H, Franken Jr. BROOD i't HOFLEVERANCIER. Levert alle soorten van de beste hoedanigheid. *3 I7 KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. OFFICIEELE KERKLIJST. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. HOUTRAKPOLDER. SCHOTEN. 0VERVEEN. ZANDVOORT-bad. HEEMSKERK. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. HILLEGQM. LISSE. NGQRDWiJKERHOUT. VOORHOUT. ver wij ons verstand gebruiken. Wat nu verstaat men onder gebruik maken van zijn verstand? Het verstand is het vermogen om het goed van het kwaad, het ware van het valsche te onderscheiden, en dus geven wij slechts bewijs van ons verstand in zoover wij de waarheid kennen omtrent de pun ten die voor ons van het grootste be lang zijn, en ons gedrag daarna regelen. En welke zijn die zaken die voor ons van het grootste belang zijn? Zijn ket de dieren die pns omringen, de planten die wij onder onze voeten vertreden, de sterren die boven onze hoofden zich bewegen Voorzeker neen. Zonder ijdelheid mogen wij zeggen: van alles wat ons omringt zijn wij menschen zelf het belangrijkste. De voornaamste vraag dus voor ieder van ons is: Wie ben ik? Van waar kom ik? Waarheen ga ik? Wat is de oorzaak en het doel van mijn bestaan Hiervan hangt inderdaad geheel de inrichting van mijn leven af. Naar gelang ik mij zeiven ken als een on- sterfelijken geest, of als een handvol bewerktuigd stof, dat bij den eersten ademtocht van den dood uiteen zal stuiven, moet ik aan mijn gedachten en handelingen een geheel andere richting geven1 Zoolang ik niet weet waaraan mij in dit,1 opzicht te hou den, zal ik in onzekerheid verkeeren, niet wetend of ik goed of kwaad doe, of ik vooruit of achteruit ga. Door in alles slechts de aandrift mijner neigingen te volgen, zal jk gelijk staan met het dier, en zelfs in mindere con ditie zijn. De neigingen van het dier toch, door een hoogere rede geleid, zijn goed en voeren het nooit tot zijn ondergang. Die van den mensch inte gendeel zijn ten kwade geneigd en bedorven, en voeren hem ten onder gang als zij niet door de rede be stuurd worden. Hoevele menschen gaan niet dagelijks ten gronde als slachtoffers van buitensporigheden, die aan het dier onbekend zijn? Ik zou mij dus valschelijk vleien mensch te zijn, als ik niet een vol ledig antwoord gevonden had op deze groote vraag: van waar komik?jVer- schil lende antwoorden worden daarop gegeven, die men tot deze vijf kan terugbrengen Ik weet het niet, en het kan mij niet schelen, antwoordt de onverschil lige. De mensch, zegt de pantheïst, is een van de tallooze doelen der abso lute eenheid, een zekere wijze van bestaan, een voorbijgaande vorm van het Groote Al. Neen, zegt de atheïst, de mensch is het werk der natuur, een van zelf op de aarde onstaan wezen, een zeer merkwaardig voortbrengsel van die blinde kracht, die de eeuwige stof bezielt. Neen, zegt de evolutionist of Dar winist, de mensch is de laatste schakel die de geheele natuur aan elkander verbindt, hij is de laatste ontwikke- lingsvorm van de oorspronkelijke stof, hij is de ontwikkelde aap. De mensch, zegt eindelijk de chris telijke denker, is het werk van een oneindig Verstand en een oneindige Macht, Die alléén van alle eeuwigheid bestaande, in het begin van den tijd gesproken heeftdat het heelal en de mensch zij. En het heelal en de mensch waren er. Welk van deze antwoorden is het meest redelijke, het meest den mensch waardige? Wij zullen ze allen wat nader beschouwen. Het antwoord van den onverschillige. Over het algemeeen beroemt men zich niet op zijne onwetendheid, en wordt de benaming van onwetende als een beleediging beschouwd, die men op de straat; met een vuistslag en in de salons der grooten dikwijls met een degenstoot ziet beantwoorden. Hoe komt het dan, dat in zake van godsdienst de onwetendheid in som mige kringen als iets vereerends wordt aangezien, dat menig ontwikkeld mensch zich schaamt, als men zegt dat hij zich met den godsdienst op houdt Misschien komt het omdat, kennis op het stuk van godsdienst zoo algemeen is. Maar dat is dan toch een zeer dwaze ijdelheid. Als er glorie in gelegen is te weten wat de meeste menschen niet weten, dan is het de grootste domheid niet te weten, wat iedereen wel weet. Als onwetendheid het bewijs moet zijn van een grooten geest, het zegel van het genie, dan winnen de dieren liet in verstand van de grootste geesten, want nooit kan den mensch diep genoeg afdalen om den palm der onwetendheid aan het dier te betwisten. Neen, het past niet het hoofd fier omhoog te dragen, als men zich zeiven zoo gering schat, dat men zich volstrekt niet bekom mert om de vraag: „Ben ik het werk van het toeval of van een hoogere macht? Zal het wezen dat in mij denkt door de wormen verteerd wor den, of zal het, van zijn grof omhul sel bevrijd, eenmaal plaats nemen onder de onsterfelijken?" Ten slotte berust die onverschillig heid op niets anders dan op lafheid. Reeds lang geleden is er gezegd: de goddelooze wil niets gelooven omdat hij het recht wil hebben alles te doen. Als iemand weigert de dogma's te onderzoeken, dan is het omdat hij plichten daaraan verbonden ziet. En toch wat is dwazer dan zulk een han delwijze? Zal God er minder om be staan, omdat het ons behaagt aan Hem te twijfelen? Zal de eeuwige strafplaats, bestemd om de overtreders zijner wetten te ontvangen, minder verschrikkelijk zijn omdat men zich met gesloten oogen daarin wil neder- storten? Bij het woord „hel" glimlacht de onverschillige, maar is een glimlach genoeg om de overtuiging van het geheele menschelijk geslacht te niet te doen Zou een „ik weet er niets van, ik geloof het niet," uit onver schilligheid uitgesproken en steunend op onwetendheid, meer waarde heb ben dan de overtuiging van 1500 rnil- lioen menschen die thans leven, en van de meer dan 250 milliarden die ons zijn voorgegaan, ea die allen hun overtuiging op zedelijk onderzoek steunden De onverschillige kan niet zeggenik ben zeker dat het toekom stig leven een hersenschim is. Hoe zou hij zekerheid hebben over een vraagstuk, dat hij nooit grondig on derzocht heeft? Als hij dus niet op goede gronden de valschheid van den godsdienst en wat hij ons leert omtrent den mensch kan aantoonen, dan is het tenminste mogelijk dat de leer van den gods dienst waarheid is, en dan moet hij aldus redeneeren: het is mogelijk dat er een God bestaat, Die Schepper en Wetgever is, het is mogelijk dat die God aan de menschen plichten heeft opgelegd, wier trouwe vervulling Hij beloonee, maar wier overtreding Hij met strengheid bestraffen zaldus zou ik dwaas handelen als ik met die mogelijkheid geen rekening hield. Het antwoord) van den onverschil lige is dus in strijd met de waard-g- heid van den mensch, en gevaarlijk voor zijn geluk. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de k.h. Missen om half 7, 8,9 uur en half 11. De Catechismus Daar ge woonte. 's Avonds half 7 Lof met Lij densmeditatie. Maandagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje voor de geloovige zielen. Dinsdagavond van G tot 7 uur gelegen heid om te biechten. Woensdag, feestdag van Maria Bood- seliap, te vieren als Zondag. De h.b. Mis sen als op Zondag, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vrijdagavond 7 uur, Kruisweg. Zaterdagavond, 7 uur, Rozenhoedje in de Maria-kapel. Zondag, de stille li.h. Missen te 7 uur en half 9, met onderrichting, te half 11 de Hoogmis met predikatie. Te 2 ure de Catechismus. Ten half 7 het Lof van het H. en Oubevl. Hart van Maria voor de bekeering der zondaars, met het Ro zen hoedje. Dinsdag, 's morgens tot half 11 en de3 avonds van 7 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag, feest van Maria Boodschap. De h.h. Missen als op Zondag.'s Avonds ten 7 ure Lof. Donderdag, 's Avonds half 8 de Meditatie over het Lijden des Heeren. Vrijdag's avonds ten 7 uur oefening van den H. Kruisweg Zaterdag, kwart over 8 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld; ten 6 ure Lof van O. L Vrouw. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de h.h. Missen en de Catechismus behalve Woensdag, op de gewone uren. Zondag, te half 6, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags tehalf 4 de Vespers. Dinsdag, ten 8 ure gezongen h. Mis ter cere van den H. Antonius van Padua, waarna de gebeden der Broederschap, 's Nam. van 67 uurgelegenh. tot biechten, 's Av. te half 8 het Lof, waaronder de „Miserere" en Meditatie over het Lijden Onzes Heeren. Woensdag, Feestdag van Maria Bood schap, te vieren als Zondag. De h.h. Mis sen te half 6, 7 ure en half 9, en te half 11 de Hoogmis ter eere der Allerh. Maagd, voor de Leden der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaer". 's Avonds ten 7 ure Lof en Rozenhoedje. Vrijdag, te half 8 de h. Mis voor de overl. Leden der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaer." Ten 8 ure ge zongen h. Mis. 's Avonds ten 7 ure Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, te half 8 en ten 8 ure de h.h. Missen voor Jacobus Koelemij. als Ltd der Broederschap van den H. Kruis weg. Zondag 29 Maart, ten 7 ure de b. Mis voor Stephanus Boudewijn van der Veld, als Lid der Broederschap van den PI. Antonius. ZondagDe h. Missen te 9 ure en half 11 uur de Hoogmis, 's Middags te 12 uur Catechismus. Te 3 ure Lof en lij densmeditatie. Dinsdag, te 8 ure gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Woensdag, Feestdag van Maria Bood schap, te vieren als Zondag. De h.h. Mis sen te 9 uur en half 11. 's Nam. te 4 uur Lof en Rozenhoedje. Vrijdag, te 8 ure gezongen PI. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds ten 7 ure lof en oefening van den PI. Kruisweg. Zaterdag, 's avonds van 5 tot half 10 gelegenheid om te biechten. Zondag a. s., des namiddags te 3 ure overweging van het Lijden des Heeren. Zondag, de h.h. Missen te half 6,7 «ui en half 9. en om half 11 de Hoogmis. Te 1 uur Catechismus. Te 7 uur OefeniDg van den H. Kruisweg. Maandag te half 8 Lof met Lijdens meditatie. Woensdag, Feestdag van de Boodschap des Engels van de Allerh. Maagd, te vie ren als Zondag. De h.h. Missen als op de Zondagen, 's Avonds 7 uur Lof. Vrijdag 7 uur Lof ter eere van het H. Lijden des Heeren. Door de week is de eerste H. Mis alleen des Zaterdags om half 8. Op de overige dagen behalve Woens dag, om 7 uur. De andere h.h. Missen zijn te 8 uur ,half 9 en 9 uur. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag, plechtige viering van het feest van den IP. Joseph. Des namiddags te half 5 feestvergadering predikatie en lof, Deze vergadering is toegankelijk voor iedereen. Na de vergadering zal de Psalm „De Profundis" worden gezongen voor de ziel van zaliger Petrus van Steen, lid der 17e afdeeling, waarna gemeenschappelijke ge beden. Zondag 29 Maart, te 7 uur li. Mis voor Henricus Timmer, prefect der 5e afdee ling. Alleen voor de leden der 5e afdee ling zijn gereserveerde plaatsen. lederen Zondag van 44J/? uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om half G, 7 en 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Om 3 uur Lof met Lijdensmeditatie. Dinsdag, 's avonds om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, Feestdag van Maria Bood schap, te vieren als Zondag. De h.h, Missen om half 6, half 8, half 9 en 10 uur de lioogmis voor de Leden der Broe derschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds half 8 vergadering der Broederschap en predikatie. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broeder chap van O, L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zondag. Heden de h.h. Missen 7 uur, en half 9, de Ploogmis te half 11. Onder de h.h. Missen predikatie. Dezen namid dag 2 uur de Catechismus, 7 uur het Lof en Lijdensmeditatie. Dinsdag, de h.h. Missen om 7 en 9 urn 's avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius en van 7 uur af gelegenheid om te biechten. Woensdag, de feestdag van Maria Bood schap, de h.h. Missen als op Zondag, 7 uur, half 9 eu half 11. 's Avonds om half 8 Lof en predikatie. Donderdagavond, half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdagavond half 8 Kruiswegoefening. Zaterdagmiddag van 49 uur gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus, uitgezonderd Woensdag. De h.h. Missen ten half 8 en 9 uur, uitgezonderd Woensdag, de h.h. Missen 7 uur, half 9 en half 11. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, vóór de Hoogmis Catechismus. Des avonds ten 7 uur Lof en Lijdensmedi tatie. Woensdagavond ten 7 uur Kruisweg oefening en daarna Lof ter eere van den H. Joseph. Vrijdag, ten 9 uur gezongen h. Mis. Dinsdag, en volgende dagen ten half 12 Catechismus. Zaterdag, gelegenheid om te biechten als gewoonlijk. Zondag, de h.h. Missen 7 en half 9 uur, ten half 11 de Hoogmis, 's Nam. ten 5 uur plechtig Lof en feestpredikatie over den H. Jozef. Dinsdag, van 's nam. 5 uur af gelegen heid om te biechten. Woensdag, Maria Boodschap, te vieren als Zondag. De h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en half 11. 's Namiddags ten 5 uur plechtig Lof met Rozenhoedje en Litanie. N.B. De vasten- en onthoudingswet blijven heden verplichtend. Vrijdag, 8 uur gez. h. Mis, ter eere van 's Heeren Lijden, 's avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 's avonds 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Maria Hoek van den Houtrakpolder, en Joannes Weezenbeek, die met. de laatste H.H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien en voor Joannes Visser, die in den Heer is overleden. Zondag, de h.h. Missen 7 en 10 uur' ,s nam. 5 uur Lof met Lijdensmeditatie, Dinsdag, van 's namiddags 5 uur af biechtgelegenheid Woensdag, Maria Boodschap of de Mensch wording van Christus, te vieren als Zondag, de h.h. Missen ten 7 en 10 uur, 's na n. ten 5 uur Lof met Rozen hoedje en Litanie. Vrijdag, 's avonds 7 uur, oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 's avonds Lof met Rozen hoedje en Litanie. Zondag, om half 8 de Vroegmis, om 10 uur de Hoogmis, om 3 uur Lof en Me ditatie. Woensdag, feestdag van Maria Bood schap, te vieren als Zondag. De h.h. Mis sen als op Zondag, 's av. om 7 uur Lof. Donderdag, half 9, Jaargetijde voor Cor nelia Verbrugge echtg. van Caspar Heij- steck. Vrijdag, 's avonds 7 uur Kruisweg. Zaterdag, half 9, Maandstond voor J. B. Snaanrijk. Dagelijks voor en na de h. Mis, Za terdag geheel den dag gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om kwart over 8. De gebeden worden verzocht voer Joannes Zwaanswijk en Joseph van Waasenburg, die in dan Heer zijn overleden. Zondag, de h.h.Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 4 uur Meditatie over het Lijden des Heeren. Woensdag, de h.h. Missen als op Zon dag. Ten 3 uur Lof. Vrijdag, 's avonds ten 7 uur de oefe ning van den H. Kruisweg. Zaterdag, 's avonds ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. Zondag, half 8, Fam. Bonnike, 10 uur, Geestelijk en tijd. welzijn der parochie. Na dcri middag 3 uur Lof, Miserere en Meditatie. Catechismus volgens gewoonta. Maandag, Joannes Barnhoorn. als lid der Kevel. Processie. Dinsdag, zekere intentie. Bieehthooren van 5 uur tot half 7. Woensdag, Maria Boodschap, te vieren als Zondag. De h.h. Missen als op Zondag, half 8, voor den heer Carolus Joseph de Vos en echtg., 10 uur, Weldoeners AnflBn. Ten 3 uur Lof met Rozenhoedje. Donderdag, ter eere van de Allerh Maagd Maria, 's Avonds ten 7 uur Lof. Vrijdag, Mej. Louise ICeschner en beide ouders 's Avonds ten 7 uur Kruiswegoe fening. Zaterdag, Maria van Boven. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Joannes Barnhoorn. die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 Kruisweg-oefening. Dinsdag, van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Woensdag, Feestdag vaD O. L. Vrouwe Boodschap, te vieren als Zondag, de h.h. Missen als op Zondag, om half 3 Lof met Rozenhoedje tot intentie van Z. II. den Paus. Donderdag, 's avonds half 7 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament en Lijdens meditatie. Zaterdag, 's avonds half 7 Lof ter eere van de H. Maagd. In de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Zaterdag alléén kwart over 8. De gebeden worden verzocht voor Henrica Welage, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Joanna Kuil, echlgenoote van Henricus Wel buren, en Catharina Baltus, die in den Heer zijn overleden. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 2 uur Catechismus, 3 uur Lof met Lij densm editatie. Maandag, kwart over 8 h. Mis. Dinsdag, kwart over 8 h. Mis en 's av. van G—8 uur gelegenh. om te biechten, Woensdag, Feestdag van O. L. Vrouwe Boodschap, te vieren als Zondag. De h.h. Missen om half 8 en 10 uur en 's avonds 7 uur Lof. Donderdag, kwart over 8 h. Mis. Vrijdag, kwart over 8 h. Mis, 's avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth van StratenZoet Maria de VriesGeeve Leonardus van der Lindeu, Agatha Maria Witteman, en Joanna Maria Voert, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Joanna Maria Warmerdam, Mattheus Geutskens en Hubertus Heemskerk, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 3de Zondag van de Vasten, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 2 Cate chismus, ten half 3 Meditatie. Maandag en Dinsdag, de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Dinsdagmiddag van 3 uur af gelegenheid om te biechten. Woensdag, de feestdag van Maria Bood schap, te vieren als Zondag. Ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des avonds ten 7 uur Lof. Donderdag en volgende dagen de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Zaterdag, ten half 12 de Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Cornelue Ruigrok, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien. Zondag, de h.h. Missen ton 7 uur en half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus voor de jongens. Te 3 uur do Vespers en ten half 7 Lof met Meditatie. Woensdag, de h.h. Missen als op Zon dag. Ten 8 uur de Vespers en 's avonds ten 7 uur Lof. Vrijdagavond ten 7 uur oefening van den H. Kruisweg, Zaterdagmiddag van 5 uur af gelegen heid om te biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Anna van Roode, Maria Prins hvr. van H. Kuipers, Joanna Dubbeling, Mej. Joanna v. Dril, Joannes Warmerdam, Maria Verbruggen, en Petrus Luijben die met de laatste H. II. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor de Wed. Seute geb. Dorothea Beerings, Cornelia Kaptein hvr. van Ant. Seijsener, Elisabeth Grinsven geb. Raaphorst, Gerardina Martha van Dam, Christianus van der Paal, Alida Huntink hvr. Henr. Balhoorn en Henrica Geertruida v. d. Veld, die in den Heer zijn overleden. Zondag, ten 7 ure en half 9 degelezen h.h. Missen met ondeirichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Av. te 7 ure Lof en Lijdensmeditatie. Maandag, slechts twee h h. Missen te half 8 en baff 9. Dinsdag, 's avonds van 58 uur gele genheid om te biechten, Woensdag, Maria Boodschap, de h.h. Missen ais op Zondag, te 10 uur de plech tige Hoogmis, 's namiddags te half 8 Lof en feestpredikatie. Vrijdagavond te 7 ure Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, van 3 ure af gelegenheid om te biechten, 's avonds te 7 ure Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lof en Lijdensme ditatie. Woensdag, 7 uur stille h. Mis, ld uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lof. Donderdag, half 9, gezongen li. Mis. Vrijdag, na de li. Mis van half 9, oefe ning van den H. Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor Anna v. Rooden hvr. van Antonius Smit, Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, die met de laatste II. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Apollonia Maria Bakker hvr. Simon Nulkes, en Franciscus van der Ploeg, die in den Heer zijn overleden. Dinsdag en Donderdag Catechismus. Woensdag, feest van Maria Boodschap, te vieren als Zondag. De h.h. Missen als op Zondag, 's Namiddags ten half 3 Lof ter eere van den H. Jozi f.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 6