Yan Veen's Thee de beste. Kruisstraat 34 so. y^s HAARLEM. Onze Kinderen. Mengelwerk. VELSEN (Wijkeroog), BEVERWIJK. UITGEEST. BENNEBROEK. VOGELENZANG. LISSE. NOORDWUKERHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP Chemische Wasscherij Yerverij Gr. Houtstraat S Maandag 30 Maart, half 9 uur, algemeene vergadering, wegens de belangrijkheid van het onderwerp, hetwelk door een hooggeachteD spre ker zal worden behandeld, worden, alle leden dringend uitgenoodigd deze bij te wonen Afdeeling OVERVEEN en 0. Afdeeling LISSE. Afdeeling SASSENHEIM en 0. Sint Jozefsgezellen- Vereeniging. R. K. Militaire Vereeniging. De Ie H. Communie. Hebben de ouders zich in ver eeniging met de Roomsehe School en de Kerk drie jaren lang beijverd om in de harten der jonge kinde ren het zaad van het H. Geloof te zaaien, de ontkieming daarvan te bewaken en de jeugdige plantjes al de zorg te wijden, die hun mo gelijk is, daarna komt de on middellijke voorbereiding tot de le H. Communie. Deze bestaat ten eerste in een herhalen en bevestigen van het godsdienstonderricht, in het vol tooien van de kennis van den ca techismus. De eerwaarde geestelijke in de leering besteedt daaraan zijn uiterste zorg, de eerw. zuster of de katholieke onderwijzer doen er het hunne aan in de school, maar dit is in de meeste gevallen een zorg, verdeeld over een groot aantal kinderen. In het huisgezin kan dit een hoofdelijke zorg zijn, besteed aan één kind. En deze mag niet gering geschat worden. Ten tweede bestaat die voorbe reiding in het bijwonen der gods dienstoefeningen. Yan jongs af leert men de kinderen en gewent hen aan het dagelijks bijwonen der H. Mis, maar in het jaar> dat hun le H. Communie voorafgaat, mag er geen dag voorbijgaan zonder dat ze de H. Mis bijwonen. Dit doen vooreerst de kinderen zelf, maar dan ook de huisgenooten, in de eerste plaats de ouders, en voort durend moet het kind evenals de overigen het oog gericht houden op |den grooten dag, die aanstaan de is. Er zal dan ook in het gezin meer malen in dat jaar van dien dag sprake zijn, wat nog kan bevorderd worden door de lezing van de spe ciaal daarvoor bestemde uitgave, het Communieklokje, een tijdschrift je, dat in een 13-tal wekelijkscke nummers gedurende de laatste drie maanden voor de le H. Communie wordt uitgegeven bij Jos. J. v. Lin- dert te Cuyck en door een R. K. Priester wordt geredigeerd. De prijs is slechts 40 cents in het geheel. De treffende, eenvoudige onder richtingen en verhalen zullen me nigmaal aanleiding geven tot een ernstig woord, dat indruk kan ma ken op het kinderlijk hart. Ik meen hier nog een opmerking te mogen maken voor de ouders, naar aanleiding van een gezegde naar ik meen van den H. Fransis- eus van Sales, dat ik eens heb ge lezen. Een moeder klaagde den Heilige haar nood, dat het zoo wei nig baatte, als zij haar kind sprak over God. En de Heilige gaf dit treffende antwoord: „Spreek liever eerst met God over uw kind, dan met uw kind over God." Dit is, dunkt mij, zeer van pas voor ouders, wier kinderen tot de le H. Com munie worden voorbereid. Spreek met God over uw kind. Beveel Hem uw kind aan. Bid voor uw kind en draag eenige keeren meer uw H. Communie voor uw kind op, om een goede voorbereiding af te smee- ken. Laat verder de zorgen voor het tij delijke, die natuurlijk bij die gelegen- heidniet mogen ontbreken,toch voor al de aandacht van het kind niet van de hoofdzaak aftrekken. Kleederen, geschenken, kostbaarheden zelfs, festiviteiten en voorbereiding daar voor, nemen niet zelden de aan dacht en zorg der ouders en der overige huisgenooten zoodanig in beslag, dat het voornaamste uit het oog wordt verloren. En dit heeft op het kind geen gunstigen invloed, onwillekeurig hoort het daarvan meer dan goed is en wordt ook zijn aandacht van de hoofdzaak afge trokken. Er bestaat tegenwoordig een aan bevelenswaardig streven om de hoog opgedreven luxe in kleeding, sieraden e. d. af te schaffen en op eenvoud daarin aan te sturen bij de le H. Communie. Op vele plaat sen is het dragen van min of meer kostbare sieraden op dien dag door den pastoor verboden of beperkt. Ik las zelfs van een pastoor, die den grootsten eenvoud ook in de klee ding had weten te verkrijgen. Zeker mag in deze richting ook wel aangedrongen worden op een voud in de festiviteiten, die ook vaak met valsche of echte, maar in elk geval overdreven weelde wor- een ingericht. Op een „Communiefeest" in een werkmansgezin in een onzer groote steden werd eens een din er gege ven, waarvan ik een gedrukt menu onder de oogen heb gehad. Dit is een zeker ongeloofelijk staaltje en menigeen zal mij nu wel van overdrijving verdenken. Het is echter een bewijs, hoe de weelde van hoogere standen nage volgd of nageaapt wordt door lui, die zich bij die gelegenheid eens boven hun stand willen verheffen. Dat men van zulk een heuglijke gebeurtenis als de le H. Commu nie in een gezin een feest maakt, wie zal het laken? Maar laat het een huiselijk feest zijn, door zijn eenvoud en degelijkheid in over eenstemming met de hooge waar digheid van den dag. Dan zal het geen afbreuk doen aan de devote stemming van het kind en van de familie, die toch zeker van zulk een feestdag het cachet moet zijn. Een audiëntie bij Z. H. Paus Pius X. Deze week verleende Paus Pius X audiëntie aan kardinaal Richel- my, aartsbisschop van Turijn, Mgr. Castrale, bisschop van Gaze, Mgr. Filepello, bisschop van Ivres, Mgr. Gamba, bisschop van Novara en omstreeks drie honderd priesters uit Piëmont in Opper-Italië. Na het adres van hulde en toe genegenheid door Z.Em. den kardi naal namens de aanwezigen en al de geestelijken en geloovigen van Italië aan Z. H. als opperhoofd der Kerk bij gelegenheid van Hoogst- deszelfs jubilé gebracht, hield de Heilige Vader een treffende en roerende toespraak. Z. H. betuigde met zichtbare aan doening, dat de woorden door Z. Em. den kardinaal gesproken een groote troost, een balsem voor zijn hart waren, vooral in deze dagen, nu een nieuwe heresie of dwaalleer rondkruipt door verscheidene lan den van Europa en zelfs door Italië, waarvan, helaas! verscheiden gees telijken niet vrij zijn. Van deze heresie, die zich voor doet onder den zonderlingen naam van „Modernisme", alsof het geloef een modeartikel of wetenschappe lijke liefhebberij was, betuigde Z. H. met innige voldoening, is Pië mont tot hieraan vrijgebleven. Met nadruk wees Z. H. er op, wat noodig is, om daarvan bevrijd te blijven. Het streven naar heilig heid. In zijne toespraak wenschte Pius X te hebben de welsprekend heid van een H. Johannes Chry- sostoinus, om uit te leggen welke de eigenschappen en de deugden der priesterschap moeten zijn, om op te treden als gidsen der geloo vigen en berispers hunner fouten. Zichtbaar ontroerd was Z. H. en vooral, toen Hij op de gevaren van OFFICIEELE KERKLIJST. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, l'am. Holleukamp. Dinsdag, zekere intentie, 's Avonds ten 7 uur plechtig Lof met „Te Deum Lau- damus" tot sluiting der maand Maart. Woensdag, Overl. fam. Peters en Hoo- genbosch. Donderdag, Overl. ouders Kervel en Schermer, 's Avonds 7 uur Lof. Van 5 tot 6 uur biechtgelegenheid. Vrijdag, Maria Andrea Antonia Wes- terwoudt. 's Avonds 7 uur Kruiswegoe fening. Zaterdag, Maria van Boven. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 1 Catechismus, 's avonds half 7 Meditatie. J' Dinsdag, half 9 de h. Mis ter eere van den H. Joseph en 's avonds ten 7 uur lof ter eere ven den Heiligs Joseph n#et de lofzang „Te Deum" tot sluiting van de maand Maart. Vrijdag, 's avonds 7 uur Kruiswegoe fening. Zaterdag, van 59 uur gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis oin half 9. lederen dag Catechismus, 's morgens om half 8, behalve Vrijdag. De gebeden worden verzocht voor Margaretha Doesburg wed. C. Pirovano, die met de laatste H. Sacramenten der ■Stervenden is voorzien. Zondag, de h.h. Missen om half 7, 8 •en 10 uur, om 3 uur Congregatie, om 6 uur Lof met Meditatie. Woensdagavond om 7 uur Lof. Donderdagavond om 7 uur Lof. Vrijdagavond om 7 uur Lof. Zondag, iralf 8 Gemeente, half 10, Jo anna Vrijling, wed. Klaas Vonk, 2 uur Vespers, 7 uur Lof met meditatie. Maandag, half 9, Basilius Zonjéft en Clasina Melker, 9 uur, Maart je Schee en Nicolaas Meijne. Dinsdag, half 9, Geertje Terra, 9 uur, Margaretha Kraakman, 's Av. 7 uur Lof. Woensdag, half 9, Cornelis Leeuw, 9 uur, Marijtje Kraakman. Donderdag, half 9, Gerrit Brantjes, 9 uur, gezongen h. Mis ter eere van het A'.ierh. Sacrament, 's Kam. van 46 uur biechtgelegenheid. Vrijdag, half 9, Maartje Schut, wed. Piet Bakker. 9 uur gezoDgen h. Mis voor de leden van het genootschap van het H. Hart van Jesus. 's Av. 7 uur Kruisweg. Zaterdag, half 9, Jan Meijne, 9 uur, Cornelis Kraakman en Maartje Slijker- nau. 's Avonds 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd Maria. De gebeden worden verzocht voor Doortje Fraaijman hvr. van Piet Smit, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. HEEMSTEDE. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. .Missen, 10 uur de Hoogmis 2 uur Cate chismus, 3 uur de Vespers, 6 uur Me ditatie. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, kalf 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Sacrament, 's avonds half 8 Lof. Vrijdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van Jesus' Goddelijk Hart, 's avonds half •S Lof. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 2 uur Catechismus, 3 uur Lof met Lijdensmeditatie. Maandag, half 9, gezongen maandstond voor Mattheus Geutskens. Dinsdag, half 9, gezongen Jaargetijde voor Gerardina Lominerse, geb. v. Ruite n Woensdag, kwart over 8 h. Mis. Donderdag, kwart over 8 h. Mis en van «68 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag, half 9 gezongen h. Mis met korte toespraak en 's avonds 7 uur oefe ning van den H. Kruisweg met kort Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth van StratenZoet Maria de VriesGeeve Leonardus van der Linden, Joanna Maria Voert, Agatha Maria Witteman, en "VVilhelmina Wensveer geb. Willemse, die met de laatste H. Sacramenten dei Stervenden zijn voorzien en voor Joanna Maria Warmerdam, Mattheus Geutskens en Hubertus Heemskerk, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 4de Zondag van de Vasten, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 2 Cate chismus, ten half 3 Meditatie. Maandag en volgende dagen de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Dinsdagavond ten 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 de Catechismus. Zondag, ten 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Av. te 7 ure Lof en Lijdensmeditatie. Dinsdagavond te 7 ure plechtig Lof en de lofzang „Te Deum" tot sluiting der maand Maart. Woensdag, slechts twee h.h. Missen te half 8 en half 9. Donderdagavond te 7 ure Lof en oefe ning van den H. Kruisweg. Zaterdag, van 3 ure af gelegenheid om te biechten, 's avonds te 7 ure Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lof en Lijdensme ditatie. Dinsdag, 's avonds half 7 Lof ter eere van den H. Jozef en daarna de lofzang „Te Deum" tot sluiting van de maand Maart. Donderdag, half 9, gezongen h. Mis. Vrijdag, na de h. Mis van half 9, oefe ning van den PI. Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor Anna v. Rooden hvr. van Antonius Smit, Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Apollonia Maria Bakker hvr. Simon Nulkes, en Franeiscus van der Ploeg, die in den Heer zijn overleden. Iverkv.d. H. Franeiscus van Sales. Zondag, 7 uur, de Vroegmis, te 9 uur, Catechismus, 10 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lijdensmeditatie Dinsdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand, om half 9 gezongen h. Mis ter eere van het PI. Hart, waarna de oefening van den H. Kruisweg. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week de h. Mis ten half 9, ten 9 uur Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Maria Buis, geb. Beijnsdorp, Wed. Anna v. Doorn, geb. Smit. Joannes van Renswoe, en Anna Meijer geb. Commandeur, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Henricus Gerritsen, die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur, Hendrik Ran, 9 uur, Catechismus, 10 uur Parochie. Half 3 Lof en Lijdensmeditatie. Mamdag 8 uur en half 9, voor overl. familie v. d. Kun. Dinsdag, 8 uur, tot zekere intentie, half 9, voor overledene ouders. Deze avond ten 6 uur Lof ter eere van den IP. Joseph, tot sluiting van de Jozefmaand en de lofzang „Te Deum Laudamus". Woensdag, 8 uur, voor Jan Klinis, half 9, Raampje Ploeg, hvr. Leonardus van der Zon. Donderdag, 8 uur, Nicolaas Thomas Dorbeck en hvr. Helena"van Lingen, half 9, Adriana Maria Hack hvr. Joannes Bus. Vrijdag, 8 uur, Nicolaas v. Eks en Ma ria Stokman, half 9, gezongen h. Mister eere van het H. Hart, voor degeloovige zielen. Na de h. Mis oefening van den H. Kruisweg, waarna vereering van de Reliquie van het H. Kruis. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw Heer Joannes Steenvoorden, half 9 Nicolaas Dankel- man en overl. familie. De gebeden worden verzocht voor Michael Jansen, Catharina van Kouteren geb. Spoor en Willem van Duuren, die met de laatste H. Sacrmenten der Stervenden zijn voorzien. De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden HAARLEM Telef. 426-1046. De R. K. Vereeniging en van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederiandscha R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 23 (St.Bavo), Zondag 29 Maart, half 1 uur, Sigaren- c-n Tabakbewerkers. Tentoonstelling van het Bloemist- en Tuindersgilde „Sint Elisabeth." Half 9 uur, Ondersteuningsfonds. Dinsdag 31 Maart, half 9 uur Metaal- bewerkersgilde „St. Eloy", van 89 uur, PIulp in Nood. Woensdag 1 April, 9 uur repetitie Zang- vereemging, half 9 uur Bestuursvergade ring Communiefonds. Donderdag 2 April, half 9 uur Kalk en Steenbewerkers, half 9, Rederijkers kamer. Vrijdag 3 April, half 9 uur, Hoofdbe stuur, half 9 uur Propagandaclub. Zaterdag 4 April, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 tot half 10 opening Bilbliotheek. Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Eiken Zaterdagavond zal van half 9 tot half 10 uur een der leden van het bestuur der nieuw opgerichte coöperatieve Bak kerij zitting hebben in de 2e koffiekamer, tot het inschrijven van nieuwe leden en het in ontvangst nemen der gelden en ook tot het geven van alle gewenschte inlich tingen. Leden der afd. Haarlem, welke nog lid van de spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie) wenschen te worden, worden verzocht zich des Zaterdagsavonds tus- schen half 9 en half 10 op te geven in het bondsgebouw St. Bavo. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Zaterdag 28 Maart, van half 8 tothaif 9 zitting spaarkas „St. Nicolaas", (winter provisie), van half 8 tot half 9 zitting spaarbank „Thomas v. Villa-Nova". Donderdag 2 April, 's avonds 8 uur, vergadering voor de leden der afd. „St. Isedoris", lokaal Zusterschool. Opkomst dringend verzocht. MEDEDEELING. Diegenen, die zich nog wenschen op te geven als Bode, voor het bezorgen der Banier en het innen der contributie, wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat zij zich vóór 10 April a.s. schriftelijk moeten opgeven bij den secretaris, Bloe- mendaalsche weg 66, Overveen. Alleen diegenen, die lid zijn dezer af dee ling, komen in aanmerking. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN, le Secr AFdeeling BEVERWIJK. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 28 Maart, 's avonds van 7 tot 8 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 7 tot 8 zitting der Spaarkas St. Nicolaas en Communiefonds. Maandag 30 Maart, 'a avonds 8 uur, ledenvergadering in het Bondsgebouw. Trouwe opkomst der leden dringend ver zocht. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. Zaterdag 28 Maart, van 89 uur Bi bliotheek, van 69 uur Spaarkas (Win terprovisie). Zondag 29 Maart, van 12—-1 uur Spaar kas en Bibliotheek. Namens het Bestuur, G. v. d. Veldt, 2e Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 28 Maart, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Zondag 29 Maart, zal er een H. Mis worden opgedragen voor het overleden bondslid J. Cader. Alle leden worden dringend verzocht tot de H. Tafel te na deren en het insigne zichtbaar te dragen. Namens het Bestuur H. J. ZANDVTIET, Secr. HAARLEM. Vereenigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. Ii. K. gemengde Zangvereeniging. „Arti et Religioni", te Haarlem. dir. de Heer JAC DE JONG. Deze week zal de repetitie gehouden worden Dinsdagavond 8 uur precies dames, 9 uur heeren bovenach terzaal Brinkmann). Tevens bestaat er wederom gelegenheid tusschen 810 uur zich op te geven als lid der vereeniging. In studie zijn genomen twee zeer in teressante nummers, „Lofzang" vanPh. Loots en „Decora Lux" van Ant. Averkamp. PRANS VOS, Voorz. Kruisverbond „St. Bernardus". Hillegom en Omstreken. Vergadering op Donderdag 2 April, des avonds ten 8 uur precies, in de Zaal van den Heer Sistermans. Agenda. 1, Notulen. 2, Installatie van den Eerw. Adviseur. 3, Installatie van nieuwe leden. 4, Mededeelingen van het Bestuur. 5, Rondvraag. HET BESTUUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 7