Aim a DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Bergmolen. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem De Regeerings- verklaring. BUITENLAND. BINNENLAND. WOENSDAG II MAART 1908 32«" Jaargang, No* 6834. Per 8 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Aiiondermke nummers ABONNEMENTSPRIJS: f 1.85 Voor de plaatsen, waar eeujigent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: lntevc. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.6ü (oontant)f 0.50 Elke regel meerc.10 - Groot e letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Da legende van „'t neutrale zaken kabinet" is dan wel opeens naar het rijk der fabeltjes verwezen! I e liberale en antielericaje pers lieeft van dat verzinsel niet ve;l plezier: „overeenkomstig de begin selen, levende in de partijen der rechterzijde" zal het Ministerie 1 Ieemskerk gaan regeeren Wie nu nog denkeu mocht aan schipperen en laveeren, moet be keerd zijn. Hoeden af voer het Christelijk Kabinet, dat de Christelijke vlag hijscht reeds bij het eerste oogen- blik van zijn optreden! Ook in de wetten, die in dê re- geeringsverklaring worden aange kondigd, staalt de Christelijke geest door. Weliswaar „wenscht de regeering gemeen overleg te plegen met de Staten-Generaal aangaande de on derwerpen, waarvan de behandeling thans het meest voor de hand dgt," maar dat neemt niet weg, dat het karakter der aangekondigde wetsvoorstellen, het geheele pro gramma der nieuwe regeering, deu stempel draagt der Christelijke po litiek. Wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, ter bestrij ding der openbare onzedelijkheid ziedaar reeds een maatregel die geen kabinet van liberalen tint, noch een dat zich op de neutrale zóne wilde plaatsen, ooit zal aan vaarden. Dat de subaidiëering van liet bi zonder middelbaar onderwijs komen zou, was te verwachten Heemskerk bouwt voort op hetgeen Kuyper grondvestte. De koppeling van ouderdoms- aan invaliteitsverzekering was evenzeer te verwachten te kwader ure voor den werkman 1 - heeft het liberale Ministerie een anderen koers ingeslagen, dan het Ministerie-Kuy- per zich hSd voorgesteld En dat de invaliditeits-verzekc- ring spoedig komen zalwie, die den heer Talma kent, twijfelt dat minister Talma daarvoor „the right man" is? 1 e voorgestelde Grondwets-lier- zioning is van de baan. Natuurlijk. De blanco-komedie van Borgesius- De Meester is een klucht gebleken, die in de meer-ernstig-aangelegde politieke atmosfeer dan toch aan geenerlei z\jde eenige werkelijke in stemming kon verwerven. Bij een lacli-succes is het geble ven. Opmerkenswaardig, en in tegen spraak met vroegere geruchten, is het, dat het nieuwe Ministerie uit drukkelijk mededeelt, in de loopen- de vierjarige periode ook niet met nieuwe voorstellen tot Grondwets herziening te zullen komen. Even opmerkenswaardig zijn de mededeelingen in zake de Defensie. „Zoodra mogelijk" zal de Militie- en landweer-wet ingrijpend worden gewijzigd, doch vóór eenigerlei her vorming wordt voorgesteld, zal bij Kou. besluit een „Raad van Defen sie" worden in het leven geroepen, die misschien later bij de wet een permanent lichaam wordt. Voortreffelijk 1 Dat de regeling in zake het „blij vend gedeelte" ditmaal slechts voor- loopig en als hulpmaatregel bedoeld is, spreekt welhaast van zelf. Tegenover de hatelijke voorstel lingen van liberalen kant mocht het echter nog wel eens geconsta teerd. 't Is geen volledig program zeide de heer Heemskerk maar het is voorloopig genoeg I Zonder eenigen twijfel! Dit regeeringsprogram maakt dan ook een uitstekenden indruk zoo wel om de betrekkelijke beknopt heid al is er inderdaad stof ge noeg als om den te prijzen in houd van de voorgestelde maatre gelen. Zelfbewust en piincipiëel treedt het nieuwe kabinet op, maar tevens ook tegemoet-komend en met deferentie voor de meeuingen van anderen. Het kan nu met gerustheid zeg gen wacht op mijn daden! en als die zoo zijn als de eerste woor den van dit kabinet, dan- kan Ne derland zich gelukkig achten BELGIË. De Congo. De rechterzijde is het eens, dat de ontwerpen aaugaande den Congo moeten worden aangenomen. Het hangt nu maar van de lin kerzijde alzullen deze heeren ééns het landsbelang boven partijkwesties zetten? ENGELAND. Het Kroonprinselijk paar naar Duitschland. Volgens een mededeeling in de Engelscbe bladen gaan de prins en prinses van Wales over een dag of veertien naar Duitschland om den keizer en de keizerin een bezoek te brengen. Een week voor Paschen komen zij in Engeland terug. Dan gaat de prins, alleen, naar Canada. Een ofHciëeie verklaring, Reuter's-bureau te Londen is ge machtigd officieel te verklaren, dat het bericht, als zou er een gedach- tenwisseling tusschen de Duitsche en de Engelscbe regeeringen heb ben plaats gehad naar aanleiding van den brief van keizer Wilhelm of over vermindering der oorlogs toerustingen, beslist onwaar is. De denkbeelden der Eugelsche regeering omtrent deze kwestie zijn voldoende bekend en hebben zier. in geen enkel opzicht gewjjzigd.J En nog onjuister is de opvatting, dat het jongste incident een on- gunstigen invloed zal uitoefenen op de tusschen beide landen bestaande goede betrekkingen. Met de verklaringen, in beide Huizen afgelegd, is deze zaak af gedaan. Nog eens de brief des Keizers. Nog enkele vermeldenswaardige dingen over de historie van keizer Wilhelm's brief. Lord Rosebery zeide in het Hoo- gerhuis o. a., dat hij van 't geval slechts een gevaar vreesde, nl. dat Engeland zich belachelijk maakt met het gewicht dal het aan de briefwisseling hecht. „De Duitsche keizer is iemand van een op mer kelijk verstand en hij kent de En gelscbe grondwet goed. Ik ben er dan ook zeker van, vervolgde Ro sebery, dat het denkbeeld invloed te oefenen op de wapeningen van Engeland evenmin in zijn hoofd is opgekomen als bij iemand anders die niet gek is." Reuter's Agentschap te Londen zegt verder, van regeeringswege gemachtigd te zijn volstrekt het gerucht te^en te spreken, dat er tusschen de regeeringen van Enge land en Duitschland over den brief van den keizer, of ook over ver mindering van wapening, van ge dachten is gewisseld. Volgens een telegram uit Londen meent men te weten, dat keizer Wilhelm in zijn brief van Lord Esher (den man die voor verklikker moet hebben gespeeld) gezegd beeft „de Lord deed beter zich bezig te houden met het schoonmaken van de W.C.'s op het kasteel dan met buitenlandsche politiek Men moet weten dat lord Esher gouverneur van 't kasteel te Wind sor is waar keizer Wilhelm onlangs logeerde. I/ie gelegenheden daar sehyner. dus niet in orde geweest te zijn. 't Is wel te begrijpen dat de edele Lord 't land heeft 1 FRANKRIJK. De president naar Engeland. Reuter verneemt, dat president Fallières in Mei a.s. Engeland zal bezoeken. De schikkingen zijn nog wel niet alle getroffen, maar er is reden te gelooven, dat het bezoek luisterrijk zal zijn en in hoofdzaak overeen zal komen met Loubet's bezoek aan koning Eduard in 1903. SPANJE. Koning Alfonso te Barcelona. De ontvangst van koning Alfonso den Moedige te Barcelona is wer kelijk schitterend. Met zijn cranerie heeft hij blijk baar het hart der bevolking opeens gewonnen, en al zijn de anarchis ten natuurlijk niet bekeerd, ze hou den zich stil onder de geestdrift der menigte. De telegrammen, die het pro gramma van 's kouings ontvangst mededeelen, bevatten behalve het gewone lijstje der vermakelijkheden: diners, schouwburg, receptie enz. nog andere, meer zeldzame bijzon derheden zoo dat de vorst zichtbaar was aangedaan onder de donderende ovaties; dat het gejuich in den schouwburg niet tot bedaren kwam; dat de ontvangst de stoutste ver wachtingen overtrof enz. 1 'tls werkelijk te hopen, dat de bravoure van den sympathieken jongen koning succes zal hebben, ook in politiek opzicht, voor de zoo noodige eenheid in zijn land! ITALIË. Bij 's Pausen Jubileum. Bij gelegenheid van het a s. gou den priesterjubilé van Pius X, heeft de 80 jarige kardinaal Capocelatro, aartsbisschop van Capua, een zeer schoon toepasselijk gebed odgesteld, waarmee de H. Vader zóó ingeno men is, dat hij er bij eigenhandig onderschrift een aflaat van 300 dagen aan verbond en aan Z.Em. een Breve van dankbetuiging richtte. Het gebed luidt als volgt: „O Jesus, goddelijke Heiland, o Vader van het groote huisgezin der Katholieke Kerk, kom ons te hulp in deze dagen van angstige en droevige wederwaardigheidWij bidden U voor geheel de Kerk, maar inzonderheid voor hem, die Uw plaatsbekleeder is op aarde, Paus Pius X. Hg bemint U zoo innig en wil alles herstellen in U. Weidra zijn 50 jaren van zijn pries terschap vervuld, en zooveel moge lijk beijvert hij zich, om U, den eeuwigen Hoogepriester, in ziju leven af te beelden, steeds biddende, beminnende en zichzelf opofferende voor het heil der zielen. „O Jesus, hoor genadig naar onze smeekbeden, die wg opdragen voor Uwen plaatsbekleeder, een waar apostel van geloof en van liefde. Neem zijn innig verlangen aan, naar verbetering der levens ran ons en van al onze medebroeders in de Kerk. Geef door middel van den H. Geest immer meer licht van bovennatuurlijke wijsheid aan zijn verstand, en ontsteek in Hem ook immer meer de vlammen der liefde die G\j in zijn hart hebt uitgestort. Maak, dat hij de vuriggewenschte voldoening smake, nog in zjjn levensdagen vervuld te zien de innige eenheid der kinderen Uwer Kerk, waarna Gg kort vóór Uwen dood gebeden hebt, uitroepende „Geef. o Vader, dat al Mijne vol gelingen één zijn met Mij, zooals Ik één ben met Ja verzamel, o Jesus, rondom den Opperherder, TIw plaatsbekleeder, in éénheid van geloof en liefde, heel de kudde der Kerk. Verleen, dat ieder van hare kinderen zich gedurig herinnere, dat Gij Uzelf vernietigd hebt, ge hoorzaam wordend tot den doodja tot den dood de Kruises. Dan zal het werkelijk gebeuren, dat ieder van hen, die zich beroemen op den naam van Katholiek, nederig wordt, gehoorzaam en vol liefde jegens Uw plaatsbekleeder. Geef hepi, o Heer, deze vertroosting, zoo zeer door hem en door ons allen be geerd. „Heer Jesus, wij vertrouwen op U. En vergun ons, in dit jubeljaar de hymne Uws vredes te zingen, van dien vrede, welken de Engelen zonder ophouden bezingen in den Hemel. Amen." TURKIJE. De Turksche veldtocht in Arable. Dat een commandeerend generaal zijn commando in den steek laat is zeker geen alledaagsch verschijn sel! Het heeft zich thans echter voorgedaan in Jemen (Arabië). De bevelhebber der Turksche troepen aldaar, Yoessoef pasj v, heeft, de vlucht genomen naar het Italiaan- sche stoomschip „Adria"! Reeds voor geruimen tgd had hij, naar het heet, ontslag gevraagd, te Konstantinopel weigerde men echter dit ontslag toe to staan. Op verzoek van den gouverneur heeft de Italiaansche consul nog getracht hem van zijn voornemen af te bren gen, de generaal echter bleef vol harden bij zijn besluit. We zijn benieuwd te hoore i, hoe de toestand van de Turksche troe pen daar zijn zall Dat moet wel een extra zoodje wezen I CHINA. H A conflict. Een telegram uit Peking maakt melding van een nieuw onderhoud in de Chineesche hoofdstad van Joean-tsi-kai met den Japanschen geeant, Hajasji. De Japansche diplomaat heeft niet kunnen verkrijgen, dat de Tat- soe-Maroe op staanden voet wordt vrijgelaten. Wel zijn de veront schuldigingen over 't neerhalen der Japansche vlag nogmaals herhaald, Japan heeft van zijn kant aan ('hina beloofd, te voldoen aan den wonsch der Chineezen, wat betreft het oefe nen van scherper toezicht op den uitvoer van wapenen uit Japan, welke voor China bestemd zijn. Voorts is door de Chineesche regeering genoegen genomen met een voorslag van Japansche zijde gedaan inzake hetgeen later zal ge schieden met de in beslaggenomen lading. Hetzelfde telegram vermeldt nog, dat Japan nog een paar dagen ge duld zal oefenen, alvorens zij n toe vlucht te nemen tot beslissende maatregelen. De definitieve regeling der moei lijkheden zal echter niet zoo glad gaan, De onderkoning, die te Kanton zetelt, en wiens houding iu dit Tatsoe-Maroe-incident van beslis sende beteekenis moet zijn, verzet zich tegen het straffen van den vloot-commandant van Kwanloeng, van wien een zondebok zou worden gemaakt, en wiens bestraffing aan Japan was beloofd door de autori teiten te Peking. Prins Hendrik naar Terscht Hing. Bij de commissie van pi -atcelijk bestuur der Noord- en Zuid hnlland- sche Reddingmaatseh. te Terschel ling is het bericht ontva i ;en, dat de rijkscommissie, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden eere-voor- zitter is, de reddingmiddelen op de verschillende stations van Terschel ling zal komen nazien en wel op 25. 26 en 27 dezer. Ook de Prins zal bij die gelegenheid l.st eiland bezoekea Het nieuwe Ministerie io de Tweede Kamer. In het grootste deel onzer oplage van gisteren konden we nog het per draad ons toegezonden resumé opne men van de regeeringsverklaring, door Minister Heemskerk gisteren in de Tweede Katner afgelegd. Ziehier het stuk voor de appre- oiatie ervan verwijzen we naar ons hoofdartikel in zijn geheel. Minister Heemskerk sprak als volgt Mijnheer de Voorzitter l Het zij mij vergund mijne ainbtge- nooten en mij met een kort woord bij de Kamer in te leiden. Tot ons leedwezen zijn wij nog niet voltallig, daar don met ingang van 20 Mei benoemden minister van kolo niën, (wegens gezondheidsredenen, Pt dien datum verlof moest worden vt leend. Wij hebben ons verplicht geacht de roeping te aanvaarden omhetbewii d te voeren, en wel overeenkomstig as beginselen, levende in de partijen dei- rechterzijde. Wij oordeelden ons aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steunende op eene geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen. Het Kabinet wil trachten door da toepassing zijner beginrelen zooveel mogelijk bevrediging te sohenken. Waar principieele tegenstellingen zich voordoen, zal het die r.iet mogen ont wijken, doch het oordeelt demogelijk heid te moeten aanneiuon, dat omtrent verschillende onderwerpen, die ryp zijn voor behandeling ol die a°nhungig moeten worden gemaakt, zonder ver zaking van beginselen, ook in de ia Kamer voldoende over casten.mi tig kan worden verkregen. In dien geest wenscht de regaering dan ook gemeen over Ie te plegen met. de Staten-Generaal aangaande de on derwerpen, waarvan de behandeling, thans het meest voor de hand ligt. Door de werkzaamheid der Kabinet ten van 1901 en 1905 zijn verscheidene wetsontwerpen in dezo of in de and ro Kamer in staat van wijzen en derhalve vatbaar om, ten deole wellicht na eenige wijziging, in op inbare behande ling te komen; kan omtrent andera het genreen overleg met de Staten- Generaal worden vooitgeiet, ea kau van een aantal andere het onderzoek in de afdeelingen pin its hebben. Ik zou op uwe leiding, Mijnheer da Voor- aitter, vooruitloopen door thans van die wetsontwerpen eene opsomming te geven. Ten aanzien vun eenige wets ontwerpen, zooals b v. dat tot aanleg van een gedeelte der afsluiting der Zuiderzee en indijking cn droogmaking van de Wieringermeer, moet de regee ring zich nadere overweging voorbe houden. De regeering hoopt hr rerzyds binnen een niet te lang tijdsverloop nog eenige wetsontwerpen te kunnen indieneD, waaronder tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, met name van de bepalingen tot bestrijding der openbare onzedelijkheid, tot sub- sidieering van bijzondere middelbare scholen en tot wijziging der Gemeente wet ter verruiming van het belasting gebied der gemeenten, zooveel mogelijk in aansluiting aan het voorstel der -•taatscommissie voor de gemeenteli- anciën, waaromtrent evenwel nog advies van Gedeputeerde Staten is gevraagd. Wijziging der rijksuitkeering aan de gemeenten eischt-, met hel oog zotwei op de zorg voor de rijksfman- FEUILLETON- (Naar het JDuiUch.) De babbelachtige eigenares van 't landhuisje wist evenwel niet genoeg ie vertellen van de zorgeloosheid, waarmee de dame groote banknoten liet wisselen, van de schitterende cdelsteenen, die haar, de waardin, 't dienstmeisje had laten zien, toen de genadige was weggegaan en uit onachtzaamheid den sleutel op de schrijftafel liet steken. Hans Steenman stond altijd nog slecht met zijn zwager, Andries Dohme, toch moest men zelfs in de houtvesterij van hem toegeven, dat hij nu vlijtiger dan vroeger werkte en zelden moer dronk, dan hij verdra gen kon. Hij had zijn kind, zijn Alargriet, zoo lief. dat hij geen schandalen meer uit wou halen, 't iWas hem toch bekend, dat zij haar schuldeloos, goedig hart den beeld houwer AA'alter geschonken had, wiens „Samaritaansche' allerwege opzien verwekte. -— Evengoed wist hij ook wel, dat niets verder tusschen de jongelui stond, dan de akelige, altijd nog aan de naam Steeman klevende vlok. Maar daaraan was nu eenmaal niets meer te doen, en ,AValter zou dat wel weggecijferd hebben, nu en voor altijd, maar Andries. Nooit zou ook Margriet haar ge liefde om harentwege, ruzie hebben willen doen krijgen. Die, beletselen kon de Bergmuider nu eenmaal niet uit den weg ruimen, maar men zou hem dat tenminste nu niet meer kwalijk willen nemen. Marianne Visscher, de ongeluk kige moeder van den armen Frans, verschrok hem niet meer. Volsla gen versuft geworden, zat zij van den vroegen morgen tot den laten avond voor haar nederige, kleine raam en wachtte op den terugkeer van haar zoon, soms lachend en bui gend als zag zij hem reeds van verre aankomen. In een 'tamelijk duisteren nacht bevonden zich twee mannen in het dichtst van 't woud op den onge- baanden weg. Haar punt van sa menkomst was een door struikge was oingroeid rotshol, waarin de la ter komende zooeven met zijn kleine dievenlantaarn binnengelieht had. Nu ja, ik ben het ai. .Wat is er dan vroeg de op den achtergrond neerhurkende met on zekere stem. Gij weet toch, dat ik mij hier niet mag laten zien. Wanneer liet maar voor een goede zaak is? Zoo goed, dat wij, wan neer het gelukt, voor immer en al tijd genoeg hebben. Hm! Wanneer het gelukt! Ik heb evenwel altijd ongelukken in deze verwenschte streek. OnzinVroeger zou ook alles goed afgeloopen zijn, had de jeneverdui- vel je maar niet in zijn klauwen gehad. Waarachtig, wanneer ik daaraan terugdenk, dan word ik nog woe dend. Den kop had ik je moeten in slaan in plaats van je te verbergen en je eten te geven Uit vriendschap zult ge het ook wel niet gedaan hebben, maar uit angst, dat alles aan 't. daglicht zou komen. Natuurlijk! Op jou kun je je toch niet verlaten. Gij zult wel niet ge zwegen hebben. Waarvoor dab ook? Gelijks mon niken. gelijke kappen. Met jou moet iemana wel samenwerken Je hebt me toch geroepen. Wijl ik alleen niets kan doen en jij je handwerk kent. Welnu wat is er dan De zwarte Steven keek schuw om, als ware men zelfs in de diepste wildernis niet voor afluisteraars ze ker, sprak: daarna lang, haastig en zachtjes, en voegde, toen de andere altijd nog met 't. antwoord aarzel de, hem toe Niet, dan overnacht ik hier, dus geen 'gevaar. De twee meiden zijn bovendien weg .naar een bal in Seh Maar de buren Geen nood! De oude gaat, nu er maar wei nig volk meer in de herberg komt, vroeg naar bed, Henna hoort en ziet niets in haar keuken en hij, voor wien jij zoo'n domme en onnoodige angst hebt, is tegen den avond naar K. gegaan, naar de brouwerij, voor een bierlevering. Daar blijft hij na tuurlijk den heelen nacht. Daar ken ik hem voor. Alles is dus klaar en veilig, kameraad. Ieder de helft Vindt je dat goed Ja. Dan geen minuut verlorent Voor de morgen aanbreekt, noet 't werk klaar zijn. De lichtschuwe kameraden braken door 't kreupelhout en liepen, alle gebaande wegen vermijdend, 't dal in. Hans Steenman, wa vroeger, dan hij van plan was, 1huis terugge keerd, wijl hij den brouwer niet thuis had getroffen n de zaak dus moest uitstellen en zat nu, zooals hij dikwijls pleegde te doen, in zijn kamer voor 't venslor, zonder licht aan te steken. Dicht aan den berg, waar naar wa ter gegraven wordt, brandde een lan taarn met een duister, bloedrood schemerlichtje. Bij. dit zwakke schijnsel bemerkte de Bergmuider twee gestalten, die uit het woud voortsluipend de villa naderden. Dat zat daar niet recht. Men had immers in den laatsten tijd dikwijls en veel over de .iuweelen der Baro nes gesproken, waarvan zij het grootste deel st eds bij haar droeg en in de secreta'r bewaarde. VVanneer hij zich niet bedroog, wanneer het werkelijk een inbraak old, dan kon 't vermoeden, met d» is ven gemeen» »a«k te hebben ge maakt, licht op hem valle.i, dien me i immers elke gemeone daad toe dichtte. Dat mocht niet gebeuren. Si even nam zijn buks. wekte den kneiht, en beiden ber;ikten, voor- zich ig en gebukt achter de boomen voorsluipend, 't landhuisje. De zware kerkklok 1 ad nog niet lang twaalf doffe ton n geslagen, toen mevrouw Van Rustelli haas tig rit de zijden kuss-ns omhnog- spron x- Zij sliep altijd eerst neer laat in en leed dan aan woeste droo- men. Het had haar toe'.i toegesche nen. .-Is hoorde zij 't geruiseh van! zorgvuldig neergezette voetstappen, als knarste er iets in de nevenka mer, rls greep haar iets vreesach tigs a .n, een groot gevaar -— mis schien de dood. Het was niels denkt ::ij na lang luiste -en, verlicht weer a lemend, voelt e>ervel pn seling hoe haar voorhoofd vocln.», wordt, dan nu neen, neen, het is geen droom, .geeu -verbe aiding, maar schrikkelijke werkelijkheid en in de andere kamer is iemand en wel daar, waar (le secietair staat. (Wordt vervolgd.) 47)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1