Telegrammen. BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit den Omtrek. J. W. LUCAS STADSNIEUWS. R.K. Tooneelbond in het Bisdom Haarlem. neming van het votum van wan trouwen in den Landdag mogelijk hebben gemaakt. Dat de verhouding tusschen een Oud-Finschen Senaat en den tegen- woordigen Landdag beter wezen zou is niet te verwachten; de sociaal democraten toch, de sterkste partij in den Landdag, hebben' op poli tiek en economisch gebied, geheel andere wenschen dan de Oud-Fin nen. Een sociaal-democratische Senaat in Finland is onmogelijk, wijl de be noeming van den Czaar afhangt en in de thans afgetreden Senaat hadden de Jong-Finnen en de Zwe den de meerderheid. Het is daarom van groot belang na te gaan in welke richting voor deze plotselinge Finsche regeerings- crisis een oplossing zal worden ge zocht. LISSABON, 4 April. De tot dusver bekende berichten over de verkiezingen lijzen uit, dat op de 146 te verkiezen afgevaardigden 99 tot de monarchale concentratie be- behooren. Vertrek der Koninklijke familie. Na een afscheidsbezoek aan H. M. de Koningin-Moeder te hebben ge bracht, vertrokken H. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins Zaterdag uit den Haag naar het Loo, vergezeld van de Hertogin van Mecklenburg. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. van 4 dezer is be noemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr, C. Krabbe, thans raadsheer in het gerechtshof te !s-Graven ha ge. Bij Kon. besl. van 3 dezer is de heer mr. A. Th. L. A. Heyligers, be noemd tot adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Bij Kon. besl. van 3 dezer is de heer mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, gezantschapsraad, thans belast met de waarneming van Hr. Ms. ge zantschap te Constantinopel, tijdelijk werkzaam gesteld aan het departe ment van buitenlandsche zaken, en is aan genoemden heer de persoon lijke titel verleend van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Nederland's vertegenwoordiging bij bet Gouden jubelfeest des Pausen. Naar wij uit goede bron vernemen, is het comité, hetwelk ons vaderland by gelegenheid van het Gouden Prie sterfeest te Rome zal vertegenwoor digen, thans definitief samengesteld. Elk bisdom wordt in dit comité door vier notabele Katholieken vertegen woordigd, terwijl de Aartsbisschop van Utrecht zich aan het hoofd zal stellen. In de maand Mei zal de reis naar de Eeuwige Stad aanvaard worden. (T.) Het Vredespaleis. Naar men verneemt zijn de grond werken op en de ophooging van het terrein voor het Vredespaleis te 's-Gravenhage thans afgeloopen en zal over enkele weken de bouw van de fundeering van het Vredespaleis wor den aanbesteed, tot ongeveer een paar meter boven den beganen grond, waarbij 400 M3 graniet zal worden gebruikt. Deze fundeering zal nog in den loop van dit jaar gereed moeten zijn, ter wijl de geheele buiten-bovenbouw over twee jaar zal zijn voltooid. Met het afwerken der binnen-deco- ratie en het verdere binnenwerk zal dan nog U/2 jaar zijn gemoeid. Landbouwtentoonstellingswezen. Door Z. K. H. den Prins der Neder landen is aan de voorzitters der ver skillende vereenigingen en maat schappijen van landbouw, alsmede eenige voormannen op landbouwge bied, een uitnoodiging verzonden, om Donderdag 23 April a.s. in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam een bespreking te houden over de wen- schelijkheid van het tot stand brengen van een centrale organisatie, in verband met het landbouwtentoonstellings wezen. Luchtvaart. De eerste wetenschappelijke ballon- tocht, uitgaande van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtscheep vaart, is Zaterdagmiddag precies kwart over vijf aangevangen. Getooid met den standaard der Vereeniging en be mand met dr. Wegener als bestuurder en de heeren kolonel der genie C. Snijders en luitenant ter zee A. E. Rambaldo steeg op dat uur de ballon Ziegler uit bet park Zorgvliet te 's Gravenhage op. Een groot aantal belangstellenden, w. o. ook Z. E. de minister van oor log, luit.-gen. Sabron, waren tegen woordig. De reizigers waren voornemens den geheelen nacht en Zondag het grootste gedeelte van den dag in het lucht ruim door te brengen. De ballon heeft zich onder invloed van den nattigen Westenwind lang zaam landwaartsin begeven. Gemengde Berichten. Een waanzinnige. Een conduc teur der gemeentetram te Utrecht riep Zaterdag de hulp der politie in voor een onwillige trampassagier, die in het rijtuig had plaats genomen en de deur vasthield, zoodat het de conduc teur niet. mogelijk was den wagen binnen te gaan. Een politieagent verleende assistentie cm den man te verwijderenhet bleek een ongelukkige waanzinnige uit Zuilen te zijn, die al meer gekke streken heeft uitgehaald. Een auto-stoomspuit-ongeval. Te Rotterdam wilde Zaterdag de automobielstoomspuit op de Schiekade uitwijken voor een vrachtwagen en slipte op de rails van de Schielandsche tram. De chauffeur was daardoor zijn stuur niet meer meester, met het ge volg, dat de spuit opreed tegen pand 94 en terecht kwam in een stoep, beneden het peil van de straat gelegen, voor dat huis. De dienstbode, die juist bezig was de stoep te boenen, ontkwam het gevaar te nauwernood, terwijl haar emmer werd platgedrukt. De schade is groot. Aanranding vaneenjourna list. Donderdagavond is de rechtbank verslaggever van „De Telegraaf" in den Rembrandt-Kelder te Amsterdam op onverhoedsche wijze aangevallen door Van Opstal, vroegeren houder van het speelhuis „Zum Löwen", en Kok, die in dat huis als croupier werkzaam was. Een der beiden slierde hem een jas over het gelaat waarna hij een hevigen slag tegen 't hoofd bekwam, en zich het woord schurk toegevoegd hoorde, wat vergezeld ging van een tweeden slag tegen zijn schedel. Hierna werd zijn achterhoofd met een hard voorwerp bewerkten waarschijn lijk zou de mishandeling zijn voort gezet op ernstiger wijze, daar men hem met een tafel te lijf wilde, als niet de heeren, met wie hij in gezel schap was, tusschen beide waren ge treden. Die vijandelijkheden zijn, meent het blad, e n uitvloeisel van de wijze waarop het speelhuis indertijd is be sproken. Er is aangifte bij de politie gedaan. Vreeselijk ongeluk. Eer. vree- selijk ongeluk heeft te Haps bij Mill nabij het station plaats gehad. Bij het rangeeren van den goederentrein van 9.25 is de conducteur Buckinx onder den trein geraakt, vreeselijk verminkt, bijna middendoor gereden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij laat eene vrouw met vijf kinde ren achter. Zoo'n jonge dierenbeul. Te Enschede heeft een 15-jarige jongeD een voor den wagen gespannen paard van de Expeditie onderneming van Gend en Loos een brok ongebluschte kalk in den bek geduwd, waardoor het arme dier zich deerlijk aan bek en tong brandde. Het moest worden gestald en onder behandeling worden gesteld van een veearts. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. Kermisvrienden! Te Schiedam is een voorloopig comité uit de bur gerij opgericht, dat zich ten doel stelt een groote volksbeweging op touw te zetten tot wederinvoering der kermis. De arrestant vergeten! Te Maarsen is verleden week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bede lende was, is Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij .nog in het bok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Veel liefhebberij 1 Voordebe trekking van portier bij de Univer- siteits-klinieken te Utrecht, hebben rich vijf honderd gegadigden aan gemeld. Gewisselde Stukken. Rijksweg Velsen—IJmuiden. In een Nota naar aanleiding vaD het verslag omtrent het wetsont werp betreffende het overbrengen van den rijksweg VelsenIJmuiden in beheer en onderhoud bij de ge meente Velsen, merkt de minister van waterstaat op, dat het in dt laatste jaren vaste practijk is gewor den overdracht van eenig deel rijksweg in beheer en onderhoud aan eene gemeente te doen gepaard gaan met overdracht in eigendom, voor zooveel deze bij het rijk is. Ook ten aanzien van den weg Vel senIJmuiden ligt het in de bedoe ling den eigendom te doen overgaan. Dit pleegt echter afzonderlijk door het departement van financien te worden bevorderd. Gemeenteraadsvergade ring. Zaterdagmorgen tién uur vergaderde de Gemeenteraad van Haar lemmer liede en Spaarnwoude, (We deelden Zaterdag reeds de be langrijkste besluiten mede). Na opening der vergadering en 't gebed werden de notulen voorge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deed vervol gens enkele mededeelingen o.a. Ié een bericht van Rijnland over de verbetering van den Spaardam- merdijk. Rijnland is wel genegen, wanneer de gemeente een aanzien lijke bijdrage geeft. De Raad ge voelde niet veel voor deze bezwa rende voorwaarde. Het antwoord werd voor kennisgeving aangeno men. 2e. een schrijven der E. S. M. over het te plaatsen wachthuisje op 't Marktplein te Halfweg. De Pastoor van Halfweg heeft in zijn archief een contract gevonden, waarin met do gemeente was over eengekomen geen vaste gebouwen voor de kerk te plaatsen. De direc tie der E. S. M. had den Voorzitter gezegd, dat 't gebouwtje vast moet staan. Verder is de Directie niet erg voor die wachthuisjes. Het worden openbare mestplaatsen. Op 't Kerkplein kan het dus niet komen. De heer Faas gaf in overweging <le halte te verplaatsen en 't wacht lokaal te zetten aan den anderen kant der kerk, hij de pastorie. Maar de Directie der E. S. M. schijnt lie ver niet te veel te doen ten believe van 't publiek. Zij wil er af zijn. De Voorzitter geloofde, dat de Pastoor het niet erg prettig zal vin den zoo'n gevaarte voor de ramen te krijgen. Wel betreurde spr., dat er indertijd zoo'n contract gemaakt is, teen er nog geen sprake was van een electr. tram. De heer Cos gaf in overweging met den Pastoor te onderhandelen of Z.Eerw. niet ge negen zou zijn 't contract te her zien. Het is toch niet zoo erg, dat er een apetijtelijk huisje gebouwd wordt. De Voorzitter beloofde te zullen trachten de zaak in orde te maken. De Voorzitter had ook met de Directie gesproken over 't gevaar, dat de oostdam oplevert. De E- S. M. is genegen voor 15 per jaar een lantaarn te doen ontsteken, nadat de electr. lichten zijn afgesloten. Dit voorstel is door 't Gemeentebestuur reeds aangeno men. De heer C o s is tevreden, doch niet voldaan. Er is nog een tijd duisternis tusschen het uitgaan der electr. lichten en het aansteken voor lantaarns. Het is allergevaarlijkst voor auto's, rijtuigen, enz. Dit werd ook betoogd door den heer Vink. De Voorzitter deelde mede, dat door de autoriteiten niet toegestaan wordt, dat de lijn door een boom of hek wordt afgesloten. Waarom niet? vroegen de raadsle den. Gedane zaken nemen geen keer, zei de heer Cos. Als de E. S. M. er nog zou moeten komen, dan zou den we het wel weten. De verhuring van 't grasgewas voor de gemeente zal dit jaar plaats hebben in ver eeniging met 't Burgerlijk Arm bestuur. De staat van oninbare posten Hoofd. Omslag en Hondenbelasting wordt goedgekeurd. Tot leden van 't Algem. Burg. Armbestuur worden herbenoemd de aftredende leden B. P. Vink, J. Vink, A. Meij- land en C. de Bruijn. De bewoners van Spaarnwoude hebben, evenals Spaarndam, aanslui ting verzocht aan de gasfabriek te Schoten. - De Voorzitter ontving in ver band hiermede een bezoek van een Duitsch technicus, die met de uit voering belast is der Schotensche gasfabriek. De technicus zou, vol gens eigen aanbieding, een begroo ting van kosten maken. In geen ge val echter zou de leiding verder ge legd kunnen worden dan de Sluis, anders zouden de kosten te hoog loopen. De Raad had niet veel ver wachting dezer gaslevering. Er wonen te weinig menschen, die dan gas zouden verbruiken. In afwach ting der begrooting wordt 't adres voorloopig op zijde gelegd. Van den Ned. Bond van den HaD- deldrijvenden Middenstand was een adres ingekomen, houdende verzoek om bij eventueele invoering van eenheid van t ij d de voorkeur te geven aan den Midd. Europeeschen tijd. Het verzoek is van een' uitvoerige argumentatie vergezeld. Na ampele bespreking be sloot de Raad adhaesie te betuigen aan 't verzoek. Ingekomen was een adres der onderwijzers betreffende nieuwe regeling der jaarwedden. De weth. Vriese- k o o p verzocht riamens de afwezi gen uitstel van dit punt. De V o o r z. prefereerde toch 't punt uiteen te zetten. Adressanten verzoeken de volgende salarissen vast te stellen: Voor de onderwijzers: min. ƒ650, max. ƒ1100. Voor de hoofden min. 1000, max. f 1350. In de Memorie, die 't adres vergezelt, wordt mee gedeeld wat in de Tweede Kamer door verschillende sprekers over de salarissen is gezegd. Een staatje van uitgaven tracht de salarissen, die gevraagd worden, te rechtvaardigen. Voor vergoeding van huishuur wordt 100 gevraagd. De regeling door B. en W. voor gesteld. wijkt gedeeltelijk van 't ver- verzoek der onderwijzers af. B. en WL stellen voor 't aanv.salaris op ƒ600 te stellen. Na 5 jaar dienst 50 verhooging. Max. 875, alle dienstjaren zullen meetellen. Voor de hoofden min. 900 en max. 1100. De tegemoetkoming voor huishuur voor gehuwde onderwijzers zal op eiken leeftijd worden uitgekeerd. Vroeger was dit alleen op 28-jari- gen leeftijd. De vergoeding bedraagt 50, hoewel de onderwijzers 100 vragen. Door den heer Cos werd betoogd, dat de salarissen door de gemeente te geven, zeker zoo goed moeten zijn als die der Bijz. Scho len. Het laten vervallen der voor waarde van den 28-jarigen leeftijd juicht spr. toe. Spr. stelde evenwel voor 100 vergoeding voor woning- huur te geven. En dan zijn we nog niet gelijk met de Bijz. Scholen. De V o o r z. vond den sprong van 50 op ƒ100 wel wat hoog. De bijz. scho len mag men niet met dc openbare vergelijken. Men moet opmerken, dat le Hoofden 150 vergoeding voor huishuur hebben. Drie vijfde ver goedt de gemeente voor de bijdragen van 't Weduwen- en jWeezenpensi- oen. Het voorstel Cos den onderwij zers 100 vergoeding voor huishuur te verleenen, werd aangenomen. Hierna werd ook aangenomen de verdere ontwerp-regeling van B. en W. Omtrent de ontslag-aanvrage van len heer A. J. E. de Voogd als keurmeester werd besloten adressant e verzoeken aan te blijven tot 1 Juli 1908, terwijl voorts bij de be voegde au-toriteiten zal worden ge vraagd of eene wijziging van art. L06 der Politie-verordening tot het loen vervallen der verplichte keu ring van vleesch bestemd voor eigen gebruik, (waardoor de keurmeester voor een groot gedeelte zal worden mtlast van keuringen) door Gedep. Staten zal worden goedgekeurd. Voorts werd aan mej. J. E. Blits jp haar verzoek eervol ontslag ver eend als onderwijzeres aan de O. L. School te Houtrijk en Polanen, met ingang van 1 Juli a.s., onder dank betuiging voor bewezen diensten. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Warmerdam of de verhuring van het grasgewas ook in de bla den gepubliceerd 'zal worden, en zoo ja, in welke. De Voorz. antwoordde lat het in de bladen van gemeente wege zal worden bekend gemaakt in de Stad s-E d i t i e, Nieuwe Saarlemsche Courant en Haarlems Dagblad. Lijst der alhier verblijfhou- lende Vreemdelingen. Bijvoet, Overveen, Gr. Krocht 5, 2 p. Hinke Ir. C. A'dam Zandv. 1. 8, 4 p. Nolen, 1, M., Semarang, Haltestr. 50, 4 p. iozeboom, E. J. W. J. A'dam Duinw. 5, lp. Vos, A. A'dam Groot Kijk- luin, 1 p. Repelius, F. Leiden Groot kijkduin, 1 p. Abrahams, Mei. P. C. V'dam, Groot Kijkduin, 1 p. Nijnaan, V. A'dam, Groot Kijkduin, 1 p. Schultz, S. Hilversum Hoogeweg, 94 1 p. Suer- aondt Nolet, C. M. Lochem tl oogew. 14 2 p. Dickmann, Jogenh. ITNij megen, Groot Kijkduin, 1 p. Burg. Stand. 27 Maart 3 April. Getrouwd: G. Kos en J. Visser. Bevallen: J. KoperBrederode, z. P. van LeeuwenVisser, z. K. StokmanVan der Valk, levenl. z. Overleden: F. A. van Deursen, 3 jr. W. Terol, 3 jr. W. K. Groen, 17 jr. Burg. Stand. Ondertrouwd: Kroonstuiver en F. de Koning. A. Overdorp en B. Offerman. Getrouwd: H. Geytsman en K. Haasnoot. G. Wyker en M. Vrouwe?. Bevallen: P. C. d6 Rooy-Zwart, 1. P. W. Wijker-van den Akker, 1. E. van Pel-de Boer, d. G. M. J. van der Meer-Smolenaars, d. J. Bierman-van Kranenburg, z. D. Aalderink-Radstaak, d. Overleden: K. van Kampen, 63 j. W. H. Gerritsen, 20 j. A. Stam, 56 j. O. M. Ruyter, 18 mnd. BEVERWIJK. Een Jubileum. Op 9 April a.s. al het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Langendijk zitting nam als lid van het R.-Kath. Parochiaal Arm bestuur alhier. De verdiensten van den heer Lan- iendiik als lid van dat college zijn van bijzondere beteekenis,. daar van hem het initiatief uitging tot stichting van het Sint Jozefsgesticht, dat sedert 15 jaar een sieraad van onze gemeente mag worden genoemd en waarin thans niet minder dan 66 ouden van dagen en weezen verpleegd worden. In den kring waarin de heer Lan gendijk arbeidt en daarbuiten zal deze gedenkdag, ongetwijfeld niet onopge merkt voorbijgaan. BENNJBROEK. 1 Een benarde positie, Zater dagavond had de bejaarde A. Trouwer, woonachtig in de Haarlemmermeer, terwijl hy «en eindweegs van zijn woning verwijderd was, het ongeluk, misschien door de donkerheid misleid, in een greppel te stappen, waar hij zijn been brak. Nadat de man den heelen nacht bijna met vreeselijke pijnen daarin had gelegen, werd hij 's ochtend» door zijn huisgenooten, die erg ongerust door zijn wegblijven waren, gevonden. Zoo spoedig mogelijk, werd hij toen naar hui» gedragen en geneeskundige hulp werd ingeroepen. VOGELENZANG. Eerste H. Communie. In de parochie van O. L. V. Hemelvaart zullen in Mei a. tot de eerste H. Communie 51 kinderen worden toe gelaten, n.l. 31 jongens en20meiejes. SASSEN flEIM, R. K. Kies vereeniging. Op Woensdag, 8 dezer n.m. 7'/2 uur zal de R. K. Kiesvereeniging alhier een leden vergadering honden in „Het Bruine Paard". Punten van behande ling zijn: le Opening der Vergadering 2. Lezing der Notulen. 3. Verslag van de afgevaardigden ter Provinciale Bondsvergadering 4. Verkiezing afge vaardigde voor 1908, 5. Behandeling beschrijvingsbrief der R. K. Centrale Vergadering. 6. Eventueele voorstellen. Personalia Tot onder wij zer aan de R. K. Parochiale jongensschool alhier is benoemd de heer A. J. A. Heuchemer van Utrecht. Muntgas. Voorlevering vanmunt- gas zijn 53 .aanvragen ingekomen. Het gas wordt A 9 cent per M3 geleverd. Zij die muntgas nemen, moeten 250 M3 gas per jaar verbruiken, doch voor eiken M3, dien zy minder verbranden, wordt maar 1 cent in rekening ge bracht. De verbruikers kunuen van de ge meente in leen krijgen 2 lanpeu en 2 gaskomforen met hoogstens 1.50 M. gummislang. Zooals wij vernomen hebben bestaat het plan, om reeds de volgende week met den aanleg te be ginnen. Burg. Stand 272 April. Be vallen: Th. Steen voorden-Van der Werff, z. NOORDWIJKERHOtTT. ^Gemeenteraad. In de giste ren gehouden raadsvergadering wer den medegedeeld het verslag van le Commissie tot wering van school verzuim; nader werden gewijzigd de instructie van den gemeente-ontvan ger. Definitief vastgesteld het recht voor het gebruik der roestbakken aan Schippersloot, n.l. per bak ƒ1, door den dag van lossing met den daarop volgenden dag, ƒ0.50 voor den tweeden dag na de lossing en 2 voor den derden en eiken daarop- volgenden dag. Afwijzend werd be schikt op het verzoek van de Com missie over den grintweg Piet Gij- zenbrugWassenaar om eene ver hoogde bijdrage. De rooilijn voor den Schuinschen weg werd bepaald op 5 M. uit het hart van dien weg en voor den Slootweg in de richting van het huis van N. Ment. De heer M. J. Wuijster werd op zijn verzoek eervol ontslagen als hoofd der school in het dorp, met ingang van 1 Au gustus a.s. Voor de meerdere kosten van den schoolbouw in dé Zilk, aan koop van grond aldaar en van gas- olinelantaarns tot een bedrag van pl.m. ƒ1100, zal eene leening wor den gesloten. Ten slotte werd aan B. en iWi. machtiging verleend tot voorziening in het tijdelijk gebrek aan kasgeld. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J., wegens verre gaande mishandeling van zekeren V., in een onderlinge vechtpartij. Bijtijds gered. Zekere R. viel van een geladen schuit te water, midden in de Ringvaart. Daar niemand hem bereiken kon, verkeerde R. eenige oogenblikken in ernstig levensgevaar. Reeds was bij zinkende en be schouwde, iedereen hem ais verloren, 'oen uit een nabijzijnde sloot van de richting Aalsmeer, iemand met een bootje kwam aanroeien, die het genoe gen mocht smaken, R. te redden en op het droge te brengen. Burg. Stand. Bevallen: C. van de Polder-van Merksteyn, d. G. Buurman-de Vries, d. N. Biesheu vel-Noordam, d. „Wildlust". Naar wordt me degedeeld zal de Hoog Geb. heer Graaf J. M. D. van Lymlen de helft lezer maand wederom op het buiten goed „Wildlust" arriveeren. Een huldebetuiging. Alhier heeft zich een commissie gevormd, ten doel hebbende gelden in te zamelen, om den eervol ontslagen hoofdonder wijzer den heer de Meulder, die tal van jaren als hoofd der R. K. Jon gensschool is werkzaam geweest een huldeblijk aan te bieden. *R. K, K i e s v e r e e n i g i n g. Heden avond half acht zal de R. K. Kies vereeniging vergaderen in de zaal van den heer Th. v. Ruiten. Punten van behandeling zijn1 ope ning, 2 notulen, 3 behandeling der vragen omtrent het kiesrechtrapport, 4 rondvraag 5 sluiting. St. Isidorus. Zondagavond half 5 hield de bloemistknechtsvereeniging „St. Isidorus" een huishoudelijke en tevens propagandavergadering. De zaal was eivol. De voorzitter, de heer P. Warmerdam, opende de vergadering met een hartelijk woord. De nieuw benoemde Geestelijk-Adviseur werd door hem aan de vergadering voor gesteld en de Voorzitter sprak de hoop uit, dat St. Isidorus onder toezicht van den Geestelijken adviseur moge groeien en bloeien. Hierna nam ZËw. het woord dankte de voorzitter voor zijn hartelijke woorden, beloofde steeds met alle kracht die in hem was voor St. Isidorus te werken maar vroeg dan ook de medewerking der leden door altijd trouw ter vergadering te komen en steeds daar openlijk hunne meening uit te spreken. (Applaus). De notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd. De Geestelijke adviseur, de W. E. Heer B. M. J. van Rooij, hield daarna een gloedvolle rede over't onderwerp: „Waarom ons vereenigd"? Spreker begon met er op te wijzen, dat de mensch in het bewustzijn van eigen ongenoegzaamheid streeft naar vereeniging. Dat streven, die aandrift, is door Godzei f gewild. Heel de bur gerlijke maatschappij is daardoor ont staan, en deze, maar ook iedere ver eeniging steunt op 't natuurrecht. Bijgevolg falen degenen, die een ver eeniging als Sint Isidorus een „nood zakelijk kwaad" noemen. Neen zulk een vereeniging is een nuttig iets, is een noodzakelijk goed, vraagt het maar aan Leo XIII. Vroeger hebben vakvereenigingen langen tijd een vruchbare werkzaam heid ontwikkeld, niet enkel.brengend stoffelijke voordeelen, maar, vooral verhooging en ontwikkeling van het vak. Het oude Gilde was vereeniging, die bracht verband, dat gaf kracht. Men werd van jongsaf gewoon aan orde en door trouwe opvolging van godsdienstige en zedelijke beginselen, door eerbiediging van elkanders r ch- ten, en trouwe stipte plichtsvervuiling werd krachtig bevorderd niet alleen eigen welzijn, maar ook het algemeen welzijn. Zieleleven en volksleven waren op 't krachtigst ontwikkeld en bij be hartiging van stoffelijke welvaart gin gen geestelijke belangen en stipte plichtsvervulling voor. Dat oude gildeieven, de door R volulie vernietigde organisatie v. d. arbeid weer doen herleven in de vak- eenigingen van onzen tijddat is de wensch der kerk: dat wil ook „Isi« dorus", maar daartoe is noodig, da; alle Roomsche vakgencoten zich in haar vereenigen. Nu zegge niemand: dat behoef ik niet, ik ben tevreden. Want wil men tevreden blijven, wil men dat ook anderen tevreden zijn, wil men met zichzelf ook zijn eigen vak en zijn vakgenooten verheffen, dan is aan eensluiting noodzakelijk. Men mag de leuze niet huldigen„Als ik maar leef, wat kan mij de rest schelen 1" Neen allerleuze zij„leve 't ambacht en ik zal levenl" „leve" 't vak en mij zal 't welgaan!" En het vak zal „leven," zoo gij maar toetreedt, want Isidorus' doel is juist haar leden in 't vak te bekwamen, voor hun belangen te zorgen en te waken, de eer van het vak, hoog te houden. Een daverend applaus viel den gewijden spreker ten deel. En de voorzitter dankte de spreker hartelijk namens allen en wekten op tot toe treding bij het gilde. 35 Nieuwe leden gaven zich op. Hierna werd besloten op voorstel van den voorzitter dank en hulde te brengen aan den oud adviseur de Z. E. heer Pastoor. De W. E. heer v. Rooij nam deze taak op zich. Hierna werd medegedeeld, dat de prijsvraag was ingekomen en ver krijgbaar was bij den secretaris. De jury bestaat thans uit de heeren A. Guldemond en zn., J. W. Lefeber en N. Dames. Na nog eenige besprekingen van minder belagrijken aard, werd deze welgeslaagde vergadering met gebed gesloten. Public Accountant, Leeraar M. O. Boekhouden. PIETER KIESSTRAAT 24. Het reliifportret van 2. D. H. Mgr. A. J. Gallier. Naar wij vernemen heeft Mgr. Gallier aan den jongen beeldhouwer Thomas Balfoort, die het reeds door ons besproken reliefportret van Mgr. heeft vervaardigd, het volgende schrij ven gezonden WelEd. Heer. Gisteren ontving ik de beide exem plaren van uw werkwaar de ge lijkenis zoo treffend is en het beeld zoo zeer leefi, zou ik met Vondel willen zeggen „Zoo kan mijn schijn nog leven na mijn tijd," en sluit ik mij aan bij zijn wensch „Dus tart de kunst natuur; men eer' ze met een kroon 1" Hoogachtend, UEd. dw. Dn., f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Personalia. De heer J. H. Sauveur, leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. met 5 jarigen Cursus alhier is benoemd in de examencommissie voor 't toelatings examen der K. M. Academie te Breda. Tot tijdelijk onderwijzeres bij het Openbaar Lager Onderwijs te Schoten is benoemd Mejuffrouw E. E. van den Broek alhier. Een oude, maar geen tr o u- we. Door de politie is Zaterdagmid dag gearresteerd de 60 jarige J. v. d. A. loopknecht bij den heer G. A. v. d. Steur, tailleur, wonende Kruisstraat, welke zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een groote partij confectie-artikelen v. d. A. moet zich al sedert een paar jaar aan genoemd misdrijf hebben schuldig gemaakt, eenige pakken goed zijn in beslag genomen. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij weder op vrije voeten gesteld. Herrie op het Verwulft. Zaterdagavond ontstond in de Groote Houtstraat bij het Verwulft twist tusschen eenige militairen, welke een grooten volksoploop veroorzaakte. Toen de politie verscheen, kozen de ruziemakers het hazenpad, waarna spoedig de straat in haar gewone Zaterdagavonddrukte was terugge keerd. Vader en Zoon1 Zaterdag avond omstreeks 11 uur, werd de Nieuwe Raamstraat in rep en roer gebracht door een huiselijken twist bij zekeren B. De twist liep zóó hoog, dat de Vader zijn zoon bedreigde en deze de vlucht nam, naar de Groote Houtstraat, de zoon was in nachtge waad, en blootvoets. Men kan begrij pen wat een consternatie dit gaf. De politie moest er aan te pas komen en de jongen werd weer naar de ouder lijke woning teruggebracht waar men vader tot kalmte wist te brengen. Een mensch of een dier? Zondagmiddag wilde de politie een dronken liedjeszanger arresteeren op de Dreef. De man verzette zich zóó hevig, dat de politie genoodzaakt was hem aan handen en voeten te binden en met een handwagen naar het po litiebureau te rijden, waar hij in be waring is gesteld. Een jeugdige zwerver. Git- terenmorgen is door de gemeentepi - litie alhier een 12 jarige jongen D. G. genaamd, uit Amsterdam, die gisten n nacht alhier zwervende werd aange troffen, naar Amsterdam teruggebracht In het Bondsgehouw „St. Bavo" hield gisterenmiddag 1 uur de R. HALFWEG. ZANDVOORT. VELSEN. NOORD WIJK. HAARLE MMERMEER. LISSE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2