leden moet voorstaan en bevorderen. Die zedelijke belangen nu kunnen nooit of te nimmer tot hun recht komen, als het Christelijk beginsel in de vereeniging niet voorzit. Men mag dan ook aannemen, dat de 28 banken, die bij Utrecht zich aansloten, niet bewerkt zijn door den WelEerw. Heer R. Neen, dat heb ben de tegenstanders van de Chris telijk# idee gtdaan. Hun activiteit in dezen is overbekend en 't was dan ook gewenscht, hoog noodig zelfs, dat ook wij de onze daartegen over stelden. Een flink begin (laarmede word reeds in 1904 gemaakt. In dat jaar toch werd een tweede Christelijke Centrale Boerenleenbank opgericht te Alkmaar, waarbij thans 26 locale banken zijn aangesloten. Nu deze Centrale haar werkkring ook over Z.-Holland heeft uitgestrekt, mag men de gegronde hoop koesteren, dat ook uit deze provincie aanslui ting bij Alkmaar zal volgen. Ook was het een goed idee van de Be sturen der provinciale boerenbonden van Noord- en Zuid-Holland, en van dat der Christelijke Centrale Boeren leenbank te Alkmaar, eene perma nente Cemmissie van Bijstand en Advies te benoemen. Wie thans over onderwerpen, den Boerenbond of Raiffeistnbanken betreffende, inge licht wenscht te worden, wie de eerste stappen doen wil om tot de oprich ting van plaatselijke afdeelingen of locale banken te geraken, heeft zich slechts tot bovenbedoelde besturen te wonden, waarvan de respectieve voorzitters zijn de HeerenN. Dek ker te Spierdijk, Mr. J. C. von Briel Sassa te Schiedam en A. J. v. Beuthem te Alkmaar. Waar langs dezen weg getracht wordt onbekend heid met en vooroordeel tegen den Nederlandschen Boerenbond in 't algemeen en zijne instellingen in 't bijzonder weg te nemen, waar de actie zich vooral ten doel stelt het Christelijk beginsel hoog te houden en in hare stichtingen in te planten, daar kan men zich van succes ver zekerd houden. Algemeen Overzicht. In Marokko is het weer niet pluis Reuter seint zelfs uit Tanger heel slechte berichtende Franschen zijn tot binnen 6 K. M. van Casa blanca af teruggedreven door de Mooren, en de colonne van Seiiat is afgesneden van de hoofdmacht. De oorlogsschepen, zoo wordt erbij geseind, hebben troepen aan wal gezet om by te springen. Nu meldt wel een ander telegram uit Parijs, dat Clémenceau dit alles als overdreven beschouwt, of liever als uit de lucht gegrepen! Maar hij doet dit op grond van een gerusstellend telegram van admiraal Philibert, dat gedagteekent is van.den lOen Februari. Hoe het dus preoies gaat, is niet te zeggen. Maar het beste is toch wel, an dere berichten af te wachten I We kunnen omtrent den toestand in Portugal niet te veel verschei den pers-stemmen hooren. Hebben we deze week enkele cor respondenten van Katholieke Fran- sche bladen het woord gegeven, nn heeft ook een bijzondere be richtgever van Reuter zijn licht laten schijnen. Hij meldt uit Yigo: Op mijn zeereis uit .Portugal hier heen had ik gelegenheid over mijn indrukken van de jongste gebeur tenissen van gedachten te wisselen met verschillende aanzienlijke loden van de Engelsche kolonie te Lissabon en Oporto, en andere passagiers, die op de hoogte zijn van den po- litieken toestand. Ofschoon de zaken en hetgewone dagelijksche leven weer hun gewoon aanzien hebben verkregen, is toch niemand optimistisch genoeg om te verklaren dat een blijvende toe stand van rust is ingetreden. Het is algemeen bekend voor dat ik Lissabon verliet, is het mij bovendien van volkomen betrouw bare zijde bevestigd dat koningin Amalia dreigbrieven. of liever waar schuwingsbrieven heeft ontvangen, die haar aanraden den koning het land te doen verlaten, als het eenige mogelijke middel om zijn leven te beschermen. Onder alle klassen der bevolking heerscht de overtuiging, dat het complot, waardoor nu slechts de koning en de kroonprins gedood zjjn, ten doel Jhad de geheele ko ninklijke familie uit te roeien. Het is zeker, dat langs den geheelen weg mannen geplaatst waren, om het vreeselijke moordwerk ten einde toe te volbrengende poorten van het Arsenaal echter hebben een tijdelijke veilige haven geboden. Men gelooft algemeen, dat deze mannen door het lot waren aange wezen. Wel eigenaardig is, dat gedurende de twee dagen vóór den moord een zekere onrustige toestand in Oporto heerste, als had men een voorgevoel, dat er iets ernstigs moest gebeuren. Alle zaken stonden stil. Het is natuurlijk niet te voor spellen of de aanslagen zullen her haald worden, maar de eerste keer, dat koning Manuel in het publiek zal verschijnen, wordt met belang stelling te gemoet gezien. Vóór de verkiezingen kunnen plaats hebben, zal het carnaval gevierd worden het is nu maar te hopen, dat die feestelijkheden de gedachten van de menigte zullen afleiden van po litieke vragen en de publieke opinie tot rust zal kunnen komen. Intus- schen kunnen maatregelen van verzoening de vijandschap van de partijen,die het tegenwoordig regime slecht gezind zijn, doen verminde ren men zal echter altijd reken schap moeten biyven houden met eenige onverzoeniijken. In de Weensche pers komen nu uitvoerige inededeelingen voor om trent de wijze waarop men in Oostenrijk de bijdragen wil be steden, die heel het Oostenrijbscbe volk zonder uitzondering bijeen brengt ter eere van den grijzen Keizer-Koning Frans Jozef bij zijn gouden regeeringsjubileuin aan bel einde van dit jaar. We hebben al gemeld, dat de regeeriug besloten heeft alle giften, die bij haar inkomen, te besteden ten behoeve van het kind. Volgens een communiqué in d« officieuze „Wiener Abendpost" stelt de regeering zich de zorg voor liet kind in dien zin voor, dat worden opgericht huizen voor zuigelingen en plaatsen tot het verkrijgen van goede melk(gouttes de lait)tot wering der groote sterfelijkheid van zuige lingen. Voor het zieke kind zal verpleging, voor het intellectueel achterlijke kind passende onderwijs, voor het verwaarloosde kind zullen tehuizen verschaft worden. Men wil voor het stadskind her stellingsoorden en open-lucht-sana- toria stichten, voor het plattelands kind beter hygiënische woningen. Voorts wil men maatregelen nemen tot bestrijding der tering en de resultaten der orthopaedic op de kinderen toepassen. In grove trekken is dit het plan, waarmee de regeering 's Keizers feest hoopt t« herdenken en waar voor zij de hulp vraagt van steden, corporaties en particulieren die ter eere van dit jubileum hunne bij dragen willen geven. De zorg voor het kind zou zich dan aansluiten aan de groote verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, waarvoor 100 millioen gevoteerd zijn. Het aan de Russiscffe Doema voorgelegde nieuwe vlootprogram, dat de groote strijdvraag worden gaat, zooals men weet, omvat in de eerste plaats den bouw van 4 pantserschepen van 4000 ton, de kosten per stuk worden geraamd op 21 millioen roebel. Om een begin te maken met den bouw wordt dit jaar een crediet van 11 millioen gevraagd. Dan zijn voorzien „drijvende ver sterkingen" ter waarde van 3 mil lioen; waarvan 700,000 roebel voor dit jaar. Verder 6 hoogzeetorpedo's die 700 ton zullen meten en elk een millioen moeten kosten en drie duikbooten van 450 ton en kostende 3 millioen roebel. In het geheel zijn dit jaar dus 14 millioen roebel noodig. Hofbericht. Prins Hendrik XXXIII van Reuss, jongere linie, die eenige dagen de gast zal zijn van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, kwam gis termiddag ten 4.37 per Hollandsche spoor uit Parijs, waar hij militair attaché van Duitschland is, in de residentie aan. Z. K. H. Prins Hendrik verwel komde zijn vorstelijken gast aan het station en reed met hem in een gesloten gala-koets naar het Koninklijk Paleis. Nieuwe verkiezingen. Men schrijft uit Didamaan„Het Centrum" In de heden gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging onder presidium van den heer B. Welling, is met algemeene stemmen tot cau- didaat uitgeroepen voor de Tweede Kamer jhr. J. W. J. O. M. van Nispën tot Sevenaer te 's-Graven- hage. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. van IS dezer is aan den heer A. W. F. Idenburg, Gouverneur van Suriname, met ingang van den dag waarop hij de kolonie zal verlaten, wegens redenen van gezondheid, buitenlandsch ver lof verleend tot 20 Mei e.k. Bij Kon. Besl. van 10 dezer is de heer A. E. Dudok van Heel erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Vlissingen voor het eiland Walcheren. Grondwetsherziening De "Nieuwe Courant" schrijft: Ook in de kleine rechtsche pers verschijnen nu berichten die erop duiden, dat het nieuwe ministerie voornemens zou zijn Grondwetsher ziening op zijn program te stellen en wel niet alleen met het oog op de kiesrechthoofdstukken, maar ook op andere zooals dat betreffende de troons opvolging. Gelijk men weet bevatte „De Tijd" reeds een dergelijk bericht, waarin evenwel omtrent den inhoud der Grond wetsherziening niet in bijzonderheden werd getreden. Het „Friesche Dagblad" hoopt dat „het gezinshoofden stemrecht, desnoods aangevuld door een ruim capaciteitenstelsel", als eerste punt op het regeeringsprogram zal worden ge bracht. Waarschijnlijker dunkt ons, dat der gelijke punten, indien ze op het re geeringsprogram worden gezet, be stemd zullen zijn om na 1909 te worden uitgevoerd. Wij hebben reeds vóór de oplos sing der crisis, zooals onze lezers weten, uit betrouwbare particuliere bron kunnen melden, dat inderdaad Grondwetsherziening een punt van het programma van het nieuwe Ministerie uitmaakt. Juist heden ontvangen wij in tegenspraak met een bericht in de „Maasbode" opgenomen, uit dezelfde bron een formeele bevestiging van dat eerste bericht met de bijvoeging dat omtrent het tijdstip van in diening der voorstelling uit den aard der zaak, wegens de omslachtige voorbereiding nog niets te zeggen valt. De politieke geloofsbelijdenis van een Christen Staatsman. Het liberale Handelsblad knipt uit een socialistisch orgaan het volgende stukje, deel van een ter rechtvaardiging ingezonden stuk, in antwoord op een onbewezen be schuldiging door het kameilid Jhr. Mr. de Savornin Lohman geschre ven: „Ik heb, door gebruik te maken van de mij door den Schepper ver leende talenten, meegewerkt om het lijden van honger door anderen te voorkomen, en ik had dat in veel mindere mate kunnen doen, indien ik, inplaats van die talenten te gebruiken, mijn geld had afgestaan aan anderen, en mij daardoor in de noodzakelijk heid had gebracht, door handenarbeid in het onderhoud van my en de mijnen te voorzien. Iets verdienstelijks steekt niet in dien door mij ten bate van anderen verrichten arbeid, omdat het slechts de vervulling is van de door mijnen Schepper opgelegde verplich tingen. Is er eenige verdienste, dan alleen deze, dat ik mij liever gevoegd heb naar de mij gestelde ordening, dan in hoogmoed en eigenwaan de wereld- sche ordening op andere grondslagen te willen grondvesten." Middenstandsvertegenwoordiging. De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft een schrij ven gericht tot de commissarissen der Koningin in de provincies, met de bedoeling, meer maarregelen te nemen, ten einde te onderzoeken hoeveel personen, onder de kiezers voor de Kamers van Koophandel, moeten geacht worden te behooren tot den middenstand. Gemengde Berichten, Helers en stelers. Door de rijksveldwacht te Maastricht is een inval gedaan in een woniDg in de Stokstraat, waar twee broeders een winkel hielden van louter gestolen goederen, voornamelijk paardentuig, zweepen, fietsbanden en lederwaren. Verder werd nog in beslag genomen een nieuwe hondenkar en een aantal inbrekerswerktuigen. De beide hou ders van den winkel zyn gearres. teerd. Het zijn de gebroeders P., die verdacht worden zich zoowel in Nederland als in België aan dief stallen te hebben schuldig gemaakt. Saccharine -smokkelaars. Reeds eenigen tijd was het te Maag- tricht een publiek geheim, dat er zich een bende smokkelaars FEUILLETON, EUIIE HURLEMSCHE GOUMKT A-BONNEMENTSPKIJS: t maanden voor Haarlem f 1.35 ir de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 'T do overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C Aderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer„0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Ps gevuïmen tijd men weet v publiceeren alle Katholieke ftten van tijd tot tijd de waar- [ing „Katholieken, koopt niet in fis v/aar zedenkwetsende artikelen pi uitgestald en voorhanden zijn actie tegen den vuil handel is een, en ze draagt vrucht, hal, omdat zoo terecht de ma- '611 die óók vuile artikelen uit- 1 of verkoopen, daardoor geheel lil gemeden. ontvangen nu evenwel van de liging „Voor Eer en Deugd", eze actie op touw heeft gezet, Verzoek de bedoelde waarschu- wat uit te breiden, hopt aan stations-boekens tallen fiosken alléén die lectuur, welke h geen gevaar oplevert," zoo ver- f men ons nu erbij te voegen, s hebben daartegen geen bezwaar. voldeden ieed3 hieraan, htr we gelooven niet, dat deze Pchuwing voldoende doel zal in. nnt om dit voortwoekerend kwaad kea, moeten we toch niet den, on- 'jke- lectuur- uitstallenden - spoor- 'lekhandel nu van andere ar- &h de klandisie gunnen, maar we (en die stalletjes geheel mijden! het eerste, dat daarenboven in Praktijk nog tal van moeielijk- 'h opleverd, wordt hoogstens al- Wat kwaad voorkomen.... [Aar dat is tóch nog twijfel- 'K- En goed wördt er zeker niet bereikt. 6en, de eenige oplossing van het ff stuk der spoorweglectuur voor Katholieken, is de oprichting van eigen Cliristeüjken spoorwegboek- flel 'ij hebben verleden week uitvoe- hiorover geschreven, en verwijzen fnaar. h we vragen nog eens: is dat kbeifd njet, t,e verwezenlijken? B. PAX. (Naar het Duitsch.) Hij wou weggaan maar Reiner hield ha tegen en zei baar liep er zoo straks toch een over !ti weg en het Moorbeeker boschin. Aam die niet uit don molen'/ bat zou wel kunnen. Wie is dat dan geweest? „Stoven, wanneer het dan niet stil ge- JUden kan worden," verklaarde Hans, 'h voorhoofd fronsend. Ik heb hem de :ür gewezen. Vandaar die herrie. En An neer de heeren boschwschters mij niet Oooven willen, dan kunnen zij het aan s gasten vragen, die zullen het zeker ®1 bevestigen en daardoor de waarheid Ader doen kennen. Reiner sloeg de borstelige wenkbrau- ,eu omhoog en zyn jongere collega glim 4<ilile. Verschillende gasten bemerkte en morden. Maar voor de geweren en ^''htmessen der beide jagers hadden ze ,peot. Do een voor den andere verliet mogelijk de herberg. Frit» Hyziger, fluisterde Reiner, die J'"ge man, welke vroeger Steven zoo '"Wfcluigd verdedigd heeft, ging voorbij. Schrijf op, Frank. Ik moet de voornaam ste namen hebben. Dan hebben we reeds een zeer gevaarlijk individu genoteerd. De éenoogige Lbistsen, ook een gemeene kerel en de twee steengroefarbeiders, de gebroeders Thiele, die nu eens hier dan weer daar rondscharrelen. Het zal goed zyn de politie een wenk te geven. Door zulke lui staat het er in onze streken slecht bij, zei de jonge jager de schou ders ophalend. Die beruchte zaak, waarin de Bergmuider betrokken was, is tot op lieden niet uitgelekt en de inbreker Peter Hqornakker, die in de omgeving zoo erg huisgehouden heeft, kan men ook niet pakken. Hij zal hier wel vandaan zijn. In deze streken hebben we sinds jaren niets meer van hem gehoord. Wie weet, waar die al lang achter slot en grendel zit. Kom, collega! 't Is misschien wel goed nog 't Moorbeekerboseh eens door te loopen maar Steven heeft ons gezien en schiet dan toch niet. We kunnen met een den ryweg wel eens nemen. Reiner klopte op de tafel. Wat blieft u? vroeg Hans. We willen onze vertering betalen. Steen- man streek de weinige centen op met do overbodige woorden Tot ziens, heeren Nou, dat wij weer komen zal je ook wol niet wenschen, zei Frank daarop. Wij hebben toch alle gasten by u weggejaagd. Dat kan ine niets schelen, als het ten minste die lui zijn. Maar dat ze binnen komen, dat kan ik z* natuurlijk niet be letten. Wanneer iemand een publieke zaak heeft clan moet hij toch het publiek en een iedereen binnenlaten. En tocli zei je zooeven, dat je Steven de deur gewezen had. Ja, omdat hij brutaal tegen me was. Op mijn eigen grond en in mijn eigen huis laat ik me niets welgevallen en als iemand als Steven hier wegblijft, dan ben ik blij en maak drie kruisen achter hem. Goeden nacht, heeren boschwachters! Wanneer kom je weer eens? Waarom niet Je hebt goed bier en eeH goede keuken, Bergmuider. Het is wel mogelijk, dat we weldra weer eens onverwachts als thans hier komen zitten. Dat zal me plezier doen. Mooi! Dat plezier doen we je misschien wel. Welnu, goede nacht! Vandaag zijn we de laatsten in de herberg. Ik zou het toejuichen, als ge het altijd waart. Steenman sloot de deur achter hen en schoof er den zwaren, ijzeren grendel voor. Een slimme vos! zei Reiner lachend. Ja, hij verstaat de kunst de huig naar den wind te hangeD, voegde Frank hem toe, maar wij weten wel, wat we daarover moeten denken en laten ons niet bedotten. XII. Dimitri van Orloff was een getrouwe gast van Mevrouw va» Rustelli gewor den. Zij bemerkte echter wel, dat zijn be zoeken minder haar dan Eva golden en toeh zei een stille stem in haar binnenste tot haar: „Het is niet dat mooie, jeug dige schepseltje, dat hem onweerstaan baar aantrekt, maar gij bent het met uw mooie oogen en blozende wangen, met uw heldere stem en uw fijne ontwikke- ling- Maar gy hebt hem eenmaal eens diep beleedigd en hoe smartelijker dat hem trof, des te onverzoenlijker zal bij tegen over je blijven. Orloff is van een grootmoedige natuur, hij streeft er naar en nog wel in de ergste beteekenis kwaad met kwaad te vergelden. Hij zal eerder zich zelfden vurigaten wensen versagen dan jou een laatste geluk te laten smaken. Begraaf dus je nieuwe ontwaakte verwachtingen twee sierlijke meisjes voetjes hebben het vertreden. De houding der Barones jegens Eva bleef onveranderd vriendelijk, maar toch voelde deze, dat er een onpeilbare diepte tussclien haar en hare beschermster ont staan was on dat het eigenlijk de plicht del' dankbaarheid was, daarem niet meer toe te staan, dat Orloff zich met haar zoo gemeenzaam onderhield. Maar zelfzucht, 't verlangen naar rijkdom en naar een naam, die haar afkomst in de vergetel heid zouden kunnen dompelen, waren toch machtiger dan alle overwegingen en die dwongen haar gebruik te maken van 't wapen der haar zoo aangeboren» ko ketterie. Zij zag, dat de overwinning haar tegenlachte. Trots dit alles bleef Dimitri een raadsel voor haar, want die echte liefde en genegenheid, die haar een uit Walter's oogen als verzengende vlammen diep in de ziel gebrand hadden, spiegel den zich noch af in Dimistri's blik, noch ook brak de stroom van onstuimige af- godende taal over zijn lippen. Misschien was het wel dat raadselachtige en haar onbegrijpelijk voorkomende iets waai door zich Eva aangetrokken gevoelde en hare nieuwsgierigheid geprikkeld, met hare ge dachten bezig hield, zoodat zij zich voor durend met don Rus bezig moest houden. Hij was niet jong meer en schoon, niet beminnenswaardig, soms zelfs afstootend, maar Eva hield hem voor een geestigen, voornamen man en alle andere egoïstische bij oogmerken daarbuiten gelaten, streel de het hare ijdelheid, indruk op hem ge maakt te hebben. Was liy er, dan liet ze haar humor en haar levenlust in de helste kleeren schitteren, fladderde rond om den gast als een bonte vlinder en bood daar door de opvallendste tegenstelling met me vrouw van Rustelli, die zich in voorname terughouding hulde. Lola zag scherp en wist, dat zij tever geefs zoeken zou den stap naar haar levensbestemming te zetten. Zoo bleef haar dus niets anders over dan baar bit tere ontgoocheling en haar smart en on doordringbaar masker te verbergen. Niets ter wereide vreesde zy meer dan den vloek der belaehelijkheid. Zou men misschien van haar zeggen: zij heeft, zich reeds op de dalende linie bevindend, nog eenmaal een triomf hopen te vieren, die natuurlyk haar jongere en schoonere mededingster ten doel werd Zou men lachen en spot ten? Neen 1 |Liever wilde de Barones de medeminnares met eigen hand bruids- bloemen in 't haar vlechten en al haar bekenden diets maken, dat zij deze ver binding gewensoht en tot stand gebracht had. Het kostte haar een machtige overwin ning zoo te handelen en niet uit haar rol te vallen, maar zij slaagde er werke lijk in Orloff met een onbevangen lachje aan te zien, toen hij haar zei, dat hij van plan was met Eva te huwen. Iets kwam haar gevoel wel in opstand, maar de on verzoenlijke mocht zich niet in den aan blik der wonde verheugen, die hy sloeg. Hy sprak in dat oogenblik over haar en zijn eigen geluk het doodvonnis uit. Mocht het toch zoo zyn! Maar de ge noegdoening en tegelijkertijd beminde en gehate vrouw onder dezen gruwzamen slag voor zyn voeten te zamen zien brekeD, wou zy hem niet verschaffen. Haar harte bloed bad zy hem misschien pp geofferd maar 't offer der diepste vernedering niet. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1