rlen 000. DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ES Rt SUIS 908. ju en alen. t£incSes*huisv@st 3S-S3, Haarlem zoen itbet. ir.p< i/eranci BUITENLAND. BINNENLAND. en cood Zaterdagavondpraatj es. UtERDAC 21 MAART 1908. 32>t« Jaargang, No. 6843. Bureaux van Redactie en Administratie: interc. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit liuee bladen, beneuens de Officiëele Kerklijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. Ran hen, die zich met in gang uan 1 Rpril per 3 maan den op ons blad abonneeren, Uiordt de „NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT" tot dien datum kosteloos toegezonden. laar zijl er. Sociale Week. i i t m an 15 deë' Nieuwtjes in drie regels. Gemengde Berichten. mom rne Van Utl'E St. An tot echt, be' hij, da* n Rege' loemde eren H Jo. deer AI RSEL. de hee| ^AN Rl n. Heeren Firma ren P. V- Co. Firma IEDWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per IJ maanden voor Haarlem fl.35 Voor do plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C AtïOJiderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Zooals onder „Sociale Berichten" eren M-f' staat te lezen, is het programma voor ;n_ de Sociale \V eek ditmaal te Rot terdam te houden vastgesteld. Eén algemeen onderwerp staat op dit programmade gemeente in sociale f Verhouding tot het algemeen. Hoe staat de gemeente tegenover de klem-industrie en den handeldrij- J'enden Middenstand? Hoe móet zij doen ten opzichte van de sociale kwestie in haar geheel, ten opzichte Van de hygiëne, van den woningbouw, Van het onderwijs, van hare arbeiders en ambtenaren?.... Dat is werkelijk een uitstekende Verbetering. In plaats van de verbijstering-wek- kendc uitgebreidheid en verscheiden heid van lessen krijgen de deelnemers hu één onderwerp dat zij uit tal van gezichtspunten behandeld vinden, öiaar waardoor één draad moet loopen, die ongetwijfeld in een der eerste Vergadc ringen duidelijk en klaar zal Worden aangegeven. Voor gemeenteraadsleden, voor hen die zich met het politieke leven in een gemeente bezighouden, voor amb tenaren en bestuurders van Sociale Vereenigingen is hier heel wat te leeren. Met de gemeente de overheid die het naast staat aan het individu heelt letterlijk iedereen te maken. En de maatregelen der gemeente grijpen in op ieders gebied en terrein a I huurders en eigenaars, beambten en i"HÏ Werklieden, rijken en armen, onder - LI I wj nemers en ondergeschikten allen hebben met de gemeente betrekkingen, tegenover haar plichten, ten opzichte Van haar rechten. We juichen daarom de keuze van dit leerzaam hoofd-onderwerp met zijn Zoo verschillende practische zijden ten hoogste toe. De Sociale Week, die reeds veel gaf, en die als uiting van sociaal werken iti ieder geval en van iedereen de hoogste waardeering en belangstelling verwierf, verdient hiermede een nieu we lofprijzing: het sociale werk dat ten. en door onze K. S. A. op deze wijze wordt ondernomen, komt ongetwijfeld met dezen zoo practisch-ingerichten en voorgenomen cursus weer een fiinken stap vooruit I DUITSCHLAND. De Rijksdag en de journalisten. Het blijkt nu Reuter was weer partijdignatuurlijk aa i de anticlericalen kantdat de ■afstraffing die het Cen:jrumslid von Gröber aan een der journalisten toediende, zij het dan ook wat heel hard, eigenijk ruim verdiend was. En ook heeft de heele zaak zich anders toegedragen, dan Reu- t'r seinde en wij gisteren meldden. Er is n.l. onder de jonrnalisten op de perstribune van den Rijksdag één meneer, die telkens de Katho lieke sprekers in de rede valt en ze uitjouwt of bespot. De Centrums leden hebben al meer last gehad met dit heertje, en toen de afge vaardigde Erzberger aan het woord was, maakte de journalist weer allerlei onhebbelijke interrupties. Erzberger sprak over de noodza kelijkheid om ook de kolonisatie politiek in Christelijken geest te voeren en daarbij naast de econo mische belangen de Christelijke niet te verwaarloozen, tot behoud van de zielen der zwarten. Van de perstribune klonken toen allerlei geluiden en luid gelach. En nadat dat zich een paar maal herhaald had, zeide de heer von Gröber tegen een collega: Dat is weer dezelfde „Saubengel" (zoo iets van „dat varken") van de vorige keeren Dit gezegde werd door een anti clericaal heer overgebracht naar de perstribune, waar men de opmer king - die -wel straf, maar toch niet onverdiend moet heeten niet gehoord hadl En toen volgde het kabaal 1 De liberale kranten, ook die ten onzent, hebben er al een relletje tegen het „grove en onverdraag zame" Centrum van gemaakt, 't Is dan ook meer dan erg, zoo'n on- schuldigen, niets-kwaads-bedoelen- den, alleen maar even bij ernstige zaken verstandeloos-spottenden jour nalist een afstraffing toe te dienen! Een dan nog wel een Centrums man Intusschen, de krantenmenschen hebben gestaakt. We zijn benieuwd hoe dat zal afloopen. RUSLAND. De Generaals rnimen elkaar op! 't Is een tragi-komedie, met die Russische generaals van Port-Ar thur Nauwelijks heeft generaal Fock zijn collega Smirnofeen por gege ven in een duel, waarin Smirnof wel niet zal opkomen, of een ander generaal, Gorbatowski, heeft Ifock uitgedaagd. De generaals moeten besloten hebben, een voor een te duelleeren met Fock, totdat een van hen hem heeft doodgeschoten! Dat heet „duelleeren," ziet u! Intusschen is met deze Fock- doodschieterij de zaak nog niet uit generaal Stössel heeft zijnerzijds admiraal Nebogatof uitgedaagd, die zeer bezwarende verklaringen tegen den commandant van Pors-Arthur aflegde. De minister van oorlog heeft, ondanks het tegen Stössel uitgesproken vonnis, dit duel toe gestaan! Het zal plaats hebben in de gevangenis van de Peter-en-Paul- vesting. En men meldt al van nog meer duels in het verschiet! De gene raals ruimen elkaar opwat hun beter schijnt te bevallen, dan door de Japanners te worden doodge schoten Rare toestanden JAPAN. Een leuke streek! De Japanners hebben een handige streek uitgehaald, die de lachers op hun zijde zal zetten Men weet dat de heele uitzending der groote Amerikaansche reuzen- vloot toch eigenlijk en alleen intimidatie als 't niet méér is van Japan ten doel heeft gehad. Japan moest zien, dat de Vereenigde Staten wat kunnen en wat durven vandaar de ontplooiing dier ont zaglijke zeemacht, die als een bedreiging tegen den aanstaanden vijand naar de Westkust wordt gezonden. Wat hebben nu de Japanners te dezer opzichte gedaan? Ze hebben een diplomatiek glim lachje behouden, verzekerd dat ze zoo vredelievend mogelijk zijn, met groote belangstelling uitgekeken naar de vloot ennu inviteeren ze dön Amerikanen heel beleefd om met die nieuwe vloot op de terugreis toch de een of andere Japansehe haven aan te doen Kostelijker kan het al niet! Men mag zeggen wat men wil van de Japanners, maar ze hebben hier Roosevelt en de oorlogschreeu- wende Amerikanen aardig bij den neus. Reuter seint, dat het Amerikaan sche Kabinet waarschijnlijk de ver- velatie zal aannemen Ja, wat moet het eigenlijk anders doen? Bonne mine a mauwais jeu noemt de Franschman zoo iets, en wij zeggen lachen als een boer die kiespijn lieeft De komst van den prins van Mo naco te Rome is weer uitgesteld „om gezondheidsredenen". De oflicieele berichten omtrent den gezondheidstoestand van den keizer van Oostenrijk zijn wederom veel gunstiger. Inzake de trouwerij van den her tog der Arbuzzen de Amerikaansche pa draalt met zijn toestemming. De vorst van Bulgarije met zijn ge malin is met uiterst veel hartelijkheid te Boekarest ontvangen. De Koningin en de Prins naar Boskoop. H. M. en de Prins hebben gisteren het aangekondigde bezoek aan Boskoop gebracht. In plaats van over Leiden en Koudekerk werd de tocht gistermid dag om halftwee met drie automo bielen aanvaard over Voorburg, Leicl- schendam, Zoetermeer, Zegwaard, Benthuizen naar Boskoop. Het bezoek aldaar gold in hoofdzaak de kweekerijen der firma's C. B. van Nes Zonen en Koster Zonen, benevens de Rijkstuinbouwschool. Ten huize van den burgemeester werden den hoogen bezoekers verversckingen aangeboden. Schoolkinderen zongen een aubade Allerwegen werd er in het dorp gevlagd en de geestdrift was er groot, toen om halftwee de koninklijke stoet in het feestelijk getooide dorp aan kwam. Honderden menschen stonden langs den weg geschaard en er gingen luide hoezees op. Ook overal langs den weg van Leiden naar Alphen en Boskoop wap perden de vlaggen. De menschen stonden te Alphen reeds uren te voren buiten op de stoet om te wachten, maar werden teleur gesteld omdat er, zooals gemeld, in de heenreis wijziging was gekomen, waarvan ter elfder ure bij den burge meester van Alphen bericht was gekomen. Alweer tegengesproken. In de Engejsclie en Hollandsche bladen komen weer berichten voor omtrent een bezoek van de Konin gin en den Prins aan Engeland. Op een informatie te 's-Gravenkage luid de het antwoord evenals vroeger dat van zulk een voornemen niets bekend was. Wat natuurlijk toch niet wegneemt, dat het bericht wel waar wezen kan. Statenverkiezing te Weesp. De zetel van Mr. Heemskerk in de Provinciale Staten van Noord-Holland is voor de rechterzijde behouden. Bij de stemming, gisteren, werden uitgebracht 4628 stemmen. Daarvan verkregen de heeren D, J. van Houten (L.) 1612, mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 2842 en A. N. Veen (partij nieuwe erfgooiers) 88 stemmen, zoodat m r. Rutgers gekozen is. Er v aren 86 ongeldige stemmen uitgebracht. Het blijvend gedeelte. Uit de beste bron kan worden ge meld, dat er gisternamiddag te 4 uur 1824 personen waren, die zich hadden opgegeven als vrijwilliger voor de premie van f120. Voor enkele regi menten moet reeds een overcompleet zijn, zoo meldt het Centrum, St. George en de lintworm! Onder de aanwinsten van het Ethno- grafiisch museum te Leiden staat ver meld in het (oflicieele) verslag: een munt met de voorstelling van den strijd van Ridder St. George tegen den lintworm. Wel zool Ter verklaring kan misschien dienen, dat „draak" in het Duitsch „lintworm" is. Wij Hollanders, kennen vele talen I De ton. De geschiedenis van de stokers, die met z'n tienen de 100,000 hadden getrokken, wordt nu weer tegengesproken, 't Is een verzinsel! Jammer waarlijk, want 't was een mooi geval. De winnaars van de ton zijn echter nu toch terecht; wie het zijn wordt evenwel niet gemeld. Vrees el ijk. Te Volendam is gis teravond een bijna 8-jarig kind van W. J. gestorven, na het drinken, in een onbewaakt oogenblik, uit een pot met kokende koffie! Arbeidsongeval. Gisterenmiddag is nabij Etten de werkman W. S. van de in aanleg zijnde tramlijn Lichten voordeZeddam onder een lorrie met zand geraakt, zoodat beide beenen hem werden afgereden. „Kom Vechten" Een onderdeel van het nabij de stad Utrecht gelegen dorpje Bunnik heeft den naam van „Vechten". Een viertal borden wijzen de plaats aan, waar de kom van het gehucht is gelegen, tot welk doel zij liet origineele opschrift dragen„Kom Vechten". Een viertal studenten van het Sticht, in dit opschrift iets pro- voceerends ziende, slopen in de late avonduren naar Bunnik en namen de vier borden mede. Zij waren al zoo dikwijls wezen kijken, hadden nooit iemand zien vechten en achtten de uitnoodiging „kom vechten" dus ver der overbodig. De burgemeester van Bunnik, onmiddellijk door zijn veld wachter op de hoogte gesteld van den snooden diefstal op zijn grondgebied bedreven, gelastte terstond een onder zoek. Gevolg van een en ander is geweest dat de gemeentepolitie van de Domstad tegen de vier daders, wier namen zij spoedig te weten lcwam, proces-ver baal opmaakte, terwijl drie der vier borden werden in beslag ge nomen. Het vierde was ergens in het water geworpen. Spoedig zal te Bunnik de invitatie tot een vechtpartijtje dus weer aan vier hoeken den komenden en gaanden man worden gedaan. De betaling Ivan stations- kosten. Door de Staatsspoorweg maatschappij is thans nader bepaald, dat alleen bij het woord franco, be halve den eigenlijken vrachtprijs, ook de stationskosten van den afzender gevorderd zullen worden. Wanneer een afzender hetzij meer, hetzij minder ten zijnen laste neemt, moet hij zulks duidelijk in den vrachtbrief omschrij ven. De omnibus-tram inAmstenj dam. 't Kan nu met de indienststel- ling van de omnibuslijn door deJor- daan niet lang meer duren, zegt het „N. v. d. D." Gistermiddag heeft het Dagelijksch Bestuur op de binnenplaats van het Stadhuis een proeftocht met een van de wagens gemaakt! Burgemeester Van .Leeuwen en de wethouder Jos. Jitta hebben een tijdje lang caroussel gereden om de pomp heen. De heer Van den Bergh nam 't geval van uit een der ramen van het Raadhuis waar. Daarentegen was de heer Hordijk, hoofdcommissaris van politie, wèl van de partij. Men zal toch het voornemen niet hebben om het gevaarlijk geachte vehikel onder politietoezicht te stellen? Inbrekers. We zullen er een aparte rubriek voor moeten maken, wanneer het zoo doorgaat 1 't Is bar, zooals er tegenwoordig op alle plaatsen des lands wordt geroofd, gestolen en braak gepleegd! Zóó erg hebben we het nog niet beleefd. Een lijstje van het voornaamste inbraak- nieuws van gisteren geeft het volgende resultaat In Amsterdam: Inbraak in het kantoor van de firma Boichel en Co., steenkolenhandelaren, op den Hoogte- kadijk. Geldswaarde was in het ge bouw niet aanwezigalleen een bedrag aan postzegels kon worden ontvreemd. De daders wreekten zich hierover door kantoormeubelen, boeken, papieren enz. te vernielen. In R o 11 e r d a mvooreerst een inbraak in de Voorschotbank van den heer J. Soest, aan de Mauritsstraat. De inbreker hebben zich door het opschuiven van een raam, waarvan zij de pennen verwijderden, toegang verschaft tot het sousterrain, na eerst een luik, achter dat raam aangebracht, naar binnen geduwd te hebben. Door het sousterrain zijn zij gekomen in den winkel en hebben daar naar gis sing ongeveer 200 gouden en zilveren horloges, die in een kast lagen ont vreemd eeDig geld zagen zij over het hoofd. Deze horloges waren in dit pandjeshuis beleend. Van het gesto- lene tot dusver nog. niets gevonden! Een tweede inbraak te Rotterdam had plaats in het bovenhuis aan de Hoogstraat no. 216, waar de heer E. A. Kestein, fabrikant en grossier in rijwielen, zijn magazijn en kantoor heeft. Op het kantoor, gelegen op de eerste verdieping, hebben de inbre et U Of' res. riem- XXXII. Alweer inbreken, en niet van de minste! Praatjes die toch vooreerst niet helpenen opmerkingen die succes hebben. Over luie gemeentewerkltii en „lijntjes-trekkerij" Van een verkiezing, van kiezers, en een politiek napraatje. 'n Op- f rissching voor mijn vrouw en een onderwerp dat ik tot de volgende week bewaar. i Daar zou ik juist beginnen aan toij n Zaterdagavondpraatje 't Was al wat laat, maar n druk be doek in mhi winkel had me wat opgehoudeii toen ik zoo terloops onze Nieuwe Haarlemsche doorkijkend, het bericht zag opgeno- iiien van dien brutalen brandkast- diefstal aan de Schouwtjeslaan. nNou hoef je niet meer verlegen te zitten over wat je schrijven zal!" Zei mijn vrouw, die werkelijk een, 'Jeetje in geestdrift geraakte over de brutaliteit van dat geval Als 3e tóch inbreekt, dan moet je het goed doen die gemeenplaats is er centje waarvan de conclusie óók Wel een beetje in mijn vrouw's geest ValtEn waarlijk, ze zijn niet van de minste, deze inbrekers, die een heele brandkast op een wagen mee sjouwen t Eerste wat je natuur- Jiik invalt, is de gedachte: maar boe is het dan toch ter wereld mo gelijk dat die lui zulk een brutale daad ongestoord hebben kunnen ver hullen En zoo hoorde je gisteren avond, toen de lui uit de krant liet keval hadden gehoord, bijna niet an ders dan den uitroep„hebben we der dan geen politie in Haarlem?" Och, lieve mensch, wat zal ik je baarvan zeggen. Je kunt zoovéél Editie niet hebben, of er zullen al- Ud nog inbraken gepleegd worden. en ook in steden waar de politie best georganiseerd en geleid wordt wat je van onze Haarlemsche politie niet zeggen kunt, helaas! komen van tijd tot tijd brutale staal tjes van inbraak voor. Maar dat is waarde politie hier is wel een beetje al te veel ten, achter bij eldersZe maakt het den heeren inbrekers wat al te gemak kelijk! Daar zijn wijken, waar 'sa.voifds en nachts om de 2 uur, en precies- altijd op denzélfden tijd, een agent surveilleertdie doet de ronde, en de man heeft zóó laat hier, zóó laat daar, zóó laat ginds te zijn dat ik hem verordineerd en zoo doet hij. Met gevolg natuurlijk, dat een van 't inbrekersgilde precies kan weten, waar en hoe laat hij door de politie kan worden overval len !Is dat niet, het den lui gemak kelijk maken? Daar moet iedereen wel „ja" op zeggen of ik begrijp er niets meer vanEn let na wel, dat hier de schuld weer niet ligt aan de lagere beambten, maar aan de organisatie van bovenEnfin daar is buitendien nog heel véél te verbeteren in ons politiekorps, maar om daar telkens op terug te ko men, wordt vervelend. En voordat er in de opperste leiding van de Haarlemsche politie eens een grondi ge verandering komt, zal ik mijn zin in dezen tóch niet krijgen, Daarom scheid ik er mee uit. .Want vechten tegen de bierkaai wordt op duur even vervelend als dat het van den anderen kant prettig is wanneer ik zie, dat mijn opmerkin gen bij de bevoegde autoriteiten ee- nig succes hebben. Tot mijn groot genoegen heb ik dat mogen erva ren bij de klacht over het Stations plein, die door mij én door onze Redactie verleden week gezamenlijk is aangeheven. Een dag naderhand' kwam er eerst een „hooge" van Ge meentewerken eens neuzen, en den zelfden dag begonnen een paar ar beiders het werk dat nu geregeld voortgaat. Onze Redactie heeft zeer terecht gezegd, dat er best een man netje meer kon worden bijgezeten niet onaardig gaf ze daarbij een veeg aan de haast spreekwoordelijke langzaamheid van de gemeentelijke stratenmakers. Een gemeentewerk man kwam daartegen op, maar ik zou bij het önderschriftje dat de Re dactie onder zijn stuk schreef nog: deze opmerking willen voegen, dat weliswaar niet alle gemeentewerk lieden aan die langzaamheid lijden, maar zeker en gewis toch wel de stratenmakers! Dat is nu wel een vak, dat nergens vlug schijnt beoe fend te worden, - maar hier in Haarlem is het dan toch wel wat al te erg soms. Vraag er maar naar wien ge wilt, en ge zult hooren primo dat onze straten allerellendigst be straat zijn, en secundo dat de men schen die langs een straat wonen waar stratenmakers bezig zijn, zich geregeld zitten te ergeren van je je welste over het „lijntjes trekken" dat nog al eens voorkomt in Sit vak Dat is de stem der publieke opinie, en die heeft hier, volgens mijn ge wone kruideniersverstand, schoon gelijk! Van de publieke opinie gesproken, en van de belangstelling van het pu bliek in sommige zaken wat 'n, algeheel gemis van die opinie en die belangstelling hebben we moeten constateeren bij de verkiezing van de Kamer van Koophandel! kWel, wel, vijf en twintig stemmen op z'n best in het geheel de heer Krelage moet nu nóg maar eens kla gen, dat er niemand notitie neemt van dit publieke lichaam, tot zelfs de kiezers niet, die kiezen moeten En daar belegt nu de Roomsche Kiesvereeniging zoowaar een verga dering voor en stelt er een eigen candidaatVooreerst moet ik je zeg gen, dat ik heusch niet begrijp waar om hier nu een liberaal en een Ka tholiek tegenover elkander moeten staanVan te voren konden toch de heeren bestuurderen van de kiesver- eenigingen wel weten, dat er niet veel belangstelling zou wezen in de ze verkiezing, waarom dus nog een strijd van personen er bij ge maakt Dat zeg ik nu niet ten op zichte van onze Roomsche kiesver eeniging maar in het bijzonder tot de liberale dito. Want het gaat" er van dien kant maar altijd: voor óns alles, en voor jullie niks. We heb ben dat gezien bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen, toen de Room sche plaats van den heer Bijvoet door de liberalen met toen zeer af gekamde hebberigheid werd inge slikt, - - we zien het mi weer, nu, ze aan geen Katholiek méér een plaatsje gunnen in de Kamer van Koophandel. Want het was bekend, dat de candidaat der Roomsche Kies vereeniging vóór allen in aanmer king kwam.'Maar zoo gaat het: hier in Haarlem zjjn de liberalen en de onverschilligen, en de neutralen, al lemaal met hetzelfde sop overgoten als overal elders: zoodra ze van de Katholieken en de kerkdijken wat kunnen halen, laten ze het niet Overigensuiterlijk zoo vriendelijk mogelijk! We kennen dat spelletje! En dan zijn er nog Katholieken, die zich door die vriendelijkheid laten beetnemen en die hunnerzijds de „hu maniteit" betrachten en alles maar over hun kant geven, en liever met die vriendelijke, royale liberalisten in verkiezingszaken te doen hebben dan met de principiëele, steile, stoe re geloovigen van Protestantschen kant! Oppervlakkigheid, en een restje van ons vroegere liberaal-Ka thol icisme, dat hier in Haarlem nog lang- niet uitgestorven is en nog die per er in zit, dan je wel denken zoudt, lieve menschen! Gelukkig echter wordt dat langzamerhand an ders en beterde principiëele scha keering begint ook hij ons zich scher per af te teekenen, en al Is er nog wel hier en daar een Roomsche, die uit domheid, uit ouden sleur of omdat iiij er voor zich zelf een voor deeltje in ziet (die laatste lui zijn de gevaarlijkste!) heult met wat „li beraal" en „neutraal" heet, de groote massa is zoo niet meer, God dank In dit opzicht gaan we, ook door den invloed van die algeheel» opleving van het Christelijk begin sel, die in heel het land zich ken merkt en zijn uiting heeft gevonden in liet kranige Christelijke Ministe rie, waarin we ons verheugen, ook bij ons in Haarlem goed vooruit! Een mooie tijd op politiek terrein staat nu voor de deur, en wil je wel gelooven dat ik nu geregeld en met pleizier de politieke nieuw tjes lees in onze Courant en de Ka meroverzichten dingen die ik vroeger geregeld oversloeg En mijn vrouw doet zoowaar óók daaraan medeZe is van de week naar Mon seigneur Konings wezen luisteren, en is opgetogen vandaar gekomen. ,tMoet erg mooi geweest zijn en met onze Nieuwe Haarlemsche kan ik hier wel zeggen, dat de on- gedacht-groote belangstelling van de vrouwen vooral een verblijdend tee- ken is geweest. Ikzelf ben er niet geweestnu de vrouw uit was, moest ik in mijn winkel blijven, maar ik zeg je dat liet me niets heeft gespeten dat liet goeie mensch eens 'n avond heeft gehad waarop ze wat anders dan winkelpraatjes, mooi- weer-discussies of huishoudelijke re deneeringen hoordeZe is er hee- lemaal van opgefrischt, en zoo'n le zing- op zichzelf werkt al sociaal- goed op de vrouwen, afgezien nog van al het voortreffelijke dat de eer waarde spreker naar ik uit het ver slag in onze Courant vernam, ge zegd heeft! Je frischt er van op, zei mijn vrouw, zoo eens wat te hooren, en ik kan meedeelen dat ze ditmaal werkelijk gelijk heeft ge had. Aangezien het feit, dat ik mijn vrouw zoo in het publiek gelijk geef, belangrijk genoeg is om dit Zater dagavond-praatje er mee te sluiten breek ik vandaag hier maar af. En ik bewaar tot een volgenden keer, wat ik nog te vertellen had over 't leuke, opgewonden „Damiaatje" van deze week, waarin m'n vriend én collega (hoewel onbekend) Ting- Tang, zoo te keer ging tegen de huis jes om de Bavo op de Groote Markt. Dat wil ik wel zeggen: ik bekijk die huisjes wat nuchterder, en ik mag- zeggen ook wat praktischer, dan mijn collega-medewerker aan de Nieuwe H a a r 1 e m s c h e, en daarom is mijn conclusie ook niet zoo bruusk en radicaal als die van hem. Maar dat voor de volgende maalnu 's mans vrouw gelukkig n eind weg is, kan ik nog wel eens probeeren, op mijn gewone bezadig de manier een en ander in het, mid den te brengen tegen het pittige, maar een beetje sprinkhaanachtige geschrijf van mijn waarde collega. Overigens ik mag wel zoo'n beetje onstuimigheid en dartelheid! Dat doet je goed in deze gure voor jaarsdagen(Maar wat zeg ik? Vandaag begint de Lente, volgens de almanak althans! 'n Mooie da tum, die ik dus hieronder kan schrij ven! 21 MAART.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1