DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Bergmolen. tt0 K BCindeHhuisvesf 31-33, Haarlem Middenstands-crediet- vereenigingen. BUITENLAND. «e w iiand« ö'NSDAC 25 FEBRUARI 1908. 5 we*8 32sto Jaargang, No. 6821. jr Laf 1 d. -v. Ness®" PaftP ,n, z. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsfü.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 25 cent per advertentie contant. Rechtj Minister Briand, de Pransche kerk- .^volger, neemt na de priesters, nu magistraten onderhanden. Men zal zich nog herinneren het °°Ungs door ons in het buitenlandsch Vfcrzicht verwerkt artikel van een e®2aghebbend buitenlandsch blad, dat ,a de campagne tegen het leger en die ,ei?en de priesters, maatregelen tegen '®t derde bolwerk der geordende maat- °Lappijde magistratuur, voorspelde. Lat komt nu waarlijk volkomen hit Het systeem der bevordering in de Winsche magistratuur was tot dus- ^rre, sinds eeuwen, gegrond op keuze an een drietal, waaruit <d°or gelijken vi re Minister be: iOUP onzent de benoemingen in den 'Oogen ltaad der Nederlanden. Briand wil dat afschaffen. Zélf zal hij voortaan, geheel op eigen "Uiatief en oordeel, benoemen. Het groote voorrecht der tri as Politica, dat uitvoerende, wetge- Wtde en rechterlijke macht naast ^kaar staan inplaats van onder elkaar, Wrdt door Briand met één penne- Mreek geschrapt. .He bedreiging door Briand in zijn '■jeu wj aars-speech tegenover den pre sident van het Hof van Cassatie geuit rHt hij den rechters zou leeren, de te verstaan „in republikeinschen W', wordt na dezen nieuwen maat hei ter dege verstaanbaar. Het is de willekeur nu geplaatst °P den zetel van het Recht. ..He rechtsverkrachting dóór de wet, j.le Briand in de laatste kerkfunda- 'es-novelle heeft doorgezet, wordt nu ^volmaakt met een rechtsverkrach- 'bg van de bestaande wet, door de 'Hjheid van oordeel van den rechter beperken en te binden aan de Politieke opinie van den minister... Ziedaar waartoe de kerkvervolging 'en slotte leidt. .He Vrijheid gaat ten onder in tyran- Me: vervolging van de kerk wordt Üevolgd door aanslagen op geweten, °P meeningsvrijheid, op het recht! liet eene is het onafwijsbaar ge- Volg van het andere. Sn intusschen heet Frankrijk zich dot land .der vrijheid, en wordt de 'epubliek door sommigen waarlijk tlog als de panacée versleten voor l)bafhankelijkheid, onkreukbaarheid, rechtsgelijkheid Het voorbeeld van Frankrijk, en v*n Frankrijk's radicale regeering, is c'en welsprekende les voor ons! (Ingezonden.) III. Schuize of Raiffeisen. He credietvereenigingen of z.g. °°operatieve voorschotbanken wor- naar hun bouw en werkwijze twee groote soorten verdeeld n,l. die, welke bet beginsel van ^hulze-Delitzsch in eere houden '!t) in die, welke de leer van Raif- wisen aanhangen. Beide coöperators Richtten in hun vaderland Duitsch Htid een leger van credietvereeni- S'hgen, en gewoonlijk met het bootste succes. Terwijl Scluilze-Delitzseh zich meer °t den burgerstand in de steden bepaalde, richtte Raiffeisen ziel: voornamelijk tot den landbouwers stand en vormde schier overal ter plattenlande z.g. Boerenleenbanken. Doch afgescheiden van het ver schil in stand der leden hunner bankjes stonden de stelsels dezer pronniers nog al zeer ver van el kaar. Schulze-Delitzsch ging namelijk van het m.i. zuiver beginsel uit dat bij coöperatie in welken vorm dan ook „selfhelp" wel het meest noodzakelijke is; dat dus uit deleden-zelf, het elkaar kunnen- helpen moest ontstaan. Daarom hamerde hij in al zijne vereenigingen altijd op het zelfde aambeeld, „het vormen van eigen kapitaal". Daarom ook drong hij er voort durend op aan, door sparen en sparen der leden-zelf, te maken dat zij op 't laatst geen hulp van bui tenaf meer noodig hadden. Daarom begroette bij, bij de jaar - lijksche overzichten, iedere vooruit gang van het eigen kapitaal in het geheele kapitaal waarmede de ver- eenigingen dat jaar gewerkt hadden, met de grootste blijdschap. Daarom ook werden de aandeelen niet te laag gesteld (3500 Mark) en werd een storting van 10°/0 als minimum aangenomen. Daarom eischt men in de meeste vereenigingen eene bijstorting op deze aandeelen van minstens 1 M. per maand en mag geen eventueel dividend in contanten worden uit gekeerd voor het geheele aandeel volgestort is. Mooi, zeer mooi, kloek en man nelijk is daarom Sehulze's systeem te noemen. Het is de ware opvat ting van coöperatie. Inplaats van reeds bij den opzet te gaan rekenen op den grootsten steun van buitenaf om daarmede de eigen leden te doen profiteeren, begint men met zelf te toonen en te zeggen wat men kan en wil, Dat men daarna dan vertrouwen vraagt is een heel wat mannelijker han delwijze dan dezen loop der zaken juist om te draaien. En dit, deze volgorde van han delen omdraaien, was voor het grootste deel Raiffeisen's streven. Deze was n.l. eerst bijna geheel tegen kapitaalvorming gekant en dezen grondregel „zooveel mogelijk vreemd en zoo weinig mogelijk eigen kapitaal" omhelsden met het grootste genoegen de meeste der door hem gestichte bankjes. Eerst nadat Duitschland's wet geving van 1890 ze tot vorming van eigen kapitaal dwong, zijn ze er noode toe overgegaau. Noode, want toen in 1905 de verhouding van het eigen tot het geheele werkkapitaal bij Schulze- Delitzsch 30 bedroeg, was dit bij de Raiffeisenbanken slechts 4 a 5 "Zo- Vooral nu, na '95, men in Prui sen 50 millioen Mark verstrekte om daarmede Coöperatieve voor schotbanken op te richten en van de noodige middelen te voorzien, heeft men van groote kapitaalvor ming in deze banken geheel afge zien en is dus thans voor altijd het doel geworden op vreemde kurk te drijven. Dat men zoodoende een coöpe ratie met een patroon krijgt, ziet men, als zijnde oogonblikkelijk het voordeeligst, over het hoofd. Het spreekt vanzelf, dat banken van bet systeem-Raiffeisen veelmeer aantrekkingskracht, ook hier te lande, hebben op hen die oogen- blikkelijk voordeel verlangen dan de Schulzebanken. De eerste immers stellen zeer weinig eischen, verlaugen bijna geen ka pitaalstorting en bleken dan ook vooral onder de landbouwers goed te voldoen. Men moet echter niet vergeten dat dit goed voldoen zeker niet aan het systeem doch aan de onderlinge bekendheid der leden te danken is. Immers hoe slecht en onprijzens waardig het stelsel ook is, de boeren zijn te goed met elkaar's crediet- waardigheid bekend om te groote risico bij leeningen te hebben. Hoe geheel andere uitslag zou echter met dit stelsel verkregen zijn in de steden, waar men gewoonlijk ternauwernood don naam van zijn overbuur kent! Indien men daar niet een stelsel typeSchulze-Delitzsch omhelsde en niet tot zoo groot mogelijke eigen kapitaalsvorming overging, dan zou zeker de ver- eeniging telkens groote verliezen te boeken hebben en zou men spoe dig inzien, het maar beter was, het bijltje er bij neer te leggen. Aan beide stelsels zijn echter nog eenige groote door de practijk aangewezen fouten verbonden. O.a. de Railltisenbank leent, zonder bezwaar, haar veelal op korten termijn ontvangen geldeD, op betrekkelijk langen termijn (1 a 2 jaar) uit De Schulzebank telt veel te veel deelhebbers in één bank te zamen waardoor de bekendheid met elkaar bij eene coöperatie zeker van belang geheel verdwijnten zoo zijn er nog enkele gebreken. Het is daarom raadzaam bij bet oprichten van Middenstandsbanken met e. e. a. rekening te houden en uit bet goede in de beide stelsels een nieuw verbeterd type te maken. IV. Wijze van crediet krijgen. Als eisck moet men evenals Scliulze Delitzscli stellen dat zooveel mogelijk een „selfhelp"-systeem aangenomen wordt en dat dus uit de leden-zelf, het elkaar kunnen helpen moet ontstaan. Een eerste vereischte biertoe is, de vormiDg van een voldoend aandeelenkapitaal. Men late een ieder, die zich als lid aanmeldt, een aandeel van b.v. 500 gulden nemen en daaroij direct minstens 10 storten. (Deze storting wordt in de practijk meer malen verrekend tegen een gevraagd voorschot.) Zoo mogelijk worde statutair be paald dat b.v. ééns per 3 maanden eene storting van f 5.moet plaats hebben en dat eventueel den aan deelhouders toekomende winst, zoo lang de helft op h6t aandeel nog niet is gestort, als eene storting moet worden bijgeschreven. Behalve dat dus de Vereeniging van alle leden als aandeelhouders een zeker kapitaal verkrijgt, zal rhen door het vergoeden van een behoorlijken intrest zooveel doenlijk deposito's 'sjaars, gelden der leden trachten te krijgen. Men zal er echter altijd op be dacht 'moeten zijn dat al deze gel den onvoldoende zullen blijken en dat men daarom zooveel mogelijk deze deposito's en spaargelden ook van niet-leden lokken moet. Ja, deze gelden zullen wel grooter moeten zijn dan die der leden, wil len de zaken altijd goed gaan. Hiertegen is geen bezwaar mits men immer een voldoend ver goed en zooveel mogelijk gelden op langen termijn ziet te krijgen. Verder kan de bank de van de aandeelhouders-geldopnemers ont vangen schuldbekentenissen door mede-onderteekening harerzijds disconteeren bij de Ned. Bank of eene andeie bankinstelling en dan met bet hiervan ontvangene nieuwe leeningen sluiten. Deze laatste werkwijze, hoewel soms noodig, is natuurlijk nimmer de goedkoopste, daar dan aan de geldopnemers minstens het dikwijls hooge disconto der banken moet in rek ening gebracht worden. Dat het zeker noodig zal zijn gelden ook van buitenstaanden, en zelfs in zeer sterke mate, te ontvangen, blijkt wel hieruit dat bij de Schuize Delitzsch banken, die toch hoofdzakelijk onder den middenstand werken, slechts onge veer 30 van het geheele werk kapitaal, eigen kapitaal der bank is. Hoewel nu natuurlijk de andere 70 °/0 niet alléén van buitenstaanden werd betrokken en hieronder nog een een tamelijk cijfer deposito's en stortingen van de leden is, kan men" toch zeker eruit afleiden, dat men er alléén van de gelden der leden niet komen zou. Dit is trou wens zeer goed verklaarbaar. De meeste middenstanders hebben of slechts juist genoeg midde'en om hun eigen zaak te drijven en kunnen hieruit voor steun der bank niet veel missen öf ze hebben feitelijk te weinig middelen en hebben de bank voor het overkomen van moelijkheden juist noodig. Met het van de aandeelhouders ontvangen kapitaal worden zooveel mogelijk aandeelen genomen in de zoo spoedig mogelijk op te richten centrale. Deze beheert dus feitelijk die gelden en niet alleen die, welke van de aandeelhouders komen, doch ook alle aan de, onder haar ressort behoorende, banken vrij zijnde deposito's, stortingen en af lossingen. Juist hierdoor ontstaat het groote kapitaal, dat voldoende moet zijn om der buitenwereld een behoor lijk crediet en medewerking te vragen. Algemeen Overzicht. Het in verschillende kringen van Katholieken, ook ten onzent, niet onbekende geschrijf van den Fran- schen abbé Naudet (die o.m. ook de „Justice Sociale" redigeerde) is door Rome veroordeeld. Een decreet te dezen opzichte verbiedt aan abbé Naudet en een zijner geestverwanten, den priester Dabry, met name, om de couranten „La Justice Sociale" en „La vie Catliolique" of dergelijke uitgaven of geschriften, die denzelfden geest ademen, onder bun eigen naam of onder een schuilnaam in bet licht te doen verschijneu, op straffe van schorsing in de uitoefening hunner priesterlijke bediening, welke zij zouden beloopen door het feit-zelf der overtreding van dit gebod. De Duitsche Polen wet wordt hoe laüger zoo meer verminkt en besnoeid. Dat rapport van de com missie uit het Pruisische Heereu- huis, die het wetsontwerp behandeld heeft, is nog ongunstiger voor de regeering uitgevallen, dan rt en eerst had gedacht. De regeering heeft eerst doen verklaren, dat de door den landdag gemaakte restricties op het ont- eigeningsrecht, onaannemelijk zijn. De commissie uit het Heerenhuis heeft deze restricties echter nog verscherpt: bijvoorbeeld zouden de familiegoederen en eigendommen, die eenzelfden persoon sedert meer dan 10 jaar hebben toebehoord, niet door den staat, krachtens de ont eigeningswet, kunnen worden ver worven Ondanks de hernieuwde protesten der regeering, heeft de commissie deze amendementen met 18 tegen 7 stemmen aangenomen! Dat belooft niet veel goeds voor von Bülow's uitzonderingswetten Er gaan geruchten, dat nu geheel en al alle feestelijkheden, welke beraamd waren ter viering van het zestigjarige regeeringsjubileum van keizer Frans Jozef (2 December a.s.) zullen worden afgezegd met het oog op de gezondheidstoestand van den grijzen monarch die niet te veel inspanning meer kan ver dragen. Keizer Wilhelm, die het plan had opgevat zich aan het hoofd van alle Duitsche vorsten naar Weenen te begeven, moet dit plan op persoonlijk verlangen van Frans Jozef hebben laten varen. Men weet dat het liberale minis terie in Engeland sedert geruim en tijd den vroeger vrij algemeen ver leenden steun der Katholieke mist, hoofdzakelijk door de anticlerical© onderwijspolitiek der regeering. Het eerste ontwerp-onderwijswet van Birrell, is dan ook vooral dooi de bestrijding der katholieken, die het onaannemelijk achtten,gevallen. De regeering laat echter niet afze heeft nu weer. door McKenna, den nieuwen minister van onderwijs, een nieuwe schoolwet bij het Lager huis ingediend. Reuter seint er een overzicht van, waaruit blijkt dat er voortaan slechts een soort openbare lagere school zal wezen en wel onder volledig toezicht van het algemeen. De on derwijzers zullen, voor hun benoe ming, niet naar hun geloof gevraagd mogen worden. De particuliere scho len zullen evenals de openbare lagere scholen, een grooter bijdrage uit de staatskas krijgen, maar geen geld uit de plaatselijke belastingen (waaruit de openbare school groo- tendeels bekostigd wordt). In districten, waar de eenige school een particuliere school is, zal die school overgenomen worden en door de plaatselijke overheid als een openbare lagere school voort gezet worden. Er dan echter gele genheid zijn om daarenboven gods dienstonderricht te geven, buiten de gewone lesuren en op kosten van de betrokken kerk. Balfour keurde het wetsontwerp scherp af. De conservatieve partij gaat er dus niet mede aceoord en een her nieuwing van den schoolstrijd schijnt dus onvermijdelijk. Wat de katholieken ervan vinden Sien we nog niet vermeld, en kun nen wij uit dit korte overzicht ook niet opmaken. We wachten daartoe nadere mededeelingeu uit de En- gelsch bladen af. Het is ongetwijfeld zoo, als we gisteren al deden uit komen: de Franseken verliezen in Marokko terrein. Reeds gaat van alle kanten de roep op: méér troepen! Men weet dat Clemenceau de vorige week met veel pathos de berichten over een nederlaag der Franschen tgensprak.Maar het komt nu uit, welke strijd aanleiding ge geven heeft tot die ernstige geruch- tende gevechten die een uit Boets- nika zuidwaarts getrokken kolonie op 17 dezer had te doorstaan, en waarover we gisteren in ons Over zicht reeds melding maakte. Slechts luttel werd door Reuter daarvan verteld en wat ervan offi cieus bericht werd, scheen den in druk te willen wekken als hadden de Franschen een overwinning behaald. Het lijkt daar niets naar! Particuliere berichten uit Casa blanca vertellen er het volgende van De colonne Taupin, die op 1(3 dezer uit Boetznika gemarcheerd was met de opdracht, zich met ge neraal d'Amade te vereenigen, kwam op het gebied der Oeled Zejar in een laagte, waar het moeilijk was 't kanon te gebruiken, in gevecht met talrijke afdeelingen Marokkanen. Op 17 dezer herhaalde de vijand zijn aanval en brak twee maal door het Fransehe carrée, dat zich met be hulp van de bajonet bevrijdde. De troepen keerden geheel uitgeput en n i ernstige verliezen naar Fedala terug, na een verbitterden strijd te hebben gevoerd om de lijken der beide gevallen officieren, die zij ten slotte konden medevoeren. F LUI L LET ON, N'd, fprV OWE HMRLEMSCHE CDURAHT ABONNEMENTSPRIJS: 8 maanden voor Haarlem fl,35 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.35 'Oor de overige plaatsen in Nederland franco per post l,8t Wonderlijke nummers0.05 (Naar het Duitsch.) ^'j ging daarbij eerlijk te werk en deed J'ar kens met lijn overleg, hoe Eva er M' mooist uit zon zien. Dimitri zou haar -'t van eenige kleinzeerige ijverzucht ^.i'nnen beschuldigen, om geen prijs zou ,'|J zulk een zwakhoid hebben laten ge ilen. j.Hrlolf wensclite huwelijk zoo spoe- uk mogelijk te doen plaats hebben, j. vvrouw van Rustelli zorgde, wat er ook o haar hart mocht wezen, voor ter zij helling van ieder afstel, lij. had dan 't huwelijk plaats nauwe- v]'8 een drietal maanden na de verlo- hein' Met haar fijne, bij iedere gelegen- Vei, bewezen, tact, ried de barones O, Srootsch feest af. e<;hts weinige intiem bekenden woon- depl huwelijksvoltrekking bij en namen JtUs| aAu 't diner, dat door Mevrouw van elij werd aangeboden. 1' 'iiv ,0li's was afgesproken ontving Dimi- bol,/1? Hrloff de bruid uit hare handen, lis ec' vun't begin tot het einde zich ven,fmoeder voor of, een naaste bloed- ■inte. Niemand zou er aan hebben durven twijfelen, dat alles niet met haar volle goedkeuring, ja, op haar eigen aan dringen geschied was. De voormalige, als voortreffelijke tooneelspeelster beroemde prima donna, had geleerd, de ware gevoe lens barer ziel te verbergen en gevoelens te doen gelooven, die rer, oneindig ver van haar vandaan waren. En al gloeiden haar oogen ook sterker dan anders, om haar mond speelde een bekoorlijk lachje en wanneer zij 't cham pagne glas omhoog hief en met't bruids paar klonk, inwendig verteerde zij van ijverzucht. Zij was erook bij, toen de pasgetrouw de 't melkwitte atlaskleed en den mv ter hadden verwisseld met een elegant reis- costuum, vergezelde 't echtpaar naar den trein en legde een welriekenden boeket in de handen der jonge vrouw. Wees ge lukkig! waren de laatste woorden, die zij de scheidenden toeriep. Orloff boog zich ver uit 't portierTot weerziens Trots het geratel, dat de vertrek kende trein veroorzaakte, vernam de met haar zakdoek wuivende nog dezen roep. Tot weerziens! Klonk het ook van hare nu opvallend bleeke lippen. Nog lang bleef ze op 't perron staan met somberen blik den trein na te sta ren, tot ook het laatste rookwolkje ver dwenen was. Toen trok de Barones den sluier over haar gezicht, ging naar bui ten, in een danrstaaud rijtuig zitten en reed naar huis. Haar woning scheen haar nu erg verlaten toe en toch was het Eva niet, die de thuiskomende miste, want zij bekeek de welgeslaagde fotografie dei- pas getrouwden met bijna vijandigen blik, scheurde de foto stuk en mompeldeDe laatste dwaling van mijn leven! In overmoedige vroolijke stemming maakte Eva haar huwelijksreis. Scheen alles haar niet als een betooverende droom toe'? Zij, 't kind uit 't volk, dat de armoede in haar afgrijselijksten vormen gekend had en leeren haten, rustte nu in de fluweelen kussens eener coupé eerste klasse en was een rijke voorname dame geworden, die men eerbiedig met den titel: „Genadige vrouwe" toesprak. In iedere grootere, bezinswaardige stad hield men halt, betrok het voornaamste, duurste hotel, maakte uitstapjes en waar maar wat Eva kou bekooren een kunst- of sierwerk, het werd gekocht, zonder dat zij ooit liooren moest de weigerende woor den „Dat is te duur." Wat maakt je me gelukkig, Dimitri! riep ze dikwijls. Wat zullen we een leven leiden van vreugde en geluk. Och, wat (is dat alles schoon, sohoou Als de konings zoon bij de slaapster in 't bosch, bent gij gekomen om mij te verlossen. Zeker had hij daarop, volgens haar, vu riger en aardiger moeten antwoorden, maar zijn interessant, alsook vervallen gezicht spiegelde met een dieper gevoel af en behield steeds de zelfde, half cynische half doodbedaarde uitdrukking. Maar wat bekommerde dit eigenlijk der jonge vrouw? Een blik in den spiegel, die haar jeugdige schoonheid door kost bare, allernieuwste toiletjes nog verhoog de, dat lichte rinkelen der gouden met briilanten bezette armbanden, die haar sierlijke polsen omsloten, de bewonde rende blikken, die zij overal ontmoette, stelden haar rjjkelijk schadeloos voor 't gebrek aan waar gevoel, dat zij zoo graag bij haar gemaal zou hebben waar genomen. Zij had zich toch ook niet uit liefde aan hem gegeven, maar daar hij haar de poorten van weelde en rijkdom opende zoo vervlogen er weken, die haar als een kostbaar zweven door tooverlan- den toeschenen, daarna werd haar de omgeving allengs duisterder, ongezelliger en eenzamer. Men zag alleen nog maar armzalige, Russische boerenhutten en reed tusschen twee ruime vlakten voort, die aan 't oog geen afwisseling boden. O, foei, hoe naar en doodschriep Eva. Duurt dat nog lang zoo Neen, we zijn dadelijk aan ons station, antwoordde Orloff. Nog een half uur met den trein, dan een niet heel korte reis met de wagen en de ruime residentie ligt voor je. Zoo? zei de jonge vrouw ontstemd. Ik hoop, dat het daar niet zoo akelig uitziet als hier. Het park is zeer nauw, de gebouwen hebben van buiten iets sombers, maar zijn elegant en van alle gemakken voorzien, ingerieht. Ze zullen je wel bevallen. Zij bleef lang zwijgen cn vroeg daarna: Liggen er nog andere goederen in de na bijheid Niet in de directe nabijheid, maar 't goed mijner tante Iwanowna Wolgowske is tamelijk spoedig te bereiken. Ons eerste bezoek zal natuurlijk aan de oude dame zijn. Ontvangt ze graag veel gasten'? Niets minder dan dat! Maar ik en eenige vrienden, wij zijn haar steeds welkom. Zij zal u vriendelijk ontvangen. De trein hield op. Orloff leidde zijngemalin naar een reeds wachtende wagen, waarvan de portieren door een grijzen palfenier werden ge opend. Tijdens den meer dan tweeuurlangen rit werd Eva steeds meer in haarzelven gekeerd en tusschen haar wenkbrauwen was een kleine rimpel zichtbaar. Mijn God, liet goed schijnt wel aan 't einde der wereld te liggen 1 |merkte zij eindelijk mismoedig op. Juist zijn eenzame ligging, diemijvoor al te veelvullige storing beschermt, mankt het zoo dierbaar, antwoordde Orloff' ttegmotisch, terwijl hij een eigaret aan stak. Gij hebt Jtoeh in Dr., waar wij elkaar leerden kennen en tijdens önze huwelijks reis het ook niet versmaad, onder levens lustige wenschen te verkeeren. Volstrekt niet. Maar die menschen n a ren mij vreemd en niets dwong mij tot een gezellig verkeer. Midden onder hen bleef ik vrij als op mijn bezitting. Ik reis gaarne en veel, sluit mij ook geenszins uit, wanneer er interessante openbare voorstellingen zijn bij te wonen, doch, wanneer ik weer afwisseling genoeg ge noten heb, dan houd ik weer van do diepe teruggetrokkenheid, ja, somtijds heb ik ze volstrekt noodig. Het huis, waarin ik je zal voeren, zal alle eischen bevredigen, maar de bekende woorden: „gasten kwamen, gasten gin gen," kan er maar zelden op toegepast worden. Gij voert mij dus de eenzaamheid in Toch niet. We zullen er wel eens uit vliegen. Naar tante Iwanowna zei ze den mond spottend vertrekkend. Zeker! Die goede, trouwe ziel heeft daar recht op. En dan wilt u mij verder met niemand kennes laten krijgen O, ja, wij moeten eenige bezoeken af leggen en ook ontvangen. Maar daaruit behoeft nog geen geregeld verkeer te volgen. Nadat ik mijn kleinood aan de wereld vertoond zal hebben, zal ik alleen van den aanblik genieten. Een bitter antwoord zweefde op haar lippen, maai' zij kon het nog onderdruk ken. Want" Eva had reeds als nauwelij ks volwassen meisje geleerd zich te krommen en te buigen en ook ondervonden, dat men daarmee meer bereikt, dan met kop pigheid. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1