Telegrammen. Üit den Omtrek. Stadsnieuws Ter gelegener tijde kan Japan deze overwinning nog duur te staan kernen! Want China is met zij» bewapening nog niet klaar, doch werkt ontzettend hard, zooals hier onder iu een klein overzicht wordt medegedeeld. China's weermacht. China is en blijft intusschen druk b zig met de hervorming en moder nisatie van zijn leger Het doel is 20 legerkorpsen op te richten, elk van 2 divisiën, ter wijl elke divisie uit 2 brigades, elke brigade uit 4 regimenteD in fanterie, elk regiment uit 3 batal jöns, ieder ter sterkte van 300 man, zullen zijn samengesteld. Aan elke divisie zullen een regiment artillerie, een regiment cavalerie,, een regi ment pionniers en een trein bataljon worden toegevoegd. De eerste lichtiDg telde 500,000 man. De diensttijd is op 9 jaren bij het actieve leger en 7 jaren in de reserve vastgesteld. Telken jare moeten de infanteristen voor een maaDd, artillerie en cavalerie voor twee maanden voor lierhalingsoefe niugen onder de wapens komen. Op het oogenblik zijn reeds 15 korpscommando's in bet leven ge roepen. die over een macht, van 120,000 man, met een militaire op leiding van 6 maanden achter zich, beschikken! Allen zijn met bet Mauser-geweer M. 88 bewapend, maar in 2 nieuwe arsenalen wordt dag en nacht ge werkt aan de vervaardiging van een model geweer, dat groote voor- deelen moet bieden boven de bij de Europe esche legers in gebruik zijnde vuurwapens en de daarbij be'ooorende munitie. Om het nieuwe leger behoorlijk te encadreeren zijn 37 kadetten- scbolen opgericht, die thans reed? 7000 leerlingen tellen, terwijl 900 officieren zich voorbereiden voor eene studie aan de te Peking op te richten hoogere krijgsschool. Men ziet, dat het gele ras is ont waakt BOEDAPEST, 16 Maart. Ter gelegenheid van de nationalen Hon- gaarschen feestdag, meld Kossuth, ile minister van handel, in een kiesdistrict een groote redevoering, waarin, waarin hij de noodzakelijk heid betoogde om het reglement van orde der Hongaarsche Kamer Ie herzien. Volgens het huidig© reglement kan het parlement slechts 4 uur p.:r dag vergaderen, terwijl met liet nieuwe reglement de Kamer 16 uur aan een stuk zal kunnen zitting houden. BINNENLAND. Prins Hendrik aan den Hoek. Gisterenmorgen is Z. K. H. Prins Hendrik naar de Hoek van Holland gegaan, _ten einde een proefneming met den op de Noirderpier aange- brachten redding-steiger bij te wonen en het nieuwgebouwde stoomschip „Copenhagen" van de Great Eastern Railway te bezichtigen. Mede in de automobiel bij den Prins zaten de burgemeester van 'sGravenzaDde en vier leden van de staatscommissie van het reddingswezen. Met den trein van 10.09 kwamen de overige leden van de staatscommissie van het red dingswezen en de directeur van de Zuid-Hoilandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen mede. Om 10.40 vertrok de stoomreddings- boot president Van Heel, met dit hooge gezelschap naar het Noorder- hocifd. Bij aankomst aan den steiger begaven Z. K. Hoogheid, de directeu ren van de Z. II. Reddingsmij en de heer van Oordt zich direct in 't wa gentje en werden zij door 4 man in 7 minuten naar den vuurtoren ge voerd, waar de heeren Stuivinga, op zichter bij den Rij kswaterstaat, en de bootopzichter Te Lichten reeds post gevat hadden. Bij den tweeden tocht gingen in den wagen de heer Jolles, hoofdingenieur van den Rijkewater staat,- de adjudant en twee der leden van de Staatscommissie van het Red dingswezen. Na de proefneming, die uitmun tend slaagde, werd het gezelschap met de stoomreddingsboot naar het rijks vaartuig „P. Calaudt" gebracht, dat hen naar het wrak van de Lindesfarne bracht, waar Sperling met dynamiet aan het werk was. .Daarna voer men naar het woon schip Copenhagen, dat op zijn plaats aan den steiger van de Hollundsche Spoor gemeerd lag. Bij aankomst aan boord van de „Copenhagen" werd Z. K. H. Prins Hendrik opgewacht door den heer Busk, directeur der Great Eastern Railway Company en den heer W. M. Pieters, lid der firma H. en A. Pieters. Het hooge gezelschap werd naar het keurig met bloemen versierde salon geleid, waar Z. K. H. een lunch werd aangeboden. Om 2.15 vertrok de Prins met de „P. Calandt" naar zee, om nog een ontploffing bij het wrak der „Lindeslarne" bij te wonen. Om vier uur n.m. kwam het gezel schap daarvan terug en werden allen door den' heer Jolles naar het directie gebouw van den Rijkswaterstaat ge leid, om eenige belangrijke kaarten te bezichtigen. Half 5 vertrok Prins Hendrik weer nu t zijn auto naar Den Haag. Uit de Staats-Courant. Bij Kon Besluit van 16 dezer is benoemd tot buitengewoon hoogleer aar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, tot het geven van onderwijs in de vergelijke pathologie, dr. D. A. de Jong, directeur van het slachthuis te Leiden, met machtiging om, te gelijk met de betrekking van bui tengewoon hoogleeraar, die van di recteur van het slachthuis te be- ltleeden. Bij Kon. Besl. is, mét ingang van 1 Mei, aan W. van Ravenhorst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Winterswijk. Gemengde Berichten. Inbrekers te Schiedam Eergisteravond werd door voorbij gangers onraad ontdekt in het kantoor van de firma Stolk Beukers, graan- factors, aan de Westvest te Schiedam Twee agenten van politie verschenen ter plaatse en toen een hunner de deur wilde openen, werd deze op een kier geopend en hield men den agenten een revolver voor, waarop de deur weer dicht ging. Spoedig werd alarm ge maakt en het pand omsingeld, doch de inbrekers trapten een deur open waardoor zij op een open terrein kwamen en wisten zoo te ontvluchten. Niets wordt vermist. Dwaze verlieiden! In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de koetsier van een sleeperswagen, die naar Gouda terugkeerde, op den Goejanverwelledijk aangesproken door een jongeling, die vroeg, of zijn meisje, dat ongesteld was geworden, met den wagen vervoerd kon worden, onderwijl hijzelf een dokter ging halen. De koetsier was hiertoe bereid, en men haalde het meisje, dat op een omge- hakten boomstam" zat. Kort daarop overleed ze echter. Men kwam toen tot de ontdekking, dat de jongeling en het meisje vergift hadden ingeno men en in allerijl werd naar het po litiebureau gereden en direct genees kundige hulp ingeroepen. Nadat aan den jongeling een tegengif was toege diend, werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar men er in slaagde, het doodsgevaar voorloopig af te wenden. Het waren twee Rotterdamsche jongelui, nog geen 20 jaren oud, die iu verdwaasdheid, omdat de ouders hun engagement tegenwerkten, tot dezen misdadigen stap waren gekomen Bijgeloof. Alweer een geschie denis van een „betoovering". Nu is er weer een vrouw te Ilaamsdonks- veer „betooverd"het mensch krijgt allerlei nare verschijningen, zoo lezen we in de „L. K.". Naar den tooverdokter te Gorin- chem heen Die man trekt klanten van heinde en verre, van Noord tot Zuid. 's Dinsdags houdt hij te Rotterdam zitting om daar de geplaagden te helpen. Ilij heeft de kunst van zijn vader, die haar weer leerde van zijn grootvader enz. Deze tooverdokter vertelde, dat de vrouw door een jongmensch betoo- verd is. Toen aan 't zoeken en uitvis- schen, wie dit jongmensch zou kun nen zijn. Eerst was een visschcr ver dacht. een werkloozd, die met de steeksehaar paling had gevangen en haar een zoodje had verkocht. Maar die man viel niet in de termen van „jongmensch". Opnieuw overlegd en eindelijk herinnerde de vrouw zich, dat een jonge man eenigen tijd ge leden twee kruiken bier had gedron ken en sindsdien niet meer was te ruggekeerd Hij moest haar hebben betooverd. En nu kan men daarom lachen de jonge man heeft last ge noeg van de domheid der menschen. Zelfs heeft hij de politie in den arm moeten nemen te zijner bescherming. Hij is en blijft de „toovenaar". Inbraak te Leiden. In den nacht van Zaterdag op Zondag ves tigde een bewoner van den Zijlsin- gel te Leiden er de opmerkzaam heid op van den surveil leerenden po litiedienaar Van der V. dat zich twee personen verdach t rondsluipend in de omgeving hadden bevonden. Aan den speurzin van den agent mocht het gelukken weldra het be wuste tweetal aan te treffen in een woning aan de Middenlaan, waar zij bezig waren een belangrijke hoe veelheid ongekerfde tabak te ver deden. Niettegenstaande bedreigingen van de zijde der aangetroffenen, die zelf reeds tot een begin van uitvoe ring oversloegen, wist de agent de delinquenten echter in bedwang te houden tot hulp voor hem was op gedaagd waarna overbrenging naar het politiebureau plaats vond. Te dier plaatse bleek na ondervraging en onderzoek al spoedig dat de ta bak was verkregen door middel van overklimming en inbraak uit een loods aan dé Westhavenstraat, die nende tot bergplaats van de Wed, V. tabakshandelaarster aan de Ha ven, aan wie 't ontvreemde dan ook toebehoorde. De gevolgen van een k i e s- tre k k er ij. Een dienstmeisje te Mukkum heeft zich een viertal kie zen laten trekken en verloor heel veel bloed, aan de gevolgen waar van zij is overleden. Een kerkdief..Gisterenmiddag te 7 uur werd zoo meldt de „Re sidentiebode" een kerkdief op hee- terdaad betrapt in de kerk O. L. Vrouw aan bet Bezuidenliout te 's-Gravenhage. 't Was een Engelsch- man die een van de offerbussen van den muur bad gelicht, een gat daarin gemaakt en geld daaruit gehaald. De koster, die juist uit de sacristy kwam, zag het en snelde den dief achterna. Deze vluchtte door de Ma- riastraat, waar hij door den koster en de politie werd gegrepen. De man werd eerst naar 't poli- iebureau bij Overbosch en daarna naar de Groenmarkt overgebracht, waar hij in verhoor werd genomen. 'n Buitenkansje! Een be kend type te Hoorn een oud vrouw tje, nog op het laatst van haar le ven hard werkende bij vrienden en trekkende van de bedeeling, is overleden. Na haar dood vond men o.a, een spaarbankhoekje met 1900. Neefjes en nichtjes kunnen daar nu van profiteeren. Nog een brand te Amster dam. Gisternacht werd de Am- sterdamsche brandweer gealar meerd voor een zwaren uitsla anden brand op den Singel bij de Haar lemmerstraat, in den sigarenwin kel van den heer Ribbering. Om 12 uur waren deze, zijn vrouw en de commensaal ter ruste gegaan en twee uur later werden zij door voorbijgangers gewekt niet de me- dedeeling, dat de winkel in brand stond. Zij slaagden er niet groote moeite in zieli te redden, en maak ten, met behulp der politie, ook de andere bewoners van liet buis wak ker. Uit den schaftkelder in het onderhuis ontvluchtte bijtijds het gezin Croese, terwijl de politie agent an der Velde drie kinde ren van de derde verdieping haal de. De groote menschen redden zich zelf door een overhaaste vlucht. Het geheele, vier verdiepingen hooge huis, brandde uit. Sociale Berichten. Katholieke drankbestrijding De Roomsche drankbestrijding is een instelling rijker geworden, welke voor de toekomst veel belooft bij te dragen in den strijd tegen liet alcoholisme, n.l, een gewestelijke propagandacommissie voor het 3e district van het bisdom Haarlem- Afgevaardigden van alle totj het district behoorende Kruisverbonden en Maria-vereenigingen waren ten dien einde te 's-Hage bheengekomen en stelden na ernstige besprekingen de bereids door het diocesaan be stuur goedgekeurde „Wijze van werken" vast, alsmede hun huis houdelijk reglement. De commissie vergadering, welke een aangenaam verloop had, koos tot haar bestuurs leden de heeren A. C. van der Togt (Den Haag), voorzitter; N. J, Simmer (Schiedam), penningmees ter, en mej. J. M. E. Roel vink (Delft) secretaresse. Het Woningvraagstuk. Men meldt uit Amsterdam: De leden der Gezondheidscommis sie, de heeren J. N. Hendrix en C. B. Posthumus Mcyes, wenden zich in een uitvoerige missive tot de Ge zondheidscommissie en geven in overweging, indien principieel ©eni ge neiging wordt gevoeld voor het instellen van een systematisch on derzoek in zake het woningvraag stuk, den heer directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht uit te noodigen van advies te willen dienen over de vraag, oi de bezwaren, aan het instellen van een dergelijk onderzoek verbonden, onoverkomelijk moeten worden ge acht, en zoo niet, hoeveel tijd een dergelijk onderzoek ongeveer zal vorderen. Spornvegfersoneel. In dans-laitirg rr.et ons bericht van gisteren over een Herstellingsoord voor spoorwegpersoneel schrijft men ons Door het R. K. Spoorwegpersoneel der Spoorweg Maatschappijen en 't Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" wordt aan het bedoelde Herstellingsoord geen deel genomen, daar van deze- organisatie uitgaande een fonds is opgericht waarvan het concept-regle ment reeds is afgekondigd en dat bedoelt, de leden dier organisaties bij gebleken noodzakelijkheid op medisch voorschrift in een R. K. Hersttllings oord te doen verplegen. Gemeenteraad. Onze Gemeen teraad zal vergaderen op 19 Maart a.s. n.m. 6% uur. De Agenda vermeld: Ontwerp-verordeningen betreffende de exploitatie der Gasfabriek. Salaris regeling onderwijzend per soneel. Ontwerp instructie gemeente op zichter, ZUID-SCHALKWIJK. De Poelpolder. Als lid van het Bestuur van den Poolpolder is dit jaar aan de beurt van aftreding cfe heer N. van Loon aan de Zomervaart. HA ARLEMMER LIEDE EN SPAARNWOUDE. College van zetters. Het Col lege van zetters dezer gemeente ver gadert ten Raadhuize op Donderdag 19 Maart a. e.'s namiddags 2 uur. ZANDVOORT. Salarisactie. Door de onderwij zers en onderwijzeressen der beide openbare lagere scholen alhier is aan den Raad een verzoek gericht, om een afdoende salarisregeling. Gewezen wordt op het wenschelijke van een minimum niet beneden de f600. met zes twee jaarlijksche verhoogin gen van f 100. Een uitvoerige memorie van toelichting is den raadsleden toe gezonden. VELSNN. Pers o n a 1 i a. Den Isten April a. s. hoipt de heer Albertus Glas te Wor- mer den dag te herdenken waarop hij voor 60 jaren bij de firma Van Gelder en Zonen, Papierfabrikanten te Wor- mer en Velsen in dienst tra-'. Den 19den Mei 1838 werd hij te ormer geboren en trad hij den lsten April 1848, dus op geen tienjurigen leeftijd, bij genoemde firma in dienst. Niet tegenstaande zijne leeftijd, bijna 70 jaren, vervuld de aanstaande jubilaris nog dagelijks met opgewektheid en ijver zijnen dienst. BENNEBROEK. Gelukkig geenwaarheidl Gis terenmiddag ontvingen wij uit Benne- broek een telegram, als zou in den nacht van Zondag op Maandag in ccn herberg aan den weg Bennebroek Hillegom hevig zijn gevochten, waar door een der vechtenden was doodge stoken. Wel bevat 't bericht der vechtpartij waarheid, doch 't bericht van den moord is gelukkig onwaar gebleken. LISSE. *Dood in bed gevonden. Giste renmorgen werd de jongeling Job.de Vries dood in zijn bed gevonden. Hij was ruim 20 jaar oud en leed aan toevallen. Een kindje zoek. Gisterenmid dag zond vrouw van Turnhout, wonen de Driesprong alhier, haar kinderen naar school. Een kleine van 3 jaar ging naar de bewaarschool, doch keerde te vier uur niet terug. Men zocht overal, maar zonder succes. Het werd donk jr, en nog was het niet terecht. Gisteren is men nog in alle richtingen met behulp der politie aan het zoeken gegaan, doch te acht uur was het nog niet gevonden. Personalia. B. en W. van Amsterdam stellen voor dr. N. Schoorl alhier lector aan de Gemeente-Universiteit, te benoemen tot buitengewoon hoogleeraar in de pharmaceutische en analytische schei kunde, de microchemie en de toxio- logie, tegen eenVsalaris van f3000, benevens het gebruikelijke aandeel in de lesgelden. Naar de tuchtschool. De soldaat v d. K. van het 10e Reg. Inf., alhier in garnizoen, is voor heling door den krijgsraad, in ver band met zijn nog jeugdigen leeftijd (17 jaar) veroordeeld tot acht maan den tuchthuisstraf en is in verband daarmede geplaatst in de tuchtschool te Ginneken. In het gebouw „Den Doelen" alhier, beeft heden de indeeling plaats gehad van de lotelingen uit de gemeente Haarlem en omliggende dorpen. Hierbij was tot handhaving der orde een wacht aanwezig van het 10e Reg. Inf. Om niet te laat te komen. Vanochtend hebben de stadswerklie- den in verschillende gedeelten on zer stad de zomerdrinkfonteinen weer geplaatst. Zooals men weet, dienen deze om water te verschaffen aan menschen en dieren, die door de verzengende hitte door dorst gekweld worden. Om dit bericht volledig te doen zijn, moeten wij er bij melden, dat de werklieden deze fonteinen aan bet plaatsen waren, terwijl dikke sneeuwvlokken hen in de ooren dwa- relden. Een woeste zieke. In een brancard werd van morgen door een soldaat, begeleid door een wacht meester een zieke vervoerd. Op 'I Klokhuisplein werd de man even wel zóó woest, dat hij uit de bran card dreigde te spartelen. Men vluchtte er mee onder de poort der fabriek der firma Joh. En schedé en Zonen, waar de zieke ook met behulp van een agent tot kalmte werd gebracht. Een rectificatie. In dt „Kijkjes uit de Rechtszaal" voorko mende in ons blad van Zaterdag, 7 Mrt., komt het volgende voor: De petroleumhahdelaar Hartog v. alles gestolen had, kon ze niet op 't Buitenspaarne te Haarlem, enz. Dit stukje lijkt onbegrijpelijk, en zelfs dwaas. Maar alles is opgehelderd als men weet dat de tweede regel ertusschen verdwaald is: die hoorde thuis in een ander stukje. Dan leest het be gin van het verhaal goed De petroleumhandelaar Hartog v. 't Buitenspaarne te Haarlem, enz. Homologatie. Door de Arron- dissements Rechtbank alhier is bij vonnis van 17 Maart 1908 gehomolo geerd het accoord van 51% in bet faillissement van G. Brandjes, organist te Landsmeer. E1 e c t r i s e h e Spoorweg M a a t- schappij. Gedurende de maand Fe bruari '08 bedroeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: Amsterd.-Haarl.-Zandvoort 95.018 Ceintuurbaan te Haarlem 92.363 Haarlem-Bloemendaal 28.679 Totaal 216.060 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterd.-Haarl.-Zandv.fi.'25.22i/2 Ceintuurbaan te Haarlem 28 76% Lijn Haarlem-Bloemondaal 33 40% R. K. Kiesvereeniging. Gisterenavond hield de R. K. Kies- vereeniging in de groote zaal van „St. Bavo" een algemeens ledenver gadering, die niet erg druk bezocht was. De voorzitter, de beer mr. J. N. J. E. Thijssen opende de vergadering met gebed, waarna de notulen van enkele voorgaande vergaderingen werden voorgelezen en goedgekeurd. Door het overlijden van den t en Wester veldt is een vacature ont staar in de Kamer van Koophandel en Fa brieken. 20 Maurt zal nu de verkiezing voor een lid Uier Kamer plaats heb ben. Tot candidaat werd gekozen de heer Th S. J. Janzen, grootindustrieel, te dezer stede. De voorzitter wees erop, dat vóót 1 Juli nieuwe kiezers zioh kunnen op geven voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken. Deze gelegenheid doet zich slechts om de twee jaren voor. Zij, die kiezers zijn voor den Gemeenteraad en die bestuurder zijn geweest het voorafgaande jaar van een bedrijf kunnen voor kiezer in aan merking komen. De Alg. Bond van R.K. Kiesver- vereenigingen zal zijn jaarvergadering houden op 18 Mei e.k. te Utrecht. Voorstellen voor deze vergadering zul len dit jaar door de afdeeling niet worden gedaan. Hierna kwam 't kiesrechtvraagstuk in bespreking. Uit de kiesvereeniging was voor eenigen tijd een commissie benoemd, die 't uitgebrachte kiesrechtrapport van den Alg. Bond zou bestudeeren. Rapporteur der commissie was de heer mr. W. N. J. M. Smit, de se cretaris der vereeniging. Van den Alg. Bond was een stel vragen (15) ingekomen, die aan de vergadering ter beantwoording werden voorgelegd. Al worden nu de voorstellen tot grondwetsherziening ingetrokken, toch achtte de vergadering het nog nood zakelijk of wenschelijk, dat de Bond zich over de regeling van bet kiesrecht uitspreken zal. Zij is wenschelijk, daar de webvan Houten aan groote ge breken lijdt. Zóó urgent is evenwel de kwestie niet, dat Grondwetsher ziening het voortarbeiden aan desociale wetgeving zou moeten voorafgaan. De grondslagen van 't kiesrecht behooren noodzakelijk in de Grond wet thuis. Het kiesrecht is een be voegdheid, die door de overheid wordt toegekend. Bij de nieuwe kiestechtregeling is weder de individueele aan te bevelen. Het gezinshoofden kiesrecht zou, in dien men organisch kiesrecht wenschte, een te bescheiden stap wezen. Wel ligt in het zijn van gezinhoofd naast andere een uitnemend kenteeken van geschiktheid om de kiesfunctie uit te oefenen. Gelet ook op de tegenwoordige po litieke verhoudingen, verklaarde de vergadering zich niet voor algemeen kiesrecht. Zoowel degenen, die van wege de overheid als zij, die door kerkelijke en particuliere liefdadig heidsinstellingen blijvend bedeeld worden, behooren van 't kiesrecht te worden uitgesloten. Ook is stemplicht zeer wenscht lijk, naast evenredige vertegenwoordiging. Zonder deze zou een oplossing van 't kiesrechtvraag stuk onbevredigend dienen te heeten. Het meervoudig kiesrecht is niet alléén in theorie een prachtige instelling, zij wordt ook uitvoerbaar geacht in de practijk. De vergadering, achtte het tijdstip nog niet gekomen, waarop ook aan de vrouw in jmeerdere of mindere mate 't kiesrecht behoort te worden toegekend. Het was 12 uur geworden, toen de Voorzitter de vergadering met een hartelijk dankwoord sloot. Het Stationsplein. Ons artikeltje van de vorige week over de noodzakelijkheid om zoo spoedig mogelijk het Stationsplein onderhanden te nemen, af te graven en nieuw te bestraten, heeft veel succes gehad I Van gemeentewege is dadelijk daarop de zaak aangepakt, metingen zijn gedaan, en een paar werk lieden zijn aan het werk gezet. Wij verheugen ons daarin 1 Het is hard uoodig, dat 't Stations plein in orde komt, voor de nieuwe stationsuitgang in gebruik wordt gesteld, en voor het vreemdelingen seizoen begint. Alleenzou er niet een man netje méér in dienst zijn te nemen? De tijd dringt, en met drie of vier werklui en dan nog wel van die ontzaglijk-vlugge en om hun rapheid zoo bekende gemeente werklui 1 schiet het werk Diet zoo hard op, dunkt ons, als wel noodig is! Ver. tot verfraaiing van Haarlem, enz. Deze vereeniging hield gisteren avond baar jaarvergadering in het café Brinkmann. Zij was niet druk bezocht. Do secretaris bracht het jaarver slag* over 1907 uit. Aan dit jaarverslag ontleenen wij het volgendeHet aantal leden der vereeniging bedroeg op 1 Jan. 1907 595, dit daalde tot 529, docli door het toetreden van 51 nieuwe leden, was het ledental op 1 Jan. 1908: 580, waarvan 411 binnen de gemeen te. Haarlem en 169 elders wonen. Voor het in stand houden van het informatiebureau betaalde de veree niging f 400. Een 2000 exemplaren van de Gids werden verspreid. Het bezoek van buitenlanders was grooter dan in de voorgaande jaren Bezoeken van families en gezel schappen uit andere provinciën, wa ren belangrijk minder dan vroeger. In het geheel werden 3470 infor maties beantwoord, hieronder niet begrepen eenvoudige vragen naar wegen enz. De animo om in de Gids te adver- teeren was niet zoo groot als vroe ger, ook werden aan cle kiosk minder prentbriefkaarten verkocht Zooals uit 't verslag van den pen ningmeester bleek, was 't voorden lig saldo op 31 December 1907 f 1586.57%. Bij de verkiezing van 2 bestuurs leden, die hierna plaats had, wegens het bedanken van de heeren J. H. Wentholt en J. J. Kerbert, werden gekozen de heeren J. O. Burkens en Bosman. De aftredende leden, de heeren Mr. H. Pli. 't Hooft, penningm.-en J. J. Verwijnen, le sera*.. werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Hierna volgde de rondvraag; mej. Fleischmann las allereerst een breed voerig en gemotiveerd schrijven voor over de exploitatie van de Wilhel- minabron. De door den raad benoemde com missieleden, noemde zij doctoren, zij zou gaarne zien dat de Vereeniging' als professor optrad. De voorzitter antwoordde haar ge voelens omtrent de exploitatie te dee- len; in zake „Haarlem Badplaats" was hij echter niet zoo optimistisch, niettemin zou liet voorstel in over weging worden genomen en op een e.v. vergadering ter tafel worden gebracht. De lieer Levert gaf 't bestuur in overweging, dat de Vereeniging zich meer zou interesseeren met de za ken, die in den gemeenteraad worden behandeld en in verband staan met de verfraaiing of bet bevorderen van vreemdelingenverkeer. Dit zou bijv. kunnen door een per manente commissie te benoemen, die den Raad adviezen geeft. De voorzitter zei dit punt, in over weging te nemen. Het voorstel-Levert lokte nog een weinig discussie uit, zoo wilde dt* lieer Krelage ook ambtenaren fn deze commissie, zooals b.v. den opzichter van Openbare AVerken. De heer v. Rossnm zeide het geheel eens te zijn met den beer Krelage, wat betrof het nut van deze combi natie, of de ambtenaren genegen zou den zijn van deze commissie deel uit te maken, betwijfelde spr. echter sterk. Hierna volgde een breedvoerige discussie over de wijze van reclame maken. Tot slot wenschte Mej. Fleisch mann, dat eenige dames, bekend met de verschillende talen, zouden wor den aangesteld als gidsen voor da mes. Haar de aanvrage 0111 gidsen in '1 afgeloopen jaar echter slechts Smaal is geschied, kon ook op dit voorstel niet worden ingegaan. Daar geen der aanwezigen nog het woord wenschte, werd hierop de ver gadering gesloten. Kamer van Koophandel. In de jongste vergadering der Ka mer van Kooph. en Fabrieken alhier, werd het reeds door ons vermelde adres aan de Tweede Kamer in zake de Rijksverzekeringsbank vastge steld. Onder de andere behandelde onderwerpen noemen wij de mede- deeling dat door een der leden de aandacht werd gevestigd op de aan staande nieuwe zomer-spoorwegrege- ling tusschen Amsterdam en Haar lem, waaruit hem was gebleken, .dat daaruit weder een tweetal treinen op Haarlem zullen komen te verval len. waardoor z.i. veel ongerief voor de Haarlemsche reizigers zal wor- den veroorzaakt. De Vergadering, zich hiermede vereenigende, droeg aan het Bureau op zich hierover te wenden tot Bur gemeester en (Wethouders. De soeiale arbeid der vrouw. Een uiterst belangwekkend on derwerp is het, dat Mgr. Konings, do begaafde Amsterdamsche pries ter morgenavond 8 uur in St. Bavo zal behandelen In onzen tijd van feminisme en vrouwenbeweging is ook bij ons Katholiekenhet bewustzijn ontwaakt, dat de Katholieke vrouw toch een groot arbeidsveld voor zich heeft liggen op sociaal en maatschappe lijk gebied, waar zij ook zonder „kiesgerechtigd burgerts" of „vrije vrouw" te wezen met vrucht voor zichzelf, huisgezin, kerk en staat kan arbeiden Mgr. Konings is in dit opzicht, door zijn gtoote kennis en scher pen blik op onze maatschappelijke toestanden en de evolutie der denk beelden op sociaal gebied, de rechle man om in even onderhoudenden als leerrijken vorm hierover te spreken! De leden der, bij (ie K. S. A aangesloten vereenigingen, ook uit den omtrek, zullen dan goed doen in grooten getalle op te gaan naar St. Bavo, en zoo mogelijk allen hun* echtgenooten mee te brengen 1 Dit is nu eens een vergadering, waar moeder de vrouw óok tbuis hoort! Wij wekken dus met aan drang op tot een zoo talrijk moge lijk bezoek van deze hoogstbelang- rijke bijeenkomst. De vergadering begint ten 8 uur. Deljmuiderstoomtrawlermaatschappijen De Haarlemsche correspondent van de „N. Rott. Ct." meldt: „Naar wij uit goede bron vernemen zullen alle faillieten stoomtrawler maatschappijen te Umuiden worden overgenomen door een syndicaat b<t- welk zal zijn een combinatie van Nederlandsche firma's. Het uitstel ter verificatievergaderingen staat daarme de in verband." Wij laten deze mededeelingen ge heel voor rekening van de „N. Rott, SCHOTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2