DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND m Bergmolen. dden-Europeesche tijd. BUITENLAND. SCindsrhuisvesi 31-33, Haarlem n onze abonnés. 32"te Jaargang-, No. 6824. IJDAC 28 FEBRUARI 1908 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Directeur der Nieuwe Haar- !che Courant noodigt allen, die ftoe kunnen medewerken, drin- uit, ons te willen helpen, opdat Irtentiën van veilingen, verkoo- 8n, boelhuizen, grasverpachtingen ook in de Roomsche Courant Haarlem en Omstreken worden 'nomen. anneer H.H. Notarissen en Make rs door degenen, die bij deze foopingen enz. betrokken zijn, ig op ons blad opmerkzaam wor- gemaakt, zullen deze heeren niet eren ook in de Nieuwe Haar- che Courant,' die toch door een aanzienlijk deel der bewoners Haarlem en Omstreken gelezen "dt, die advertentiën te plaatsen, ij bevelen deze belangrijke zaak de aandacht van al onze lezers. DE DIRECTEUR. i de eerstvolgende Raadsverga- ng zal een voorstel van B. en behandeld worden, om aan de ede Kamer adhaesie te betui- met een adres van de Kamer Koophandel te Leiden, waarin tig wordt aangedrongen op dregden van regeeringswege tot stelling van één verplichte tijd- ining, en tot invoering van den den-Éuropeeschen tijd. ao hebben we gisteren in ons 1 vermeld. let komt ons voor, dat we de lekenis van dit voorstel en onze iheele instemmiag daarmede, wel eenige woorden mogen toelichten iinde ook ook bij onze lezers t den Midden-Europeeschen tijd het bijzonder, en voor eenheid tijdrekening in het algemeen, symphatie te wekken, voor zoo die nog niet mocht bestaan. lenheid van tijd. 3 het werkelijk nog noodig, ar- lenten aan te voeren om te be en, dat eenheid van tijd noodig is? -eeds in 1892 noemde in de bede Kamer de heer Heelaerts Blokland den toestand zooals in ons land wordt aangetroffen houdbaar". Laten we eerlijk zijn: woord is gebleken, ietwat on- 't te zijn: „onhoudbaar" is de Hand niet, daar we sinds 1892 altijd met die grenzelooze tgds- "farring zitten opgescheept 1 'ir belachelijk en bespottelijk is 3'oestand wèlDè vreemdelingen en er ons om uit, de reizigers ons land bezoeken, verbazen en Aren zich om onze „Chinoiserie" Wij zelf? We zijn apathisch, in- «öt, laten Gods water over Gods W loopen, al heeft ook het '^indelingenverkeer, de handel hade bij, al brengen we onszelf en die ons land bezoeken herhaal delijk in moeilijkheden en last. In bijna alle landen van Europa is het vraagstuk der eenheid van tijd op voldoende wijze opgelost. Natuurlijk 1 Die staten hebben zoo goed als wijzelf begrepen hoezeer er in handel, rechts-aken, ver keer en openbaar leven nadeel wordt geleden, wanneer in een zoo gewichtige zaak als de tijdregeling Jan en alleman hun believen kunnen doen gelden. Maar terwijl wijzelf het nooit tot een oplossing hebben kunnen brengen, is het vraagstuk elders geregeld, en goed geregeld. Engeland heeft geheel den tijdvau Greenwich, België eveneens, Duitsch- land dat door zijn grootte en zijn ligging over verschillende lengtegraden nog veel meer moei lijkheden kan opperen dan wij ooit kunnen doen bezit den middel- Europeeschen tijd. Frankrijk houdt zich aau den middelbaren tijd van Parijs, de Skandinavische landen hebben dezelfde tijdaanwijzing als Duitschland. Alleen wij in Nederland laten e ken burgemeester zijn eigen baas, hebben in Amsterdam, Maastricht, Groningen, Leeuwarden, Roermond, Vlissingen overal een andere tijds bepaling, rijden in het spoor op Greenwich-, en in een stoomboot of omnibus op plaatselijken of ook vaak Amsterdamschen tijdde noodzakelijkheid van éetizelfden tijd voor allen in onze samenleiding toch tastbaar genoeg is tot dus ver nog maar niet tot uitdrukking gekomen in een maatregel van regeeringswege, die in drie of vier wetsartikeltjes was te maken. komt de Midden-Europeesche tijd op neer) profiteeren we één uur langer Yan het zonnelicht en de zonne warmte in de mooie morgenuren het geheele leven wordt daardoor een uur vervroegd, wat beteekent: des morgens een uur uitsparing van kunstlicht, één uur meer zomer warmte, en des avonds één uur vroeger bedtijd wat in ons land, waar het 's avonds zoo vaak „nacht werk" wordt en waar we toch ook nooit „met de zon naar bed" gaan, hygiënisch óók een voordeel heeten moet 1 Practische bezwaren tegen den Midden-Europeeschen tijd zijn er wel: de spoorwegdienstregeling met Bel gië is er o. m. een. Maar die kun nen niet in vergelijking komen met de groote voordeeleu, die de Midden- Europeesche tijd voor het geheele maatschappelijke leven, op hygië nisch en op financieel gebied, geven zal. Dat we dus met heel veel genoe gen hefc praeadvies van B. en W. van Haarlem, om den Raad te verzoeken, de beweging voor den Midden-Europeeschen tijd te steu nen, hebben ontvangen, behoeft na dit alles geen toelichting meer. Hopen W6, dat nu ook de regee ring eindelijk eens doortastend zal optreden, ons niet langer de r i s e van Europa zal doen zijn op tij d- regelingsgebied, en aan ons land en volk de groote voordeelen van een uniforme tijdregeling, en dat met den Midden Europeeschen tijd, zal geven Levert de vraag: is eenheid van tijd noodig, onder verstandige men- schen niet veel verschil van mee ning op, de eigenlijke strijd ont brandt echter, wanneer we de vraag stellen: welken tijd moet die uniforme regeling voorschrijven? De een wil Greenwichtijd, de tegenwoordige spoorwegtijdregeling; de ander verklaart zich voor Am sterdamschen tijd als zijnde onge veer dè zonne-tijdregeling onge veer, om dat slechts voor een klein deel des lands dan toch nog de ware tijd bereikt wordt, weer anderen wenschen den Midden- Europeeschen tijd. De laatste zijn de meerderheid, verreweg. Dat is niet toevallig! Want vooreerst het verkeer, het handelsverkeer vooral, is aangewe zen op den Midden-Europeeschen tijd, die ook door Duitschland is aangenomen. Maar ten tweede heeft de Mid den-Europeeschen tijd ook maat schappelijk zeer veel voordeelen. Het grootste voordeel is wel we winnen er tijd mede. Hoe zonderling die bewering ook mogen klinken ze is ten volle waar, en geen vernuftige redeneering is tot nog toe in staat geweest, de waarheid ervan te ontzenuwen. Door de klok één uur voor te zetten bij Greenwichtijd (want daar Algemeen Overzicht. Tegen de vrij algemeene ver wachting in, is de veelbesproken P o 1 e n w e t gisteren door het Prui sische Heerenhuis aangenomen. Voor dichtbezette tribunes, en in tegenwoordigheid van den Kroon prins, hadden de laatste beraadsla gingen plaats: de sprekers waren allen tegen de onteigeningspolitiek, en prins vod Bülow verdedigde nogmaals zijn voorstellen. üg legde er nadruk op, dat be voegdheid tot onteigening het eenige middel in den strijd tegen de Polen is. Hij had dan ook van de zijde der tegenstanders van het wetsont werp geen ander voorstel gehoord. Er waren aldus von Bülow maar twee mogelijkhedenóf de politiek der Oestzeeprovincies op geven óf onteigening. Daarop werd een amendement van den burgemeester van Frank fort, Adickes, om het wetsontwerp betreffende de Oostelijke provincies te herstellen in den vorm, waarin het door het Huis van afgevaardigden werd goedgekeurd, met 143 tegen 111 stemmen aangenomen, waarmede dus ook het Heerenhuis 70,000 H. A. heeft toegestaan. Dit amendement was door de regeering eerst overgenomen, en met de aanneming ervan was de overwinning der regeering beslist. Onder groote beweging van het Huis werd von Bülow van vele zijden gelukgewenscht. Ook in Italië is een belangrijke beslissing gevallen. Gisteren beraadslaagde de Kamer voor de laatste maal over de be ruchte motie van Bissolati, strek kende om de lagere school alle godsdienstonderwijs te ontnemen. De premier Giolitti bestreed de motie; hij beaamde het soevereine gezag van den staat over iedereen hij sprak zijn afkeuring uit over de poging om het Italiaansche volk in de godsdienstige kwestie te ver- deelen. De minister verklaarde de motie niet te aanvaarden, evenmin als een amendement van Moschini. Dit laatste werd met 335 tegen 106 sti mmen verworpende motie van Bissolatie werd daarop eens ver worpen. Een door de regeering aanvaarde motie van vertrouwen werd met 279 tegen 129 stemmen aangeno men. De vrijmetselarij heeft dus haar zin niet gekregen In Rome bevindt zich op dit oogenblik de Russische admiraal Eberhard die een eigenhandig schi ij ven van den Czaar heeft overge bracht, en de neef van den Czaar, grootvorst Boris, die dezer dagen ook een officieel bezoek beleefd heidsbezoek alleen aan Z. H. de Paus bracht. Deze twee bezoeken worden door Italiaansche politici als een veel- beteekenend symptoom opgevat. Dank zij het sympathieke optre den van den gezant Moeravief en de talentvolle houding van Italië, heet m Rusland de campagne van Italiaansche socialisten tegen den Czaar vergeten- Rusland en Italië hebben betref fende de Balkan-politiek nog altijd spreken de bovenvermelde politici dezelfde meening. Daarom moeten dan ook St. Petersburg en Rome elkaar steeds meer naderen. Ook materieel zou deze, naar men hoopt, langdurige vereeniging, voordeelig zijn, in geval de spoor weg van de Zwarte Zee naar de Adriatische Zee een feit wordt. Bij al de narigheden, die Bel gië reeds heeft met de Congo- kwestie en Engeland's ongehoorde inmenging, komt nu |toch (zooals we gisteren reeds deden doorsche meren) de partijzucht en de anti- clericale, kleine politiek der liberalen en socialisten. Hoe het ook voor hen was te hopen, dat de Belgen bij deze voor hen zoo gewichtige kwestie een stemmig zouden zijn en eenparig een besluit zouden weten te nemen, de oppositie gooit roet in het eten Volgens een bericht uit' Brussel is nl. in de kamer een voordracht ingediend zijn van de gezamenlijke oppositie om het heele Congovoor- stel tot de najaars-zitting te verda gen, tot na de verkiezingen dus, omdat de loopende zitting reeds einde April eindigt. Men begrijpt natuurlijk de strek king van dit voorstelde oppositie wil aan de regeering bij de ver kiezingen de eer niet gunnen de moeilijke kwestie te hebben opge lost. Het komt haar veel voordeeliger uit, wanneer het land tengevolge van die kwestie nog in verwarring is Of daardoor verdeeling en ver deeldheid, haat en nijd en politieke onrust, ja zelfs onzekerheid en buitenlandsche inmenging dreigt, dat is dien heeren onverschillig! Althans, als ze niet tot andere gedachten zijn te brengen. Wat misschien nog het „H. v. A." gelooft, dat schrijft: „De onderhandelingen over den opstel van het nieuwe verdrag van overname moge aanzien worden als afgeloopen. „Als zijn indruk gaf de voorzitter der kamer, M. Cooreman, te kennen, dat het verdrag Vrijdag op het bureel der kamer zal worden neer gelegd, zoodat de commissie der XVII er werkelijk Dinsdag aan staande kennis zo'u van nemen. „Het nieuws der overeenkomst drijft van onzen geest eene nacht merrie weg, des te onbehaaglijker naarmate men in Engeland al het mogelijk doet om ons de aanhech ting van den Congo beu te maken. „De overeenkomst is in zoover gevorderd, dat men nog enkel de bijgevoegde clausmie moet afwachten die de kamers vrijelijk zullen on derzoeken en bespreken, met het vaderlandsche doel aan België het genot eener kolonie te verzekeren, dewelke zal beheerd worden in voorwaarden, die zullen waarborgen: èn de belangen en de rechten van het land, èn den eerbied voor de internationale conventies, èn de rechtmatige voorrechten van den koninklijken stichter van den Con- go-Staat. „Wij .hebben de overtuiging, de innige overtuiging, dat, in die voor waarden, alle goede Belgen hand in hand zullen gaan in deze zaak" De afzakking naar de republiek wordt in Portugal hoe langer hoe meer duidelijk. Nu beginnen zelfs de Lissabonsche bladen al den verkoop der Poriu- geesche koloniën bepleiten. Zoo zou men aan het noodige geld komen om den financieelen toestand van Portugal te verbeteren, heet het. Men wijst er op, dat Engeland ongetwijfeld gaarne Mozambique (met Delagoabaai) zal willen over nemen. Duitschland zou dan Angola kunnen koopen en Frankrijk Macao en Timor. De conservatieve l üario" zou in denzelfden geest schrijven als hierboven werd medegedeeld. We krijgen zoo den indruk, dat men in Portugal zélf niet goed weet, wat te doen, en dan tot zulke voor stellen komt Ook de dreigbrieven tegen koning Manuel houden niet op!. De Czaar heeft op Tsarskoje Selo eenige afgevaardigden van de Russische Rijksdoemaontvangen. De Czaar was omriDgd door de ministers van het keizerlijk huis, van binnenlandsche en buitenland sche zaken en door zijn militair en erviel huis. Hij hield een toespraak, waarin hij zeide Het verheugt Mij u bij mij te zien en u succes met den schijnbaar gelukkigen gang der werkzaam heden van de Rijksdoema te kunnen wenschen. Herinner u, dat gij door Mij bijeengeroepen zijt met het doel de voor Rusland noodige wetten uit te werken en mij bij de taak orde en recht te vestigen, behulpzaam te zijn. Van alle wetsontwerpen, die op mijn last bij de Doema zijn ingediend, houd ik dat, betreffende verbetering van het landbezit der boeren voor het belangrijkste, en ik hjrinnert aan mijn meermalen geuite meening dat schending van het eigendomsrecht nooit mijne goedkeuring zal krijgen. „Ik weet met welke gevoelens en gedachten gij bij mij gekomen zijt. Rusland wies en nam toe in kracht in den loop van duizend jaren, dank het innige geloof der Rus sische Mannen, hunne toewijding aan hun Keizer en hvn grenzelooze liefde voor het vaderland. Zoolang dit gevoel in de 1 tarten van alle Russen leeft zal Rusland zich kun nen verheugen en in gelukwelvaart en kracht. Ik smeek, met u, God dat die gevoelens altoos in de harten der Russische mannen zullen blijven voortleven, en dat de zon des ge- luks steeds moge stralen over ons machtig vaderland." Daarna kwam de Czarina met den Czafewitsj binnen, en gingen de vorstelijke personen door de rijen der afgevaardigden, waarbij de Czaar hier en daar een gesprek aan knoopte. Na een lunch in het Puieis woonden de afgevaardigden een godsdienstoefening in de Kasan- kathedraal te St. Petersburg bij. Het blijkt, dat bij de ontvangst alleen afgevaardigden van de rechterzijde en de Octobristen aan wezig waren. Toen de Kadetten, om elk partij dig karakter aan de ontvangst te ontnemen, mededeelden dat zij ook naar Tsarskoje Selo wilden gaan, ontvingen zij de mededeeling, dat de lijsten reeds waren afgesloten, en dat zij dus niet ontvangen konden worden. Daardoor heeft de ontvangst een beslist partijdig karakter gekregen, dat trouwens door de woorden van lef over de „Russische Mannen", die de Czaar sprak, nog scherper uitkwam. Hoe de meening zijn kan ook nog blijken uit dit bericht Het Congres der Russische Man nen wilde een deputatie naar Tsarskoje Selo zenden, maar door Stolypin's bemoeiing is dit plan verijdeld, Stolypin liet voorts aan het con gres mededeelen, dat de Bond, die niet aan de gestelde verwachtingen beantwoord had, voortaan geen regeeringssubsidie meer zou krijgen. Daarentegen kwamen van den Czaar en van grootvorst Nikolaa» FEUILLETON. 'LrT? *5 "u ook op 't goed Ezer- Och, onzin! Wil ik je eens een raad geven? XV. ifi ABONNEMENTSPRIJS: .ff 8 maanden voor Haarlem f 1.85 !°or de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 ■for de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C ''ouderlijke nummers0.05 S I PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 contant)/ 0.60 Elke regel meer,0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. (Naar het Duitsch.) zou wel gewild hebben, dat die reis t ten einde wa» gekomen, maar Di- Oem niij „Lola" en gij, onderbrak de inalige primadonna, h dat kan toch niet. faarom niet? Zijn wij niet beide ge- tyde vrouwen, die op gelijke rang- t te staan? En wat het leeft ij dsver- j betreft, ik denk maar ik ben je Wel! zoo ben ik ook altijd voor ie pst. A wanneer gij het mij toestaat dan gaarnestemde Eva toe, blozend kenoegen. Ze was waarlijk zoo al te ;~'id«n niet, dat zij zich tegen zoo'n "oden onderscheiding zou verzetten. ze ze'^s te veel op dien ver- eest: en t00n> meer zelfs dan noodig wflt baar menigen ontevre- ver 'tV,vn Orloff bezorgds. - od 't^Hemeen verliep dit eerste be zeer aan6<* Walgowska op een voor 'e damaa wijze e» zij verzocht 8ky te komen.' Mijn paarden hebben even zulke stijve knoken als ik zelf, antwoordde lwanowna. Ik mag vau die booze dieren niets boven hun krachten vergen, want ze hebben mij lang en trouw gediend en genieten nu om zoo te zeggen van het eerlijk ver diende genadebrood. Een nieuw gespan aan te schaften, loont de moeite niet meer. Tot het kerkhof zullen Olga en Michel mij nog wel kunnen rijden. Waarom nu zoo dadelijk aan zoo'n treu rig iets te denken? merkte Orlof op. In de stallen van mijn goed staan jonge vurige rossen, waarover u steeds beschik ken kan. Mag ik je ze misschien morgen zenden? Zullen Mevrouw de Barones en u er geen plezier in hebben Wat. mij betreft, ik voeg mij geheel naar de wenschen mijner lieven vriendin, verklaarde Mevrouw van Rustelli-SIecli- ter. Ik vind in een zoo jong huwelijks ge luk mag niemand als een bom in komen vallen, merkte lwanowna Wolgowska op. Komt, zoo dikwijls gjj wilt, gij zijt wel kom. Neen, tante, gastvriendschap is ook verplicht een tegenbezoek te verleenen, bracht, Dimitri in. Slaat ge onze invitatie af, dan is ons daarmee de mogenlijkheid ontnomen, de uwe aan te nemen. O, wat een onzin Met dergelijke dingen hou ik me niet op. Ik ben een vrouw van 't land, die van zulke vormen niets afweet en niets weten wil. Maar, lwanowna, in dit geval geef ik Orloff gelijk, mengde zich Lola in 't ge sprek. Ontvangen, zonder zichzelf te laten ontvangen, is een ontmoediging die geen kiesch mensch kan verdragen. Ik spreek hier [als onpartijdige, want zelf als gast bij u vertoevend, sta ik eigenlijk ver buiten dez^ aangelegenheid Maar gij bewijst mij de eer wat aan mijn meening te hechten, jen daarom zeg ik het je openlijkGe bent verplicht aan Dimitri en zijn gemalin de uitnoodiging aan te nemen. Nu, wanneer allen tegen mij samen spannen, helpt tegenspreken natuurlek niet. Wanneer mag ik den wagen zenden? Wat mij betreft, Zondagavond, Volgens mijn gevoelen is het evenwel een veel te omslachtige zaak. De eenvoudigste ter wereld. Alles, wat van mij is, staat de Barones en u ten dienste. Wij hebben alleen te danken, als daar gebruik van gemaakt wordt. Niet waar, Eva? O, ja, zeer zekerI riep de jonge vrouw. Deze toestemming was zeer oprecht. Ken de toch de nieuwe meesteres van 't goed Ezernowsky haar voormalige bescherm ster als een dame, die geenszings van ge zelligheid afkeerig was en hoopte door haar invloed op Orloff te zullen kunnen werken. Lola, [komt gfj met Tante lwa nowna? Mogen wij daarop rekenen? Ge behoeft toch weer niet zoo speedig te vertrekken? Onze logeerkamers zijn ge zellig ingericht. Ik zou me gelukkig ach ten, als ze niet langer leeg stonden. Dat maakt toch een veel te droefgeestigen indruk. Wat nog te verbeteren is, daar zal ik gaarne voor zorgen. Dan heb ik slechts even te wenken. Dus gij komt met tante mee en gij blfjft eenigen tijd bij ons? Ik kom mee, antwoordde.Mevrouw van Rustelli, maar de duur van ons verblijf hangt natuurlijk van lwanowna af. Ge hebt toch ook geen roden een lan- geren duur te wenschen, kind, uw man is b(j je, en jullie beiden kan de aanwe zigheid van andere personen slechts las tig vallen. Och, dat zie ik niet inl Moeten dan alle pasgetrouwden zich op oen zolder onder het dak doodkniezen Mij doet hot steeds plezier, der woreld mijn geluk te toonen. Het geluk is een teere bloem, die be schermd wil zijn. Neen, niemand zal het bij mij stelen. Wie weet te groote onvoorzichtig heid kan gevaarlijk worden. Ik ben gaarne zooals vroeger je leer linge Dan zeg ik jo: Zorg, dat je voor Di mitri alles wordt on zegen zij a liefde voor do eenzaamheid. Maak hot hem zoo lief, dat hij nimmer meer van jo weg wil. Leef voor hem met de gunsche betoove- ring uwer jeugd, schoonheid en talenten. Zorg ervoor, dat zijn denken en voelen geheel door jou beheerscht wordt, dat hij aan jou zijde niets mist, naar niets ver langt. Gun hem den trots, jou onderwij zer! de vormer van jou ziel te zijn, zorg ervoor, en het staat jo in je macht, dat geen vijandelijke elementen tusschen jullie treden! En wanaeer ik zoo spreek, dan meen ik het eerljjk en goed met jullie beiden. Ja, ja, gij hebt het alty d goed gemeend en ik zal dat ook alles doen, antwoordde Eva verstrooid, die slechts vluchtig ge luisterd had. Dus het blijft zoo? Jullie komen? Ik heb schrikkelijk veel met je te bepraten. En stil voegde zij erbijj Ge moet mij bijstaan! Er moet een klein complot ge smeed worden tegen Wij moeten ons nu niet langer ophou den, riep Orloff hen toe. Gij vergoet, dat we weg moeten rijden. Genoeg voor van daag. De beide andere bezoeken, die nog af te leggen zijn, worden op morgen ver schoven, aanstaanden Zondag zal het een vreugde- en feestdag zijn, die ons in staat zal stellen, Mevrouw van Rustelli en tante lwanowna als waarde gasten te begroeten. Ia vroolijke stemming nam Eva af scheid en werd door de Barones in den tuin tot de wagen vergezeld. Toen Lola daarna de treden van den stoep weer opging, nam haar altijd nog mooi gezicht, een bittere, sombere uitdruk king aan. De weinige personen uit den Russi- schen landadel, aan wie Orloff zijn jonge gemalin voorstelde, waren in verrukking over haar zoete, overweldigende bekoor lijkheid. Dat als goudzaden glinsterende haar, die stralende blauwe oogen, de vriende lijk lachende mond, het vertrouwelijke, onbevangen karakter, waarmee zij iedere stijfheid dadelijk wist te verjagen en de verveling wist te verdrijven, bevielen bui tengewoon. Niets zou gemakkelijker ge weest zijn, dan 't goed Ezernowsky tot 't middelpunt van 't gezellige leven te maken maar Eva vond het niet geraden Dimitri te tergen, die geen tegenspraak duldde. Zij wou zich eerst van een krach- tigen bijstand verzekeren en voor dit doel Lola van Rustelli, zoeken te winnen, die handige, zeer gevierde dame. Dat de verwelkende schoonheid der Barones haar eigene, bekoorlijk opbloei ende schoonheid zou kunnen verduiste ren, deze gedachte kwam nooit in haar op en zoo iemand die gedachte geopperd hebben, dan zou ze vol trotsch zelfbe wustzijn daar*ver gelachen hebben (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1