HENRI GOEBERGH, Onze Kinderen. Mengelwerk. Een duikergeschiedenis. ÜFFICIEELE KERKLIJST. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling HEEMSTEDE. Afdeeling BENNEBROEK en O. Afdeeling LISSE. Afdeeling SASSENHEIM en O. Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. Lectuur. Wie onder de lezers of lezeres sen hier een verhandeling verwacht •ver het gevaarlijke van slechte lectuur, van romans, zal zich ver girsen. De schadelijke invloed van lederen roman kan ik bijna zeggen, de verderfelijke gevolgen van het lezen van slechte romans, vangod- delooze en zedelooze boeke n of feuil letons in dagbladen behoef,, ik hier niet te schetsen. Dit hebben ande ren voor mij gedaan en beter dan ik het zou kunnen en vooral met meer gezag. Maar bovendien, ik schrijf over „Onze Kinderen" en die zal men toch geen romans, geen slechte boe ken in handen laten nemen. Hoog stens zou ik hier kunnen zeggen: Waak over uwe zonen en dochte- ren, dat ze niet ter sluilft een „boek", van een vriend of vriendin geleend, lezen en daardoor bedorven wor den, Vooral minder geletterde ouders moeten hierop letten wijl zij zoo licht meenen, dat een boek een boek is. Kunnen zij zelf niet be slissen of een boek verkeerd is, la ten zij er even mee naar een be voegde, liefst naar een geestelijke gaan, die hen gaarne van raad en voorlichting zal dienen. Men kan op dit stuk voor op groeiende zoons en dochters niet te streng zijn. 't Is mij echter in dit artikel veel meer te doen om te spreken over goede of onschadelijke lectuur en wat daarvan voor kinderen ge schikt is. Er werd mij eens door een pas toor, die aan een congregatie een bibliotheek verbonden had, ge vraagd, hoe het toch zou komen, dat de jongelui wel allerlei verhalen en (onschuldige) romannetjes wilden lezen, maar zelden of nooit vroegen naar meer stichtelijke lectuur, bijv. de levens der heiligen. Nu, ik'meen de, dat dit voor een deel wel aan die levensbeschrijvingen kon liggen als zijnde niet geschikt door inhoud of vorm voor onzen tegenwoordigen tijd, maar de voornaamste reden lag toch m.i. in den min of meer bedorven smaak der jongelieden. Die hadden meest allen op open bare scholen gegaan en de leesboe ken dier scholen bevatten gewoon lijk niet veel meer dan lichte, ge makkelijke, vermakelijke, lectuur. Men me'rke op, dat ik hier niet spreek van leesboeken, waarin wel eens iets voorkwam, dat bepaald verkeerd was. Zoo heb ik eens een leesboek der openbare school ouder de oogen gehad, waar in een leeslesje gespro ken werd over iemand, die zelf moord pleegde, niet alleen zonder te wijzen op het misdadige daarvan, maar min of meer vergoelijkend. Andere boeken bevatten weer aan doenlijke tooneelen van een muizen bruiloft of andere bedenkelijke fa belen. Maar als ik er deze buiten reken, dus alleen lectuur beschouwd, die niets positief verkeerds bevat, dan is daarin het gevaarlijke nog, dat het enkel of hoofdzakelijk uit- spanningslectuur was. 't Leesboek moest vooral smake lijk, aantrekkelijk zijn, 't moest lichte lectuur geven, vertelseltjes, het eene al aardiger en prettiger dan het andere, zoo dat de jeugd de lesjes als het ware verslindt. Wat was het gevolg hiervan De uitspraak van een vergade ring van openbare ouderwijzers in Friesland moge hier het antwoord geven, al is die uitspraak dan ook '20 a 30 jaren oud. De leesboeken der lagere school (i. c. der openbare) kweeken ro manlezers. De leerlingen der hoog ste klassen lezen uit de schoolbi bliotheek alleen verhalen of vertel lingen, geen boekjes oyer geschie denis, aardrijkskunde of natuur kunde bijv. Zie, lezer, met een kleine wijzi ging v/as de klacht dier openbare schoolmannen dezelfde als van bo venbedoelden pastoor, maar zij ga ven het leesboek in de scholen de schuld en terecht. Een kind moet lezen leeren, dat spreekt, maar men wake er tegen, dat de leeslust die ouder kinderen algemeen is, niet in leesvroede ont aardt. Men geve kinderen voor hun leeftijd geschikte lectuur. Men geve hun godsdienstige, stichtende lec tuur, ook geschikt voor hun leef tijd, maar men geve hen die met mate, met wijze beperking, want zoo ergens, dan zal hier het te veel schaden. Ik neem aan, dat in een goed katholiek gezin geen andere dan goede lectuur in huis komt. Geen onkatholieke dagbladen of tijd schriften, geen boeken uit een open bare bibliotheek, waar zooveel kaf onder het koren is, om niets ergers er van te zeggen, maar men meene niet, dat het Katholiek dagblad, het ka tholieke tijdschrift, Zondagsblad of Illustratie nu ook maar door kin deren kunnen gelezen worden. Ze ker, ze zullen er geen kwaad uit leeren, maar daarom is die lectuur nog niet geschikt voor hen. Er zijn ook kindertijdschriften voor jongens en oudere kinderen, van katholieken en onkatholieken en onder de laatste zijn zulke goedge schreven en goed geredigeerde dat een volwassene ze met smaak lezen kan, dat een jongen of meisje ze verslindt als het ware en reikhal zend naar het volgend nummer uitziet. Zoo mooi als ze zijn en zoo onschuldig als ze kunnen zijn, heb ben ze tocli hun nadeelige zijde en dii is ook te zeggen van katholieke bladen, tijdschriften en boeken. Al zijn ze goed door en door al geven ze voor het kind zelf niets aanstootelijks, ze prikkelen den lees lust, zoodat die te sterk wordt. Men geve daarom aan kinderen, als zij lezen willen, geschikte kin derlectuur, voor jongere kinderen bijv. het tijdschrift „De Engel bewaarder," voor oudere de fraai geschreven Levens der Heiligen „Uit den Kindertuin" en an dere levensbeschrijvingen". De Katholieke Illustratie goed voor kinderen om platen te kijken en dergelijke zijn meer geschikt voor hen, die de kinderschoenen geheel ontwassen zijn. Een bijzondere waarschuwing mag hier niet achterwege blijven tegen de: z.g.n. detective-verhalen en andere buitensporige fantastische schetsen, zooals roovergeschiedenis sen e. d. Zulke lectuur is voor kin deren van een andere zijde gevaar lijk. Ze prikkelt bovenmatig de verbeeldingskracht en de voorbeel den zijn niet zeldzaam, dat jonge knapen op avonturen uitgingen, ge prikkeld door het lezen van zulke „boeiende," „spannende" avontuur lijke geschiedenissen. Kan men geschikte verhalen u:t de geschiedenis, uit reisbeschrijvin gen, uit de lotgevallen der missio narissen vinden, deze zijn voor de jeugd niet te verwerpen. Nog beter zijn schetsen van planten, dieren, vreemde landstreken, aardige na tuurkundige proeven, naast raad sels, kunststukken met knipsels, ge tallen, enz. zooals er een paar blz. in het Zondagsblad der N. H. Crt. voorkomen. Ook in het tijdschrift de Engelbewaarder vindt men die. Zulke leesstof, die bezigheid met zich brengt, is op zich zelf beter en daarom ter afwisseling zeer geschikt voor jonge knapen en meisjes. In een volgend artikeltje over spelen en speelgoed kom ik waar schijnlijk op dit onderwerp nog eens terug. Men zal intusschen hieruit al reeds kunnen opmaken, dat het geen bewijs van grooten aanleg voor de wetenschap is, als een jongen of meisje, „altijd met den neus in de boeken zit." Het hangt er namelijk veel van af welke boeken het zijn en als het verhalen, vertelseltjes e.d. zijn dan is dat „altijd met den neus in de boeken zitten", zelfs een be denkelijk verschijnsel, waarmee men volstrekt niet zooveel behoeft op te hebben, maar dat men liever moet tegengaan. Chemische Wasscherij Yemerij Gr. Houtstraat HAARLEM Telef. 426-1046. Hoe een Patronaat gesticht werd. Abbé Lemmens, velen onzer lezers kennen den ijverigen Belgischen volkspriester, verhaalt het volgen de: Het verhaal, dat ik ga doen, is de voile waarheid, maar er zijn omstandigheden, die mij noodzaken den naam van het dorp vooralsnog geheim te houden. Dat dorp, laten wij bet N. noe men, was alles behalve een model gemeente, er was noch landbouw, noch industrie in bloeienden toe stand, maar een geest van ongods dienstigheid had er alles en allen doorgetrokken, de gemeenteraad was socialistisch. Dit laatste zegt genoeg. Maar zooals overal in de slechtste omgeving, is het geen zeld zaamheid toch uitverkoren zielen aan te treffen. Te N. dan was er zoo eene, de vrouw van een eenvoudig werkman, die juist genoeg inkomen had om haar huishouden aan het draaien te houden en wier totaal van we tenschap en geleerdheid bestond in datgene, wat ze nog had onthouden van hetgeen ze op de lagere school geleerd had. Maar wat ze te kort kwam aan geld en onderwijs, vulde haar gouden hart en levendig ge loof overvloedig aan. Zij zag met droefenis hoe des Zondags de jeugd van N den tijd zoek bracht in de kroegen en op straat en zij verzuchttehadden we toch hier maar een patronaat! Op een goeden dag ging ze naar den pastoor, een waardig en deugd zaam priester, maar die voor die nieuwe dingen niet juist zoo gene gen was, er niets voor voelde. Hij ontving vrouw N. erg be leefd en vriendelijk en sprak toen: later zullen we eens zien, want hoe zoudt ge thans hier jongens voor een patronaat vinden? Vrouw N. was hiermede niet uit het veld geslagen. Zij wist wel dat er jongens voor te vinden zouden zijn; haar vijf oudsten was al een mooi begin en die zouden spoedig wel een tiental makkers kunnen medebrengen. Maar waar ze onderdak te bren gen? In de buurt woonde een brave weduwe zonder kinderen, die nogal een groot ruim benedenhuis had. Ze stapte er op uit. Buurvrouw, zeide ze, ik kom eens vragen of ge mij niet bij een goed werk zoudt willen helpen? Wel zeker, als ik het kan, waar om niet? Ik wou Zondags de kinderen, die op straat spelen en daar maar vloeken en niets dan kwaad hooren, in uw groot benedenhuis bijeen brengen om hier te spelen en daarbij moet ge mij helpen om der wille van Onzen Lieven Heer. En de goede weduwe antwoordde letterlijk: Wel zeker, om Onzen Lieven Heer pleizier te doen, moet men iets over hebben. Dit was eenvoudige taal, maar die vele anderen, meer met goede ren en talenten bedeeld, wel eens ter harte mogen nemen en over wegen. Maar om kort te gaan, den vol genden Zondag na het Lof storm den een vijftiental jongens het ruime benedenhuis van de weduwe bin nen en er werd flink en goed ge speeld den geheelen namiddag. Intusschen had de vrouw, die het werk begonnen was, overal vergeefs aangeklopt om eenigen geldelijken steun voor haar werk te bekomen. Alleen een man had haar tien gulden gegeven met de boodschap, dat als de zaak opnam, hij meer zou geven. En de zaak nam op. Reeds den vierden Zondag was het groot benedenhuis letterlijk stampvol en het was een lust te zien, hoe de twee vrouwen zich door die troep ondeugende bengels wisten te doen gehoorzamen. En toen 's avonds de troep op het punt stond naar huis gestuurd te worden, zeido de vrouw: „Luister eens jongens, je hebt je nu goed geamuseerd met waar? Nu, a. s. Zondag zullen we 't weer zoo hebben en zooals je weet, je moogt weer andere kleine vriendjes meebrengen. En {opdat ge nu geheel deze week braaf moogt wezen, zul len we samen een kort gebed doen. 'tSpel hield als bij tooverslag op en allen, op drie grooten na, lagen op de knieën. Om geheel waar te wezen moet ik vertellen, dat nog twee andere grooten, die een vorigen Zondag gekomen waren, niet meer terug gekomen waren; zij konden die reine atmosfeer niet meer verdra gen en vooral nietdat avond gebed. Thans bloeit te N. het patronaat dat het een lust is. De goede pas toor bekende eerlijk, dat vrouw N. een goeden kijk op de zaak gehad heeft en er wel jongens voor het patronaat te vinden waren geweest. En thans heeft het patronaat aller sympathie. Om den grooter wordenden toe loop te kunnen herbergen, moest geheel het benedenhuis des Zater dags worden oatruimd en al bet meubilair in een aangrenzende schuur worden onder gebracht, 't Was een drukte van belang elke week, maar.om den goeden God pleizier te doen, moet men iets over hebben. De man, die de eerste tien gul den gegeven had, heeft gezien, dat de zaak opnam en toen den grond gegeven om een patronaatsgebouw te stichten en als nu straks het voorjaar d'r is. zullen de vijftig bengels het benedenhuis verlaten om hun eigen gebouw te betrekken, waaraan een flinke open plaats verbonden is. 'tls nog alles te versch om nu reeds den naam van het dorp te noemen, maar toch de zaak dient bekend te worden, opdat anderen zich kunnen spiegelen aan deze twee eenvoudige vrouwen, die met Gods genade zulk een groot werk hebben tot stand gebracht. Laten we vooral dat eenvoudig woord nog eens voorop zetten „Men moet er iets voor over hebben om Onzen Lieven Heer pleizier te doen." Boek- en Kunsthandel Ged, Oude Gracht 74, bij de Botermarkt. i Kerkboeken. Fijne Rozenkranzen. Religieuse platen. Wij bevonden ons bij de kusten van Florida zoo verhaalde een oude zeerob om zwammen te ver zamelen. Te dien tijde lieten wij ons jacht of onzen schoener, met een gewicht bezwaard, op den bo dem der zee zinken en ik had met behulp eener krachtige long en een jarenlange oefening de vaardigheid verkregen, om 10 tot 11 meter omlaag te duiken, en me dan weer met meer of minder buit beladen te laten omhoog trekken. Op deze kusten zijn haaien, acht- voeten (een soort reuzenpoli6p) en andere zeemonsters geen zeldzaam heid. De duiker, in den beginne bang voor deze monsters, wordt mettertijd stout en onbevreesd. In de eerste jaren dook ik nooit zonder een scherp mes in den gor del te dragen, waarmee ik een haai met ééu stoot kon vellen; maar ten langen laatste stelde ik mij er mee tevreden het teeken aan de lijn te geven, wanneer op een honderd pas afstand de muil van een haai zicht» baar werd. Hoewel wij in het tweede jaar van mijn beroep als duiker twee manschappen verloren door haaien, werd niet voorzichtiger en kwam ook nooit in werkelijk gevaar. In het begin van de derde inzcmelings periode ankerden wij boven een prachtigen zwambodem, goed be schut tegen storm en golfslag en hoopten op een rijken oogst. Wij waren met vier man uitge varen en de oudste van ons, die naar beneden dook, was een grijsaard met name Ptterson. Het was ongeveer 7 uur 's mor gens en hoewel wij reeds twee uur Donderdag 9 April, half 9 uur Rede- rn ircrnlriiTnAr Vrijdag 10 April, half 9 uur, Hoofdbe stuur. Zaterdag 11 April, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur sitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 tot half 10 opening Bilbliotheek. Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Eiken Zaterdagavond zal van half 9 tot half 10 uur een der leden van het bestuur der nieuw opgerichte coöperatieve Bak kerij zitting hebben in de 2e koffiekamer, tot het inschrijven van nieuwe leden en het In ontvangst nemen der gelden en ook tot het geven van alle gewenschte inlich tingen. Leden der afd, Haarlem, welke nog lid van de spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie) wenschen te worden, worden verzocht zich des Zaterdagsavonds tus- sthen half 9 en half 10 op te geven in het bondsgebouw St. Bavo. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Znterdug 4 April 's avonds van 7 tot 3 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, Van 7 tot 8 zitting der Spaarkas St. Nicolaas en Oommuniefonds. Zondag 5 April, 's namiddags 4 uur, vergadering der onderafdeeling Land-en tuinbouw „St. Jeroen". Bericht. Het bestuur der Tooneelafd. „St. Lu- bericht, dat zij haar repetities voor taan zal houden eiken Maandag en Don derdag, 's avonds half negen. Degenen, Welke zich bij deze onderafdeeling willen aansluiten, kunnen zich daartoe aan belden bij den secretaris P. Wakke, Al- hert van Saksenstraat 6. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Zaterdag 4 April, van 89 uur Bi bliotheek, van 89 uur Spaarkas (Win terprovisie). Zondag 5 April, van 121 uur Spaar kas en Bibliotheek. Namens het Bestuur, G. v. d. Veldt, 2e Secr. Dinsdag 7 April, 's avonds te 8 uur, huishoudelijke vergadering in het Bonds- gebouw. Namens het Bestuur, J. A. VERNOOIJ, Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 4 April, 's avonds van tot «ur, zitting Spaarkas. St. Isedorüs. Zondag 5 April, n.m. half 5, Propagan- uaverg., waarvoor als spreker zal optre den de nieuw benoemde adviseur de Z.Eerw. heer B. M. J. v. Roov, met het •nderwerp „Waarom ons vereenigd verder breedvoerige mededeelingen be treffende de organisatie. Vakgenooten Komt allen als één man op tot deze ver gadering en tracht zooveel mogelijk niet- leeen mee te brengen. -DmsdogravondrepetitieZangvereeniging. Daar de courantenbezorger P. v. d. Zwet met Mei bedankt, kunnen zich 'lefhebbers hiervoor opgeven aan den secretaris. Het is de wijk te bezorgen van af de Heul tot aan Vreewijk. Het •lefsfc zoo spoedig mogelijk opgeven. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Zondag 5 April, 's avonds 6 uur, ver gadering van Land- en Tninbouwknechts. 19e leden worden dringend verzocht deze h: wonen, daar er in deze verg. ver kiezing is van een bestuurslid. Candida- ten worden ingewacht tot en met 5 April. Namens het Bestuur H. J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM. Vereenigingsgebouw Zoeteatraat No. 3 geopend des Zondags van 12-3 en ran P" uup Op werkdagen van 6 tot 10 uur avonds. R- K. Militaire Vereeniging. Zo et est raat 13. avonds gvïnU6-iodagelijkS geoPe„nd' de'3 Eeestdno-™, 1 uur en °P Zon- en - ua0en den geheelen dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11