DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND N De Bergmolen. m m wmmm mm m KJnderhlBisyest 31-33, HaaHem St. Josef. BUITENLAND. BINNENLAND. WOENSDAG 18 MAART 1908 32sto Jaargang, No. 6840. Bureaux van Redactie en Administratie: Intens. Telefoonnummer 1426. ftan hen, die zich met in gang uan 1 ftpril per 3 maan den op ons blad abonneeren, Luordt de „NIEUWE HFlftR- LEMSCHECOURfiNTMotdien datum kosteloos toegezonden. Nieuwtjes in drie regels. Gemengde Berichten. FtUlLLETON, w- n A B0NNKMENTSPRJJ8: V -i 8 maanden voor Haarlem f3.85 Voor de plaatsen, waar een «gent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.81 AiïoDfierüjkc nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (eontant)f 0.50 Elke regel reenr,0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie a contant. Jm -4 li' In den lijd van boete, rouw en versterving, wanneer de Heilige Kerk zich voorbereidt tot een waar dige en goedgestemde herdenking van het Lijden des Heeren en Zij u smartelijken dood, in dien tijd van ernst en stilte komt telken jare ten miDste één dag, waarop de feestgalm weerklinkt en liet altaar wordt getooid inet groen en bloe men en een zee van lichtde feest dag van den Patroon der gelieele Katholieke Kerk, den H. Josef. Zoo houdt de Kerk, bij alle boet vaardigheid en rouw, immer den blij moedigen echt-Roomschon geest levendig bij hare kinderen, wieu zij er op wijst dat het Lijden des Heeren een bron van droefheid is en leed, tnaar ook een oorzaak van groote vreugde omdat het geleid heeft tot de heiliging van de groot ste figuren uit de geschiedenis der- Kerk, waarvan de Pleegvader van den mensehgeworden God zeker een der eerbiedwaardigste en verlie- venste is Morgen vieren wij, met alle Ka tholieken over geheel de wereld, dat feest van St. Josef, den Bruidegom van Maria, den Verzorger van het Goddelijk Kind. Op last van Paus Pius IX werd het feest van St. Josef tot een der grootste feesten van het kerkelijk jaar verheven, en de geheele maand Maart is door Paus Leo XIII aan de devotie tot den Heiligen Patroon der Kerk toegewijd. Zoo zijn de Pausen altijd en im mer voorgegaan in de vereering van St. Jozef, en <le algemeene de votie tot dien grooten Heiligen neemt dan ook van jaar tot jaar toe. A Geen wonder. In onzen tijd vau sociaal werken voor den arbeider, van arbeidscon flicten en arbeidswetgeving, moet de eenvoudige figuur van den "tim merman van Nazareth, die zon der eenigen ophef, zonder eenigen luister, in het kleine huishouden waarin de Godsmensch leefde, zijn plicht deed er. werkte en het brood verdiende voor de zijnen aan de schaafbank, met den hamer en den beitel als vanzelf indruk maken op ieders verstand en gemoed. Hier is een man, die met volle recht onder de nederigen en een- voudigeu zijn plaats heeft. Wel is zijn afkomst van liooger- op, uit den koninklijken stam van David maar dat had toen ter tijde geen openbare beteekenis meer: de luister van het vorstengeslacht uit Juda' was voorbij, de afstammelin gen vau den grooten koning leei'den in vergetelheid, en vreemden heersch- ten over bet volk der Joden. Zoo was St. Josef, de rechtvaar dige bij uitstek, de kuische brui degom van Maria, de bewaarder van den mensehgeworden God in zijn huis, toch een arm en eenvou dig man, een werkman van den geriDgsten stand. Geen wonder, dat die werkman, die zijn plicht deed zonder morren en zonder aarzelen, maar die den Heer-Zelf bij zieh mocht hebben in zijn huis en nu door de kinderen van dien Godmensoh als de Pa troon van de Heilige Kerk en een der grootste Heiligen wordt vereerd, in onze dagen vooral ten voorbeeld wordt gesteld en als voorbeeld wordt geëerd Evenals St. Jozef zijn ook wij door het Heilig Doopsel van hoogere afkomst, vau Christelijken stam, voor liooger bestemd hierna maals. Evenals hij moeten we op aarde zonder morren of ontevredenheid, onvervaard onzen plicht doen, ar beiden in ons huis en werken aan de taak die ons door geboorte of omstandigheden is opgelegd. Evenais St. Josef hebben wij den plicht, en de eere óók, den Heiland in on?e eigen woning te bewaren en te houden, Hem te ontvangen in ons hart, en Zijn heiligenden invloed ongerept te houden in ons huisgezin en onzen werkkring. Evenals bij den Heiligen Josef wil Christus wonen bij ons, verre van wereldsch gedoe of het weten der menschen, en hebben wij te zorgen voor het geestelijk voedsel, dat den Godmensch nu niet meer in werkelijkheid, maar figuurlijk, levend houdt in ons hart. Maar evenals Sint Josef ook wacht ons na trouwen eenvoudigen, ge hoorzamen en plichtmatigeu arbeid het loon der rechtvaardigen. Pe devotie tot den Heiligen Josef is er eene, zoo oud als de Kerk van zijn Goddelijk Pleegkind- zelf. De Kerk heeft den pleegvader van Jesus Christus geëerd, als Heilig man hooggeschat en als machtig beschermer vol invloed in den hemel aangeroepenzool au g zij het Goddel ij k kind aanbidt als God-zelf en haren stichter, dat is van den beginne af. In de eerste dagen der Kerk, toen men vooral Gods martelaren als heiligen vereerde, en de heugenis aan de nederige positie van den Pleegvader van het Goddelijk kind nog zoo levendig bleef, was de devotie tot St. Josef nog niet zoo grootsch als ze geworden is door de voorschriften der Pausen in latere dagen. Maar toch weet men, dat ook in de oude Christelijke Kerk in het Oosten, de feestdag van St. Josef reeds algemeen werd gevierd, De geestelijke Orden zijn in de Westersche kerk de verspreiders geweest van zijn vereering, en Paus Sixtus IV heeft in 1481 voor het eerst het feest van St. Jozef tot een p echtig feest voor geheel de Kerk verklaard, te vieren op een en den zelfden dag, den 19en Maart, die reeds in de oudste Martelaarsboe ken als de datum van St. Josefa feestdag wordt aangegeven. Dat Paus Pius IX met het de creet van den 8en December 1870 geheel de Katholieke Kerk onder het Patronaat van den Heiligen Josef plaatste en later nog vaststelde dat op het feest van St. Josef de Pausen een pontificale H. Mis zul len opdragen, omgeven van den pauselijken hofstoet, zooals alleen op de hoogste feesten der Kerk plaats heeft, mag als bekend worden verondersteld. En al die aansporingen der Pau sen om den Heiligen Josef te eeren en zijn voorbede en bescherming in te roepen, zijn geen maatregelen die van boven-af werden opgelegd, maar ze werden voor een goed doei geboren uit den drang der geloo- vigen-zelf, uit de steeds-groeiende on door heel het Christenvolk steeds méér geliefde devotie tot den Pleeg vader des Heeren, wiens bescher ming en voorspraak door heel de Kerk steeds méér wordt ingeroepen „om door Zijne verdiensten en Zij'ne lusschenkomst van God den Heer datgene te verkrijgen, wat w(j door onszelven niet vermogen!" In dezen geest viert morgen heel de Katholieks kerk het feest van St. Josef. Zoo eenvoudig en bescheiden de handwerksman van Nazareth was. toen hij door nederigen arbeid voor zichzelf en de zijnen het brood ver diende, zoo verheven en glorievol en machtig troont St. Josef nu in den hemel, aan de zijde van God die eens als mensch zijn pleegkind was. Dus vindt de Katholieke kerk in St. Josef, den eersten Heilige van Gods kerk naast de H. Maagd, een machtigen beschermer in den hemel, de hoop voor de eeuwigheid, den Patroon die haar in alle om- Handigheden met zijn machtige voorbede en tusschenkomst ter hulpe komt. Gaan wij tot Josef! Met die aansporing komt de H. Kerk heden in het bizonder tot ons. Aan die roepstem hebben we vooral op St. Josef's feest gehoor te geven: ter eere van den machtigen patroonheilige der H. Kerk en ten voordeele van ons-zelf, die door St. Josef's maekige voorbede zooveel kunnen verkrijgen voor ons geeste lijk heil, ten eeuwigen leven! BELGIE. De liberalen en de Congokwestie. De Belgische liberalen zoeken nog altijd politieke munt te slaan uit de Congokwestie. Huu tactiek is nu, om de zaak slepende te houden tot de algemeene verkiezingen, ten einde er in den verkiezingstijd een wapen tegen de Katholieke regeering van ta maken. De regeering en de Katholieke partij doet nu natuurlijk alles om de behandeling te bespoedigenin drie of vier weken kan het vraag stuk, dat nu al zooveel jaren is besproken en bekeken, in bei Parlement wel worden afgehandeld, te meer, daar de voorgestelde op lossing de eenig-mogelijke is Maar- de liberale pers is al aan 't stemming maken En het zal ons niet verwonderen of we zullen heel gauw in de liberale en anti- clericale bladen, ook ten onzent, artikeljes en entrefilets zien om te betoogen, dat de Katholieke partij het Congo-ontwerp wil „afhameren" en „er door jagen"Let eens op ITALIË. Geruchten over Z. H. den Paus. Het beruchte anti-clericale Parij- sche boulevardblad de Matin" ver telt, dat de Paus ziek is. Z. H. ziet er slecht uit, eet niet, voelt zich gedrukt. Eu de oorzaak van dit alles ishet modernisme 1 Dat knaagt aan 's Pausen ziel, zóó erg, dat hij or ziek van wordt. We gelooven, dat het 't beste zal zijn, eerst maar eens de bevestiging van beter betrouwbare zijde af te wachten. SPANJE. In Barcelona. Het blijkt nu, waarom de bur gemeester van Barcelona zoo opeens z'n ontslag heeft genomen (dat hjj nu weer, op aandrang van de re geering, heeft ingetrokken.) In den raad van Barcelona is n.l. een motie aangenomen, waarin de burgemeester werd gekapitteld omdat hijzoo vriendelijk was geweest tegenover den Koning!! Dat teekent den toestand in Bar celona nog meer dan dé herbaalde bommenontploffiugen 1 De anti-koningsgezinden bestaan daar uit de republikeinen, Carlisten, en z.g. Separatisten (die van Catelo- nië een apart rijkje of republiek je willen makeD). AMERIKA. Revolutie in Haïti. Haïti, de befaamde republiek van negers, waar het overloopt van ge neraals zooals men weet, en waar men één generaal telt op elke drie soldaten, Haïti heeft weer eens revolutie. Dat gebeurt zoo om het andere jaar. Want die „generaals" zjjn behalve erg trotscb op hun gouden epau letten en stiksels, nog eerzuchtig bovendien. En er is maar één pre sident van de republiek! 't Gevolg is natuurlqk, dat ze allemaal hun keren om dat eeue vette postje, en dat de strijd om het presidentschap niet van de lucht is. Sinds eenigen tijd is nu een ze kere generaal Alexis president. En de groote pretendent van het oogenblik is generaal Firrnin ze zijn allebei roetzwart, deze heeren. Behalve Firmin reikhalzen nog een paar dozijn generaals naar den presidentsrang, doch die hebben nog heel geen kans. Firmin echter had troepen een paar honderd man en met dat „lezer" begon hij de revolutie. In een bloedigen veldslag, waarbij drie man gedood en drie gewond werden, werd het „leger" van Firmin ver slagen en deze vluchtte. Zijn aan hangers vluchtten ook en wel in de consulaten der vreemde mogendhe den. Want de repressie van zoo'u opstand gaat in dit negerland niet zachtzinnig: d&Oproerlingen worden eenvoudig doodgeschoten Generaal Alexis, die nu eeuseen voorbeeld wilde stellen, heeft dan ook al een dertigtal mannen laten fusilleeren en hij eischt nu zelfs de vluchtelingen in de consulaten op, om ze datzelfde lot te doen onder gaan. Voeg daarbij dat er op Haiti nog een groot aantal vreemdelingen wonen, die het nu ook benauwd krijgen, en men begrijpt, dat de regeeringen der mogendheden be zorgd worden: Amerikaansche, Fran- sche, Duitsche en Engelsche oor logschepen zijn er heen of al aan gekomen. De eerste minister van Engeland, Campbell Bannerman, gaat hard achter uit. Men vreest het ergste. De samenzweringen in Perzië nemen toe. Honderden zijn al gearres teerd. De Sjah omringt zich met troepen. De geëxcommuniceerde priester Loisy is van regeeringswege gepolst, om een eigen „Fransche kerk" te stichten I De militaire samenzwering in Lis sabon, waarvan we melding maakten, zou door Don Miguel zijn aangestookt. De Czaar heeft het doodvonnis van Stössel veranderd in 10jaar vestingstraf en uitsluiting uit het leger. Uit de Staats-Courant. Bij Kon, Besl. zijn, met iDgang van den tweeden Dinsdag van Mei, benoemd tot leden van den Kolo nialen Raad der kolonie Curajao, Mordy S. L. Maduro, A. W. Sta- t'us Muller en Ed. S. Lansberg. 't Blijvend gedeelte al compleet t Naar het „Centr." vernam, is bij eveDtueele aanneming door de Sta ten Generaal van het betrekkelijk wetsontwerp, het vereischte aantal der 2200 man vermoedelijk reeds nu verzekerd door vrijwillige aan melding tegen de voorgestelde pre mie. Gemeentefinanciën. Men meldt ons uit 's Gravenhage Naar wij vernemen is door den Minister van Binuenlandsche Zaken het ontwerp van wet der Staats commissie voor de Gemeentefinan ciën, strekkende tot verruiming vau het gemeentelijk belastinggebied, niet alleen reeds in handen van Gedeputeerde Staten der onderschei dene provincieën gesteld, maar heeft het officieel ook reeds door hunne bemiddeling verschillende gemeente besturen bereikt, op wier advies mede door den Minister wordt prij9 gesteld. De tijd voor advies aan laatstgenoemden toegestaan. i3 zoo beperkt dat blijkbaar de b9doeling bestaat, als de rapporten daartoe althans aanleiding geven, het ont werp al dan niet gewijzigd bij de wetgevende vergadering in te dio- nen. Het zij t dus ten slotte de voornaamste gemeentebesturen zeif, die op het al dau niet wet worden van het ontwerp een belangrijken invloed zullen kuunen oefenen. Al leen ligt het door deze werkwijze voor de hand, dat de te verwach ten adviezen in hooge mate beïn vloed zullen worden door de vraag, of de adviseerende gemeentebestu ren zichzelf al dan niet geholpen zullen achten door een maatregel, die hen alleen in staat stelt om, zij het ook naar andere grondsla gen, nieuwe belastingen te heffen. De kermis. Het dagelijksch be stuur van Rotterdam heeft in zake het ook daar aanhangig kermis vraag stuk een praeadvies uitgebracht dat strekt tot behoud van de kermis. De 10U.000 ter echt 1 Onze Zater dagavondman praatte er jl. Zaterdag nog over, dat de boofdprija der Ned. Staatsloterij in de afgeloopen trekking- ad flOO.OOÜ, waarvan de gelukkige wir.ner onbekend was nog niet was afgehaald. Het is nu gebleken, dat de 100.000 is ten deel gevallen aan 10 personen, behoorende tot bet machinepersoneel van het stoomschip „Ardjoeno" dat Zaterdag uit Indië is teruggekeerd te Rotterdam. Een aangename verrassing bij zoo'n thuiskomst. (Naar hot Duitsch.) 29). De Riviera prijkte in een bekoor lijken bloementooi Op 't ter ras van een klein, elegant hotel zaten de beide meisjes, Susan- ne's doorzichtige magere handen hielden een praehtigen ruiker van viooltjes vast, wier geuren zij vol verlangen inademde, op haar wan gen bloeiden de gevreesde kerk hofrozen. Toch scheen zij zich naar omstandigheden wel te bevinden en in betere stemming te. zijn. Zij wist, wat zich tusschen Mar griet, Walter en Eva had afgespeeld want de eerste verzweeg haar niets. De zieke poogde ook geenszins t be sluit harer vriendin te bestrijden, toen zij destijds zeideNoch W alter, noch zijn zuster mogen vernemen waar en bij wie ik ben. Je ouders heloofden mij te zwijgen en dezelfde belofte ontving ik in den molen en in de houtvesterij. .Weken waren vei'loopen en Susan- ne lie go n er heel anders uit te zien, er kwam weer geest in, zij kleurde geheel op. Zelfs haar kein, mismaak te gestalte wekte geen medelijden en spottend beklagen meer op. Ieder kon toch begrijpen, dat dit jonge schepsel slechts nog als een schim, hier bensden vsrtosfds, dat haar reeds de onzichtbare vleugels aan gloeiden, die een vermoeide ziel ein delijk in 't rijk der eeuwigheid over dragen. Margriet verliet haar vriendin slechts, wanneer deze het, zooals het meermalen geschied was, beslist eischte. Sinds eenige dagen had Suzanna's magere, smalle ge zichtje een zeldzaam innerlijke uit drukking. Soms lachte zij in zich- zelve, zooals iemand, die zich in 't bezit van een kostbaar geheim be vindt en wie het zwaar valt dezen schat te bewaren. Wat hebt ge toch vroeg hare, getrouwe verpleegster. O, niets ik ben zeer we.1, ant woordde Suusje, aan den bouquet viooltjes ruikend. Hoort ge? De klokken roepen. We hebben vandaag Zondag. Gij moet nu naar de kerk. Ik kan toch ook thuis blijven en daar' bidden. Neen, neen, gij moet naar ile kerk gaan. Gezonden mo gen de kerk niet verzuimen. Maar Je zult toch wel doen, wat ik wil. Goed, goed, mijn lieveling, wees niet boos. Ik verlaat je altijd slechts ongaarne, maar ben weer gauw te rug en zal God vurig.bidden, dat Hij u heel spoedig gezond make. Zij bracht haar eenvoudig toilet zoo goed als mogelijk was in orde en ijlde weg. Roerende gebeden, evenwel niet voor 'haarzelf' zond Margriet ten He mel, al.les slechts voor haar zieke vrisndin »n voor de geliefden af- smeekend. Wonderbaar getroost keerde zij terug en knielde, weer in de kamer gekomen, naast Suzanne neder met de woorden: Nu is het mij weer zoo licht en vrij in 't hart. Zie je wel zei de zieke lachend Ik heb intusschen een kleine ver rassing voor je bereid. Geef me jc handje en doe de oogen dicht. Of, beter ik doe er een doek voor. Wat hebt gij -daar nu mee voor vioeg Margriet, zich tot nieuwsgie righeid dwingend en voegde haar daarop toe: Neen, liefste, geschenken zult ge me niet geven. Ik schenk je niets Maar, gij deedt toch juist een ring aan mijn vinger. Ik verzoek je, neem hem terug. Ivijk toch eerst eens naar den ring De kleine, liclit tocgeknoopte zak doek werd verwijderd. Margriet blikte zalig en toch twij- lend op liet, matgouden ringetje neer, dat zij geweigerd liad van haar ge liefde aan te nemen. Maar, dat is toch dat kan niet zijn. Liefste, verklaar mij, stamelde zij, getroffen en over haar gelieele lichaam bevend. Een ander zal beter en overtuigen der kunnen spreken, antwoordde Su- zanna, pakte het kopje harer vrien din met beide handen vast en draaide het zachtjes naar rechts. Een schreeuw van zalige verrassing toen lag Margriet weenend en la chend in Walter's armen. Zi# je, nu heb ik je tooh weer gevonden, kleine dwaze vluchteling! jubelde hij. Ik zou de heele wereld hebben doorkruist om mijn lieveling te ont dekken, maar onze goede vriendin kwam mij te hulp en zoo kan de rondreis om de aarde achterwege blijven. Hoe heb je toch een oo genblik kunnen gelooven, dat ik je los zou willen laten Mijn zuster bemint ge haar niet meer Steeds nog klonk die vraag twij felend en aarzelend. Neen! En ronduit gezegd: Gij leerdet mij inzien, dat ik haar nooit oprecht beminde. Tranen van een zalige verrukking weende Margriet aan 't hart van den geliefden man, en zonk daarna voor haar geliefde vriendin neder, woor den van dank stamelend en steeds weer fluisterend Gij hebt hem geschreven Daarom moest ik dus zoo dikwijls weg? Och, als ik je maar danken, beloonen kon. Waarvoor dan Ik heb steeds pleizier in die kleine koppelarijtjes gehad. Hoor toch eens Ik laat mij niet gaarne aangedaan maken. Gij weet toch, dat mij ie mand con boosaardig, venijnig schep sel noemde en dat ik voel daarom lclC'lltö Nu jiebt gij een hooge, heilige zen ding vervuld en twee zielen vrede en geluk gegeven. De oogenblikkelijk opspattende vonk van den vroegeren overmoed verdween snel in Suusje's oogen, wiens blik mo# sn vwdoovend werd. Zoo heb ik toch nog iets goeds in mijn doelloos leven bereikt, zei zij zachtjes, en nu zou ik naar huis willen. Mijn ouders, mijn lieve den nen en. eiken weer zien. Het verblijf hier afbrekenDat moogt ge nietriep Margriet, en ook Walter ried haar ten zeerste aan, van dit plan af te stappen. Geloof maar, dat ik zelf het beste weet, wat goed en nuttig voor mij Ls, antwoordde de zieke rustig en beslist. Spreek mij niet tegenHet is mooi hier, maar het ruwere tehuis trek ik nog voor deze mooie natuur voor. Men moest haar toegeven. In dezelfde week vergezelde Wal ter de meisjes naar F.en vroeg Margriet's hand. Hans Steenman en grootmoeder stonden het met vreugde toe. Ook de houtvester Dohme gaf gaarne zijn toestemming en lachte om Elsje, die van blijdschap zoo te keer ging. Suzanna beleefde het nog, dat 't jonge paar in 't huwelijk trad. Weinige dagen later ontvlood het korte leven zacht en pijnloos. De ouders brachten'hun lieveling, waarheen haar andere zusjes en broertjes in de kinderjaren reeds voorgegaan waren, vol berusting en voorbereid naar de laatste rust plaats. Ook den oudjes zelf gloorde immers reeds 't morg-enrood der ver lossing tegemoet. Eva keerde naar Parijs terug en leefde daar zeer groot, dikwijls om haar smart t» vardoovan. Mw1 3#tft- dat men h aar in den laatsten tijd veel met Wladimir van Grindsky uitrijden zag en het is heelemaal niet onmogelijk, dat Orloff's achter gelaten vermogen toch nog in de handen komt van zijn gehaten neef. Steenman, van den vreeselijken druk der zorgen en der minachting- bevrijd, werd een arbeidzaam man, die pleizier in zijn huis en erf had en hoopte, voor den uitzet van de Ba rones van Rustelli-Slechter spoedig de rente te kunnen betalen en met tertijd geheel en al terugbetalen. Grootmoeder was zeer sukkelend geworden en kon zich om niets meer bekommeren. De Dohmes drongen herhaaldelijk bij haar aan. dat zij in de houtvesterij zou komen wo nen. maar haax antwoord luidde steeds Neen, neen, ik ben nu eenmaal aan dezen molen gewoon en ik wil ook sterven, waar ik geleefd heb. Zij zat nu als vroeger in den zwar ten leunstoel, 't spinnewiel voor zich. neuriede oude liedjes, en meen de, daar de grauwe sluier voor haar oogen steeds duisterder werd, de zon scheen niet moer zoo helder als vroe ger. en de bosschen zijn zoolang in nevelen gehuld. SLOT l 1 I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1