Sociale Berichten. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Ier vrouw uiet vreemd is, alhoewel gezegd wordt, dat zij nog deze week rnstig door haren echtgenoot is nishandeld geworden. De vrouw werd gistermorgen lood voor haar bed gevonden. Wat 'n kerels! De politie te Delft heeft geverbaliseerd twee stu- lenten, die uit louter baldadigheid wee katten hadden dood-, en een ierde aangeschoten. De jongelui :ullen met den strafrechter kennis naken. Ook vlug! Men meldt uit Doetinehem Den 28sten Februari is hier aange komen en aan den geadresseerde iverhandigd een briefkaart, die 3 Juli L885 uit Amsterdam verzonden is. Jit de stempels blijkt, dat de kaart ien 4den Juli d.a.v. hier aangekomen sze is toen evenwel op onverklaar- iare wijze weer verdwenen. De brief kaart is 27 Februari 19C8 te Marburg gestempeld en naar hier gezonden uit vlagenfürth, in Korinthië. Bedrogen. Een ingezetene van ioes is de dupe geworden van een irutale oplichterij. In ,,'t Nieuwsblad 'oor Nederland" stond per advertentie angeboden 'n speeldoos zoo goed als üeuw van f 40 waarde voor f 10. De ngezetene schreef er op en ontving t instrument thuis voor den bedongen irijs. Het bleek echter een draai- Tgeltje te zijn. De politie onderzoekt >f hier overtreding van art. 329 Wet- >oek van Strafrecht is. Brand op een studenten kamer. Gistermorgen ontstond een elle uitslaande brand op de tweede erdieping van het perceel 3 aan de ïreestraat te Leiden, bewoond door Ien pianohandelaar Bik. De brand ntstond op de kamer van een student, Ie heer Kolff, die echter nog sliep, lehalve deze hadden nog drie studen- en er hun kamers, nl. de heeren aron De Smet van Alfen, Sweerts de •andas en Reigerman, die allen met en schrik vrij kwamen. De kamer an den Kolff is geheel uitgebrand ie der andere heeren verkregen veel uur- en waterschade, zoodat het op e bovenvertrekken een ruïne geleek. )ok de kamers van den heer Bik en >et pianomagazijn kregen veel water- chade. Alles was verzekerd. Arbeidsbeurzen. Op uitnoodiging van den burge- aeester van 's Gravenhage, waren istermiddag 2 uur ten stadhuizeeen ertigtal bestuursleden der verschil- mde Arbeidsbeurzen in Nederland ijeengekomen, tot het houden eener onferentie, ten einde te geraken tot e stichting eener vereeniging. De vergadering had plaats in de laadszaal, waar de heeren werden ntvangen door den burgemeester, aron Sweerts de Landas Wyborgh, n de wethouders De Wilde, Mouton, iimons en Van Sandick. De burge rmester begroette de aanwezigen met en toespraak, waarin hij de werking er Arbeidsbeurzen en de wensche- ijkheid tot oprichting eener vereeni- ;ing uiteenzette. Nadat alsnu de eerewijn was rond- ediend en door hartelijke toejuichin- jen instemming was betuigd met de ede en den heildronk van den bur- emeester, stond de heer Wegmans, rit Groningen, op, om den burge- aeester namens de vertegenwoordigers er verschillende Arbeidsbeurzen in iederland, hartelijk te danken voor iet initiatief, dat hij had willen ne- aen om niet alleen deze belangrijke ijeenkomst te openen, maar ook de oorbereidende maatregelen daartoe e willen nemen. Na deze woorden nam de burge- 1 eest er met de wethouders afscheid an de vergaderden, welke hierop in uishoudelijke bij eenkomst overgingen ot besprekingen in verband met het oei van hun samenzijn. Op last van den veearts Cruimel en onder toezicht van de olitie is een aan besmettelijke ziekte estorven koe van de Wede. Zonne- eld aan de Doodweg alhier in de uin achter hare woning begraven. Veel belangstelling. Bij de eden gehouden aanwijzing voor de ieuw te bouwen school aan de paanschevaartstraat, welke aanbeste- ing 7 Maart a.s. zal plaats hebben raren ongeveer 40 belangstellenden igenwoordig. IJMÜIDEN. Lijst van onbestelbare brieven, 'erzonden door het postkantoor IJ- auiden gedurende de laatste helft er maand Februari: Binnenland. Brieven. H. Groen, )en Helder. Briefk. Mej. M. de Beer, Haarlem, ongenheer en Jongejuffr. G. en C. Celler, Amsterdam. Vernieuwde oproeping. laar we vernemen moet de ver- ieuwde oproeping voor een hoofd er school te Santpoort in verband taan met de niet-instemming voor e voordracht, die door den districts choolopziener was ingediend en als oodanig reeds was vermeld. Gestrand. Nabij Wijk aan Zee s gestrand de stoomtrawler Seladon S M 128, directie Jack en De tooy. Sleepbooten zijn in de nabij- teid. doch hebben nog niet vastge- aaakt. Nader vernemen wij De gestrande stoomtrawler Seladon i door de sleepbooten vlotgesleept n hier binnengebracht. Toen de boot van 't strand vlot geraakte, sloeg op de bank eeu grond- zee in de sloep, waarin de 21-jarige matroos Willem Prins zich bevond. Deze werd overboord gespoeld en is verdronken. De stuurman van de Sela don, die met eenige mannen hem trachte te redden, werd ook overboord gespoeld, doch gegrepen toen hij weer boven kwam en aan boord genaaid. BEVERWIJK. Om den vacant en Raads- zetel. Gisteren werden candidaat gesteld voor den Gemeenteraad vacature v. d. Werff van liberale zijde de heer P. Barendregt Azn., door de R. K. Kiesvereniging de heer J. Eyking, door de Werk- liedenkiesvereen. de heer E. de Vries. Havenmeesterskwestie. De heer C. A. Zwager, lid van den ge meenteraad van Beverwijk, zou, vol gens „de Telegraaf" zijn mandaat in handen der kiezers gesteld hebben en voor het lidmaatschap van den Raad bedankt. Als reden geeft hij op de houding der Katholieke kiesvereeniging inzake de benoeming van een haven- en marktmeester, die volgens hem de zelfstandigheid der Katholieke raads leden afbreuk deed. Van onzen plaatselijken bericht gever ontvingen wij echter nog geen vestiging van 't bericht. Een goede vangst. Door L. Papendrecht in de Brouwerslaan al hier was bij de politie aangiftegedaan van '.diefstal van een meisjes mantel, Zondagavond is het den veldwachters Verhaar en Vrijling gelukt den dief, een zekeren W. .Weijers Az., aan te houden en tot bekentenis te brengen. Daar W. zich nog maar kort geleden alhier metterwoon is komen vestigen is het wel een prachtige vangst ge weest. Eennieuwestreek. Gistermor gen liet N. v. Rooien even zijn kar staan voor de poort van Mej. B. om even zijn brandstoffen te geven. Weer bij de kar komende merkte hij, dat een zak kofiieboonen die hij voor moeder de vrouw zou medebrengen, verdwenen waren. Kruisverbond. Donderdag 12 Maart zal door het Kruisverbond al hier een grootePropagandavergadering worden gehouden in het gebouw van de N. R. K. Volksbond, 's avonds te half acht. Als spreker zal optreden de WelEerw. Pater fr. R. Hazenbroek uit Woerden. Overzicht van den Gemeenteraad. In de gistermiddag 2 uur gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren de heeren Prins en v. Zanten aftweig. Nadat de notulen van 2 lange vergaderingen waren voorgelezen, be gon de Voorzitter met mededeeling te doen der verschillende ingekomen stukken, die evenveel tijd voor de behandeling vroegen of zelfs meer nog dan de eigenlijke agendapunten. Op 22 Februari had bij den Ge meente-ontvanger kasopname plaats gehad. Alles was in orde en in kas f5570,801/;). Van de Commissie tot wering van schoolverzuim was 't verslag if geko men. dat bij de leden zal circuleeren. Van den aannemer der gasfabriek en der directeurswoning, den Heer C. de Vries van Purmerend, was een verzoek om schadevergoeding ontvangen en wel fl 200. Veel werk heeft hij zeer laat kunnen verrichten, zoodat hij eerst 26 October gereed kwam, en October geheel voor hem is verloren gegaan. De directeur Zo mer, de adviseur Adriaanse en de ge meente-op lichter ad viseerden afwijzend op 't verzoek te beschikken, zich be roepend op de laatste al. van art. 9, van 't bestek. Maar „Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald", dacht opzichter Suikerland en berichtte B. en W. nader, dat hij van een te genovergesteld gevoelen was geworden. l)at is heel correct van Suikerland, zei de Heer r. d. Zaal. De aanne mers der overige werken, die de ver traging hebben veroorzaakt zullen aangesproken worden en de Vries moet schadeloos gesteld worden. Dat vonden B. en W. ook billijk en d e Voorzitter en de Heerv.d. Zaal wezen er verder op, dat Vr. met ijver en spoed gewerkt heeft. Hij zal nu f200 krijgen en de gemeente zal de andere aannemers, als zijnde de schul digen, beboeten. Aldus besloot de Raad. Maar toen kwam er nog iets van de Vries, n.l. een staat van meerder werk door hem verricht, ten bedrage van f2666,49. Daarentegen was door den opzichter er een van minder werk ingediend, groot f258,69. Dan is nog ongebruikt gebleven f500, die als on voorziene uitgaven in 't bestek waren opgenomen. Men ging den staat na zien, doch stuitte alras op moeilijk heden en de opzichter Suikerland werd geroepen om licht in de duisternis te brengen. Gemoedelijk, heb ik u al gezegd, dat de Raad van Lisse erg gemoede lijk is? nam hij plaats naast de vroede vaderen, die van hun koppie troost zaten te snoepen en... Suiker land mocht er naar kijken, maar aan komen niet. Allereerst vielen enkele heeren over een uitgaaf van f100. In 't kantoor waren de ramen uitgenomen en an dere waren er ingezet. Dat is zoo maar te goeder trouw gebeurd, zonder eenige officieele toestemming. Zeker, is het een verbetering, zei de opzichter, de lambrizeering was er te hoog. De directeur nam er de verantwoordelijk heid va» op zich. Dat i» gemakkelijk, knorde de heerLefeber, van een andermans centen. Ook de Heer Andriaause scheen verantwoordelijk te zijn. Beiden zullen een officieel standje namens den Raad krijgen. Het benedengedeelte der woning is hooger opgetrokken dan deteekening aangaf. Dat kost f67 meer. De opzichter had dien post geschrapt op de rekening van de Vries. Maar meer werk meer geld, oordeelde de Raad en de Vries had ook recht het te eischen. De f67 zal de Vr. dus krijgen. In de teeke- ning was niet aangegeven een deur voor de urinoir. De Bouwverordening wil die er voor, de Vries bracht ze in rekening. Doch die meerdere kosten werden geschrapt. Dan had hij daar maar op moeten wijzen, en attent moeten zijn, oordeelde de Raad. In 't geheel kost 't grapje der gas fabriek nu meer dan de raming f2407,80 f500 f 1907,80. Onze lezers weten, dat de Bouw ver. „Bouwbelang" aan den Raad een bou wcrediet had gevraagd. Een belangrijke kwestie, dacht de Voorzitter en won een rechtskundig advies in. En wat bleek toen? De H. H. advocaten kwamen tot de bevinding, dat de Statuten bij H. M. de Koningin nog niet waren ingekomen, veel minder goedgekeurd en ook was de Vereeniging nog niet door de Wet erkend in den zin der Woningwet, 't Advies was thans:nog niets doen. Ons dunkt zoo,de Gemeente had zelf die goedkeuringen wel kun nen onderzoeken en zoo dat dure rechtskundig advies kunnen vermij den. In dezen stand van zaken zou een subsidie uitgekeerd worden niat aan de vereeniging, doch aan de bestuurs leden persoonlijk. Ook is het nog de vraag of zoo'n vereeniging 't recht van petitionnement heeft. Zoolang 't doel niet officieel vaststaat, zou men ook de waarborgen missen, dat werkelijk 't geld in 't belang van den woningbouw besteed wordt. De Voor zitter stelde voor, dat B. en W. zich met de vereeniging in verbinding zul len stellen. Verder zal eeu bezwaar blijven 't gemis aan eenig grond- of stamkapitaal. Door den Raad zullen 2 leden in 't bestuur moeten benoemd worden. Moeten dat raadsleden zijn, moeten zij buiten den Raad staan, of half om half? De heer v. d. M e ij wilde raadsleden voor de con trole en den invloed. De heer Pijnacker wildeniet- raadsleden, de Voorzitter koos den middenweg. Het slot was, dat de zaak werd aangehouden op voorstel van den heer Tromp. Door de Bloemistknechtsver. „St. Isidoor" was verzocht vervroeging der zomer- vacantie, door haar van Augustus te brengen in de eerste 3 weken van Juli. De Leerplichtwet staat jaarlijks 6 weken land bouw verlof toe. De ouders maken daar misbruik van\ Eerst worden de kinderen in den tijd van het bollen- pellen 6 weken uit de school gehou den, dan nog 3 weken vacantie, is samen 9 weken. Men begrijpt het groote nadeel voor 't onderwijs. Het H. der School, om advies ge vraagd, meldde, dat 14 kinderen van 't wettelijk verlof hadden gebruik ge maakt. Zeer storend werkt dit op den goeden gang van 't onderwijs, èn voor de verzuimers èn voor de niet-ver- zuimers. Het idee van „St. Isidorus" vond echter geen genade. Vervroegt men de vacantie, dan wordt 't verlof daarna nog genomen. Bovendien nu valt de vacantie in de hondsdagen en dan zou school gehouden moeten worden in die onuitstaanbare warmte. Het Hoofd wist beter. De Raad kan tochden verloftijd bepalen. Welnu, stel hem van 1 Febr.1 April, dan wordt er toch geen gebruik van gemaakt, adviseerde 't Hoofd. Neen, zei de Voorzitter, dat ware tegen den geest der Wet. In de Commissie t.w.v. Schoolverzuim is hetzelfde punt breed voerig besproken. Leest eerst haar verslag, alvorens ge oordeelt, aldus de heer Pijnacker. En zulks zal geschieden. Alweer aanhouden. Toen kwam er een verzoek van den Lissebroeker Meer en Duin polder. Deze heeft een overeenkomst met de gemeente en verzocht de 3e voor waarde te vernietigen. De heer v. d. Me ij duikelde de historie der overeenkomst op en ging terug tot den jare onzes Pleeren I860. Lisse loost zijn vuile water in de pol dervaarten en geeft daarvoor f25. Dat is te weinig, zei de heer v. Parijs. Maar met 'toog op de nieuwe no- leering, werd op voorstel van den Voorzitter besloten de zaak aan te houden. Alweer aanhouden. En toen begonnen we ongeveer aan 'tslot m. a. w. aan de eigenlijke agenda. Vastgesteld Jen goedgekeurd werden: 't Kohier schoolgeld Je kw. f 145,35; af- en overschrijvingen 1907; wijziging begrooting 1907, af- en over schrijvingen 1908. In het stembureau voor de Kamer van Arbeid werden tegen 10 dezer benoemd de heeren v. Parijs (voorzitter), Lefeber en v. d. Meij (leden) en de overige raads leden als plaatsvervangers. Tot 3e gem. werkman werd benoemd C. Langelaan Jz. met 7 van de 9 stemmen. Het aanstellen van een accountant voor de administratie en 't beheer der gasfabriek, op voorstel der Gas- Commisaie, vond algemeene instem ming. Aangesteld werd de fa. v. d. Haagen te Amsterdam voor f150 'sjaars met kwartaal con tröle. De heer Dèstombes van Leiden had voor maandelijksche contröle f 225 gevraagd. Het opmaken der balans zal door'den' directeur zelf geschieden, want dat zou f50 extra kosten en de accountant controleert haar toch. De vraag kwam nuMoet de accountant de zaak over 1907 ook in orde maken? Dat kost f100. Dat is niet noodig, zei de heer Tromp. Doch toen de Gas-Commisaie ver klaarde, dat zij voor de Gijfers geen verantwoordelijkheid wilde aanvaar den, besloot men aan de goede con trole ook 'totter van f100 maar te brengen. De politieverordening zal worden herzien, voorloopig door een Commissie (v. Zanten. Lefeber en Tromp). In 't belang der gasfabriek zal Al ders binnen 3 maanden zijn schuurtje moeten verplaatsen. Nadat 3 boomen voor 't Postkan toor als „mispunten" waren aange duid, door den Weth. v. Parijs, werd besloten ze te rooien. 2 gem. werklieden krygen f10 gratificatie voor hun zorgen bij het V. Mil. On derricht. Ten slotte werd nog besloten aan de beide veldwachters voor aanschaf fing en onderhoud hunner rijwielen toe te staan, het le jaar f50 en vol gende jaren f30 ieder. B. en W. stel den voor f40 en f30. Nog een rondvraag, doch die was onbelangrijk. 'tWas ook welletjes! *Een jeugdige schelm. Maan dag 1.1. werd door de Politie in ver zekerde bewaring genomen N. B., oud 17 jaar, verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal met inbraak. Na tweemaal een scherp verhoor te hebben ondergaan, is hij weer op vrije voeten gelaten. Uit een intervieuw met den heer Directeur der gasfabriek alhier, den heer J. Veerman, ontleenen wij het volgende N. B. was, alhoewel zeer jong, reeds eenige jaren op de fabriek werkzaam. Zeer tot tevredenheid van zijn patroon maakte hij snelle vorderingen en was nu sinds eeni- gen tijd in staat, zelfstandig leidin gen aan te leggen. Meermalen was echter den heer V. gebleken, dat B. zich wel eens te buiten ging aan sterken drank. Over dit punt had meermalen een ernstig onderhoud plaats, echter zonder het gewenschte resultaat. In 't laatst van 1907 bleek echter dat B. zich ook schuldig maakte aan diefstal van „fittings" en deze voor geringen prijs aan opkoopers ver kocht. Met goedkeuring van den Burge meester werd B. over dit feit ernstig onderhouden en gedegradeerd tot terreinkne.chtje, zonder verhooging van loon hetgeen hem aanvankelijk met 1 Jan. was toegezegd. Toen echter 1.1. Zaterdagmorgen de iheer V. zich naar het kantoor be gaf, vondt hij dat het slot niet wil de overgaan. Na het slot opengesto ken te hebben begaf hij zich direct naar de geldlade en vermiste f 11. Zijn verdenking viel onmiddellijk op B. en na den heer Burgemeester telephonisch van het geval te heb ben kennis gegeven, werd onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Alras bleek dat B. aan zijn moeder het ge wone weekgeld, f 5...., had afgedra gen, ofschoon hij slechts f 2.60 had ontvangen, daar hij nog een bedrag van f2.40 ten achter was van af geleverde cokes, welke was betaald doch niet afgerekend. Alhoewel heftig protesteerend, werd hij door de politie overge bracht naar het arrestantenlokaal doch bleef hardnekkig ontkennen. Na een tweede verhoor ongeveer een uur later te hebben ondergaan werd door B. alles bekend, en daarna werd hij op vrije voeten gesteld. B. bekende te ongeveer 2 uur te hebben ingebroken en f 11 te hebben medegenomen. Hadde B. een avond vroeger hier voor gekozen en met een zelfde be drag tevreden geweest, had de ver denking niet zoo spoedig op hem ge vallen daar toen ongeveer f 250 aan specie tegenwoordig was en men een eventueel tekort wellicht aan eene vergissing zoude hebben geweten. B. werd gistermorgen weer door de politie gezocht om nogmaals ver hoord te w orden, wellicht in verband met mogelijke medeplichtigen. Hedenmiddag werd B. per tram van 1 uur naar den Haag getrans porteerd. Terug;. Hedenmorgen heeft zich in de Infanteriekazerne alhier vrijwillig aangemeld de milicien F. P. Ph., van het 7de Regt. Inf. te Amsterdam. Hij is sedert April 1906 bij zijn korps als deserteur afge voerd en zal alhier voor den krijgs raad terecht staan. Schietwedstrijd. Giste renmorgen werd door de vrijwillig dienenden van het Ille Bat. 10e reg. Inf., alhier in garnizoen, een schiet wedstrijd gehouden op geweer en revolver. De 3 uitgeloofde prijzen voor revolverschutters werden reep. behaald door den serg.-maj.-titulair Budel, den serg. maj. admr. De Jong en de sergt. fourier Rosenland. De 7 prijzen voor geweerdragenden wer den resp. behaald door den sergt. Heijdeman, iden sergt. Vink, den kor poraal Grautstück, den sergt. Van Noppen, den sergt. Van Krimpen, den sergt Bots, den sergt. Böhm, SB dec korporaal Sier ea Êreodspots ""Volksweerbaarheid. Hef mocht den voorzitter der schietver- eeniging „Volksweerbaarheid" gis teren bij den verkoop van schutterij- equipementen gelukken een trom een hoorn en een dertigtal uniformen, zoomede enkele kleine equipement- stukken te koopen, zoodat die ver eeniging binnenkort (zeker bij de in den a.s. zomer te houden schiet-, marsch- en velddienstoefeningen) in een nette uniform zal verschijnen. De uniform, waartoe de Koninklij ke goedkeuring is verleend, verschilt weinig van de velduitrusting van een infanterist; alleen de roode uit monstering jvordt vervangen door een lichtblauwe uitmonstering, en de regimentscijfers of granaten blii- ven hij die uniform achterwege! Onderofficiersver. een i- ging „Mars". Deze vereeniging zal Zaterdag a.s. een feestelijke bij eenkomst houden in het Bronge bouw. Het programma is zeer af wisselend en het strijkorkest van het 10e Regt. Infanterie zal den avond opluisteren. Personalia. Te 's-Gravenhage zyn gisteren geslaagd voor de acte nuttige hand werken M. H. Saeys, H. Edelijn, M. Gerritsen, M. Desperoux en W. J. Schutte allen van hier. 't Volksleger en de politieke partijen. In de „Vereeniging" sprak giste renavond de lieer ,\V. 0. Schönstedt, kapitein-adjudant van het 10e reg. Infanterie voor de „Liberale Unie" over ,,'t Volksleger en de politieke partijen". Spr. begon met de vraagHoe een leger moet ingericht zijn ,Wij hebben een kaderleger. Dat leger vormde vroeger een eigen kas te. Doch thans is er een wisselwer king tusschen militairen en burge rij, door de gewijzigde sociale toe standen. Tot de eigenlijke legerin- richting komend, noemde spr. 't vier maanderssysteem een niet zeer ge lukkige. Het is niet populair. Spr. ging na hoe men tot de invoering van het 4-maanders en 8-maanders- systeem is gekomen en besprak de daarmee in verband staande aange nomen militaire wetten. In beide systemen zitten onbillijkheden, die tot ontevredenheid leiden. Het V. M. O. werpt ook geen resultaten af. Het kost jaarlijks één ton en daarvoor krijgt het Rijk 1315 vier- maanders, dit zijn, de Minister heeft het zelf toegegeven, minderwaardige soldaten. Een compagnie krijgt nu e^h grooter aantal 8-maanders en een kleiner aantal 4-maanders, een aantal ongelijkmatig geoefende man schappen. jYVat zal de toekomst ge ven Men heeft het gezegdAVe zit ten met 't Leger in het moeras". En men zint op middelen tot ver betering. Maar sedert. 1901 hebben de Ministers niet veel kunnen doen. De centralisatie, die kanker, over laadt den Minister met werk. Hij heeft te weinig tijd voor zelfstandi gen arbeid. In deze tijden heeft de kritiek zich ruim baan gemaakt. Alles becritiseert 't Leger en een Militair, die in de Kamer komt, wordt direct als specialiteit be schouwd. Opbouwende critiek is nuttig; kleinzieligheden vitten zijn uit den booze. Vele zaken worden opgeblazen ten opzichte der leger- zaken, zelfs door Kamerleden. Spr. noemde ials voorbeeld 't bericht in de Pers: 96000 gulden zoek! Spr. keur; de het af, dat door „Land en Volk" zonder vooraf onderzoek dit bericht in de wereld is gekomen. JVat is de zaak In 1905 werd de rang van sergt.-maj.-titulair ingesteld, in on derscheid van den rang van sergeant dd. luitenant te velde. De verhoo- tpng in tractementen dezer veran dering bracht de vergissing. Er is in 't leger zooveel, dat ach ting verdient; daarom geen klein zieligheid. Men stelde het voor dat 't Volks leger de reddende plank zou wezen. De leuze: ,,'t Volksleger" ging er in. Velen maakten haar tot de hunne en dr. Kuyper stond aan 't hoofd der Volkslegermenschen. Hoe stelde men zich zoo'n Volks leger voor? Spr. gaat de programs der politieke partijen na en hare denkbeelden te dien opzichte. Legerorganisatie mag geen partij- zaak worden. Spr. verklaarde zich volkomen eens met hetgeen de heer Dfe Savornin Lobman daarover ge zegd heeft. De Vrijzinnig-democraten hebben een soort Volksleger omschreven. Zijn hunne denkbeelden te verwezen lijken 55e willen 75000 man weer baar maken. Dat is onbereikbaar. Zij bereiken hoogstens een volksbe wapening, hun troepen worden een bende, en spr., hoewel 6ok vooruit strevend, zou daar niet voor te vin den zijn. Voorbereidende oefeningen deugen ook niet. 't Leger van den V. D. B. zal bovendien zeer duur zijn. Het zou nog meer in 't moeras geraken. Ook de tucht zou er in on dermijnd worden, en de persoonlijke lasten niet verminderd. Hun leuze van „Volksleger" is valsch. Alen heeft ook gesproken van afschaffing van 't leger, doch elk zoo'n woord striemt den echten vaderlander. Tegen de mil. pragraaf der Vrije Liberalen heeft spr. dezelfde bezwa ren ongeveer als tegen dio van den V.-D. Bond. 't Defensieprogram der Liberale Unie is zeer vaag. Ver korte diensttijd en kaderplicht ko men er met elkaar in botsing. Hierna vroeg spr. wat de S.-D. willen v. d. Zwaag heeft het ge zegd: Geen man en geen cent. Zij zijn zeer vaag en willen alleenBe langrijke vermindering van mil. uit- gfcvfn. Dc S.-D. willen „afgchaüipg van 't, geweldsinstrument der kapi talisten". Het doet pijnlijk aan, zei spr., 't leger zoo te hooren betite len. Liever hoorde spr. hoe Behel over de zaak (der landsverdediging denkt. De landsverdediging waarborgt vele vrijheden, vele voordeelen. De so cialist als eenling zal evengoed va derlander zijn als een ander. JVaar om dan in gemeenschap anders zich voordoen dan hij als eenling is Bij het volksleger wordt maar steeds een wissel op de vaderlandsliefde getrokken. Volksweerbaarheid ligi te stuiptrekken. Het Zwitsersche volksleger is een inodel-leger. Maar ook daar heerscht tucht. Toch zijn er veel gebreken aan verbonden. Hier, nu de toeloop van vrywilli- ®e.r? afgenomen is, moeten we met miliciens alles doen. Liever heeft spr. allen 6-maanders dan 4- en 8- maanders. Dan kan iets aan kader vorming gedaan worden, want 't ka der is 't gebeente van 't leger. Spr. gaf daarna zijn definitie van 't volksleger. Ieder moet gelijke lasten dragen, dat is een begrip van so ciale rechtvaardigheid. Zij, die niet dienen, zullen diensten voor 't leger moeten verrichten of wel krijgsbe- lasting betalen. Het meest noodige is thans de afschaffing van het 4- maanderssysteem, dier schreeuwende onrechtvaardigheid. Hoe zal de dienst over de geheele natie zoo ge lijkmatig mogelijk kunnen worden verspreid Allen zullen 10 maanden in de kazerne blijven, 8 maanden len oefentijd en 2 maanden blijvend gedeelte. Spr. wilde die miliciens geen 8 jaar houden, doch 7 jaar en den 3en oefeningstijd laten ver vallen. Spr. wilde verder de loting afschaffen; doch de keuring strenger maken, men krijgt dan ook krach tiger jongelui. Verder 20.000 man indeelen d.i. 40 pet. der mannelijke ingezetenen op 19-jarigen leeftijd, in het 3e en 5e jaar wilde spr. een herhalingsoefening van 1 maand of iets minder. Dan zal een compagnie eens kun nen oefenen op oorlogssterkte, wat sinds menschenheugenis niet meer gebeurd is. De opleiding tot mili tiekader zou ook veel beter kun nen geschieden. Dan moeten we de manschappen tot kader kunnen aan wijzen, nu is het aanmelden. De op leiding van 't reservekader zou ook kunnen vervallen. De militieluite nant zal 12 maanden moeten dienen. Spr. wilde voorts een weerbelasting, bezuinigen op de uitkeeringen aan de familiën der miliciens, die tot f 560.000 zijn geklommen. Het Minis terie van Oorlog moet dit toezicht zelf ter hand nemen door de aan stelling van inspecteurs. Op 't ge bied der uitkeeringen bestaan erger lijke misbruiken. Thans bedragen de totale kosten 12500 man 8 en een halve maand a f261 is f3.262.500, 5000 man 4 maianden a f 147 is f 735.000. Totaal In spr.'s stelsel zouden de uit gaven bedragen 20000 man 8 maanden a f 246 is f4.920.000, thans f3.997.500, na deel f922.500. Bezuinigingen V. M. f 100.000, 3e heele lich ting f437.500, uitkeering art. 13 f 300.000, schietoefening f 60.000," f897.500 totaal. Spr.'s stelsel zou dus meer kos ten f25000, doch die zou hij vinden in een weerbelasting, die gemakke lijk 2 millioen zou opbrengen. Het, overblijvende zou hij noodig hebben voor de kustverdediging, mitrail leurs, enz. Spr. schetste ten slotte, wat er wordt van een land, dat niet zorgt, voor de landsverdediging. Slecht is hij, die zegt, dat we geen oorlog te vreezen hebben. Europa staat tot de tanden gewapend. AVe moeten sterk staan en krachtig gewapend. De taak der burgerij is liefde in te prenten voor Koningin en Land, voor Leger en Vloot. Er is in 't leger zooveel goeds, zooveel toewijding. Spr. eindigde zijn rede met een schets van 't Onafhankelijkheids beeld in de Vorstelijke Residentie en een krachtige opwekking voor be houd van 't. Vorstenhuis en Vader land. De vergadering werd o.m. bijge woond door den Voorz. der Nat. Ver. tot steun aan miliciens. Aan het debat werd deelgenomen door den heer K. Reyne, die vooral, aandrong op bestrijding van den có- teriegeest in het leger, die schade doet aan zijn populariteit, en J. A. v. d. Boom, die gymnastiek en turnen verdedigde, tegen wat de heer Schön stedt over de millioenen aan de li chamelijke opvoeding besteed, had. gezegd. De heer Breda Kleijnenberg, die de vergadering leidde, wees er op, dat het leger lijdt onder de indolentie, waartoe het, steeds levend in tijd van vrede, gedoemd is, en waardoor voor de meeste mensehen het nut van het leger verdwijnt. Maar bovendien is er een antipathie die zich uit in twijfel over het al of niet goed be steden van 't geld. Het volk moet daarin vertrouwen kunnen krijgen. Na. een opmerking van den heer Van Zalen, diende de inleider van repliek, en sloot de voorzitter onder dankbetuiging aan den spreker de vergadering. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gister te Utrecht gehouden openbare terechtzitting Tan den Centralen Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) werd o.m. uit spraak gedaan in de navolgende zaakbooger beroep van de Rijks verzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haar- SCHOTEN. HILLEGOM. LISSE. NOORD WIJK. f 3.997,GOO.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2