DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. i€ineierëaul®tf@st Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Uit den Omtrek. STADSNIEWS. Zaterdagavondpraatjes. ZATERDAG 28 MAART 1908. 32"* Jaargang, No. 6848 Bureaux van Redactie en Administratie: latere- Tcldooniiuinmer S416. Dit nummer bestaat uit twee bladen, beneuens de Officiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. Fiasco. Nieuwtjes in drie regels. Gemengde Berichten. RENE HURLEMSGHE CMUiï ABONNEMENTSPRIJS: Por 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent, is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,8(. Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer - 0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie i contant. Het besluit der Amsterdamsche Juweliersvereeniging, om de loons- overeenkomst met den Alg. Diamant- bewerkersbond te verbreken, (men zie onder „Binnenland") is van veel meer dan plaatselijk- of vakbelang. Want de redenen waarom het ge nomen is, beteekenen niet meer of minder dan het fiasco van de grootste en best-georganiseerde arbeiders-ver- eenigir.g in ons land 1 Een volslagen fiasco. Het blijkt overtuigend, dat al de macht der organisatie, al het (getheo retiseer over de mooiheid der vak- vereeniging, geen waarde meer heeft waarmee de arbeiders iets hunnerzijds vrijwillig moeten opofferen in het belang der maatschappij. Zelfs deze voorspoedige en voor beeldig-georganiieerde werklieden als de diamantbewerkers laten hun eigen belang, hun eigen beurs, spreken vóór het algemeen belang; zelfs voor hen beteekent het werken der vakvereeni- ging blijkbaar niets anders dansteeds méér loon eischen, beter arbeidsvoor waarden, grooter deel van de koek van 't kapitaal I Wordt dat niet vervuld, moeten ze hunnerzijds iets opofferen, dan v a l'organisation! Dat is het fiasco der moderne (neu trale) vakbeweging,die alleen steunt op eigenbelang en klassenstrijd. Zoolang de werkman niet in zijn vakvereeniging leert, dat hoogere be langen dan alleen die van het werk loon of den arbeidstijd in zijn vak organisatie evenzeer thuis behooren, zoolang zal hij ook het zuivere egoïsme op de eerste en eenigste plaats eeren, en wordt daaraan niet voldaan, dan heeft de vakorganisatie voor hem geen waarde 1 Voor wie goed ziet, is het fiasco- van den A, isDiamantbewerkersbond het fiasco ook der neutrale vakbe weging I BELGIË. Koning Leopold. Het schijnt met de Belgischen koning weer allesbehalve goed te gaan. Hij is in den laatsten tijd aan het sukkelende man, die nooit ziek is geweest en die met zijn krachtige, imposante figuur welke een hoofd boven iedereen uit steekt, steeds het beeld was van lichamelijke kracht, ook zelfs op zijn jaren, hij is nu opeens aan het aftakelen en voortdurend onder dokters handen. Het schijnt dat zijn toestand in de laatste dagen opeens weer ver slechterd is: met [haastigen spoed is hij eergisteren plotseling van Brus sel naar het zuiden van Frankrijk getogen op aanraden van zijn dok toren. De berichten uit Brussel zijn steeds sussend, maar verhalen doen de ronde, dat de koning zieker is dan men denkt. FRANKRIJK. De Marokkopolitiek in de Kamer. In de Fransclie Kamer werd gis teren beraadslaagd over de buiten gewone kredieten voor Marokko. Men zie onder „Marokko" meer hierover. Minister Picquart logenstrafte de geruchten als zouden er vrouwen en kinderen zijn vermoord. De be weringen van Jaurès weerleggende, beijverde de minister zich aan te toonen, dat generaal d'Amade ge voelens van menschlievendheid aan den dag had gelegd, rooals men die bij dergelijke expedities zelden aantreft Clemenceau betuigde met een hoofdknik zijn instemming met Pi- chon, die Jauiès verweet het Fran- sche leger voor Europa te hebben aangeklaagd. Gelukkig brengt het buitenland hulde aan het leger. Hij voegde er aan toe„Ik zou van Moelai Hafid slechts een onvoor waardelijke onderwerping aanvaar den." Doumer, de rapporteur, recht vaardigde het optreden van Frank rijk in Marokko, dat ten doel heeft de orde te herstellen in het belang van Frankrijk en de beschaving. Het geheele wetsontwerp betref fende de kredieten voor Marokko werd daarop met groote meerderheid aangenomen. Knoeiers en zwendelaars. 't Houdt niet op! Rochette, de man van de 100 millioenenkrach, blijkt in verstand houding te hebben gestaan met al lerlei hooge heeren, dat is nu gis teren in de Kamer wel uitgekomen Notabene een der ondervoorzit ters van de Fransche Kamer was de rechtsgeleerde raadsman van zijn zwendelmaatschappijen Nu (is er weer een ander schan daal, om over te praten. Zekere meneer Eliez-Evrard, pre sident van den Departementalen Raad van 't Noorden, een heel hoog staatsambtenaar, Senator daaren boven, lid van vele ridderorden enz.; is op den loop met een milli- oen schuld! 'n Fraaie boel tegenwoordig in Frankrijk MAROKKO. Frankrijk's actie. Uit het rapport van den afge vaardigde Doumer, dezer dagen in de Fransche Kamer rondgedeeld, blijkt, dat de door den Marokko- oorlog ontstane onkosten reeds 22 millioen francs bedragen. Doumer komt aan het slot van zijn verslag tot de conclusie, dat de opofferingen van allerlei aard, die Frankrijk zich voor Marokko getroostte, dit land tot imeerdere aanspraken op Marokko recht geven, dan tot die, welke het door zijn geografische ligging en-zijn geschie denis reeds bezit.... De geruchten van Frankrijk's wenschen om de Algeciras-acte te herzien zullen naar aanleiding van dit Rapport wel herlevendigen Men zie nog onder het hoofdje „Frankrijk" de behandeling van het rapport in de Kamer. In Parijs volgen de protestvergade ringen tegen de overbrenging van Zola's lijk naar 'iPanthéon elkaar op. De Fransche Staatskruitfabriek te Vomges bij Dijon is in de lucht ge vlogen. Bijzonderheden ontbreken nog. De Spaansche regeering heeft be sloten uiterst strenge maatregelen tegen de anarchisten te nemen. Koning Eduard zal dit jaar, in Augustus, een gelukwenschingsbezoek afleggen bij keizer Frans Josef. De Prins der Nederlanden op de eilanden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrok gistermorgen van Terschelling. Alle schepen in de haven vlagden. Op den steiger en langs den weg naai de haven wapperden wimpels aan stokken. Het fanfarekorps blies er lustig op los. Prins Hendrik werd door den burgemeester, de plaatselijke reddings commissie en de feestcommissie uit geleide gedaan. De menigte aan den wal wuifde den vertrekkenden Prins hartelijk toe; volksliederen werden gezongen. Daarna verliet de torpedoboot de haven. Op Vlieland werd Z. K. H. door den burgemeester en het bestuur der plaatselijke reddingscommissie ont vangen en door eene geestdriftige menigte luide toegejuicht. Het fan farecorps speelde het Wilhelmus. Langzaam zette de stoet zich in be weging door het in der haast met talrijke vlaggen versierde dorp. Eerst werd een bezoek gebracht bij den Noordschen consul Akersloot, waar de schilderijen van mevrouw Betsy AkerslootBerg bezichtigd werden. Daarna ging de Prins naar het ge meentehuis, waar de kinderen een welkomstlied zongen. De kerk, de begraalplaats, de vuurtoren en de reddingboot werden achtereenvolgens bezocht, waarna Z. K. H. om half elf het eiland weer verliet, uitgeleide gedaan door eene voor het bezoek dankbare bevolking. De Prins vertrok van Vlieland naar den Helder, waar hij dejeuneerde bij den Schout bij nacht, en ging gister middag per auto naar het kasteel Marguette, waar hij bij jhr. Gevers te gast kwam. Een nabetrachting. Naar aanleiding van de tocht van Z. K. H. prins Hendrik naar de Noord- zee-eilanden, schrijft de correspondent van het Hbld. te Helder: Prins Hendrik zoekt de ze»Ware hij in Holland grootgebracht, hij zou vermoedelijk den soldatenrok niet hebben begeerd, maar het scheepsdek hebben gezocht Na zijn komst in het nieuwe va derland zal hij hebben gevoeld, dat het grootste verleden van Nederland doorf de zee is geschreven; dat ®ok in de toekomst de zee de bron zal zijn, die Nederland in staat stelt zijn in vela opzichten zoo hooge positie te houden. En te verwonderen is het daarom niet, dat wij Z. K. H. zoo vaak ontmoeten bij gebeurtenissen, die met de zee in nauw verband staan en dat wij hem thans weder kunnen volgen op zijn tocht langs onze kus ten en langs de eilanden. Door deze reizen wil bij zich een juist oordeel vormen over den toestand van het redding wezen, en zal hij vernemen wat daar nog ontbreekt en wat ver betering eischt. En men zal hem ook vertellen van hetgeen op onze kusten door den zeeman is geleden en van hetgeen door de eenvoudige zeelui is gedaan om bet leven van hun naasten te redden. Vooral in deze dagen, daar op Ter schelling, zal men hem gewezen heb ben op wat daar is verricht, gewezen hebben op de wilskracht en durf, daar meer nog dan elders noodig om de booten in zee en op de strandings plaats t,e brengen, en wij gelooven dat het verblijf op dat eiland, in die zeer eenvoudige omgeving, door hem niet licht zal worden vergeten. Dc loonregeling in de Diamant nijverheid. Een hoogst belangrijk besluit heeft de vergadering van de Amsterdamsche Juweliersvereeniging, de vereeniging van werkgevers in de diamantnijver heid genomen. Met ingang van heden zijn alle met den A. N. D. B. gesloten ioonovereenkomsten door de A. J. V. vervallen verklaardde vereeniging acht zich door geen enkel contract meer jegens de werkliedenorganisatie gebonden. De Alg. N. D. Bond is dus niet bij machte gebleken, hare leden te be- heerschen het grondideé der werk lieden-organisatie Trouw aan de organisatie, heeft schipbreuk geleden op het individueel egoïsme Dat is een feit dat opmerking ver dient in dezen tijd van solidariteits- roeperij Een s t r ij d t u s s c h e n g e- meentelijke autoriteiten- Een zoon van burgemeester W- te Broek in Waterland, lreeft eergis terenavond den waarnemenden se cretaris Van Engelenburg op straat met een bijl aangevallen en ernstig verwond. De dader is ter beschik king van de justitie gesteld; do ge wonde is ter verpleging naar Am sterdam getransporteerd. Geen voetbal op straat. De burgemeester der gemeente Kam pen is er toe overgegaan liet voet balspel op straat in de geheele kom te verbieden. Het was te voorzien, dat het daartoe zou komen, want meer en meer werd het gooien met ballen en andere projectielen een last voor het publiek. SCHOTEN. *üe gasfabriek. Gisteren is de laatste paal voor dc gasfabriek er ingeheid zoodat met het leggen der fundeering is begonnen. De vlag wapperde van de heistelling. Het R. K. Sanatorium voor longlijders. In 'tSt. Bavogebouw werd gister middag 8 uur een vergadering ge houden. waarin de Katholieke Dames onzer stad bijeenkwamen ter vorming van een Fropagandacomité voor de „Vereeniging tot sti editing van R. K. Herstellingsoorden voor 1 onglij ders". De vergadering was flink bezocht. Zij werd gepresideerd door den heer Dr. L. 0. Proot, die bij de opening allen 't welkom toeriepjnsunens 't Voor- loopig Comité. Aan het verzoek van dit Comité om de leiding dezer ver gadering op zich te nemen, heeft spr. gaarne voldaan. Te meer, omdat hij van het doel dezer vergadering zich min of meer de vader mag noemen. Bij de gehouden besprekingen te Amsterdam, heeft spr. n.l. gaarne de opdracht aanvaard te Haarlem een voorloopig comité te vormen. Spr. deelde nader mede, hoe het Comité is samengesteld. Aan allen, die tot de samenstelling ervan hebben meege. werkt, bracht spr. dank. Dr. Proot weidde vervolgens uit over 't doel van het te vormen Comité, d i. belangstelling wekken voor de goede zaak en finantieelen steun ervoor vragen. Dat is gauw begrepen. Maar wat is 't doei der vereeniging zelve? De vereeniging wil een steen bijdragen in den strijd, die ailerwege in den lande gevoerd wordt tegen de tuberculose speciaal wil de vereeni ging stichten een „R. K. Herstellings oord voor longlijders, dat door klooster broeders of zusters zal bediend worden. Niet alleen zal 't Gesticht openstaan voor Katholieken, ook andersdenken den zullen er een plaats in kunnen vinden. Vervolgens vroeg spr: Wat wordt er gedaan in ons land voor den strijd tegen de tuberculose? Die vreedzame strijd dateert eerst van d« laatste 18 jaren. En alom heeft hij dadelijk sympathie gewekt onder de filantro pen. Spr. kan wel zeggen, dat de filan tropie thans staat in 't teeken der tuberculosebestrijding. Het heeft lang geduurd eer men den strijd tegen die volksziekte heeft aangebonden. Dat gaat altijd zoo in ons Nederland. Talmen. Men heeft jaren lang gevreesd, dat de tuber culoselijders allen naar 't buitenland moesten, willen zij kans hebben op genezing, Doch gaandeweg kwam men tot een andere overtuiging. Men kan tuberculoselijders ter hulp komen door ze lang te laten verblijven in de vrije, frissche lucht. Dit inziende, is men sanatoria gaan bouwen. Het eerste verrees in 1900 van dr. Haantjes. Prachtige resultaten verkreeg men en dit sanatorium verwierf een groote reputatie. Daarna is men de zaak gaan be kijken van filantropische zijde. En volkssanatoria verrezen er, vooral na het schoone voorbeeld, dat H. M. de Koningin-Moeder gaf, die in October 1901 't sanatorium Oranje Nassauoord liet openen van de gelden, die haar als huldeblijk der Nederl. natie waren aangeboden. Hierna verrezen de sa natoria Hellendoorn en Hoog Laren. Deze laatste zijn volkssanatoria, 't Getal patiënten, dat in in een sa natorium bescherming vindt is even wel steeds beperkt, te beperkt. Men zocht naar andere hulpmiddelen. Er werden consultatiebureaux gesticht, die beoogen, behalve het opsporen der tuberculose gevallen, te leeren, hoe hygiënisch geleefd moet worden, enz. Deze bureaux hebben verder de Ijghallen opgericht, die zeer goed werken. De heele beweging der tuber culose. bestrijding wordt ruim door Rijk, Provincie en Gemeente gesub- sidiëerd. Veel wordt er gedaan voor die ar me lijders. We zijn dan ook dank baar, maar niet voldaan. Er zijn te veel lijders en er dient dan ook nog meer gedaan te worden. Nederland mag zich wel spiegelen aan andere landen. Wat doet Zweden en Noor wegen wel niet voor zijn tuberculose lijders! Er is veel sympathie hier, maar toch mag die nog wel eens op gewekt worden. Spr. doet dit ook in deze vergadering. Hij kan dit niet beter dan door de woorden te citeeren van prof. Nolen, die wel't hoofd mag genoemd worden der tuberculosebe strijding in Nederland. Met prof. Nolen wekte spr. allen krachtig op ^den strijd mee te strijden, Het is in onze kringen reeds lang erkend, dat in ons Nederland plaats, ja behoefte bestaat aan een R. K. Sanatorium. Alierwege is sympathie in Kath. krin gen voor deze zaak. En aan 't hoofd dergenen, die zich voor een R. K. Sanatorium zoo beijveren, staat oirn Doorluchtig Episcopaat. Hoe onze Haarlemsche Kerkvorst in 't bijzonder erover denkt, dat zal dat de H.E. heer Plebaan nader uitleggen. De Hoogeerw. Plebaan Rikmenspoel bracht dank, ook naméns den Bis schop, aan dr. Proot. Voor een Kath. patient wil spr. een Kath. Sanatorium, Kath. liefdezusters moeten de zorg en de verpleging van den Roomschen patient uitoefenen. Een R. K. patient heeft een R, K. Tehuis noodig. Niet alleen zal bij daar vinden hulp voor 'tveege lijf, doch ook hulp voor zijn ziel. Een zieke, die Roomscli is, heeft behoefte aan een Roomsche omgeving, die hem troost en vrede zal schenken en over geving aan Gods H. Wil. Roomsche ziekenhuizen worden al tijd door een ieder gezocht, maar een R. K. zieke voelt zich alleen thuis in zijn Roomsch ziekenhuis. Waar ligt dit aan? Aan 't Roomsche Kruis. De zieke gevoelt zich één met zijn Room sche ingeving. Een Roomsche verple ging is dan ook een zegen voorB. K. lijders; dat kunnen we ook opzuiver medische gronden gerust zeggen. De zieke wil gewoonlijk niet uit 't huis, doch gaat hij naar een Roomsch ge- 'n Week niet emoties. Voor een dubbeltje naar Overveen en terug. Oor- declen met kennis van ta ken. Een goedgeslaagde vergadering en ten belofte voor de toekomst. XXXIII, Da,'s een week met emoties ge weest Dc automobiel-omnibus naar Overveen. de ingezonden stuk ken in de kranten en al het ge schrijf, gewrijf en gepraat over den Hout en het boomengerooi, de eer ste vergadering van „Gelooi' en We tenschap", de komst van 't mooie weeris dat geen allegaartje van voor ons goeie Haarlem gróóte ge beurtenissen, die zoo allemaal te gelijk 'n mensch zouden overvleu gelen Daar heb je die automobiel van meneer Tideman. iWel, ik ben zelf zoowaar naar de Groote Markt ge- loopen om het ding te zien. Erin- gezeten heb ik niet, maar een goeie kennis van me, wien dat wèl te beurt viel, heeft me verteld dat-ie met een vaart van jewelste over den Zijlweg naar Overveen en' van daar naar Bloemendaal is gesleurd en vervolgens, of de duivel 't ding op de hielen zat, rechtsomkeert maakte en in dezelfde vaart weer naar de Groote Markt werd terug gebracht, zoodat hij binnen een half uur weer op de stoep van Brink- mann stond met een beverig gevoel in z'n beenen vanwege het gehos en 'n halve doofheid in z'n eene oor vanwege het geraas. Toch was hem het ritje wel bevallen en zag hij wel wat in die nieuwe onderne ming. Maar sedert ik in onze Cou rant gelezen heb, en uitgecijferd ge zien. dat het een financieel stropje dreigt te worden voor degenen die ermee beginnen, ben ik nog niet zoo overtuigd, dat we al heel gauw voor een dubbeltje heen en weer naar Overveen zullen automobielen Trouwens, een bewoner van deni Zijlweg sprak me van de week in mijn winkel óók nog d'r over, En hij zeide dat men op dien smallen Zijlweg toch eerst wel eens maatre gelen mocht nemen om het rijpad te verbroeden; want dat er anders op den duur met zoo'n automobiel ongelukken moeten gebeuren. Daar zullen ze dan onzen stads park-architect bij moeten roepen, denk ik, dan kan ie 'n rijtje hoornen laten omhakken en zoo plaats ma ken. Jongen, jongen, die boomen- omhakkerij brengt tegenwoordig wat te weegIedereen is op z'n minst hoornen-kenner of tuin-deskun- dige, als je zoo eens om je heen hoort! 'tls dan ook wel gemakke lijk, om dat vak te becritiseeren dat is waarvan een ander vak. bouwkunde b.v.bruggen-maken, of huizen bouwen, daar moet je toch wat verstand van hebben, wanneer je critiek wilt uitoefenen. Maar dat is voor tuin- en park-architectuur niet noodig. Dat zie je dan trou wens ook: Jan en alleman spreekt z'n oordeel uit, en niet zachtjes óók Het „argument" van de meesten is ik vind het leelijkEn daarmede houden ze de zaak voor afgedaan. .Nu moet het me wel van het hart, dat ik het snoeien en kappen en omhakken van boomen, dat in den laatsten tijd op nog al groote schaal gebeurt, ook niet zoo mooi kan vin den. 'n Kennis van me wees me van de week nog vroeger mooie plek jes in het Bolwerk, die nu kaal zijn en verlaten. Plij woont er in de buurt en heeft er dus allen kijk op, wat voor iemand uit de stad, die zoo niet eiken dag dien kant uitkomt, niet zoo is. Maar ik boud me' dan toch maar daaraan, dat we in den stads-tuinarchitect een deskun dige van naam hebben aangesteld, en dat we alleen op praatjes van ik vind het niet mooi, dien deskun dige niet mogen wantrouwenAl thans niet, zonder het „waarom" te hebben gehoord. En dat menschen als de boekverkooper Groot, of Mo- doo, of Reijne, die toch net zooveel verstand van tuinbouw en parkaan- leg hebben als mijn jongste loop knechtje, op hoogen toon hun oor deel strijken over een in en buiten ons land als deskundige hoog-geëerd vakman als de heer Springer, dat vind ik eenvoudig-weg belachelijk. Ook over onzen Hout wordt daar zoo maar klakkeloos geredeneerd: de roep is nu in de stad, dat de Hout „leelijk" is geworden! Och kom, lieve menschen wacht eens een maandje tot het jonge groen er is, en kom dan eens den Heemsteedschen kant uitEn probeer me dan eens, als je ziet hoe de Hout er uit ziet, vol te houden dat de Hout leelijk is! Höevelen praten elkaar nu niet dat praatje na. zonder dat ze eigenlijk met «enigen critischen blik en kennis van zaken zelf wat hebben gezien? 't Praatje gaat óók: vroeger was de Hout een bosch, nu is het een park, en dat is jammer Met dat praatje zijn we al zoo ver, clat je er lui in Amsterdam, die nooit in den Hout geweest zijn, over liooi't redeneeren, en dan1 stellen ze zich onzen Hout waar schijnlijk voor als 't Vondelpark, met heel breede. paden, een vijver, groote open stukken enzoovoorts. Ik zeg maar weerlieve menschen, gaat toch eens kijken in het goede seizoen, als 't groen uit is. En wanneer je dan hier en daar wat klein kreupel hout en woekergewas ziet opge ruimd, dat den grooten hoornen den gezonden groei belette, kijk dan eens om u been of' werkelijk het uitzicht niet mooier is geworden, en zelfs als ge 't niet zoo vindt, vraag dan eens een deskundige naar het „waarom" Op dat „waarom" komt het aan. M«n weet het „waar»m" altijd ni»t: daar zijn b.v. die boomen op den Zijlweg, die ik affreus leelijk vind gekaptmaar ik zou toch zoo denken, dat dit niet zonder zeer goede redenen zóó is gebeurd! Ik houd me echter aanbevolen om dat eens te hooren! Alleen dan kan ik met kennis van zaken oordeelen. En dat is toch noodzakelijk, als je over een of andere zaak wilt meespre ken, zooals rector Bosman in den, loop van zijn mooi en duidelijk betoog in „Geloof en .Wetenschap deze week zoo terecht zeide, toen hij het over de valsche en ware we tenschap had. Ja, dat was eerst een mooi-geslaagde vergadering! lie 'Hoogeerwaarde Moderator van die vereeniging zeide nu wel, dat hij speechen-houden, niet zoo erg voor staat en ook dat hij-zelf niet zoo graag als spreker op den voorgrond wil komen, maar ik hoop toch dat zijn woordjuist op deze popu laire, pakkende en leerrijke wijze zich wat méér zal laten hooren. ,Wie de vroeger zoo druk-nageloopen 9 uur's-conferentèes van den vorigen Plebaan van St. Bavo heeft geno ten, vindt dan gelegenheid om in de conferenties van „G. en ÏW. die zelfde zoozeer bij de ontwikkelden op prijs gestelde betoogen terug te vinden ."Wat me óók pleizier deed op deze vergadering, dat was de drukke toe loop van zooveel Roomsche stadge- nooten, die.je anders op geen enkel» Katholieke vergadering ziet, Jhi daarnevens: zooveel jonge gezich ten Onze Haarlemsche Roomsche jongelui kwamen óók uit den hoek, en dat is hoogst verblijdendOch. daar js in „G. en W," juist voor die jongeren een macht Ie leeren,* en zoo'n wetenschappelijk cachet draagt er toe bij, om vooral de jon geren te boeien. Daar komt nog bij, dat voor onze ontwikkelde Room sche jongelui van beteren stand tot dusverre hier weinig gelegenheid was, zich te laten zien. In „G. en ,W." kunnen die nu hun lijf-vereeni- ging vinden, en wanneer de ouderen dan met hun levenservaring en hun ondervinding steunen, dan zal er voor het Roomsche Haarlem van deze vereeniging een opbouwende, oplevende kracht ten goede uitgaan, die zeker niet is te onderschatten. Zoo zit ik weer op mijn praatstoel, en ik bemerk met schrik, dat ik de beschikbare plaats weer heele- maal heb volgepraat. En zoo kan ik dus nog niet mijn collega Ting- tang van antwoord dienen op z'n Damiaatje, waarin hij de noodza kelijkheid van opruiming der huisjes oin de oude Bavo op de Groote Markt, inluidde. Enl'in, dat zie ik vooreerst toch niet gebeuren. Dus kan dat best tot een volgend»u keer wachten 21 MAAST,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1