DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Bergmolen. Kinderhuisvesl 31-33, Haarlem Vastenbrieven. BUITENLAND. BINNENLAND. feuilleton. DONDERDAG 5 MAART 1908. 32ato Jaargang. No. 6829. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Monseigneur H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, behan delt in zijn vastenmandement van dit jaar de noodzakelijkheid van den godsdienst, om de zoo nog noodige tevredenheid onder de men- schen te brengen. Wie zonder geloof is, beschouwt dit leven als het eenige leven en zal ontevreden zijn en blijven, wan neer dit hem niet volop te genieten geeft. De oprecht geloovige Chris ten daarentegen gelooft, dat lijden en wederwaardigheden den mensch dikwijls dienstiger zijn dan voor spoed en rijkdom. Én duizenden religieuzen prediken onophoudelijk door hun voorbeeld en leven aan de wereld de twee deugden, die alleen een gewenschte oplossing van het sociale vraagstuk kunnen geven, t. w. onthechting aan het aardsche en liefde tot den even- mensch. „Daarom, Wij herhalen het, aar zelen Wij geen oogenblik onze be sliste overtuiging uit te spreken, dat bij de eischen naar betere le vensvoorwaarden, die in onze dagen steeds met meer aandrang gesteld worden, alleen de godsdienst ten slotte bevrediging en redding zal kunnen brengen. Om diezelfde reden heeft Z. H. Paus Leo XIII z. g., die genoemd wordt de Paus der werklieden, en ook de thans regee- rende Paus Pius X er telkens en telkens weer op aangedrongen, dat in de sociale vereenigingen steeds de godsdienst op den voorgrond zou staan. Daarom vermanen Wij op nieuw de leden onzer katholieke vereenigingen, dat zij toch trachten in die vereenigingen meer en meer het katholiek leven te bevorderen en de leden te doordringen van de waarheden en beginselen van onzen heiligen godsdienst. Dan, maar ook dan alleen, wanneer zij dit behartigen, zullen de vereeni gingen op den duur een zegen zijn voor ons volk. Vooral ook in de huisgezinnen moet meer en meer het godsdienstig leven worden be vorderd. In het huiselijk leven moet een godsdienstige toon heerschen. In den huiselijken kring immers worden de degelijke, diep overtuigde katho lieken gevormd. Zonder twijfel, de school en de christelijke leering kunnen en moeten veel bijdragen om het kind te doordringen van de waarheden van onzen heiligen gods dienst en te vormen tot een dege lijk katholiek, maar wanneer het kind thuis geen katholiek leven meemaakt, wanneer het nooit over godsdienst hoort spreken, wanneer vader en moeder nooit vragen aan het kind of het de waarheden van onzen heiligen godsdienst wel kent en begrijpt, dan kan het niet anders of het kind zal een oppervlakkig katholiek worden. Daarentegen, wanneer het kind opgroeit in een echt katholiek huisgezin, waarin dikwijls over godsdienst wordt ge sproken, vader en moeder steeds toonen op de eerste plaats to hechten aan het trouw vervullen van de godsdienstplichten, waar het steeds vermaand wordt om vóór alles God trouw te dienendan zal zonder eenigen twijfel het kind worden een degelijk en diep overtuigd katholiek, dat bij al zii a doen en laten zich zal afvragen, wat plicht en geweten gebieden en dat zal weten weerstand te bieden aan de taal der verleiders die, in het vooruirzicht van tijdelijk gewin, het van God en godsdienst trachten te vervreemden." -■Mgr. Ley ten, Bisschop van Breda, spreekt tot zijn diocesanen over de noodzakelijkheid van de veelvuldige H. Communie. Sinds de laatste twee jaren, dat is sinds de uitvaardiging van het aan Z. H. zoo dierbare Decreet heeft de H. Vader, die zich van zijn eerste optreden af een vurig y veraar voor de veelvuldige en dagelijksche Communie had be toond, als het ware niet opgehouden, zijne beste zorgen hiertoe aan te wenden, dat de ware leer der Kerk omtrent de H. Communie bij het geloovige volk immermeer ingang zou vinden en het naderen tot de H. Tafel overal zou bevorderd worden. En, zich verblijdend over de van vele kanten ontvangen me- dedeelingeu, dat de dagelij ksche Ccmmunie reeds begonnen was overvloedige vruchten af te werpen, deed de H. Vader den lOen April 11. een schrijven richten tot de Bisschoppen van geheel de wereld, om hen uit te noodigen, het be gonnen werk met alle kracht voort te zetten en door alle hun ten dienste staande middelen de geloo- vigen tot de veelvuldige en dage- lijhsche Communie te brengen. En opdat het iedereen blijken zou, met hoe vurig een verlangen de Paus was bezield, drukte Z. H. daarbij den wensch uit, dat ieder jaar in de Iloofdberk van ieder Bisdom openbare godvruchtige oefeningen gehouden en in alle Parochiekerken gezamelijke gebeden door degeloo- vigen zouden gestort worden, ten einde de veelvuldige en dagelijksche Communie immer overvloediger als een zegen en een buitengewone gunst van Gods goedheid te ver werven. Wat den H. Vader bij dit zijn onvermoeid streven bezielt en be weegt, behoeft geen verklaring. Niets anders is het, B. G., dan op de zekerst en kortst mogelijke wij ze waarachtig heil te bezorgen aan de menschheid, en, bij de voorrzet- ting van zijn grootsche levenstaak: alles herstellende in Christus, bo venal hulp en steun te zoeken in de innigste vereeniging aller chris tenen met Hem, in Wien onze God en Vader ons gezegend heeft met allen geestelijken zegen en in Wien zijn welgevallen zich heeft voorgenomen, alles te Instellen wal in den Hemel en wal op de aarde is. Dit immers, zoo schreef Z. H. nog kort geleden, dit is wel de kortste weg, om heil te bezorgen aan ieder mensch in 't bijzonder en aan da maatschappij in 't algemeen: alle christenen aan sporen om te naderen tot Jezus, tegenwoordig en levend in de H. Eucharistie. En in het reeds ge noemde .schrijven aan de Bisschop pen luidt het: te midden van de algeheele verflauwing der gods vrucht onder de katholieken is er zeker geen krachtdadiger genees middel te vinden, om de verflauwde christenen weer op te wekken tot eene meer edelmoedige liefde jegens God, dan de veelvuldige en dage lijksche H. Communie, waarbij de ziel Hem ontvangt, die de bron is van de meest brandende liefde. Genoeg, B. G.. om u eenigszins te doen begrijpen, hoe hooge ver wachtingen de Paus van het toe nemen tder H. Communiën koestert en hoe vurig Z. H. verlangt, dat het lofwaardig en Gode alleraan genaamst gebruik, om dagelijks in staat van genade en met een op rechte meening tot de H. Tafel te naderen, zich van dag tot dag meer onder de geloovigen verbreide". En ten slotte zegt Mgr. Leyten: „Is het Ons eeue oprechte vreugde te weten, dat onze opwekking van het vorig jaar niet zonder vrucht gebleven en het getal H. Commu niën in ons Bisdom aanmerkelijk vermeerderd is, op het voorbeeld van O. H. Vader diukken Wij hierbij den wensch uit, dat op den inge slagen weg met ijver zal worden voortgegaan. Daarom verklaren wij het ten slotte voor onzen uitdruk kelijk en wil, dat er in ons Bisdom altijd meer zal gezonnen worden op middelen het best geschikt, om de geloovigen te brengen tot een vurig verlangen naar en een veel vuldig gebruik van de H. Commu nie. Dat de [Priesters daarover spreken óp den kansel en daartoe aansporen iD den biechtstoel. Dat zij overwegen, wat er bij ouderen en jongeren, bij menschen van verschillende levensomstandig heden en [gemoedsstemming kan gedaan worden opdat zooveel doen baar Jezus dagelijks zijne geloo vigen aan de Tafel [zijner, liefde zie deelnemenen hoe er het best voor kan worden gezorgd, dat er geen te hoogej eischen voor de veel vuldige Communie worden gesteld en toch de goede en vrome stem ming niet door sleur en oneer biedigheid verloren ga. Wegens overvloed van copy blijft de Nalezing der Raadsver gadering tot morgen liggen. ENGELAND. De regeering verliest De liberale Engelsche regeering verliest zooals onze lezers weten met elke verkiezing telkens een stuk vanhare meerderheid. Als ze den zetel behoudt, dan is het( nog zoo dat de tegenstanders victorie kunnen roepenmaar meestal wordt haar meerderheid van vroeger een minderheid. En de meerderheid der tegenstan ders wordt ook steeds grooter. Zoo nu weer te Bashings. In 1906, bij de verkiezingen waarbij de li beralen zoo wonnen, werd deze zetel door hen verloren. Maar met een kleine meerderheid, als door een toeval, zei men. En ze hoopten dan ook, spoedig den zetel weer terug te winnen. Maar nu de unionist die in 1906 was gekozen, is afgetreden, hebben de liberalen niet alleen de plaats niet kunuen herwinnen, maar integendeel is de meerderheid der unionisten meer dan verdubbeld 't Begint er leelijk uit te zien voor het liberale bewind. En dat het nu daarenboven de Katholieken zoo tegen zich uit het harnas jaagt dooi de anticlericale onderwijswet, doet aan het Kabi- net-Bannerman veel kwaad boven dien DUITSCHLAND. Duitschland en de Congostaat. De gisteren door ons gemelde uitlating van den Brusselschen Matin" over de toegezegde hulp van Duitschland aan België en den Congostaat, wanneer Engeland naar de woorden van Sir Edward Grey „den uitvoer van de in strijd met de Acte van Berlijn geoogste ca outchouc door oorlogsschepen zou pogen te beletten", wordt in de Uuit- sche pers beslist ODjuist genoemd. Duitschland heeft geen enkele reden, om de gereserveerde houding, die het tot nog toe in de Congo- zaak heeft aangenomen, te verlaten. De „Voss. Ztg." schrijft die me- dedeeling in den Matin" toe aan het persbureau van den Congostaat, dat er naar streeft „de goede ver standhouding en de eenstemmigheid order de onderteekenaare der Acte van Berlijn te verstoren en in het bijzonder in'Engeland wantrouwen tegen Duitschland op te wekken." Hiertegen meent het blad ernstig te moeten protesteeren. FRANKRIJK. Le papa et son fits. In de plaats van den jongen Pranschen lawaaimaker Archim- baud, die tot deputé was gekozen naar men weet omdat hij zoo veel kabaal had gemaakt tegen de tracte- mentsverhooging der Kamerleden, maar die gebleken is den militairen dienst te hebben ontdoken, is nu tot deputé gekozen papa Archim- baud Het kiesdistrict bleef dus de familie trouw 1 Het zal nu te bezien zijn, of papa de gedragslijn van zoontje zal volgen! Curieuze dingen gebeuren er toch in Frankrijk 1 De vrijmetselaars-kerkdieven. Men zal zich herinneren, dat de Fransche „hooge" vrijmetselaar Thomas in Limoges een paar maan den geleden werd ontmaskerd als een van de grootste en brutaalste kerkdieven, die er ooit bestaan hebben. Hij stal en roofde, met inbraak en met list, tal van kostbaarheden uit de Katholieke kerken en ver kocht die te Parijs, Londen en elders. De vrijmetselaar-kerkdief heeft nu zes jaar dwangarbeid gekregen, een paar van zijn medeplichtigen twee en drie jaar. Wat gebeuit er met de gestolen kunstvoorwerpen Wel, die komen weer aan de Katholieke Kerk, zult u zeggen Pardon, die komen aan den StaatWant sinds Waldeck Rousseau, Combes, Briand, Clemenceau en consorten, heeft de Staat immers zich verklaard eigenaar van alle kerkelijke kunst- voorpen, die aan de Roomsche Kerk eigenlijk behooren 1 Onwillekeurig denkt men hier aan de historie van de kleine en de groote dievenThomas gaat de gevangenis in heel goedl Maar Briand is minister! De kosten van de Marokko-expeditie! In het aardige Fransche tijdschrift, „Lectures pour tous" komt een inierressante berekening voor aan gaande de kosten der Fransche expedities in Marokko. Van het Algerijnsche legerkorps staan 5200 infanteristen1000 ca- valleristen; 700 artilleristen; 350 beambten en sanitaire troepen; 2 300 inboorlingen en 460 officieren in het veld. Op den dag der mo bilisatie ontving ieder officier een maand soldij extra: ieder overste 678 francsieder majoor 459 francs iedere kapitein 345 fr. enz. Dat beteekent al eene uitgave van 150.000 francs. Bij de mobilisatie wordt tevens de koloniale soldij van kracht, d. w. z. de overste krijgt in plaats van 22.60 fr. 35.50 fr. toelagede luitenant 13.50 in plaats van 7.60 fr., enz. De onderofficieren krijgen ook dagelijks eene extra toelage van 1 franc en de soldaten van 10 centimes. Dan komen nog de inlandsche soldaten met hunne soldij van 1 25 francs per dag. Dat is per dag eene extra-uitgave van 2500 fr. voor de officieren, 800 voor de onder-officieren en 700 voor de soldaten. Buiten de soldij worden echter ook de rantsoenen verhoogd en op 750 gram brood, 500 vleesch of 300 gram geconserveerd vleesch, 25 centiliter wijn, 100 gram groen ten enz. vastgesteld. He 10,000 dag rantsoenen ieder sulbaltern offi cier heeft op U/2 en ieder straf- officier op 2 rantsoenen recht vragen ook eene uitgave van 15 000 fr. per dag. Dan komen nog 25000 fr. kosten voor de fourage. Het transport naar het oorlogstoo- neel loopt öök in de papieren en vraagt 60.000 francs. Zonder nu nog met de hooge kosten voor munitie en geschut te willen reke- kenen, kost elke dag in Marokko 19.000 francs, zoodat de 60 dagen van 1 Dec. tot 1 Februari eene uitgave beteekenea van 1.570.000 francs. Men houde wel in 't oog, dat dit alleen extra-uitgaven zijn. de gewone kosten komen hierbij niet in aanmerking! Dure politiedienst is het, die Frankrijk voor Europa's pleizier, en zonder er zelf wat bij te winnen, in Marokko waarneemt! ITALIË. Rome en de Grieksche kerk. Uit Rome komen tal van berich ten omtrent bekeeringen van schis matieke Grieken tot 't Katholicisme. Zoo heeft patriarch Cyrillus VIII die nog altijd in de H. Stad ver toeft, uit Jeruzalem een telegram ontvangen, waarin hem werd ge meld, dat in Salt, het Jabeo Galaad uit de H. Schrift in 't over-Jordaansche, 1200 personen hun verlangen te kennen hadden gegeven om tot 't Katholiek geloof over te gaan. Deze bekeeringen-in-ma8sa worden aan de viering van de Chrystomus- feesten te Rome toegeschreven. AMERIKA. De anarchisten. Een buitengewone actie is vaar dig geworden over de Amerikaan- sche anarchisten. Wat de aanleiding ervan is, is niet erg duidelijk, maar het is zeker dat tal van personen dreigbrieven ontvingen. O.m. kar- dinae) Gibbons en de aartsbisschop van New-York, voorts een aantal financiers en politieautoriteiten. Reeds hebben enkele kleinere aan slagen plaats gehad, en men vreest voor grootere. Nieuwtjes in drie regels. De Prinses-Weduwe Von Wied. Op de bezittingen in Nederland van H.K.H. de prinses-weduwe van Wied, geb. prinses Marie der Nederlanden, meer in het bijzonder h t Huis de Pauw en Bakkershagen gelegen aan den Leidschen straat weg, worden thans werkzaamheden van aanleg on onderhoud verricht, welke in de latere jaren tot't strikt noodzakelijke werden beperkt Men verzekert, dat een en ander in verband staat met het voornemen dat aan H.K.H. de prinses wordt toegeschreven, om niet steeds te Neuwied te blijven resideeren, maar voor het grootste gedeelte van het jaar met de prinsessen,haar dochters, haar verblijf naar deze goederen over te brengen. Prov. Staten van Utrecht. In bet district Breukelen hebben de Christelijke partijen, zooals te verwachten was, gewonnen bij de stemming voor drie vacaturen in de Provinciale Staten. 'Gekozen werden de heeren mr. H. J. Doude van Troos'wijk (c.-h.) met 2613 st.O. Knigge (r. k.) met 1967 st. en mr. H. J. H. baron van Boetzelaer (a.-r.) met 2569 st. Laat dat maar aal (Wordt vervolffü.) REUK HMRLEMSCHE COÖRANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Ahonderljjke nummers 1.81 0.05 PRIJS DER ADVERTENTllN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. i Koning Alfonso gaat de volgende week toch naar Barcelona. Hoe zal dat afloopen? De koning van Servië gaat in deze maand zoowaar een bezoek aan den Czaa: brengen! Weer een reuzen-ongeluk in Ame rika. Een school verbrand in Cleve- land.200 kinderen verbrand en vertrapt! Franco is bezig aan een boek over Portugal eu den toestand der laatste maanden in dat land. (Naar het Duitach.) 42). Ik geloof jeAan jou woorden twijfe len zou "aan de kracht van een engel twijfelen zijn. De houtvester Dohroe ontving de door zijn pleegzoon meegedeelde tijding met bevrediging, maar zomjer eenige geest drift, zooals dat de kleine, lieve Jütsa wel deed. Maar niet zoo vroeg vreugdevuren ont steken, zei hij op zijn fiegmatieken toon. Voor de tentoonstelling aangenomen is 't ding wel, maar of het de lui ook be valt, of 't geld opbrengt Dat is een an dere vraag. Dat moet men afwachten en zich daarvan niet dadelijk zulke groote illusies voorstellen. Ik stel er mij ook geen voor, maar mijn succes schenkt mij moed om verder te gaan, antwoordde Walter, die reeds den volgenden morgen weer afseheid van 't pleegvaderlijk huis nam, want een levendige lust weer aan den arbeid te gaan, stond hem niet toe te rusten. Van nu af bad Margiiet eiken avond met volle vertrouwen om Gods hulp, dat Walters werk tosh den bijval der kunstcritici mocht verwerven en alge- meene waardeering en de kleine Elsa ging geen bedelaar voorbij, zonder hem iets te geven, hoopte, dat de Hemel daardoor Walter's arbeid wel zou zegenen. Orloff poogde werkelijk Evaas slechts oppervlakkige opvoeding te verbeteren en wijdde zich vol ijver aan dat werk, vol belangstelling en geduld, doch spoe dig moest hij echter erkennen, dat het zijn jonge gemalin aan eiken lust ontbrak bet verzuimde in te halen. Nam hij uit zijn rijke bibliotheek een leerzaam boek, dan hoorde zij slechts verstrooid toe of trok een vervelend ge zicht en begon akelig te geeuwen, vroeg hij haar onder zijn leiding haar geringe kennis van pianospelen te vermeerderen, en moest zij een mooi nummer verschei dene malen herhalen, dan sloeg Eva plot seling dikwijls als een onbeholpen kind met beide handen op de toetsen en liep er van weg. Eerst liep Dimitri de vluchtende lachend .achterna en nam de zaak voor een grap op, maar verloor later 't genoegen in zulke onderbrekingen en sprak zich op onomwonden, tamelijke ruwe wijze daar over uit. Niet beter ging het met de taalstudie. Ook verdroeg Eva niet, wanneer hij haar op 't slechte gebruik van verscheidene vreemde woorden wee» en op haar vul gaire manier zich uit te drnkken op merkzaam maakte. O, God, laat me toch met rustHet is hier zonder dergelijke k weipartij en al vervelend genoeg 1 riep zij op een avond. Gij verlangt naar gezelligheid antwoord de hij, en ge wilt je nog niet eens de noodige regelen aanleeren, die 't verkeer met ontwikkelde menschen vergen Ik werd heel gaarne ontvangen en zelfs gevierd in zeer voorname kringen, voor ik jou leerde kennen, wierp zij trotsch tegen. Toen waart ge de „Bayduny", een nieuw opflikkerende ster aan den kunsthemel geweest, een pikant persoontje, dat men niets kwalijk nam en over wier naieve- teiten en dolle uitvallen men zich vroolijk maakte. Nu staat het iets anders met de zaak. Mevrouw van Orloff moet zoowel gasten als zij, die gasten ontvangen met de volmaaktste ontwikkeling eener we reld dame tegemoet kunnen treden. Zij mag niets doen of zeggen, wanneer men achter haar rug lachen zou of de schou ders ophalen. Haar voornaamste taak, is en biijft het, zich als de bezitster van een om dadellij k goed waardig voor te doen. Voor je daar voor niet klaar bent, kan ik ook jou wensch, het eenzame goed Eszernowsky in een plaats der gastvriendschap te ver anderen, onmogelijk vervallen. Jft- jij zoekt natuurlijk waar uit vluchten, wijl het je niet past. Ik zoek naar uitvluchten? onderbrak hij kaar heftig. Dat zou rae werkelijk voor de eerste maal in mijn leven ge beuren. Ik was tot nu toe gewoon, steeds ja of neen te zeggen, en zal deze gewoonte tot mijn laatsten adem moeten bijhou den, zoowel tegenover jou als anderen. Nu spreek je werkelijk alsof ik een be taalde dienstmeid zou zijn, die voor alles zwijgen moet, en niet je vrouw. Geheel en al onderdrukken laat ik mij niet! Dat is nu eenmaal mijn gewoontel Versta je? Noem jij het onderdrukking, wanneer men je leeren wil, je een schande wil besparen Schande? I-Ia, ha, ha! Waar ik mij slechts vertoonde, verdrong zich ieder om mij. Verbeeld je maar niet mij een bij zondere gunst te hebben bewezen, toen je met mij een verkeering aanknooptet. Ik zou mijn weg ook zonder jou welge maakt hebben en misschien een veel schitterender. Of een, die je in 't moeras gevoerd zou hebben. Of men in de modder verstinkt of in de verveling, dat is tamelijk wel hetzelfde. Dat kun je opvatten, zooals je wilt. Nu ben je mijne gemalin en zal je gehoor zamen. Zoo! Zal ik? Nu, dat komt er nog maar op tekort. Zij wa» op een gestikt kussen gaan zitten en keek met fonkelende oogen Orloff aan. Die heerlijk# sterren sehenen wel als gloeiende kolen «n haar kleur veranderde telkens. Mij voor immer en altijd in te kerkeren, dat zal nooit gebeuren. Daartoe ontzeg ik je 't recht. Een kerker als deze, zou bij menige vrouw een paleis zijn. Kan wel zijn! Dan had je ergens maar een huismusch moeten zoeken, die al blij is het dage- lijkscb brood en nog wat daarbij te heb ben. Mijn eischen zjjn en waren minder bescheiden en ik hoopte, dat gij ze be vredigen zoudt. Onder zekere voorwaarden ben ik niet ongenegen het te doen. Wanneer ik als een kind weer op de schoolbank zou zitten en op alles, wat jou invalt, ja en amen zeggen? Welnu, daar zul je geen succes mee hebben, je geeft mij je naam en je rijkdom en neemt daarvoor af mijn jeugd, schoonheid en mijn onaantastbaar groot talent. De inzet mijnerzijds was de prijs wel waardig is het evenwel ook den prijs van den inzet waardig? Dat ligt op mijn opvattingaan. Ik ver zwijg je geenszins, hoe ik op 't idee kwam ons beide levens aan elkaar te verbinden, en op welke voorwaarden en jij ver- klaardet daarmee accoord te gaan. Slechts je eigen wil is geschied. Wellicht, stelde ik mij uw huwelijk toch wel wat anders voor. Beantwoord slechts mijn vraag, Dimitri, heel oprecht, zeer waar. Wil je Ik weet niet, waarom ik het niet ze* doen I Bewoog je de liefde om mij ta verwer ven Wat anders Met deze wedervraag, die allerlei gis singen toelaat, ben ik niet terreden, doch herhaalWas het de liefde voor mij, die jou deedt besluiten mij te vragen? De dweeperij van een jongen, zooals Schiller die in zijn gedichten bezingt, ten minste niet. Heb je dat gedacht van een man van mijn jaren, die alles geno ten heeft en van alles verzadigd is Ge ontwijkt mijn vraag. We zijn beiden vandaag niet in staat, verstandig te praten. Goede nachtLaten wij dit thema voor- loopig rusten. Het werd ook den volgenden en de daaropvolgende dagen niet weer opgeno men. Evenzoomin bemoeide Orloff er zich evenwel mee, de jonge vrouw lust in het leven pogen te krijgen. Slecht geluimd sprak hij kort en barsch met zijn onderhoorigen, berispte dezen en genen en toonde zich bovendien zoo barsch en afwijzend, zooals Eva hem nog nooit gezien had. Immer nog op haar macht over hem vertrouwend, wilde zij Dimitri met schert sen en beminnenswaardige liefkozingen ophitsen, doch bereikte niets verder dan dat hij eindelijk ongeduldig uitvoerde en riep:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1