DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Bergmuien. katholieke kerkbouw. BUITENLAND. ÜCifsderhiai^wesf 3f*339 tiaaHeni sNSOAC 3 MAART 1908. 32ate Jaargang, ftlo* 6827. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Teleïecmnurttmea" I4S6. ïiteflF* |eke' öreede en mooie gezichtspunten 1 cle kerkinrichting lieeft Mon- gneur Graaf van Ouderkerk a/tl "istel in het maandschrift „d e atlioliek." gegeven. Voorgons 'sooulijk zijn die gezichtspunten 'der het mooist, waar zij nog Oos de Gothiek verdedigen, en 'ar bijvoorbeeld gevraagd wordt 'at men ons toch eens duidelijk Sggen wat er dan sinds de 13de S15de eeuw ontsluierd is" Want boudens allen eerbied Voor fyet lenovergestelde gevoelen, kan ons t beweren niet behagen, dat het 'tholieke kerkgebouw niet geheel 'er dezelfde bestemming in de geutiende heefLals in de dertien dat (nu pas) het Offer zou ont sierd zijn en de preek van meer 'ang bij de bouwinrichting zou Worden zijn, enz. Het geldt naar ons inzien hier vooral de juiste voorstelling h het middeneeuwsch kerkgaan. aar de gewone man zijn gewone fpskerk des Zondags betrad, daar 'ren waarlijk tijdens de midden- Uwen, plaatsen genoeg in het 'ddenschip. Men staat immers lier- 'aklelijk verbaasd over het luttel Hal woningen, dat nog voor een 'lve of geheele eeuw, een dorp 'rmde. Volgens „den Aardbol'" &g. 599) telde heel Woudrichem '0 inwoners, in het jaar des lleeren 41Warmond bijna 1000 zielen, laronder heel een Protestantsche meente. Nieuwkoop, dat een zeer ilvarende plaats heet, telde (door 'orden mede te rekenen) twee lomsche parochieën, twee bloei de Protestantsche gemeenten en !'fs nog een Remonstrautsche, en 'heel dit vijftal kerkgenootschap- 'h kwamen tot 2000 zielenVoor- 'Ut (toch ook nog gemengd) telde "atijds 500 zielen. Alle Katholieke Protestantsche inwoners van de fee Noord wij ken telden ruim 2700 Woners, enz. Rekent men nu de kleinen be den 4 4 6 jaren hier nog af, en Met men dan het middenschip d een Sint Jeroenskerk te Noord- 'jk, of zet men de weinige hon- rdtalien van Roomsche Warrnon- hs uit 1841 en het schip der oude ''heuse kerk, of de Nieuwkoopers het nog blootleggend gedeelte h oude Maria-kerk-fundeering en Noordsche kapel, neen, waarlijk 6en, men had hoegenaamd geen ®t van de kolommen, en iedereen h form en ruim op het heilig dar zien, beter dan in de latere 6rken op zolders of ouder toezicht hr den Waterstaat gebouwd 1 f'aarbij moet nog voor de steden considerans wegen, dat de hoofd- h keu aldaar schier der midden- Uwen pleinen mochten beeten. ■Het ruim der Hóoglandsche kerk der Pieterskerk te Leiden, ge ^tnon naast de plekken der zij- hken welke vrij „doorzicht" 'ven, konden meer duizendtallen 'u menschen op het altaar doen 'ft, dan ooit noodig was. En onze oude Plaarlemsche Sint Bavo En de Sint Laurens te Rotterdam of de Sint Jan in het kleine Gouda In waarheidde oude vaderen, als zij uit hunne graven verrezen, zouden luide uitroepen: „Niet op het hoofdaltaar kunnen zien Alle dagen der week, want wij hadden toen immers collegiale ker ken met getijdenkoor en dagelijk- sclie conventueele koormis, en des Zondags evengoed 1" En dan had men nog de particuliere kapellen, of kleine parochiekerken waar men, bij ontbieken van steenen gewelven, slechts loodsachtiga gebouwen en geen kolommen had. Kortom, het kan zijn dat men in de vorige eeuw (zooals o.a. in de Mou Père- Kerk te Leiden) te veel met kolommen heeft gewerkt, die vaak nog maar „looze" kolommen waren, eu dus bepaald dienden weggelaten, maar dat men in 't algemeen in de eeuwen vóór de hervorming door de kolommen van onze.Gothi- sche dommen, de geloovigen achter steenen gevaarten zou hebben ge plaatst, dat is met het oog op liet zielental moeilijk aan te nemen! Het heilig offer was waarlijk niet ontsluierd I Voorts verplichtte de H. Kerk hare geloovigen te allen tijde slechts om Mis te hooren „met goede ma nieren." Dat men dus tegenwoordig Csntraalhallen bouwt, zelfs zeer schoone, in navolging van reeds langbestaande Gothische centraal- kerken, kan er zeker in de bouw kunst door. Maar als de oorzaak hiervan ooit wezen zou, dat de be krompenen liefdadigheid en devotie der geloovigen verminderd is wat betreft het optrekken van een kerk „uit denbreede"; alsvervolgens die centraalbouwzou opgaan, omdat het opdragen van vele H. Missen aau de vele altaren van gilden en broe derschappen, ophield, en het mee- rendeel der Katholieken alleen laat, het liefst ten half elf uur (éérst en anke!) ter Misse komt, en dan uit- tien wil ja, naar het ééne Altaar, maar dan tevens nog méér naar alles, wat aan alle zijden des mis- hoorders, aan toiletten en bevriende tronies te zien is,och, dan valt het toch zeker te betreuren, dat de Kerk der negentiende op zulke wijze voor iets anders dienen moet dan de Kerk der dertiende eeuw, en men roept onwillekeurig uit: hoe minder hoe beter! Zou eindelijk de preek thans meer plaats innemen dan voorheen Waaruit blijkt dat? Als men in de historie van den prediker Brugman leest, voor hoe- vele werken die eerwaarde spreker alom werd aangenomen tot urenlan ge sermoenen, of als men bij do historie van de instorting van Sint Pieters toren te Leiden leest,'; hoe men onder de middagpredikatie van een gewonen achtermiddag in den Vasten reeds menigmaal was ontsteld door de loslatende steenen, of als men over de sermoenen van kloosteroversten hoort gewagen, dan gevoelt men duidelijk dat er lang voor de regelen van het H. Concilie van Trente, in onze oude Kerken, óók druk is gesemoend en geluisterd! De oude provinciale conciliën, ordonnantiën, zelfs uit St. Bo- nifacius tijd, bevelen liet gestadig*' prediken. Waarom heet het dan dat nu de kerkbouw meer naar het prediken dient in gericht, dan die der oude Neêr- landsche hoofdkerken, waarin de voorgangers der Protestanten zich (naar zekere galmmethode) nog perfect doen verstaan? De oud- Dominé Abraham Kuijper heeft duizendmaal dat stuk vertoond voor stampvolle oude Roomsche kerken! Wjj voor ons zien dus niet alleen geen gemotiveerde grieven tegen den ouden Gothischen dom onzer vaderen met zijn symbolieke ko lommen en het ruime middenschip, maar wenschen hem van harte terug. Kerken als de Sint Jacobus te 's Hage en veel meer nog onze nieuwe Sint Bavo hier te Haarlem hebben nu eenmaal iets wat boven alles het Godshuis proclameert, een Gods huis waarin God woont met de menschen. En dat wil het godsdienstig ge voel toch veel meer dan de heer lijkste menschen hal, ook al is in die hallen de woonstede Gods nog kunstvol, maar schijnbaar toch se cundair in voorkomen Algemeen Overzicht. In Spanj e, dat met zijn nabuur Portugal berucht is geworden om de vele bommenwerpers, die op het Pyreneesche schiereiland vertoeven, wil men een zeer aardig gevonden, een niet-alledaagsch, maar naar het ons voorkomt, toch ook een niet van gevaar ontbloot middel gaan toepassen om de revolutionaire Oataloniërs wat [zachter te doen stemmen Jeu opzichte der vorste lijke personen. Iü plaats van dezen verre buiten 't bereik der bommenwerpers in veiligheid te brengen, in plaats van de bommenwerpers uit 't land te verbannen of hen in de kerkers op te sluiten, laat men hen in vrede en men wil koning Alfonso's Moeder Maria Christina, gaan 'laten [wonen iiyBarcelona, in die stad van tver- stfnrikking en aanslagen. Tot het nemen van dit besluit, waaraan koning Alfonso en de Mi- uisterraad reeds hunne goedkeuring hebben verleend, zouden aanleiding hebben gegeven de opmerkingen van sommige „invloedrijke personen die zeer goed op de hoogte zijn van het Catalonisehe vraagstuk," m.a.w. men wil trachten Cataloniërs voor het koningschap te winnen door den sympathiöwekkeuden invloed der koningin-moeder wier verblijf aldaar aan de betrekkingen tusschen Catalonië en het Madridscke Hof ongetwijfeld een karakter zou geven van grootere hartelijkheid dan die, welke er tot dusverre bestond. Wij hopen van harte de goede uitwerking van dit middel, toch blijft bet gevaarlijk in hooge mate, we zouden wel 'reis aan een paar denmiddel gaan denken. In Portugal is men algemeen nog diep onder den indruk van het afschuwelijke (frama, dat zich hier afspeelde in de hoofdstad des lands, in Lissabon. Van hier vernemen we, dat koning Manuel II waarschijnlijk zal afwijken van de tot dusverre gevolgde gewoonte, wat betreft de proclamatie. Deze ceremonie zou dan sléchts daarin bestaan, dat de koning den eed, afgelegd voor de leden der regeering, in de Cortes zal bekrachtigen. Uit Perzië ook niet veel nieuws Van allerwege ontvangt de Sjah de hartelijkste gelukwenscken. De Britscbe zaakgelastigde te Teheran heeft den Sjah de geluk- wenschen overgebracht van Koning Eduard. De redding is gevierd met een illuminatie van het paleis. Echter is de aanslag niet zonder politieke gevolgen gebleven. Het ministerie is weer eens gereorganiseerd. Behalve bij den aanslag op den Sjah heeft Zaterdagmorgen te Tehe ran nog een bomontploffiug plaats gevonden. De explosie vond plaats in een eenzame straat; twee mannen een arbeider en een tuinman kwamen daarbij om het leven. Een derde, eveneens ernstige aanslag te Teheran is die welke Zaterdagmiddag werd ondernomen tegen het leven van den vizier Makfoes, een vertrouweling van den Sjah. Ditmaal sprong de bom wèl en reet zij verscheiden voorbijgan gers aan stukken. Het heet nu in de telegrammen uit Teheran, dat aldaar alles rus tig is. Negentig personen bevinden zich in voorloopige hechtenis. Verschei den hunner waren pas kort te vo ren in de stad aangekomeu. Tot slot der bommen- en aan slaghistories nog iets uit Argen tinië, iets naders omtrent den aanslag op president Alcorta. Die aanslag moet eigenaardig zijn toe gegaan. De president stapte juist uit z;jn rijtuig eu wilde zijn woning binnen gaan, toen een man een bom wierp voor de voeten van het staatshoofd. Het gevaarlijk werptuig was van een blikken verfpot vervaardigd en bevatte 10 kilo ontplofbare stof. Maar de bom ontplofte nieten president Alcorta ging over tot een wel koelbloedige, maar in de ge geven omstandigheden uiterst roeke- looze daad. Hij schopte den bom uit den weg en ging kalm zijn woning binnen. De gelukkig uiterst onhandig in elkaar geknutselde bom bleof ook na den presidentieelen schop kalm liggen. Men bericht, dat in 't land de orde en rust niet ^verstoord zijn en dat Alcorta zal doorgaan met de uitvoeriug van zijn politiek program. Aan Adiekes, den opperburge meester van Frankfort is het te danken, dat de Polenwet er in 't Heerenhuis doorgekomen is in een vorm, die voor de regeering aan- nemenlijk was. En om nu Adiekes eens recht hartelijk te bedanken, zal hij in den adelstand worden verheven. Door een Berlijnsch blad was beweerd, dat prins Biilow de toe stemming van de conservatieven voor de onteigeningswet gekocht heeft met de belofte, dat hij in het Pruisische drieklassenkiesrecht niets zou veranderen, is geheel ongegrond, zegt de officieuse Norddeut3che Allgern. Zeitung. De Poólsche pers slaat na de aanneming der wet een waardigen toou aandat moetep zelfs do nationale Duitsclie bladen toegeven. De Dziennik Poznanski schrijft De slag treft ons, zonder dat wij een onrecht begaan hebben, want niemand kan het ons als verwijt aanrekenen, dat wij onze heiligste, bij geboorte verkregen rechten, onzen volksaard niet kunnen op geven, daar onze bevolking naar verhouding sterker toeneemt dan de Duitsche. [Het geldt hier een voor- beeldelooze uittarting. Maar wij moeten jonzen wrok en onze ver ontwaardiging inhouden; want juist nu hebben wij koelbloedigheid, kalmte en overleg van noode. De aanneming van de Polenwet begint al onaangename gevolgen voor de Duitschem te hebben. Da delijk nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden, hebben alle Pruisische onderdanen die in Dombrewo in Russisch Polen wonen, dreigbrieven van het Poolsch nationalearbeidersverbond gekregen met de aanmaning, om onverwijld het koningkrijk Polen te verlaten. „Wij kunnen niet gedoogen, schrijven de Polen, dat onze broe ders gemarteld worden en tot hon ger en gebrek komen, terwijl de zonen van de booswiehten zich met liet bloed en het zweet van ons arm Poolsche volk vetmesten." In Zwitserland heeft te Goppen- stein in Walisserland Zaterdagavond een vreeselijke ramp plaats gehad. De ambtenaren van deLötschberg- tunnel-onderneming gingen juist aan tafel in het nieuwe hotel, dat de onderneming voor het herbergen van haar hoofdpersoneel heeft op gericht. Er deed zieh opeens een donde rend geraas hooren, en twee kin deren, die angstig de zaal kwamen binnenhollen, riepen„Een lawine! Een lawine I" Dadelijk daarop ging het hotel door den geweldigen luchtdruk onderstboven. Dertig menschen werden bedolven onder het puin. Het postkantoor stortte eveneens in. Dadelijk togen de werklieden van de Lötschbergtunnel en de bewoners van Goppenstein aan het reddingswerk, dat den goheelen nacht door en Zondagmorgen werd voortgezet. De laatste doode werd Zondagmorgen 9 uur, de laatste gewonde 's namiddags 1 uur onder het, puin vandaan gehaald. Er zijn 12 do.oden, onder wie de beide kinderen, die in de hotel zaal de komst van de lawjne aan kondigden. Gewond zijn er 15 men schen, die naar het ziekenhuis van Brieg zijn overgebracht. Onder de dooden is dr. Rossus, uit Genève, sedert drie weken ge huwd. Zijn jonge vrouw is gewond aan hoofd en beenen. De ontroering in Goppenstein en omstreken is zeergroot. In St.Petersburg zijnZondagavond zeven terroristen, door den krijgs raad wegens een op touw gezetten aanslag tegen grootvorst Nikolaas en tegen den minister van justitie, ter dood veroordeeld, opgehangen, onder hen was ook, naar gemqld wordt, de Italiaansche onderdaan Mario Calvino, voor wien de Ita- liuansche regeering gratie had ge vraagd. In Engeland heeft mengisteren weer eens een poging gedaan in het Lagerhuis om de uitgaven voor oorlogstoerustingen te beperken. Da radicaal Murray Macdonald diende een motie in dien geest in. En wel met 't oog op de voortdu rende vriendschappelijke berekkin- gen van Engeland met de buiten- lendsche mogendheden. Asquith diende een amendement in, waarin werd Verklaard, dat het Huis de ministers zou steunen in al zulke bezuinigingen op de uit gaven voor leger en vloot als over een te brengen zijn met een be hoorlijke verdediging van het J2a- gelsche gebied. Hij gaf uiting aan zijn sympathie met den wensch om de toeneming der uitgaven voor de vloot te doen verminderen niet alleen in Engeland nuar in alle landen Juist in het geval met Duitsch- land, hebben wij alle roden te ge- looven, dat de twee volken al nader en nader tot elkaar komen om het elkaar wederzijdsch begrijpen vol komen te doen worden (toejuichin gen). Wij hebben geen reden om met achterdocht of vrees eenige uitbreiding der vloot daar of elders gade te slaan, welke slechts over eenkomt met de oeconomische of defensieve behoeften. Onze vloot- politiek is zuiver verdedigend. De regeering zeide de spreker ver der gelooft, dat onze stelling op maritiem gebied een stelling van onbetwistbaar overwicht is en zoo moet het blijven (toejuichingen.) Asquith zeide er zeker vau te zijn, dat geen van de groote mo gendheden het met haat, afgunst of wantrouwen beschouwt, dat de Engelsche vloot op den twee-mo- gepdheden-standaard wordt gehou den. De regeering voelt noch ver zoeking noch neiging om beneden die grens te gaan. Nadat er over de motie van Mae donald nog verder beraadslaagd was, werd zij met 320 tegen 73 stem men verworpen. De minderheid bestond hierbjj voornamelijk uit de radicalen en FEUILLETON. Jf EUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: [tr 8 maanden voor Haarlem fl.35 'Oor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.85 voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Hzonderljjke nummers0.05 Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: f0.60 (contant)f 0.50 0.10 >■111 i |i r (Naar het Duitseh.) 110) Rva keerde, nadat zij zich overtuigd dat haar ga9ten niets te kort kwn- in de eetzaal terug, waar Orlofl", !e<la nog rookend in een leunstoel zat, zei tot hem: ll)e dames zijn al ondergebracht. Zou üu o k niet een beetje minder leeiijk '•'(■lit trekken 1 - Dat verzoek ik je. lij wierp een vluchtigen blik op haar zei: Ge hebt een zeldzame en'beve- 4e manier om iets te verzoeken, "at bewijst al zeer veel verzoeningsge- ,'lheid en goeden wil van mijn kant, ik het nog doe, of heb ik geen reden gekrenkt te gevoelen Zeor beslist 1 gij ongelijk. 'i'loü' lachtte op de hem eigene wijze, steeds deed twijnden of hij gewoon [firtste of met iemand spotte. ord nu niet op nieuw driftig, mijn t Wij zullen toch maar niet ais kin- £n doen, die elkaar tujwerpen: 'ij luibt schuld Ne -n jij 1 'ij nam haar kin in zijn hand en (hide haar sierlijke kopje heen en r- Dat jullie trouwen altijd zelf niet weten, wat jullie onweerstaanbaar maakt! Je bent bekoorlijk, maar je gezicht kcefi beminnelijker bekoorlijkheid noodig, zooals een verrukkelijk landschap zonnen- glane. Ou v erswolken maken noch den hemol mooier, noch 't voorhoofd van een jong vrouwtj Ik zal er mijn best voor doen! schertste Eva en haar oogen straalden hem zoo liefderijk aan, dat hij zich weer gelukkig gevoelde. Toen Iwanowna met Mevrouw Ruslelli naar 't goed Wolgowska terugreden, zei de eerste Het was zeer gezellig bij jullie,maar' ik zal er niet zoo gauw meer komeu' Thuis ben ik hot meest op mijn gemak Dat zu len jullie mij niet kwalijk nemen Hoe ouder de mensch wordt des te meer wordt hij voor zijn gemak. Komt mij zeer dikwjjls opzoeken. Voor jullie is het een kleinigheid en voor mij is het een groote vreugde. Mijn goede Barones heeft ook beloofd nog te zullen blijven. Tot spoedig weerzien De bezitters van eenige inderdaad ta melijk veraf liggende riddergoederen leg den tegenbezoeken af. Daarna werd het stil, zeer slit op de bezitting Ezernowsky De prachtige inrichting, waarover Eva in den aanvang gejubeld bad, bood haar niet verrassends meer. Aan rijk gedekte tafels te zitten en bediend te worden, verloor ook snel de bekoorlijkheid der nieuwheid Als Dimitri baar verzocht te zingen, zou zij bijna, evenals voor jaren in den ouden molen, geantwoord hebben Ach, waar dient dat voor? Als niemand toehoort Maar dan bezon zij zich nog gauw en vervulde zijn wensch. Hij applaudisseerde na de met groote geestdrift voorgedragen liederen, maar zei daarna toch Gij moest Mevrouw, do Barones van Rustelli verzoeken je die mooie liedjes te loenen, die zij laatst zong. Die moeite kan ik mij wel sparen. Lola zond ze' mij toch dadelijk den volgenden dag reeds. Daar lig-t het lieele pak. Zoo! Hebt ge er al een geleerd? Maar ik verzoek je toch! Je weet toch, dat Ik zelf met de eenvoudigste pianobe geleiding niet terecht kan. Dat leer ik nu eenmaal maar niet. Dat is ook heelemnal niet noodig, schat. Ik zal je wel helpen. Kom hiér! Hij koos het eenvoudige, verlangde lied, dat door de Barones meer gesproken dau gezongen, haar zoo diep getroffen had en vroeg na het korte voorspel: Nu, waarom zwijgt je nu? Ik kan niet van 't blad lezen. Natuurlijk! Vergeef mei Ik speel de muziek mee. Hij deed het. Zij zong nu de noten er onder, zonder gevoel en onverschillig. Je moet je eerst' met den tekst ver trouwd maken! Zal ik hem je voorlezen O God, neen Ik weet nog heelemaal niet precies, waar de sentimenteele geschie denis zich om liun draait. Verraden liefde verraden trouw. Voor alles moet ik de melodie goed in mijn hoofd hebben. Hoor nogmaals, zij is heel eenvoudig en je zult ze wel spoedig kennen. Eva lieuride mee en riep na enkele herhalingen ziezoo, nu zal het wel gaan. Werkelijk had ze de melodie hu te pakken. Heerlijk als metaal klinkende tonen weerklonkenmaar hoe weinig sprak er de weemoedige zin van 't kleine muziekstuk uit.' Luister nog eens naar 't liedje, wan neer de Barones het zingt, zei Or) off. Herinner je je niet, op wat een zachte, weeke wijze zij het voordroeg? Ilc herinner me alleen; dat ik dacht: een zoo moe, versleten orgaan moest toch niet meer ingespannen worden. Moe en versleten Ge hebt wel ge lijk. Maar over welke betoovering beschikt die 'kranke stem toch altijd nog? En waarom? Wijl een warm gevoelende ziel zich in haar openbaart, een ziel, die geleden en gefaald heeft, berouwd en ge boet een ziel, die door de smart louter de en leerde te boeten. Begin 't liedje nog eens! Ik geloof, dat je nu begrijpt, wat ik bedoel. Neen, neen, niet die, krachtige, stralendschoone toon 1 Bij de woorden Verloren voor im mer dóór eigen schuld, moeten tranen in de stem schitteren, die tranen, welke inwendig geschreid, nooit opdroogen, maar in, kostbare parelen veranderen. Och watl voer Eva ongeduldig uit en wierp de muziek weg, zoodat zij over de gladde vlakte der piano heenvliegend op den grond viel. Zulk vervelend, zoetsappig tuig is niets voor mij. Daar slaap ik bij in. Hij sprong overeind. Aan zijn trekken was het aan te zien, alsof hij in geweldi gen toom zou uitbarsten, die echter da delijk onderdrukt werd. Met een kort, minachtig Iacl^\ ver liet Orloff de kamer. Op dezen dag zag de jonge vrouw hem heelemaal niet meer, wel echter den vol genden dag en wel zoo rustig, als was er niets voorgevallen. Onder het middageten sprak hij over eenige veranderingen aan de gebouwen, die volgens Tarties Iwanava's plannen op 't goed Eyernowsky uit te voeren waren, de huishoudgebouwen moesten deels veranderd, deels vergroot worden. Onverschillig hoorde Eva toe. Haar ge dachten schenen met andere dingen bezig. Stel je geen belang in deze plannen? vroeg hij ontstemd. Ik dacht, juist gij, als kind van 't land, zoudt Och,die onaangename huiselijke omstan digheden hebben mij weer waarlijk 't land doen krijgen, viel zij hem snel in de rede, en als jij mij een zeer grooten dienst zoudt willen bewijzen, als je mij een groot bewijs van zoudt willen geven, dan Nu? Laat ons dan van hier wegtrekken, naar de stad, onverschillig naar welke maar hier wegl Ge kent zijn ideeën en wist, dat we ,'t grootste aantal jaren op Eyernowsky zou den doorbrengen. Ik hoopte, je de «bezitting lief endier- baar te kunnen maken. Mist ge hier iets Ja, de gezelligheid. Dat betreurik. Een man op rijpen leef tijd pleegt, zijn leefwijze niet meer te ver anderen. Van mij echter verlangt ze, dat ik de mijne geheel voor je opoffer. Lachend sloeg hij de oogleden iets op en antwoordde Hoogstens kan ik er voor zorgen je dat offer zooveel mogelijk te verzachten. Zijn spottende trek tergde baar en liet haar antwoorden: Wijl jij mij aan een gouden ketti g gelegd hebt, moet het mij maar ook weer achter de tralies be vallen en jij gelooft, dat het uitgesloten is, dat ik die nooit zal trachten te ver breken. O, neen, mijn kind, want ik woet wel, wat voor een allerliefst tristsch hoofdje, dat slank rond halsje draagt. Ik bedoel alleen en dat merk ik je op 'dat verbreken zal wel weinig baten, want ik pas wol op voor mijn wild vogeltje. (Wordt wvolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1