uavjdl.au voor rvsuunu- en ^.uiu-nuLL-Aivu. De Bergmolen. Uit de Statenzaal. BUITENLAND, Telegrammen. Kindephuiswest 38-33; Haarlem vrijdag 6 maart 1908. 32at0 Jaargang, fio. 6830 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. TeSdoonnummsr 1426. b ht'ö V, Te veel eer! F E U I L L ET O N. Nieuwtjes in drie regels. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.3-5 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTJfiN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. feit, fete »HCc „De Maasbode" heeft een opmer- lip,^ kenswaardig artikel over het verval 'ii de uiteenspntting der liberale nnt Partij I N aar aanleiding van het besluit van p 'len heer Reijne, om zich uit het Ijj c hoofdbestuur der Liberale Unie terug te trekken wegens de vrouwenldes- 6tf' rechtkwestie. Een deel van dat artikel waar We ten volle mee instemmen is onder onze rubriek „Wat anderen neggen" opgenomen. „De Maasbode" noemt echter den heer Reijne een aanstaand liberaal leider. Althans een voorganger. Die leider worden kan op het terrein tueschen Borgesiua en Tydeman;en dit terrein zegt het blad „ligt nu braak in de politiek." We gelooven: „de Maasbode" be wijst den heer Reijne te veel eer. De afgevaardigde voor Kampen doet Wel eens in jeugdige dartelheid een sprongetje ter zijde. En liefhebbert wel eens buiten de paden der groote politiekoch, Kampen is allesbehalve vast en de kamerontbinding staat om den hoek Van de deur! Maar in één opzicht is de heer Reijne volbloed-liberaal, Unieman en Borgesius-vereerderhij is anticleri- eaal op ende opl En als 't consigne gegeven wordt, markeert hij den pas: Voorwaarts, links 1 De heer Reijne is een gehoorzaam volgelingWie hem kennen, glimlachen om 't idéé: Reijne als leider Zoolang de heer Reijne zich anti- clericaliteit als 't eenig-practisch be ginsel denkt en zich daarbij de luxe Veroorlooft van allerlei onverwachte sprongen in de theoretische politiek, zoolang bewijst men hem waarlijk - él te veel eer, ooit een toekomstig leider in hem te zien! Nalezing van de Raadsvergadering. Einbarras de choix voor den Liadso verzicht-schrij ver En „van het goede te veel" Zoo dunkt het ons haast voor 'len lezer, die al het onvermijdelijk- lange verslag in ons blad van gis- 'teren doorworsteld heeft. Daaromvoor vandaag slechts énkele punten, die waarbij we onze opinie te zeggen hebben, uit de 3d agendanummers genomen. De «Sprokkels", gisteren onder 't Ste delijk Nieuws den lezer aangeboden, hebben daarenboven al verschillen de appreciaties gegeven, die we noo- dig geven moesten. „De Hout" eu hoe die er nu Uitziet tegen vroeger, dat is zeker Wel 't meest-interessante onderwerp Voor de meeste Haarlemmers. De Verandering van onzen Hout in een Open park tegen een wild, dicht begroeid bosch zooals het vroeger Was die verandering mishaagt Velen in Haarlem. Al zijn de opinies biet zoo overdreven als die van den heer Karei Reijne, die in een ingezonden stuk in een der stede- i lijke couranten „den Hout" van tegenwoordig inspireerend tot een (Naar het Duitsch.) 43). Voor ons trouwen zei ik je, dat er soms t 'lagen komen, waarop mij iedere scherts targt en verdriet, waarop ook elke lief- 'voojsing mijne stemming bederft. Roep teel» mijn woorden in je gedachte terug. Ik zal je niet weer lastig vallen, ant woordde Aj scherp en onvriendelijk en )vierp de deur dreigend achter hem dicht, 'n de verwachting, dat hij haai-achterna ijlen en deze ruwheid goed zou maken. Maar dat gebeurde niet. Hij bleef in zijn kamer en hield de deuren derzelve ge- j s'oten. 's Middags reed men naar tante Iwa nowna, die weer sukkelde en dat bezoek j erd nu dagelijks herhaald. Orloff besprak 'j'les met Mevrouw van Rustelli en wis- 'i°lde met haar van gedachten. Eva voelde, J at zij niet meepraten kon, dat zij geen pel kon nemen aan 't onderhoud dezer pi<le menschen, toen daar dingen ter .pfake kwamen, waarvan zij geen ver- "trui had. Haar hartstochtelijk temperament ont makte. Niemand zou aan de tusschen ''uitri en de barones bestaande ver- moppig walsje, tegen „den Hout" van vroeger opwekkend tot een mooi lied van Beethoven of Mendelssohn, noemde Maar al is de opinie over de reorganisatie van „den Hout" vrij afkeurend onder het publiek, al zegt men vrij algemeen„de Hout wordt leelijk" het wil ons toch voorkomen dat dit oordeel enkel en alleen het oppervlakkig oordeel is van het ondeskundig publiek. Oppervlakkig: omdat men daarbij niet denkt aan het-behoud en de bewaring en de verfraaiing voor later, wat voor een bosch en een boomaanplanting als „de Hout" is, toch noodzakelijk heeten moet; en ondeskundig, omdat de tuinarchi tectuur een wetenschap is, die niet met een „ik vind het niet mooi" kan worden afgebroken. Juist in het belang echter van den, laat ons gerust zeggenberoem den tuinarchitect die de verandering van onzen Hout bewerkstelligt, en om te voorkomen dat een ondes kundig, oppervlakkig oordeel ten slotte de „publieke opinie" gaat be heerschen waarvoor dan alles wijken moet, stukkeu als dat van den heer Reijne zijn daarvan de voorbode! daarom hebben we aangedrongen op publicatie van de deskundige, op de zaak ongetwij feld diep-ingaande zelfverdediging van onzen tuinarchitect door B. en W. En nogmaalshet verheugt ons, dat de Raad althans eenigermate de noodzakelijkheid inziet, om het publiek beter en vollediger te doen inlichten dan totnogtoe geschiedde. Dat het Rapport in zijn geheel ge publiceerd wordt iets wat som mige raadsleden om ons onbekende redenen niet wenschten schijnt er nog niet af te kunnen, we zullen het nu in uittreksel krijgen. In tusschen, we houden voldit behoeft nog geen bezwaar te wezen tegen het geven van al- geheele inzage ervan aan de PersDie publiceert waarlijk niet alles wat los en vast is, noch alles wat ze weet! Onbescheiden couranten.... ja, die zijn er! He laas hadden we onlangs in onze stad daarvan nog een voorbeeld bij de publicatie der Wielerfeesten, zeer ten schade van den goeden naam van en de goede gebruiken onder ons, Haarlemsche journalisten. Doch in gemeentezaken is dan toch controle genoeg en repres sieve maatregelen [zijn altijd bij eventuëele onbescheidenheid moge lijk. Dat zwaard van Damocles zou voor sommige collega's misschien juist goede resultaten hebben! Over de kwestie-Vermeulen (het geven van een bijslag op het pensioen der ex-directrice van het Stads Armen- en Ziekenhuis) is lang en breed geredeneerd. We kunnen het niet helpen, maar het standpunt van B. en W. handhaving der bestaande veror dening en het niet-ontvankelijk- verklaren van gevoelsargumenten, komt ons het eenig-juiste voor. En ook de beslissing van den Raad. houding iets onbetamelijks hebben kun nen vinden. Zij gingen alleen als goede vrienden met elkaar om, als broer en zuster, en steeds waren Iwanowna en Eva erbij. De laatste gevoelde zich even wel uitgesloten, ter zijde geschopt en daar door ontmoedigd. Lola was en bleef de ziel dezer avonden, die fijn-bescliaafde werelddame, die zich nooit op den voorgrond plaatste, nooit 't oogmerk had, anderen op den achtergrond te stellen, doch toonde steeds zich als de vrouw van volmaakte gratie en voornaam heid en die steeds op elk gebied zich thuis toonde in 't gesprek. Ik ga vandaag niet met je mee naar't goed Wolgowska, verklaarde de jonge vrouw op een achtermiddag. Ik heb hoofd pijn. Je zongt toch daarstraks nog. Wijl ik me niet erin toegeven wou, maar Veeleer zal verstrooiing je toch goed doen. Dat is wel mogelijk, antwoordde zij met een spotachtig vertrokken moud. Maar onder verstrooiing versta ik toch iets an ders als de bezoeken bij Tante Iwanowna. Dp jou zullen ze wel zeer prikkelend wer ken, dank zij Movrouw de Barones, maar naast jullie speel ik een veel te onbe duidende en overbodige rol, een rol, waar uit, zooals het in de theater-contracten, mijn persoonlijkheid niet in uitkomt. Laat Mevrouw van Rustelli, die de grootste aanspraak op je dankbaarheid Wil men met geweld een heel, heel bizonder geval zien in deze pensioenskwestie een geval dat wij na de toelichtingen van den burgemeester en den wethouders niet aan we; ig achten dan was de Raad aangewezen op het voor- stel-van de Kamp om aan de be doelde dame een gratificatie te geven. Dat was van de zijde der heeren Miedema en Snel tj es o. i. de eenig-juiste weg geweestgevoels- argumentatio die op een cadeautje werkt, en zoo ze dien weg van den beginne af gevolgd hadden, zouden ze, dunkt ons, meer succes gehad hebben dan nu I Dat de heer Miedema wil aftreden als raadslid omdat de Raad hem geen gelijk gaf, hebben we gisteren in onze „Sprokkels" al voldoende gebrandmerkt. Zóó doet geen ernstig, beginselvast man, in een college als de gemeenteraaddat doet men hoogstens bij een kaartclub of een dominopartijtje Den Midden-Europeeschen tijd heeft men uit het adres van den Raad aan de Tweede Kamer geschrapt Het belangrijkste is er dus uitge haald, en de heer Krelage had groot gelijk toen hij zeide, dat nu ook gerust het heele adres kon achter wege blijven. Want te betoogen dat de tydverwarring van tegen woordig een ding is dat zoo spoedig mogelijk moet worden opgeruimd, dat noemt men enfoncer une porte ouverte. Over het advies der Kamer van Koophandel, dat als overbodig en. bekend, terecht niet is gevraagd, spraken we gisteren in de „Sprok kels" alDa Kamer van Koop handel denkt als de heer Enschedé, doch B. en W. denken zooals de overgroote meerderheid in ons land, en zooals alle Middenstanders, en zooals tal van Kamers van Koop handel, waaronder óók de Leidsche 1 Al staat dat de heer Krelage had gelijk, en ons even te pakken nu j uist niet in het adres waar mede adhaesie werd gevraagd 1 Wat den heer Van de Kamp bewoog, om tegen de opinie van den Middenstandsbond en van al zijn vakgenooten en den lande in, den Raad voor te stellen juist datgene waarop het aankwam te schrappen uit het voorstel, is ons allesbehalve duiduidelijk Ten slotteover de houding van den wethouder van onderwijs tegen over de relletjes-makende Bond van Ned. Onderwijzers-heertjes, hebben we in de „Sprokkels" het noodige gezegd. Dat die krachtige houding van den wethouder ons pleizier doet, behoeft niet gezegd. De roode on derwijzersbond-leden willen nogal eens gaarne zich beroepen op radi calen steun, zelfs niet vergeefs. Dat een radicale wethouder zóó straf het gezag hooghoudt, relletjes on derdrukt, en zich door het Bonds- lawaai niet laat verdringen, doet ons dus te méér genoegen. Moge de heeft, buiten 't spel! gebood Orloff. Het schfjnt dus, dat het alleen een onbedui dend iets betreft en geen hoofdpijn, maar wanneer gij weigert mij te vergezellen. Ze trok haar schouders op, strekte zich op liet rustbed neder en bevochtigde haar voorhoofd met een sterk riekende odeur. Wanneer je me niet gelooven wilt, kan ik er niets aan doen, maar ik kon nu toch heusch niet meegaan. Zooals je wilt. Beterschap! Hij liet zijn paard zadelen, wiens hoef slagen spoedig in de verte wegstierven. Mevrouw van Rustelli bewoog hem, vroeger dan anders terug te keeren,daar hij verplicht was nu meer bezorgd voor zijn vrouw te zijn, al was zij ook slechts licht ongesteld. En nogmaals wil ik het je zeggen, Dimitri, v.oegde zij hem toe, terwijl ze hem tot in den corridor weg bracht. Gun Eva de vreugde barer jeugd. Sluit dat levenslustige wezen niet van alle verkeer met de buitenwereld af. Een beetje toegenvendheid in dit opzicht, zal ook haar plooibaarder maken. Despotisme verwekt tegenstand. Tegenstand? Dien laat ik nooit gelden en dien zal ik ook in dit geval breken Ik had het immers vooruit kunnen weten, dat zij geen raad van mij aanneemt antwoordde Lola treurig. Dadelijk daarop stond hij alleen. De lichte, helgekleede gestalte verdween in een der veelal stille gangen van het oude gebouw. Orloff besteeg zijn paard, dat hij nu heer Thielzélf oud-onderwijs-man, practisch, en dus door de ervaring geleerd waartoe het drijven van de helaas veelal revolutionaire en so cialistische jongere onderwijzers brengt zich in alle opzichten zoo ferm betoonen als wethouder BELGIË. Kerkelijk en burgerlijk huwelijk. De bekende Katholieke staats man Karei Woeste heeft in België een wettelijken maatregel voorge steld, die voor de Katholieken nood zakelijk mag heeten. Het betreft n.l. een wijziging van art. 267 van het Strafwetboek, waar door den bedienaar van den gods dienst verboden is, het Kerkelijk huwelijk te voltrekken voor de bur gerlijke huwelijksformaliteit. Eenzelfde verbod bestaat ook, naar men weet, ten onzent. De heer Woeste stelt nu voor dit verbod in geval van doodsgevaar van een der beide partijen op te helt'en. Niets redelij kers immers dan dat in zulk een geval d6 geestelijke het kerkelijk huwelijk mag voltrek ken zonder straf te beloopen! Dezer dagen had zulk een voorval plaats te Overboulaere in Vlaanderen. De kapelaan, die vergeefs wachtte op dSn burgerlijken ambtenaar, voltrok op het laatste oogenblik nog een huwelijk waarbij een der partijen stervende was. De kapelaan werd volgens de wet, zij het ook tot leedwezen van den rechterveroor deeld: het wetsvoorstel-Woeste komt in zulk een geval te hulp. Ten onzent hebben we zulk een geval ook al eens gehadeen wets ontwerp als het bedoelde zou ook ten onzent geen overbodig iets en zoo rechtvaardig mogelijk zijn! DUITSCHLAND. Het bloc en de koloniën. Men kent de wordingshistorie van het Duitsche anti-centrums- bloc: de door de regeering ge- eischte spoorweg- en troepenuitbrei ding in Duitsch-Zuid-West-Afrika, welke de centrumsmeerderheid wei gerde. Dernburg, de nieuwe koloniale secre'arisjwien deze historie erboven op heeft gebracht, begint datzelfde spelletje nog eens. Meer spoorwegen vraagt hij, en meer troepen, nu in Oost- Afrika. 't Mooie is, dat een en ander vroeger door liberalen en nationalen is geweigerdmaar het bloc is nu voor deze heeren werkelijk een „blok aan het been" geworden. Ofschoon de liberalen nu al ver tellen dat de uitbreidingscredieten niet noodzakelijk zijn, zullen ze toch wel eindigen met alles toe te staan Ze hebben zich eenmaal gebonden. En regeering en bloc zitten aan elkaar vast, tegen -wil en dank Wat 'n verheffende politiek! langzaam draven liet, want 't verlangen naar Eva dreef hem niet naar huis. Het was reeds tamelijk laat, toen hij 't goed Ezsernowsky bereikte, vroeg hoe de ge nadige vrouw het maakte en vernam dat zij eenige uren geleden reeds koetsier Stipen had laten voorrijden en was daar na vertrokken. Heel goed 1 zei Dimitri, en liet elke ver dere vraag achterwege. Middernacht was al voorbij, toen de wagen door de koetspoort reed. De deu ren werden geopend, en gesloten, het ruischen van zijden kleeren werd hoor baar en de echtgenooten stonden plot seling tegenover elkaar. Elegant en stra lend schoon, de wangen gloeiend, een lachje om den mond, zoo begroette Eva den somber kijkenden gemaal. XVII. Waar ben jij geweest? vroeg Orloff. Naar Camorgs, antwoordde zij. Het is reeds zeer lang geleden, dat zij ons haar tegenbezoek maakten. Daarom ben ik er vandaag heengereden. Ze lieten me niet eerder weggaan. En je hoofdpijn? Je zei toch immers zelf, dat verstrooiing zeer goed was. Mijn hoofdpijn nam later iets af, en toen kwam ik plotseling op het idee Blijf bij de waarheid en spreek niet van een plotselingen inval I onderbrak hij barscli. Jou plan was vooraf gemaakt, MAROKKO. Spaansch verzet. .Europa's houding. Spanje heeft nooit veel op gehad met de agressieve Marokkopolitiek van Frankrijk, dat weet men. En nu dan deze ook een nieuwe faze is ingegaan en men heftig zal gaan aanvallen, is de Spaansche pers allerscherpst Thans, nu de ware voornemens van Frankrijk ondanks alle looche ning zoo duidelijk aan het licht komen, heet het, moet Spanje, als teeken van protest zijn troepen uit Casablanca terugroepen De Cortez-zittingen zullen in de komende weken waarschijnlijk le vendige debatten te hooren gege ven aangaande deze kwestie. Tevens wordt uit Parijs gemeld, dat Pichon, na afloop van den jong sten ministerraad, den Franschen gezanten bij de signatuurmogend- heden der Algeciras-acte, telegra fisch heeft opgedragen, den betref- fenden regeeringen m6de te deelen, dat de Fransche regeering verster kingen stuurt naar Marokko. Reuter seint uit Berlijn, dat deze mededeeling „gereserveerd, koel- hoffelijk" te Berlijn is ontvangen. HONGARIJE. Macedonische spoor-plannen, De Hongaren steunen Oostenrijk sterk in de Balkanpolitiek. En zijn woedend op Engeland: von Aehren- thal heeft gisteren naar Reuter seint in de Hongaarsche delegatie een krachtig bewijs van steun ge kregen met zijn politiek en hem is de raad gegeven, ondanks Engeland en Sir Edward Grey's kijven, voort te gaan met de spoor-plan nen. TURKIJE. De Sultan schrikt! We tfeiden al, dat de Sultan van Turkije over Engeland's bedreiging met een onafhankelijk Mace'donië allesbehalve gesticht is. Hij heeft zich nu, naar de Duitsche bladen vertellen, de redevoeringen van Sir Edward Grey en Lord Fitzmaurice woordelijk laten tele- grafeeren. Een van de hoogste Turksche hoogwaardigheidsbekleeders ver klaarde den „Frankf. Ztg. "-corres pondent te Konstantinopel, dat men in Yildiz Kiosk in de hoogste mate onthutst was over de wijze waarop Engeland in de verhoudingen van een souvereinen staat trachtte in te grijpen. Nooit zou de sultan een hem door de groote mogendheden op gedrongen generaal-gouverneur voor Macedonië aanvaarden, om 't even of deze Christen of Mohammedaan is, zeide de se Turk. Maarde Zieke Man heeft al meer dingen moeten doen, die hij „nooit" doen zou AMERIKA. Het reusachtig ongeluk te Cleveland. De noodlottige brand van een sehool te Cleveland in Ohio, waar van we gisteren onder de drieregel- voor ik wegreed en je ziekte was slechts voorgewend Jij woudt niet met mij mee naar Iwa nowna Walzowska, daar je hooptet je op andere wijze beter te zullen amuseeren en zoo verzont je deze leugen. Het bekoorlijke gelaat der jonge vrouw verkreeg een trotsche, onaangename uit drukking. Nu dan, waarom zou ik mij dan ook nog lang verdedigen riep zij met scherpklinkende stem uit. Zeker wilde ik niet en zal van nu of niet weer wil len Verstaat gij! Ik zal «nooit, nooit, nooit, meer willen, maar zal mij ook evenmin hier laten opsluiten en mij doo- delijk vervelen. Ga jij uws weegs, en laat mij den mijnen gaan. Wat hebt gij mij overigens te verbie den Gij steldet mij zelf bij de Canorgs voor. Omdat ik ze als buren niet geheel en al passeeren kan. Doch dat een nader verkeer met hen mij ongewenscht voorkwam, zei ik je en verzweeg ook den reden geenszins. Ja wel, ik weet het, wijl zij verre ver wanten van de Grimalskys zijn en je neef er dikwijls komt. Ik wil ook tevens zoo openhartig zijn en je meedeelen, dat ik Wladimir daar aan trof en een zeer aardigen, bescheiden en sympathieken jongen man in [hem leerde kennen, die het diep betreurt, dat jij hem ongenegen bent. Dat geloof ik wel, zei Dimitri, om wiens berichten spraken, was het gevolg van het te fel stoken van een kachel. De zes verdiepingen liooge school brandde zeer snel uit. De onderwij zers beproefden de orde onder de kinderen te bewaren, doch toen deze laatsten de vlammen zagen, drongen zij in doodsangst naar de eenige deur, die naar buiten leidde, maar deze werd spoedig door hun verminkte lichamen afgesloten. Meer dan 100 jongens en meisjes van 7 tot 10 jaar waren op de 3de verdieping opgehoopt en schreeuw den in hun vertwijfeling voor de ven sters, terwijl men met de brand ladders hen niet bereiken. Het aantal der omgekomen kin deren wordt nu opgegeven als 180. Tijdens de paniek wierpen zich 15 kinderen uit het venster. De meesten hunner werden deerlijk gewond op genomen; 3 meisjes vonden op die wijze den dood. Een zekere Upton heeft 18 kin deren gered. Toen hij o.a. een meisje uit het brandend gebouw wilde redden en het bij den arm greep, scheurde de arm van het lichaam loszóó ver had het vuur zijn vreeselijk werk al verricht. Upton viel van zichzelf, toen hij het kinderarmpje in de hand hield. Men moest hem wegdragen. Hij heeft ernstige brandwonden. Een van de geredde kinderen heeft verteld, dat de kinderen, die uit het gebouw snelden, over de lijken hunner kameraadjes moesten loopen 1 Koning Edward is naar Biarritz. Hij bezocht eerst nog zijn zieken eer sten minister Campbell Barmerman. Einde van deze maand zal te Genua de eerste Italiaansche katho liekendag plaats hebben. Een samenkomst der koningen van Engeland en Italië, op zee bij Si cilië, is op til, naar het heet. Vier verdachten van den aan slag op den Sjah zijn gevangen ge nomen in een tempel. BRUSSEL, 5 Maart, Minister Schollaert heeft heden na een laatste gesprek met koning Leopold bij de Kamer een aanvullingsstuk behoórende bij het verdrag tot overneming van den Kongostaat ingediend. (Het stuk is in zijn groote trekken overeenkomstig we reeds hebben gemeld) De kroonstichting vervalt, tegen een jaarlijksche uitkeering van 120,000 fr. aan prins Albert en van 75,000 fr. aan prinses Clementine, de verplichting om de concessies, verleend aan de American Congo Company en de Campagnie fores- tiére alsmede de belofte van de concessie van grondgebied aan de zending te eerbiedigen. De koning houdt in volledig bezit 40,000 H.A. in Majoembe, waar hij proefnemin gen met gewassen zal houden. BRUSSEL, 6 Maart. Nadere bij zonderheden over de Congo over eenkomst zeggen nog lippen nu weer dat gewone, spottende lachje speelde. Hij heeft reden zich over mijn onge negenheid te beklagen, jij evenwel niet minder haar te zegenen. Zij haalde haar schouders op. Houdt gij het voor onmogelijk, dat ik ook zon der jou praal en rijkdom zou genoten hebben? Mijn glansperiode begon juist aan te vangen, toen gij mij van daar weg- voerdet en wel, zooals ik het nu inzie, niet uit liefde, maar om twee personen, je neef en de Barones een poets te bak ken! Gij moest je vermogen aan iemand anders vermaken, opdat het ten slotte niet aan Wladimir zou komen eu wenschtet als de verpersoonlijking van een egoïst, het uiterst noodzakelijke met het aange name te vereenigen. Mij vondt ge aardig, begeerenswaard en hieldt mij voor onnoo- zeler dan ik ben. Dadelijk hadt ge je keus gemaakt. Ik ben evenwel geen Marionet, die danst, wanneer men aan 't touwtje trekt. Ik ben geen zottin, die steeds bukt en zioh door jou laat behan delen als een slavin, die haar eigenwaar de niet schatten kan. Wat mij als Mevrouw van Orloff, als meesteres van Ezernowsky, past, daar maak ik nu aanspraak op en betwist je het recht, je het te weigeren, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1