BINNENLAND. Uit den Omtrek, STADSNIEUWS. Nieuwtjes in drie regels. Vreeselijke ramp te Londen. Gister nacht zijn twee groote huizen in de City ingestort. 15 Dooden. 't Blijkt dat er bij de Portugeesche verkiezingen hard geschoten is. Zelfs dooden zijn gevallen! De Finsche Landdag is ontbon- den.DeCzaar geeft dus den Senaat gelij k. Dat geeft verwikkelingen! De Hohenzollern met de keizerlijk- Duitsche familie, is nu te Messina, op Sicilië Naar de Times uit Teheran ver neemt, is het Perzische ministerie giste ren afgetreden, aangekomen. hofberichten Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de Linschoten-Vereeniging. Deze vereeniging heeft ten doel de uitgave in het oorspronkelijke, van zeldzame of onuitgegeven Nederland- sche zee- en landreizen en landbe schrijvingen. De Indische pers. Het blijkt, dat het telegram aan de „Avondpost" van eenige weken gele den. betreffende de vervolging van den heer K. Wijbrands, redacteur van het „Nieuws v. d. Dag van Ned.- Indië", onduidelijk is geweest. Naar wij nu toch in Indische bladen lezen, is er tegen genoemden heer een aan klacht iDgediend door een onderoffi- j cier, omdat de heer Wijbrands in zijn) blad had medegedeeld, dat de bewuste sergeant diegene was, van wiens schandelijk optreden in de Wekker- artikelen werd melding gemaakt. De seegeant ontkent dat; vandaar zijn aanklacht wegens beleediging. (Tel.) Een juichkreet. Onder het opschrift „ne ijskorst is gebroken" bevat „Het Volk" in zijn laatste Zondagsnummer een hoofdar tikel, waarin een juichtoon wordt aangeheven over den vooruitgang, door den staatkundigen eisch van algemeen kiesrecht bepaaldelijk onder een gedeelte der katholieke bevolking. Het artikel begint aldus: Aan degenen, die wel eens neiging hadden, bij de pakken te gaan neer zitten, omdat onze strijd zoo langzaam vordert, omdat er zoo ontzaglijk veel inspanning noodig is, ook om een klein resultaat te bereiken, geeft de loop der kiesrechtzaak in de laatste weken nieuwen moed. Als een lente wind over de bevroren velden, gaat een demokratische opleving over de katho lieke wereld, en even plotseling als de crocussen hun kelken opsteken uit het zand, en de dorre vlakte in een brand van kleuren zetten, even plotseling slaat ineens de gloed van het demokratisch verlangen uit het katholieke volksdeel naar buiten. Wij zullen voor het oogenblik niet onderzoeken, in hoeverre voor den juichkreet van „Het Volk" al dan niet grond bestaat. Alleen wenschen wij de aandacht erop te vestigen van die genen onder ons, die in het aanwak keren van den eisch van algemeen kiesrecht geen bezwaar schijnen te zien. Dat „Het Volk" in lyrische geestverrukking het veld winnen van het denkbeeld van algemeen kiesrecht onder de christelijke partijen begroet als „de zekere voorbode van de nade rende lente", dunkt ons niet zonder beteekenis. Mogen voor hen, die waar schuwingen, van onzen kant komende, in den wind slaan, althans deze zeer duidelijke en sprekende waarschuwing van het orgaan der principieele vijan den van onze tegenwoordige maat schappij, die tevens de vijanden zijn van al wat inderdaad aanspraak kan maken op den naam christelijke be schaving, niet verloren gaan. („Tijd".) Ontslag, niet op verzoek, verleend aan een gemeente secretaris. Wij lezen in het „Weekbl. v. d. Ned. bond v. Gem-Ambten.*: Een hoogst ernstige zaak houdt het bestuur der afd. Noord Holland van den Nederlandschen bond van gem.-ambtenaren thans bezig. Bij Koninklijk besluit van 20 Maart 1L is goedgekeurd dat aan den heer J. E. T. Wijnveldt, bur gemeester van Broek in Waterland als secretaris dier gemeente eervol ontslag is verleend. Volgens opgave van de betrok ken familie (de beer Wijnveldt kon ons wegens ziekte nog geen inlich tingen geven) heeft de zaak zich als volgt toegedragen: Op 10 December 1907 werd de heer J. E. T. Wijnveldt door eenj plotselinge ernstige ziekte getroffen. Op 5 Febr, d.a.v., dus nog geen j Iwee maanden later, ontving de echtgenoote van genoemden heerj een schrijven van de tweewethou-| ders van Broek in Waterland, waarin I haar werd verzocht voor haren echtgenoot ontslag als secretaris aan te vragen. j Men hoorde van de zaak verder niets, totdat den 25 Maart de heer Wijnveldt een kon. besl. ontving,' waarbjj hij kennis kreeg dat was goedgekeurd zijn ontslag als secr.f Van een besluit tot ontslag, ge nomen door den gemeenteraad van Broek in Waterland, was aan den betrokkene, noch aan zijne familie iets bekend en dit besluit moet dan ook genomen zijn in geheime zit ting. Aan den ontslagen secretaris zou alzoo geen enkele gelegenheid zijn gegeven zijne bezwaren togen dit ontslag in te brengen. Het bestuur der afd. N. Holland heeft zich natuurlijk deze zaak aan getrokken; van een verder verloop kan en ma j thans nog niets gezegd, voor volledig licht op deze voor den heer Wijnveldt treurige gebeurte nis heeft geschenen. Diefstal van ruim f 1500 aan bankpapier. Te Schiedam is in de wachtkamer le klasse van het station der H. IJ. S. M. van een dame een reticule ont vreemd, waarin zich een belangrijke som gelds bevond. Omtrent deze zaak deelt de „N. Schied. Ct." de volgende bizonder- heden mede: De dame aan wie deze belangrijke som gelds werd ontstolen, is de nicht van den heer B., makelaar in effecten alhier. Zaterdagavond was zij vóór het vertrek van den trein van 9.29 uur naar 's Gravenhage in de wacht kamer le klasse geweest en had toen haar reticule, waarin zich een bedrag bevond van f 1530 aan bankpapier (een biljet van f1000 en verder klein bankpapier), even naast zich op de bank gelegd. Toen de trein binnen- stoomde, ging zij naar het perron en nam in den trein plaats. Tusschen Schiedam en Delft kwam zij tot de minder aangename ontdekking, dat zij haar reticule kwijt was. In Delft aangekomen, stapte zij al daar uit en keerde met den trein van 10.19 naar Schiedam terug. Aan den stationschef alhier deelde zij mede wat haar overkomen was. Onverwijld werd op het geheele perron en in de wacht kamer naar het taschje gezocht, doch tevergeefs. De politie werd toen mede met het gebeurde in kennis gesteld en stelde terstond een ernstig onder zoek in. Ook dit onderzoek leidde tot geen resultaat. Heden is de recherche weer aan het werk getogen maar op het oogenblik dat wij dit schrijven, is nog niets naders bekend geworden. Het is zeer waarschijnlijk dat hier aan diefstal gedacht moet worden, want ware die reticule gevonden, dan zou zij al, hetzij bij den stationschef, hetzij bij de politie, gedeponeerd zijn geweest. Uit nadere inlichtingen moet nog gebleken zijn, dat even voor de bestolen dame de stationswachtkamer had ver laten, een heer en dame, die zich mede daar hadden bevonden, vertrokken waren. In hoeverre beide personen bij het gebeurde betrokken kunnen zijn. wordt door de politie met nauwgezet heid onderzocht. De dame, die van de f1530 is be roofd, was te 's-Gravenhage woon achtig en nog niet lang gehuwd, zoodat het voor haar een ware slag kan ge noemd worden. Bouwmeester als Shylock in 'Uitgeest. „Het Handelsblad" he?ft het vol gende grappig-tragische verhaal uit Uitgeest, in den vorm van een „kort- zinnig treurspel in vijf bedrijven". EERSTE BEDRIJF. Louis Bouwmeester verzendt het volgend telegram: „Hotel „De Ooie vaar", Uitgeest. Kan ik bij u spe len? Bouwmeester". TWEEDE BEDRIJF. Hotelier van „De Ooievaar" opent telegram. Zenuwachtige spanning. Bouwmeester in zijn zaal! Alle groote en kleine-dorpsgrootheden wor den aangeroepenBouwmeester komt Hotelier seint terug „ja Groote beroering in het dorpl Op de Dinsdagsche (burger en boeren) en Woensdagsche (heeren) Sociëteit raakt men niet uitgepraat. Allerwege bewondering voor den hotelier, die zoo iets aandurft! Groote aanplakbiljetten met Louis als Shylock verduisteren de winkels, omdat de spiegelruiten er geheel door in beslag worden genomen. Kinderen schrikken van den grimmigen Shylock - sik. Ouwe vrouwtjes roepen: „Hu, wat een barre!" DERDE BEDRIJF. Zaterdagavond in Uitgeest! Louis met zijn troep aangekomen. Zij be wonderen in het maantje de bloeiende crocussen. Achter hen een sleeperswagen met dertig koffers en kisten voor de aan kleeding van De Koopman. VIERDE BEDRIJF. Louis staat voor den schouwburg Hij berekent, dat die juist groot ge noeg is om zijn koffers te bevatten! Het tooneel is ongeveer twee vier kante meter. Coulissen vertoonen groote behoefte aan een nieuw rol letje behangselpapier. Kleedkamers: onbekend. In de Rederijkerskamer doet men dat verkleeden zoo maar tusschen de coulissen. Middendeur tooneel weigert gewoonlijk dienst. Gelegenheid tot opkomen aan één zijde. Louis en de zijnen lachen een pijn lijk lachje.... Sleeperswagen moet maar weer voor komen. Dan opladen. Louis en de zijnen volgen. Nu niet meer bewon derende de bloeiende crocussen, maar starend naar de sombere dorpsver lichting, die wel in overeenstemming is met den schouwburg. VIJFDE BEDRIJF. Lampen worden uitgeblazen. In laken en rok, met „kap en dek", de Noord-Hollandsche boerenkap, in Zon- dagsche plunje gestoken heeren, dames burgers, boeren gn buitenlui komen teleurgesteld voor donkere zaal. Ze mopperen eerst. Daarna spotten ze wat met den hotelier en zijn „schouw burgzaal". Arme hotelierHij zal nog wel dik wijls geplaagd worden. Arme Louis! Die zelfs de ruimte ontbeert. Gemengde Berichten. Een brutale dief te Nijme- gen. Zekeren J., te Nijmegen woon achtigen timmerman, bekroop deze week de lust zich eens aan het Schie dammer nat te goed te doen, doch het ontbrak hem aan het noodige geld. Hij wist e venwel raadhij zocht een tweetal collega's op die zonder werk waren, deed zich voor als de aannemer van het sloopings- werk van de kazernegebouwen en nam beiden in dienst. Vervolgens werden door hem als baas van het zaakje eenige 'ladders en een hand wagen gehuurd en toen toog dit drietal naar de oude Mariënburg- kazerne; een ladder werd tegen het dak geplaatst en in korten tijd wa ren door het drietal eenige bladen lood losgebroken, op den wagen ge laden en daarna bij een opkooper verkocht voor 30. De helpers kregen nu achterdocht en weigerden hun verdere liulp. met het gevolg dat de zaak uitlekte en de pseudo-aannemer werd gear resteerd. Een nachtelijke wedren. Gisterennacht hebben een paar veld artilleristen te 's-Hertogenbosch, die stalwacht hadden het in hun hoofd gekregen een nachtelijken wedren te houden. Ze haalden twee van de beste paarden van stal en reden ei mee den Pettelaarschen weg op. Het was zoo'n woeste rit, dat een der paarden gisterenmorgen half dood op den weg werd opgeladen op een kar en kazernewaarts gebracht. Het beest zal er het leven wel bij in schieten. Het is zeker een nog zeld zaam voorgekomen feit. De beide wedrenners zijn thans britsruiters. want zij werden tijdig opgeborgen in de doos. Te water. Gisterenavond ge raakte in het- Westerdok te Amster dam achter het kantoor der haven politie een man te water. Hij werd door personeel van dien tak van dienst daaruit opgehaald, doch bleek reeds verdronken. Onhebbelijke Amsterdam mers: Gisterenmiddag zoo lezen we in „De Echo" genoten twee Chineesche heeren vair wie een in zijn landsdracht gekleed volop van de onhebbelijkheid van de Am sterdammers. De beide heeren wei den op hun wandeling door de stad omstuwd door een menschendrom. waaraan bijna- geen doorkomen was, en die hun een rustig bekijken van ons stadsschoon onmogelijk maakte. D e h all onreiz i ge r s. Na een goede reis in de luchtballon „Siegler", Zaterdagmiddag 5 uur vanwege de Ned. Luchtvaartveree- niging in Den Haag opgelaten, al Zondagochtend te 6l/2 uur wegens sneeuwweer bij Benninghausen, in Westphalen geland. Al te veel belangstelling! Het bezoek aan het Zeehospitium te Katwijk, waartoe Zondag gele genheid was, was zóó groot, dat de orde niet kon worden gehandhaafd en er ruiten werden ingedrukt. De directie zag zich genoodzaakt te drie uur de inrichting te sluiten. De geheimzinnige dief stal te Amsterdam. Over den geheimzinnigen diefstal te Am sterdam bij freule B., waarvan we gisteren onder „Laatste nieuws" reeds uitvoerig melding maakten, meldt de „Tel." van hedenmorgen nog een en ander Tegen 12 uur kwam per rijtuig aan de woning der dame eene vrouw, die op vrij beslisten toon het dienst meisje vroeg haar meesteres te spre ken. Toen deze zeide waar haar meesteres zich bevond, antwoordde de vrouw, dat zij zich telefonisch met haar in verbinding zou stel len. Zij kwam toen om half twee terug. ,gaf voor met de dame ge sproken te hebben en beval het dienstmeisje oogenblikkelijk naar Zandvoort te vertrekken, om daar op speciale opdracht van hare mees teres met lijsten te loopen voor eene der vele liefdadige instellingen, waaraan de dame hare medewerking verleent. Zoo was het dienstmeisje onder den invloed der vrouw, dat zij zelfs geen oogenblik eenig ver moeden had en zij onmiddellijk aan het bevel gevolg gaf. De vrouw gaf voor. thuis te blijven, om op de dame. die aanstonds terug zou zijn, te wachten. Nauwelijks was het- dienstmeisje vertrokken, of de vrouw heeft haar slag geslagen. Zij moet goed op de hoogte zijn geweest van het doen en laten der dame, want zij wist precies het sleutelmandje te vinden. Toen maakte zij zich meester van alle juweelen, doch liet de étuis in het juweelenkistje achter. Ook nam zij eenig geld weg en eenige japon nen te z am en voor een waarde van pl.m. 3000. Zij zorgde er echter voor, geen enkel spoor van haar mis drijf achter te laten, want alle kas ten en laden werden weer zorgvul dig gesloten. Toen het dienstmeisje te Zand voort aan het haar opgegeven adres aankwam, werd zij natuurlijk met veel verbazing ontvangen. Eerst toen begreep zij met eene oplicht- ster te doen te hebben. Zij spoedde zich weer huiswaarts, doch kon na tuurlijk niet anders constateeren, dan dat de bezoekster de genoemde souvenirtjes had meegenomen. Te 9 uur 's avonds kwam de dame thuis en werd haar het geval medegedeeld. Een enkele broche werd op de trap gevonden, wellicht bij haar haastig vertrek door de dievegge verloren. Overigens is de dame al haar ju weelen. meest alle dierbare herinne ringen kwijt. Dit maakt het ver lies onherstelbaar. De politie doet natuurlijk ijverig nasporingen. 'tls het politiebui-eau Reijer Ans- lostraat. dat deze belangrijke zaak in handen heeft. Aanstonds werd een uitgebreid onderzoek "ingesteld, niet dit resultaat, dat' men eenige ontvreemde goederen bij pandjesha zen terugvond. Men vermoedt hier te doen te hebben met eene vrouw, die vroeger ruimschoots geprofiteerd heeft van de liefdadigheid der dame. Het vermoeden dat er handlangers zijn, vindt zijn grond in het bijna vaststaande feit, dat de vrouw tot eene bende behoort, die de hoofd stad weer onveilig maakt. Tot deze bende behooren ook eenige mannen. Nader vernemen wij, dat de koet sier. die de dievegge naar het huis van freule Boddaert (de bestolene) in de Van Eeghenstraat heeft gere den. reeds bij de politie bekend is. Hij is 'n huurkoetsier en heeft vel schillende belangrijke aanwijzingei gegeven. De dader-es is vermoedelijk naai het buitenland voortvluchtig. Branden. Te Zaandam brak Zondagavond ongeveer 10 uur brand uit in het woonhuis van den heer P. K. J. Margadant aan de Sta tionsstraat- De heer M. was uit de stad, alleen de huishoudster was thuis, die zich reeds ter ruste had begeven. Met moeite gelukte het aan de buren haai' langs een ladder door het raam te bevrijden. Het geheele huis en tegelijk ook de woning van de wed. Overboek werden een prooi der vlammen. Ook de belendende huizen, bewoond door de wed. Bleeker en de wed. Beudeker en dat van den heer Pel- letier leden brand- en waterschade Al deze pereeelen behoorden in ei gendom aan den heer Daniël Bruin. Te Weere (N.-H.) is afgebrand de woning van den winkelier T. Bruin. Niets was verzekerd. Oor zaak onbekend. Gisterennacht is te Ohé-Laak door onbekende oorzaak brand uit gebroken ten huize van H. Langs. Een groote partij nieuwe meubelen, de machineriën der werkplaats, schilder- en timmermansgereed schap, benevens een groote partij ge zaagd hout werden door het vuur vernield. Verzekering dekt de scliad-e. Gistera vond laat moet te Elden bij Arnhem een zeer hevige brand hebben gewoed. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. SCHOTEN. Voor het eerst. Nu straten ei. wegen overgegaan zijn aan de gemeen te met ingang van 1 April is ook hier een verordening van kracht geworden betreffende het innen van gelden voor net gebruik van haven en kaden als mede het in gebruik nemen van open bare gemeentegronden. Burgerlijke stand. Bevallen: A. A. C. Walters—Kaart, d. Ondertrouwd: K. A.Ooslerbaan an M. G. Kroon. IJMUIDEN. Vischverkoop. De minister van waterstaat heeft goedgevonden: de volgende wijzigingen vast te stellen in het reglement voor den verkoop van de visch en voor het gebruik van de vischhal in de vis- schershaven te IJmuiden, vastgesteld bij beschikking van 14 Mei 1902, lit. E, te weten: De 4de alinea van art. 11 wordt gelezen als volgt: „Voor contante betaling zal eene korting van twee ten honderd (2 0'0) op de koopsom worden toegestaan." De 2de alinea van art. 12 wordt gelezen als volgt: „Daarbij wordt in rekening gebracht twee ten honderd (2 van het ge mijnde bedrag, ten behoeve van het Rijk, voor huur van manden, kisten, karren en dergelijke en ter vergoeding van andere onkosten en één ten hon derd (1 o/0) ten behoeve van den fac toor, die als zoodanig is werkzaam geweest". Deze beschikking treedt in werking op 1 Mei. VOGELENZANG. Nachtegaal. Zaterdagavond liet zich in de bosschen van Leynden alhier weer voor het eerst de nachte gaal hooren; dit is drie dagen vroe ger dan het vorige jaar. Eerste H. Communie. Ter verbetering aanvulling van een bericht van gisteren diene, dat hier dit jaar den 14en Mei 26 kinderen, 15 jongens en 11 meisjes, hunne eerste H. Com munie hopen te doen, mits ze allen door hun examen komen. Wat nog te bezien staat. SASSENHEIM. "Bloemist- en tuinbouw- k n e cht-ver eenig in g. De ver gadering van de Bloemist- en Tuin- bouwknechts vereeniging, onder afd. van den R. K. Volksbond, afd. Sas- senheim en .Omstreken, was goed bezet. Na opening, gebed, potuien enz. brengt de penningmeester verslag uit over de inkomsten en uitgaven van de eenigen tijd geleden gehou den bloemententoonstelling-, waar uit blijkt dat de inkomsten bedroe gen 71.40 en de uitgaven ƒ77.66, zoodat er een nadeelig saldo is van 6.26. De voorzitter kan tot zijn genoegen mededeelen, dat door eeni ge ingezetenen dit tekort reeds ge dekt is. Tevens bedankt hij de deel nemers aan de tentoonstelling v. de moeite, die zij zich getroost hebben, om iets schoons te kunnen inzenden. Daarna wordt mededeeling gedaan dat, op het door het bestuur ont vangen schrijven van de vereeniging „Een zij ons doel" alhier, om ge zamenlijk aan de patroons in het bloembollenvak voorstellen te doen tot lobnsverhooging, is geantwoord, dat het bestuur hiermee niet instem de. op grond, dat men den patroons wèl kan verzoeken, doch niet be velen, om aan hunne knechts meel toon te geven. Maar een ieder ver dient gaarne zooveel mogelijk, daar om stelt de voorzitter voor, twee- leden aan te wijzen, die de patroons zullen bezoeken, om over loonsver hooging te spreken. Hiertoe worden aangewezen de heeren M. Hoogervorst en A. We ij er s. Wegens het overlijden van den heer J. Bader had de verkiezing plaats van een bestuurslid. Uitge bracht werden 16 stemmen, waar van de heer C. Homan 8, de heer P. v. d. Voort 5, en de heer W. v. d. Berg er 2 verkregen (1 stem blanco). Gekozen is dus de heer C. Homan, die zijne benoeming aannam en zitting nam aan de bestuurstafel. De secretaris dezer onderafd. is tot dezelfde functie in de afdeeling benoemd; aan de vergadering werd nu de vraag gedaan, of er iemand op tegen was, dat de secretaris be stuurslid der onderafd. bleefnie- manu had hierop iets aan te merken. Bij de gebruikelijke rondvraag- klaagde een der leden ten slotte er over, dat, wanneer er eene H. Mis voor den Bond of een der leden werd opgedragen, en tevens verzocht was ter H. Tafel te naderen en het in signe zichtbaar te dragen er zoo weinigen waren, die aan dit ver zoek gevolg gaven. De voorzitter der afdeeling, op deze vergadering tegenwoordig, deelde hierop mede, dat in eene volgende algemeene ver gadering door het bestuur hierover een voorstel zal worden gedaan. Teekencursus R. K. Volksbond. De tentoonstelling van de teekeningen, vervaardigd door de leerlingen van de teekencur sus, uitgaande van de afd. Sasscn- heim en Omstreken van den R. K. Volksbond zal Zondag 12 April a.s. des middags om 5 uur geopend wor den. Een Tram-ongeluk. Vanmorgen half acht is de tram der H. IJ. S. M. komende van Noord wijk aan Zee, bij de nieuwe Roomsch- Katholieke school uit de rails geloo pen. Zandopstuiving moet de oorzaak van dit ongeval zijn. Alleen de twee achterste wagens bleven in de rails, docb het overige deel van den trein liep eruit en de machine drong het huis van A. Slats binnen. Men kan zich den he'vigen schrik voorstellen, die dit ongeval zoowel bij dezen ingezetene die zulk vreemd bezoek kreeg, als in geheel het dorp, verwekte! Persoonlijke ongelukken zijn, geluk kig, niet voorgekomen. R. K. Kiesvereeniging. Alhier vergaderde de R. K. Kiesvereeniging „K. I. K." in Café „Het Fortuin." De voorzitter, Dr. A. Kervel, herinnerde aan het verlrek van Burgemeester, E. L. Baron van Hardenbroek Spr. hoopte dat de nieuwe functionaris moge treden in de voetstappen van zijn voorganger. De rekening van den pen- pingmeester, aanwijzend een saldo van f49,69, werd accoord bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren C. G. J. Alkemade, A. v. d. Berg en C. v. Reijsen, werden met groote meerderheid herkozen. Een voorloopige kennisgeving was ontvangen van de Alg Verg. van den Provincialen Bond van R. K. Kies- - ereenigingen in Zuid-Holland, welke Alg. Verg. zal gehouden worden op Zondag 10 Mei te 's-Gravenhage. Drie bestuursleden van den Bond moeten aftreden, waarvan de heeren Moerel, van Oudewater, en Van Spendel, van Leiden terstond herkiesbaar zijn. Tot candidaten werden benoemdde af tredende leden en Dr. A. Kervel. Nog was ingekomen een vragenlijst vanwege het Hoofdbestuur van de R. K. Centrale Kiesvereeniging Kat wijkLeiderdorp. Deze vragen stelden het kiesrechtvraagstuk aan de orde, een en ander naar aanleiding van het bekende kiesrechtrapport. De voorzitter lichtte de vragen toe. Er werd zwaar gedebatteerd. 't Voorstel van een der leden, om met het oog op het reeds vergevor derde uur het debat maar te sluiten, vond algemeenen bijval. Over deze kwestie wordt men het toch niet ge makkelijk eens; bedenke men maar eens, dat in het rapport der 5 katho lieken van naam óók nog 3 meenin- gen worden verkondigd en toegelicht. Tot afgevaardigden werden benoemd voor de Alg. Verg. te 's-Gravenhage, de heerenDr. A. Kervel, C. G. J. Alkemade en J. H. J. Osterman. Naar de Alg. Verg. der „Centrale," die 11 April te Leiden wordt gehouden, zul len als afgevaardigden gaan, de hee ren: Dr. A. Kervel, Chr. van der Meer en J. de Groot Lz. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. HOOFDDORP. *Een brutale rijwieldief. De vorige week kwam bij den rij wielhandelaar Kaslander aan den Kruisweg zekere E. P., om een rij wiel te huren. K. gaf hem er een. doch P. kwam niet meer terug. Vrijdagavond vervoegde zich bo vengenoemde P. zich hij den rijwiel handelaar v. Dalfsen, wonende al hier. die van bovengenoemde oplich terij nog niets afwist, om een nieuw rijwiel op zicht voor den machine smid S. wonende aan de Hoofdvaari nabij de Bennebroekerweg. v. D. die P. wel kende, vermoedde niets kwaads, en gaf hem een splinter nieuw rijwiel van ƒ90 mede. Toen v. D. Zaterdagmorgen geen ant woord ontving van S. informeerde v. D. bij S. naar het geval, doch laatstgenoemde wist, van de zaak niets af. Zondagnacht werd daarna inge broken bij den vrachtrijder •lansen alhier. Er werd vermist een nieuw rijwiel, dat bestemd was voor den rijwiel handelaar J. K. aan den IJweg. De dief had de windsels er in de schuur afgedaan en een handdoek uit het achtereind gehaald, om het hier en daar nog eens op te wrijven, zoodat hij terstond aan het rijden kon. Jan sen en ook de politie kregen dadelijk vermoeden op den oplichter van de twee bovengenoemde gevallen. Ter stond werd de politie van den om trek met het geval in kennis gesteld. Nader meldt men ons: Gisterenmiddag is P. te Lisse aan gehouden en in verzekerde bewaring gebracht. BLOEMENDAAL. Agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdag 9 April a. s. des na middags ten twee ure. 1. Ingekomen stukken. 2. Adres betreffende eenheid van tijd. 3. Aan koop van terrein voor een politiepost. 4. Aankoop van beambtewoningen, Benoeming van drie stembureaux. 6. Voorstel van den heer A. F. Bijvoet tot aanhouding enz. der punten nos. 12 en 13 der vorige agenda. Burg. Stand. Bevallen: L. Ho!- ,-tede de Gioot Schmidt, z., te Am sterdam. Overleden: G. F. G. Houtgraaf, 74 j. Personalia. Het zilveren jubileum van den heer H. v. d. Roest is Zaterdag nog eens gevierd, n.l. door de Jubileum ver eeniging van Openbare Werken. De jubilaris en zijn familie werden per rijtuig afgehaald en in de feestzaal der Kleine Vereeniging binnen geleid, waar hem huldeliederen werden toe- gezongen. De voorzitter, H. Bijlsma, bood den j jubilaris een wandelstok met zilveren knop aan. Tal van bloemstukken werden aangeboden. Tijdens dit feestje werd een col- lecte voor 't Lighalfonds gehouden, die f8.49 opbracht. De Roomsch Katholieke scholen in het Schoterkwartier. In ons hoofdartikel spreken we heden over het Openbaar Onderwijs in het Schoterkwartier. Natuurlijk niet, omdat we daar zooveel voor ge- voelen, of omdat we zoo vurig zouden wenschen, dat de kinderen uit het Schoterkwartier ter openbare school gaande verstandige lezer begrijpt dat vanzelf. Wat we in dat artikel behandelden, is een algemeen belang, een stedelijke kwestie. Maar nu we tóch over het onder wijs in het Schoterkwartier spreken, lijkt ons de gelegenheid gunstig om de aandacht eens te vestigen op de Roomsch-Katholieke scholen, die daar met zooveel piëteit, opoffering en zorg, maar dan ook zoo flink, royaal en geheel voor het doel geschikt zijn tot i stand gekomen I Die Roomsche scholen mogen er zijnIs het bij ons Bijzonder On- derwijs op andere plaatsen en ook hier ter stede hier en daar nog „be- i helpen", de scholen in de Kloos- terstraatPretoriaplein enz., zijn bui- - tengewoon modern ingericht, prachtig gemeubeld en hoogst practisch ge- bouwd. De eischen van hygiëne en 1 paedagogiek zijn tot het uiterste toe nagekomen. Een staaltje b.w: voor de kinderen is er behalve een ruime speelplaats, nog een reusachtige over dekte waranda en ten slotteook de oude hulpkerk, die bij minder goed weer als speelplaats dient! Waarlijk een zeldzame gelegenheid. Wij stellen ons voor, binnenkort over die scholen een en ander uit voerig in ons blad te vertellen: hier zij nu volstaan met de mededeeling, dat het schoolgeld binnen ieders be reik is, dat leermiddelen kosteloos worden verstrekt (zeker een groot voordeel), dat de naaischool, waarover we al eens méér schreven, de meest- - uitstekende resultaten geeft, en dat de opofferingen en moeiten derEerw. Zusters boven onzen lof zijn! Komt er ooit gebrek aan openbaar (neutraal) onderwijs in het Schoter kwartier, ons, Katholieken, deert dat nietvoor onze Katholieken is er niet alleen géén gebrek, maar integen deel een buitengewoon-goede gelegen heid, die ook aan de geloofsgenooten in „de stad" gerust mag worden aan bevolen De Hugenholfz-express. De literatuur over den Parijschen trein van 5 uur spoortijd hier, waar over we gisteren een en ander schreven, blijkt nog niet uit te zijn. De „Tel" schrijft nu weer: Het blijkt ten slotte, dat de H. IJ. S. M. toch heeft moeten zwichten voor den eisch der regeering, om den bekenden Hugenholtz-trein te Haarlem j te doen stoppen. Zoo men weet, had de H. IJ. S. M. in het ontwerp-dienstregeling voorge- steld, dezen trein te laten doorgaan, en dat de regeering eerst op het allerlaatste de wijziging heeft doen aanbrengen, blijkt wei uit het feit, dat in het Vrijdag verschenen 2e ontwerp der wijzigingen rekening is gehouden, nog voorkomt, dat de trein zal door rijden. Wie volgt er nu, om te vertellen dat de trein toch weer niet stoppen zal De Landweer. De kennisgevingen om den kolonel districts-commandant alhier te ver zoeken het middagmaal thuis te mogen gebruiken en aldaar ook te overnach ten tijdens de oefening van de land- weerinfanterie van dit district, heeft tot gevolg gehad, dat 4; 160 aanvragen NOORD WIJK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2