DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 'e Bergmolen. t t >ers over het pro- n der Regeering. BUITENLAND. Kinderhuisirest 31-33, Haarlem >ERDAC 12 MAART 1908 32"t« Jaargang. No. 6635. ABONNEMENTSPRIJS: maanden voor Haarlem f 1.35 de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Aderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. PKIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (oontant)f 0.60 Elke regel meer,0.10 Groote lettere naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 26 cent per advertentie A contant. oordeel van de Pers over de iug van Minister Heemskerk Tweede Kamer is in alge- trekken, zeer gunstig, [lts één enkel blad der bur- tijen, liet radicale en ouder tu w-opgetreden hoofdredactie nderling-doende „Vaderland", er niets goeds in. r de overige prijzen zelfs de je bladen Minister Heemskerk tden de regeeringsdaden van 'euwe kabinet met instemming pet gezien. Katholieke- en Antirevolu- (e pers is natuurlijk tevreden. Ir ook do liberalen knikken imend. der invloedrijkste organen nks, het blad der groote werk- I, de „Nieuwe Courant", it ministerie kondigt zich aan n recktsch Kabinet. Niemand fct in ernst anders verwachtte, len er dan ook een paar mi- s zonder besliste politieke kleur aan de groene tafel. Het mi- ie is door een der leiders van jcliterzijde gevormd en haar :ste groepen namen aan die ,ng deel. De aanvaarding van ewiud door de nieuwe mannen haar verklaring en rechtvaar- g hierin, dat zooals de for- ir zonder noodeloozen ophef henteerde„de mogelijkheid ormatie van een nieuw Kabi- Iteunend op een geconcentreer- jkerzijde, niet kon worden aau- Inen." pnder ophef. Dat is liet wat ons I regeeringsverklaring aange I treft. Men wil trachten „door «passing zijner beginselen zoo mogelijk bevrediging te iken." Als principiëele tegen- tigen zich voordoen, zal men niet mogen o n t w ij k e n"; op- tn zal men ze niet. Dit geeft egeering' recht op het vragen sa men werk irg aan een Kamer, in zij, als rechtsch Kabinet, meerderheid heeft en maakt een samenwerking „met we- jdsch behoud van beginsel" jlijk. Het is eenvoudige en it,ere taal, die past bij den actu- I toestand. ^ij zijn niet blind voor een an- mogelijkbeid, nl. dat de toon rs zal klinken, indien weder een meerderheid als die van aan de rechterzijde te zitten p. Thans evenwel hoore men icbtere taal die gesproken werd, ter aan en erkeune dan dat Cabinet de juiste woorden om elf aan te dienen lieeft gevon- Niets dat naar een triomfkreet kt, noch naar een dreigement." 1 het liberale „Handelsblad" ludeert in den zelfden geest y komen dus weder onder sch regime. Maar de opzet de regeeringsverklaring, zoowel le samenstelling van het kabinet i verwachten, dat dit regime ts niet agressief zal zijn, dat de anti these, schoon niet weggeborgen en zelfs nu en dan, als 't noodig lijkt, te voorschijn gehaald, niet steeds en overal gebruikt zal worden of misbruikt. Zij schijnt, de anti these, niet meer het zout te zullen wezen dat in alle spijzen onmisbaar is, maar het korreltje peper dat in enkele wordt bijgewreven „Ten aanzien van de antithese schijnen wij dus onder dit kabinet het fortiter in re, suaviter in modo te zullen zien toepassen." De „Nie u we Rotterdamse lie Courant" is al even zoetsappig: „Het program, zoo als het daar ligt, bevat stof genoeg, om de vertegenwoordiging, zoo niet tot 1917, toch zeker tot 1913 bezig te houden. De regeering zal dit zelve spoedig inzien. Zij zal het dan waarschijnlijk er op aan sturen, de afwerkiiig van dit zakelijk geheel van nuttige maatregelen desnoods met eene grondwetsherziening erbij zoowel als de afwerking in den geest van gematigdheid en verlangen naar het voorkomen van partij twisten, die met dit program geen verband houden hoegenaamd, gelijk die gezindheid uit de Kabinetsrede weldadig toegemoet straalt, tot inzet voor de verkiezing van den zomer van 1909 te maken." Curiositeitshal ve nog de meening van liet „Vaderland" „De regeeringsverklaring is mat. Durf noch initiatief blijken er uit. 'tIs ill tot 1909 van poeslieve neutraliteit. „Wie met ongeduld wachten op de sociale hervorming, die sedert 1901 heeft stilgestaan, kunnen dil Kabinet slechts met stugge onver schilligheid begroeten, in de over tuiging, dat zelfs in de huidige politieke conjectuur beters had kun nen bestaan." Dit oordeel staat alleen. We hebben de oppositie liet eerst aan liet woord gelaten. Om dat in dit opzicht van de houding der oppositie juist het meest afban gen kan. Zooals we al zeiden, de Rechtsche pers is tevreden. „De Maasbode" zegt, na alle maatregelen door den premier aan gekondigd, te hebben besproken op ongeveer dezelfde wijze als wij het in ons artikel van gisteren de den, ten slotte „Alles bijeengenomen, maakt de regeeringsverklaring een sympathie ken indruk. „Wel bleven nog een paar pun ten onopgehelderd, doch ook te dezen aanzien zal wel spoedig het noodige licht worden ontstoken. „En al zijn nog niet alle groote lijnen van haar program uitgestip peld, wij meenen deze Regeering die zich vooral als een Christe lijke doet kennen onzen steun te moeten toezeggen bij haar loffelijk streven, om voort te bouwen op de grondslagen door het Kabiuet- Kuyper gelegd. „Moge ons Nederland vau dat streven, de zegenrijke gevolgen ondervinden Het Huisgezin is over liet algemeen zeer tevreden. Alleen de militaire zinsneden zitten het blad dwars. Men weet dat het Huis gezin op militair gebied zich tegenwoordig nogal roert, en dan vrij wel onder de Katholieken alleen staat. „We zeggen niet, zoo zegt het blad, dat we deze plannen reeds dadelijk met wantrouwen, maar wel dat wij ze met zekere reserve tege moet zien, met dezelfde reserve minstens, waarmee we nu al twintig jaar plannen en voorstellen op het gebied van legervorming en leger- organisatie hebben bejegend. „Niet om de voorstellers, maar uit beduchtheid, dat ous een nog zwaar dere druk zal worden opgelegd,en dat we, bij de uiteenloopende in zichten onder de militaire deskun digen, nauwelijks of niet weten, a quel saint nous vouer. „Wat de sociale wetgeving betreft, zullen we de groote en dure ontwerpen het eerste jaar niet te wachten hebben, althans niet in het Staatsblad zien. „Niet alleen de ontwerpen van minister Veegens, maar ook de voor stellen, indertijd door minister Kuy- per ingediend, zijn of blijven hier mee van de baan. „Dat hetDieuwe Kabinet ook de ontwerpen-Kuyper in de archieven laat rusten, pleit yoor zyu ernst en degelijkheid. Niets toch ware, zoo oppervlakkig gezien, gemakkelijker geweest dan die weer aan de orde te stellen. Dat het dit niet doet bewijst, niet dat de ontwerpen-Kuy per ondeugdelijk wareu, maar dat liet nieuwe ministerie zijn voordeel wil doen met de sedert opgedane ervaring. „De verzekeringswetgeving is stel lig urgent, maar bij een jaar uit stel, mits men iets goeds krijgt, is minder verloren, dan met een ge brekkige regeling. De ondervinding, met de Ongevallenwet opgedaan, Stemt tot voorzichtigheid. Er is niets wat zich later meer wreekt dan haastwerk." „Met bijzondere ingenomenheid begroeten wij do aankondiging van maatregelen tot bestrijding der open bare onzedelijkheid. Letterlijk niets kan in onze dagen meer dringend worden genoemd, en een christelijk kabinet, dat hieraan niet zijn aan dacht zou wijden en allereerst wijden, zou stellig beneden zijn roeping blijven. „Onze volle sympathie heeft ook het te wachten ontwerp tot subsi- dieering van bijzondere middelbare scholen. Er is hier geen sprake van ijeropening van den schoolstrijd, het is een rijpe vrucht, die enkel op het plukken wacht." Het Centrum noemt de regee ringsverklaring even principieel als aakelijk. „Geen uittarting, maar ook geen Schroom, geen angstvalligheid, geen dubbelzinnighe'd vooral. De Regee- ïing zegt duidelijk, en klaar, wat zij Vil, welken weg zij gaan zal en welke, hare plannen zijn voor de naaste toekomst, waarachter zich dan een breeder verschiet opent." JLMen kan, meent het blad, van dit ministerie spreken als van oen, dat groote en spoedige werkzaamheid beoogt, op sociaal gebied, wat voor de arbeidende klasse vrij wat hooger waarde heeft dan welk blanco-artikel ook. De Residentiebode haalt drie voorname gevolgtrekkingen uit de rede lo. Men heeft te doen met een Kabinet der rechterzijde, in welks politieke gezindheid het zitting- nemen van de twee ministers voor de technische departementen van defensie geen verandering brengt, 2o. Bij die rechtsche ge zindheid wenscht het Kabinet door toepassing zijner beginselen zooveel mogelyk bevrediging te schenken buiten noodzaak niet strijdbaar optreden. 3o. Dat men te doen heeft met een program, bestemd om ook den duur dezer wetgevende periode te overleven. Verder zegt het blad, dat de rfcgeering op sociaal gebied vast schijnt besloten de scliuld, welke de regeering van 1901 door de omstandigheden gedwongen niet tegenstaande goeden wil niet heeft kunnen uitbetalen, als een eereschuld te beschouwen. Ten slotte nog eenige ziusueden uit het waardeerend oordeel van het antirevolutionaire hoofdorgaan, De Standaard die zegt: „Duidelijk spreekt het Kabiuet uit, dat het het bewind wenscht te voereu „overeenkomstigde beginselen leven de inde partijen der Rechterzijde" De tegenstelling tussehen rechter- en linkerzijde wordt alzoo niet ver bloemd, en onverholen voor de be ginselen der rechterzijde partij ge kozen. Gelijk we verwachtten, is het alzoo een Kabinet van rechts, en een Kabinet dat duidelijk uit spreekt, dat het de beginselen van rechts niet denkt te verzaken. Dat hierbij het epitheton van „Christe lijk" is weggelaten, is missahien al te schroomvallig. Men ziet een ad miraalschip liever niet uitvaren met gestreken vlag. Maar al staat het er niet bij, het zit er toch in. Id en buiten de Kamer weet ieder, dat de beginselen der rechterzijde geen andere dan de christelijke zijn" BELGIË. De Congo. Vandag zal de befaamde „Com missie van XVII" uit het Belgische parlement waarschijnlijk de eindbe slissing nemen in zake de Congo overname. Zooals men weet, zijn de Katho lieken ervoor, de socialisten hebben zich ertegen verklaard en de libe ralen zouden er wel voor zijn, als zij de eer maar niet aan de Katho lieken moesten laten, want dezen gunnen zij het niet. De Katholieken bedanken er echter voor, alleen de overneming te voteereu, hoewel zij de meerder heid hebben. Mét den steun van alle ordelijke partijen, of in het geheel niet, zoo zeggen de Katholieken en terecht. Een kiesstrijd wapen wil men van den Congo, die een volks zaak is als geen enkele, niet ma ken In de vergadering van gisteren vroeg de heer Beernaert. de ziel van den tegenstand van Katholieke zijde, nog twee dingen: Is België absoluut verplicht de werken alle uit te voeren of kan het zelf hier over beslissen? en voorts: Zijn de annuïteiten voor den koning onder worpen aan de goedkeuring van de Kamer en aan hare controle? Minister-president Schollaert ant woordde België neemt de contracten over de bouwwerken over, wordt er dus meester over en kan ze dus be perken of niet, al naar gelang die contracten daartoe volgens het Burgerlijk Recht aanleiding geven Hec maximum krediet van 45 mil- lioen is zoo breed mogelijk uitge meten, evenals de voor het buiten gewone budget te bewilligen kre dieten. Wat het 50 millioen voor de cultuurwerken in den Congo betreft, de jaarlyksche sommen moeten door de Kamer worden goedgekeurd, en wanneer het ge bruik van zoo'n som niet behoor lijk kan verantwoord worden, is de Kamer gerechtigd de volgende uit- keeringen te weigeren. De rainiste- rieele mede-onderteekening is noo dig voor het krediet in zijn geheel, niet voor iederen post op zich, Beernaert schijnt zich hierdoor bevredigd te zien. We zijn benieuwd wat de liberalen nu ten slotte zullen doen. SPANJE. Alfonso de Moedige. De laatste dag van het bezoek te Barcelona is even schitterend geweest als de overige. De koning reed herhaaldelijk uit en overal juichte het volk hem toe: er was gisteren ook een feestmaaltijd aan boord der Oostenrijksche schepen. Tbch lezen we nu, dat er een bom is ontploft. De anarchisten, al hebbeu ze het den koning niet lastig gemaakt, moesten blijkbaar toch van zich laten hooren. De bom is gesprongen in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de Atarazanaskade, een afgezonderde en verlaten plaats. Vooral op dat uur! De machine was geplaatst in een ijzeren buis bestemd voor rio- leering. De ontploffing deed de buis springen en berokkende eenige schade in de nabijheid. Maar men ruimde dadelijk den boel op. Wat de heeren boml'abrikanten ermede bedoeld kunnen hebben, is niet duidelijk. Misschien was het alleen een waarschuwing: wij zyn er ook nogl Intusschen is gisterenavond de koning naar Madrid vertrokken, nog ten leste buitengewoon toege juicht 't Bezoek is een succes geweest RUSLAND. De Doema aan kef werk. De regeering heeft een zege be haald in de Doema. Een wetsont werp, om het gezantschap in Tokio in een ambassade te veranderen, ia na een flinke rede van Iswolski waarbjj deze de toestanden tussehen Japan en Rusland bevredigend be sprak, aangenomen met algemeene stemmen, uitgezonderd die der so ciaal-democraten. CHINA. De toestanden in liet verre Oosten. Door Japan's schetterend optreden tegen China is de aandaoht weer opeens, en sterk, gevestigd op het verre Oosten. Gestadig en met reuzenkracht groeit de macht van het Mongool- sche ras aan, en dat de mogelijke overheersehing der millioenen uit het Oosten voor het Kaukasische ras een gevaar wordt, behoeft geen twijfel meer. Met belangstelling hebben we daarom ook kennis genomen van een belangwekkend artikel, door een Engelscli journalist, Everard Cotes, die lange jaren in Britsch-Indië heeft gewerkt, geschreven over China, Mantsjoerye, Korea en Japan. De schrijver voorziet van de ont waking van het Oosten gevaar voor het Britsche ryk, en wel vooral gevaar op economisch gebied. Wel vreest hij niet, dat de voor uitgang van China zoo snel en zoo verrassend in zijn werk zal gaan als de ontwikkeling van Japan. Maar de assimilatie aan het westersclie kunnen zal toch op den duur moeten komen. Op zijn reis door China (2 jaar geleden) zag by regeerings- fabrieken, waar goede, moderne wapens werden gemaakt. Ook merk te hy op, hoe goed de Chineesche troepen werden gedrild. Een en an der bracht hem tot de overtuiging, dat aan China nog enkel de macht, maar geenszins de wil ontbreekt om de volledige verdrijving van den Europeaan te bewerkstelligen. De vyandige stemming der Chi- neezen bestaat ook ten opzichte van de Japanners. De weigering dier laatsten om Korea terug te geven aan de Obineezen heeft hen opnieuw in hooge mate impopulair gemaakt in China. Uit veel wat Gotes in China zag bleek hem dat het prestige der Japannors in het oog der Obineezen aan het minderen is. Ook in Korea is Cotes geweest; en hij heeft daar kunnen opmerken, hoe bitter gehaat de nieuwe meesters er zijn. De manier van optreden der Japanners in dat land wordt door den reiziger allerscherpst ge hekeld. Cotes' beschouwingen strek keu zich ook uit tot Japau. Ook in dètt rijk heeft hy met opmerkzaamheid om zich heen gekeken. Het is zjju meening, dat Japan na de groote krachtsinspanning der laatste jaieu voorloopig het hoogtepunt van zijn FSUÏLLETON. (Nuar hel iluitsch.) pflijk ziel zij dour du spleten der i den schijn van een dievenlan- jh. Zij wil naar de bel grijpen, i haar sidderende hand stoot te- 't glas op de nachttafel. Het op den grond en valt luide in end stukken. sn wilde vloek weerklinkt door lis. Op hetzelfde oogenblik ziet loodelijk verschrokkene bij het te schijnsel der lamp een vreem- tig dicht bij haar bed en in zijn |4 een blinkend mes. Een gillend «geschreeuw stool zij uit. M- reeds werd de moordenaar (gegrepen. Twee sterke armen ^en hem van achteren vastge- >en en de Bergmnlder roept met (en triomfkreetHeb ik je oin- ik Is het mogelijk! Jarenlang ik achter je hielen en geen spoor je te Vinden! Ja, knars nu maar je tanden als een roofdier! Ik j» pist los, al zouden alls dui vels uil de hel je komen helpen Steenman had don man herkend, van wfen het heette, dat bij ergens zijn lijk verborgen had, nadat hij hem vermoord had. Wacht, den messteek geef ik je terug, krijsehte de andere en Hans voelde een diepen steek, hield hem evenwel nog vast. Toon, de knecht, worstelde met den zwarten steven, die hem in kracht en behendigheid l och de baas was en. wien het gelukte met achter lating van den buks te ontvluch ten. Laat hem loopen Dien krijgen we welkreunde Hans, wier krachten begonnen te verminderen. Hier, Toon! Die daar mag mij niet ont snappen! Daar hangt meer dan mijn leven van af Slechts met de uiterste inspan ning overweldigden beiden den van woeden schuimenden misdadi ger. Steenmans jas en zijn rechter hemdsmouwen waren stukgetrok ken. Het bloed stroomde uit den gewonden arm, maar de mulder liet niet los,.totdat de dief onscha delijk gemaakt en met stVrke tou wen vastgebonden wa». Toen eerst zei hij tot den knecht: Ga weg en haal de politie. Mevrouw van Russtelli's kamer- juffrouiv en de. bezitster der villa, door 't alarm opgeschrikt, hielden pich met de halfonmachtige bezig. Dat is de man, dien ik doodge stoken en weggestopt zou moeten hebben, riep Hans de spoedig ver- schijnde politieagenten tegen. Pachter Roland heeft immers den vermeenden doode gezien. Hij zal nu moeten getuigen. Geen uur lan ger wil ik de schandvlek op mij laten rusten. I)e pachter herkende bij de con frontatie van den misdadiger dezen dadelijk. Hij had den man, die daar zoo geheel bewusteloos uitgestrekt lag, in dien nacht goed bekeken en herinnerde zich ook den diepen plooi langs den rechter mondhoek. God zij dank, nu ben ik gerecht vaardigd, zei Steenman tot Mar griet, die in den molen kwam om kijii verwonden arm te verbinden. Nu behoef ik voor niemand de oo- gen meer neer te slaan en zal ik ook mijn huis weer lief krijgen. Nu zal een heel ander, fatsoen lijk. arbeidzaam man uit mij wor den. die jou geluk niet meer in den weg staat. Ik weet wel, hoeveel jij van .Walter houdt en dat.... Blozend legde zij haar handje op zijn lippen. Asjeblieft, daarover niet, vader! Walter en ik, wij zijn hartelijk voor elkaar, maar ik kom mij veel te gering voor hem voor. Jij zoo'n pracht van een meid, met zoo'n gouden hart? Nou, dat zou.... "Wij hebben ons beiden nog niet openlijk uitgesproken. Laat alles maar loopen, zoo bet loopt, vader tje. Nou, wat mij betreft, goed dan Gij hebt altijd gelijk, alleen dan niet wanneer ge je waarde te ge ring aanslaat. Voor geen prins zou mijn Margriet te slecht zijnNu. al goedTot nu toe was ik stom als een viscli. Maar. wanneer iemand jarenlang zijn als een zwaar blok meegesleepte ellende plotseling los laat, dan grijpt liij dadelijk met bei de handen naar 't geluk en denkt, dat hij voor al den vruchtbaren tijd en al den jammer nog veel veel meer verlangen kan.... De toekomst brengt u zeker een mooien levensavond. Zij lachte zoo liefdevol en bemoe digend, dat hij meende, dat het vol op licht werd en achter de donkere wolken 'dook het gouden morgenrood op. Ook grootmoeder vouwde hare handen en fluisterde een stil gebed. De politie zocht naar den zwarten Steven en vond hem eindelijk in den beruchten kroeg „In den Eber", waar hij na een heftigen tegenstand gearresteerd werd. In den door den Bergmuider vastgegrepen inbreker ontdekte men na geringe nasporin gen en navragen bij de politiebu- reau's in groote steden een gevaar lijken dief. iemand, die al zeer dik wijls in de gevangenis had gezeten. De zwarte Steven, wien het liegen niets meer helpen kon,' bekende met cynische vrijheid, dat zij beiden in dien nacht, toen het vogelschieten in de naburige gemeente plaats had, 't plan hadden gemaakt, bij den rij ken koopman Wolkman in te bre ken, die als een der beste schutters alle jaren steeds het feest bijwoon de. Peter Hornauer, zoo deelde de kolenbrander mede, moest zich op 't afgesproken uur in mijn hut bevin den. maar had zich onderweg te lang in de kroeg „In den Eber" opge houden en weer eens te veel gedron ken. Ik geloofde reeds, dat hij de af spraak vergeten was oi verhinderd te 'komen, toen iemand, zooals afge sproken. kort na elkander driemaall klopte. Ik deed de deur open. Daar lag Peter geheel met bloed. be sneeuwd en halfdood. Met moeite had hij zich tot hier voortgesleept. Wat moest ik toen wel doen? Ik moest hem binnen laten, want Hor nauer achtte ik best in staat den, boel te verraden. Er bleef mij ver der niets over dan hem in den kei der te verbergen, zoolang tot de niet al te diepe wonde geheeld en gras over de heele geschiedenis gegroeid was. Toen hielp ik hem weg en liet hem, daar ik steeds op de hoog te was waar hij vertoefde, eerst nu weer komen om aan 't zaakje, dat zeer loonend beloofde te wor den. deel te nemen. Door den ver- wenschten Bergmuider en door de ongeschiktheid van Peter is nu al les mislukt. Wat mij betreft Vroeger of later was het toeli ge komen. De tweede getuige, die in dien ongeluksnacht met Steenman den weg door 't woud terug afgelegd had. meldde zich trots herhaalde op roeping niet aan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1