Onze Kinderen. Mengelwerk. Het geheim van de Mary Rose. Chemische Wasscherij Yenerij 90. AC VOGELENZANG. LISSE N00RDW1JKERH0UT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. R. K. VEREEN IGINGEN. Gr. Houtstraat I die met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Cernelia Termeer hvr. Corn, van Bentem, Elisabeth Grinsven geb. Raaphorst, en Gerardina Martha van Dam, die in den Heer zijn overleden. Zondag, de Vroegmis ten half 8, de Hoogmis ten 10 uur. Des namiddags ten half - Catechismus, ten half 3 Vespers. Maandag en volgende dagen de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 de Catechismus. Zondag, ten 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Maandag, slechts twee h.h. Missen, te half 8 en lialf 9. Banderdag, 's avonds te 7 ure Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdag, van 3 ure af gelegenheid om te biechten 's avonds te 7 ure Lof waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting. 10 uur Hoogmis met predikatie. 's Namiddags 2 uur Lof. Woensdag, den geheelen dag Aanbid ding in het Gesticht „De Voorzienig heid". 's morgens 7 ure gezongen h. Mis en 's avonds 8 uur Lof. Donderdag, half 9, gezongen h. Mis. De gebeden worden verzocht voor Adrianus van de Raadt, Anna v. Roode hvr. Antonius Smit, -Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, Henrica v. Schie hvr. Laurens Alkemade. die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Theodorus Jansen, die in den Heer is overleden. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. 'Zondag, 7 uur, de Vroegmis, te 9 uur, Catechismus, 10 uur Hoogmis, 's Nam. 3 uur Lof met Rozenhoedje. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week de h. Mis ten half 9, ten 9 >iur Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Joannes van Renswoe, en Henricus Gerritsen, <he met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, 7 uur, Hendrik Ran, 10 uur, Parochie. Maandag, 8 uur, Jacob van Brienen, half 9. Cornelis Petrus de Heij. Dinsdag, 8 uur, Dymphna Stasse geb. Robbers, half 9, Marinus van Kalnthout en Cornelia Grooteman. Woensdag, 8 uur, Theodorus Braak en Joannes van Gallikum, half 9, Antonius Nieuwenhuis en Cornelia Valentijn. Donderdag, 8 uur, tot zekere intentie, haif 9, Adriana Hack hvr! Joannes Bus. Vrijdag, S uur. overleden fam, Spigt, half 9, Joannes Hendrikus Jansen Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw Heer Joannes Steenvoorden, half 9, voor Nicolaas Dan- telman en overl. fam. De Kerkbericbten, die te laat in. kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden. I)e li. K. Vereenigingeil van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijkemededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederlandsche R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 23 (St.Bavo). Zondag 23 Febr., half 1 Sigaren- en Tabaksbewerkersgilde, half 1 Feestverga- 'lering van bet Bakkersgilde „St. Hu- f-recht" ter gelegenheid van het 12y2-jarig bestaan dezer onderafdeeling. Des morgens een H. Mis met algemeene H. Communie in de St. Bavokerk. Half 8 uitvoering door de Rederij kerskamer ten voordeele van de afdeeling „Hulp in Nood". Maandag 24 Febr., half 9 Gecombineerde ▼akbesturen, aller opkomst verzocht, balf 8 Cursus Schoenmakersgilde „St. Crispi- sus", half 9 Ondersteuningsfonds. Duitdag 25 Febr., half 9 Metaalbewer- kersgilde „St. Eloy", half 9 Meubelma kers gilde „St. Paulus",8-9 uur Hulp in Nood. Woensdag 26 Febr., half 9 Cursusverga dering van het Timmerliedengilde „St. Jozef", half 9 Eerbied i» Gods "Huis. Donderdag 27 Febr., half 9 Rederijkers kamer. lialf 9 Bestuursvergadering Metse laars, 9 uur repetitie Zangvereeniging. Vrijdag 28 Febr., half 9 uur Hoofdbe st «ur. Zaterdag 29 Febr., half 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua." 8—9 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 tot half 10 opening Bilbliotheek. Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Eiken Zaterdagavond zal van half 9 tot half 10 uur een der leden van het bestuur der nieuw opgerichte coöperatieve Bak kerij zitting hebben in de 2e koffiekamer, tot het inschrijven van nieuwe leden en het in ontvangst nemen der gelden en ook tot het geven van alle gewenschte inlich tingen. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Afdeeling OVERVEEN en 0. Zaterdag 22 Febr., van half 8 tothalf9 zitting spaarkas „St. Nicolaas", (winter provisie), van half 8 tot half 9 zitting spaarbank „Thomas v. Villa-Nova", Zondag 23 Febr., zal eene H. Mis wor den opgedragen voor de zieleiust van Jac. Mees, als lid der St.,Barbara-vereeni ging. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN, le Secr Afdeeling SCHOTEN en O. Bondsgebouw Kerk laan. Zondag 1 en Maandag 2 Maart zal de Rederijkerskamer St. Bavo en de Zang vereeniging St. Cecilia een uitvoering ge ven in het Bondsgebouw. De leden der afd. Schoten en O. hebben vrijen toegang met een dame. Voor Zondag zullen roode voor Maandag blauwe kaarten worden verstrekt. Op het algeven van kaarten aan niet-leden zal streng worden gelet. Dameskaarten verkrijgbaar 25 cent. Namens het Bestuur, B. BURGER, le Secr.J Afdeeling VELSEN en O. Zondagavond 23 Febr., te 7 uur, alge meene vergadering voor de leden van St. Barbara (bovenzaal G. Rensen). Punten van behandeling: Aanspreker enz. enz. Zondag 23 Febr., na de Hoogmis verg. voor de leden van Land- en Tuinbouw, (bij den lieer H. Hamers). Punten van behandeling: Verkiezing drie bestuursle den, verslag penningm. enz. enz. MEDEDEEL1NG. Zondag 8 Maart zal de afdeeling Velsen en O. hare jaarvergadering houden, als dan hoopt het bestuur dat met 1 Maart de canditaatlijsten zullen zijn ingeleverd, voor de volgende aftredende leden: Tb. Verkooijen, penningm.; J. Barnhorn, vice- voorz.; P. Versteeg, secr. (stelt zich niet meer herkiesbaar)J. Vaaels, 2de comm.; E. Nooij, tusschentijds vacatureJ. Ro- zenmeijer, 3de comm., niet herkiesbaar. Leden van het Communiefonds die dit jaar kinderen hebben die tot de eerste H, Communie worden toegelaten kunnen zich Zondag tot het bestuur wenden tot opvragen van hun inlsggeld (bovenzaal G. Rensen). Namens het Bestuur, P. VERSTEEG. Secr. Afdeeling BEVERWIJK. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 14 Febr. 's avonds van 7 tot 8 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 7 tot 8 zitting der Spaarkas St, Nicolaas en Communiefouds. Maandag 24 Febr., 's avonds half 8, ledenvergadering in het Bondsgebouw, benedenzaal. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Zaterdag 22 Febr., 's avonds van 7 tot 8 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging. Woensdagavond oefening Sparta. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Afdeeling SASSENHEIM en O. Zondag 23 en Maandag 24 Febr., Feest- uitveering van den N. R. K. Volksbond. Half 7 opening der zaal, aanvang 7 uur. De leden worden verzocht buiten h«n toegangskaart, ook hun contributiekaart te toonen. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat men tot 8 Maart candidaten kan stelle» voor de periodiek aftredende leden; deze zijn als volgt: H. Homan Fz., 2e voorz., M. v. d. Berk, le secr., (niet herkiesbaar), M. Poppe, 2e penn., Warmond, C. M. Driessen, 2e comm., Warmond, L. Am- meriaan, 3e comm., Sassenheim. Op een nader te bepalen datum zal er te Warmond een spreker optreden. Namens het Bestuur M. v. n. BERK, Secr. Afdeeling VOORHOUT. Bestuursvergadering in het Sationskof- fiehuis op Donderdag 27 Febr. a.s., des avonds te 7 uur. Punten van behandeling: Benoeming bode Banier en inning con tributie.'Trouwe opkomst zeer gewenscht. Namens het Bestuur, W. van der LAAN Secr. HAARLEM. Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. Vereenigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. OFFICIEELS KERKLIJST. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Bestuursvergadering op Dinsdag 25 Februari, des avonds half 9, in het ge bouw „St. Bavo", Smedestraat. Het Bestuur. J. v. DAM. Voorz. (3e Zevental.) V. Als de jongens grooter worden. Voor ditmaal vvensch ik alleen te spreken over jongens, die op 12 a 14 jarigen leeftijd de lagere school verlaten en daarna geen ander on derwijs meer ontvangen, dan dat met de vakopleiding in verband staat. Over die vakopleiding hoop ik in een ander artikeltje het nog wel eens te hebben. Dat is, vooral in den tegenwoordigen tijd, een be langrijk onderwerp. Van meer belang is echter nog de huiselijke, de godsdiensti ge opvoeding der jongens in de gevaarlijke jaren, die men wel eens de vlegeljaren noemt, als de jongens nog zooals men het in gemeenzame taal uitdrukt te klein zijn voor tafellaken en te groot voor servet. Ik noem daar huiselijke en gods dienstige opvoeding in éenen adem en terecht, want met alle respect voor andere nuttige zaken, zooals patronaten en andere godsdienstige corporation, is de huiselijke opvoe ding voor de godsdienstige ontwik keling nommer Bovendien, de jongens moeten aan huis gebonden worden, ze moe ten het liefst in eigen huiselijken kring zijn en dit wordt niet verkre gen door uitspanning, hoe nuttig ook, buitenshuis. Gelukkig daarom het gezin, waar 2 of meer kinderen zijn, niet te veel in leeftijd uiteenloopend, en waar dus een echte huiselijke kring kan gevormd worden. Een jongen, die eenige zoon is of geen broers heeft van een eenigszins overeenkomenden leeftijd, zoekt een vriend of kame raad; dit is een natuurlijk verschijn sel, maar voor de huiselijkheid der jongens een groot gevaar. En hoe zal men nu de jongens van 14 jaar en ouder aan den hui selijken kring binden, hen daarin ge noegen en vermaak leeren vinden Zooals bekend is maakt in de eerste plaats de moeder den huise lijken kring tot een aangenaam ver blijf voor echtgenoot en kinderen, maar voor opgroeiende jongens schiet gewoonlijk haar invloed te kort. Wel zal zij door liefde en moe derlijke zorg haar macht en gezag over den aankomenden jongeling behouden en zelfs vermeerderen, maar wanneer de vader bijv.'s Zon dags-avonds buitenshuis is, vooral wanneer hij dan zijn uitspanning zoekt in sociëteit of koffiehuis, dan zal het de moeder zeer zwaar vallen, zoo niet onmogelijk zijn, de jongens in huis te houden. Neen, de vader behoort het eerst den huiselijken kring te zoeken, hij is er het hoofd van en met de moe der maakt hij dien kring gesloten, zoodat het den knaap bijna onmo gelijk is daaraan te ontsnappen. Maar er is meer: de vader is het juist die de jongens bijeen houdt, die ze den huiselijken kring doeL lief hebben, die weet te bewerken, dat de kinderen onder elkander en met de ouders hun uitspanning, hun vermaak zoeken en vinden. Daarom moet de vader, als de knaap met de wereld buiten het huisgezin kennis wil maken, als de jongens blijken te verlangen naar hetgeen buiten het ouderlijk huis ligt, met hen dat trachten te be reiken. Zoo zal hij in den zomer of in een gunstig jaargetijde met hen gaan wandelen, gaan reizen, zooveel de beurs het toelaat. Onder zijn leiding en zijn gezelschap zullen zij van tijd tot tijd concerten en voor hen geschikte uitvoeringen bijwonen. Schaatsenrijden in den winter, fiet sen in den zomer, gelukkig het ge zin, wanaeer de vader met zijn jon gens aan dergelijke uitspanningen deel neemt. Ik heb onder mijn kennissen iemand die op ruim 50 jarigen leeftijd nog fietsea ging leeren om in de gelegenheid te zijn met zijn eenigen jongen dit samen te kunnen doen vermoedelijk wilde hij hem daarme de aan zich binden en van vrienden of kameraden afhouden. Men moet, ofschoon de jaren klimmen, jong van hart blijven om 7.00 met de jongens het vermaak te zoeken, maar wie ziet niet, dat die vermaken voor de jongelui op deze wijze meer geschikt worden? Wie begrijpt niet, dat de jeugd op die wijze voor veel gevaren wordt bewaard Er is echter nog meer. Vinden de jongens in vaders gezelschap hun uitspanning buitenshuis, waar dit noodig is, dan zullen zij op andere tijden en dat zijn de overwegende in getal hun uitspanning binnens huis ook in zijn gezelschap vinden. Ze zullen bovendien met hem te za- men ter kerk gaan, kerkelijke fees ten vieren en, wat zeker niet het minst in aanmerking komt, door ge- regelden bijna dagelijkschen omgang en door voortdurende gesprekken veel van hem kunnen leeren en - nu kom ik op de godsdienstige op voeding in het huisgezin door hem gevormd worden tot goed onder legde, degelijke en brave katholieken. Men begrijpt toch zeker wel, dat het een vader die zoo met en voor zijn kinderen leeft, niet moeilijk zal vallen de jongens in die gevaarlijke jaren te krijgen tot het geregeld ver vullen van hun godsdienstplichten, tot geregeld kerkbezoek en herhaal delijk communiceeren, ja dat dit om zoo te zeggen van zelf zal gaan. Natuurlijk is dit voor de ouders zelf een groot gelukzij hebben dan geen moeite, geen verdriet over het gedrag hunner kinderen, ook geen zorg voor hun maatschappelijk be staan, want bij een dergëlijke op voeding zullen de jongens ook voor hun dagelijkschen arbeid ijver en belangstelling gevoelen en tot nut tige leden der maatschappij worden opgeleid. Menigeen zal intusschen bij het iezen dezer schetsen wel eens op de gedachte gekomen zijn, dat schrij ver dezes van de ouders en in dit artikeltje speciaal van den vader heel wat eischt. En dit is ook zoo. Jk geloof echter niet, te veel te eischen. Denkt men toch aan de verheven, grootsche taak van de ouders, aan den plicht die in het bijzonder rust op den vader, als hoofd van het christelijk huisgezin, dan begrijpt men de uitspraak waarmede ik dit arti keltje wil eindigen: De vader des huisgezins is de dienaar van allen. d. w. z. hij moet zich geheel geven voor zijn gezin, voor zijn echtge- noote, voor elk zijner kinderen in het bijzonder en dat doet hij ook. Laat vrouw of kinderen maar eens lichamelijk gevaar loopen, de vader offert zijn nachtrust, zijn gezondheid, ja zijn leven voor elk afzonderlijk. En zou hij dit dan niet doen dagelijks en zijn geheele leven lang waar het geldt het leven der ziel en het belang der eeuwige zalig heid (Wordt vervolgd). Daar lu'dt ergens een bel, vóór ons uit, sir, zei de stuur».an, toen de kap tein boven op de brug kwam. Door den t> ist heen hoorde ik zoo even een geluid als„t-o n-g". Een bel V riep kapitein Masters, zijn nette, forsche, liere, vierkante gestalte naar den stuurman wendend, Ken scheepsbel soms Ik kan het niet precies zeggen, sir, het lijkt er wel wat op. riet kan nergens anders vandaan komen. Dat is zoo, gaf de kapitein toe. Er ligt hier in den omtrek geen lichtschip, noch een belboei. We zijn een goede tweehonderd mijlen van den wal en ik begrijp niet bjj Jupiter, daar heb je het weer. HAARLEM Teief. 426-1046. Het stoomschip „Dakota" door kliefde de golven van den Atlanti- sehen Oceaan. Reeds was het eenige honderden rnjjlen van de Iersche kust, toen een zware, verblindende mist het schip rondom insloot en het in zijn voortgang beie n roeide. Met halfstoom voer het er dooreen, terwijl door eea uitkijk op voorsteven en brug een nauwlettend toezicht werd gehouden, toen de stuurman voor het eerst het gelui der bel vóór zich uit hoorde en het aan den kapitein vertelde Daar kapitein Master wist, dat ze ver van eeüig lichtschip of seinstation verwijderd waren, was hij geneigd om aan een vergissing te gelooven. Juist toen hij op bet punt Was aan zijn twijfel uitdrukking te geven, veruam hij echter een lang, droevig t-o-n-g door den mist; het geluid bleef trillend in den zwaren mist hangen en stierf zoo onmerkbaar weg, dat het schier onmogelijk was te zeggen, wanneer het ophield. Zeer vreemd, mompelde de kapitein, die blijkbaar door het zonderlinge der zaak getroffen was. Ik kan niet begrijpen, wat het is. Bij dik weer als dit zou een zeilschip zijn misthoorn gebruiken en een stoomboot haar fluit. Waar denkt ge, dat 't geluid vandaan is gekomen, rnr. Koper Ergens vóór den stuurboords boeg, sir, dunkt n e, ofschoon het moeielijk prfecies te zeggen is bij een nevel als dien op het oogenblik. Juist, stemde de kapitein toe. Geluiden zijn altijd bedriegelijk bij mist. Men meent aanvankelijk stil, daar hoor ik 't weer. De vreemde, droefgeestige tonen bereikten weei hun oor, als het ge lui van een doodsklok. De kapitein en de stuurman keken elkaar aan. Als we niet op zee waren, zou ik geneigd zijn te gelooven, dat 't een begrafenis of' iets van dien aard was, meende de eerste. Wij moeten te weten zien te komen, wat het be- teekent. reezende, dat hen van de voor zijde een of' ander gevaar dreigde, waarvoor de bel hen wilde waarschu wen, verminderde de kapitein den stoom tot op een vierde. Bet schip gleed door den mist voort, terwijl de kapitein en de stuurman van de brug al' scherp uitkeken. De geheele be manning, met uitzondering van de stokers, was op dek. Bij tusschenpoozen regelmatige tussehenpoozen, naar het scheen bereikte het gelui der klok hun oor. Bet scheen telkens en telkens luider te worden. Wij komen er vrij dicht bij. zei de kapitein. Bet schip als het een schip is moet ergens aan stuurboordzijde van ons liggen. Kuut gij het nader verklaren, mr. Koper? Neen, sir, nog niet. De mist wordt wat lichter, dunkt ruewe moeten het schip spoedig in het oog krijgen, Ha, wacht. Daar ligt iets, dat er als een schip uitziet. Uit den wegdrijvenden mist doemde aan stuurboord een schemerachtige omtrek van masten en touwwerk op. Het verwarde voo komen van het laatste toonde duidelijk, dat het scbip belangrijke averij had bekomen. De romp was nog voor het oog verborgen maar juist op dat oogenblik kwam ergens van het dek de welluidende klank eener bel Zeer behoedzaam stuurde kapitein Masters zijn stoomboot in de richting van het vreemde schip, langzaam werd de afstand tusschen hen minder en de ro" p kwam in 't gezicht. Zij, die z.ich op de stoomboot bevonden, konden zien, dat :t een bark was die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 7