Telegrammen. BINNENLAND. Uit den Omtrek. Stadsnieuws in garnizoen liggen, teneinde deze •n'et van hun geliefkoosde „wodka" te berooven. Ook als geneesmiddel blijft alcohol geoorloofd. De staat krijgt eehU r het monopolie. Volgens deze wet is het den ambtenaren geoorloofd, iedere woning binnen te driDgen en te onderzoeken, of daar misschien wijn, bier of andere alco hol-houdende dranken voorhanden zijn. De overtreders tegen deze verbodsbepaling worden met een geldboete van 100 kronen en met dwangarbeid tot ten hoogste drie jaren gestraft. Ieder voertuig dat ook slechts eene geringe hoeveelheid alcohol vervoert, wordt in beslag genomen en de regeering zal eveneens ieder schip, waarvan de lading alcohol bevat confisceeren. Zonder schadevergoeding aan de eigenaars worden alle brouwerijen en branderijen gesloten Tevergeefs wezen eenige afge vaardigden erop, dat de burgerlijke vrijheid door een dergelijke wet geving wordt geschondentever geefs ook voerden anderen aan, dat uit deze wet zelfs internationale conflicten konden ontstaan, daar door handelsverdragen met ver schillende staten de invoer vai. alcohol in Finland werd toegestaan. De oppositie vermocht niets tegen het redenaarstalent van barones Grippenberg, die aan het slot barer philippica tegen den alcohol op echte vrouwen-manier zeide„In een vraag van zooveel sociaal ge wicht moet het verstand zwijgen en mag alleen het gevoel spreken." Te hopen is het inlusschen dat de Omar dit pronkstuk van vrouwen wetgeving niet zal bekrachtigen. Waar zou het heen moeten, als de vrouwen eens werkelijk de baas worden De 100 millioen-krach. PARIJS, 26 Maart. In de Kamer werd heden de regeering geïnter pelleerd over zekere uitgiften van waarden in verband met de jongste krach. Na het antwoord van den minis ter van justitie, dat geen afgevaar digde daarbij betrokken was, ging de Kamer zonder meer over tot de orde van den dag. PARIJS, 26 Maart. In een zeer bewogen, druk bezochte vergade ring, hedenavond belegd door de aandeelhouders in de verschillende zaken van Rocbette, werd er ver zet aangeteekend tegen de inhech tenisneming van dezen bankier, waaraan zij de plotselinge verliezen toeschrijven. Zij eischten voorloo- pige loslating van Rochette, totdat hij zich zal hebben kunnen recht vaardigen. Het bezoek van Prins Hendrik aan Terschelling. De geestdrift op Terschelling bij prins Hendrik's bezoek stijgt nog stetds. In een stoet van verscheidene wagens reed Z. K. H. gisterochtend om zeyen uur van West Terschel ling uit. Bij halfweg stapte de Prins uit om een wandeling te doen en nadat be Prins weer ingestegen was kwam er bij Kaard een honderdtal mannen te paard, die den stoet volgden. In Midsland was het fan farekorps opgesteld en verder de schooljeugd, die een paar liederen ten beste gaf, waarvoor de Prins minzaam dankte. Een eerepoort was in het dorp opgericht. In Lies moest geluncht worden en van daar ging het naar Hoorn, waar de school kinderen bij Ons Huis stonden ge schaard en bij de komst van den Prins het Wilhelmus aanhieven. Ook het fanfarecorps speelde daar. Toen de kerk, Ons Huis,, de bij zondere school en de openbare lagere school bezichtigd waren, werd de tocht voortgezet naar Oosterend, waar de koestal van Jollema bekeken werd en toen doorgereden om het reddingboot huis te bezien. Prins Hendrik wandelde naar het strand, waar prachtig met het vuurpeiltoestel en den wipper werd gewerkt. Vervolgens giDg het over Bosplaat, waar het huisje bekeken werd, terug naar Oosterend om te lunchen. In Midsland werden den Prins eenige paarden en een hengat getoond en in de Ned. Herv. Kerk werd tijdens het bezoek het Wilhel mus gespeeld. Bij het uitgaan van de kerk werd de Prins toege sproken doords. Witkop, van Hoorn Aan paal 7 werd, nadat het boothuis was nagezien, bootoefening gehou den. Door de duinen keerde het gezelschap naar West-Terschelling terug, waar torpedoboten voor Z K. H. waren aangekomen. De wet-Sabron aangenomen. Na een soms heftige gedachten- wissoliug, die vooral van den kant der heeren Marehant en Thomson «cherp werd gevoerd, en na een bumoristisch-rake speech vau mi nister Heemskerk en warme verde diging cloir Generaal Sabron, heeft :e He Kamer gisteren het bekende vetsontwerp-Sabron aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. Voor stemden de Rechterzijde geheel en van links de heeren Blooker, Ty leman, Hennequin, van Karnebeek, Fruytier en Roëll. Onlusten op West-Sumatra Er zijn op Sumatra eenige onlus ten uitgebroken. Wapens werden in beslag genomen enz. Gelijk men weet, heeft aldaar met 1 Maart j.l. de invoering een aan vang genomen van een directe belas ting, welke in de plaats zou treden van de. tegelijkertijd afgeschafte, ge dwongen koffiecultuur. Een zeer bil lijke maatregel, aangezien, sedert het geleidelijk verkwijnen dier cul tuur. de koffieplantende bevolking Ln het geheel niet meer tot de staats lasten bijdroeg, terwijl de nietplan- tende eenvoudig nimmer in de las ten had gedeeld. Lang is het plan van zulk een belastinginvoering hangende ge weest. Reeds in 1891 was er sprake van, maar men durfde het nooit goed aan omdat men bevreesd was voor gisting onder de bevolking en de daaruit te volgen groote moeilijk heden. Geleidelijk was die vrees echter verminderd en in den Matsten tijd was vrijwel een ieder het over de wenschelijkheid en mogelijkheid der invoering eens. Enkel omtrent den vorm van belasting bestond bij de verschillende autoriteiten verschil. Van nog meer gewicht dan elders was dit vraagstuk hier, aangezien bij de bevolking een zeer bijzondere vorm van familie- en vermogens recht bestaat, welke individueelen aanslag bemoeilijkt. Ook bleven sommigen van oordeel, dat het z.g. Plakkaat Pandjang, een edict, in 1833, tijdens den padri-oor- log uitgevaardigd en waarbij de be volking vrijdom' van directe belas ting werd beloofd, wanneer zij slechts koffie voor de „kompani" plantte den maatregel in den weg stond. Verleden jaar heeft de regeering echter den knoop doorgehakt en een voorstel tot heffing van een zeer matige inkomstenbelasting op de ontwerp-begrooting voor 1908 ge bracht. Zonder eenige discussie heb ben de Staten-Generaal zich met het voorstel vereen igd. De redactie schreef indertijd, te betwijfelen, dat de invoering dezer belasting tot ernstige moeilijkheden zou leiden. En ondanks het telegram blijft zij voorloopig bij haar oordeel. De redactie gelooft, dat de regee ring wel vooraf maatregelen heeft genomen om zoo noodig, handelend op te treden. Zij hoopt dan ook. dat blijken zal, dat de gisting niet van ernstigen aard zal zijn. Mócht het echter anders loopen. dan dient door den zuren appel heen gebetende belastinginvoering was noodig en billijk; geduld is lang. misschien langer dan wel voorzich tig was. geoefend. In het algemeen belang van Indië moet hier worden doorgetast. Loeboebasoeng, waar de bevolking- naar luid van het telegram, de ge hoorzaamheid zou hebben opgezegd, is een onderafdeeling van de afdee- ling Priaman, in de benedenlanden. Gemengde Berichten. Een smakeloozc vertoo ning. En comité van enkele jon gelui te Alkmaar heeft Woensdag avond'de geheel misplaatste aardig heid uitgehaald als spreker in de groote zaal van „De Harmonie" een schipper uit den Anna Paulownapol- der te doen optreden, die blijkbaar niet wel bij het hoofd was. De zaal was propvol met belangstellenden, die naar deze meeting gelokt wa ren door groote aanplakbiljetten waarop vermeld werd, dat allerhan de locale toestanden zouden worden besproken. Hetgeen de schipper de biteerde was klinkklare onzinhij haspelde de werkloosheid, de poli tiek. de leerplicht, de salarissen der onderwijzers, de drankwet, en enkele, speciaal Alkmaarsche zaken zoo dwaas dooreen, dat er geen touw aan vast te knoopeu was. Herhaaldelijk daverde de zaal van 't lachen en moest de voorzitter de menigte toit kalmzijn aanmanen, daar het aan de noodige interrupties niet ontbrak. Het geheele optreden droeg het kenmerk van een „mop", die echter geen mop was, maar een ergerlijke vertooning die den op-touw-zetters geenszins tot eer strekt en strenge afkeuring verdient. Alweer inbraak! Te 's-Gra- venhage zijn gisterennacht op twee plaatsen inbrekers „aan 't werk" ge weest. Blij een wijnhandelaar in de Anna- straat is door middel van breek ijzers de straatdeur geforceerd. Ver volgens hebben de nachtelijke bezoe kers zich toegang verschaft tot het kantoor en daar getracht de brand kast open te breken. Zij hebben daartoe de kast gekanteld en zijn aan de achterzijde er van aan het boren gegaan. Het is hun echter niet gelukt, hun doel te bereiken; want hoewel de achterzijde sporen van beschadiging draagt, heeft het metaal aan de aangewende pogingen weerstand geboden. De inbrekers hebben verder blijkbaar niets van hun gading gevonden- althans er wordt niets vermist. Een rijwielhandelaar in de Pioter straat kwam er minder goed af. Daar heeft men, vermoedelijk door middel van aen valschen sleutel, ingebro ken in de werkplaats. Door een zij deur zijn de inbrekers in den winkel gekomen en hebben daar uit den uit stalkast een nieuw rijwiel genomen. Ook uit den winkel namen zij een nieuwe fiets mee en uit de werk plaats een tweetal gebruikte rij wie len. zoodat in het geheel een vier tal fietsen zijn ontvreemd. De inktwerper. Men meldt uit Amsterdam aan Het Vad.: Gisteravond omstreeks halftwaalf is na afloop eener voorstelling in den Stadsschouwburg een dame uit de Jan Luijkenstraat tot de ontdekking geko men, dat haar witte kleed met groote blauwe vlekken bezoedeld was. De dame was in gezelschap van drie heeren. Kermishouden in Brabant. Uit Oudenbosch meldt men: Toen v. Z Woensdagavond per fiets van Zegge, waar hij kermis had gehouden, huiswaarts keerde, werd hij nabij de woning van L. v. A. door een met een geweer gewapend persoon aange roepen. v. Z. reed door, doch de aan rander legde aan en schoot v. Z. een schot hagel in het hoofd en een in het dijbeen, waarna bij de vlucht nam. v. Z. werd door eenige personen, die op het gerucht der schoten kwa men aanloopen, in een herberg gedra gen en, hoewel men voor zijn leven vreesde, schijnt er nog eenige hoop te bestaan. De dader, naar wien de politie een streng onderzoek instelt, is tot nu toe nog niet bekend. SCHOTEN. R. K. Volksbond. Gisteren, Don derdagavond, hield onze afdeeling van den R. K. Volksbond een vergadering. Aanwezig waren 40 leden. Na de opening en voorlezing der notulen, wijdde de voorzitter een woord van weemoedige hulde aan twee ledeu, die deze maand overleden waren. Voor hun zielerust werd een Onze Vader gebeden. Hierna kreeg de W.E. spreker van den avond, de W.E. lieer kapelaan v. d. Berg het woord. Spr. behandelde in hoofdzaak: het belang der Katholieke kerk voor hare leden in 't bijzonder, en den betrek- kelijken welstand van het huisgezin van den Kath. werkman. In duidelijke bewoordingen zette spr. uiteen, dat het de Kerk is, die steeds er naar streeft dat de werkman een loon verdient, dat hem in staat stelt zijn plichten en rechten als hoofd van het gezin te vervullen en na te komen. Een daverend applaus beloonde den spreker aan het slot voor zijn schoone en leerzame rede. De Voorzitter was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij den spreker dank bracht, voor zijn schoone en leerzame voordracht. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan om toch ook lid te worden van de commissie „Eerbied in Gods Huis". Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. Burgerlijken Stand. Bevallen: A. Rutte-Kortekaas, z. A. Nieman-de Waal Malefijt, z. J. A. Eykhout-Switzer, z. Overleden: H. C, Slootman,56j. HAARLEMMER r.IEDE, Ijsbond. Nadat door den heor Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berk hout, burgemeester, Donderdagavond in eene ledenvergadering der IJsclub de wenschelijkheid was betoogd van aansluiting aan den Ijsbond „Hol- lanesch Noorderkwartier," werd tot aansluiting aan genoemden Bond be sloten. SPAARNDAM. Burgerlijken Stand. Ondertrouwd: J. Hartman en C. M. Finson. Bevallen: P. Visser-Schoutenz. BLOEMEN DAAL. Overzicht van den Gemeenteraad. Nadat op de vergadering een poos na de opening de heer fideman was verschenen, waren gisterenmiddag (op de vacature na) alle heeren present. Uit de mededeelingen bleek, dat bij den gem. ontvanger kasopname had plaats gehad en dat Ged. Staten ver schillende raadsbesluiten hadden goed gekeurd, Van den heer Koelemij aan den Zijlweg was een verzoek ingekomen om een 2e waranda langs zijn huis te mogen bouwen. Staat dit niet toe, adviseerden B. en W., het zou in strijd zijn met de verordening. Het heele uitbouwtje is in strijd met de verordening, merkte de heer C. Itoozen op. Dat gelooven we ook, zei de Voorzitter, we wachten hieromtrent een advies van den heer v. Styrum. Maar laat ons nu alvast op dit adres afwijzend beschikken. Zoo geschiedde. De Handeldr. Middenstand had een adres ingezonden in zake eenheid van tijd, met verzoek om adhaesiebetui- ging. 't Adres zou aan de Tweede Kamer gericht worden. B. en W. zullen in een volgende vergadering over dit adres adviseeren. De Commissie van Toezicht op 't L. O. zal in 't vervolg ook belast worden met 't toezicht op 't M. O. Reeds vroeger was door den heer Koolhoven verzocht een mooien weg te noemen naar wijlen den heer Joh. ter Hoffsteede. En de Raad juichte 't voorstel toe. Tbans werd besloten den weg, loopende van den Tetterode- weg naar den Bloemendaalschen weg in 't kweekduin te noemen naar den heer Ter Hoffsteede. De verbouwing der openbare school te Bloemendaal zal f21746,88 kosten. De Raad voteerde de gelden hiervoor. In Bloemendaal moet een politie post geplaatst worden. De Voorzitter vroeg om machtiging aan de Klever- 1 aan voor dit doel 400 M^ aan te koopen a flO. Minder kan niet ge kocht worden, doch 't achterste deel kan de gemeente mogelijk weer ver knopen. f 4000 is wel veel, doch toch wel te overkomen, meende de Voor zitter. Maar een beter terrein wist de heer Tideman, n. 1. tegenover de woning van dr. Brongersma,'t ter rein van den heer Koen, dat kleiner is en 't voordeel heeft een direct uit zicht te geven op de Kleverlaan. De Voorzitter vond dit dadelijk ook en stelde voor de zaak aan te houden. Dan zal voor dit terrein moeite ge daan worden. De wegen in Aerdenhout zullen verbeterd worden. De gezamelijke kosten zijn begroot op f 6U00, waarvoor de Raad de gelden toestond. De Bentveldswegzal verbreed worden. Hiervoor schonk de heer Enschedé een heele lap grond voorf 1 00 totaal. Als dat geen koopje is I De inspecteur van politie heefteen woning gehuurd voor fSOO per jaar. De vergoeding werd bepaald op f6 per week. Zullen nu in de geheele gemeente wegwijzers geplaatst worden, zooals er een model voor 't Gemeentehuis staat? Ze kosten f 11.50 en zullen met plaatsen en beschilderen wel op flö komen Er zijn er 80 noodig: Bij 't Raadhuis zal een handwijzer geplaatst worden, waarvan de derde arm lager zal zijn aangebracht, de leden kurnen dan zien, wat het best zal staan en in de volgende ver gadering beslissen. Het terrein der voormalige vuilnis belt te Bloemendaal zal beplant worden, er zal een hek om komen, enz. In 't vervolg zullen bij stemmingen 3 stembure.ux zitting houden en wel te Overveen, Bloemendaal en Vogelenzang. De gemeente zal na bestrating 't onderhoud op zich nemen van den nieuwen weg bij Meerenberg, De vergadering werd nu geschorst en de raadsleden hielden een confe rentie met den heer Jan Stuijt over den bouw van het nieuwe Raadhuis. Na de heropening werd door den heer Bijvoet 'tvoorstel gedaan de raadhuisbouw-kwestie uit te stellen totdat de Raad voltallig zal zijn, tot na de Raadsverkiezing dus. Over dit voorstel staakten de stem men. Vervolgens werd door den Raad goedgekeurd het aangaan eener voor- loopige geldleeniug, groot f 30.000 41/2 hoogstens. De gemeente heeft kasgeld noodig. De agenda was nu afgehandeld en de heer Tideman wees weer op het laakbare gedrag van een paar politieagenten in de zaak van den gramofoondiefstal. Onze lezers zullen daar morgen in de „Kijkjes uit de Rechtszaal" genoeg over kunnen lezen. De heer Tideman vroeg den Burge meester, dat hij de zuiverheid van 't politiekorps zal hoog houden. Dat is ook mijn bedoeling, zei de Voor zitter. De vergadering werd hierop gesloten. Burgerlijken Stand. Ondertrouwd: C. M. A. Douglas en E. Wafelbakker. Roomsch Katholieke Volksbond. Woensdag 25 Maart hield de afd. Lisse van den R. K. Volksbond eene huishoudelijke vergadering waarin de heer pastoor als adviseur voor het laatst zitting nam. en de nieuwbe noemde adviseur kapelaan B. M. J. de Rooij werd geïnstalleerd. De voorzitter opende de vergadering met een welkom aan de ledeD en in warme woorden bracht bij de werk zaamheden van den heer pastoor in het geheugen. Hij betreurde zijn heengaan en dankte hem hartelijk voor al hetgeen Z.Eerw. voor den bond had gedaan. Op het einde van zijn rede bood de voorzitter Z.Eerw. het eere-lidmaatschap aan. Hierop nam Z.Eerw. het woord. Hij dankte den voorzitter voor zijne hartelijke woorden en zei het eere- lidmaatschap te aanvaarden. Mannen van den Volksbond, zeide Z.Eerw. verder, er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Door de vele werkzaamheden aan het adviseur schap verbonden daar de bond nu zoovele onderafdeelingen telt is voor mij de tijd gekomen, dat ik ga. En nu is in mijn plaats docr den Bis schop tot adviseur benoemd mijn kapelaan de Eerw. heer de Rooij, een priester die elders met hart en ziel aan de Sociale Actie heeft ge werkt en die, zoo hoopte spr. het werk, dat hij begonnen was, onder zijn leiding zou doen bloeien. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. De nieuwe adviseur werd nu door den voorzitter aan de vergadering voorgesteld, waarna de Eerw. heer van Rooij de volgende toespraak deed: Mannen van den Volksbond, zoo dan ben ik door den Bisschop aangesteld als adviseur dezer afden voorwaar een zware taak vooral in deze tijden nu alles roept om hervorming is mij op de schouders gelegd. Spr. hoopte dan dat de leden zijn taak zoo licht moge lijk zouden maken, doorniet op klei nigheden te vitten bij 't bestuur of den adviseur. Spreker eindigde zijn gloedvolle en schoone rede met de wensch dat alle leden deze wöorde zouden ter harte ne men en steeds strij len voor God en Kerk Vorstin en Vaderland. Een uitbundig applaus volgde. Gekozen werd nu tot 2de commis saris de heer Langelaan. Medegedeeld werd dat het Encycliekfeest zal ge houden worden op 17 en 18 Mei en worden opgeluisterd door tooneel en zang. Drie nieuwe leden werden geïnstal leerd. Ingekomen wa« een schrijven van het Centraal Bestuur betreffende het Pausfeest. Besloten werd ook hier in de li bond feest te vieren en voor het aan te hieden geschenk aan Z. II. zal een collecte worden gehouden op de Encycliek meeting. Van de rondvraag werd hoegenaamd geen ge bruik gemaakt. De vergadering werd naar gewoonte met gebed gesloten. SASSENHEIM. R. K. Volksbond. Gisteren 25 Maart, werd er voor de donateurs en donatrices van den R. K. Volksbond een H Mis opgedragen in de parochie kerk „St. Pancratius" alhier"als dank voor hun financiëelen steun door bij tc dragen aan het ondersteuningsfonds „St. Rachus" onderstanilekas bij ziekte voor de leden. Des avonds te half zeven hield deze onderafdeeling haar 6de Jaarvergade ring. De voorzitter, de heer G. Hooger- vorst opende de vergadering met het gvbed en betreurde het, dat de op komst zoo gering was en dit nog wel voor een jaarvergadering van een onderafdeeling, welke zooveel nut sticht bij ziekte der leden. De penningmeester bracht verslag uit over zijn geldelijk beheer ontvan gen was f672 en uitgegeven f477,95. Met de op de Rijkspostspaarbank uit staande gelden was er een batig sab o van f790.64. De heeren K. Groent- wout en J. Zandvliet werden verzocht de boeken na te zien bij den pen ningmeester aan huis en in een vol gende vergadering verslag van hun bevinding uit te brengen. Daar de voorzitter, G. Hoogervorst, bedankt had ging men over tot de verkiezing van een anderen voorzitter. Thans werd de heer K. Groentwout met 14 stemmen van de 26 gekozen. Thans is het bestuur als volgt saamgesteld: K. Groentwout, voorzitter, J. Burg meier, secretarie, Th. ven Diest, pen ningmeester, G. de Groot, commis saris. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Het ledental bedraagt nu op heden 79 en 't aantal dqnateurs en donatrices ruim 70. HOOFDDORP. ^Verdwenen. Dinsdagavond ten 91/2 ure verliet de heer P. G. onder wijzer alhier, zijn kosthuis, na te voren een geruimen tijd zijn viool bespeeld te hebben, en daarna een cigaar te hebben opgestoken, hij ging nog even wandelen zeide hij doch is heden (Donderdag) morgen nog niet wedergekeerd. Bij alle collega's in den omtrek is naar hem geinformeerd, doch niemand beeft hem sinds gezien. Men heeft naar zijn familie getelegrafeerd, doch daar was hij ook niet; de ouders zijn radeloos Geruimen tijd reeds was de heer G. in zenuwachtigen en opgewonden toe stand, doch juist Dinsdag was dat niet het gaval geweest. Men weet niet wat er van te moeten denken. Nader vernemen wij Tot nader bericht omtrent het ver dwijnen van den heer P. G. onder wijzer alhier, dient dat er heden Vrijdagmorgen een schrijven van hem kwam bij het Hoofd der school, dat hij tot Utrecht was gewandeld en verder naar Boxtel was gespoord, alwaar hij nu is. HAARLEMMERMEER. Per s 0 n a 1 i a. De rijksveldwachi er J. Jongkind van hier, is als zoodanig overgeplaatst naar Heemskerk. De rijksveldwachter G. Turk heeft zijn benoeming te Amsterdam inge trokken. Briefwisseling. l)m lieer H. A. L. te Sch. Bedoelde loterij'is in Nederland verboden. Gij zult dus moeten schrijven naar Ham- burg-zelf. Tot onzen spijt moeten wsgens plaats gebrek eenige berichtenw. 0. uit Lisse en Haarlem, die laat inkwamen, blijven liggen. Poltierapport. Gevonden voorwerpeneen porte- monnaie met geld, een lorgnet, een pop, een bril, een zinkkrabber, een dubbele ladder. Aangifte gedaan datvan een per ecel in de Koralensteeg twee stukken lood worden vermist. Procesverbaal opgemaakt wegens voetbalspel op een niet daartoe aangewezen plaats. Het rijden met een niet verlicht rijwiel. Burgerlijke Stand. Bevallen: 25 Maart. J. M. v. Leemt-Dolmans z. 27 Maart. M. E. K loos van Eis. d. Overleden: 25 Maart. G. 9 m. d. v. M. Boerman. J. Mica-Wij- nands 75 j. Jansstraat. 26 Maart. L. Kalkman 59 j. Hazepaterslaan. YV. A. E. Sparreboom-Scheuer 59 j. Korte Houtstraat. De aandacht zij er op gevestigd dat de aanvragen 0111 geldelijke ver goeding of ontheffing van werke- lijken dienst voor de landweerplich- tigen die dit jaar onder de wape nen moeten komen, vóór 1 April a. s. ter gemeente-secretarie (2e afd.) onder overlegging van het zakboek je moeten worden ingediend. Formulieren voor aanvragen om vergoeding, zijn kosteloos te ver krijgen aan de genoemde afdeeling. Personalia. Heden vierde de heer- J. A. Gose- wehr zijne 25 jarige ambtsvervulling «ls Locomotief-Bankwerker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. 8. M. Daar hij -echter met de sta ng in 1903 zijne aanspraken op ziji •fl enst- jaren had verbeurd, geschiedde zijne feestviering niet officieel. Een vrijen dag en het gebruikelijke cadeau 'der Maatschappij is hem echter toch ge worden, doordien de jubebiris tegen die eventueele schade is verzekerd hij het onlangs hiervoor opgerichte sta kersfonds. Dit is de eerste staker die van dit fonds wordt uitbetaald. I11 de Commissie voor de onder wijzersexamens, die hier zullen afge nomen worden, zijn benoemd de vol gende deskundigen Lezen en Ned. Taal: W. Koops, hoofd eener 0.1. s. te 'sGra- venhage; J. E. Dijkstra, J. H. Buys en Th. Lancée, id. te Amsterdam. Rekenen: J. A. Bakker, hoofd eener bijz. school en C. F. A. Zer- nike, hoofd eener o. 1. s. te Amster dam. Teek enen: ,W, Meerwaldt, hoofd eener o. 1. s. en P. van Soe- ren. ond. 0.1. s. te Amsterdam. Aardrijkskunde: B. J. te Kief te, hoofd eener o. 1. s. te Haar lem CU S. van Krieken, id. te Am sterdam. Gesc h i e d e 11 i sS. Postmus, leeraar (fer. Gymn. te Amsterdam en D. de Geus, hoofd een-er o. 1. s. te Amsterdam. Kennis der Natuur: E. Hei mans, hoofd eener 0.1. s. te Amster dam J. F. Tbijsse, leeraar Geni. Kweekschool te Amsterdam; E. van Niekerken, leeraar Ger. Kweek school te Amsterdam en B. Boon, ond. o. 1. s. te Amsterdam. Paedagogiek: H. Douma, hoofd o. 1. s. en H. J. Emous, hoofd eener bijz. sch. te Amsterdam. Zangen S c h r ij v e n P. v. d. Eent, hoofd eener o. 1. s. te Am sterdam en G. J. H. Beyerle, leeraar Gem.-Kweekschool te A'dam. Vak j.G. H. Harting en G. Staalman, onds. i. d. gymn. te Am sterdam. V ak k.Mej. A. M. v. d. Velden en A Teunisse te Amsterdam. Heden herdacht W. Damiaans, be hanger en stoffeerder den dag, waar op hij vóór 25 jaar bij de firma Corn. vanNiel in de Schachgelstraat in dienst trad. Eenige feestelijkheid heeft ter eere van dit jubileum niet plaats gehad. „St. Augusiinus" YVoensdagavond vergaderde in „Sint Bavo" de afd. van het Secretariaat van R. K. Spoor- en Tramwegperso neel. Deze vergadering werd geleid en geopend door den nieuw benoemden voorzitter den heer J. A. van Dam. Deze heette allen hartelijk welkom, doch betreurde hoewel 't toch Zondag was, de geringe opkomst. De notulen der vorige vergadering werden door den nieuwen Secretaris gelezen en goedgekeurd. Hierna volgt voorlezing van eenige ingekomen en verzonden brieven en deelde de volijverige Sec retaris de heer de Bruin mede dat in „De Trambode" een ingezonden stukje voorkwam over de uitsluiting te Hilvarenbeek. De heer deBruin oordeel de dit stuk geheel onjuist: hij las een stukje voor dat hij hier tegen wil inzenden mits het de goedkeuring der leden en van den Geestelijken Ad viseur wegdraagt. Dat de leden het goedkeurden bewees het applaus ter wijl de goedkeuring Yan den Eerw. Adviseur zal worden gevraagd. Hierna volgde de installatie van 5 nieuwe leden, waaronder er een was, die al reeds een lid er bij had aangeworven. Bravo I YVegens bedanken van den tegenwoordigen bode, werd londvraag gedaan wie deze functie wilde aan vaarden. Benoemd werd de heer D. Marchand met behulp van den heer \V. A. van Zanten. Nadat door een der leden aanmer king was gemaakt over het slecht bezoeken der vergaderingen, sprak de heer Bomhoff een krachtig woord van opwekking. Deze kon zich maar niet voorstellen dat daar op de feestver- gadering bijna allen present waren en op de gewone vergaderingen zoovele met gegronde redenen verhinderd zouden zijn, en wees er op dat 'teen gewetenszaak is voor elk goed katho liek, om te helpen ergerlijke toestan den te verbeteren welke op godsdien stig en maatschappelijk gebied bestaan. E n Hink applaus neioonde spreker voor zijn vurige voordracht. Hierna volgde verslag der commissie tot het nazien der boeken. Hulde werd ge bracht aan den wakkeren penning meester voor zijn accuraat beheer. Ook werda verslag uitgebracht van de laatstgehouden vergadering van afge vaardigden als mede van de op 27 Februari j.l. plaats gehad hebbende audiëntie bij de directie der H. IJ. 8. M. welke verslagen de goedkeuring der leden mochten erlangen. Hierna volgde bespreking omtrent het vaandel en werd besloten op de volgende ver gadering een vaandel-compagnie op te richten welke zich zal belasten met het innen van gelden voor het vaan del. Voorts werd nog mededeeling ge daan dat Zondag 29 Maart te Hoorn en Zondag 12 April te Leiden een propaganda-vergadering zal worden gehouden, waartoe allen worden aan gespoord om deel aan te nemen. Daar bij rondvraag niemand meer iets had te vragen sloot de Voorz. ten 10a/4 uur met gebruikelijken groet deze vergadering. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag en Zondag 31 Mei wordt hier ter stede, in St. Bavo, naar w;j hebben bericht, de algeineene ver gadering gehouden van den^ Centra- len Raad van den Ned. R. K. Volks- bond. De agenda voor diq bijeenkomst luidt aldua A- Z tf rjlgg, des avonds 7 uur. - .v J LISSE. JJt'I- .T**

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2