DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND Het spook van Elsetwysid-Park. ICifid@i*iitiisw©sf 3I-33V Haai*Eevn Aan onze abonnés. BUITENLAND. BINNENLAND. DiNSDAC 24 MAART !908. 3Znto JaargangNo. CH4B. Bureaux van Redactie en Administratie: Inierc. Telefoonnummer I4S6. Wegens den feestdag uan MARIA BOODSCHAP zal de „Nieuiue Haarlemsche Cou rant" Woensdagauond niet uerschijnen. Aan hen, die zich met in gang uan 1 April per 3 maan den op ons blad abonneeren, wordt de „NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT" tot dien datum kosteloos toegezonden. De Directeur der Nieuwe Haar lemsche Courant noodigt allen, die daartoe kunnen medewerken, drin gend uit, ons te willen helpen, opdat advertentiën van veilingen, verkoo- pingen, boelhuizen, grasverpachtingen enz. ook in de Roomsche Courant van Haarlem en Omstreken worden opgenomen. Wanneer H.H. Notarissen en Make laars door degenen, die bij deze verkoopingen enz. betrokken zijn, tijdig op ons blad opmerkzaam wor den gemaakt, zullen deze heeren niet weigeren ook in de Nieuwe Haar lemsche Courant, die toch door een zeer aanzienlijk deel der bewoners van Haarlem en Omstreken gelezon wordt, dia advertentiën te plaatsen Wij beyeien deze belangrijke zaak in de aandacht van al onze lezers. DE DIRECTEUR. Katholiek Sanatorium. De Congokwesiie. DENEMARKEN. Nieuwtjes in drie regels. FEUILLETON, ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsan in Nederland franco per post 1.81 A-ikondsrlijke nummersÜ.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsf0.60 (eontant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaateruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. alleen dan met vrucht kunnen wer ken en goed kunnen doen, wanneer de meergegoeden dubbel er voor betalen, tie Katholieke liefdadigheid is nu eenmaal niet goedkoop, en ze vraagt veel en voortdurend. Daarom kan men er niet af, met de verontschuldiging dat Katho- ieke stichtingen altijd te duur zijn voor den mingegoede. Integendeel: dat ligt eenvoudig aan te weinig steun van mannen als onze geachte briefschrijver er een is Onze warme aanbeveling blijft dan ook voor algemeenen steun aan de Vereenig'ing die zich de stichting van een Katholiek Sanatorium heeft voorgenomen. De grootste geesel van onzen tijd: de tuberculose, knaagt aan het le ven der maatschappij, en wie met het volk in al zijn schakeeringen in aanraking komt, wéét dat. Is dus een Sanatorium op zich zelf al een instelling die gesteund verdient te worden, nog veel meer toejuiching en daadwerkelijke bij stand moet gebracht worden, nu men voor Katholieke tuberculoselijders een instelling wénscht te vestigen, waar naast het zieke lichaam ook de ziel wordt verzorgd. De neutraliteit om van het on geloof niet eens te spreken is toch de groote kanker van het volks leven naar de ziel, zooals de tuber culose het is van het lichamelijk leven. Beiden in één instelling te bestrij den, dat is de actie waartoe de Koomsche Dames worden opgeroe pen, en waarvoor we allen steun zul len moeten geven. Hoe meer steun, des te uitgebrei der zal de werkkring- zijn en des te spoediger zullen alle Katholieke lijders kruinen worden bereikt, voor wie het Koomsche Sanatorium noo- dig is! die rede kranten „Katholieke stichtingen zijn wel goed. maar ze zijn altijd te duur en de mindere man heeft er niet aan Die opmerking- kregen we gisteren ons toegezonden in een niet voor publicatie vatbaar schrijven van een geacht Katholiek stadgenoot. Dat was naar aanleiding van den oproep in ons blad van Zaterdag j.l., gedaan door verschillende Ka tholieke Dames, en van wat we gis teren ter ondersteuning van dien op roep, schreven. Het zij met bescheidenheid gezegd, doch deze uitlating teekent o.i. zeer scherp een helaas maar al te vaak voorkomende oppositie tegen allerlei goede werken. De eerste vraag isis het voor den minderen man En is het antwoord: ,,ja", dan gaat men heen enlaat anderen zorgen. Is het antwoord: „niet uitslu.it- tend" dan gaat men óók heen, en schettert ertegen! Dat is gemakkelijke oppositie, maar ze is goedkoop en oppervlak- kig. Vergeten wordt, dat stichtingen als deze voor den „mindex'en man DUITSCHLAND. De Pers en de Rijksdag. De journalisten van alle landen zijii „lekker". Goedgekeurd wordt de houding van de Duitscbe persmenschen die in een booze bui voor een goed deel aan het „staken" gegaan zijn, wel nergens, dunkt ons! Want men moet toch niet ver geten, dat een verslaggever in een lichaam als de Rijksdag is, geen goed- of afkeuringen heeft te geven, en zeker niet op zoo grove wijze over confessioneele dingen zich mag uiten, als gebeurd is. Dat de afgevaardigden zich daar over beleedigd gevoelen, is wel te begrijpen en dat er ouder elkaar (niet publiek, men vergete dat niet!) een grofheid wordt gezegd, is even zeer begrijpelijk. Maar intusschenafgescheiden van de zaak zelve eii hare recht vaardigheid, bewijst deze geschiede nis spontaan, hoe groot de macht is van de Pers. Von Bülow moest vandaag een groote rede houden»over de buiten landsehe betrekkingen. is verdaagd, want: de geven geen verslagen. Ziedaar wat de krant, en wat de journalist is in de tegenwoordige maatschappij! Nijver werkt hij dag aan dag, ennacht aan nacht dikwijls, en als alles goed loopt, merkt men niets van hem. Maar toch houdt hij eigenlijk de wereld in beweging, hangen van hem de buitenlandsche en binnenlandscho politieke zaken af, is hij een onmisbare schakel in het moderne leven. Houdt hij op dan staat alles stil! Dat wordt nu even zonneklaar lewezen in Duitschland En dies zijn alle journalisten op aarde „lekker". Ze voehn zich,, en al geven ze ook, zooals wij, den collega's van den Rijksdag onge- ijk, en al meenen ze ook, zooals wij, dat de spotter van de perstri bune het eerst 't hoofd moet buigen en zich excuseeren, dat neemt niet weg, dat we met een glimlachje van zelfbewustzijn constateeren, dat zelfs de grootsten der aarde zonder de pers machteloos staan 'tKon toch geen kwaad, dat dit nog eens vierkant aan den dag kwam En 't kan ook geen kwaad, dat wij dit eens met nadruk aanstip pen BELGIË. Het is en blijft een „kwestie", en de verwikkelingen houden niet op. Nu heeft weer de Brusselsche „Patriote" een oogenschijnüjk geïn spireerde vecklariug van Prinses Clementine openbaar gemaakt waar in gezegd wordt 'dat de Prinses voor de zakeu vau baar vader uiterst onverschillig is en dat ook Prins Albert zich niets geestdriftig toont voor de hem toegedachte toe lage De voorstelling van de zaak door de „Patriote" is volstrekt niet on waarschijnlijk, omdat Prins Albert reeds een rente van 200 000 fr. van België geniet en zijn overleden vader, de graaf van Vlaanderen buitengewoon rijk was. Bovendien is het een bekend feit, dat de Kroonprins, in het Congo-vraagstuk absoluut niet dezelkle meeningen en opvattingen is toegedaan als de Koning Dat kan dus óók weer wat. worden Overigens is er nog een soort van officieuze mededeeling voor de „Soir" gedaan, die behelst De mogendheden hebben intertijd reeds de toekomstige inlijving van den Congostaat bij België voorzien en goedgekeurd. Sindsdien is er in haar welwillende houding niets ver anderdmen beschouwt de over neming als de natuurlijkste en beste oplossing en in beginsel is er geenerlei bedenking daartegen in gebracht. Is dit een soort pressie ITALIË Een officieeie verklaring van den H. Stoel. De „Osservatore Romana" bevat de volgende mededeeling: „Daar verscheidene Fransche bkden heb ben beweerd, dat de H. Vader dezer dagen zijn toestemming er toe had verleend, dat de hulpkassen vooj geestelijken in Frankrijk zich ves tigen als wettelijk aangegeven \er- eenigingen, zijn wij gemachtigd te verklaren, dat dit bericht volkomen onjuist („del tutto erronea") is Het is dus bezijden de waarheid, dat door den Paus zulk een verlof is verleend voor het plan van een geestelijke hulpkas in Normandië of voor eenig ander." De vooruitgang van het Katholicisme. In de „Bien Public" staan naar „de Tijd" meldt treffende bijzonderheden omtrent den voor uitgang van het Katholicisme in Denemarken. Honderden Protestanten gaar jaarlijks tot de Katholieke Kerk over, die steeds liooger in aan den komt bij de Kegeeriig en de be volking. De talrijke bekeeringen zijn vooral toe te schrijven aan de charitatieve werkzaamheden der religieuze Or den en de schittering van den kerkdijken eeredienst, welke tal van Protestanten naar de katholieke kerken trekt. De uit Frankrijk verbaunen reli gieuzen worden in Denemarken gastvrij opgenomen niet alleen, maar ze zijn uiterst welkom. Ten bewijzd hiervan kan dienen, dat hel Parlement verleden jaar een wets voorstel heeft aangenomen, waar door aan de Liefdezusters kosteloos reizen 2de klas spoorwegen en lste klas op stoombooten en schepen verzekerd wordt. In Kopenhagen hebben de Liefdezusters vrij reizen op de stedelijke vervoermiddelen, JAPAN. De Jap's lu Korea. De Jap's hebben het in Korea, dat ze pogen ia bun macht te krijgen, toch niet zoo gemakkelijk i Over heel het land wordt de klei ne oorlog gevoerd. Het schijnt wel dat de macht der „opstandelingen" toeneemt. Zij beschikken over een goede organisatie en over aanzien lijke geldmiddelen. De hoofdmacht der rebellen is saamgetrokken in liet Wang-pang- gebergte. Verder zijn vele provin cies, in handen van de opstande lingGD, Overal worden de Japansche troe pen door een overmacht van Ko- reanen bestookt. In de gevechten van den laatsten tijd hebben de Japanners aanzienlijke verliezen ge leden. Japan zendt nu in allerijl ver stel kingen, teneinde het verzet te breken en de „muiters" zoo moge lijk uit te roeien. De nieuwe commandant derMaca- donische gendarmerie is benoemd do Italiaan generaal graaf di Robilant. De historie van den arm van koning Manuel van Portugal wordt uit Lissabon absoluut tegengesproken. De hertog der Abruzzen is plotse ling naar Europa teruggekeerd. Is het huwelijk afgesprongen? Ook China heeft nu de vloot der Vereenigde Staten uitgenoodigd, een Chineesche haven te bezoeken. De Katholieken hebben bij de ge meenteraadsverkiezingen in Weenen een schitterende overwinning behaald. Prins Hendrik naar Terschelling. Behoudens mogelijke nadere wij zigingen zal het programma bij de aankomst van Z. K. IJ. op Terschel ling als volgt luiden 25 Maart. Aankomst van den Prins nut- de leden van de rijks commissie, belast met het onderzoek der reddingsmiddelen en het hoofd bestuur der N.- en Z.-Ho)landsche ReddiDgsmaatsehappij, in den na middag tusscben 4 en 5 uur. Nadat de commissie van plaatselijk bestuui der Maatschappij en de burgemees ter zullen zijn voorgesteld, wordt overgegaan tot inspectie van bet reddingsboothuis te Westterschel ling en een proeftocht met de red dingboot. Daarna bestaat het plan het raadhuis, de zeevaartschool en den lichttoren te bezoeken, waarna de Prins met zijn gezelschap hun hotel zullen betrekken. 26 Maart. L'es morgens half acht zal het liooge gezelschap op gewone boerenwagens naar het station Oos terend rijden, om daar het boothuis te inspecteeren. Daar zal dan ge oefend worden met de reddingboot, bet vuurpijitoestel en den wipper. Hierna terug naar Oosterend, waar geluncht zal worden. Daarvandaan do r Midsland naar het reddingsta tion, paal 7, waar men met de boot zal oefenen, na eerst boothuis en reddingsmiddelen te hebben nage zien. Daarna keert men van praal 7 naar Westterselielling terug, waar 's avonds Z. K. H. met zijn gezel schap en eenige genoodigden door het hoofdbestuur der N.- en Z.- Hollandsche Reddingmaatschappij een diner wordt aangeboden in het hotel van den heer A. Swart. 27 Maart vertrekt Z. K. II. naar Den Helder per torpedoboot. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is, met ingaDg van 1 April, benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Amster dam, ter standplaats Amsterdam, L J. de Kup, candidaat-notaris al daar. Bij Kon. Besl. is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. A. J. A. Nijpels, tbans raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Bij Kon. Besl. is jhr. M. Quintus benoemd tot burgemeester der ge meente Marum. Bij Kon. Besl. is aan mr. A. F. baron van Lynden, burgemeester van Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statis tiek. Bij Kon. Besl. is aan den Com missaris der Koningin in de pro vincie Friesland machtiging verleend om in de buitengewone zitting van de Staten van dat gewest, voor welker bijeenroeping bij is gemach tigd bij Kon Besl. van 18 Maart 1908 no. 18, alsnog aan de orde te stellen wijziging van de provinciale begrooting voor het jaar 1907. Meer dan 2200 man beschikbaar. Men meldt uit den Haag: Het aantal van hen die zich hebben aangeboden om van April tot Juli onder de wapenen te komen ter aan vulling van het blijvend gedeelte had heden het vereischte cijfer van 2200 manschappen met 100 overschreden. Het gulden boek voor de tuberculeuss kinderen. Het Bestuur van de Vereeniging) ter Bestrijding der Tuberculose, te Rotterdam, deelt ons mede, dat zijn plan om een Gulden Boek uit te geven ten bate van het zeehospitium voor tuberculeuse kin deren in Katwijk aan Zee, alom in tien lande met verrassende sympa thie is ontvangen. De bijdragen uit alle kringen van het maatschappe lijk leven, van de kunstenaars en de dragers der wetenschap, stroom den reeds na de eerste aanvraag aan de redactie-commissie uit zijn mid den toe. „Voorop" schrijft het bestuur „mogen wij de betuigingen van deel neming in de bestrijding der tuber culose opnemen, die ons mochten ge worden in het eigen handschrift van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder, en van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden. Dan volgen de uit spraken van de leden der hooge re geering, van ministers, staatsraden, en leden der Staten-Generaal, behoo- rende tot alle politieke partijen, wier vaak zeer kernachtige motto's mede in facsimile zijn gereproduceerd. In een aanzienlijke rij sluiten zich bij hen aan de mannen der wetenschap, met hun deviezen voor den strijd, en den glorieusen stoet onzer kunste naars. De schilders, de etsers, me- dailleurs. heraldici, beeldhouwers, bouwmeesters, die ons teekenjngen. etsen, ontwerpen, schetsen, ja zelfs schilderijen ter reproduccering toe zonden uit hun oeuvre, om het Gul den Boek daarmee genegen op te luisteren. De voornaamste schrijvers zoowel dichters als prozaisten stonden ons daarvoor fragmenten uit hun handschriften af. Componisten en musici verblijdden ons met hun bewijzen van sympathie in zelfge schreven muziek. En van de aller grootsten zal men er de bijdragen vinden naast het beste uit het beste uit het werk der jongeren, in iedere richting. Boeiende roman, uit het Enf/ehch. 5) „Gij kent Chetwynd nog niet, Syl via. Hij zou zeker geen onwetend meisje trouwen; doch de lord is nog al romantisch en hij zou ook 't een voudigste meisje kunnen huwen, in dien hij haar bemint, al was t een visscherskindTrotsch is hij maar hij ziet niet- naar geld of rang daarover heeft hij heel eigenaardige begrippen." „Ofschoon ik hem zijn woord te ruggaf f moet hij zich toch aan mij verbonden achten," zei Sylvia. „Hij zoii, het ook niet wagen te trouwen, indien hij dat durfde dan zou ik...-' Hare oogen, die vuur schoten, zei den de rest. „Als Max naar huis komt," begon Sylvia weer, „zal ik hem zeggen, dat ik onze vroegere verloving door den twist niet afgebroken acht, en op 't huwelijk aandringen. „Het huwelijk moet ge maar l>e- sx>oedigen," hervatte kaar broeder ernstig. „Ik heb geld noodig en ben naar u gekomen om wat te leen en.' „Ilt ben zelf zonder geld. Indien ik lady Chetwynd word zal ik u jaarlijks eene flinke som toezetten. Gij hebt nu driehonderd pond, met 't dubbele zult ge wel tevreden zijn." „Ei. daar komt men zoo heel ver niet mee. Somtijds komt 't mij voor, Sylvia, alsof ik een bedelaar was: veel beter ben ik waarlijk niet." „Waarom gaat ge geen dienst ne men in 't leger; Max heeft u zijn hulp toegezegd." „Bah, werken doe. ik niet. Ik wil eene rijke partij maken, net als onze vader, toen hij lady Chetwynd trouwde, en mij een even goed leven aandoen als hij. Ik wil zijn voor beeld volgen, en indien ge mij helpt, zal ik een dankbare broer voor u zijn. Help mij en ik zal u ook hel pen, als Max maar een beetje gewil lig is." „Gij kunt zooveel geld hebben, als ik missen kan, een twintig pond," zei miss Monk, „maar dit zal u toch niet helpen. Als Max naar huis komt, zal ik hem geld ter leen vra gen. Ja, ik zal mij zélfs voor hem vernederen, want ge weet niet, hoe lief ik lord Chetwynd heb!" Hare stem beefde en de zwarte oogen schitterden, toen zij ver volgde „Ik zeg u, indien een meisje zich tusschen mij en kern wilde dringen, dan zou ik haar dooden. Ja, hij zal de mijne worden; ik heb al zijne brieven en geschenken bewaard. O, kwam hij toch terugMax, wat ben ik zwaar gestraft voor mijne koppig heid!" Zij leunde over het ijzeren hek en zuchtte diep. Gilbert Monk's opmerkzaamheid was onder dit gesprek gewekt door een ruiter, die door de laan kwam afrijden. „Daar komt de postbode," riep hij. „Zie hoe hij met den hoed wuift! Hij heeft zeker den lang verbeiden brief van Chetwynd. Goede tijdin gen, Sylvia. Ik zal u den brief bren gen." Hij liep het terras af en den bode te gemoet. Deze overhandigde hem een pakje, waarmee Monk naar zijne zuster terugsnelde. Sylvia was op een marmeren bankje tusschen twee oranjeboomen gaan zitten en verwachtte hem met ongeduld. Haastig opende zij het pak en zocht met beide handen naar len verwachten brief. Verschillende couranten en een half dozijn brieven voor Gilbert wierp ze op den grond; eindelijk kwam de brief te .voor schijn, dien lord Chetwynd te Edin burgh geschreven had om zijn huwe lijk bekend te maken. Toen Sylvia het schrift herkende, drukte zij den brief aan hare. lip pen. „Hij is aan mij gericht," fluister de zij„poststempel Edinburg hij komt dus naar huis! O Max! lieve Max „Zotii t hiel verstandiger zijn eerst te zien, wat hij schrijft vroeg Gil bert spottend. „Ik ben nieuwsgierig te weten, of ik de zwager van den markies word." Het meisje scheurde den brief open en verslond den inhoud met fonke lende blikken. „Lieve zuster en broeder," las zij. „Broeder en zuster? "Wat beteekent dat ,,"We zullen zien; geef mij den brief, hij is voor ons beiden; zoo komen we niet verder." Gilbert greep het papier en las luide en haastig: „Ge zult u wel over mijne lange afwezigheid en mijn stilzwijgen ver wonderd hebben, doch ik bevond mij meestal buiten 't bereik van de brief post. Mijne laatste berichten waren uit Noorwegen. Toen ik dit land verliet, stak ik over naar de He- briden en maakte kennis met een geestelijke, die mij aanried 't roman tische eiland St. Kilda te bezoeken. „De priester, die mijn vader ge kend had, gaf mij een brief mee voor zijn broeder David' Gwellan. die daar op een klein kasteel woon de. Ik kwam er in 't begin van Au gustus aan en vertoefde er tot voor eene week. Op 't eiland wonen slechts eenvoudige en onwetende mensehen en nu zult ge verbaasd staan, als ik u zeg, welke mag neet mij daar deed blijven. Ik zal het u verklaren. Daar Sylvia mij mijn woord zoo grootmoedig terug gaf en zelf verklaarde, dat wij niet bij elkaar pasten, behoef ik de waar heid niet te verhelen. De heer Da vid Gwellan had een aangenomen dochter Gilbert wierp een vorschenden blik op 't bleeke gelaat zijner zus ter en ging toen voort, zonder eene bemerking te maken: „Een aangenomen dochter van ze ventien jaar, bekoorlijk en wel opge voed. een dame, die onzen kring tot eer zal strekken. Jk moet bekennen, dat Sylvia gelijk had, toen ze ver klaarde, dat wij geene passende par tij warentoch zal ik haar altijd be minnen als mijne zuster. Kortom, ik kon 't eiland niet verlaten zonder de dochter van den heer Gwellan en verleden Donderdag werden Bernice in ik getrouwd. ,We bevinden ons nu te Edinburg „Die ellendeling!" riep Sylvia. „Hij heeft aan eene zeventienjarige vreemde meid de voorkeur boven mij gegeven. Vervloekt zij hij en met nem 't schepsel, dat hij in dit huis brengen wil. Die jonge lady Chet wynd kan zich voor mij in acht ne men. Ik zal haar levensgeluk weten te ondermijnen, ik zal de slang in ïaar paradijs zijn en binnen een jaar zal ze in den grafkelder van Chet- vynd liggen!" Zij stond op en wankelde naar 't rek op 't terras; haar gelaat had een vale kleur gekregen en de fonke lende oogen verrieden den storm, die in haar binnenste woedde. Zij beminde lord Chetwynd van ganscher harte, met de volle kracht barer sterke natuur. Hare eerzucht was zichtbaar getroffenmet een enkelen slag was alles vernietigd. De man, voor wien zij alles zou ge daan hebben, had zijne hand aan eene andere geschonken." „Ik meende zoo zeker van hem te zijn!" zei ze met doffe stem. „Ik was zoo trotsch op mijne macht. Dat hij mij bij mijn woord zou houden, kon ik niet vermoeden. Zegt hij an ders niet, Gilbert? Lees verder 1" „Niet veel," antwoordde Monk. „Hij blijft eenige dagen te Edin burg, om zijn vrouw de stad te la ten zien en inkoopen te doen. Bin nen eene week komt hij naar huis en 't ware hem aangenaam, indien ik hem tegemoet kwam. Hier volgt iets heel speciaal voor u. Hij denkt, dat ge zeker zijn brieven vernietigd hebt en verzoekt u 't ver lede ne te verge ten van zijn verloving met u heeft hij zijne vrouw niets gezegd. Ber nice zoo is haar naam zal u liefhebben en hij hoopt dat gij voor haai' eene goede zuster zult zijn. Ten slotte verlangt hij, dat wij hem eene feestelijke ontvangst bereiden. En dan nog groeten van Bernice. Dat is alles!" Gilbert Monk verfrommelde den, brief en bromde een vloek. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1