DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Middenstands-crediet- vereenigingen. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. KindeHiuisirest 31-33, Haarlem ZATERDAG 22 FEBRUARI 1908. 32*te Jaargang, No. 6819. Bureaux van Redactie en Administratie: Infer©.. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit twee bladen, beneuens de Officiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. Alvorens, Mijnheer de Hoofdre dacteur, met Uwe toestemming eene zoo mogelijk populaire uiteenzetting te geven van eenige der belang rijkste punten omtrent bovenstaand vxaagstuk van den dag, boude u mij ten goede dat ik op Uw arti kel d.d. 12 dezer de volgende noti ties maakte. U sprak van Droevige financieele re sultaten" Zooals een ieder wel weet, zijn die droevige resultaten bijna nimmer te wijten geweest aan verleenen van crediet, hetgeen toch in elk geval slechts het doel der middenstands- vereenigingen, op welke wijze ze dan ook zijn ingericht, kan zijn. Droevige resultaten vloeiden ge woonlijk slechts alléén voort uit de zucht spoedig groote winsten te behalen waaruit dan de ellendige speculatiezucht in de slechte beteekenis van het woord ont stond. „Het aandeelenkapitaal" „mag enkel en uit-" „sluitend dienen voor" „leeningen. Indien werkelijk dit beginsel in stemming ondervond, dan zou de midenstandscredietvereenigingreeds voor de geboorte ten doode zijn opgeschreven. Immers de onder vinding in andere soortgelijke ver eenigingen bewijst, dat zij dan aan chronisch kas-tekort zoude labo- reeren, een geval dat natuurlijk juist in verband met het doel der der Vereeniging hulp in oogen- blikkelijkeu nood niet mag voor komen. „Alleen plaatselijk be-" „kenden zijn met de fi-" „nanciëele positie v/d" „aanvrager goed be-" „kend." Dit mogen bij den landbouwers stand het geval zijn, daar in dat bedrijf de financieele toestand ge woonlijk voor een ieder merkbaar is, (men denke er maar even aan dat 's boer's kapitaal gewoonlijk slechts bestaat uit vee en land) bij den middenstand en vooral bij dien ia de groote steden is hetjmeeren- deels zeer moeielijk iemands fiuan- cieele „Lage" voldoende te kunnen nagaan. Immers men heeft door de groote verscheidenheid der bedrijven ge woonlijk geen, dan oppervlakkigen kijk op den voorraad en de verdere bezittingen, waaruit de activa be staan. En hoe merkt men iets van de de passiva, die de eersten verre kunnen overtreffen? Het komt er bij de ge-" „wone banken niet op-" „aan, waarvoor het" „crediet noodigis, doch" „bij een middenstands „bank moet het crediet" „goed besteed worden." Afgescheiden van de vraag of het voor de gewone banken er wer kelijk niet aan komt bf dat men daar reeds sedert lang weet dat de opgegeven reden toch niet te con troleeren is, zal een eisch dat het crediet „goed" besteed worde, wel niet te handhaven zijn. Hoe zal men zich n.l. omtrent het goed besteden een juist oordeel kunnen vormen, hoe zal men omtrent vreemde zaken zich er in kunnen denken of het aangevraagde crediet voor een goed doel wordt besteed of niet? En moet men nu heusch altjjd de reden opgeven, waar toch de noodige zekerheid wordt gesteld? Wordt hierdoor aan het erediet vragen niet een onnatuurlijke slag boom bereid? Mijnheer de Hoofd- Red., na deze opmerkingen steek ik van wal met: Middenstandscredietvereenigingen. I. Doel en omschrijving. Middenstandscredietvereenigingen zijn vereenigingen van middenstan ders, die gezamelijk in elkaar's tijdelijke geldbehoeften trachten te voorzien. Tout simple. Deze vereenigingen stellen zich ten doel, het op betrekkelijk korten termijn uitleenen van gelden aan hierom verlegen zijnde standge- nooten, welke gelden verkregen zijn door stortingen van de leden en van anderen. Het verleenen van crediet aan anderen dan aangesloten midden standers is geheel uitgesloten, terwijl spaargelden en deposito's ook van buitenstaanden kunnen worden betrokken. Eene credietvereeniging is eene coöperatieve instelling, die dóór en uitsluitend voor hare leden werkt. Ook de Middenstandscredietver- eeniging kan dus niet anders dan door het kapitaal der middenstan ders worden opgericht. Met dit kapitaal als basis kan zij hare armen verder uitslaan,deposito's en spaargelden zoowel van midden standers als van daar buiten staanden tot zich trekken en deze met een deel van haar kapitaal aan hare crediettrekkende leden uitleenen. Dat de credietvereeniging een coöperatief karakter dragen moet, komt hierdoor, dat het bijeenge brachte kapitaal gewoonlijk te klein is om hierop, als vereeniging, veel crediet te kunnen krijgen, vandaar dat de leden' door het coöperatief beginsel allen tot op zekere hoogte voor elkaar weder moeten instaan, willen de zaken der vereeniging zich kunnen ontwikkelen. De redenen die eene, uitsluitend voor den middenstand werkende, credietvereeniging dringend noodig doen zijn, zijn velerlei le een bank wil niet altijd aan een ieder voorschotten in blanco en zelfs op persoonlijken ofzakelijken borgttocht verstrekken. Vooral in tijden van geldschaars- te getroost men zich gewoonlijk de moeite en kosten niet, zich van de dan juist véél inkomende aanvragen nauwkeurige inlichtingen te ver schaften, waardoor de meeste worden afgewezen. 2e. is eene gewone bankinstelling door haar veel uitgebreider werk kring nu juist niet de goedkoopste en meest gewilligste geldschieter en is ze gewoonlijk meer voor den groothandel dan voor den midden stand ingericht. 3e. een uitsluitend zonder bij zonderlijk op eigen voordeel bedacht zijnde credietbank, kan door het heffen van een matig percentage over hare voorschotten een gemak kelijk crediet aan hare leden ver schaffen, waarvan de prijs niet zóó hoog is, dat, zooals dit thans meer malen gebeurt, de bank met haren hoogen rentestand pas de laatste toevlucht is. 5e zal het door een te hunnen behoeve bestaande bank aan bijna allen middenstanders gelukken, die noodige gelden op eene gemakkelijke wijze te verkrijgen, die zij anders dikwijls na hiertoe bij familie en kennissen vruchteloos aankloppen moeten derven, welke derving ge woonlijk schade doet aan hunne zaak. Als wij de inrichting der crediet- vereenigingen meer van naderbij beschouwen, dan bemerken wij 2 soort leden, crediettrekkende, en zij die door kapitaal, deposito's en spaargelden de vereeniging steunen. Deze 2 soorten wisselen telkens af doordat men nl. de eene maal tot de eene soort en even later tot de andere behoort. Beiden soorten zijn aandeelhou der en als zoodanig minstens tot het bedrag hunner deelname (hun aandeel) ten volle aanspraketijk. Zelfs wordt in de Statuten meer malen bepaald dat men tot twee- of meermalen zijne deelname aan sprakelijk is. Dat geschiedt natuurlijk ten einde den buitenwereld des te grooter zekerheid te geven. Beide soort leden hebben ook een deel hunner aandeelen, in de kas der Vereeniging in contanten gestort, b.v. minstens 10 De le soort is dus aandeelhouder in de Vereeniging en tevens haar schuldenaar, de 2e niet meer dan aandeelhouder. Een raad van toe zicht of admissie waakt er voor dat slechts zij, die. hiervoor in aanmer king komen, van de 2e tot de le categorie overgaan. De vereeniging wordt bestuurd door hare statuten, haar huishou delijk reglement en de verdere be palingen, welke alle door de alge- meene ledenvergadering worden uit gevaardigd. Tot handhaving dezer is een be stuur, uit de leden te kiezen, aan gewezen dat zich wat de dagelijk- sche administratie en werkzaamhe den betreft, kan doen bijstaan door een administrateur-kassier (beamb te der vereeniging.) Maakt de credietvereeniging een deel uit van eene grootere veree niging, dan staat natuurlijk de eerst genoemde met haar bestuur in zoo ver onder toezicht van dat der alge- meene Vereeniging, als noodig is om deze laatste te vrijwaren voor ten hare nadeele komende besluiten. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De geschiedenis van het Leo pold-fonds dat in de Congo-over- name zulk een voorname rol speelt, wordt komisch! Een vermakelijke concurrentie is er tusschen de Belgische steden, om allen wat te krijgen van den grooten „hap", die de koning met millioenen- milde hand uit den Congo-schotel aan sommige gemeenten in zijn land wil toedienen. Vooral Brussel en Ostende zijn bij den koning favoriet. Dertig of veertig millioen voor de verfraaiing van Ostende, dertig millioen voor een „Walhalla" bij Brussel staan op het lijstje en zoo gaat het door. Antwerpen schreeuwt nu echter óók om z'n portie. Een brug over de Schelde, nieuwe kaaien, een groot vrijheidsbeeld of een genius der stad, die de rivier verlicht, allerlei zulke fantastische plannen worden er gesmeed op de begeerde millioe- nen. Leuven heeft ook al een bod ge daan naar een stukje van den buit. Eu de gemeenten in het Oosten des lands klagen dat het Westen alles, en zij niets krijgen zullen! 't Is vermakelijk! De regeering heeft alle moeite om tusschen de twee verlangens die des konings, die reuzenbouw- plannen in Brussel en Ostende voor heeft, en die van het land, dat een beetje betere verdeeling wil van de miliioenen, een neutraal stand punt in te nemen Natuurlijk lukt het haar niet op den duur! Ontevredenen zal deze millioenen-historie zeker wel ma ken Intusschen houdt deEngelsche agitatie tegen koning Leopold en den Congo maar aan. Gisteravond juist is in Londen weer een groote vergadering gehouden, onder pre sidium van den Lord mayor, waarin moties werden aangenomen die dan toch zeer zeker een ongeoorloofde inmenging zijn in de zaken van buitenlanders. Niet meer of minder dan het vol gende zeggen die moties: „Ds vergadering zou geen voor waarden van inlijving kunnen goed keuren welke niet de rechten en vrijheden van het Congoleesche volk zouden herstellen, of geen volledige handelsvrijheid zou verstaan." En „De tijd van geduldig afwachten is thans voorbij, en de vergadering doet een beroep op de Engelsche regeering, die gerechtigd en gehou den is om onverwijld krachtig op te treden, ten einde te verzekeren, dat er een aanneembaar plan voor de inlijving van den Congo door België wordt gemaakt, of, voor het geval het Belgische volk mocht weigeren, zelf op te treden." Handelsvrijheid.zélf optreden. Dat is de finesse van de zaak! Die belanglooze Engelschen toch! Maar men moet toch nog eens met nadruk vragenwaar bemoeien die Engelschen zich mede? Als Duitscli- land's keizer den Congo bezat, was er van zoo'n inmenging geen sprake Een beteekenisvol nieuwtje uit ItaliëDe nieuwe aartsbisschop van Bologna heeft in zijn eerste herderlijk schrijven, gedateerd 1Ü Februari, tot de burgerlijke auto riteiten woorden gesproken, zóó sympathiek, dat ze in geheel Italië diepen indruk maken. Mgr. Delia Chiesa was lange jaren onder secretaris van Staat en is geheel op de hoogte der gevoelens van den H. Vader, wiens bijzonder vertrouwen hem op dezen verheven en moeilijke post riep Bologna behoort tot het gebied van den vroegeren Kerkelijken Staat. Zooals we onder onze drieregel- berichten reeds gisteren meldden, eindigde het pioces tegen gene raal Stössel met de terdood veroordeling van den hoofdbe- klaagde. Het vonnis wordt gemoti veerd door de bewering, dat de generaal capituleerde, alvorens al zijn hulpbronnen uitgeput waren, dat hij zijn autoriteit niet wist te doen gelden, en dat hij zondigde tegen de discipline. Te midden eener doodelijke stilte, las generaal Vodar het vonnis voor. V Eén oogenblik ontroerde Stösfel, doch onmiddellijk daarna kreeg hij zijn tegenwoordigheid van geest terug. Generaal Smirnow die werd vrij- gesproken, hoorde het bericht met cynische kalmte aan, terwijl zijn collega Reisz tranen in de oogen kreeg. Stö3sel's zoon die in actie ven dienst bij het Russische leger staat, vergezelde zijn vader, en onder steunde hem bij het verlaten van de rechtzaal. De vrienden van den i. generaal drukten hem zwijgend de hand. De publieke tribune was overvol. Eenige dames werden bewusteloos i toe ze het vonnis hoorden. Onmiddelijk werd door een tal rijke menigte een telegram aan den Czaar gestuurd, met een verzoek om genade voor den veroordeelde, j Ook de krijgsraad zal den vorst verzoeker), de straf in tien jaar vestingstraf te veranderen. Uit Por tugal komen, nü al rare berichten. Allerlei complot-^jj ten worden er al ontdekt, zoowel revolutionnaire als reactionaire, heet het. Reuter seiut iets over geruchten van een complot tegen den koning, koningin Arnalia en 't ministerie. De vele concessies, door hen ge daan, beschouwt men als een be treurenswaardig bewijs van zwakte. Van den anderen kant echter worden, zooals we reeds meldden, de door de regeering genomen maatregelen ten zeerste toegejuicht, en als de eenig juiste beschouwd. 't Is een verwarde boel! Nieuwtjes in drie regels. EIIWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,8C Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. (Ingezonden.) Wij kernen, na beëindiging van deze reeks artikelen over dit belangwek kend onderwerp, ons door een deskun dige welwillend toegezonden, op deze „notities" terug. RED. 4e Zal eene vereeniging van 100 middenstanders ongetwijfeld véél, véél meer crediet erlangen en dus in staat zijn in eigen boezem véél meer nut te stichten, dan 100 maal het crediet bedraagt dat aan een dezer gegeven wordt. (Wordt vervolgd.) JEWETCL. Minister Lloyd George heeft een verzoening beproefd in het Engelsche arbeidsconf liet. 'tls echter mislukt. Nieuwe JapanschegezantTakahiii bij president Roosevelt. Hartelijke toe- spraken. Larie, zegt de pers. Nieuwe spionin Frankrijk ontdekt Wil 't geheim der luchtschepen navor- schen. Maar.... er is geen geheim van Te Marseille: matroos simuleer! ziekte, dokter verklaart hem gezond: l matroos schiet den dokter dood. Uit de „Staats Courant." Bij Kon. besl. zijn benoemd: to voorzitter van den Hoogen Raad var Adel: G. G. baron van Asbeck, than: lid van dien Raad te 's Gravenhage, ei to t lid van den Hoogen Raad vai AdelA. Z. graaf van Rechteren- Limpurg, ridder-expectant der ridder lijke Duitsche orde, balije van Utrecht te Dalfsen. Bij Kon. besl. is benoemd tot ver tegenwoordiger der Nederlandsch S regeering op het van 18 tot 24 Me 1908 te Weenen te houden internatio naai congres van architecten dr. i J. H. Cuypers, architect der Rijks museumgebouwen te Amsterdam. XXVIII. 'I Staalwater-rapport, en waarom je er geen woord over het Staal- water-self in leest. Billard- en andere „attracties" in Heem- slede en Zandvoort. He tijd ran de kleine luyden en wat we vu zonder Vreemdelingen- verkeer" toch hebben gedaan gekregen! 'n Vrome luensch 'voor het Statenbolwerk. Ikia geen staalbad in Haarlem?.... Nu, mij wel! 'kHeb er altijd een zwaar hoofd in gehad, dat ze hier met een Ca sino, en een Bad-theater, en wat er nog hij hoort, komen zouden. 't Is al jaren geleden dat ik 't „Staal- water uit de Meer" eens geproefd heb: jongens,'voor je lekker hoefje dat goed zeker niet te drinken! En toen zei ik al dadelijk: me lieve mensch, als ze hier in Haarlem een beetje leven in de brouwerij willen brengen van wegens dat afschu welijke water, dat zoowat smaakt als een oplossiDg van.... al te oude eieren, dan moe ten ze de „bron" maar zoovèr mogelijk weg zettenIk lees nou in onze Courant dat het net zoo is uitgekomenEen heel relaas hebben meneer Loomeijer en de andere heeren, die ik niet zoo goed ken als onze Roomsche apotheker uit de Bar- téljorisstraat, opgezet over Haarlem als badplaats. Ze hebben het daarin ever »'Oote gebouwen, hotels, attracties, ver makelijkheden, mooie omstreken maar weet je waar je geen woord, geen syllabe over leest in heel dat rapport?. Over het water! 't Water, dat uit de Meer komt, dat is niet de hoofdzaak, 't is geen eens bijzaak! Ik houd het ervoor dat het eigenlijk een lastpost is, dat water: die heeren mochten willen dat ze dat «are ellendig-makende water er n i e t bij had den Wel zeker,'t is niet anders: het water is je grootste tegenvaller is geweest in heel die historie! Want we hebben het gehoord uit de krant: een speelgelegenheid en „moderne attracties", düt vonden de men- schen van kapitaal de hoofdzaak] Je kunt toch met den besten wil van de wereld niet verwachten dat je hier in Haarlem menschen van buiten 'zal krij gen die alleen op dat water afkomen? Daarom vind ik het ook nog niet zoo gek gezien van mijn buurman den schoen maker dien koffiehuis-politikaster, die al eens meer in deze Zaterdagvondpraat- jes is aangehaald die zeide dat hij niet kon begrijpen waarom die commissie nog zooveel moeite had gedaan om met die heeren van 't Staalwater te confereèren. Zehadden zie iedirect moeten zeggen dat akelige water zetten we opzij, dat is voorde badplaats Haarlem 'tminst noodige en eigenlijk overbodig. De hoofdzaak is een hotel, en een concertgebouw, en een komedie t èn een speelgelegenheid, zoo zouden toen de Antwerpsche meneeren erbij hebben gezegd. Welnu, wat zou 't 'n Paar honderd meier achteruit, daar had dan die „mondaine attractie" kunnen staan,op Heemstee'sche grond I Nu heb je daar al 't biljart met de vlotbrng. zoo'n soort van badplaats-spelletje in 't klein, welnu, wat let de heeren, dat .ze er een jeu de poule of een billard-aca- demie of een ander soort „attractie" van hetzelfde genre opzetten? 't Mag niet, zegt u? Och kom! Larie! Als je in Zand voort komt, en je drinkt in de een of andere heel nette gelegenheid een glaasje port, dan duwt de kellner je zoo tersluiks een visitekaartje in je hand: „Astraction de billard. Jeu de poule," met een heel duidelijke aanwijzing waar, en 't nummer van de villa erbij. En als je dan, nieuwsgierig, er langs loopt en eens gluurt naar dat onschuldig eruit ziend villatje, dan zie je een ouden, vriendelijken, grijzen heer de deur al open maken uit de verte: „komt u binnen, me- neerl". ...Je kunt me niet wjjs maken, dat ze op Zandvoort dat niet in kleuren en geuren weten, wat elk Haarlemmer die 'n keer of wat in en buiten het seisoen er komt, al weet! Welnu, waarom in den Hout onder Heemstee, ook niet zoo iets, op wat grooter schaal? De commissie is Haarlemseh, heeft [met dat Heemstee- sche gedoe clan niets van noode, en de rest van de „attracties" zouden we dan in Haarlem zelf kunnen hebben Zoo redeneerde mijn buurman de schoen maker, en ofschoon je nu allen kunt be grijpen dat ik het daarmee heelemaal oneens ben, kon ik toch niet nalaten te vertellen, dat-ie van 't standpunt der com missie eigenlijk een heeleboel gelijk bad, en dat-ie 'n mooi figuur zou hebben ge maakt onder de commissieleden, die schoenmaker Dat was 'n complimentje, waar ie zicht baar greotsch op was.' „Och, de kleine luiden van tegenwoordig beteekenen óók wel wat", zei-ie met 'n gevoel van eigen- waardenat je kondt zien dat-ie z'n eigen daar het eerst mee bedoelde. Nu, wat dat laatste betreftik bedoel van die kleine lui, heeft ie wel wat gelijk, dat kan ik niet ontkennen. Daar heb je die kwestie tusschen de slagerspatroons, de slagersknechts en het openstellen van Eet slachthuis. De patroons krijgen de Pen op hun neus, en de knechts krijgen hun zin van enzen gemeenteraad Noem dat nu maar eens, dat ze hier de grooten boven de kleineren stellenDat is evenwel in onzen tijd nu eenmaal 's we relds loopde democratiseering van alles zit in de lucht! Wat anders kun je noe men het lumineuze idéé van dien inge zonden-stukken-schrijver in een van on ze plaatselijke couranten, die voor de aanstaande wielrijdersfeesten die lui die hier komen zullen, wou onderbrengen in tenten op 't Spanjaards veld, op strooi, net als miliciens! Neen hoor, dan slaap ik lieverbij den burgemeesterthuis, die tot een goed en vertrouwenwekkend en loflelijk voorbeeld óók een paar kamers heeft beschikbaar gesteld voor de commissie, die nu de zaak heeft op te knappen. Wat uwé? Dat zal me een lolletje worden in Juli. 'n Paar duizend man (eu dames, want die zijn bij zulke feesten niet van de minste I) hier in de stad: tochtjes in den omtrek, diners, vuurwerk, ja, wat niet al feeste lijkheden komen daarbij! Toch maar een kranig werk van onze Middenstanders, die 't nu toch zoover hebben gebracht dat onze krant van „lamlendigheid" nu niet meer te spreken heeft! 't Is nog ver weg, dat feest, maar toch heb ik met genoegen gezien, dat men al druk bezig is met do voorbereiding: mi nog alléén voor de logieskwestie, maar straks, als die opgelost is, voor de goede ontvangst en do vermakelijkheden, denk ik, of ik moest meneer van de Kamp niet ken nen, die voor zooiets net in z'n element is en geknipt! Als dan de burgerij zoo enthousiast meewerk i zooals ze nu zich getoond heeft, en men aanpakt zooals men nu heeft aangepakt, dan stel ik me voor onze stad van die jubileumsfeesten heel wat voordeel voor !En weet je wat we er dan óók bij winnen De kennis, dat we het ook zonder „Vreemdelingenverkeer" hier wel klaar kunnen spelen, althanszonder „Vreemdelingenverkeer" in zijn tegen woordige gedaante en met zijn tegen woordig bestuur! Wel, wel, wat is me die vereeniging tegengevallen! Die doet 'top haar slofjes af! En daar- is zoovéél te doen voor zoo'n vereeniging, als daar maar eens 'n energiek bestuur aan het laadje zat, dat kijk -op de dingen heeft en dat zich zou laten hoorenWat drommel, er moest geen raadsvergadering voorbij gaan, of „Vreemdelingenverkeer" moest er een adres hebbenom verkeers- verbetering, om bespoediging van de ko mende electrieke trams, om bestrating hier en daar, om subsidie voor dit of dat... Honderden dingen, die zoo'n ver eeniging beter mag aanpakken en door zetten, dan ze nu doet! Bestrating bij voorbeeld ik dacht daar van de week nog om, toen ik over't Staten-bolwerk baggerde in een modderlaag, twee vingers minstens dik! Wanneer komt déar de bestrating, die beloofd is? Zeker van de zomer, als het mooie weer voorgoed e is, en er geen klachten meer rijzer Waarom daarvoor toch niet vóór de vooi jaarsbuien gezorgd? 'tls nu toch letter lijk, als het maar een halven dag regem o n mogelijk om droogvoets van de "sta komende, de brug tegenover deMaerle van Heemskerkstraat te bereiken. Da moet men door een modderpoel war lei die niet mis is! Als ze datvangemeei .4 tewege nu niet opeens en finaal wille verbeteren, waarom .dan niet een dee en de grootste reden tot ergem is orgeruin u Met een klinkerbestratinkje van die brug over den weg heen tot aan t! kleine steentjes van het trottoir zou me al zoo gebaat wezenWant het verkei is er druk, en er flodderen bij regenwei héél wat menschen door den modder, th naar het Kleverpark moeten van af i Kruisstraat! Kom, meneer Schram, hebt er óók nog al eens last van, als naar huis gaatzoudt u er niet eens woordje over willen zeggen? Stel da maar zoo'n lijdelijke oplossing voor n ik hier boron aan de hand gaf: de bew tij ners van 't noordelijk stadskwartier tl er altijd, en vele andere stadgenooten d vaak aan dien kant van de stad we/.t moeten, zullen u er dankbaar voor zij: 22 FeBBUABT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1