DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. I- et spook van (Mwyod-Park. BUITENLAND. BINNENLAND. g&Ënsferhuisiffest 31-33; Haarlem IJDAG 20 MAART 1908. 32ato Jaargang, No. 6842. Bureaux van Redactie en Administratie: luiere. Telefoonnummer 8426. Ran Hen, die zich mef in- itig uan 1 April per 3 maan- |n op ons blad abonneeren, ftrdt de „NIEUWE HAflR- fMSCHE COURANT"tot dien |tum kosteloos toegezonden. Neutraal? Nieuwtjes in drie regels. Ned. Zouavenbond. Gemengde Berichten. FEUILLETON. OWE HURLEHSCHE CQURUTT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1.85 Jrior de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,8C jifzonderlyke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 2-5 cent per advertentie fl. contant. ,De neutrale Middenstandsbewe- ig in ons land houdt zich verre i de politiek." lat heet bekend, en wordt her- ildetijk met nadruk verzekerd. Yog onlangs, toen een Roomsch- ffholieke iWinkeliers vereeniging Amsterdam werd gesticht, pro- Heerden een aantal leden der (neu- kle) „Algemeene M inkeliersveree- hging" op geruchtmakende wijze karvoor was zoo'n Roomsche ver- kiging noodig.de „Algemee- I S\[. V." zou heuseh niet partijdig 4-den Kn men betoogde met nadrukfe- jfatiéve samenwerking van confés- i'iecle vereenigingen zou de een- licht breken, een „neutrale" ver- ftiging alleen kan wat uitwerken! i die neutraliteit stond boven ver- bi king! J awel Gisteren moest in Amsterdam een iieenteraadslid worden gekozen. De liberale eandidaat was.... de htskundige adviseur der „Alge- ene Winkeliers-Vereeniging-" lm al heeft nu die vereeniging niet i zóódanig en met open vizier ha ft liberalen adviseur gesteund, - liter de schermen is er met „Mid- hstandsbelang" en „Middenst'ands- Ihartiging" terdege gewerkt. J ngezonden stukken in de Amster- jinsche bladen, die kennelijk van fti in de Amsterdamschc Midden ftndsbeweging zéér vooraan-staand b'Soon afkomstig waren, moesten óirenboven dienst doen voor den jieralen eandidaat. ipe „neutraliteit" der neutrale inkeliers vereeniging is nu hier- fede wel niet openlijk geschonden, kar bewezen is toch weer, voor zooveelste maal, dat strikte futraliteit een onmogelijkheid is. En de historie van de candidatuur n Mr. Frikkers in Amsterdam VII een nieuw bewijs voor de nood- kelijkheid van een Roomsche Mid- 'iistamlsvereeniging, óók in Am- i'erdam, die met de neutrale en ra- cale vakgenooten zeer gevoegelijk m samenwerken, maar die wat de 'incipes aangaat, zonder eenige aar- 1-1 ing of zonder vrees, in sociale wa ren zich bewegend, de Roomsche ag kan hijsehen DUITSCHLAND. De „Bloc-knoeierij. .La comedia finita... 't ac cord is er tusschen liberalen en kiservatieven. Belde partijen liebben een stak lü hun beginselen opgeofferd ri toch maar in het regeerings- schuitje te mogen blijven, en ziedaar- de historie weer in orde Eigenlijk gezegd is de komedie hiermede toch niet uitéén bedrijf is er maar afgespeeld I De andere bedrijven zal men later krijgen, want bij elke kwestie die oprijst, treedt het diepgaand beginselverschil tusschen conservatieven en liberalen natuurlijk weer op den voorgrond. En het zal de vraag wezen, of de Katholiekenhaat (tegen het Centrum gaat immers de Bloc-politiek) ten slotte zoo sterk zal blijven, dat alle beginsel van liberaliteit of conser vatisme erdoor overboord kan worden gezet I Journalistea-solidariteit. Bij de beraadslaging over de ko loniale begrooting, in den Rijksdag, klonk gisteren, gedurende een rede van Erzberger, toen deze over de onsterfelijke ziel der negers sprak, gelach en oho 1-geroep van de pers tribune. De afgevaardigde Gröber riep daarop in de richting van de pers tribune „Dat zijn dezelfde zwijnjak ken van laatst I" Wegens dezen uitroep..staken de journalisten in den Rijksdag I De Keizer op reis. Wil men keizer Wilhelm op zijn Middellandsche zee-reis volgen Zie hier dan het programma van 's Kei zers reis, zooals het nu officieus lijkt vastgesteld te zijn. Dinsdag 24 dezer gaat de Keizer met de Keizerin en hun twee jong ste kinderen, Joachim en Victoria Louise, zijn tocht naar Korfoe on dernemen. Op zee neemt de Keizer geene ministers of staatslieden mee, maar tot Venetië zal hem baron v. Je- nisch, als vertegenwoordiger van buitenlandsche zaken, vergezellen. Koning Victor Emanuel enTittoni zullen op den dag van aankomst te Venetië zijn. Het keizerlijke paar zal incognito nog een paar dagen te Venetië blijven. Van Venetië uit gaat de Keizer in de Adriatische Zee kruisen, tot het inwendige van het Achiileion op Korfoe in orde is gebracht, wat pas in het begin van April bet ge val kan zijn. De Keizer zal de kust van Dal- matië niet bezoeken. Op de terugreis van Korfoe zal hij een dag te Weenen vertoeven, om keizer Frans Jozef met zijn jubileum geluk te wenschen. De Duitsche bondsvorsten wen schen zich bij dat huldebetoon aan te sluiten, en de voornaamsten hun ner zullen vermoedelijk denzelfden dag te Weenen komen, o.a. de ko ningen van Wurtemberg en Saksen, de prins-regent van Beieren en misschien ook de Duitsche groot hertogen. FRANKRIJK. Volkomen in de lijn! Iü de Fransche Kamer is giste ren, na een woelige discussie en behoorlijk protest van fatsoenlijke menschen, met een meerderheid van een paar honderd stemmen aangeuomen het wetsontwerp, om aan den pornografist Zola een be grafenis in het Panthéon (notabene den tempel der roem voor Frank- rijk's groote mannen 1) te geven. Dat grapje moet een paar hon derdduizend francs kosten. En dat zal met allerlei eerbetoon moeten gebeuren. Do Fransche Kamer en de kerk- vervolgende regeering blijft daar door volkomen in de lijn: de kloos terzusters hun eigendommen uit, de bisschoppen verdreven uit hun huizen, en de vieze vuilschrijver Zola in het Panthéon, dat vroeger een Roomsche kerk was, maar waar uit men ook God heeft verdreven! PORTUGAL. Officieren-Koningsmoorders Een opzienbarende tijding komt uit Lissabon! De Engelsche regeering zou n.l., naar met zekerheid wordt gemeld, een schrijven hebben gericht aan het Portugeesche kabinet, waarin Enge land dreigt zijn gezant te zullen terugroepen, als de Portugeesche regeering niet krachtig optreedt tegen de officieren, die betrokken zijn geweest bij den koningsmoord Het moet n.l. in Portugal wat wij niet wisten I een publiek geheim zijn en de overheid moet er lang van op de hoogte zijn, dat aan de samenzwering talrijke hooge officieren deelgenomen hebben 1 De regeering echter durft niet tot hunne gevangenneming over te gaan, uit vrees hierdoor weer nieuwe ontevredenheid en verbit tering tegen den koning te wekken. Er is nog wel steeds een onderzoek hangende, maar de regeering is reeds besloten alle deelnemers gratie te schenken. Het amnestie-deeieet ligt reeds onderteekend gereed maar wordt eerst openbaar gemaakt, wanneer het onderzoek (dat door de republikeinsche bladen als een schijnbeweging bespot wordt) ge sloten zal zijn. Engeland dringt er echter op aan, dat Portugal niet het voorbeeld van Servië zal volgen, en eischt, dat alle samenzweerders hun straf zullen krijgen MAROKKO. De „walvischvaarder." We zetten gisteren, bij het ver melden in onze drieregelberichten van het Reuter-telegram, dat de stranding van een „walvischvaar der" op de Marokkaansche kust berichtte, bij dat woord „walvisch vaarder" een vraagteeken. Want het kwam ons ongehoord voor, dat men op de Spaansche kust Wal- visschen zou willen vangen 1 Of we gelijk gehad hebben! De kranten die er wel ingeloopen zijn, komen nu een voor een met de melding, dat 't niet een wal vischvaarder was, maar dat het schip zelf „Baleine" d. i. Wal- visch heette I Intusschen, van de bemanning die door de Marokkanen is gevan gen genomen, is nog niets bekend. De Engelsche ambassadeur in Konstantinopel, Sir O'Connor, is over leden. Het bericht van de „Gaulois" over een nieuwe Marokko-conferentie, gis teren vermeld, wordt tegengesproken. De hertog der Abruzzen, neef van Victor Emanuel, gaat 2 April trouwen met een Amerikaansche juffrouw. Prins Hendrik te Vlissingen. Gisteren bracht Prins Hendrik het aangekondige bezoek aan Vlis singen. Om 11.44 Greenwich rolde de sneltrein het station binnen. Verschillende autoriteiten waren ter begroeting aanwezig, o. a. de directie en commissarissen van de werf de Schelde, welke het bezoek meer onmiddellijk gold, de burge meester, de inspecteur van het loods wezen, de directeur der maatschappij Zeeland, de garnizoenscommandant de commandant van Hr. Ms. Bevel en vertegenwoordigers van de Hollandsche Lloyd. De commissaris der Koningin was te Middelburg ingestapt. De Prins was gekleed in de uni form van vice-admiraal (groot, tenue) en vergezeld van zijn adjudant, baron H. E. van Asbeck. In de vorstelijke wachtkamer werden de autoriteiten voorgesteld en vertoefde men tot half een. Vervolgens reed het gezelschap laDgs den Prins Hendrikweg, Koningsweg en de Dokkade naar de hoofdpoort der fabriek in 8 rijtuigen. Honderden stonden langs de wegen geschaard. Vele vlaggen wapperden. De schepen waren gepavoiseerd. Het volk was enthousiast. Aan de poort werd de Prins opgewacht door den pres.-commis saris, den heer Arie Smit. Prins Hendrik begaf zich naar den voorsteven van liet op stapel staande stoomschip Tabanan, waar van hij de laatste beletselen wegnam Er was een loge aangebracht, waar de laatste hamerslag het schip van zyn ketenen ontsloeg. Direct kwam er beweging in het schip, doch lang zaam aan. Na 5 min. had de doop plechtigheid plaats. Onder de met ontbloot hoofd gesproken woorden: „Stoomschip Tabanan, onder Gods hoede zult gij naar de Oost gaan", gleed het schip majestueus te water. Terwijl de Tabanan gemeerd werd, woonde Prins Hendrik de kiellegging bij van de Biliton en een ander mailstoomsehip. De s.s. Biliton zal gebouwd wor den voor rekening der stoomvaart maatschappij „Nederland" te Am sterdam en is bestemd voor vracht vervoer, Het andere mailstoomschip zal gebouwd worden voor rekening van de Koninklijke Hollandsche Lloyd. Óm half twee verliet de Prins de fabriek en begaf zich naar het Grand Hotel des Bains, om daar de lunch te gebruiken, aangeboden door de directie van de maatschappij de Schelde; 32 geuoodigden zaten aan. Na afloop bezichtigde de Prins de Koningin Wilhelmina der maat schappij Zeeland. Alleen de directie van de Zeeland, de Commissaris der Koningin en de burgemeester waren daarbij tegenwoordig. Van daar reed de Prins naar Middelburg, waar hij den maaltijd gebruikte ten huize van den com missaris der Koningin, mr. Dijck- meester, en van waar hij om half- acht den terugtocht naar de resi dentie aanvaardde. Koninklijk bezoek aan Rotterdam en aan Boskoop. Heden brachten 11. M. do Konin gin en Z. K. H. de Prins der Neder landen een bezoek aan Boskoop, ten einde eenige tuinbouwinrichtingen, alsmede de Rijkstuinbouwschool te bezichtigen. Des voormiddags 12 u. vertrokken de hooge bezoekers uit Den Haag in drie automobielen. De tocht ging via Leiden, Alfen a. d. Rijn naar Boskoop. Daar werd afgestapt ten huize van den burgemeester van Bos koop. De'terugreis geschiedde wederom per automobiel langs denzelfden we£- Op 31 Maart zal het Koninklijk Echtpaar een officieel bezoek aan Rotterdam brengen. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. is aan mr. M. J. 0. M. Kolkman, minister van finan ciën, te 's-Gravenhage, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van bijstand, bedoeld in art. 35 der Woningwet, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, be noemd tot lid van bedoeld college mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering voor het in de maand Juni 1908 te St.'Peterburg te hou den Xlde internationale scheepvaart congres, de heeren: A. Deking Dura., oud-hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Overijsel en lid voor Nederland van de perma nente internationale commissie voor de scheepvaartcongressen, te 's-Gra venhage; H. Wortman, ingenieur van den rijkswaterstaat der lsts klasse te Amsterdam; W. K. Beh- rens, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool jte Delft, ingenieur van den rijkswaterstaaat der 1ste klasse met verlof, te Delft. Bij Kon. Besl. van 14 dezer is, met ingang van dien datum, aan J. C. Kluit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de on gevallenverzekering te Wormerveer en is benoemd tot voorzitter dier commissie, D. A. J. G. L. Eggink, secretaris der gemeente Wormer veer. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van denNederland- schen Leeuw, B. E. Ruys, directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Rotterdamsche Lloyd", te Rotter dam. De Haagsche Kiesrecht-motie. Gisterenavond is in de vergade ring der R. K. Kiesvereen'giDg 's Gravenhage II met 36 tegen 5 stemmen de bekende motie aange nomen, waarbij de kiesvereeniging aan den Bond voorstellen zal niet over te gaan tot het aannemen van één praciische conclusie inzake het kiesrecht. Een rechisclie overwinning in Amsterdam. Bij de gemeenteraadsverkiezing in Amsterdam VII (Vacature Mr. Heemskerk) gisteren gehouden is met overgroote meerderheid direct gekozen de eandidaat der Christe lijke partijen Mr. Dr. C. F. Schoch. Met zekerheid kunnen wij mee deden, dat met toestemming van den hoogeerw. deken van Gouda, de protestvergadering van den Ned. Zouavenbond dit jaar in de maand September te Gouda zal worden gehouden. (H.) De ramp van de „Berlin". Naar gemeld wordt, zijn t.ot op dit oogenblik nog ongeveer 30 per sonen, behoorende tot de passagiers van het stoomschip „Berlin" 't welk verleden jaar aan den Hoek van Hol land verging, niet teruggevonden. Het meerendeel der vermisten zijn Duitschers, enkelen Engelschen. De kapitein Parkinson, de eenige der passagiers die uit het water nog levend werd gered, is dezer dagen van een reis naar China teruggeko men en heeft een bezoek gebracht aan den Hoek van Holland, waar hij den bekenden kapitein Jansen heeft bezocht en hem een geschenk' uit China heeft aangeboden. Ook de dochter van den eigenaar van het hotel Amerika ontving van den heer Parkinson voor haar goede zorgen een gedachtenis, bestaande uit èen prachtig Cliineesch servies, terwijl de dankbare kapitein nog 50 aan de algemeene armen schonk. Inbrekers te Schiedam. Gisteren avond omstreeks half zes is op een afdak van een loodsje staande op de werf van de firma Meijer Stegmann, koperslagers aan de West vest, een geheel nieuwe staalboor gevonden, welke daar blijkbaar slechts kort gelegen heeft en vermoedelijk afkomstig is van Boeiende roman, uit het Engtkch. 2) I k heb vader noch moeder," zei jonge markies treurig, terwijl de 'ftge stuurman zijn meester wee- 'ftedig aanzag, „en daar mijn oom tante mij in hunne zaken niet om rid vragen, kunnen zij ook niet -twachten, dat ik het doe. Mijne riste familie zijn eigenlijk geen 'eedverwanten, Berniee. Het zijn 'iin stiefbroeder en mijn stiefzus- ft', kinderen van den tweeden echt- rioot mijner moeder; ze wonen bij l,j in huis en ik heb hen zeer lief." '.Vroeger hebt ge mij nooit over ri gesproken, Max.' «Niet? Dat komt zeker, omdat ik o veel aan u dacht in uw gezel- ïrip," zei dc lord lachende. „Mijn fBer stierf, toen ik nog een knul en ik heette reeds lord Chet- tjrid, toen ik op 't gymnasium 1 i^m. Mijne moeder, eene zachte Schoone vrouw, bleef eenige ja- L Weduwe en huwde daarna voor it,, tweeden keer. toen ik op de lAorsiteit was. Haar tweede ge- was Gilbert Monk, een oud- Indisch officier; het huwelijk was echter niet gelukkig, want er lag geen liefde aan ten grondslag. De officier Monk was vroeger in Ita lië getrouwd geweest en had twee kinderen, die daar geboren waren en welke hij mee naar Chetwynd- Park bracht. Twee jaren later stierf hij en mijne moeder moest hein op zijn sterfbed beloven goed voor zijne kinderen te zorgen. Dit deed zij: doch een jaar later rukte ook haar de dood weg en haar laatste verlan gen was, dat ik voor hare stief kinderen een goede vriend en broe der zou zijn. Ik beloofde haar plech tig, dat Sylvia steeds een thuis zou vinden in Chetwynd-Park en ik heli hen zoo lief als zuster en broer." „Hoe oud zijn ze, Max „Gilbert is twee jaar ouder dan ik, vijl en twintig en Eylvia - ik noemde mijn schip naar haar is twee en twintig. Gilbert heeft tot nu toe geen betrekking gezocht: ik geloof, Hat hij een rijk huwelijk beoogt. Sylvia zal ongetwijfeld ook eens een goede party doen, maar ik hoop, dat ze nog lang hij ons blijft' gij zult haar zeker lief krijgen. Wat zullen beiden verbaasd opkijken, wanneer ik met mijn vrouw terug keer. Weldra zult gij met mij gaan, niet waar, Berniee?" „Indien mijne ouders het toe staan,' antwoordde t meisje blo zend. „Uwe ouders zullen die toestem ming niet weigeren," hernam de lord„ze hebben zeker bemerkt, hoe innig- ik u bemin; eiken dag was ik bij hen en bij u; indien ze mij dus uwe hand wilden weigeren, was er vaak gelegenheid geweest om mij dit te laten merken. Kom, Berniee, laat ons dadelijk naar uwe ouders gaan." De stuurman keerde naar de boot terug en beiden begaven zich naar liet kasteeltje dat zich vlakbij verhief. De lieer Gwellan zat voor zijn schrijftafel en naast hem in een klei nen leuningstoel zijne vrouw. De oude heer hij telde reeds zes kruis jes was een groot en mager man, toch zag hij er nog krachtig uit en zijn geheel uiterlijk droeg den stempel van goedheid en welwillend heid. Zijne vrouw, wier haren ook! reeds eene zilverwitte kleur gekre gen hadden, had een edel, open ge laat en gouden hart. Toen lord Ohetwynd aan dc zijde van Berniee binnentrad, stonden de oude lui beleefd op. lie lord was sedert zijn verblijf op 't eiland bij na een dagelijksche gast op 't kas teeltje. en zij hadden hem lief ge kregen. Toch bemerkte de lord, dat men hem dezen keer ernstiger dan gewoonlijk begroette. „Ik kom voor dit jaar mijn laat ste bezoek afleggen," zei de lord: „bij gunstigen «vind vertrek ik mor- j gen. De oudé heer wisselde met zijne vrouw een veelbcteekenenden blik en een schaduw van ongerustheid scheen van zijn hoofd te wijken. „Dat spijt mij, markies, want uw gezelschap was ons alleraange naamst; wij zullen uwer altijd met liefde gedenken." „Ik verlang meer dan een gewoon aandenken, mynheer Gwellan," zei de lord blozend; „ik verlang' voor mij den steun uws ouderdoms en ik smeek u, laat Berniee als mijne vrouw met mij gaan in 't slot mijns vaders." De oude lieden verschrokken en een diep zwijgen volgde. „Dat heb ik niet voorzien," sprak eindelijk de oude heer; „ik en mijne vrouw achtten Berniee nog een kind. Bedenk eens, lord, zij. is pas zeven tien jaar; gij zijt van adel en be hoort tot de hoogste kringen, wel dra zult gij de liefde voor een arm meisje vergeten zijn." „Nooit! Op mijn woord als edel man! Berniee heeft het voorkomen eener prinses en ik weet, dat tie G wel lans ook van edelen bloede zijn." „Vergeet niet, lord, dat Berniee ons kind niet is. .Wanneer ook gij in uwe liefde het geheim harer ge boorte over 't hoofd ziet, uwe fami lie zal dal niet doen, en mogelijk komt er een tijd, dat gij berouw gevoelt over uwe daad." „Gij kent mij niet," hernam lord Chetwynd. „Mijne liefde is geen voorbijgaande hartstocht, ik bemin Berniee met heel mijn hart en heel mijne ziel, om 't even, wie hare ou ders waren. Geef mij, Berniee, want ik kan zonder haar niet meer leven." De oude lieer aarzelde; de warme taal van den fieren edelman had hem getroffen. „Wat zullen we. doen, Ivaroline? vroeg hij zijne vrouw. „Kunnen we met een gerust geweten het geliefde kind den lord tot vro.uw geven?" Dc beide jongelieden wendden zich met smeekende blikken tot mevrouw Gwellan. Zij begreep deze blikken en gaf een bevestigend antwoord op de vraag van haar gemaal. „Nog een woord, lord Chetwynd," zei de heer Gwellan, toen de jonge man reeds woorden van dank wilde uitspreken, „nog een woord, fk wil u alles zeggen, wat ik over ons lief kind weet. Zij is niet van ons bloed, wij weten noch wie zij is, noch van- waai' zij kwam; wij denken, dat zij van Engelsche afkomst is. Reeds meer dan twintig jaar leven we op dit eiland, en veertien jaar geleden kwam er op een Octoberavond een jacht gelijk het uwe in de haai. Een heer, met een slapend tweejarig wicht in de armen, stapte aan wal en vroeg naar de meest gegoede lie den van dit eiland. Men stuurde hem naar.mij; hij zei mij, dat dit kind een wees was en hij het aan onze zorgen wilde toevertrouwen om het na vijf jaren terug te halen. Hij stelde mij eene groote som gelds ter hand en vertrok. De vijf jaren ver streken en nu zijn reeds vijftien zo mers voorbij, en nog hebben we niets van hem gehoord." „Zonderling," zei lord Chetwynd, „hoe was zijn naam „Hij noemde zich South, maar wij gelooven, dat 't slechts een aange nomen naam was." i^Hieldt ge hem voor den vader van 't kind /„■Ja en neen. Hij zei, dat ze eene wees was, maar liij omarmde ze toen hij wegging en drukte zc in vertwijfeling aan zijn hart. Blijk baar behoorde hij tot de hoogere standen; toch scheen eene vreeselijke smart zijn geheel levensgeluk ver woest te hebben." „Waarom is hij niet gekomen om 't kind terug te vorderen?" „Wij denken, dat hij moet gestor ven zijn, eer de vijf jaren voorbij waren," zei de heer Gwellan. „Wij hebben Berniee als ons eigen kind opgevoed, maar gij noch wij zullen waarschijnlijk ooit vernemen, wie zij eigenlijk is."- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1