De Luxe Broodbakkerij Smakelijk Brood Coupon Magazijn Styptaline en Verfoplosser. prima Engelsehe en Belgische antbracit, braisettes en andere Brandstoffen V. H. J. TROUPIN :-:H. VAN DIJK:-: Stalhouderij, Lv.Vueren, Anthraciet J.van WIJK. Brandstoffen. kunsttanden" n 81 i t u u t FRANS PERQUIN Grafmonumenten, Gezuiverde Cocoszeep - Anegang 29 Essenstraat 21, Tandarts SWflflP. Advertentiën. van uitsluitend prima kwaliteit. Leop.Mündheim C°. Vraagt s. p. Prijscourant. Tel. 212, Korte Spaarne 25- Hieuwt Gracht 48, Tilefoonnummer 564. erhuizingen. per wagon en per H.L, Vraag prijsopgaaf aan dsn Kantoor: Pisferkiessfraaf 33, Brouwersvaart 100-108, Verder alle soorten van Honing &Zoon - LAKENS EN SLOOPEN. - LINNEN TAFELGOEDEREN T ransporfen. OFFICIEELE KERKLIJST. voorkomen; hun met bloed beloopen oogen, hooggekleurde wangen en woeste blikken bevestigden maar al te zeer het verhaal van 't meisje. Ze waren klaarblijkelijk van het voorste gedeelte gekomen waar ze misschien dronken geslapen hadden. Teen ze Roper zagen, stonden» ze stil en staarden hem met waanzin nige oogen a*n. Toen deed de eerste dat was de stuurman plotse- liog een sprong na*r hem Ma*r Roger was een behendige jonge man hij sprong vlug op zij en toen de ander hem voorbgsnelde gaf hg hem een sLg achter het oor. welke hem bewusteloos deed neerstorten. In een oogenblik viel de andere man, een groote, sterke matroos, hem aan. Beiden grepen elkander vast en in de volgende second rolden ze beiden woedend over het dek. Roper was geheel van hulp verstoken, want toen hij ten tweede male an boord van de bark kwam, had hg de sloep naar het stoomschip teruggezonden om de medicijnkist van het schip te halen. Hij moest dus alleen met dezen rehsachtigen waanzinnigen zeeman vechten, en de strijd was vreeselijk. Ze zwaaiden beiden voor- en achter waarts over het glibberige dek, waar bij de matroos wanhopige pogingen in het werk stelde om Roper aan den kant te dringen en hem over boord te werpen. De laatste voelde 's mans heeten, naar drank riekenden adem op zijn waDg, zag den wilden glans in diens oog en gaf zich bijna gewonnen, ofschoon hij de kreten van de memchen aan boord van het stoomschip hoorde en een vluchtigen blik kon werpen op de sloep, die overhaast terugroeide, daar hij door dezen dollenman zou worden over weldigd, alvorens menschelgke hulp hem kon bereiken. Maar hij was een goed worstelaar, en dit kwam hem nu goed te stede. M»t een plotselinge wending van het lichaam en een zwenk van het been, slaagde hij er in den reusachtigen matroos achterover te werpen, 's Mans achterhoofd kwam met een smak op het dek neer en bleef stil liggen. De val had hem verdoofd. Roper, die zelf ook zeer geschokt was, stond op, juist toen de sloep langzjj kwam. De mannen sprongen op het dek en maakten zich van de beide mannen meester. Ze werden aan boord van den stoomboot ge bracht, waar men hen in de boeien sloot. Middelerwijl bleef Roper op de bark en begaf zich weer naar de kajuit. Het meisje voelde een groote verlichting, toen ze hem terugzag, want ze had in doodsangst gezeten. Z was nog te zwak om te spreken of ook maar een lid te verr eren. Terwijl hij op de komst der sloep wachtte, zag Roper onderwijl uit naar de gelegenheid om een diaagbed te vervaardigen, waarop de gekwetste man naar 't stoomschip vervoerd kon worden. Met dit doel over het dek gaande, hoorde hij tot zijne groote verbazing een gekras dat uit het ruim voortkwam, door drie zwakke, maar duidelijke klappen gevolgd. Hg keerde zich snel in die richting, welke nieuws verrassing hem nog bereid zou worden. Alleen bier op het dek, was hij geneigd zich een beetje bijgeleovig te gevoelen, want een blik op het ruim bewees hem, dat de luiken gesloten waren. Het kloppen werd echter herhaald. Ditmaal veel luider en bracht hem snel boven het ruim. Holla riep hij uit. Is hier iemand St, st, klonk het zwakke en gedempte antwoord, waarmee men „ja" te kennen gaf. Hij haastte zich de lu ken te ver wijderen, en er verscheen een hoofd door de opening, 's Mans gelaat was bleek en ontsteld, en hij keek als wezenloos over het dek, voordat hij zich na»r buiten waagde. Bij werd door een paar anderen gevolgd, allen meer dood dan levend, totdat vijf vreemde matrozen uit het ruim ge kropen waren. Allen droegen de sporen van een ruwe behandeling zoowel als van de vreeselgke ont beringen, die zij verduurd hadden. Ze waren blijkbaar op lage wijze in bedwang gehouden, in het ruim ge dreven en aldu3 opgesloten. Ropers eerste werk was hen van voedsel en drinken te voorzien, want de arme kerels kwamen van gebrek om. Toen begon hij hen te onder vragen en vernam weldra hun lotge vallen. De bark, zoo verhaalden ze hem, wa3 op weg naar huis met een lading timmerhout. De schipper, kapitein Carwich, was voor een gedeelte eige naar van het vaartuig en het was der bemanning bekend, dat hij op deze bijzondere reis een aanzienlijke som gelds aan boord had. De stuurman Rankin was een snoever, en de groote schrik der vreemde zeelieden; hetzelfde gold van den langen scheepstimmerman, den man, met wien Roper had gevochten. Die twee waren dikke vrienden en de matrozen hoorden hen een plan beramen om den kapitein te berooven, voor zij land in het zicht kregen. Zij werden echter door een storm, die eensklaps opstak in hun plan verhinderd. Bijna al de sloepen wer den stukgeslagen, de verschansingen spoelden weg en het schip werd ten slotte lek. Dagen lang dreven zij hopeloos rond en geen enkele maal kregen ze een voorbijzeilend vaartuig in het oog De watervoorraad verminderde en de stuurman en de timmerman begonnen ruwe spiritus te drinken. Zoo onstuimig werd hun gedrag te genover de oemanning, dat de mees ten besloten het schip in het holst van den nacht heimelijk te verlaten en het laatste water meenamen. Rakin en zijn forsche makker, die thans in een toestand van razernij verkeerden, overvielen de vijf matro zen, die nog overgebleven waren. Zij dreven hen in het ruim, waar ze hen opsloten en een tgdlang liepen ze op het verlaten dek te razen en te tieren. Toen begaven ze zich naar den kapitein en eischten van hem, dat hij hun zou zeggen, waar hij het geld weggesloten had. Op zijn weigering vielen ze hem op moorddadige wijze aan en lieten hem voor dood op den vloer der kajuit liggen. De stomme knaap, die de neef van den kapitein bleek te zijn, en die beproefd had hem in de worsteling bij te staan kreeg een hevigen slag op het hoofd. Waarom de jongen zich later ten taak had gesteld op zoo'n zwaar moedige manier de bel te luiden, wai ri'Oeilijk te zeggen. Misschien kwam, toen hij den kapitein op den vloer zag liggen, in zjjn verdoofd brein de gedachte op, bij wijze van begrafenis plechtigheid de klok te luiden. Hoe dan ook, men kon g-en verklaring uit hem krijgen, waarom hij zulks gedaan had. Na het verhaal der mannen te hebben gehoord, keerde Roper weer naar de kajuit terug waar de dochter van den kapitein, Jessie hem met een gl mlach begroette. Dank zij den wpn, dien hij van de stoomboot ge haald had, was zij nu voldoende hersteld en haar oogen glinsterden van iets meer dan dankbaarheid, toen de knappe jonge stuurman bincentrad. Bij het terugkeeren der sloep werd kapitein Car witch op de baar gelegd en aan boord van het stoomschip gebracht. Alle anderen werden op dezelfde wijze overgebracht, waarbij Rober inzonderheid bezorgd was voor de schoone Jessie, die meer dan een voorbijgaanden indruk op hem had gemaakt. De Dacota" nam de bark op sleeptouw en bracht ze veilig in de haven. Daar werd een mooie ver deeling bergloon gehouden, maar Roper's aandeel, dat vrij aanzienlijk was, bleef in de familie van kapitein Carwitch, want kort daarna trad hij in het huwelijk met Jessie. Een eigenschap der katten. Langen tijd hebben de katten alleen gediend om muizen te van gen en zooals een Engelsehe spot vogel er bij voegt als hazen op de spijskaart van een of anderen hotelhouder. Nu heeft men echter ontdekt, dat ze ook voor veel ge wichtiger zaken gebruikt kunnen worden. Zoo kan men heel goed een horloge missen, als men een kat bij de hand heeft. De eerste Europeaan, die deze zeldzame geschiktheid dei- katten ontdekte, was de bekende on derzoekingsreiziger M. Hue, die in zijn werk over het Hemelsche Rijk vertelt, hoe hij in dit geheim werd ingewijd. Hue had zich met eenige vrienden op weg begeven om een Chineesche Christelijke missie, die zich in het hart van een landbouw-district be vond, een bezoek te brengen. Op hun tocht ontmoetten de reizigers een jongen Chinees, en om zijn ver stand op de proef te stellen, vroeg men hem hoe laat het was. Zonder een woord te zeggen keerde de jon geling zich om en liep hard weg, om echter spoedig weer terug te keeren met een kat onder den arm. Zonder verdere verklaringen schoof hij de oogleden van 't dier van elkaar en zei dan kort „Het is eenige minuten vóór het middaguur". Daar op groette hij eerbiedig. Vol verwondering zetten ook onze vreemdelingen hun weg voort en toen ze bij de missie kwamen ver telden ze dadelijk hun zeldzaam avontuur. Daarop verzekerden hun de Chineesche missionarissen, dat de katten voortreffelijke uurwerken zijn en om practische bewijzen te geven, werd er dadelijk een jacht ondernomen op alle katten dei- buurt. Toen men een voldoend aan tal bijeen had, lieten de missiona rissen hun .gasten constateeren, dat de pupillen van alle katten op dit tijdstip even sterk gebogen waren. Inderdaad trekt zich de pupil der kat van af zonsopgang langzamer hand samen, totdat op het middag uur nog slechts een bijna onmerk bare lijn in loodrechte richting dooi den oogappel loopt. Dadelijk na het middaguur begint zicli de pupil op nieuw te verwijden, totdat ze 's avonds haar ronden vorm terug krijgt. Hue stelde bij de oogen van vele katten de waarheid der ge noemde verschijning vast en leerde in korten tijd in de oogen der katten als op het cijferblad van een uur werk lezen. Het dient vermeld te worden, dat de Chineezen zich reeds eeuwen op die kennis beroemen. HcNVtl J. CARELS voorheen Paul C. Kaiser, LEVERT: Haarlem Koningstraat 4. Specialiteit in de NIEUWSTE JAPONSTOFFEN, zooals Lakens, Fantasie en Effen, Fluweelen, Flanellen enz. Handelaars in alle soorten Brandstoffen. HAARLEM NIEUWE GRACHT 36. Telefoon No. 230. BLOEMEND A AL Schoolt,a an A 386. Telefoon No. 937. „Van der Linden", - ZIJLWEG 5, HAARLEM. Kostschool voor een beperkt getal R. K. Jongeheeren. Prospectus wordt op aan vraag toegezonden. A. DE VOGEL, Barrevoetstraat 12, Haarlem. Telephoon No. 349. GEBUIKT v oor het verwijderen van verf, vernis op waslagea op meubelen, houten lambriseeringen en ornamentwerk Styptaline. GEBRUIKT voor het schoonmaken of het verwijderen van vet vlekken, van marmeren beelden, marmeren gangen, blauwzerksteeu enz. enz. Styptaline. GEBRUIKT voor ontvetting van machinedeelen Styptaline. En de met Stijptalïne behandelde voorwerpen zullen als nieitw te voorschijn komen, zooals vele goede attesten bewijzen. Styptaline wordt geleverd in bussen met gebruiksaanwijzing bevattende 2,5 Kilogram ad f 1,75 per bus franco door geheel NE DERLAND onder rembours, door De Haarlemsche Soda-Fabriek te Haarlem, Beveelt zich aan voor de levering van tot concurreerende prijzen. STEENHOUWERIJ, voorhanden ruime Keuze Deze zeep is vervaardigd .van le kwaliteit COCOSVET dat daarenboven nog eens extra '1 is gezuiverd. Verkrijgbaar in etiket H. VAN DIJK, IQ csnts en 12 cents per stuk, bq EN Goedkoopst en soliedst adres WAGENWEG 36. TEL: 335. Telefoon 150 8. Filiaal Kennemerstraat. Brandstoffenhandelaar Telephoon 748. Magazijnen in goud gezet f 2.50 per tand met en zonder gehemelteplaat. Schriftelijke garantie. Oudezijds Voorburgwal 119, Amsterdam. isk eiken Maandag en Woensdag van 104 uur te spreken: Riviervischmarkt 3, Haarlem. Oude en onbruikbare Kunsttanden worden onder garantie verbeterd. \*V G Teicfoo» AG7 Bii de Groote Markt 9)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 8