DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kindephuisvest 31*38, HaaHem BUITENLAND. BINNENLAND. |£aterdagavondpraatjes. XATERDAC 29 FEBRUARI 1908 32ate Jaargang, No. 6825. Bureaux van Redactie en Administratie: Intcrc. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit rUiee bladen, beneuens de Officiëele Kerklijst en net Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. n Algemeen Overzicht. De opstand tegen wettig gezag wettige vorsten, die in den Qodernen tijd een kanker van onze amenleving is geworden, ljaeft weer oteen nieuwe poging tot vors en moord geleid. Op den vorst van Perzië, den »jah, is gisteren een moordaanslag beproefd, die gelukkig uiet zijn [oei heeft bereikt, maar toch jlachtoffers heeft gemaakt. Keuter seinde gisteravond laat 'og uit Teheran; liedennamiddag 3 uur werden H een nauwe straat van het dak 'au. een huis 2 bommen geworpen 'aar den Sjah, die naar Dosjantepeh 8ed, waar bij eenige dagen wilde oorbrengen. De eene bom sprong 1 de lucht, de andere kwam in e nabijheid van de automobiel van öii Sjah op den grond eu ontplofte aai'a- drie voorrijders werden ge- ood,' de chauffeur en eep twintigtal hderen gewond. De Sjah zat niet '1 de automobiel, maar in het rij dat op eenigen afstand daar- chier volgde. De Sjah stéeg uit en eg af zich naar het dichtst bijzijnde lUis, vanwaar lib ongedeerd het ïfllïl 'bereikte." Nadere berichten moéten we nog fwachteu. In Marokko gaat het met de ansche actie niet goed Vooreerst lokt generaal d'Amade's Ibategie ongeveer algemeene afkeu- 'ing uit. Vrijwel is men het er over 'en9, dat de generaal getoond heeft iet de rechte man op de rechte 'laats te zijn, en er wordt al op ezinspeéld, dat hij spoedig zal wor- en vervangen door generaal Lyau- ty, die aan den anderén kant van (iarokko opereert en voortdurend jucces heeft. Een Keuter-telegram van dezen (acht berichtte, dat er geruchten buden loopen over een „ongeval" in generaal d'Amade overkomen 'Ou dat iets wezen, dat verband loudt met zijn dreigende ongenade? Intusschen zullen ook de Fransch8 toepen in Marokko aanmerkelijk ersterkt worden. Men spreekt van in 5000 man, die er nog heen illen gaan! 'u Wespennest, wat? Een merkwaardig sociaal etsontwerp is ingediend in het Ingelsche Lagerhuis. I Hot parlementslid Toulmin heeft j.l, voorstellen gedaan ter fnuiking ,nhetberuchte„sweating-systeem", jt uitbuiten van vrouwen en inderen in de thuis-fabricage van ondergoederen, de z.g. huis-industrie dus waartegen ook ten onzent al zooveel stemmen opgaan. De voorsteller wil voorloopig alleen in het kleermakers- en confectiebedrijf looncommissiën instellen, bestaande uit een gelijk aantal leden, gekozen door de arbeiders en de werkgevers en een door deze leden gezamenlijk gekozen of door den minister van binnenlandsche zaken benoemden voorzitter, welke commissiën de miuimumloonen voor zekeren arbeid zouden moeten vaststellen. De minister ven binnenlandsche zaken krijgt bovendien in het wets ontwerp van den heer Toulmin de bevoegdheid, de bepalingen der wet uit te breiden ook tot andere industrieën, waarin het sweating- systeem bestaat. Opmerkelijk is het zeker wel, dat het ontwerp van den heer Toulmin op alle banken instemming vond, en terecht wijst de „Westm, Gaz." dan oolc op de wijziging van denk beelden, die langzamerhand onder alle partij en is waar te nemen. Wat zou er twintig of zelfs tien jaren geleden, vraagt dit blad, wel gezegd zijn van een voorstel, dat de staat in zekeren tak van bedrijf zich zou gaan bomoeien met de vaststelling der loonen? Men hééft begrepen, dat er iets gedaan diende te worden om de ellende op te heffen onder die tal rijke hulpelooze vrouwen en kin deren, die thans voor uiterst lage loonen dag en nacht moeten ar beiden, om het allernoodzakelijkst levensonderhoud te uerdienen. Er was'natuurlijk wel oppositie. Sir F. Banbury wees er op, dat men hier een geheel nieuw begin sel in de wetgeving bracht dat ernstige konsekwesties zon kunnen hebben. Maar deze opmerkingen konden toch de algeméenë sympathie voor het denkbeeld van staatswege iets te dóen in het belang der huisarbei ders niet doen verminderen en zoo werd, al werd van regeerings- zijde de groote moeilijkheid eener regeling ook erkend ten slotte besloten het ontwerp in handen te stellen van de commissie voor de huisindustrie, die het nader zal onderzoeken en zoo noodig wijzigen. Een typisch staaltje van de ma nier waarop de koning van Spanje door de politie bewaakt wordt tegen de anarchisten ('t is wel noodig óok) verhaalt een Spaansche car- respondent van een der groote bladen, die zelf den angst gevoeld hef ft van een mogelijken aanslag. Gisteravond, zoo schrijft hij, op hot oogenblik dat de Koning het paleis verliet om naar het konink lijk theater te gaan, drong ik mij een weinig door het volk naar voren om Z. M. nog eens goed van nabij te kunnen bezien. Zoo kwam ik bijna in de voorste rg. Daarliet hier 's avonds koud is, dragen de Spanjaarden een soort cape, die in breede plooien neerhangt, van bin nen met roodè pluche gevoerd. Zij hebben de gewoonte een der slippen met breeden zwaai om 'don hals te slingeren, zoodat alleen hun oogen zichtbaar zijn, van onder den slappen bood. Voor mij stond een dergelijk lype met baret op, diep in zijn mantel weggedoken. Juist stond ik er aan te denken, hoe gemakkelijk zoo'n cape dienen kan om e&i bom te verbergen, en te berekenen waai de stukken van mijn lichaam wel heen vliegen zouden, of hoe ik mij weer terugtrekken kon uit deze ellendige en gevaarlijke positie iu de buurt van een Spaanschen ko ning, toen deze naar buiten kwam en in het rijtuig stapte. Een oogenblik was het een rék keu van halzen en dringen om iets to zien te krijgen. Toen moet de man voor mij een of ander verdachte beweging^ ge maakt hebben, verdacht althans voor den zwerm geheime politie agenten, die zich tusschen het volk bevonden, want iemand sprong op hem toe en greep den onder den mantel weggedoken arm vast. De man weerde zich, er ontstond een worsteling tusschen den gearres teerde en een tiental toegeschoten agenten; terwijl het volk naar alle zijden op zijde schoot, en ik niet minder. Blijkbaar hadden allen de gedachte aan een bom, die ook in deze worsteling ontploffen kan. Ik sloot de oogen, elk oogenblik den kende uit elkaar gerukt te zullen worden. Geen ontploffing deed zich echter hooren, en ik zag even later den zich heftig werenden man wegvoeren tusschen een tiental agenten met getrokken sabels. Heden maken zich de bladen er vroolijk oyer. Met dat al had ik van koning Alfonso niets gezien, en is me voor goed de lust vergaan, om mij nog eens op de voorste rij en te plaatsen om Spaansche vorsten te zien. Dit genoegen is mij te gevaarlijk! In de Belgische Congo-kwestie is alweer een stagnatie. Althans de Brusselsche „Patriote" deelt mede datde Koning zijn eischen in zake de overname van den Congo weer veranderd heeft. Leopold II eischt naar het schijnt, geen 250 of 150 miljoen meer voor de uitvoering van publieke werken hij zal met 100 miljoen tevreden stellen. Maar ondertusschen vraagt hij van het Parlement een tweede civiele lijst, even groot als de tegen woordige, die 372 miljoen francs per jaar bedraagt. Deze tweede civiele lijst zou ten laste komen van den Congo I Maar wijl het zeker is, en dat wordt door geen enkel politiek per soon weersproken, dat de begrooting van don Congo met een te kort zal sluiten, zal het gewicht van den tweeden eisch toch weer ia zijn geheel op de Belgische schatkist drukken. Deze nieuwe eischen van den souverein zijn, naar verzekerd wordt de oorzaak, dat de bijzondere commissie zooveel oponthoud met haar werk heeft. Alom de „Patriote." Het Portugeesche ministerie wil nu probeeren op de publieke opinie te werken. De minister van buitenlandsche zaken heeft de aandacht van de Portugeesche gezanten gevestigd op de z. i. onjuiste verhalen, die in het buitenland in omloop zijn omtrent den toestand in Portugal, die het aanzien van dit land en zijn voor uitgang ernstig benadeelen. De mi nister heeft hun daarom verzocht deze onjuiste opvattingen tegen te spreken. De minister van financiën heeft zijnerzijds een memorie opgesteld, om het juiste licht te doen vallen op den toestand van het Portugee sche geldwezen. Ook de minister van buitenlandsche zaken heeft een overzicht bewerkt over den alge- meenen toestand van het land. Deze beide stukken zullen aan de Pt rtugeesche gezantschappen worden toegezonden om tot grond slag te dienen van hun arbeid in deze richting. In Macedonië heerst weer veel ruzie eu herrie. Eu Engeland moeit er zich in den laatsten wel heel erg medeallesbehalve tot genoe gen van de Balkan-staten. De Weensche „Neue Freie Presse" wijdt een artikel aan de voorstellen van lord Grey in zake Macedonië, en voert daartegen velerlei bezwa ren aan. Om daadwerkelijk in het belang van de orde werkzaam te zijn, zou de gouverneur van Macedonië heer en meester moeten wezen, en met de souvereiniteit van den sultan ïou het dan gedaan wezen. De sul tan zelf zou zich daartegen tot het uiterste verzetten. Gaf hij toe, dan zou hij geen dag zeker zijn van zijn troon. Bovendien, zoo redeneert het blad verder, voor welke problemen zou de gouverneur zelf niet gesteld worden 1 Aehrenthal zelf zeide, dat de oorzaak van de Macedonische anar chie is de afslachting van de chris telijke stammen onder elkander... Zoo gaat het door. Men ziet dat Oostenrijk aan En geland geen groote rol in Macedonië gunt! Nieuwtjes in regels. De laatste kans! Zij, die vóór 1 Februari hunne belasting niet hadden voldaan, welke moet zijn betaald, om op de nieuwe kiezerslijst te komen (Personeel en grondbelasting over 1907, vermogens- eu bedrijfsbelas ting over 1906/7), hebben daarvan dezer dagen eene kennisgeving ontvahgen. Hun is daarbij in her innering gebracht, dat bij niet-be- taling vóór of op den 2den Maart (omdat 1 Maart op Zondag valt) plaatsing op de kiezerslijst achter wege blijft, ook voor hen, die daarop anders recht zouden hebben. De kennisgeving is nu weer eenigen tijd oud, en zou misschien bij dezen of genen in het vergeet boek geraakt kunnen zijn. Belasting betalen wordt wel eens gaarne ver geten Weilicht mogen ook wij van onzen kant .daarom nog eens aan het voorschrift der wet herinneren. Wie niet vóór 'of op Maandag 2 Maart het verschuldigde voldoet, is onherroepelijk van 15 Mei 1908 tot 15 Mei 1909 van het kiesrecht uitgesloten Enbetalen moet men toch. Waarom het dan niet deze week. of uiterlijk a.s. Maandag nog gedaan Hofberichten. H. K. H. de Hertogin van Albany is in de residentie aangekomen aan het Staatsspoorstation, verwelkomd door H. M. de Koningin-Moeder, Haar zuster, en begroet door den Eugelschen gezant met legatieper- soneel, den burgemeester en den gouverneur der residentie. De Britsche vorstin bracht in den loop van den dag een bezoek aan IT. M. de Koningin en verscheen gisteren op de soiree, door Koningin Emma gegeven, en welke ook bezocht werd door H. M. de Koningin Z. K. H. den Prins met den vorst van Reuss. Z. D. H. do Prins Hendrik XXXÏ1I van Reuss, die gisteren iu den voormiddag nog een tweede bezoek aan het Mauritshuis bracht, is gistermiddag tegen 4 uur na een aehtdaagscli verblijf in de residentie naar Parijs alwaar Z. H. aan het Duitsche gezantschap verbonden is teruggekeerd. Tweede Kamer. Men meldt ons uit Den Haag De Tweede Kamer der Staten- Generaal is bijeen geroepen tegen Dinsdag 10 Maart, des namiddags half twee. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is benoemd tot rechter in de arrondissemenfs-recht- bank te 's-Hertogenboscli, mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, thans rechter in de arrondissements-recht- bank te Heereuveen. Bij Kon.Besl. is aan mr. B;J. Rasch op zijn verzoek, met ingang van 1 April, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanton rechter te Woerden. Bij Kon. Besl. is aan P. J. For- taaier, op zijn verzoek, met ingang van 16 Maart, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van de tuchtschool te Haren. Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 1 Maart benoemd bij het de partement van binnenlandsche zaken 1°. tot referendaris, jkr. mr. C. Feitb, thans hoofdcommies bij ge noemd departement; 2°. tot adjunct commies, jhr. mr. W. D. de Jonge te 's-Gravenhage. Gemengde Berichten. Buitenlandsche loten. Men schrijft aan het Handelsblad: Eene firma te Bremen heeft een nieuw middel uitgedacht om hier te lande debiet te krijgen voor aan- deelen id buitenlandsche loterijen. Bij aangeteekenden brief zendt zij van uit Bremen aan gegoede lieden eene circulaire, waarin de voordeelen voor wien? van de bewuste loterij worden uiteen gezet, en voegt daarbij het lot zelf ter waarde van 50 Mark naar het heet. Wensckt men het lot te behouden dan wordt men verzocht 50 Mark aan de firma te zenden een postwissel, geheel ingevuld, ligt hiertoe in den brief. In het tegen overgesteld geval verzoekt de af zender terugzending van het lot in oen bij de circulaire gevoegde, met een Ilollandsche postzegel van 127a cent gefraukeerde envelloppe. Eenige onzer lezers hebben rechts geleerd advies ingewonnen omtrent de vraag of zij verplicht zijn een hun op deze wijze ongevraagd toe gezonden lot terug te zenden. Die vraag werd ontkennend be antwoord en daarenboven werd door den geraadpleegden advocaat gewezen op het gevaar, dat terug zending zonder aanteekening op leverde. Men zou n.l. bet feit der terugzending niet kunnen bewijzen terwijl de Bremer firma wel in staat zou zijn het bewijs te leveren van de inontvangstneming van den door haar verzonden aangeteekenden brief. "Wij meenen goed te doen onze lezers op dit advies te wijzen. Wordt het door meerderen opgevolgd, dan zal de Bremer firma met het zen den van loten wél ophouden. Nu de Loterij wet het verkoopen of te koop aanbieden van aandeelen in buitenlandsche loterijen verbiedt en strafbaar stelt, behoort het ge* wraakte bedrijf van vreemdelingen hier te lande worden tegengegaan. Waar het strafbaar feit buiten Nederland gepleegd wordt en in Duitschland niet strafbaar is, staan de Nederlandsche autoriteiten mach teloos. Het publiek helpe hen dus. Ook al inbrekers. Gistermor gen 5 uur ontdekte de machinist der firma v. d. Eist en Co. aan den Buitenhavenweg, te Schiedam, dat er was ingebroken in bet kantoor der firma. Door het raampje van den zolder kwamen (zij aan de achterzijde binnen. De lessenaars waren opengebroken, alsmede eene brandkast, waarin geen waarde zat.. EUWE HAARLEMSGHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1-35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatseir in Nederland franco per post 1,81 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regelsf 0.60 (con tan t)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. De gearresteerde was een brave werkman, die, na een lang verhoor weer vrijgelaten was. Hij had alleen zijn hand onder den mantel gesto ken om zich die te warmenvolgens andere bladen om op zijn horloge te kijken. Het Europeesche Turkije zou, zegt het blad, ophouden te zijn wat er door het Berlijnsche congres mee bedoeld was, indien de ideeën van Grey worden doorgevoerd. De Portugeesche Kamer zal nu op 29 April bijeenkomen. Dat is nog later dan Franco had vastgesteld Ruzie tusschen Engeland en de negerrepubliek Haiti, 'n steen in 't ge zantenrijtuig! De negers makenexcuses. Te Koburg is gisteren vorst Fer dinand van Bulgarije met prinses Eleo- nora van Reuss gehuwd. XXIX. Malaise voor iedereenen voor velen in 't bizonder! 'n Triestig onderwerp, dat erg meeviel. ï',n nog. een ander, dat ik niet genoegen heb ge lezen. Ernstig woord op z'n pas, en een ernstige tijd, dien we tegemoet gaan. Iets waarop je we niet zuil tegen spreken, en een datum-, die 'n staartje hebben kan I 'u Droevige tijd tegenwoordig! 't Is een lid van malaise en crisis en narigheid: Mereen krijgt klappen, 't la een tijd dat k zaken slecht gaan, dat het geld schaarsoh dat de goede vrienden je in den steek Men. Je hoort maar niets dan van co- hite'a voor dit, en collecten voor dat, :l> wij middenstanders en winkeliers :ri)ben niet het geringste deel van die Meligheden op ons dak! Spreek ik ecu fotje voor m'n eigen stand te véél, als «eg, dat voorden werkman tegenwoor- 'fc zoo ontzaglijk veel meer gedaan wordt, ''dat die erwat betreftsociale maatregelen 7 heelveel beter aaD toe is, dan wij, Mid- skstanders'k Geloof het niet! En dan '°Udt de Roomsche kiesvereeniging nog /■'ngen over.... armenzorg! „Ajakkes een triest onderwerp", zei zijn vrouw ,/ti «e het briefje inkeek dat me ter Nadering opriep. Om 't eigenlijk ook eens naar waarheid te zeggen: ik was zoowat van dezelfde gedachte, maar de manier waarop dat jonge Roomsche advocaatje uit Amsterdam de zaak be handeld heeft, is me erg meegevallen: 'k heb er weer veel geleerd, en dat is al tijd een. gang naar „St. Bavo" waard, wèt? Ofschoon ik van opinie blijf, dat zulke onderwerpen meer geschikt zouden wezen voor een vereeniging als die nieuwe, waar Reetor Bosman moderator van is geworden: „Geloof Wetenschap", dunkt u ook niet? We gaan anders nu in Haar lem wat ons Roomsche leven betreft een goed gangetje op Onze Roomsche krant werkt daar, naar ik met genoegen ge merkt heb, bard aan mede: zoo las ik met belangstelling die serie artikelen over Middenstandscredietbanken, waarin we' geen splinternieuwe denkbeelden werden verkondigd, maar waarin do zaak toch allerduidelijkst er. in bijzonderheden nog eens voor ons allen werd uiteengezet. Ik houd me dan ook bij den wensch van den onbekenden schrijver, dat hier in in Haarlem eens spoedig in een openbare vergadering over zulk een instelling van gedachten zal worden gewisseld door ons, Middenstanders! Want op dit slag is nog wel wat te doen ouder ons't Is zoo een van die dingen, die je vooral in tijden van crisis en malaise, zooals we nu door maken, waardeert. Want in een tijd als deze kan zoo'n credietinstellinkje, dat u in een tijdelijke verlegenheid helpen kan, heel wat goed doen Tegen te spreken is het wel niet, dat we een harden tijd doormakenje ziet bet in alle branches en in alle vakken Aan klagen geen gebrek. En toch We beleven ook een raren tijdJe hoort ieder een klagen, je ziet met je eigen oogon dat de winkelstand op zichzelf cn in zijn geheel achteruit gaat, je maakt voortdu rend vakactie en werkliedenbeweging wee die gericht is op het verkrijgen van méér inkomsten, hooger loon, en je ziet daarnevens, dat de menschen allemaal voortdurend meer pleizier buiten de deur, pretmakerij, komedie, café-chantant en hoe die dingen ook meer mogen heeten, ualoopen! Neem maar eens een kijkje in Amsterdam, en zie eens hoe vol daar al die gelegenheden van „uitgaan" eiken avond zitten! En hier iu Haarlem: ze klagen maar steeds over te weinig ver dienste, maar ze klagen tevens: d'r is hier „niets te doen!" Wijst dat niet op een algemeene verlaging van het zedelijk en intellectueel peil van ons volk? Niet alleen dat de jacht naar pretmakerij zoo zeer toeneemt en fret ernstige, -serieuze, dikwijls by gebrek aan belangstelling ach terop raakt, maar ook het gehalte van die pretmakerij wordt treurig! Ik krijg nog wel eens, in mijn winkel, onder mijn oud papier dat ik gebruik om in te pak ken, geïllustreerde plaatjes of humoris tische krantjes, maar wil je gelooven dat ik me voor me zelf schaam, als ik die dingen zoo eens inkijk? Wat een jacht op flauwiteit niet alleen, maar vooral op die dingen, die zooals men zegt „op het kantjeaf zijnl'tGewonegenre van de plaat jes hoef je maar in te zien om te weten, en te erkennen, dat het publiek van tegen woordig, dat eenmaal van die dingen den smaak beet heeft, steeds meer schunni- teiten en nuditeiten wil. En ongemerkt daalt het peil: de kin deren en de jongens kijken tegenwoordig al naar plaatjes, die je in mijn tijd zelfs oudere menschen niet zonder een schaam teblos zoudt hebben durven voorleggen. En met het amusement gaat het al net zoo: plaatjes willen de meuschen hebben in de boeken, veel plaatjes en weinig tekst dat toekent al! Pantomime's en kluch ten, liefst wat schunnige kluchten, zijn altijd de meest-trekkende schouwburg- stukken vuile of ploertige of cynische voordiachten, dingen ft la Speenhof)', zijn tegenwoordig de meest-in-den-smaak-val- lende! Is het wonder zeg ik dat het pu bliek zélf het onderscheidingsvermogen langzamerhand verliest en dat men zelfs Katholieken vindt, die vertellen„Och, ik zie er toch niets in!" En die dat meenen ook dat is het ergste! Want daar gaat het langzamerhand heende W'are ouder - wets.che, echt-Roomsche d^elijkheid gaat eruit: het huishouden en het dagelijksche werk wordt bijzaak, liet pretmaken en de uitspanning hoofdzaakEn al gaan we dan ook trouw naar de kerk, en al hooren we zoo van tijd tot tijd eens een preek of een voordracht in een Roomsche ver eeniging het echte |Roomsc.he leven raakt er met al die futiliteiten uit, en het komt er ook niét meer in! Waar zoo'n kruienier toch al op zit te piekeren hè Oclï, lieve mensch,. op z'n tijd moet men eens ernstig wezen óók, niet waar? En ik kwam vandaag, nu we binuen een paar dagen den heiligen as- tentijd ingaan, zoo als vanzelf op zulke beschouwingen, die we eigenlijk wel eens wat vaker in ons-zelf mochten houden, dan met mij (en met u óók?) wel het geval is! Maar dat is toch geen pessimisme of zwartgalligheid! Want ik koop voor vilsn van mijn mede-Haarlemmers, dat zo door de óplevende Roomsche actie, die in onze stad zeer zeker merkbaar is, en voor som migen in het bijzonder door de oprichting van de nieuwe vereeniging „Geloof en Wetenschap", die degelijke kennis van geloofswaarheden en van de fundamen teels dingen in onzen H. Godsdienst wil brengen dftar, waar dië zoo heel veel in den loop dor jarer. is uitgesleten of waar ze nooit geweest is, ik hoop dat velen door dien frissehon Roomsohen geest die er schijut te komen in Haarlem, zich opgewekt zullen gevoelen en weer thuis zullen raken op diep vasten onder grond van degelijkheid die we behoeven an die we voor allerlei pretmakerij en futiliteiten zoo dikwijls hebben verlaten Ik zeg nogeens't ia nu juist een mooie gelegeuheid om dat alles een1 te vertellen, nu de vasten begint. Want nu gaat na- tuurlijk geen enkel Roomsche meer naar „uitspanningen" of vermakelijkheden, nu brengen we offertje (als dat dan een offer is) dat welvoegelijk en echt-Roomsch-ge- bruikelijk is. Op die mauier zouden we het nu net eens voor het vervolg ook voor 't grootste dee! kunnen afleeren, dat naloopen van pretjes! En heusch, ik ge loof dat zoo iets voor de degelijkheid van ons Katholieke leven, voor de Room- scha zaak in het algemeen, en voor onze eigen gemoedsrust in het bijzonder, alles behalve slecht zou wezenWie spreekt me dat tegen? Niemand, denk ik' Zelfs de vrouwen ik vraag excuuszelfs de de dames niet! Ofschoon die vandaag een buitengewoon recht van spreken hebben, eu uit haar eigen alles mogen zeggen wat op haar hart ligt. Waarom, vraagt soms iemand? Wel, kijk dan maar eens goed naar den datum, dat onder dit praatje staatschrikkeldag begrijp je 't? A116, wie profiteert ervan, en wie maakt van dat oude verlof nu eens ge bruik Ik behoef er niet méér van te zeggen, maar als er een onder mijn lezeressen mocht zijn, en... 't mocht goed afloopeu, dan hoor ik er zeker wel wat van, hè Aan de krant, op de Kinderlnfisvest, we ten ze mijn adres, hoor! 29 Fedruari

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1