Van Veen's Thee de beste. Kruisstraat 34 Onze Kinderen. HAARLEM. Mengelwerk. OFFICIEELE KERKLIJST. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. VOGELENZANG. HILLEGOM. LISSE. N00RDW1JKERH0UT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP De Kerkberichten, die te Iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden. Houtstraat HAARLEM Telef R. K. VEREENÏGÏNGEN. Afdeeling VELSEN en O. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling HEEMSTEDE. Afdeeling LISSE. Afdeeling SASSENHEIM en 0. Sint Jozefsgezellen-Vereenigïng. R. K. Militaire Vereeniging. Een terugblik. Onder de 21 korte opstelletjes, die ik de eer had tot dusver onder de oogen van den lezer te brengen, is er een geweest, dat, naar ik hoop, voor een paar weken nog even in de herinnering van sommigen onder de lezers is opgedoken. Ik bedoel No. 6 van het Tweede Zevental, voorkomende in - de Kerklijst van 1 Dec. 11. En de gelegenheid, waarbij dat artikeltje in al zijn bescheidenheid zich wellicht aan de herinnering van dezen of genen lezer opdroDg, was de Zondag, waarop de vasten brief van Z. D. H. den Bisschop werd voorgelezen. Onze geëerbiedigde Bisschop, de door Christus zelf ons toegezonden Leeraar men denke aan het woord des Zaligmakers tot de Apostelen: „Gaat en onderwijst alle volken en leert hen onderhouden, wat Ik U bevolen heb" sprak in dat her derlijk schrijven ten eerste over de noodzakelijkheid van godsdienstige kennis, een diepe kennis van on zen godsdienst, van geloofs- en zedeleer, van hetgeen wij moeten gelooven en doen om zalig te wor den, en ten andere van de onver antwoordelijke zorgeloosheid om geen sterker uitdrukking te bezigen van vele ouders omtrent het godsdienstonderricht hunner kin deren. Nu handelde dat artikeltje van 1 Dec. II. juist over dat godsdienst onderricht en over hetgeen de ouders moeten doen om hun kin deren de n odige godsdienstige ken nis te doen verkrijgen. Het zal, hoop ik, onnoodig zijn voor den lezer of lezeres, die in dat artikeltje belang stelt, die in dat onderwerphet godsdienstonderricht der kinderen belang stellen moet, den inhoud van dat artikeltje nog eens weer te geven. Ouders, die dat gelezen hebben, zullen, naar ik ver trouw, althans dat nummer van de Kerklijst bewaard hebben en het naar aanleiding van de woorden van onzen Bisschop nog eens na lezen. Maar, i ooals ik vernemen mocht, de lezerskring van de „N. H. Crt." en dus ook van de Kerklijst heeft zich sedert 1 Dec. 11. aanzienlijk uitgebreid en daarom zou bet voor de honderden, die het No. van dien datum niet in hun bezit hebben, gewenscht kunnen zijn, dat artikel tje nog eens af te drukken in dit of het volgende nummer, wat ik aan de goedkeuring der redactie en haar goeden wil aanbeveel. 3) Ik ben echter ook gaarne bereid voor een volgend nummer de stof nog eens en, zoo noodig, wat uit voeriger te bespreken. Het onder werp is, zocals men uit den vasten brief kan leeren, van hoog belang. Ook wil ik gaarne, waar ik mo gelijk niet duidelijk genoeg ben ge weest, aan hen, die eenige moeilijk heid hebben op dit gebied, zooveel mij .mogelijk is, inlichtingen over de behandelde stof verstrekken. Men heeft daartoe zijn mogelijke vragen maar op te zenden aan dt redactie of Directie der Courant. Een paar puntjes wil ik hierbij nu reeds aanstippen. Wanneer de ouders zich bepalen tot het zenden van hun kinderen naar den catechismus, dan zal, al doen zij dit nog zoo trouw, voor veel kinderen niet meer dan het allerhoogst noodige bereikt werden. Ik herinner mjj hier het gezegde van een Eerw. religieuse, die als priorin van een gesticht de kin deren, die in de kerk den catechis mus bezochten, om te leeren voor de le H. Communie, twee of meer avonden per week nog in het bij zonder onderrichtte, en mij ver klaarde, dat er menig kind „aan genomen" werd, dat maar even het allerhoogst noodige kende. En dit feit is niet van recenten datum, maar reeds 20 25 jaar geleden. Het is dan ook niet te verwon deren, dat men soms van eerw. heeren geestelijken ongelooflijke staaltjes hoort van de onwetend heid van jongelui, die in onder trouw moeten worden opgenomen en dan vaak eerst nog wat cate chismus moeten leeren. Wil men zijn kind in het leven voldoende en voora 1 b 1 ij v e n d e kennis van den godsdienst mede geven, dan moeten naast het cate chismusonderricht in de kerk, huisgezin en school daartoe mede werken. Ontbreekt de Kathoheke school in dezen trits, dan wordt de taak van het huisgezin dubbel zwaar, ja voor vele gezinnen bijna onmogelijk. Een tweede punt, dat hierbij aan gestipt moet worden, is de duur van het godsdienstig onderricht. In de kerk beginnen de kinde ren met hun 7e jaar, in de kath. school met hun 6e jaar, en nu moet het huisgezin, van meet af, aan het godsdienstig onderricht meewerken. Men verkrijgt bij kinderen weinig in korten tijd. Op den langen weg echter, bij een onderricht van jaren kan, als men van meet af aan zich daarvoor interesseert, zich geregeld moeite daarvoor geeft, wekelijks, ja en nog liever dagelijks, heel wat verkregen worden. Alle onderricht voor kinderen gaat met kleine, zeer kleine por ties. De vorderingen gaan dan ook zeer langzaam, vooral bij minder begaafden. Men kan die slechts waarnemen na eenigen, soms ge- ruimen tijd, en dan moet nog dik wijls herhaald worden. Vooral voor het verkrijgen van blijvende ken nis is veelvuldige herhaling nood zakelijk. Nu heeft echter een dagelijkscli onderricht, in zeer kleine hoeveel heden gegeven, een dubbel voor deel. Ten eerste is het beter, voor de kinderen die niet geschikt zijn om langen tijd aaneen, bijv. een heel uur onderricht te ontvangen voor jonge kinderen is een half uur al veel en ten andere lijkt het vader of moeder beter dagelijks een kwartiertje, dan bijv. tweemaal per week een uur aan godsdienst onderricht te besteden. Men zal hierbij kunnen opmer ken, dat voor zulk dagelijksch onder richt wel gelegenheid is in huisge zin en school, maar gewoonlijk niet in de kerk, in den catechismus bij den Eerw. geestelijke. En dit is een reden te meer, waarom voor het godsdienstonderricht huisgezin en school met de Kerk moeten samen werken. Er is nog een andere reden voor die samenwerking. Wanneer èn geestelijke èn onder wijzer (es) én de ouders verlangen, dat een kind den catechismus leert en er prjjs op stellen, dat het dien kent, dan maakt dit een diepen indruk op het kind. Stellen alleen geestelijke en on derwijzeres) prijs daarop, dan is die indruk minder sterk. De onver schilligheid der ouders veriwakt dien. En stelt alleen de geestelijke er prijs op, dan is die indruk al zeer zwak, aangezien er van twee zijden afbreuk aan gedaan wordt. Hard» Waarheden. H. Joseph, 's Avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph, Donderdag, half 9, Martin us Knijper, 9 uur, gez. h. Mis ter eere van den H. Jo seph, 's avonds 7 uur Lof. Vrijdag, half 9, Arie Groen en Grietje Blanker!. 9 uur, gez. Maandstond voor Jan Mors, 's avonds 7 uur Kruisweg. Zaterdag, half 9, Cornelia Rijs hvr. van Knsel Bakkum. 's Avonds 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd Maria. De gebeden worden verzocht voor Hendrik Kijs en Boortje Fraaijman hvr. van Piet Smit, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jan Mors, die in den Heer is overleden". Zondag, 7 uur en lialf 9 de stille h.h. Missen, 10 uur de Hoogmis 2 uur Cate chismus, 3 uur de Vespers, 6 uur Me ditatie. Worn$dagavond half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, feestdag van den H. Jozef, raïf 9 gezongen h. Mis, 's avonds half S Lof. Vrijdagavond, half 8 de oefening van den H. Kruisweg. Zedag, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 2 uur Catechismus» 3 uur Lof met Lijdensmeditatie. Maandag en Dinsdag, kwart over 8 Mis. Woensdag, half 9 h. Mis. Den gelieelen dag gelegenheid om te biechten, uitge komen van 124 uur, 's avonds7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. Donderdag, feestdag van den H. Joseph, p i Woon dezer parochie, half 8 Vroegmis, i*> uur plechtige Hoogmis, 's Avonds 7 uur plechtig Lof met feestpredikatie. Ynjdag, kwart over 8 h. Mis, 's avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis. Zaterdac/middag van 48 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth van StratenZoet Maria de VriesGeeve Agatha Maria Witteman, en Leonardus van der Linden, met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Joanna Maria Warmerdam, Mattheus Geutskens en Hubertus Heemskerk, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 2de Zondag van de Vasten, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 2 Cate- rismus, ten half 8 Meditatie. Maandag, de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Dinsdag, de h.h. Missen ten half 9 en 9 uur, ten 9 uur gezongen Jaargetij voor Cornelia Wijnands hvr. van Jacobus Smit. Woensdag, de h.h. Missen ten 8 uur en half 9, 's avonds 7 uur Lof ter eere van der. H. Josep. Donderdag, Feest vau den H. Joseph, de b.h. Missen ten 8 en 9 uur, ten 0 uur gezongen b. Mis, 's avonds ten 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. Vrijdag en Zaterdag, de h.h. Missen ten S utir en half 9. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 de Catechismus. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur en half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus voor de meisjes. Te 3 uur de Vespers en ten hRlf 7 Lof met Meditatie. Woensdagavond ten 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. Vrijdagavond ten 7 uur oefening van den H. Kruisweg, Zaterdagmiddag van 5 uur af gelegen heid om te biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Anna van Roode, Maria Prins hvr. van H. Kuipers, Joanna Dubbeling, Mej. Joanna v. Dril, Joannes Warmerdam, Maria Verbruggen, en Petrus Luijben die ntet de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor de Wed. Seute geb. Dorothea Beerings, Cornelia Kaptein hvr. van Ant. Seijsener, Elisabeth Grinsven geb. Raaphorst, Gerardina Martha van Dam, Alida Huntink hvr. Henr. Balhoorn en Christianus van der Paal, die in den Heer zijn overleden. Zondag, ten 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Av. te 7 ure Lof en Lijdensmeditatie. Maandag, uitvaart voor HendrikaMar- 3-aretha v. d. Veld, te half 9 gezongen Requiem. Woensdagavond van 57 uur gelegen heid om te biechten, 's avonds te 7 ure Lof ter eere van den H. Joseph. Donderdag, de feestdag van den H. Jo seph, gez. h. Mis te half 10, 's avonds 7 ure plechtig Lof ter eere v. d. H. Joseph. Vrijdagavond te 7 ure Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, van 3 ure af gelegenheid om te biechten, 's avonds te 7 ure Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden, Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie. 's .Namiddags 2 uur Lof en Lijdensme ditatie. Woensdag, 's avonds half 7 Lof ter eere van den H. Jozef. Dondeo-dag, half 9, gezongen h. Mis. Vrijdag, na de h. Mis van half 9, oefe ning van den H. Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor Anna v. Rooden hvr. van Antonius Smit, Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, en Apollonia Maria Bakker hvr. Simon Nulkes, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Henrica v. Schie hvr. Laurens Alkemade en Adrianus van den Raad, die in den Heer zijn overleden. Zondag, ten half 3 Lof met Meditatie, daarna Catechismus. Woensdag, 's avonds ten 7 uur Lof tfer eere van clen H. Jozef. Dinsdag en Donderdag Catechismus. Donderdag, 8 ure gezongen h. Mis 's avonds te 7 uur Lof. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur, de Vroegmis, te 9 uur, Catechismus, 10 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lijdensmeditatie, Dinsdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. Donderdag, feestdag van den H. Joseph, 9 uur gezongen h. Mis. Vrijdag, na de h. Mis de oefening der H. Kruisweg. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week de h. Mis ten half 9, ten 9 uur Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Maria Buis, geb. Beijnsdorp, Wed. Anna v. Doorn, geb. Smit. Joannes van Renswoe, en Anna Meijer geb. Commandeur, «tie met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Henricus Gerritsen, die in den Heer is^joverleden. Zondag, 7 uur Overleden familie Verde- gaal, 10 uur Parochie. Half 3 Lof en Lij densmeditatie. Mamdvff,8 uur voor een overledene, half 9 Mariabusje. Dinsdag,, 8 uur voor een overledene, half 9 tot zekere intentie. Woensdag8 uur Walterus Koekhoven, half 9 Adriana Hack hvr. Joannes Bus Donderdag, 8 uur tot zekere intentie, 9 uur gezongen H. Mis voorde levende leden van het Broederschap v. d. leven den Rozenkrans, 6 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Vrijdag, 8 uur overleden familie v. d. Kun, half 9 Nicolaas Thomas Dorbeek en Helena van Lingen, 9 uur Oefening van den H. Kruisweg, waarna vereering van den reliquie van het H. Kruis. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9 Nicolaas Dankel- man en overl, familie. De II. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in dezerubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederlandscho R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 23 (St.Bavo) Maandag 18 Maart, half 9 uur verga dering gecomb. vakbesturen. Half 9 uur Ondersteuningsfonds. Half 9 uur Cursus Schoenmakers. Dinsdag 17 Maart, van 89 uur „Hulp in Nood". Half 9 Ploutbewerkersgilde „St. Jozef". Half 9 Tvpografengilde Half 9 uur Commissie Teekenschool „St. Jozef." Half 9 uur bestuursvergadering Liefde- beurs. Donderdag 19 Maart, 9 uur repetitie Zangvereeniging, half 9 Rederijkerskamer. Half 9 uur algemeene vergadering Lief- debeurs. Vrijdag 20 Maart, half 9 uur Hoofdbe stuur. Half 9 uur Propagandaclub. Zaterdag 21 Maart, half 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 tot half 10 opening Bilbliotheek. Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Eiken Zaterdagavond zal van half 9 tot half 10 uur een der leden van het bestuur der nieuw opgerichte coöperatieve Bak kerij zitting hebben in de 2e koffiekamer, tot het inschrijven van nieuwe leden en het In ontvangst nemen der gelden en ook tot het geven van alle gewenschte inlich tingen. Leden der afd. Haarlem, welke nog lid van de spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie) wenschen te worden, worden verzocht zich des Zaterdagsavonds tus- gehen half 9 en half 10 op te geven in het bondsgebouw St. Bavo. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Zondag 15 Maart, des morgeus na de Hoogmis, vergadering voor de leden van Eerbied in Gods Huis. Bijwoning van deze vergadering wordt door het bestuur verzocht, voor de leden die er aan ver bonden zijn (bovenzaal G. Rensen). Namens het Bestuur, P. VERSTEEG. Secr. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 14 Maart, 's avonds van 7 tot 8 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 7 tot 8 zitting der Spaarkas St. Nicolaas en Communiefonds. Zondag 15 Maart, 's namiddags 4 uur, vergadering van het Communieionds. Trouwe opkomst dringend verzocht. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Vergadering op Dinsdag 17 Maart, des avonds te 8 uur, in 't R.K. Vereeni- gingsgebouw. Als spreker zal dien avond optreden de weleerw. heer L. v. d. Berg, geestelijk adviseur van Haarlem Allen worden beleefd verzoeht de vergadering bij te wonen. Namens bet Bestuur, G. V. d. Veldt, 2e Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 14 Maart,'s avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging. Woensdagavond oefening Sparta. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Zondag 15 Maart, des avonds half 7, verplichte vergadering. Daar dit de jaar vergadering ia en tevens bestuursverkie zing, zoo is het dringend verzoek van het afd.-bestuur, dat alle leden van Sassen- heim en Warmond zullen tegenwoordig zijn. Periodiekaftredend zijn de volgendeheeren M. v. d. Berk, 1ste secr., niet herkiesbaar; H. Homan, 2e pres.M. Poppe. 2e pen- ningm.S. A. Driessen, 2e comm.: L. Ammerlaau, 3e comrn Woensdag 25 Maart, des avonds te half 7, vergadering van het Ondersteunnings- fonds. Leden en donateurs en hetafdee- lingsbestuur worden verzocht deze ver gadering bij te wonen. Op dien dag zal 'a morgens een PI. Mis worden opgedragen voor donateurs en donatrices in de kerk te Sassenheim en Warmond. Daar de voorzitter aan de beurt valt van aftreden en zich niet meer herkies baar stelt, worden de leden er aan her innerd om de candidatenlijst voor de vergadering in te leveren aan het bestuur. Namens het Bestuur M. v. d. BERK, Secr. HAARLEM. Vereenigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en tan 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. 1) Gaarne! Nog liever nemen wij liet aanbod aan, dat onze geachte medewer ker ons in de volgende zinsnede doet, overtuigd dat we daarmee onzen lezers een goeden dienst bewijzen. Red. Eenige getallen. Uitgegeven worden jaarlijks door het Nederlandsche volk aan: Zeep Gulden 6,000,000. Tabak 6,000,000. Suiker 26,000,000. Koffie 18,000,000. Thee 4,500,000. Rund- en Kalfvleesch 80,000,000. Steenkolen voor 't huishouden 12,000,000. Turf 12,000,000. Sterke dranken. 80,000,000. Volksonderwijs 15,000,000. Levensverzekerings premiën 8,500,000. Inlage in Spaarban ken 135,000,000. Inde „Stemmen van het Noorden" lezen wij een uitnemend artikel, waar in harde waarheden worden gezegd, ookaan het adres van vele katholieken. Wij citeeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 7