DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Het spook van Chetwynd-Park. X O O n. X O COX Kindei*liuisvesi 8I-S35 HaapNem BUITENLAND. Telegrammen. BINNENLAND. Staten-Generaal. MAANDAG 23 MAART 1908. 32«o jaargang, No. 6844. n' Bureaux van Redactie en Administratie: Inferc. Telefoonnummer 1426. flan hen, die zich met in gang uan 1 April per 3 maan den op ons blad abonneeren, luordt de „NIEUWE NAAR- LEMSCNE COURANT"tot dien datum kosteloos toegezonden. Or. Nieuwjaarsdag heeft Briand het den hoogsten magistraat van Frankrijk, den president van het Hof van Cassatie, aangezegd dat de rechters voortaan moeten recht spreken „in den geest van de epublibeinsche beginselen," in den geest van het anticlericalisme, dat tegenwoordig voorzitEn als de rechters niet willen, dan zal Briand maatregelen nemen 1 Het tweede schrijven is van d'Amade zelf. Daar komt in voor: Gemengde Berichten. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEM» COURANT - r I i V. Z v, t ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1.85 1,8C 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.60 Elke regel meer,0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. FRANKRIJK. De Fransche rechtspraak. De „democratiseering" van Frank rijk, in don meest slechten zin, leidend tot het alleen-zeggenschap van de groote massa wordt door het tegenwoordige ministerie stap voor stap op alle gebied voortgezet. Men weet dat Briand op dit oogenblik bezig is, nadat de vrij metselarij al twee van de drie grondslagen van het gezaghet leger en de geestelijkheid, heeft krachteloos gemaakt, nu de derde steunpilaar omver te werpen, de magistratuur. De Fransche magistratuur, die np weinige uitzonderingen na ge bleken is zelfstandig te zijn en onkreukbaar en die zich niet door partijbelang heeft laten beheerschen en de vrijheid van het recht tegenover de partijzucht hooghield, moet gekortwiekt worden. Dat daarmede ook een der steun- sels van den modernen staat vallen gaat, is Briand, Clemenceau en den anderen aanvoerders van de maoon- niet-sociaal-radicale bent, die het ongelukkige Frankrijk van deze dagen beheerscht, eenerlei. Hij hééft het nu gedaan I Eerst heeft hij doorgedreven, dat ook werklieden in de j ury zitting mogen nemen. Men moest daarvoor totnogtoe althans eenigzins onafhan kelijk zijn, natuurlijk om waarbor gen te hebben voor de onafhanke lijkheid der rechtspraak. Doch deze moet juist gefnuikt, in het belang der radico-socialistische volksmen ners! Nu gaat Briand weer een stap ■verder. Hij heeft nu een wetsontwerp ingediend, waarbij de bevoegdheid van strafoplegging, totnogtoe zooals overal waar een jury is, opgedra gen aan den rechter, voor een deel ook overgebracht wordt op de j ury Te voren is de jury gedemocrati seerd, nu wordt de jury rechter! De rechtspraak gaat dus over van de rechter iu de laagste volksklasse Dit klemt te meer omdat Briand in de toelichting van zijn wet zegt dat de magistraten óók mede mogen beraadslagen over de straf, maar.... dat maatregelen zijn genomen om de meening der magistraten niet te laten overheerschenDus... Waar het nu heen zal moeten met de rechtspraak en het recht in strafzaken is Frankrijk, is niet te voorzien Of liever't is toch wèl te voren te berekenen: naar de allerergste tyrannic die er bestaatdemagogie niet alleeii in het wetgevend en in het uitvoerend gezag, maar zelfs in de rechtspraak! Hoe de Fransclien oorlogvoeren. De Marokko-expeditie die nog niet eens een oorlog is om ver werving of behoud van grondge bied, maar die tot een politie-maat- regel voor het belang der mogend heden is verhoogd, die Marokko expeditie wordt gevoerd op een wijze, die alle ware en onware ver halen van Atjeh-gruwelen verren in de schaduw stelt. Twee der jongste telegrammen over de expeditie van generaal d'Amade zijn in hun korte beken tenis zoo welsprtkend.dat we ze haast zonder bijschrift kunnen weer geven. Het eene is uit Dar Oelad, mel dende dat verscheidene legerkam pen der Marokkanen zijn platge schoten jnet granaatkantetsen, en dat daarbij vijftienhonderd Marok kanen, waarbij vrouwen en kinde ren bij honderden, zijn omgekomen „In den loop der gevechten nabij Beni Abbes werden 56 Nicharas gedood. Deze laatsten verborgen de bewegingen der Fransche troepen, die carré's hadden gevormd, waar door de betrekkelijk geringe ver liezen, aan Fransche zijde geleden, worden verklaard." Dat beteekent dus, dat de Nicha ras (bevriende en Liet-opgestane inboorlingen-stammen) eenvoudig gebruikt worden als beschutting van de Fransche carré's tegen den vijand Heel nuchter deelt d'Amade mede, dat hiermede tevens het geringe verlies aan Fransche zijde wordt verklaard: de Nicharas worden dood geschoten inplaats van de Fran- schen, ziet u 't Is cynisch 1 DUITSCHLAND. Het bloc. Het anti clericale „Bloc" in den Rijksdag waggelt toch nog leelijk! OndaBks de berichten over het prachtige accoord dat liberalen en conservatieven pas weer eens teza men gebracht heeft, is alles toch nog niet beklonken Tal van liberalen vinden het wat hard, hun beginsel te moeten op offeren terwille van het anti-cleri calisme, en zjj stribbelen tegen Althans, het liberale „Berliner Tageblatt" meldt, dat het in Ber- lijnsche parlementaire kringen geen geheim meer is, dat een groot aantal afgevaardigden van de drie liberale fracties zich tegen wil en dank en uitsluitend om een breuk tusschen de vrijzinnige partijen te voorkomen, voor het compromis in de bekende talenkwestie hebben verklaard. Het blad verneemt tevens, dat het aantal vrijzinnigen die, ondanks de eischen der partijdiscipline, van plan zijn in de Kamer tegen het ontwerp te stemmen voortdurend toeneemt OOSTENRIJK. Een Katholieke Universiteit. In Salzburg is men zoo gelukkig, eerlang een Katholieke Bizondere Hoogeschool te kunnen oprichten. Althans, gemeld wordt dat in de pas gehouden vijf en twintigste al- gemeene vergadering van de ka tholieke universiteitsvereeniging al daar is bekend gemaakt, dat de oprichting van twee faculteiten (ver moedelijk de juridische en filosofi sche) binnenkort tegemoetgezien kan worden. De vereeniging beschikt over een fonds van ongeveer 3 millioen kronen en kan jaarlijks rekenen op een bedrag van 200,000 kronen als vrijwillige bijdragen. Met deze middelen is men alzoo voornemens de eerste katholieke universiteit in Oostenrijk op te richten. Daar de oprichting van univer siteiten echter een zaak is, die bij een rijkswet moet worden geregeld, zal zich het parlement weldra met de kwestie van de oprichting eener katholieke universiteit hebben bezig te houden. MAROKKO. Moelai Hafid verliest. Het gaat met den contra-sultan Moelai Hafid hoe langer hoe slech ter de man lijdt nu aan de onge makkelijkste kwaal waaraan lip maar lijden kan: hij heeft geld gebrek Uit Tanger komt het bericht, dat de Pacha van Medioena, Glaoui, een brief van Moelai Hafid heeft voorgelezen aan alle notabelen vbii Marakesj. Moeilai Hafid vroeg daarin zijn trouwen volgelingen of ze hem maar per omgaande 50,000 douro's willen zenden om de 700 soldaten te betalen, die uit de stad bij zijn leger waren gekomen. Toen de plechtige voorlezing gedaan was, braken de getrouwen in een verwoed gebrul los en ver klaarden, dat ze geen cent zouden geven - Vooral niet nu Moelai Hafid zich blijkbaar niets aan den heiligen oorlog laat gelègen liggen Als Moelai tot daaraan toe is, dan is de historie gauw uit in Marokko 1 AMERIKA. De prtns en de burgerjuffrouw. De hertog der AbruzzeD, een volle neef van den koning van Italië, een prins van koninklijken bloede uit het Huis van Savoye, wil trou wen met juffrouw Elkins. Die juf frouw is de dochter van een rijk- geworden boer, grootgrondbezitter nu, en lid van den Amerikaanscheu Senaat. Onder de drieregelberichten is dat feit al verteld, maar 't mag hier wel een beetje worden geïllu streerd. Want. 't gaat niet zoo mak kelijk! De rijke boer vindt het wat aardig, nu hij een prins een poosje kan laten wachten, en hij draalt dus met z'n toestemming. Ja, een blad vertelt dat hij den prins den bons heeft gegeven.... jè mooiste reclame die een Amerikaansche millionair kan hebben. Daar liggen de Goulds, de Coopers, de Vander- bilts en hoe ze nog meer lieeten, die hun dochters aan Fransche gra ven en Engelsche hertogen mee gaven, glad door in de goot! Om Elkins' dochter vrijt niet alleen een heuschelijke prins uit een konink lijk huis, maar ze laat dien prins een blauwtje loopen! 't Eind van de historie is natuur lijk tóch, dat ze den prins neemt Maar 't verloop van de zaak is een pracht-reclame. Echt Amerikaanschmaar droevig loch MADRID, 22 Maart. „El Mundo" beweert, volgens berichten uit Lis sabon, dat de wonde, die koning Manuel bij den aanslag in den arm ontving, het noodzakelijk maakt tot onmiddellijke amputatie over te gaan. De koning en koningin verzetten zich hiertegen, maar de doktoren blijven bij hun meening volharden. Audiënties. Dc gewone audiënties van den mi nister van justitie en van den mi nister van oorlog zullen resp. Woens dag en Donderdag niet plaats heb ben. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besluit zijo beio'eml en gecommitteerd om Nederland als ge delegeerden op de in Mei te Lis sabon te openen Internationale Tele- graafconferentie te vertegenwoordi gen, de heerenG. J. C. A- Pop, directeur-generaal der posterijen en telegraphie, en A. Kruyt, hoofd-in- specteur der telegraphie. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 April, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de microchemie en metal- lographie aan de Technische Hooge school te Delft, P. D. O. Kley, thans buitengewoon hoogleeraar aan die hoogeschool. De maskerade te Delft. Het door leden van het Delftseh. Studentencorps, tijdens de a.s. Lus trumfeesten op de Markt te Delft te? houden steekspel jsal, hoogstwaar-' schijnlijk door de Koninklijke fa milie worden bijgewoond. De Koninklijke loge wordt recht tegenover die van de scheidsrechters gebouwd. De S. D. A. P. Men weet, dat de sociaal-democra tische partij bij verkiezingen, hij ge meentelijke en staatszaken, kortom overal waar ze zich inmengen kan, een stem opzet alsof ze minstens uit de helft onzer natie bestaat! Merkwaardig is het daarom nog wel eens, zich te binnen te brengen, uit het officieele jaarverslag der S. D. A. P., dat deze op 31 Dec.! 1907 over heel het land telde 8423 leden. Er zijn in ons vaderland ongeveer 1.800.000 Katholieken. Als die eens naar evenredigheid van die 8000 socialisten werkten, zich aait de Katholieke zaak gaven en naar huiten lieten hooren, wat zou dat een ,fKatholieke actie" zijn Aïbeidsongeluk. In de druk kerij van de firma C. J. v. Hou ten. en Zn., te jWeesp, raakte een der werklieden, bezig een snelpers schoon te maken, met zijn arm be kneld tusschen inktcylinder en druk- cylinder, waardoor hem over eenj groot deel van den arm het vleesch werd afgerukt, O n m e n s c h e 1 ij k. Zaterdagmor gen omstreeks half acht vond de Rijks-ontvangersklerk van Veenen- daal W- Hulshof bij het uitreiken van aanslagbiljetten voor de per- soneele belasting te Achterberg on der de gemeente Rhenen een man nr Tjewus Celuuzvn (xrestaml op tteir Cuneraweg liggen hij een kruiwa gen met lompen. Zich onmiddellijk bij den daartegenover wonenden landbouwer om hulp vervoegende, verklaarde deze dat de koopman reeds des avonds te voren in den schemer hij hem was geweest en dat hij toen al slingerde, maar hij had hem ,,met een mooi praatje weg we ten te krijgen" en toonde ook nu nog- volstrekt geen lust om den man op te nemen of hem op de een of andere wijze hulp te bieden, niette genstaande hij den persoon, M. van Heusden. die daar wekelijks in de buurt kwam, kende als een wel arm, doch braaf oppassend man. Bij den tweeden boer er naast was men al niet humaner. Daar voegde de eerste persoon, die de klerk ont moette. eene vrouw, hem toe„We kunnen er niets aan doen." Ter eere van het buurtschap moet echter hier vermeld, dat niet allen, zoo ongevoelig zijn gebleken. De een eindje verder wonende landbou wer J. Vink betoonde zich zeer me delijdend toen hem het geval werd medegedeeeld, ging dadelijk mede, nam hem in zijn huis op, trachtte hem door warme koffie en melk weer wat bij te brengen en stelde vervol gens zijn paard en voertuig en zijn eigen persoon beschikbaar om den ongelukkige naar zijn woning te Geldersch-Veenendaal over te bren gen. waar hij des avonds, niettegen staande allo aangewende middelen, door den geneesheer A. S. Hekster te Veenendaal, is overleden. Geheimzinnige diefstal. Uit de brandkast der gemeente Idaarderadeel (Friesland) zijn twee bankbiljetten van f 1000 ontvreemd. Er is geen spoor van inbraak te ont dekken. De politie doet onderzoek. De inktwerper uit de buurt van het Concertgebouw te Amster dam is Zaterdagavond weder aan, den gang geweest met zijn onedel bedrijf. Ditmaal werd een dame, op de Koninginneweg woonachtig, zijn slachtoffer. Op weg naar de tram werd zij door een onbekende ge volgd. die haar meer dan eens op verdachte wijze passeerde. Bij hot instappen in de tram bemerkte dc dame. dat haar geheele japon met inkt bespat was. De onbekende, die waarschijnlijk dezen gemeenen streek op zijn re kening heeft, was een als heer ge kleed jongmenseh van ongeveer 20- jarigen leeftijd. De burgemeester eener gemeente in Noord-Holland verzond deze week telegrammen aan de besturen of di recteuren van vijftien krankzinni gengestichten in ons land, met drin gend verzoek twee lijders voor reke ning zi,jner gemeente op te nemen. Slechts één antwoord luidde gun stig, in alle andere gestichten was geen plaats. Ja. in één gesticht kon één patiënt worden verpleegd, maai de tweede niet. M i s d a a d. Te Vaals is gisteren langs den openbaren weg gevonden het lijk van een meisje. Het was onder het zand bedolven. De poli tie is dadelijk aan 't speuren gegaan naar hetgeen met deze vondst in verband moet staan, maar tot heden tevergeefs. Inbraken. Zaterdagnacht is ingebroken in Tïot Lamoor van tic besclraitiaDrtek .,l)e witte Olifant" van de firma G. Hille en Zoon in de Oostzijde te- Zaandam. Dc buitendeur werd open gevonden, terwijl de brandkast ge forceerd bleek. Er wordt evenwel niets vermist, zoodat vermoedelijk de inbrekers gestoord zijn. Eén, breekijzer werd ter plaatse gevon den. Ook is Zaterdagnacht ingebroken ten kantore van de firma G. Lig- termoct en Zoon, kooplieden en im porteurs van zakken, matten, plan- tchaar, bindrottïng en bamboe, aan de Pelikaanstraat te Rotterdam. Dn kantoordeur werd opengevonden en bet bleek dat: de inbrekers, die zich met een valschen sleutel toe gang verschaften, het op de brand kast gemunt hadden. Een van de vier brandkasten, die op het kantoor staan, lag voorover op den vloei en was aan de achterzijde geheel opengebroken. De kast bevatte niets dan boeken. Ontvreemd is er niets. De andere brandkasten hebben do inbrekers ongemoeid gelaten. Het wetsontwerp in zake het blijvend gedeelte. Het antwoord der Regeeving op het voorloojfig verslag der Tweede Kamer in zake het bekende ontwerp- Boeiende roman, uit hel Engekch. 4) Ik Kal naar huis schrijven, opdat ze ons eene feestelijke ontvangst bereiden; de markiezin van Chet- wynd zal in 't huis van haren man niet als eene vreemdelinge aanko men. De markies zette zich dadelijk aan tafel en begon den brief, waar in hij aan Sylvia en Gilbert Monk zijn huwelijk bekend maakte. „Wat zullen ze verwonderd zijn te hooren, dat ik getrouwd bén, zei de lord. „Hoe zullen ze zich met ons verheugenVoor Gilbert Monk heb ik geene bijzondere voor liefde, doch hij is mijne belangen toegedaan en mijne moeder hield veel van hem; Sylvia bemin ik alsof ze mijn zuster ware." „Is zij schoon?" vroeg Bernice met belangstelling-. „Algemeen roemt men haar zeer schoon, doch ik vind in haai' de ideale schoonheid niét. Zij is een lieftallig en zeer ontwikkeld meis je; ik hoop, dat gij liaar lief zult krijgen. Na den dood mijner moe der krijgt Sylvia elk jaar van mij twee honderd pond, daar haar in komen nog niet de helft bedraagt. Ik geloof, dat Sylvia mij zoo lief heeft als haar echte broeder." „Zeker zal ik haar lief krijgen!" zei Bernice. „Ik heb nooit eene zus ter of vriendin gehad, Max, en steeds naar eene verlangd. Het verwondert mij, dat gij mis Monk niet bemint zooals mij en dat ge niet met haar getrouwd zijt," voegde zij er lachen de bij. Lord Chetwynd bloosde, toen hij antwoordde „Voor Sylvia had ik slechts eene broederlijke liefde. Na den dood mij ner moeder was ik vaak op reis en| zag mijne stiefzuster zelden. Hoe zeer ik haar ook hoogacht, zij was voor mij niet 't ideaal eener vrouw dit heb ik in u gevonden, lieve Ber nice." Vier dagen waren voldoende ge weest om de noodige inkoopen te doen en het toilet van Bernice in orde te brengen. ,',Wij zullen morgen naar Londen vertrekken," zei Max tot zijne vrouw, „ik verlang dat ge schitte rend toilet maakt, want ik geloof, dat Gilbert Monk ons zal tegemoet reizen." Op dit oogenblik werd aan de deur geklopt en een bediende trad bin nen met een telegram. „Het is zoo," zei dc jonge mar kies na hel geopend te hebben: „Gil- bert is reeds op reis en zal binnen een uur hier zijn." IV. BROEDER Ei\ ZUSTER. Chetwynd-Park is een der groot ste bezittingen in het graafschap Sussex en heeft den naam ontleend aan 't prachtige en wèl onderhou den park, waarin liet oude kasteel gelegen is. Het was bijna avond, toen een meisje uit 't kasteel kwam en op 't marmeren terras, dat 't gebouw aan eene zijde versierde heen en weer begon te wandelen. Dit meisje was Sylvia Monk, de stiefzuster van den jongen markies, van Chetwynd. Miss Monk was schoon, doch hare schoonheid had iets eigenaardigs, iets bijzonders. Hare gelaatskleur was bruinachtig, haar wangen en lippen koraalrood, beur glanzende zwarte haren hingen in weelderige lokken over hare schouders. Hare oogen waren niet groot en half ver borgen achter zware wenkbrauwen: ze waren zwart en hadden iets droomends, toch konden zij schitte ren en fonkelen, als zij het wilde. Zij bezat de bekoorlijkheid harer moeder in den hoogsten graad en kon zich zeer beschaafd voordoen. Ze bleef voor het hek van 't ter ras staan 011 liet hare blikken wei den over 't kanaal, waarop men van 1 't terras een prachtig gezicht had. Ze scheen een schip te verwachten en zoodanig in gedachten verdiept, dat ze zich niet eens omkeerde, toen een man haar naderde, die ook luit 't slot gekomen was. Deze was haar broeder, Gilbert Monk. Het was een middelgroote breed geschouderde jonge man met een donkerbruin gezicht levendige, zwarte oogen en een baard van de zelfde kleur. Hij was niet hoog van voorhoofd, zoo min als zijne zus ter, maar veel lomper in houding en manieren dan deze. „Staat ge al weer op den uitkijk riep hij, zijn zuster naderende. •„Vergeefsche moeite, lieve; de „Sylvia" zal dit jaar hier niet meer verschijnen. Max zal zijn jacht in Portsmouth laten liggen en per spoor terugkeeren, indien hij nog te rugkeert. jWie weet, of hij zijn le ven niet gelaten heeft in de wilder nissen van Noorwegen Vier maan den lang hebben we niets van hem gehoord: het is best mogelijk, dat hij reeds dood is. Ik zeg u, Sylvia, als ik zijn erfgenaam was, zou mijn vooruitzicht zeer mooi zijn." Het meisje maakte een ongedul dige beweging. Het vermoeden van lord Chetwynds dood was haar on dragelijk. „Hij is niet dood,' sprak ze; „ik weet het,, hij leeft ik weet het! „Hoe weet ge dat? Uit de voor spellingen van uwe oude Indische min, die gij niettegenstaande alle waarschuwingen mee naar Engeland genomen hebt vroeg Gilbert la chende. „Ik w;eet, dat de oude Ragen beweert in liet verleden en in de toekomst te kunnen zien en dat 't beter is vriend dan vijand van haar te zijn, maar ik geloof er niets van." „Onzin. Gilbert," hernam miss Monk met hare zachte, weeke stem. „De oude Ragen is geene waarzeg ster, maar eene oude Indische vrouw, wraakzuchtig en doortraptdoeh mij bemint zij als eene moeder. Ik weet dat Max leefteen stem in mijn binnenste zegt, 't mij. Oi' meent gij, dat ik dan hier nog stond Als mijn zon ondergaat, Gilbert, behoeft, mij dat niemand te zeggen." „Ik zie niet graag, dat gij u kwelt, om den markies; ik ben zoo teerge voelig niet. want ik heb nooit liefde gekend." „Waarom zou ik geen belang stel len in Max?" hernam miss Monk op klagenden toon. „Ben ik niet zij ne verloofde? Werden wij niet ver loofd op 't sterfbed zijner moeder?" „Gij verwart 't verleden met 't, heden. Gij zijt met hem verloofd geweest, dat is zeker, maar dat is alles voorbij en gij moet u daarin schikken." Het scheen, dat Gilbert Monk genoegen vond zijne zuster te plagen, want hij ging op waar schuwenden toon voort „Gij herinnert u, dat ge zes jaren geleden oorzaak waart van een strijd met den lord, die de verbrekingi uwer verloving tengevolge had en hem op reis dreef. De markies kan trouwen, kan elke dame hart en hand bieden, zonder dat gij daar iets in te zien heb!Zonder dien strijd waart ge heden reeds mar kiezin van Chetwynddan hadt ge uw huis in Londen, uwe villa in Mentóne uw jachtslot in de bergen. Dat alles hebt ge in eene kwade luim van u geworpen, wijl de be zitter van al die heerlijkheden voor u niet wilde op de kniëen vallen." „Alles is nog niet verloren," her vatte Sylvia bedaard, „ik ken mijne j macht over Max. Ik verpleegde zijne moeder in hare ziekte, zou hij daarvoor niet dankbaar zijn? Ik ben ook geen beeld, dat zich laat op zij zetten, als men 't niet meer noodig heeft. Het was zeker een domme, trek van mij, hem zijn woord terug te gevenmaai' hij zal wel eens be rouwvol tot mij terugkeeren en dan zullen we één hart en ééne ziel zijn." ,,'t Is mogelijk, maar hij kan zich ook met eene aardige Zweedsche of Noorweegsche dame verloofd heb ben," hernam Monk spottend. Sylvia verbleekte. „Gij hebt er blijkbaar pleizier aan. mij te kwellen," riep ze. „Hij, de trotsche lord, zou zich op een onbe kend, onwetend meisje verlieven (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1