BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Prim Hendrik naar Terschelling. Z. K. H. de Prins is gisteren naar Terschelling vertrokken over Enk- huizen vanwaar Z. K. H. naar het eiland overstak. Z. K. H. blijft tot Vrijdagochtend en gaat dan per tor pedoboot naar Nieuwediep, waar hij iuncht bij den schout-bij-nacht Van den Bosch. 'sMiddags rijdt Z. K. H. per auto naar den huize Maquette, waar jhr. Hugo de Gevers woont en overnacht daar. Zaterdagochtend zal per auto een bezoek worden gebracht aan de duinbeplanting te. Schoori en aan de Hondsbossche zeewering. Daarna terugkeer per auto naai- de residentie* r lai Z. K. H. de Prins arriveerde gis teravond per Heerenveen om half vijl te West-Terschelling; het fanfarekorps speelde het Wilhelmus en burge meester De 'Wit begroette den Prins. Vervolgens werd er inspectie gehouden over het reddingsboothuis en een proeftocht gedaan met de reddingboot. Door de Torenstraat ging Prins Hen drik naar den Wilhelminaboom, waai de schoolkinderen waren opgesteld, die Z. K. H. het Terschellinger volks lied toezongen. Een der meisjes, de jongejuffrouw Lieu wen, bood den Prins net lied aan. Vervolgens bezocht de Prins .de zeevaartschool, den vuurtoren en de machinisten-werkplaats. Van daar ging het naar het hotel. Er was een eereboog opgericht en van de schepen en de meeste huizen wap perden vlaggen. Later bezocht de Prins nog de Ned. Hervormde kerk en het raadhuis. Z. K. H. werd overal luide toegejucht Heden werd een tocht over het eiland gehouden. De geestdrift is er buitengewoon groot. Een koninklijke onderscheiding. Bij Kon. Besl. van 25 Maart 1908 no. 9 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, C. Reder, wagenbestuurder by de Haagsche Tramwegmaatschappij, te Scheve- ningen. Minister Talma heeft gisterenmid dag in opdracht van H. M. de Konin gin, persoonlijk aan Reder, die bij de bekende aanrijding van het Konink lijk rijtuig in de Parkstraat doorzijn kordaatheid een ernstig ongeluk voor kwam, het ridderkruis in de orde van Oranje-Nassau overhandigd. Van de directie van de H. T. M. zal Reder nog een gouden horloge met inscriptie ontvangen. Uit de St. Ct. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Mei 1908, bevorderd: tot opzichter van den rijkswaterstaat 1ste klasse, L. J. Blankenbijl, thans opzichter van den rijkswaterstaat der 2de klasse; tot opzichter van den rijkswaterstaat 2de klasse, L. Bosboom, thans op zichter van den rijkswaterstaat d(r 8de klasse; tot opzichter van den rijkswaterstaat der 3de klasse, Th. F. Stuivinga, thans opzichter van den rijkswaterstaat der 4de klasse. Een veelbesproken benoeming. Half Mei zal de veelbesproken en zooveel om het lijf hebbende tweede keuze geschieden voor een griffier van de Staten van Overijsel. De voordracht bestaat uit de hee rendr. H. v. Groenendaal (r.-k.), griffier van Limburg; mr. J. J. de Waal Malefijt (a.-r.), adjunct-com mies ter griffie te Utrecht; mr. S. K. Thoden van Velzen (lib.), secre taris van Zwolle. Bidden in de kazerne. Het Centraal Bureau van de Or ganisatie van R. K. Miliciens, Ver lofgangers, Land weer plichtigen en oud-miliciens heeft aan den minister van oorlog een adres gezonden waar bij wordt verzocht dat het Zijne Exa moge behagen, die stappen te doen, welke Z. Exc. dienstig oor deelt tot het bevorderen van het bid den vóór en na de maaltijden op de soldatenchambrées". Zooals onze lezers weten, wordt door toedoen van den kolonel in de kazerne alhier reeds gelegenheid tot bidden gegeven. Ramp op St. Martin. Een Reuter-telegram van gister ochtend meldt, dat in de Antillen weder een cycloon heeft gewoed, ten gevolge waarvan de eilanden Sint-Martin en Barthélémy verwoest zjjn. Het eiland St. Martin, een der eilanden Boven den Wind, is on geveer zoo groot als Noord-Holland en Utrecht samen en het kleinste zuidelijkste gedeelte daarvan, Phi- lipsburg genaamd, behoort tot de Nederlandsche bezittingen. De bevolking (Nederlandsch) telt ongeveer 8000 zielen. Bij het Deparetement van Kolo nicn zijn nog geen telegrammen uit West-Indië ontvangen. Waar schijnlijk moet dit worden toege schreven aan het feit, dat St. Mar tin, hetwelk met Aruba, Bonaire, St. Eustatius en Saba tot de kolo nie Curacao behoort, geen telegra- phische verbinding met de koloniale hoofdplaats bezit, zoodat telegram men eventueel per boot naar het naburige Britsche eiland St. Chris- toffel of St. Kitts moeten worden overgebracht. Gemengde Berichten. Eenradicale maat regel. Te Schiedam heeft zich het volgen de geval voorgedaanEen woonhuis in de Lange Kerkstraat alhier was door de bouwpolitie afgekeurd en) onbewoonbaar verklaard. De bene-' denbewoners hadden op de eerst ge dane waarschuwing de woning ver laten. Die daarboven woonden dach ten er evenwel niet aan er uit te gaan. Alle waarschuwingen en be dreigingen liepen op niets uit. Men is toen begonnen met den geheelen voorgevel weg te breken, waardoor de voorkamer, met alles wat daarin was. .zichtbaar werd. Bedsteden, ka chel, tafel, stoelen, alles stond open en bloot en de bewoners hadden na tuurlijk den geheelen dag door ver bazend veel bekijks. Eerst tegen den avond kozen zij eieren voor hun geld en brachten hun huisraad naar een minder luchtig verblijf over. Journalistiek op z'n Ame rikaanse!. Een komisch ge val heeft zich eenigen tijd geleden, in Den Haag voorgedaan. I3ij het bezoek aan een inrichting nam de Koningin onder geleide van de direc trice ook een kijkje in de keuken, waar Aaltje, de bekwame keuken prinses, reeds sedert jaren de scepter zwaaide in den vorm van een pol lepel. Nadat H. M. eenige spijzen had geproefd, opende de directrice de groote keukenkast om de inrich ting daarvan aan H. M. te verkla ren. Doch, tot haar grooteri schrik, was daarin een man verborgen, die nu met deemoedig gebogen hoofd zich aan de verraste bezoekers ver toonde. Aaltje werd door de toor nige blikken der directrice en de verwonderde der anderen als het wa re doorboord: doch zonder te blo zen, hield ze met een veelbeteeke- nend wijzen op haar grijs haar, die blikken uit. Ten laatste kreeg de ontdekte zijn spraak terug, en stelde hij zich als de redacteur van een te 's-Graven- hage verschijnend dagblad, die om een prachtig verslag van het hooge bezoek te kunnen geven, zich in de kast had laten opsluiten. Een aller brutaalst stuk je! Dinsdagmorgen in de vroegte kwam te Zeist voor het hotel Broe dergemeente een rijtuig aan, met twee paarden bespannen, en waarin twee als heer gekleedc personen ge zeten waren. Deze namen hun intrek in 't hotel, stalden aldaar paarden, en rijtuig en lieten den hier wonen den koetsier „W., die nog al eens in paarden handelt, en den rijtuig fabrikant H. roepen, en trachtten bij dezen paarden en rijtuig in te ruilen. Juist werden in den stal de onder handelingen gevoerd, toen langs den rijksstraatweg van Arnhem een au tomobiel kwam aangereden, die. ten gevolge van een defect aan de stuur stang gedwongen werd voor 't hotel Broedergemeente halt te houden. De heide inzittende heeren kregen daar door het vóór hen aangekomen rij tuig in 't oog, snelden den stal bin nen en overrompelden daar het vier tal. op wie revolvers werden gericht. Er ontstond even een schermutse ling doch de politie, telefonisch ge waarschuwd, was spoedig ter plaatse en nu werd het geval opgehelderd.. De beide eerstaangekomenen had den Maandagmorgen in een Duitsch grensplaats je een rijtuig gehuurd, waren daarmede over de Holland- sche grenzen gereden, hadden daar den koetsier gekneveld en uit het rijtuig geworpen, waarmede zij nu naar hier waren gekomen. -De eige naar van het rijtuig, die toen zijn koetsier daarmede niet terugkwam, op onderzoek uitging, hoorde dat liet door hem beschreven rijtuig aan de overzijde der grenzen was gezien en ontdekte spoedig dat het den' rijksweg naar Utrecht was gevolgd. Per automobiel werden toen de na sporingen voortgezet met bet boven vermelde resultaat. De dieven zijn aan het politie bureau in bewaring gebracht en het rijtuig met de paarden voorloopig in beslag genomen. Oplichterij. Een dienstmeisje te Baarn had onlangs een Singer- naaimachine gekocht van een zich als agent der Singer Maatschappij te Amsterdam uitgevend persoon. Toen het dienstmeisje later aan de Maatsch. om toezending van enkele onderdeelen vroeg, werd haar mede gedeeld dat niets bekend was van de levering ©ener naaimachine aan, haar door tusschenkomst van een dei- vertegenwoordigers. Bij onderzoek bleek dat de bewuste persoon met de Singer Maatsch. niets had uit te staan en dat de machine, die voor nieuw verkocht was, reeds voor 4 jaren in een bank van leening'te Amsterdam was geplaatst. Het nieis- je betaalde de machine., die thans door de politie is in beslag geno men, bovendien f 20 te duur. Een boot overvaren. Men meldt uit Terneuzen: Op de Noord zee heeft heden een aanvaring plaats gehad tusschen de Belgische stoom boot Ben Macdui en de Engelsche vischsloep Hawthorn. De sloep zonk onmiddellijk. De bemanning werd gered door de stoomboot, uitgezonderd de kok, die verdronk, en te Terneuzen geland. Door tusschenkomst van den Engelschen consul gaan de geredden terug naar hun woonplaats. Op heeterdaad betrapt. De man, die in twee achtereenvolgende nachten, om diefstal te plegen, zich toegang verschafte tot het kantooi van den deurwaarder G. aan de Brou wersgracht te 's Gravenhage is* ook in den Dinsdagnacht teruggekomen, om op dezelfde wijze als de beide voorgaande nachten in het kantoor door te dringen. Thans werd hij op heeterdaad betrapt door twee recher cheurs, die hem overbrachten uaar het politiebureau aan de Riviervisch- markt. Gewisselde stukken. Het blijvend gedeelte G steren en eergisteren zijn de liscussies gevoerd in de Kamer over het wetsontwerp Sabron inzake het blijvend gedeelte, door vrij willigers met f120.premie ts vormen. Plaatsgebrek noopt ons, te voistaan met de mededeeling dat de oppositie kwam van radicalen kant, dat de beer Nolens een warme verdedigingsrede hield, en de heeren van Karnebeek en Tideman den minister steunden. In geheime zit ting gaf de mininter zijn eigenlijke verdediging. Heden zou de beslis sing vallen. Rijksweg Velzen-IJmuiden. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot het overbren gen van genoemden rijksweg in beheer en onderhoud bij de gemeen te Velsen werd gevraagd waarom bij zulk een overdracht aan ge meenten, n:et tevens de eigendom van de wegen pleegt te worden overgedragen. Daardoor zouden ver schillende moeilijkheden voor de gemeenten worden voorkomen, zooals bij de toepassing van hare verordeningen betreffende de hef- fitig van retributien en bij hetver- leenen van concessien tot het heb ben en houden van water-, gas- en andere leidingen of het in eigen beheer aanleggen van die geleidin gen en van riolen en afvoerbuizen. HALFWEG. Veemarkt. De voorjaarsvee- markt zal alhier worden gehouden op Donderdag 16 April a. s. SCHOTEN. Personalia. De heer G. B. Meerman is door B. en W. benoemd tot makelaar in alle vakken. Ons gas trekt. Naar men ver neemt is door verscheidene bewoners van Spaarndam bij het gemeentebe stuur er op aangedrongen pogingen in het werk te stellen in hoeverre het mogelijk is gas te betrekken van de fabriek alhier. Door de betrokken gemeentebesturen zal daarover worden gecorrespondeerd. Onze Gasfabriek mag met een blij hart de toekomst ingaan. Had men gerekend', dat 60 0/0 der ingeze tenen zouden aansluiten, het blijkt nu, dat dit nu meer dan 80°/o zal worden. Voeg daar nu nog b j de mogelijkheid, dat Spaarndam ook gas van onze fabriek zal betrekken, geen twijfel of 't'zaakje zal knapjes rer.deeren en weldra zal uitbreiding noodzakelijk blijken. SPAARNDAM. Diefstal van kippen. In den öacht van 23 op 24 Maart zijn in den Spaarndammerpolder 14 jonge kippen ontvreemd van den arbeider H. in 't Velt. Het slot was van de deur ge broken. OVER VEEN. Personalia. Vanwege den Al- gemeenen Nederlandschen Politiebond is de bronzen medaille uitgereikt aan den inspecteur van politie A. Lokerse alhier. BLOEMEND AAL. Kiezers. Het aantal kiezers ge plaatst op de vastgestelde kiezerslijst, bedraagt voor dit jaar 1041 tegen 975 in het vorige jaar. ZANDVOORT. De reddingboot. Heden werd een goed geslaagde proeftocht gehou den met de reddingboot der „Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij alhier. De boot was in goeden staat en voldeed aan alle eischen. Velen woonden dit schouwspel bij. SANTPOORT. Brand. In de villa „Sparenberg" van mevrouw Tegeler ontstond gis teravond 9 uur een ernstige brand, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlampje veroorzaakt. De villa brandde, op een tweetal kamers na, welke behouden bleven, vrij wel uit: de waterschade is daarenboven aanzienlijk. De spuiten van Jan Gij zen vaart en Santpoort waren aanwezig en bleven tot hedenmorgen toe. Maar gevraagd mag worden, waarom de brandweer zoolang werk had, voor ze op het terrein van den brand ver scheen? Daar ging nu heel wat kost bare tijd mee verloren I IJMUIDEN. De lichtinstallatie. Aan het begin en aan het einde van het Noord zeekanaal alhier en aan de petroleum haven te Amsterdam wapperden gis teren de vlaggen. Het is het teeken, dat een omvangrijk werk is gereed gekomen. De geheele lichtinstallatie van het Noordzeekanaal is thans gereed. Al brandde het licht 's avonds en 's nachts reeds sinds half November, daarom was het werk nog niet klaar. Onder de electrische geleidingen moest ter voorkoming van gevaar een net gespannen worden en dit is vandaag voltooid. Het is het grootste vang- of beveiligingsnet, dat ooit in ons land gemaakt werd. Aan elke zijde van het kanaal meet het 20.000 meter.Ondanks het ongunstige jaargetijde, waarin men veel te kampen had met mist en storm, vorderde het net, dank zij de uitste kende ladders, welke met de noodige steunsels vastgezet konden worden, eiken dag toch nog een kilometer. De geheele installatie waardoor het Noord zeekanaal zooveel verbeterd is, werd uitgevoerd door den heer F. A. Knebel, (e Rotterdam. Verkiezing voor den ge meenteraad. Bij de gisteren ge houden candidaatstelling voor twee leden van den gemeenteraad in de vacatures Zwager en Waterschoot van der Gracht werden officieel ten raad- huize ingediend de heeren D. Honig, B. Sluiter, K. Tijssen en C. A. Zwager. Op de tentoonstelling van hyacin- then, tulpen en narcissen, vanwege de bloemist-werklieden van denR. K. Volksbond werden de volgende prij- zijn toegekend voor hyacinthen le prijs J. A. Nannink, 2e prijs J. v. d. lioorn, voor miniatuur-hyacinthen le prijs J. Duin, voor tulpen le prijs 11. Esseling, 2e prijs J. A. Nannink, narcissen le prijs H. Esseling, 2e prijs Jb. Duin. HEEMSTEDE. Personalia. Mej. A. v. d. Berg, leerlinge der O. L. school alhier is na afgelegd examen toegelaten op de Rijks normaalschool te Haarlem. VOGELENZA NG. Eenslaapwandelaarster.Een dochter van den heer O., wonende te Woestduin, heeft Dinsdagmorgen om streeks vier uur al slapende de ouder lijke woning verlaten en ia terecht gekomen in den vijver, liggende voor het hotel Woestduin. Den arbeider G. Hulsenbosch, die juist aldaar passeerde en iets in het water hoorde spartelen, mocht het gelukken hoewel niet zonder gevaar voor zich zelf, het meisje uit het water te halen en op het drooge te brengen. Zij verklaarde later niet te weten op welke wijze zij het huis had ver laten en bij den vijver gekomen te zijn, daar zij eerst ontwaakte toen zij reeds te water lag. Mond en Klauwzeer. Be doelde ziekte die nog hterschte onder het vee van den landbouwer J. Ver hulst alhier is nu geweken. Wie zijn fiets lief heeft, be ware haar beter. Het is hier de gewoonte van vele fietsrijders om hun fiets bij kerkbezoek zoolang te depo neeren in het ruime portaal, dat zich ter zijde van de kerk bevindt. In den korten tijd, dat de heer P. B. Dinsdagmiddag de kerk bezocht, kwam hij bij het verlateneer kerk tot de minder aangename ontdekking dat zijn fiets, een nog heel goede met splinternieuwe lantaarn, gevlogen was. Ofschoon hij er aanstonds kennis van gaf bij den veldwachter, had de gapper veilig de plaat gepoetst. Wel was den veldwachter een oogen- blik te voren een fiietsrijder gepasseerd, die op hem den indruk maakte nog een stumperd in de rijkunst te zijn. Twee andere mannen zagen ter zelfder tijd ongèveer in de Bekslaan een dergerlijk sujet met fiets en al het onderste boven tuimelen. Heel waarschijnlijk de gauwdief. Zou hij die buiteling gemaakt hebben onder den indruk van zijn kwaad geweten, of tengevolge van zijn korte beentjes op de hooge fiets? Gedurende den dag had men een onbekend persoon door de weilanden zien zoeken naar kievietseieren. Geen kievietseieren dan ten minste toch een fiets, zal hij gedachi hebben. Het mag geen overbodige zorg hee- ten dergelijke heeren een beetje in de gaten te houden. HILLEGOM. Holl. Bloemkw. Genootschap De Hillegomsche afdeeling van het Hollandsch Bloemkweekers Genoot schap nam in haar vergadering van Dinsdagavond een paar zeer belangrijke besluiten. Van haar uitgaande zal onder meer het geheele handelsseizoen door in de zaal van restaurant „Flora" eiken Donderdag beurs worden gehouden voor den handel van bloembollen en aanverwante artikelen. Deze beurs is toegankelijk ook voor niet-leden van het kweekersgenootschap. De afdeeling zal per circulaire de medewerking in roepen van alle heeren bloemisten uit het district. Ten andere ligt het in de bedoeling der afdeeling gedurende het geheele seizoen zoogenaamde droge veilingen van leverbaar geed te organiseeren en deze tevens ook eiken Donderdag ter plaatse van het beurslokaal te houden. Ook voor deze wordt gerekend op de medewerking van het geheele dis trict. Een slachtoffer van 't spel. Dinsdagmiddag had het 12-jarig zoon tje van C. v. d. Linden in de Meer straat alhier bij het z.g. voet springen met zijn makkers in de Mariastraat het ongeluk een arm te breken, hij is onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. 1281 kiezers. Op de den 23 Maart 1908 door B. en W. vastgestelde kie zerslijst komen 1281 kiezers voor de Tweede kamer voor. Ouderavonden. In de gewone halfmaandelijksche vergadering van de R. K. Debatingclub, leidde de voorzitter, de heer G. Bulten, het onderwerp „Ouderavonden" in. Achtereenvolgens wees bij er op, dat de groote waarheid, gelegen in de omstandigheid dat in de opvoeding van zijn jeugd het geslacht van heden vorm aan de toekomstige maatschappij geeft, van machtigen invloed is op den strijd om het kind en den strijd om de school, dien we juist in onze dagen in verschillende landen zoo heftig zien gevoerd. Onder de vele ideeën over de op voeding houden de meesten er toch aan vast dat er een band moet be staan, tusschen de gezins- en de school- opvoeding. Hoe kan die toenadering tot stand komen. Natuurlijk door het innig meeleven van den onderwijzer met het lief en leed zijner pupillen, door huis bezoek, en individueele simenspreking van ouders en onderwijzer. Waarde school staat tegenover vele gezinnen is de nieuwe gedachte gekomen deze met de school en onderling in nauwer verband te brengen door de zooge naamde ouderavonden, ook wel school- of paedagogische avon den genoemd. Spr. wil onder ouderavond niet anders verstaan, dan de samenkomst van ouders (en onder wij svrienden) der kinderen van één school met het personeel dier school, hij verwerpt de andere toepassingen van ouder avonden. Hoe deze avonden het paedago- gisch denken der ouders kan beïn vloeden, in een goede richting en tot eenheid leiden kan, hoe voor gods d i en s ti g-zed el ij k e, de verstan delijke de lichamelij ke, dus voor de geheele opvoeding van het kind en het nut en beter inzicht van ouders en onderwijzers beide en steeds ten belange van het kind de ouderavon den als zeer voordeelig aanvaard kun nen worden toonde inleider met voor beelden aan de practijk ontleend duide lijk aan. Op de zeer interessante uiteenzetting volgde een uitgebreid debat, waarbij verschillende moeilijke ziel- en op voedkundige zaken ter sprake kwamen. De geestelijke adviseur wist met een enkel woord steeds de gewenschte opheldering te geven. De uitgebreide gedachtenwisseling kon wegens het vergevorderd uur niet ten einde ge bracht worden. Daarom zal over dit onderwerp de behandeling op den volgenden debatavond voortgezet wor den, waarbij de inleider de sprekers op hun eerste gemaakte objecties zal beantwoorden. Personalia. Tot arbeider-wissel wachter aan het station der H. IJ. S.-M. alhier is benoemd J. van Aken en tot rangeerder C. de Leeuw. De nieuwe kiezerslijst. Blij kens de vastgestelde Kiezerslijst ge draagt het aantal kiezers 939 tegen 891 in het vorig jaar. Personalia. De heer Th. A. J. M. Van Hemert, ambtenaar ter Sec retarie alhier slaagde voor het mon deling gedeelte van het examen voor aspirant Gemeente-Secretaris en Amb tenaar ter Secretarie. Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert op Zaterdag den 28 Maart a. s. des voormiddags 10 uur. Punten van behandeling o. a. Geld- leening ter zake gasfabriek. Ongunstig advies. Naar wij vernemen luidt het rapport door des kundigen aan het gemeentebestuur uitgebracht, omtrent de hoedanigheid van het bluschwater, dat bij geschikt heid ook voor drinkwater had kun nen dienen, ongunstig. Het water vol doet in geen enkel opzicht aan de eischen, die aan drinkwater gesteld mogen worden, zoodat van de oprich ting eener dorpspomp wel niets komen kan. Personalia. Onze vroegere dorps genoot W. Fiom assistent bij de Hol- landsche spoor te Nijmegen, is be noemd als assistent-chef te Winters wijk. Burgerlijke Stand. BLOEMENDAAL. Bevallen: C. J. Beliën-Uytendaal,d. Overleden: H. Dikken, 36 j. HEEMSTEDE. Van 2325 Maart. Geboren: J. Janzen-van der Lin den, d. A. Kokkelkoren-van Hon- schooten, z. H. Schabbing-Rus- man, z. G. C. Creemers-Boon, 2 d. Overleden: J. Zuiderhoék, 58 j. A. Kramer, 13 m. L. J. van Ton geren. 14 w. C. van 't Hoff, 26 j. LISSE. Geboren: C. A. M. J. d. v. N. Dowes en A. M. Kieft. H. z. V. H. Kozijn en J. Heemskerk. Overleden: A. W. Eigenbrood, 14 dagen. SASSENHEIM. Bevallen: A. C. Langeveld-v. d. Voren z. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. v. d. Pol-Van Gies- bergen, d. M. Pijnakker-Van Gul- lik, z. P. Stokman Calvelage, z. A. Lijs-Van Merriënboer, z. Personalia. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen nuttig handwerken mej. A. van Gelder. Gemeenteraadsvergadering. De raadsvergadering met haar 22 punten gistermiddag was een ma gere .Was de zitting met gesloten deu ren er niet tusschen gekomen, dan zouden we in 'n korten tijd weer op straat hebben gestaan, doch die kwam den boel bederven. Allereerst kregen we de beëediging en installatie, van het nieuw inkomend lid, mr. P. Tjeenk [Willink. Na het gewone speech je van den Voorzitter nam hij zitting in den uitersten linkerhoek, naast den heer VVelsenaar. Hierna enkele mededeelin ge n en inge komen stukken, en nadat aan den leeraar gymna sium G. J. Burger .op zijn verzoek eervol ontslag was verleend, begon re#ds d» zitting met gesloten deuren Vervolgens gingen onder den j| nier doorde goedkeuring der ff ning 1907 en der begrooting 1 van het 2e Douche-badhuis; de (i;! koop van een perceel bij de Amsfój Poort; ook van 't perceel Kruis» no. 45-47 met achterliggend 1" ceelbeschikbaarstelling gel" bouw ovenverhitters, enz. GenU te Lichtfabrieken. Maar bij de aanvrage van voor deskundige voorlichting der Plantsoeneommissie, was het heer Rinkema, die opstoof. Sl had den Burgemeester gevraagd, het hem bekend was, dat in Hout zooveel boomen gerooid U den. De Burgemeester antwoord [Neen. Spr. richtte dezelfde vl.' tot den heer .Winkler, die zei' Ja, én laat den heer Springer p gang gaan. Die weet zelf het W wat hij wil. Spr. weet nu niet, de heer Springer zelf de verstand ste mensch is. Maar wel weet sï dat de heer Springer alleen drijft eigen krachten. En dat is zijn z^ punt. Spr. heeft ook den heer Spf] ger enkele vragen gesteld, doch kreeg zooveel als ten antwoord l hebt ge het durven wagen Desk" dige of niet, spr. beweert pert ine' dat onze Hout een park wordt dat betreurt hij. Onomwonden hej de heer Springer het verklaard, 1 hij de boomen omhakt en om zal ten hakken om er bloemen te la bloeien. Ook keurt spr. af snoeien der boomen aan den Zij te"' Is dit geschied met medeweten y B. en W- en de Plantsoencommisf dan hebben deze een onverantw"' delijke daad gedaan. Het groote boomendebat komt ter, zei de Voorz. beschouw nu 3 leen 't voorstel in al zijn nuc.hh heid. Maar, we krijgen nu heel wat ders dan we gevraagd hebben, toogde de heer Modoo. Publiceer alleen 't rapport-Spf1 ger, dan kan 't publiek daarover deelen. Misschien gaat het wel i heel accoord er mee. En de heef Groot en De Braai onderstreep1' dit en dikten het hier en daar n' wat aan. Meent de Plantsoencommissie, dus de heer K r e 1 a g e, op deze ze een einde te zullen maken »3 al het gehaspel? Dat zal wel f' illusie blijken te zijn. Die kriti' zal wel telkens terugkeeren. l'f sonen die geen kennis van zaken h( ben. die dus geen deskundigen zf1 moesten geen aanmerkingen maK op 't werk van een deskundige. heer B older dijk b.v. is geen J kundige. De heer Springer zal wel goede redenen voor gehad h' ben om te doen, zooals h ij deed- Raad had den vorigen keer boter i daan door 't adres-Bolderdijk w kennisgeving aan te nemen. De Voorz. verklaarde hierna 11 der de portée van 't voorstel. TrJ dit voorstel blijft 't vertrouwen 4 Plantsoencommissie in 't beleid V dén heer Springer ongeschonden, p' inwinnen van 't deskundig adv>' strekt alleen om de opgewonden t moederen tot rust te brengen, op'!3 in de toekomst de heer Springer n1' telkens zal opgeschrikt worden de vervulling zijner taak en opa' tegen zijn werk geen oppositie nF' zal gevoerd worden. Oppositie critiek. die, al mogen ze goed doeld zijn, het rustig voortarbeid' van een gemeente-ambtenaar sd1 den. Tegen publicatie van zijn te port heeft de heer Springer alk minst bezwaar. Ten slotte werd 't voorstel V B. en [Wj. aangenomen met 7 std1 men tegen. Weer een sprongetje! Opg*ezegd zal worden de verg11' ning van een wachthuisje der E-* E.T.'t .Raadsbesluit dd. G Mad 1889 no. 22, werd ingetrokken Doelenlokalen zullen in gebm1 worden gegeven voor den cursus U opleiding voor 't examen voor v* korten dienstplicht; afwijzend wU beschikt op 't verzoek om verbet ring van den Schoterweg; aan f Cie. Museum Kunstnijverheid wU afwijking der bouwverordening t° gestaan. Toen 't verzoek der Haarl. Vj kensslagers om wijziging in de t palingen betreffende het gebri'1 van 't Openbaar Slachthuis. De vorige maal bij 't verzoek f vleeschhouwers had de heer R1 k e m a zoo'n geringe nederlaag t, leden dat hij thans er nog wel S durfde te wagen. De kleine slageljj aldus de heer Rinkema, kunnen koelcellen niet betalen, ze zijn duur en veel duurder dan in andUj plaatsen. Spr. stelde daarom yof den prijs per M2 te brengen op Verder wenschte spr. 't slachthU op de Maandagen 1 uur later oV te houden en wel zooals des DiU dags van 37 uur. Maar door en [Wl zullen wijzigingen in de O' ordening worden voorgesteld, wa;1 om 't voorstel van den heer Rinkel'1' en ook 't agendapunt werd aan#, houden tot de volgende vergadering Bij de oprichting van de school voor zwakzinnig'', uitte de heer Schram zijn erkU telijkheid voor de vlugge wijf. waarmede deze zaak, die hij bij begrooting, had aanbevolen, was a9 gepakt. Zou er kans zijn, vroeg sl' dat de school vóór September al ,fj opend zou kunnen worden \'t strekt niet, zei de .Weth. Thiol. zouden er niet mee klaar kof1 maar ook we hebben voor 1908 subsidie. ,0c In de [Wolstraat en de Minne-bf dersteeg werden verschillende F ceelen la BEVERWIJK. LISSE. VOORHOUT. de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2