Telegrammen. BINNENLAND. Sociale Berichten Uit den Omtrek, STADSNIEUWS. zorgvuldig waren overwogen, terug te ne men. 7o. Dat sir Edward Grey als antwoord op de tegenwerping dat de benoeming van een gou verneur den godsdienststrijd zou kunnen doen ontbranden had verklaard dat een Mohammedaan gaarpo voor den gouverneurspost aanvaard zou worden. DENEMARKEN Een fraaie minister. De Deensche minister van Justitie schijnt een fraai heer te wezen. Reeds sedert geruimen tijd hebben bijna alle partijen in de l eensche Kamers den minister voortdurend aangevallen. Tot dusver trok de heer Alberti zich weinig hiervan aan. Nu echter schijnen de dagen van zijn bewind vrijwel geteld te zijn, daar dr. Eduard Brandes in één der jongste bijeenkomsten van de Landsting den minister beschuldigde zooveel mogelijk stoffelijk vc-ordeel uit zijn baantje getrokken te hebben. Zoo had Alberti b.v. voortdurend voor 3 millioen Kronen wissels op de Kopenhaagsche „privat bank" loopen, die een ruime ondersteu ning van staatswege geniet. Dan is de minister directeur van de .spaar bank voor den boerenstand", een functie, die hij als drager van de ministerportefeuille, moest blijven vervullen, omdat hij, en dit zijn z'n eigen woorden, anders met zijn groot gezin niet zou kunnen leven. Verder is de Deensche minister van Justitie nog boter bandelaar en gros en eigenaar van een pannen- bakkerij;-in deze kwaliteit levert hij den grooten staatsaannemers pannen* Ten slotte doet hij aan bouwspeculatie op groote schaal Onder een homerisch gelach der vergadering, zei dr. Brandes, dat het een bewijs was van een buiten gewoon arbeidsvermogen, wanneer eee minister om 12 uur minister, om l^ uur boterhandelaar, om 2 uur pannenbakker, om 3 uur bouwspe- culanC^n ten slotte om 4 uur weer minster kau zijn. He# slot der rede was, dat de spreker den miniate* van Justitie aanklaagde, misbruik van zijn posi tie gemaakt te hebben, en dat, in dien Denemarken niet dadelijk een streng onderzoek naar een en ander instelde, het 't aan zichzelf te wijten zou hebben, indien het in de oogen van geheel Europa tot een mogend heid verlaagd wordt, waar men het eervol ambt van minister van Jus titie in handen geeft aan een sluw, geweienloos staatsman. De minister wist zich niet vol doende te verdedigen en toonde zich uiterst zenuwachtig, zeggen de berichtgevers. LONDEN, 1 April. Reuter ver neemt, dat de Russische gezant aan Sir Edward Grey een nota heeft overhandigd, welke de Russische voor^teBen betreffende Macedonië bevalt en dat er een gedachten- wisse ]jMg<plaats heeft, welke wellicht er toe- zal leiden, dat Engeland een voorstH aan Rusland doet om re kening Jjpudende met de twee ont werpen, èen nieuwe regeling uit te werken. i - BELGRADO, 1 April. In de Skoepsjtina een vraag beantwoor dende^ verklaarde minister Pasjitsj dat d» Èervische regeering aan het voorst»6 vdn Engeland, betreffende Macedonië; volle aandacht wijdt en dat zij z|i gvuldig den loop der gebeurtap# sen gadeslaat. Hofberichten. De Koninkljjke trein, waarmede H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik Zaterdag naar het Loo vertrekken, zal aldaar onge veer 4 uur arriveeren. Hertogin Maria Antoinette van Mecklenburg gaat mede naar Het Loo, om aldaar nog enkele dagen de gast van de Koningin te zijn. Statenverkiezing te Rotterdam. De Statenverkiezing te Rotterdam III is gisteren, zooals te verwachten viel, op een herstemming uifgeloo- pen. Mr. E. R. H. Regout (r.-k.) kreeg 1620, mr. C. P. Zaayer (lib.) 1530, en de heer H. Spiekmrn (soc.-dem.) 280 stemmen. Herstemming dus tusschén mr. E. R. H. Regout en mr. C. P. Zaayer. De kansen voor mr. Regout staan zeer goed. Statenverkiezing te Gouda. De rechtsche candidaat heeft gis teren, hij de stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor Gouda, de over winning behaald. Gekoapït werd de heer P. J. Brunt (cbr.-hiat.) met 4501 stemmen. L'e heer K.' Schouten HoogeDdijk (lib had 2641 stemmen. Voogdijraden. Men meldt aan „Het Vad." De voogdijraden in ons land heb ben in het afgeloopen jaar aan de ouderlijke macht onttrokken: 979 kinderen, waarvan behooren 582 tot den Protestantschen, 382 tot den R. K., 5 tot den Isr. godsdienst en 9 tot geen aezindte behoorende. Het grootste aantal werden aan de ou derlijke macht onttrokken te Den Haag, nl. 151; dan volgt Amster dam. nl. in Amsterdam 1 (rechter lijke indeeling) met 49 en Amster dam II met 86 kinderen. Het minst kwamen voor in het arrond. Leeu warden met 4 en Alkmaar met 3. Onzedelijke lectuur. Het „N. v. N." deelde dezer da gen mede, dat enkele bladen door de Staatsspoormaatschappij waren verboden in de kiosken openlijk ten toon te stellen. Wij juichten dezen maatregel toe als een eersten stap in de goede richting. De Spoorwegboekhandel bericht nu, dat 't bericht van 't „N. v. N." niet juist is. Van een zoodanig verbod is den exploitant niets bekend. Is dit zoo, dan is het inderdaad jammer genoeg 1 Atjeh. De Bataviasche correspondent van het Handelsblad seinde aan zijn blad gisteren. Tachtig kampongbewoners van Rantau Gedong attaqueerden de mobiele colonne van het 3e batalj. Onzer zijde sneuvelden zes inlan ders terwijl de kapitein De Koek van Leeuwen en twaalf inlanders werden gewond en vijf geweren verloren gingen. Van 's vijands zijde vielen twee dooden. De redactie van 't Handelsblad teekende daarbij aan: Uit hetgeen wij aan het jongste Atjeh-verslag ontleenden viel reeds waar te nemen, dat het in het Sinkelsche niet pluis was. Terwijl in de maand December in Beneden Singkel rust en orde niet verstoord werden was de toe stand in Boven Singkel verre van bevredigend en maakte zich daar een bende aan plundering schuldig. Uitgezonden brigades kregen ner gens aanraking hetgeen moet wor den toegeschreven aan vrees van de bevolking om berichten te breiigen lezen we in bedoeld verslag. Blijkbaar met bet doel om in dien toestand verbetering te brengen, werd aan een mobiele colonne van het 3e bataljon opgedragen die streek te bezoeken. Het komt ons voor dat men zich weder door den schijn van goedge zindheid der bevolking heeft om den tuin laten leiden, en onze troe pen zich hebben laten verrassen met de gewone betreurenswaardige gevolgen. Hier ziet men weer de moelijk- heden geïllustreerd van het militair optreden tegenover eene zoo weinig betrouwbare bevolking als het Atjehsche volk. Eenerzijds moet de tisch gesteld worden aan die be volking zoo min mogelijk blijk te geven van wantrouwen,ter wijl telkens blijkt boe weinig men die lieden vertrouwen kan. De gewonde officier is de kapi tein der iufanterie A, W. A. de Koek van Leeuwen van het 3e bataljon. Dit bataljon is gelijk men weet uit Europeanen en Amboi- neezen samengesteld, zoodat de ge sneuvelde en gewonde minderen tot den Amboineeschen landaard be hooren. Gemengde Berichten. Ook een hulde. In een op de Veluwe verschijnend blad kon men dezer dagen de volgende advertentie lezen Bij deze brengen wij hulde aan den onbezoldigd rijksveldwachter, die dezer dagen den dag heeft herdacht, waarop hij voor vijf-en-twintig jaar werd aangesteld als jachtopziener in de gemeente P. Wij hopen, dat hij nog vele jaren zijn taak mag vervullenhij was een trouw oppasser, vooral voor den min deren stand, die in de laatste jaren geen dag of nacht laat van hem had. Hij werd hier geplaatst in een jachtveld met wild en nu is zoo jammer, alsdat tegen straffe surveil- lantie in, zijn wild verteerde als sneeuw voor de zon en die enkele haas, die hij nog heeft, met het doodvonnis aan zijn staart loopt. Namens eenige zonen van Nimrod, K. In het duister te water en verdronken. De sinds Maandag avond te Zevenbergen vermiste Wou- drina B. van Moerdijk, ODgeveer 60 j aar oud,werd gisternamiddag levenloos opgehaald uit eene poldervaart te Zevenbergschen Hoek. Men vermoedt dat de ongelukkige, die niet geheel toerekenbaar was, door de duisternis misleid, te water geraakt is. De inbraak te Zaandam. Op aanwijzing van de politie te Zaan dam is door de politie te Amsterdam aangehouden de persoon, verdacht als de derde betrokken te zijn bij de inbraak in de beschuitfabriek der firma Hille te Zaandam. Hij is naar Zaandam overgebracht. Groot» veesmokkelaiij. In de grensplaats Bocholt is door de politie een smokkelarij op groote schaal van vee uit Holland ontdekt. Bij verschillende landbouwers is het vee dat op stal stond, in beslag ge nomen. Een grensbeambte is in deze zaak betrokken. Een treurig einde. Onder Exlo (Dr.) is Maandagavond de oude 78-jarige arbeider B. te water gestrom peld en verdronken. Speelterrein. In verband met de talrijke klachten over de tuchte loosheid der straatjeugd verdient ver melding, dat het gemeentebestuur van Lochem bij den Zandkuil aldaar een terrein heeft in orde laten brengen, waar de jeugd zich kan vermaken. Een aantal oude schoolbanken zijn tusschen het hakhout geplaatst, die vermoeiden gelegenheid tot uitrusten bieden. Arbeidsongeluk. De machi nist der chemische wasscherij Edel weiss te Roermond, geraakte tus schen de machine. Hij werd dermate in- en uitwendig gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. Straatroof. Gisteren is te Roermond, naar het „Nwbl. van Venlo" meldt, een verschrikkelijk brutale straatroof gepleegd. Om streeks 8 uur werd de bode-ontvan ger van de gemeentelijke gasfabriek, die zijn dagelijksche ronde gedaan had en met eene som gelds naar de gasfabriek ging, op den Prinsen- dijk nabij de Kathedraal, een nog al duister laantje, door een of meer personen aangerand. Peper schijnt men hem in de oogën geworpen te hebben en er zijn hem verschillende wonden met een mes toegebracht. Zijn tasch met een vrij groote som gelds, die hij met een riem om het lijf draagt, werd hem afgesneden en ontvreemd. In bewus- teloozen toestand is hij aldaar gevon den. Zijne wonden zijn evenwel niel levensgevaarlijk. De politie doet on derzoek. Een ongeluksvogel. Een goed jaar geleden werd zekere ar beider H„ te De Werken (N.-H.) uit zijn huisje gezet wegens wanbeta ling. Het armelijke boeltje stond een paar weken letterlijk aan den dijk voor het gelukte iemand te vinden, die het gezin wilde opnemen. Het trok toen in een planken hut aan de Bakkershil, maar ook die zou hei met 1 April moeten verlaten, toen Dinsdagavond alles ineens in lich telaaie stond. Men zegt, dat het riet van het dak om den schoorsteen brand heeft gevat. Hoe het zij, de man verloor nu alles wat hij nog had. beddegoed, gereedschap enz. Niets was geassureerd. Een curieus ongeval. Door den hevigen wind sloeg van den mo len van A. de Jong te Zundert (N.-B.) eene roede af. De molen ba gon zóó snel te draaien, dat de mole naar hem niet stop meer kon zetten ten gevolge waarvan hij geheel in elkaar stortte, den molenaar en eent toevallig daar aanwezig zijnde vrouw Hollanders onder het hout bedelvende. De molenaar zelve kwam met den schrik vrij, doch ge noemde vrouw liejp ernstige inwen dige kwetsuren op. Ernstige mishandeling. In het hotel „Du Commerce" in de Kalverstraat te Amsterdam werd eer gisteren in den vooravond een niel geringe consternatie gewekt, doordal een der mannelijke leden van hel keukenpersoneel in een vlaag van woede de buffetjuffrouw te lijf ging en haar met een mes een niet gevaar lijke verwonding in het gelaat toe bracht. Men sprak in de stad reeds van een moordaanslag. Groote boerderij afge brand. Te Weerland (N. H.) is Dins dagavond afgebrand de boerderij van I. Laan. Het vee is gered, en eer groot deel van den inboedel. Een pe troleumkachel vloog in brand; van daar het onheil. Een tentoonstelling. Het plaD is gevormd in de maand Sep tember te Amsterdam een internatio nale tentoonstelling te houden op het gebied van het koffiehuis-en restau- ratiebedrijf in den ruimsten zin des woords. Meisjes bescherming. Te Amsterdam heeft de R. K. Ver. ter bescherming van meisjes hare jaarvergadering gehouden. In 'tjaarverslag werd gewezen op het betrekken van een andere woning, thans Prinsengracht 520. Hier is ook gelegenheid een paar meisjes te her bergen, die elders niet kunnen worden opgenomen. Voor nachtverblijf met ontbijt wordt f0 30 gerekend; voor dag- en nachtverblijf met vollen kost f0.50. Door de hoogere huurkosten en het salaris voor de inwonende juffrouw staat de vereeniging voor zware lasten. De begrooting is f1100 A f1200 per jaar; daartegenover staan vaste in komsten van nog geen f600. De avondbijeenkomsten trekken wel meer meisjes dan de vorige jaren, maar vinden nog niet die deelneming, wenschelijk voor een groote stad als Amsterdam, waar zooveel buitenmeis jes in betrekking zijn. Een twaalftal meisjes zijn in de maand Augustus met een paar leidsters naar Bloemen- daal geweest. Ook dit jaar was er een kerstboom. Zondagmiddag heb ben de meisjes vrijen toegang tot het lokaal. De werkzaamheden der afd. stads- onderzoek namen groote afmetingen aan, 1004 meisjes werden bezocht. Tot de meisjes, die zich in bekend slechte huizen bevonden, werd een schrijven gericht en de ouders werden gewaarschuwd. Bij het secretariaat kwamen 44 aanvragen van elders voor inlichtin gen naar betrekkingen in Amsterdam, waaronder uit Straatsburg en uit Brussel, 6 maal moest de betrekking worden afgeraden. Eenige malen werd reisgeld ver strekt aan meisjes, die naar haar land terug moesten gaan, hieronder een Zwitsersch meisje, plotseling ernstig ongesteld geworden. Daar zij de reis niet in een stuk mocht maken, werd te Frankfort voor fatsoenlijk logies gezorgd. Ook de correspondenten in de pro vincie N. Holland zonden verslagen in, die getuigen van den toenemenden bloei der vereeniging. Op verzoek der waarn. presidente sprak Mgr. Konings de aanwezigen toe. Z.Eerw. wees op het verblijdend feit, dat Haarlem thans op het punt staat een afdeeling op te richten men is dan niet meer afhankelijk van Amsterdam, maar kan zelfstan dig werken. Betreurenswaardig is het, dat in Nederland zich nog geen federatie aevormd heeft van de vijf Katholieke Vereenigingen ter Bescherming van Meisjes, die thans zeer ten nadeele der goede zaak los van elkaar staan. Pogingen om de meisjes, werkzaam op de cacaofabrieken tot de Vereeni ging te trekken, zijn mislukt. Thans zal men trachten fabrieksmeisjes en winkeljuffrouwen te organiseeren, niet alleen om haar te sterken op gods dienstig en moreel gebied, maar ook om haar te onderrichten in huishou ■lelijke bezigheden. Organisatie van R. K. Miiiciëns, Ver lofgangers, Landweerplichiigen en Oud-Miliciëns. Namens het Centraal Bureau der Organisatie van R. K. Miliciens. Verlofgangers, Landweerplichtigen en Oud-Miliciens, verzond de heer L. van Broeckhuysen, Scheveningen, volgende circulaire aan Plaatselij ke Comité's en aan de ZeerEerw. heeren Pastoors in plaatsen, waar geen afdeelingen der Organisatie ge vestigd zijn: Het zal u wel niet onbekend zijn gebleven, dat. sedert 'n paar jaar bovengenoemde Organisatie onder kerkelijke goedkeuring en onder ad viseurschap van Mgr. Konings, te Amsterdam, en eerevoorzitterschap van den heer .TV. C. J. Passtoors, tid der Tweede Kamer, werkt voor de belangen van militie- en land- weerplichtigen. Als lid van het Cen traal Bureau en propagandist, is mij opgedragen de actie in ons bisdom te bevorderen ten bate onzer Orga nisatie. Met deze vragen wij dan ook eerbiedig .uw zeer gewaardeer- den steun tot oprichting eener af deeling in uwe plaats. Dien steun stellen wij ons voor door eene openbare vergadering te beleggen, waarop een spreker het doel der Organisatie voor het pu bliek zal inleiden. Die spreker kan ten kantore Tilburg van den Cen- traal-secretaris worden aange vraagd. (Wij doen een ernstig be roep op uwe zeer gewaardeerde me dewerking, vooral daar wij helaas zien, dat zoovele R. K. militie- en 1 andweerplichtigen deelnemen aan de actie van den zoogenaamden neu tralen Landelijken Bond van Mili ciens, Reservisten en Oud-Miliciens, die staat onder leiding van het socia listisch Kamerlid K. Ter Laan, en deze Bond politieke inzichten naar socialistischen programgeest beoogt. Onze eere-voorz. Passtoors stelde een motie voor tot wijziging van de Mi- litiewet. Laten wij hem helpen. Klei ne zoowel als groote plaatsen moe ten doen zien dat het publiek niet instemt met de wet 1901, die ons dwingt drie herhalingsoefeningen te maken, waarvan de derde door onzen eerevoorz. een ramp voor ons land genoemd wordt. Behalve voor afschaffing van deze oefening werkt de Organisatie ook nog voor reorganisatie der Landr weer voor betere vergoeding, voor rust op Zon- en feestdagen; strijdt tegen den socialistischen geest in het leger, werkt voor belangen der le den en steun der R. K. Militairen- vereenigingen. (Wij hopen, dat u be reid zult worden bevonden eene ver gadering te beleggen en bij den Cen- traalsecretaris een spreker te vra gen. Meerdere inlichtingen verstrekt de heer L. v. Broeckhuysen, Pan- sierstraat 20, Scheveningen. HOUTRIJK EN FOLANEN. Personalia. De heer J. Vink is herkozen als lid van het Bestuur van den Vereenigden Binnenpolder. Door mejuffrouw J. E. Blits is eervol ontslag gevraagd uit hare be trekking van onderwijzeres) aan de O. L. School, alhier, met ingang van 1 Juli a.s. SCHOTEN. De eerste steen gelegd. Gisterenmorgen is de eerste steen ge legd van de Gasfabriek door den In genieur Thiessing. Dit had plaats zon der eenige feestelijkheid. Burgemeester en Wethouders waren verhinderd deze plechtigheid bij te wonen daar er vergadering van dit college ten Raadhuize was. De heer Thiessing sprak, de beste wenschen uit voor het welzijn, der fabriek, waarna de gewone dagelijk sche werkzaamheden weer werden hervat. Gas leveren aan Spaarn- dam. Gisteren zijn de directeur en opzichter der gasfabriek naar Spaarn- dam geweest en hebben in tegen woordigheid van Burgemeester en Wethouders dier gemeente de stand van zaken opgenomen voor de te maken kunstwerken in verband met d« gasleverantie roer di» gemeente. IJMUIDEN. Personalia. Tot tijdelijk onder wijzeres in de plaats van mej. De Weger, is benoemd aan de o. 1. school C, mej. J. Stock te Haarlem. 7 sollicitanten. Het aantal sol licitanten voor onderwijzer met ver plichte akte Fransch aan de school voor m. u. 1. o. bedraagt 7. BEVERWIJK. Een jubileum. De heer H. E. Jansen vierde Woensdag zijn 25 jarig jubilee als onderwijzer aan de o. 1. school alhier. Hem werden door de gemeente, de collega's en de leerlingen geschenken aangeboden. Flinke aanvoer. Gedurende de maanden Februari en Maart zijn alhier per vaartuig aangevoerd 3594 kub. meter koemest, benevens 1375 kub. meter compost Zorg voor goede adressen! Onbestelbare brieven en briefkaarten gedurende de 2e helft van de maand Maart alhier verzonden. Mej S. W. Verloop, Amsterdam. Cre.liet Ver. Amsterdam. P. de Jong, Lutjebroek. Fa.v. Kempen en Zonen, Schoonhoven. P. Chasen, Uitgeest. HEEMSKERK. Personalia. Onze actieve Rijks- jachtopziener W. Kraakman wordt den 11 April overgeplaatst naar Hoofd dorp en zal vervangen worden door den Rijksjachtopziener Jongkind, thaDS in dienst te Hoofddorp. Burg. Stand. Getrouwd: B. Beentjes en M. Kloes. Bevallen: H. Docter-van Dorp, d. P. Sap-de TVit, d. A. de Ruijter-Henneman, z. C. T. Groene- veld-van Egmond, z. A. Schuijt- Limmen z. Overleden: Elisabeth Tweehuij- zen 73 j. weduwe van M. Gooijer. HEEMSTEDE. Burg. Stand. Van 26 Maart tot 1 April. Geboren: L. Beun-Tim merman, z. II. Volders-Leuven, z. M. van Velzen-de Boer, z. Overleden: J. M. J. Rooseboom- de Vries, 4 m. W. van de Waal, 82 j. HILLEGOM. Het R. K. Verplegingsge- sticht. Met den bouw van het R. K. Verplegingsgesticht gaat het hard vooruit. Men hoopt de volgende week aan het kappen te gaan. Bloembollencultuur. Dat de Bloembollencultuur met reuzenschre den vooruitgaat, bewijst alweer de bouw van een bloembollenschuur van drie verdiepingen voor den heer F. Lommerse aan de Haarlemmerstraat alhier. IiISSE. Opgepast. Door den gemeente veldwachter Vermeulen is proces verbaal opgemaakt tegen J. Meyer alhier, wegens het neerwerpen van een mesthoop op de publieke straat langer dan hem daarvoor vergunning was verleend. Doordat dergelijke overtredingen in den laatsten tijd Veel vuldig voorkomen, zal hierop streng toezicht worden gehouden. De Wijkverpleging Door het bestuur van de afdeeling Lisse van het groene kruis, is voorloopig vast gesteld het reglement voor de wijk verpleging hier ter plaatse, alsmede de instructie van de verpleegster. Als verpleegster is benoemd mej. M. van der Horst, thans verpleegster in het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam. Zoo mogelijk zal de wijkverpleging met 1 Mei a.s. een aanvang nemen. Een en ander is naar aanlei ding van een daartoe genomen be sluit op de algemeene vergadering van het Groene Kruis in October 1907. SASSENHEIM. Onze R. K. Jongensschool. Voor het eerste leerjaar der R. K. parochiale jongensschool alhier, zijn 35 nieuwe leerlingen aangenomen. Burg. Stand. Bevallen: J. J. Dannijs-v. d. Ouweelen, z. P. v. Nobelen-Knijnenburg, d. HAARLEMMERMEER. Burg.Stand Bevallen: H. Ker- zaan-Roetcigoender, z. C. C. Ber- bee-Van der Heyden, z. HOOFDDORP. Brand. Gistermiddag om half één brak er brand uit in de slacht plaats van den vleeschhouwer J. F. Kort. De brand is ontstaan door een kookfornuis, waarvan de pijp door den zolder loopt. Hoogstwaarschijnlijk was er een gaatje in de pijp, waardoor de vonken de omliggende krullen en brandhout op den zolder deden ont vlammen. De brand beperkte zich, dank zij het spoedig aanrukken der brandspuit, tot een gedeelte van het dak. Wanneer de wind van tegenover gestelde richting had gewaaid, hadden de belendende perceelen, waarbij met hooi gevulde schuren, zeer zeker een prooi der vlammen geworden. Ver zekering dekt de schade. Weergekeerd. De heer P. G. onderwijzer aan de O. L. school alhier, die de vorige week zijn kosthuis 's avonds verliet en niet wederkeerde, is Zondag 11. bij zijn ouders te Edam aangekomen. Personalia. 19 April a.s. hoopt de heer K. Aaudeikerk, metaaldraaier aan de Centrale [Werkplaats, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 -aar bij de H. IJ( S. M. in dienst trad. Heden vierden de heeren TV. Boe rendans en J. v. d. Eikhoff, hunne 25-jarige ambtsvervulling aan de Centrale [Werkplaats der H. IJ. S. Maatsch. Daar de eerstgenoemde in 1903 zoolang heeft gestaakt dat zijne zijne dienstjaren vervallen ver klaard zijn, geschiedde deze feest viering^ niet officieel en werd hem de schade, hierdoor ontstaan, op fi nancieel gebied verzekerd door 't „stakersfonds". De tweede, ook een staker, doch wiens dienstjaren niet vervallen zijn, mist evenwel ook de financieele voordeelen, welke hem echter door zijn kameraden werden vergoed. Hem gewerd dus ook het traditio neel^ getuigschrift voor eerlijke doch. niet voor trouwe dienst. Beide jubilarissen vierden dezen dag in eeigen kring. ""Blijvend gedeelte. Zater dag a.s. zal alhier van uit Leeu warden komen een detachement miliciens, dat tot versterking van liet blijvend gedeelte, te Haarlem zal gedetacheerd blijven tot 25 Juli 1908. Concerten. Het muziekkorps van bet 10e Regt. Inf. onder direc tive van den heer E. H. Rap, zal zijn zomerconcerten aanvangen met een concert in den dierentuin te A m- sterdam op Zondag 10 Mei a.s. D e we r f Conrad. In aanslui ting met ons bericht van gisteren kimnen wij thans melden, dat de Directie hedenochtend aan het per soneel heeft bekend gemaakt, dat het haar bijzonder aangenaam was te kunnen mededeelen, dat de heer De Lugt, die op reis is voor de TVeri', er in geslaagd is, behalve den reeds bestelden baggermolen „Cadix", bin nen eenige weken zekerheid te ver krijgen voor de hestelling van een grooten Bersbaggermolen, z oodat van werkgebrek hierdoor wel zal voorkomen worden. Zoodra het met spoed bestelde meteriaal is gearri veerd, zullen in alle afdeelingen de werktijden wederom hun normaal verloop hebben. Zeker een blijde tij ding in dezen tijd, van steeds hcer- schende werkloosheid. Jubilea. Er zijn gisteren weer eenige J ubi- lea in onze stad gevierd. [We vermeldden reeds gisteren die des heeren G. F. Snijders, commies ter provinciale griffie en G. Neu- man. brievenbesteller. Hoewel het bij de Posterijen niet. de gewoonte is de jubilea op werk dagen met 't oog op den dienst, open lijk te vieren, voor Neuman schijnt een uitzondering te zijn gemaakt. In de woning van den Jubilaris kwam gisterenmorgen de heer Seve rijnse, voorzitter der afd. Haarlem van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten „de Post" den jubilaris huldigen en hem als blijk van vriendschap namens de kame raden zes stoelen aanbieden. „De Postharmonie", waarvan de heer Neuman voorzitter is, maakte gisterenavond ook hare opwachting bij den Jubilares. Nog is er gisteren een Jubileum gevierd. De heer H. v. d. Roest., opzichter le klasse bij Openbare Werken, vierde gisteren zijn 25-ja- rige ambtsvervulling. Namens de ambtenaren bood de directeur in het rijk versierde bu reau der jubilaris een bloemstuk aan en een blijvend souvenir. Ook de heer Michielse, hoofdopzichter van 't houw- en woningtoezicht huldigde den jubilaris namens de ambtenaren. De heer S. P. van Dorp herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaren als hoofd eener school op trad, n.l. te Beekbergen. Thans is de heer v. Dorp sinds eenige jaren hier werkzaam. De vereeniging tot stichting en in standhouding van de school met den Bijbel, kwam den Jubilaris in den loop van den morgen huldigen. De bloemententoonstelling in den R. K. Volksbond. Het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft over de tentoonstelling van 't St. Elisabethgilde De tentoonstelling, die door de vak- vereeniging St. Elizabeth, on erafdee- ling van den R. K. Volksbond, geor ganiseerd en te Haarlem gehoudeu werd, behoort alwéér bijna tot het verledene. Het kan hier echter gezegd worden dat zij goed geslaagd is. Een der zaaltjes van het Bondsgebouw St. Bavo was geheel met bloemen gevuld, en daar de gelegenheden tot broeien natuurlijk geheel verschillend geweest zijn, waren de bloemen ook verschil lend in ontwikkeling, doch er waren inzendingen bij die gerust op grootere tentoonstellingen tegen sterkere con currenten om den prijs konden din gen. We zullen straks de inzendingen wat nader beschouwen, en willen thans eerst hulde aan deze vakver- eeniging brengen, welke tracht, be halve de economische toestanden harer leden te verbeteren, ook de kennis in het vak, dat zij beoefenen, te ver meerderen. Kennis is macht, en wan neer steeds op doelmatige wijze de liefhebberij opgewekt, geprikkeld wordt, dan kan het niet anders of het „weten" moet bevorderd worden. D e A. N. M B.-f eesten. Door de directie van de machine-, rijwiel- >en automobiclenfabriek „Simplex" is het initiatief genomen om aan den Boni bij gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan op de fees ten hier ter stede, naast het hulde blijk van de leden, er ook een aan te bieden speciaal van den handel. Daartoe is een circulaire gezonden aan rijwielfabrikanten en grossiers,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2