Sociale Berichten Uit den Omtrek. Stadsnieuws. De Koning van Wuriemberg te 's-Gravenhage. Men meldt uit 's-Gravenhage Z. M. koning Wilhelm II van 'urtemberg is gisteren ochtend per aitsspoor ten ongeveer halftwaalf •e in de residentie aangekomen, q einde, gelijk gemeld is, enkele i.gen de gast te zijn van H. M. Koningin-Moeder. H. M. de Koningin Emma be- oette den Vorst., Haren verwant, het plankier voor de koninklijke ichtzaa', waarZ. M. eveneens ver- elkomd werd door de priDses van ek. Tot deze ontvangst, uitsluitend •or verwanten, bepaalde zich de groeting van Z. M., wiens komst oals men weet, uitsluitend een miliebezoek geldt. De Koning reisde in een salon- igen van de Wurtembergsche oorwegmaatschappij en was ver zeld van slechts één heer zijner >f houding. In gesloten rijtuig reed de vorste- ke familie naar het paleis van M. de Koningin-Moeder, t koninklijk Echtpaar en de Hoofdelijke Omslag. Men meldt uit 's-Gravenhage: De heer Ter Laan kondigde een orstel aan om voortaan zoowel M. de Koningin als Z. K. H. n Prins der Nederlanden te doen nslaan in den gemeentelijken ofdelijken omslag. Prov. Staten van Noord-Holland. Gisteren had te, Weesp de ver ging plaats voor een lid van de ov. Staten (vacature mr. Th. lemskerk). Candidaat werden ge ld de heeren D. J-. van Houten V. H. Rutgers (ant.-rev.) en N. Veen, gesteld door de nieuwe 'tij der erfgooiers. ilster Bevers en de St. Vincentius- Vereenigiog. Minister Bevers heeft per circu it aan alle conferentiën van den Vincentius tl Paulo kennis ge ren van zjjn ontslagname als esident van den Hoofdraad der reeniging van den H. Vincentius Paulo in Nederland. i)e groote en zware verplichtin- van het ministerambt maken hem te eenenruale onmogelijk presidentschap te blijven ver- llen. Uit de Staats-Courant. ivon. Besluiten. Benoemd met ang van 16 Maart a. stijdelijk adjunct commies bij hetdepar- lent van justitie, H. J. van der en, civiel ingenieur te Hilversum, lenoemd: tot officier in de orde i Üranje-Nassau, de heer L. J. mbach, waarnemend hoofdagent Koninklijke Paketvaart-maat- appij in Nederlandsch-Indië. levorderd: tot commandeur in orde van Oranje-Nassau de heer A. Liefrinck, lid van den raad Nederlandsch Indië. Servol ontslag verleend aan A. Talma, minister van landbouw, verheid en handel, te 's Graven- je, en R. van Zinderen Bakker, Busf um, op hun verzoek, als lid de Centrale Commissie voor Statistiekaan dr. J. M. A. amps, op zjjn verzoek, als direc- r van en leeraar aan de Rijks rgore burgerschool te Roermond. Vudientiën. De gewone audiëntie i don minister van financiën zal Donderdag 12 Maart a. s. niet ats hebben. Je gewone audiëntie van den uister van marine zal op Vrijdag Maart 1908 niet plaats hebben. iet Duitsche oorlogsschip Moltke, Men meldt uit Vlissingen Iet Duitsche oorlogsschip „Molt- kwam gisterennacht op de reede ier, alwaar het schip ankerde, lien het stormweer dit niet belet, de „Moltke" hedenochtend op haven komen. ^ader wordt gemeld, dat de „Molt vermoedelijk acht dagen te ssingen zal verblijven. Nias. .'6 correspondent van de „N. R te Batavia seint de volgende ?graiumen Itafkapitein Baerveldt is met 4 gades marechaussees naar Nias •trokken ter verkenning en paci- itie. Mentawei-eilanden. Luitenant Van Loenen is met 4 gades marechaussees naar de ntaweieilanden vertrokken. Atjeh. Lerst gisterennacht is een bende i 60 man ons etablissement te binnengedrongen om wapens te ven De bende liet 4 dooden en gewonden achter. Wij leden geen liezen. Ie N. R. Ct. teekende daarbij aan: Ylweor ren onaangename verras- g uit Atjeh. Het op de Oostkust egen Idi, waar de staf en een achémeut van het derde garni- nsbataljon van Ajeh en Onder- •righeden, ter sterkte van 4 of- eren en 74 man, is gelegerd, itte men te behooren tot de vrij wellustige streken. Wel zijn daar nog eenige bendenhoofden aan het werk, maar de bevolking begon reeds tot die bende behoorende personen uit te levoren. Het bru tale stukje door de bende, waarvan ons telegram spreekt, uitgehaald, is dus een leelijke tegenvaller. Het door den vijand behaalde succes is blijkbaar echter gelijk nul geweest, Gemengde Berichten. Diefstal op een postkan toor. Het was reeds enkele malen voorgekomen dat er te Hansweert op bet postkantoor geld gemist werd zonder dat men te weten kon komen waar deze kleine bedragen bleven. Zaterdag hadden de directeur en de klerk zich verdekt opgesteld, ter wijl een eerst kort aangestelde hulp besteller alleen in de bestellerska mer was, en het mocht hun geluk ken dezen besteller op heeterdaad te betrappen. De politie heeft P. B. Zondagmor gen naar Middelburg getranspor teerd. Avonturiers. Een drietal min derjarige knapen uit Rotterdam had den zich aldaar laten insluiten in een. wagen van den Circus Carré, die naar Aken vertrok. De Duitsche politie zette de knapen over de gren zen. Door de zorgen van de gemeen tepolitie te Maastricht zijn de kna pen Haar hunne ouders te Rotterdam overgebracht. Werkloos. Gisterenmiddag is de stoomtimmerfabriek „De Snel heid", van de firma v. Wijngaar den Co., te Weesp, stop gezet. Al de werklieden welke er nog werk zaam waren, een 50-tal, zijn voor loopig ontslagen. E e n z w e r v e r. Zondagmiddag is te Rotterdam ten gevolge van uit putting ineengezakt de smidsknecht Th. B. uit Maasland. De man zwierf te Rotterdam eenige dagen dakloos rond en is Zondagavond overleden. De f 100.000. Begin Februari viel de hoofdprijs van f 100.000 dor Staatsloterij op een heel lot bij den collecteur B. te Rotterdam, door hem aan een onbekende verkocht. Tot. heden is de prijs nog niet af gehaald, en zijn ook de pogingen, om den gelukkigen winner te vin den, vergeefs geweest. Zooals bekend, vervalt na 3 jaren deze prijs aan het rijk. Een 100-jarig e. Zondag vier de mevr. de wed. BeeckmanScliel- tus te Apeldoorn, haar lOOsten ver jaardag- Van verschillend^ kanten werd de dame met deze zeldzame gebeurtenis gelukgewenscht, ook door het hoofd, der gemeente. Zij verheugt zich in een uitstekende ge zondheid en verricht nog verschil lende bezigheden, zelfs naaien zon der bril. Do ouders van de jubi- laresse zijn in de 90 geworden, ter wijl haar broeders, generaals bij ons leger, op ruim 80-jarigen leeftijd stiei'ven. Verduistering. Men meldt uit RotterdamOp het Stationsplein is op verzoek van den commissaris der 4e sectie te Amsterdam aange houden de 22-jarige boekhouder B. M. uit Amsterdams verdacht van een verduistering van 50. Gevangene ontvlucht. Men meldt uit Arnhem: Een gevangene op transport uit Utrecht hierheen is uit het raampje der retirade van trein 205 geklommen en ontvlucht. Onbegrijpelijk, dat op het trans port niet beter toezicht wordt ge houden. Het is niet de eerste maal, dat een gevangene op die wijze ont komt. S1 a a p z i e k t e. Te Hazerswoude is een 72-jarige vrouw overleden, na 6 dagen achtereen geslapen te heb ben. zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. In betrekkelijk korten tijd is dat in die gemeente het tweede geval. B e d r i e g e 1 ij lc e bankbreuk. Te Maastricht zijn gisteren 2 per sonen H. en J., gearresteerd, ver dacht van bedriegelijke bankbreuk. Groote brand te Water graafsmeer. Zondagavond om streeks half zeven kwam Water graafsmeer in rep en roer dooi brandalarm. Op den zolder van het perceel Mid den weg 171, bewoond door den dia mantbewerker De Vos, die in dal gedeelte van zijn perceel een broed machine heeft staan, was brand ont dekt, waarschijnlijk ontstaan dooi een defect aan liet zoo juist genoem de apparaat. Terwijl de inwoners van het per ceel vluchtten, greep het vuur met groote snelheid om zich heen en tast te, aangewakkerd door een feilen zuid-westenwind, ook de naastgele gen perceelen 109 en 173 aan, die evenals 175 met liet brandende huis onder één kap lagen. Van deze drie was echter alleen no. 173 bewoond door den industrieel, den heer Zftr cher. De gemeentelijke vrijwillige brandweier kwamj volijverig ter plaatse en tastte onder leiding van den burgemeester, den lieer J. C. de Wit, het vuur met slagen op iwee handspuiten en twee brandkra- nen welker aantal eerlang in de gemeente aanmerkelijk vermeerderd zullen worden aan. Ofschoon er flink water voorhanden was onder grooten druk en men dus de bran dende verdiepingen goed kon bereiken, woedden de vlammen voort, zoodat 171 geheel uitbrandde, en van 173 en 169 de bovengedeelten. No. 175 bleef gespaard, doch be kwam alleen wat waterschade. De huizen in eigendom toebe- hoorende aan de Maatschappij „N.- Holland" zoo ook de in de door den brand beschadigde perceelen aanwezige boedel, aaren verzekerd. Branden. De bakkerij vaii den heer Brugman in de Bergstraat te Doesbui'g is afgebrand. Zondagavond brak brand uit in eene behuizing aan de Nieuwst ad te .Weesp, bewoond door Quint. Het huis brandde geheel uit. Oorzaak het omvallen van een petroleum lamp.; Alles was verzekerd.; Sociale Week. Naar de „Maasbode" verneemt zal de dit jaar te Rotterdam te houden Sociale "Week uitsluitend gewijd zijn aan de behandeling der „Sociale „Gemeentepolitiek" welk vraagstuk door diverse sprekers in al zijn onderdeelen zal worden beschouwd. Het Si. Joseph-Comitê. Geliik reeds voor drie maanden ongeveer in de dagbladen is mede gedeeld, werd in opdracht van hei Doorluchtig Episcopaat opgericht het St. Joseph comité, Centraal-co- mité tot behartiging der belangen van de R.-K. Nederlandsche arbei ders in Duitschland. Dit St. Jo- sepheomité, waarin elk bisdom ver tegenwoordigd is en waarin de Hol- landsche missionarissen, in Duitsch land werkzaam, adviseerende leden zijn, stelt zich ten doel het stoffelijk maar vooral het geestelijk welzijn te bevorderen onzer R.-K. Neder landsche arbeiders in Duitschland. Dit comité zal trachten zijn doel te bereiken door bevordering van het missiewerk, door oprichting van St. Josephvereenigingen, waarin de vaste arbeiders worden voorbereid tot het Duitsch vereenigingsleven en waarin fondsen ten nutte der le den worden tot stand gebracht enz. Zeer gaarne is dit comité bereid al de gewenschte inlichtingen om trent kosthuizen enz. te geven. Dui delijk is het echter, dat dit, vooral in het begin, niet gaan zal dan over plaatsen, waar een St. Josephveree- niging bestaat en een Hollandsehe missionaris geregeld werkzaam is. Op vier plaatsen is dit het geval. In Sterkrade, Duisburg, Oberhausen en MülheimStyrum. Waar kan men nu die inlichtingen verkrijgen F Het bureau van informatie is ge vestigd in het Klooster der Eerw. Paters Capucijnen te Babberich, Oud-Zevenaar. Wanneer over meer plaatsen in lichtingen kunnen verschaft worden, zal dit aanstonds in de bladen ge meld worden. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. Zondag 8 Maart hield de raad van Afgevaardigden van het Ned. R.-K. Secretariaat von Spoor- en Tramw.- personeel haar eerste bijeenkomst van dit jaar te Utrecht in 't St. Jo- sephsgebouw De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet te 4 Va uur, heet allen welkom, wijst op de kracht welke van deze orga nisatie, als zijnde de sterkste vak organisatie van ons land, moet uit gaan en stelt in 't licht dat tot iiet ophouden van hare eer, de R.-K. organisatie in alles moet trachten le leiding te houden, zooals hij ver kiezing van gi oepsvertegenwoordi- gers en dergelijke. Na deze inlei ding geeft de Voorz. het woord aan den W- E. H. Kapelaan A. Mut- laers, bondsadviseur. Punt I der igenda: bespreking over 't inwen dige leven der organisatie. In zeer juist gekozen bewoording eu duide lijke voorbeelden stelde de Eerw. spreker in hoofdzaak in 't licht: 1°. Dat er bij het Secretariaat 2 wetgevingen bestaan, n.l. 1°. de sta tuten en 2°. de besluiten, genomen door en op de vergadering van afge vaardigden. Dat door aldien het Hoofdbestuur, indien door locale af- leelingen tegen die wetten wordt gezondigd, de bevoegdheid heeft niertegen op te komen. B.v.een af deeling welke er leden op nahoudt, lie ten schande zijn, wat hun ze delijk gedrag betreft, voor 't Se cretariaat, zullen door 't Hoofdbe stuur kunnen worden geroyeerd. 2° wijst Z. E. er op, dat de leden hun afdelingsbestuur in alles moeten raadplegen, alvorens zich tot 't H. B. te wonden, alsmede dat de afdee- iingsbestnren verplicht zijn hun le den in alles met raad en daad ter zijde te staan. Een en ander is re ien waarom de Vakafdeelingen nog niet werken als wel mocht, als gun stige exceptie in deze noemde Z. E. de Vde vakaf de.eling (Centrale Werkplaatsen). Ook werd in 't licht gesteld den onvermoeiden ijver van onzen Secretaris doch wegens de groote uitbreiding is noodig gewor den, aan dezen een schrijver, uitslui tend voor copieerwcrk toe te voe gen. De Eerw. spreker maande ver der aan tot het bespreken op de afdeolingen, hoe de contributie, wel ke verhooging eischt, het best tc verhoogen, zooveel mogelijk voeling te houden door de afd. met H. B. en vraagt van elk lid, zich toch van den waren organisatiegeest te doordringen, en geen Jan Salieman te zijn, doch elk lid zorgc naar zijne krachten propaganda te maken voor onze Heilige zaak. Nog deed Z. Eer waarde mededeel ing dat in Rotter dam zulk eene gunstige actie werd gevoerd onder het Trampersoneel, waar dan ook een uitgestrekt pro- pagandaveld voorhanden is. Ruim 800 trammannen waarvan 500 Ka tholiek. Een luid applaus beloon de Z.Ecrw. voor zijne schoone, leer zame voordracht. De Voorz. dankte hierna de Eerw. spreker met eenige hartelijke woorden en maakte mel ding van een bereids ingekomen mo tie van de afd. Haarlem, waarin afkeuring werd uitgesproken over het optreden der schoenmakerspa troons te Hilvarenbeek en finanti- eelen en moreelen steun werd ver zocht voor de uitgestoteneneene collecte door den voorsteller staan de Ide vergadering gehouden ten bate dier uitgestotenen, bracht f 8.166 op. Hierop Volgde, na veel discussie over al of niet voorlezen, de voor lezing van de conceptreglement voor- het Herstellingsoordfonds en de Steunkas. Onder deze voorlezing word de uitslag onderzocht van de ingekomen stembrieven voor de be stuursverkiezing in 't H. B. Uitslag: gekozen Hcllemons, vice-voorz., met 61 van de 90 st. Bestuursleden: Ro- zeman en (Wonders, resp. 72 en 47 van de 89 én 85 stemmen. Na behandeling- van nog eenige huishoudelijke zaken werd de verg te haff 5 gesloten me_t den Qhriste- lijken groet. HOUTRAKFOLDER. Een artesische put. Van ge meentewege wordt op het voormalige eiland „Ruigoord" een artesische put gemaakt met pomp, ter voorziening in de behoefte aan werkwater. Aanvankelijk dacht men op 80 voet diepte reeds bruikbaar water te zullen verkrijgen, doch weldra bleek dat naen door een zeer groote en harde kleilaag moest heen boren, zoodat men eerst op een diepte van 147 voet aan een zandlaag kwam, waaruit wa ter opwelde/ Men vermoedt dat na eenige zuive ring de pomp op deze diepte wel voldoende water zal blijven geven. Het werk is opgedragen aan de firma voorheen gebr. Schornagel te Haarlem. HAARLEMMER LIEDE. Een redder gedecoreerd. Aan den metselaar N. P. Mercks te Am sterdam, die in October jl. met levens gevaar eene drenkelinge redde uit de Haarlemmertrekvaart nabij Halfweg, is op voordracht van den heej- Bur gemeester dezer 'gemeente bij Kon. Besl. de bronzen eerepenning en loffe- !ijk getuigschrift voor menschlievend hulpbetoon toegekend. ZUID-SCHALKWIJK. Een vacature. Door het over lijden van, den heer H. M. Horstman is eene vacature ontstaan in het Col lege van Zetters en in het Bestuur van den Romolenpolder. SFAARNDAM. INoordhollandsche Vereeni ging Het Witte Kruis. De afdee- iing Spaarndam en Omstreken van net,Witte Kruis, zal Vrijdag'13Maart a.s. hare jaarlijksche algemeene leden vergadering houden. AERDENHOUT. Diefstal. Door de politie alhier is aangehouden terzake van diefstal van een paar laarzen en een dolkmes uit een schuurtje op het erf eener bewoonde villa, zekere S. P. Booms, wonende te Haarlemmermeer. De verdachte, recidivist, die bekend heeft, is op lieden overgebracht naar Haarlem en ter beschikking gesteld van de Justitie aldaar. O VERVEEN. Wildstroopers. Door de Rijks veldwachter Brig. tit. Diemker en den veldwachter de Veer, is proces-verbaal opgemaakt tegen gebr. B, te Zandvoort, wegens pogingen aanwenden om met t.g. sprenkels (ijzeren klemmen) wild te bemachtigen. Niet minder dan 16 dezer sprenkels werden in beslag ge nomen. bloemendaal. Personalia. Op 1 April is de klerk der post. entelegr. 2e kl. J. Blaanboer van Amsterdam (telegraaf kantoor) verplaatst naar hier, terwijl de klerk 2e kl. G. Sjollema (o.v.) van hier op 1 April is overgeplaatst naar Amsterdam (telegraafkantoor). FELSEN. Gas- en Waterleiding. Inder tijd besloot de Raad van Velsen tot onderzoek voor de oprichting eener gas- en waterleiding. Herhaaldelijk werd tot voortgang in die zaak aan gedrongen, vooral met het oog op het noodzakelijke eener waterleiding te LTmuiden. Naar aanleiding van tal van concessie-aanvragen besloot de Raad tevens te onderzoeken of eigen exploitatie de voorkeur verdiende en mogelijk was. Het rapport in deze is nu verschenen. Het is een lijvig werk, samengesteld door den heer W. E. Cramer, directeur der gasfabriek, Den Haag. Een drietal terreinen kwamen voor de stichting in aanmerkingeeD rijks terrein ten Noorden van het Noord zeekanaal en ten Westen der spoor brug, wat het voordeel had, dat alles per water bereikbaar was; ten tweede een terrein nafij Velseroord, ten Zui den van het kanaal, ten Oosten van de Electrische Centrale; ten derde een terrein, eigendom van den heer Van Vendeloo te Amsterdam en lig gende aan den z.g. Hoogenberg, ter zijde van den Rijksstraatweg, bij de terreinen van de ballastmaatschappij. Op dit laatste terrein waarop de ge meente het recht van voorkoop tot 1 Januari 1909 heeft, is de keus gevallen. De gemeente zal deze gronden kunnen bekomen tegen den prijs van f0.80 de vk. Meter. Daar het echter eenigs- zins van den weg verwijderd ligt, zullen ook aangekocht moeten worden een paar woningen. Gelukt dit, dan ligt het in de bedoeling aanvrage te doen een zij lij n te maken in aanslui ting met de Holl. Spoor, Op alle genoemde terreinen is op 40 a 50 M. beneden het grasveld goed drinkwater gevonden. Da aanlegkoaten zullen bedragen behalve de helft in f23.000 voor ge meenschappelijke werken van gas- en waterleiding, aan gebouwen f 154.000, aan buizennet f118.000, tot. f 272.000, terwijl om te ondervangen het dure aanleggen van duikers door het Noord zeekanaal getracht zal worden voor de afdeeling Wijkeroog een overeen komst mei de gemeente Beverwijk voor gas, 'en de Zianlandsche Duin- a'er-M .atschappij voor de levering van water te treffen, waardoor de laalstgenoemde cijfers met f 13.000 kunnen verminderd. Een zeer belangrijk punt voor de gemeente is dat zij zal bekomen 200 brand kranen in de verschillende dee- len, waarvan nu verscheidene van elk blusschingsmiddel zijn verstoken De geraamde exploitatiecijfers geven: een winstrekening voor het 3e exploi tatiejaar f28.110 voor gasfabriek en f 3350 voor waterleiding; voor 10e jaar f20 390 en f9900; voor 20e jaar f58.840 en f14.400. De conclusie van het rapport is dan ook den Raad voor te stellen in beginsel te besluiten over te gaan tot aanleg en exploitatie van gas fabriek en waterleiding als in het rapport omschreven; een som van f 8000 beschikbaar te stellen voor proefboringen en pompproeven op het onder 3o bovengenoemde terrein; voor de afd. Wijkeroog in onderhan deling te treden mét de gemeente Beverwijk in zake gas- en waterleve ring in die afdeeling; met den Minis ter van Waterstaat en andere autori teiten te onderhandelen over de levering-van water aan de Visschers- haven te IJmuiden; en ten slotte B. en W. temachtigen tot uitvoering. Naar wij vernemen zal de wethouder de heer Frans Netscher, voorstellen in onderhandeling te treden met de gemeente Bloemendaal, om te trachten, zoolang de afdeeling Jan Gijzenvaart niet dadelijk aan de gemeente is aangebouwd, daarvoor de waterleiding van Bloemendaal te betrekken. Vermoedelijk zal deze quaestie in de zitting van 24 Maart aan de orde komen. Personalia. Op 26 Febr. is de klerk der post. en telegr. 2e kl. J. J. Groeneveld van Amsterdam (telegr.- kantoor) overgeplaatst naar hier. Ingetrokken is de verplaatsing van de tijdelijke [klerk der post. en telegr, M. C. van Diggelen (o.v.) van Am sterdam (tel.-kantoor; naar hier. IJMUIDEN. Personalia. Op 24 Februari is de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse M. C. de Boer (o.v.) van Amsterdam naar hier verplaatst HILLEGOM. Geen hoopvolle maand. De gewone jaarlijksche bedrijvigheid in den^ koemest „is thans weder aange broken bij tientallen komen de Kam per-tjalk schepen aan; de behoefte aan kleine vletten_„is dan ook van dien aard, dat sommige bloemisten zich met een zandbak moeten behelpen om de mest naar de tuinen te vervoeren, waar de werklieden bij aankomst ge- reed staan de mest over het land te brengen en in den grond te spitten, Aangezien de werkzaamheden in 't riet niet voort kunnen gaan door de aanhoudende regens, gaat het met den groei der bollen uiterst langzaam. Met dit donkere, natte weder, nu de Maart- sche zon maar wegblijft, zullen de exporteurs in het laatst dezer maand geen afgesneden bloemen kunnen ver-1 zenden, zooals zij jaarlijks gewoon zijn te doen. LISSE. Dood gevonden. Men behoeft niet meer te zoeken: de hond, waar voor f 100,belooning was uitge loofd voor dengene die hem terug bracht, is door de veldwachters Wil- lemse en Vermolen van hier, dood gevonden in het jachtveld van den heer van Waveren onder Hillegom. In tweeën. Zaterdagmiddag ging, zooals gewoonlijk, de kruidenier Jac, Reeuwijk, wonende Dorpstraat alhier, per fiets, zijn klanten bedienen. Dit maal was echter de vracht voor zijn stalen ros wat zwaar. Slechts even van hier zijnde, brak de fiets in tweeën en de geheelen mand met boodschappen viel in hetslijk.R. kwam er met den schrik af. WARMOND. Personalia. Op 26 Febr. is de klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. H. de Jong verplaatst van Am sterdam (telegraafkantoor) naar hier H A ARLEMMERMEE Et Personalia, Op 26 Februari is de tijdelijke klerk?der post. en tel. E. A. van Borrendam (o.v.) van 't telegraafkantoor te Amsterdam over geplaatst naar hier. Brand. Gisterenmorgen 8 uur brandde de bouwmanswoning met twee schuren en een hooiberg van den landbouwer C. Bisschop alhier geheel af. De koeien en paarden kon den slechts met veel moeite gered worden. De brandspuit, welke ruim een half uur gaans verwijderd is, kwam, toen alle gebouwen reeds in lichter laaie stonden, alleen een arbeiderswoning, welke ook gevaar liep, kon behouden blijven. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak alsnog onbekend. Krijgt Haarlem de Rijkstuinbouw-winterschool Er wordt voor onze Bloembollen streek een Tuinbouwwinterschool ge sticht vanwege de Regeering. Reeds maanden geleden hebben we die heuglijke tijding voor deze stre ken onzen lezers meegedeeld. De me- dedeeling op zichzelve is dus geen nieuws meer. Doch wel, waar de school zal verrijzendeze zaak vraagt thans onze onmiddellijke aandacht Men heeft dadelijk gezegd: „Wtl, die school komt natuurlijk in Haar lem Doch zoo vast en zeker is dat nog niet. De vraag is toch nog vol strekt niet uitgemaakt, waar de school zal komen. Dat blijkt afdoende uit de corresdondenties, die weder/ijils gevoerd werden tusschen den Direc ter-Generaal van Landbouw en de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Onze stad moet deze zaak groot belang in boezemen en het wil er bij ons maar niet in, dat ook deze kwestie niet geschikt is voor de „Ver. tot ver fraaiing van Haarlem en Omstreken en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer," om er zich eens warm voor te maken. Als onmiddellijk belanghebbende en als dadelijk geïnterresseerde treedt de Ver. voor Bloembollencultuur heel anders op! In de afdeeling Haarlem der ver- eeniging zal hedenavond over de plaats der school een krachtig woord worden gesproken. Het spreekt haast vanzelf dat deze afdeeling algemeen Haarlem als de geschil tste plaats voor de stich ting zal aanwijzen. De groote slag zal evenwel geleverd worden op Maandag, 23 Maart a.s. in de vergadering der alg. vereeniging, die dan gehouden zal worden. In de vereeniging zelve bestaat een groot meeningsverschil over de aan te wijzen plaats. Het Hoofdbestuur n.l. is voor Haarlem, doch een 9-tal afdeelingen uit den Noord-Westhoek van Z.-Holland zien de school liever in haar buurt verrijzen. En nu zal de algemeene vergadering te beslissen hebben over deze twee vragen: 1. Kan de Algemeene Vergadering zich vereenigen met het advies van het Hoofdbestuur, dat Haarlem de meest geschikte plaats is voor de ves tiging van eene Rijkstuinbouwwinter- school? 2. Zoo niet, geeft dan de Algemeene Vergadering de voorkeur aan vestiging der school in den N. W. boek van Zuid-Holland, overeenkomstig den wensch van 9 afdeelingen der Vereeni ging De antwoorden op deze vragen, door de alg. vergadering verstrekt, zullen naar den Directeur-Generaal worden gezonden en het spreekt vanzelf, dat met deze antwoorden in den Haag ernstig rekening zal gehouden worden bij de vaststelling der plaats voor de genoemde tuinbouwwinterschool. Voor onze stad is de vergadering van 23 Maart, die ook hier gehouden zal worden, van het grootste belang. Laat ons eens nagaan welke motie ven 't Hoofdbestuur heeft laten leiden om Haarlem als plaats voor de school te wenschen en ook de argumenten, die de 9 afdeelingen daartegen hebben ingebracht, waarin aan den N. West hoek de voorkeur gegeven wordt. Beide partijen juichen de oprichting der school toe, docb eenparig advi seerde 't Hoofdbestuur Haarlem nis standplaats te kiezen en wel om de volgende redenen: le Haarlem is 't Centrum der bloembollenstreek, daar hoort de school thuis; '2e Haarlem is door zijn ligging en vele spoor- en tram verbindingen bet best te bereiken 3e Haarlem biedt ook de beste ge legenheid voor huisvesting; 4e Haarlem is het best in staat onderwijzend per soneel te leveren voor de school, daar de stad tal van inrichtingen bezit voor Hooger-, Middelbaar- en M. U. L. O.; 5e Haarlem is de zetel der vereeniging, de plaats van uitgifte van 't orgaan; 6e. Te Haarlem zal de directeur het best adviezen kunnen verstrekken; 7e Haarlem bezit tal van bibliotheken, o. a. die van Teylers-Stichting. Het is de ten zuiden onzer stad gelegen afdeelingen volstrekt niet kwalijk te duidfen, dat zij ijveren voor de plaatsing der School in den Noordwesthoek van Z. Holland. In tegendeel, haar pogingen zijn te prijzen. Wordt toch de school tusschen Haarlem en Leiden gesticht, dan blijft dat 't Centrum der bloembollen streek en de bollenkweekers daar kunnen er niet anders dan wel hij varen. De uitbreiding der bloembollen cultuur Noordwaarts, zou daardoor gedeeltelij k worden tegengegaan. Thans wordt er immers zeifs reeds tot bij Texel gekweekt. Het zijn de afdeelingen Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord- wijk, Noordwijkerhout,Katwijk,Rijns burg en Warmond, die naar aanleiding van 't advies van 't Hoofdbestuur een nader adres tot den Dir. Generaal van den Landbouw gericht hebben, want, zij vreezen, „dat de Regeering nooit het beoogde doel zal bereiken door de school in Haarlem te stichten". Dit is inderdaad kras gezegd, doch wil men tegenspreken, dan moet men zich nu eenmaal kras uitdrukken. Leest, hoe zij de motieven van 't Hoofdbestuur aftakelen. Haarlem ligt aan den rand, niet in 't Centrum der bloembollencultuur, ten N. van Haarlem is de teelt een bijteeltIs de school te Haarlem dan moeten de leerlingen uit de bollen streek (Leiden—Haarlem) hun besten studietijd verreizen, bovendien de verleiding in een groote stad is gevaarlijk. Komt de school in den N. W. hoek van Z.-Holland, dan is „huisvesting" niet noodig, de (leerlingen zijn thuis gehuisvest De dorpen zullen even goed onderwijskrachten kunnen ver schaffen als de stad en aan Teyler's bibliotheek zullen de jongens, die overdag moeten werken en 's avonds in de school zitten, niet veel hebben. Dat Haarlem de zetel der vereeniging is, beteekent niet veel, wantdekwee- kerijen en de handel hebben zich zui delijker verplaatst. Is de school in den Z. W. Hoek, dan zal men den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2