DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND get spook van (Mwyod-Park. Haarlem-O verveen Bloemendaal. BUITENLAND. Kinderhuisvesf 31-33, Haarlem DONDERDAG 2« MAART 1908. 32ste Jaargang, No. 6346. Bureaux van Redactie en Administratie: Int ere. Telefoonnummer 1426. Aan hen, die zich met in gang uan 1 April per 3 maan den op ons blad abonneeren, wordt de „NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT" tot dien datum kosteloos toegezonden. Von Bülow aan het woord FEUILLETON. V. Nieuwtjes in drie regels. 1IEUWE HAARLEMSCHE COUiAHT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poBt 1.8C Afzonderlijke nummers,0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels0.60 (contant)f 0.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. 't Is een bewezen feit, dat de verbinding van de city-Haarlem met de „voorsteden" Overveen, Bloemendaal veel te wenscben overlaat. Het electrisch trammetje naar Rusthoek is een gemakkelijk voer tuig voor de zomergasten die naar „het Bosch" willen, en het komt ook voor een goed doel den Bloe mendalers die per trein verder wil len, te hulp, maar een ideaal verbindingsmiddel tusschen de stad en deze nabij liggende gemeente is 't allesbehalve. Overveen heeft er niets aan, en voor Overveen is, zouden we zeg gen, een verkeersmiddel „voor dage- lijksch gebruik", voor den gewonen man, voor den inwoner van die even welvarende als belangrijke buurt, zoowel als voor den Haar lemmer daarheen, van nog grooter belang dan voor het eigenlijke Bloemendaal l Dit alle3 is geen nieuws. 't Is honderdmaal verteld, en dui zendmaal herhaald. Want de lijdensgeschiedenis van een Haarlem-Overveen'sch verkeers middel is lang! Daarom is het wel te begrijpen, dat ingezetenen van Bloemendaal- Overveen, die de belangen van hun gemeente begrijpen, kennen endaar- voor zorgen willen, er steeds op uit zijn de verkeerskwestie nader tot oplossing te brengen. Een nieuwe fase in de historie van die pogingen is gisteren inge gaan met de proefritten van den auto-omnibus naar hut systeem-Sau- rer, die gisteren, op den feestdag van Maria Boodschap, bij het mooie weer, het voordeel hadden op meer dan gewone wijze de aandacht te trekken van het publiek. Belangstellenden, autoriteiten van allerhande slag, van burgemeesters en raadsleden tot officieren toe, en niet te vergeten de onontbeer lijke Pers hebben die ritten mee gemaakt op uitnoodiging van het voortvarende, en voor de gemeente Bloemendaal ongetwijfeld bard-wer kende raadslid, den heer Tideman. Dat het publiek langs de straat de tochten van den auto-omnibus méér een welgeslaagde reclame voor een door den heer Tideman geredi geerd Weekblad, dan een ernstig pogen om een nieuw verkeersmid del populair te maken, noemde, dat moge het gevolg zijn van een iet wat vreemd-doende combinatie,maar voor ons kan dat geen reden zijn, om niet onbevangen en openhartig ons oordeel over een en ander te zeggen. En dan mag vooropgezet, dat de proefrit die we gisteren hebben meegemaakt, ons wat betreft de technische en plaatselijke omstan digheden ten volste heeft voldaan. Het voertuig zelf een gemak- kelijk-loopende, vertrouwbaar-be stuurbare automobiel, die volgens het nieuwste systeem niet behoeft te worden aangezet met een slinger maar waarvan de motor van de bestuurdersplaats kan worden in beweging gesteld deed den rit binnen het half uur vanaf de Groote Markt via Overveen (Raadhuisj naar het eind van het dorp Bloe mendaal zelf (Hotel Ker nemerland), en weer terug. De proefneming die op een eind van den weg werd gehouden ter ervaring van het rijden bij regen en 8lijk een gedeelte van den weg was vanwege het Bloemen- daalsch gemeentebestuur met slijk en zand en water slibberig gemaakt gaf eveneens de beste resultaten: van „slippen" geen sprake, even min van „dolloopen" der wielen bij aanzetten, of doorglijden bij stil houden. De carosserie-zelve (die desnoods, naar wij vernamen, voor een an dere type kan worden verwisseld) bleek eveneens voldoende te zijD. De in- en uitgang van den auto omnibus is niet van achter, maar vóór: vooreerst als een uitstekend middel tot wering van stof, dat steeds achter een auto opwaait, maar voorts ook, om den bestuurder tevens conducteur (plaatskaart-controleur) te maken en aldus de kosten van het personeel te verminderen. Van het technische gedeelte dezer proefneming kunuen wij derhalve niets dan lof zeggen. Daarbij komt, dat in de smalle en drukke Zijlstraat, op den even smallen Zijl weg, zoowel als door vele gedeelten van Bloemendaal- zelve, een vrij-loopende automobiel zonder twijfel verkieslijker toeschijnt dan een op aangelegde baan loo pende tramweg, die ófwel den be schikbaren weg aanzienlijk versmalt óf een dure eigen baan noodig maakt. Komt het ons dus in het alge meen, uit technisch en plaatselijk oogpunt, voor dat de proefneming van gisteren bewezen heeft de mogelijkheid, bestaanbaarheid, ge makkelijkheid en zekerheid van een auto-omnibusverbinding Haarlem OverveenBloemendaal, daar is een andere zijde aan deze zaak, welke voor ons totnogtoe onover komelijke bezwaren tegen een zoodanige exploitatie medebrengt. En dat is de financiëele zijde. Kort en goed gezegd, de exploi tatie van een omnibus van deze soort lijkt ons te duur, om met succes te worden begonnen en volgehouden. Naar ons is medegedeeld bedragen de onkosten per 100 K.M f 22. ruim. Hieronder moet dan ge wore slijtage, kosten van materialen als brandstof enz. worden begrepen. Stel dat er afschrijving van een en ander óók is bijgenomen, dan blijft toch nog een groot gedeelte der onkosten van een exploitatie over. Wij noemen: stalling, kosten van personeel dat toch dubbel moet zijn, om van behoorlijken rusttijd verzekerd te zijn, voorts reserve materiaal en afschrijving daarvan, banden, herstellingen enz. Wij willen geen raming van een en ander maken, toch men begrijpt dat deze onkosten juist het bedrijf zeer aanzienlijk duurder maken. Stel evenwel voorloopig eens het ons genoemde bedrag van f22. per 100 K.M. voor al de gewone onkosten. Dat geeft 22 cents per K.M. Het traject HaarlemOverveen Bloemendaal is (volgens de Afstands- kaart van den A. N. W. B.) lang 2.5 K.M. De heen- en terugreis zou dus kosten f 1.10 per keer. Stel het tarief op 10 cents (méér is zeker niet mogelijk) dan zullen bij elke heen en terugreis minstens 11 personen moeten worden ver voerd, om deze eerste door de betrokken leveranciers gegeven, en dus allesbehalve te hoog geschatte kosten goed te maken. Voegt men daarbij nog de kosten van stal ling en personeel, bedenkt men dat men toch minstens één reserve wagen zal moeten hebben, dat het personeel minstens dubbel zal moeten zijn (op drukke dagen komt men daar niet mee toe), dat de onkosten van het auto-ver voer juist door de enorme reparatekosten nog immer en overal schrikbarend hoog zijn dan zal men begrijpenvdat wij de rendabiliteit van een onderne ming met deze auto-bussen, wanneer ons geen meer-afdoende en bevre digende berekening wordt gegeven, niet gunstig kunnen aanzien. Misschien kan men ons te dezer zake bevredigender verklaringen geven. We zouden het wenschen. Er zijn nog wel andere bezwaren de verkeersdrukte in de Zijlstraat, die door bet heen- en weervliegen van zulk een omnibus niet gering zou worden verhoogd engehin derd voorts de loopende concessie voor een eleetrische tram, waar naast een auto-dienst toch geen reden van bestaan zou hebben. Doch dit alles is overkomelijk of op te lossen. Maar als het financieel bezwaar blijft, dan kan en mag van de zaak niets komen. Is dit echter afgeschreven, dan kunnen over de andere moeilijk heden besprekingen volgen, en het verkeersbelang, dat 't zwaarst is, zal dan ongetwijfeld het zwaarste wegen. We meenden dat het goed was, in dezen oprecht onze meening te zeggen. Het zal ons aangenaam zijn, verdere en naar we hopen meer bevredigende verklaringen te ontvangen. Intusschen mag dunkt ons een woord van hulde niet worden onthouden aan de voortvarende, flinke en doeltreffende wijze, waarop door den heer Tideman de ver keerskwestie HaarlemBloemen daal is aangepakt. Zelfs al mocht deze auto-dienst onmogenlijk blijken, dan heeft de proefneming toch al bewezen dat er vooreerst groote behoefte is aan een zoodanige ver binding, en ten tweede dat de op lossing ervan niet meer zooveel moeilijkheid meebrengt en ook niet zooveel tijd behoeft te kosten. BELGIË. De Congokwestie. De parlementaire koloniale com missie heeft gisteren bij eindstem ming gestemd over de koloniale wet en het verdrag betreffende de overneming van den Congo. I e geheele wet werd met 11 tegen 1 stem, en de naasting m6t 10 tegen 2 stemmen en 1 onthou ding aangenomen. DUITS0HLAND. Een storm in een glas water. De journalistenhistorie is uitge gaan als een nachtkaars Een paar groote buitenlandsche verslaggevers vonden de zaak te hoog opgezet, lachten wat om den verklikker Müller, die het veelbe sproken woord „Saubengel" aan de krantenmenscken overbracht, en verklaarden dat ze niet verder mee zouden doen aan de „staking". En zoo eindigde de herrie met een sisser: de „stakers" verklaarden zich voldaan met de verklaring van den heer Glöber, die zeide: Wan neer ik een opzichte van den ernst der door Erzberger behandelde kwestie, aan mijn ergernis over het gelach op onparlementaire wijze uitdrukking gaf, bied ik daarvoor mijn verontschuldiging aan". Men ziet het: een nog veel flau wer „verontschuldiging" als de heeren op hoogen toon geëischt hadden Intusschende wereld is gered, en von Bülow.heeft zijn speech kunnen houden die we hieronder weergeven. De Rijkskanselier sprak het eerst over Marokko. Hij verklaarde dat de Acte van Algeciras alle betrok- Bvai nde roman, uit het Engelsch- 6) „Zoo valt mijn vooruitzicht op een rijk huwelijk en ook 't uwe," riep hij. „Lady Chetwynd zal mij gauw wegsturen, doch gij, Sylvia, moogt blijven als zuster, om 't onervaren ding wat manieren te leeren. De aangenomen dochter van een onbe kenden edelman, wellicht een vis- scherskind- denk u, dat zeventien jarig wicht zal hier de baas spelen, waarvoor gij met uw twee-en-twin- tig zult moeten bukken." .Woede en haat stonden te lezen op 't gelaat van Sylvia; ze scheen wel tien jaar ouder. „Hij zegt, dat hij Berniee zoo heet ze? niets van onze vroe gere verloving verteld heeft," fluisterde ze met schorre stem. „Wat zou lady Chetwynd zeggen, indien ze zijn brieven aan mij onder de oo- gen kreeg? Indien ze een vonk van vrouwelijk gevoel in haar kinder hart heeft, zal ik haar leven ver gallen. Zou ik alleen lijden? Doch nooit zal ze vernemen, dat dit mijn werk is, ik «tl Ze zweeg en drukte de lippen sa men. als om een geheim te weer houden. „Gij spreekt als een kind, dat men beleedigd heeft, en niet als eene vrouw, wie een schandelijk onrecht gebeurd is. Ik weet het, gij wildet hem prikkelen door dien strijdmaar hij heeft u bij uw woord gevat en eene andere getrouwd. Nu zijt ge niet meer de toekomstige lady Chet wynd. die men met eerbewijzen over laadde. Gij zijt eenvoudig de arme miss Monk, die door Chetwynd's goedheid hier blijven mag, zoolang de markiezin u niet wegstuurt. En gij wilt haar 't leven vergallenIn dien ik een vrouw was en zoo op zij geschoven wierd, zou ik hemel en aarde bewegen om mij te wreken. Ik zou niet dulden, dat zoo een schepsel in het huis heerschte, waar ik meesteres moest zijn." „Denkt ge dan, dat ik geen gevoel heb vroeg ze. „Houdt ge mij voor een schoolkind Geloof wat ge wilt, Gilbert, maar ge kent me nog niet. Ik zeg u, het woelt hier in mijn hart. Nog geen uur geleden, was ik vol plannen voor een gelukkige toe komst en nu ben ik eene verlatene. Indien het lady Chetwynd goedvindt mij weg te sturen, heb ik geen thuis meer dan moet ik gouvernante worden of ergens in een afgelegen plaats van mijne armzalige honderd pond leven. ;Meent gij, dat ik dit alias dragen zal.? Ik zeg u, er is «en duivel in mij, die wraak roept!" Zij legde een vreeselijken nadruk op de laatste woorden. „Wraak Bahdie zal u niets brengenGij hadt markiezin kunnen worden, doch ge hebt niet gewild. Willen we Chetwynd-Park verlaten, eer de lord met zijne lady komtdit dunkt mij nog 't beste." „Ik niet. Ik zal in Chetwynd-Park blijven, totdat ik hier meesteres word. Wat staart ge mij aan ik zei u immers, dat ge mij nog niet kent. Geen kind zonder naam zal mij hier 't voorwerp mijner liefde rooven nooit!" „Wat wilt ge doen?" Haar gelaat kreeg zulk eene drei gende uitdrukking, dat haar broeder zelf schrikte. „Wat ik doen zal, is nog niet be paald," fluisterde ze; „ik zal u niet te diep in mijne geheimen inwijden, Gilbert. Ik heb geen andere vriendin noodig. dan de oude Ragen. Doch van eene zaak kunt ge zeker zijn, mijne plannen zijn niet vernietigd: alleen de uitvoering er van is ver traagd; ik zweer u, binnen vijftien maanden zal ik markiezin van Chet wynd zijn." „Maar hoe? Ik kan niet begrij pen Een gebiedende beweging van hare hand deed hem zwijgen. „Vraag mij niet, maar gehoorzaam mij, want uw welvaren is met 't mijn# verbonden. We moeten ons ge lukkig paar een schitterende ont- vangst bereiden en gij zult hen tot Edinburg tegemoet reizen. Tracht de vriendschap der jonge vrouw te winnen en laat de rest aan mij over. Neem dadelijk de noodige maatrege len voor hun ontvangst, en geef uwe bevelen aan de dienstboden, meer is voorloopig niet noodig." Ze wendde zich snel om en trad met vlugge schreden 't kasteel bin nen. „Voor heel de wereld wilde ik Sylvia niet in den weg staan," zei Gilbert, zijne zuster nastarend. „Syl via is zoo lang bij de oude Ragen op school geweest, dat ze aan een menschenleven geen waarde hecht, zelfs aan 't hare niet. Wat wil ze toch Zeker is 't, dat ze niets goeds voor heeft. Sylvia kan doen wat ze verkiest, ik ben alléén bereid de winst te deelen." Hij streek den gefrommelden brief weer glad en trad binnen. Hij riep den opzichter en deelde hem 't nieuws mee. Alle dienstboden waren zeer verwonderd over de onverwach te tijding. Hij gaf nauwkeurige bevelen over de plechtige ontvangst en vertrok den volgenden morgen paar Edin- burg. „Ik zal recht hartelijk en ver heugd moeten zijn," sprak hij tot zich-zelf, toen hij zijne plaats van bestemming naderde. „Ik wilde wel eens w#t«n, wat Sylvia doen zal om kenen verplichtte er op te letten dat geen inbreuk werd gemaakt op de economische gelijkstelling der mogendheden, maar de uitvoe ring van de belangrijke bepalingen van de Acte van Algeciras werd tegengehouden door de onlusten om den troon. Wij verwachten, zeide de rijks kanselier, dat ook Frankrijk op vredelievende, vriendschappelijke wijze de akte erkent en haar be palingen zal opvolgen. Wat de Macedonische kwestie betreft, het kwaad ligt hier niet alleen in de tegenstelling tusschen Chris enen en Mohamedanen, maar ook in den verbitterden strijd tus schen de verschillende Christelijke nationaliteiten om de macht in Macedonië. Bij de handhaving van den status quo had Duitschland evenveel oprecht belang als eenige andere mogendheid. Bij de verlen ging van den Bosnischen spoorweg maakt Oostenrijk-Hongarije ge bruikt van het aan de monarchie bij verdrag geschonken rechten. De Macedonische gruwelen zeide von Bülow waren een slag in het aangezicht van Europeesche beschaving en humaniteit, maar nog erger was de gedachte aan een hevigen oorlog wegens enkele van die besmette vilajets. Omtrent den brief van den keizer aan lord Tweedmouth, zeide de kanselier dat die brief, wat vorm en inhoud aangaat, een particulier schrijven was en geen regeerings- daad. Het was niet de eerste poli tieke particuliere brief door een souverein geschreven. Onze aan bouw van schepen was niet een een tegen Engeland gerichte uit daging. De nobele wijze, waarop Engeland deze kwestie behandelde, zeide de kanselier ten slotte, draagt er toe bij elke verstoring van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland re verhoeden en aan de besprekin gen erover elke vijandigheid te ontnemen. Toejuichingen volgden op deze frase. Een diplomatieke kwestie. Een geval dat veel besproken zal worden, seint Reuter uit Washing ton. De Amerikaan8che regeeriug heeft n. 1. den gezant te 's Gra ven hage, Hill, willen benoemen als ambassadeur te Berlijn. Maar uit Berlijn komt nu het bericht, dat Duitschland weigert den heer Hill als gezant te Berlijn toe te laten. De bedenkingen tegen Hill zijn van zuiver persoonlijken aard en zjjn afkomstig van den Keizer, die eenvoudig liet weten, dat Hill een „persona non grata is". Ter ver klaring hiervan wordt gezegd Hill was eerst adjunct-minister van bui- tendsche zaken te Washington toen prins Heinrich de Vereenigde Staten bezocht kwam hij noodzakelijkerwijs in persoonlijke aanraking met den hare verloren plaats weer te her winnen. Eene zaak is mij duidelijk voor Berniee Gwellan ware 't beter geweest in St. Kilda te leven en te sterven. Haar huwelijk met lord Chetwynd zal haar noodlottig worden." DE HUWELIJKSREIS. Ongeveer een uur nadat lord Chet wynd het telegram ontvangen had, stapte Gilbert Monk in 't hotel „Royal" af. „Het is noodzakelijk, dat de kleine heldin een gunstigen indruk van mij ontvangt," sprak hij tot zichzelven. „Waarschijnlijk is het een schuch ter en verlegen schepsel, wiens aan trekkingskracht wel alleen in een lief gezichtje zal bestaan. Chetwynd is juist de man om zich in zoo eene te verlieven en ik wed, dat hij bin nen een half jaar berouw heeft over zijne dwaasheid. Ik ben zeer nieuws gierig liaar te zien." Hij riep een bediende en deed zich naar de kamer van Chetwynd voe ren. De markies zelf opende de deur. Gilbert Monk had gedacht den jon gen markies een weinig verlegen te vinden, doch hij bedroog zich. Lord Chetwynd ontving hem met open hartige vriendelijkheid; de herinne ring aan 't verledene scheen bij hem; bezoeker. De juiste aard der beden kingen is echter niet bekend. FRANKRIJK. De krach van 100 millioen. Dinsdag maakten we melding van de arrestatie van den milloenen- zwendelaar Rochette te Parijs. Het blijkt al meer en meer dat deze directeur van het Credit Minier een aartszwendelaar is, die in veie opzichten aan den beruchten Ber- lijnschen bankier Friedberg herin nert. De loopbaan van dezen 32- jarigen jongeman is in een woord verbluffend. Te Melun debuteerde Rochette als kellner, om vervolgens naar Parijs te verhuizen waar hij nadat hij een klein kapitaaltje geerfd had, relatie aanknoopte met financiers van verdachte trouw, die zich in zeer korten tijd van Rochette'« ka pitaal hadden meester gemaakt. Door schade wijs geworden, begon onze ex kellner zelf financieele on dernemingen te stichten, die hij, door knoeierijen met de pers, tot op zekere hoogte populair wist te maken. Het bedrijfskapitaal der verschil lende ondernemingen bedraagt thans nominaal 75 millioen francs, Rochette beschikte over 58 fili alen en agentschappen in Parijs en de provincie, die zijn papieren de den circuleeren. Zooals steeds, zijn 't ook in dit geval weer de kleine luyden, die 't meest onder de zweu- delarijen te lijden hebben. Het te kort moet nog de 100 millioen francs te boven gaan! ENGELAND. Een zware nederlaag. De liberale partij in Engeland lijdt nederlaag op nederlaag. Ze maakt het er ook naar! Door de handelspolitiek vervreemt zij de kooplieden, door de anti-cle- ricale onderwijswet heeft zij de Ka tholieken tegen zich in het harnaa gejaagd, en ook de werklieden zien meer en meer, dat de liberalen partij hen gebruikt als hulptroepen zonder ze wat ervoor te geven. De zwaarste nederlaag die ze tet nog toe leden, heeft hen Dinsdag getroffen in het Londensche voor stad-district Peckham. Terwijl de liberalen in 1906 een meerderheid hadden van 2339 stem men, hebben ze nu verloren met 2500 stemmen minderheid De Unionist Gooch is n. 1. geko zen met 6970 stemmen, terwijl op den liberaal Gauirey 4476 stemmen waren uitgebracht. Er dreigt in Duitschland een reus achtige strijd in de bouwvakken. De regeering poogt verzoening te brengen. Het Duitsche keizerspaar is giste ren in Venetië aangekomen. Toejuichin gen, kanonschoten, diners, toasten enz. De bekende Dury Lane schouw burg te Londen is gisteren gedeeltelijk afgebrand. uitgewischt. Hij meende, dat Syl via hem niet bemind had; en daar zij zelf de verloving verbroken had, was hij haar dankbaar voor 't groo te geluk, dat hij nu genoot. Uit achting voor haar, had hij Berniee niets van zijne vroegere betrekking tot Sylvia verteld; ze bleef voor hem altijd eene zuster. „Zeer verheugd u te zien, Gil bert," riep hij uit, hem de hand rei kende. „Het is zeer lief van u. ons zoover tegemoet te komenkom bij 't vuur, ge ziet er koud uit." Hij voerde Monk in de kleine zij kamer. waarin een weldoende warm te heerschte. Monk trad naar den haard en keek nieuwsgierig rond. „Mijn beste gehikwenschen, Max," zei hij„ge hebt al uwe vrienden; verrast. Gij ziet er zeer gelukkig uit en ik wensch u en uwe vtouw een lang en gelukkig leven. Sylvia laat u groeten en is ongeduldig, haar nieuwe zuster te zien. Ze is zoo verheugd, over uw geluk." Het gelaat van den markies schit terde van vreugde. „Wie had voor zes maanden ge dacht, dat ge heden getrouwd zoudt zijn," bemerkte Gilbert. „En ge zijt alleen uit liefde gehuwd als de prins in 't sprookje, en hebt eene kleine boerin tot markiezin verheven." (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1