BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. één groot aantal aanvullende voor stellen, in het bijzonder met be trekking tot de middelen om de noodige fondsen te verkrijgen voor de voorgestelde hervorming. Te dien einde stelt Grey voor dat de inspecteur-generaal en de linancieele commissie gemachtigd zullen worden om te beschikken over een evenredig gedeelte van de Macedonische inkomsten noodig voor de burgerlijke behoeften cd de Porte alleen het saldo voor mi litaire doeleinden af te dragen. APE I KA. Een zeeramp. Onlangs is zeer kort mededeeling gedaan van een zeeramp, die het schip „Saint Joseph" heeft getroffen en waarbij ook een Bisschop het leven verloor. Nadere berichten be vestigen de tijdiDg van deze ramp, en het blijkt dat de Bisschop een Missionaris-bisschop was, op reis naar zijn Missie. Deze behoort tot de „Congregatie van den H. Geest en van het H. Hart van Maria", waarvan een Mis siehuis bestaat te Weert en welks Moederhuis te Parijs is gevestigd. De ramp heeft getroffen Mgr. Kuneman, omstreeks den 20n Maart. Mgr. Kuneman was titulair-bisschop van Pella (Palestina) en vicaris- apostolicus van Senagambië, waar de paters van den H. Geest talrijke missie-staties hebben, waarvan de eerste gesticht is in 1847. Mgr. Frans Nicolaas Alfons Kuneman was on geveer 52 jaar oud. Hij werd geboren te Sweighausen (diocees Straatsburg), priester gewijd op 22 Mei 1880 en tot bovengenoemde waardigheden benoemd op den 27n Febr. 1901. Nieuwtjes in drie regels. De Zwitsersche Nat. Raad heeft een algeheel verbod tot fabriceeren en verkoopen van absynth uitgevaardigd. Men meldt, dat op von Bülow's be zoek aan Z. H. den Paus de stichting eener Nunciatuur te Berlijn zal volgen. De mehalla van Moelai Hafid heeft alweerSettat bezet.Franschen enMarok- kanen trekken daar beurtelings in. De Czaar schijnt maar naar Italië te willen. Prins Nicolaas van Monte negro bereidt de reis voor, zegt men. In Servië is weer crisis. De Skoeptsjina zal worden ontbonden, heet het, maar de koning is er tegen. Het aantal aangehoudenen in Lis sabon (zie Buitenland) bedraagt al meer dan 1000. Precies als onder Franco! Het Koainklijk bezoek aan de Hoofdstad. Zooals gewoonlijk, zal H. M. de Koningin tijdens Haar aanstaand verblijf in de hoofdstad, weer eenige bezoeken afleggen. Het programma is nog niet in alle onderdeelen vastgesteld, toch zullen door het Koninklijk Echtpaar de volgende instellingen met een bezoek worden vereerd De Luthersche Diaconessen In richting aan den Koninginneweg bij het Vondelpark, De Amsterdamsche Lettergieterij, voorheen J. Tetterode Nzn., Bilderdijkstraat 163165, de Maatschappij „Arti et Amicitiae", Rokin, het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magis tra". De data voor deze bezoeken zijn nog niet definitief vastgesteld. Alleen die voor het „Artis"-bezoek, dat op Zondag 26 April, des middags zal plaat3 vinden, nadat des morgens door het Koninklijk Echtpaar de godsdien toefening in de Nieuwe Kerk is bijgewoond. Dinsdag 28 April, des v.m. te 10 uur vertrekt H. M. de Koningin per salonboot van de De Ruyterkade tot het brenge* van het voorge nomen bezoek aan Zaandam. De godsdienstoefening in de Nieu we Kerk op 26 dezer zal worden geleid door ds. J. J van Noort. Uit de St. Ct. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 20 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Ermelo, C. W. F. baron Mackay, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Buren. Bij Kon. is, met ingang 20 dezer, benoemd tot burgemeester der ge meente Vianen, jhr. J. C. F. Hoeufft, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Dreischor. Bij Kon. Besl. is aan Chr. W. Ver- meya, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zierikzee. 'a Staaltje van liberale verdraag zaamheid. De „Standaard" svnaleert het vol gende staaltje van schrijversmanier, door een liberaal verslaggever van het „Soerab-Handelsblad" in den Haag er op na gehouden. Deze heer schreef uit den Haag aan zijn Courant: „De heer De Savomin Lohman strijdt tegenwoordig openlijk tegen de perfidie en de heerschzucht van Kuyper. Die is de voerman op den bok, die alle teugels der paarden in handen heeft en met een ruk of trek den weg aangeeft door dik en dun, laat ver treden en vernietigen wat is opge bouwd even te voren. O, w a t zou het een rust geweest zijn als de felle zon in het Oosten eens kwaad had ge daan aan een ijzeren ge steld, en gewijde aarde van Palestinaden grootenman gedekt had, die een onmiskenbaar talent bezit, een organisator bij uit nemendheid blijkt, maar die het land zal schaden zoolang als de God van Abraham en Isaac hem het leven laat." Is het niet ergerlijk, om geen sterker woord te gebruiken Gemengde Berichten. Eea merkwaardigheid van den Briel verdwenen.Een merk waardigheid van Den Briel was tot op den dag van heden een reusachtige klimop-plant, die zich aan de hooge Sint-Catharinekerk vast klemde en aan dat eeuwenoude ge bouw iets innigs en vertrouwelijks gaf. Aan den oostkant der kerk op gewassen, ving zij altijd de eerste zonnestralen op, en dat kon zoo too- verachtig mooi zijn op een helderen winterdag als er pas sneeuw gevallen was, of in het vroege voorjaar, gelijk nu, als er honderden vogeltjes in nes telden. Die plant scheen de heugenis te hebben van vele eeuwen. Toch was zij betrekkelijk niet oud, en, zeer eigenaardig, een aanplanting van wij len J. L. Beijers, den bekenden direc teur van het Nieuws van den Dag. Als kindje van een jaar of zes had hij met zijn vader het stekje in den grond gestoken, en niet lang voor zijn dood schreef hij er nog over„Als er nooit iets slechtere van mij verteld wordt dan dat ik dien klimop heb geplant dan mag ik tevreden zijn. Ik heb in mijn leven heel wat din gen gedaan, die minder succes hebben gehad." Helaas, al dat mooi van de histo risch zoo bekende hoofdkerk van Den Briel, is in enkele oogenblikken er afgescheurd. Gelukkig niet door men- schenhanden: het ware dan een ont wijding geweest. Maar door den Oos- terstorm, die nu sedert eenige dagen rond dat gebouw raast. Eerst raakten eenige stukken los, toen, alsof er een mollig kleed van de steenen werd afgerold, zakte de kolossale plant in elkaar, en in angstgeschrei steeg een wolk vogeltjes rond de plaats omhoog, die voor hen vele geslachten achter elkaar een toevluchtsoord was geweest. De diefstalbijFreuleBod- daert. Reeds hebben twee Amster damsche rechercheurs gisteren in Den Haag de hand gelegd op de vrouw, die Zaterdag bij freule Boddaert te Amsterdam den diefstal vanjuweelen en kleedingstukken heeft gepleegd. Zij was nog in het bezit vad het ge- stolene. Het geld had zij echter op f40 na reeds uitgegeven. In Amster dam had zij eenige rijtoertjes gemaakt, zich allerlei weelde- en toiletartikelen aangeschaft, terwijl zij in Schevenin- gen als dame uit de groote wereld haar intrek had genomen in een der meest bekende hotels. Freule Boddaert verwachtte gisteren uit Den Haag een koffer vol meer of minder kostbare voorwerpen, die het meisje een vriendin van een harer vorige dienstboden, en blijkbaar uit stekend met de plaatselijke toestan den op de hoogte ontvreemd heeft. De meeste voorwerpen van edel metaal zijn ongeschonden teruggevonden. Slechts enkele zijn reeds versmolten om verkocht te worden. De dievegge werd gisteren door den commissaris van politie op 't Leid- scheplein in verhoor genomen. Zij blijkt, op zoo jeugdigen leeftijd, (19 jaar) reeds een zeer gevaarlijk perso nage te zijn. Eerst kort geleden uit de gevangenis ontslagen, heeft zij in de afzondering van den kerker tot in de kleinste bijzonderheden het plan voor dezen nieuwen diefstal beraamd. Wel toonde zij heden eenig berouw, in hoofdzaak echter om het feit, dat zij reeds zoo spoedig ontdekt is. Haar bedoeling was, naar zij verklaarde, uitsluitend haar leven wat te veraan genamen. Van haar vrijheid heeft zij op deze wijze al heel weinig kunnen genieten. Een misdadig opzet! Uit Soest meldt men. De vrouw van den bakker v. Br., in de Kerkebuurt, werd gisternacht wakker tengevolge van een zware brandlucht. Zij stond op om de oorzaak ervan op te sporen, toen zij bemerkte dat hare woning voor en achter in brand stond. On middellijk wekte zij de huisgenooten, die zich slechts met moeite door de vensters heen konden redden en met behulp van buren kon men den brand, die reeds een uabijstaande schuur had aangetast, met twee stralen op de waterleiding blusschen. Voor en achter de woning werden vóór de deuren half verbrande en met petroleum gedrenkte bossen stroo gevonden. Ware de vrouw niet bij tijds wakker geworden, dan zou het gezin waars, h jnlijk zijn omgekomen, v. Br. was slechts laag tegen brand schade verzekerd. Te toestand te Krommenie. Terwijl gisteren enkele bladen het be richt hadden, dat men te Krommenie tot een vergelijk was gekomen, ver nemen wij nu, dat in een gisteren avond gehouden vergadering van de hoofdbesturen van den Ned. Lito- fotografischen Bond, den Alg. Ned. Metaalbew. Bond, de Plaatselijke Ver. van Metaalbewerkers en het R. K. Secr. van Metaalbewerkers en de sta- kenden en uitgeslotenen van de venn. „Verwer" een motie is aangenomen, waarin o. m. het besluit wordt uit gesproken „den strijd tegen de direc tie onverzwakt voort te zetten." Een veiligheidsmaatregel in de kerken te Amsterdam. Naar men aan de Maasbode meldt, heeft de ZeerEerw. heer van Zanten, pas toor der St. Willebrordus-kerk aan den Amsteldijk, wegens de in die kerk plaats gehad hebbende insluiping, be sloten, alle biechtstoelen in die kerk van sloten te doen voorzien. Boven dien is het personeel aangezegd, voor het sluiten de kerk steeds nauwkeurig te onderzoeken. Het voornemen bestaat dezen maat regel in alle kerken van het dekenaat toe te passen. Een oplichter in folio! Te Arnhem is aangehouden zekere B. v. d.B., afkomstig uit Leeuwarden, wiens aanhouding verzocht was door de Belgische regeering en die ook in ons land te Amsterdam en te Arnhem waarschijnlijk vervolgd zal worden. De man schijnt van oplichterijen te leven, waarvoor hij reeds 7 jaren gezeten heeft. In Brussel had bij een hotel gezocht zonder een cent te be zitten en verder f2500 weten los te krijgen. Te Arnhem heeft hij op de Steenstraat een huis voor f20,000 ge kocht en aan een aannemer opgedra gen dat te amoveeren. De afbraak zou die aannemer tegen contante be taling van f 165 mogen behouden. De man ging daarop gelukkig niet in. Hij werd gearresteerd toen hij uit een 2e klasse coupé stapte. Zijn bezit aan baar geld bedroeg toen.... nihil. Bestolen. Een Amsterdammer is dezer dagen op reis van Amster dam naar Keulen, waarschijnlijk aan het station te Emmerik, toen de trein daar even stilhield, in aanraking ge komen met zakkenrollers, die hem zijn portefeuille waarin onder meer f 295 aan Hollandsch, 20 mark aan Duitsch en 100 francs aan Zwitsersch bank papier geborgen waren, afhandig maakten. Wenschen van politie-mannen. Het hoofdbestuur van de Alge meene Nederlandsche Politiebond maakt, openbaar een rapport, uitge bracht door een door die vereeniging ingestelde commissie van onderzoek „naar de billijke wenschen van de politie in Nederland ten opzichte van bezoldiging, pensioenregeling en alles wat daarmede verband houdt. Deze commissie betrok in haar on derzoek het wapen der Koninklijke Maréchaussée, Rijksveldwachters, gemeente-veldwachters, agenten van politie, commissarissen van politie schrijvers bij de politie en onbezol digde rijksveldwachters. Van al deze categorieën wordt de positie uiteengezet. De slotsom is steeds: verbetering in verschil lenden vorm is wenschelijk, zoowel ten opzichte van salarissen als pen sioen. Verder worden voor ver schillende categorieën bijzondere wenschen xritgesproken, zoo o.a. Burgerkleeding moet den rijksveld wachter- en jachtopziener worden verstrekt. Het is onontbeerlijk dat de regee ring of de gemeente zorg draagt dat woningen voor den politie-amb- tenaar aanwezig zijn of indien dit niet doenlijk is woningen be schikbaar stelt tegen billijken hum- prijs of vergoeding voor huishuur geeft. Art. 136 der Gemeentewet moet gewijzigd en aangevuld worden in dier voege, dat de rijksregeering het tractement van den gemeente-veld wachter en agent van politie be paalt, zooals het door de gemeente moet worden betaald. Het is noodig dat het rijk de gemeenten in de kosten van politie financieel steunt. Opname van de politieambtenaren in het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren is urgent. Het verdient aanbeveling een ge lijke uniform voor de agenten van politie vast te stellen. Het is noodig dat de positie, die ds inspecteur van politie thans in neemt, zoo spoedig mogelijk wordt veranderd en geregeld. Het aantal commissarissen van po litie dient te worden uitgebreid. Het maken van een regeling voor de be noeming tot commissaris van politie is urgent. Het is beslist noodig dat de com missaris van politie rijksambtenaar en diens bezoldiging op de rijksbe- grooting geplaatst wordt. Naar het aantal inwoners dat eene gemeente telt. moeten de commis sarissen van politie in klassen ver deeld worden. Onder de voorwaarden tot uitrei king van eene commissie van onbe zoldigd rijksveldwachter aan perso nen in dienst van een particulier, dient de bepaling te worden opge nomen, dat het weekloon niet min der dan b.v. elf gulden mag be dragen. Het is noodig dat vergoeding wordt gegeven ingeval de onbezol digde rijksveldwachter in dienst van een particulier, gerequireerd wordt om tijdelijk bijstand en bepaalde po litiediensten te verleenen. Den particulier dient de verplich ting te worden opgelegd den in zij nen dienst zijnden onbezoldigden rijksveldwachter tegen ongelukken te verzekeren. Broederschap v. candidaat-notarissen. De Broederschap van candidaat- notarissen sprak in hare jongste alge- meene vergadering op voorstel van de afdeeling Noord-Holland, de wensche- lijkheid uit, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar den omvang der zaakwaarnemerij en dat, naar aanleiding van het resultaat daarvan, maatregelen zouden genomen worden. Daarop richtte het hoofdbestuur tot de afdeelingen 't verzoek, een grondig onderzoek in te stellen en in het des betreffend rapport te vermelden: le. wat naar de meening der afdee ling onder zaakwaarnemerij is te ver staan; 2e. of zich in het reassert, der afdeeling met zaakwaarnemerij bezig houden: a. candidaat-notarissen en, zoo ja, wie, en b. welke andere per sonen. De afdeeling Noord-Holland heeft zich nu in hare jongste vergadering vereenigd met het door eene commis sie uit haar midden uitgebracht rap port, dat strekt, om aan het hoofdbe stuur antwoord te geven op vraag 1 en mede te deelen, dat op vraag 2 a en b eerst kan worden geantwoord, als vaststaat, wat de Broederschap onder zaakwaarnemerij verstaat. In het afdeelingsrapport wordt nog te kennen gegeven, dat wenschelijk zal zijn een bijeenkomst van gedelegeerden van alle afdeelingen, voor het samen stellen van een algemeen geldenden leiddraad voor de beantwoording der vraag: wat is zaak rvaarnemerij De afdeeling Noord-Holland der Broederschap heeft besloten, den ring Amsterdam der Broederschap van no tarissen uit te noodigtn een commis sie te benoemen, om met een door hef bestuur der afdeeling te benoemen commissie maatregelen te beramen tot het verkrijgen van een tarief van vergoeding voor verlofwaarnemingen en van eene algemeene sluiting van notariskantoren op bijzondere dagen en uren. BLOEMEND AAL. Spoorweg reglement over treding. J. Walter alhier, die zich niet stoort aan de bij de o verwegen van den spoorweg geplaatste borden, waarop bekend gemaakt wordt, dat de toegang tot den spoorweg verboden is, doch telkens om zijn weg te be korten, gebruik maakte van het loo- pen over den spoorweg is deswege bekeurd geworden; misschien dat dit helpt. Burg. Stand. Bevallen: C.Vo gel-van Opzeeland, d. FANTPOCRT. Een eerste succes. Maandag 6 dezer hield de jong opgericht tuin- bouwvereeniging „Ons belang" geves tigd te Santpoort een vergadering, ten doel hebbende het contrakteeren van 80 a 100,000 K.G. aardbeien tegen den hoogen prijs van 15 en 17 cent per K.G. Nog nooit is deze hooge prijs door een of andere firma bij voorkoop gegeven. Voorzeker voor deze jonge Vereeni ging een mooi vooruitzicht. De aardbeien worden te Velsen ge laden. Ondersteuningsfonds „St. J o z e fGisterenavond hield het ondersteuningsfonds „St. Jozef" (Sant poort-Driehuis) in het café van den heer Beentjes alhier een vergadering. De Voorzitter, de heer Th. Dam wijdde een woord van weemoedige nulde aan den overleden penning meester, den heer Th. Wijngaarde, die dezer dagen overleden is. Het ver slag, uitgebracht door den 2e pen ningmeester, werd in orde bevonden. Hierna ging men over tot het ver kiezen van een len penningmeester. De heer Jos van Wijngaarden was tot candidaat gesteld, die dan ook met algemeene stemmen gekozen is. Het ledental is sinds de laatste jaar vergadering, die in Januari van dit jaar gehouden is, met een 40 tal vooruit gegaan,- zoodat het thans 205 bedraagt. Op deze vergadering gaven zich nog 4 leden op voor de Barbara-vereent ging- VELSEN. Animo genoeg. Het aantal sol licitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school let ter E alhier bedraagt 30. De Chr. Normaallessen zijn Maandagavond aangevangen in de Chr. School te Velseroord met aan vankelijk 16 leerlingen. IJMUIDEN. Vischaanvoer. Gisteren zijn aan gevoerd aan den Rijksvisch-afslag alhier de vangsten van 16 stoomtraw lers, 0 stoombeugers, 0 kotters, 2 sloepen kustvisschers, 1 logger en 13 bommen. Incourante fondsen. In de vorige week zijn door Broekman's effectenkantoor verhandeld. Restant- bewijzen der Stoom bootreederij v/h slepen v. Schepen a/h Nieuwediep en te IJmuiden voor f80. HEEMSTEDE. Gemeenteraadsvergadering- De Raad dezer gemeente zal verga deren Dinsdag, den 14 April 1908 des n.m. om half acht uur. Te behandelen onderwerpen zijn: 1. Vergoeding van L. A. Vosse wegens vernieling van glasruiten door neer vallende tak. 2. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting van grasgewas. 3. Adres van de Mij. „Bosch en Vaart" om aanleg van een straat aan het Oranjeplein met voorstel van B. en W. 4. Adres van de Vereeni- g' ng tot verf aaiing van Heemstede en Bennebroek enz. tot verdere bestra ting van den Voorweg. 6. Vaststelling van eene lijst van benoembaren tot lid en plaatsvervangend lid van het stembureau in het tweede stemdistrict. 6. Voorstel van B. en W. tot intrek king van het verzoek van 10 Juni 1905 om gasbuizen te mogen leggen in aan Haarlem toebehoorende wegen onder Heemstede. 7. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 8. Zitting met gesloten deuren. BENNEBROEK. R. K. Volksbond. Onze R. K. Volksbond hield een gewone vergade ring. Bij afwezigheid van de meeste bestuursleden werd op verzoek der overigen het voorzitterschap opgedra gen aan den Z.Eerw. adviseur G. J. M. Kabel. Bekend werden gemaakt de Statuten voor „Hulp in Nood". Er werd een |lid gekozen als afgevaardigde voor den Cent ra len Raad. Voorgelezen werd het ontwerp der Statutenwijziging van den Centraien Raad. Niemand had eenige aan- of op merking. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer J. de Goede van Beunebroek. Met een gebed sloot de Z.Eerw. ad viseur deze vergadering om daarna de vergadering voor het W.-O.-U.-fonds te openen. De Statuten werden bekend gemaakt en zonder aanmerking aangenomen. De functiën zijn aldus verdeeld: President de heer L. Kokkelkoren, secretaris de heer Meijer, penning meester de heer Sasse. Het aantal leden steeg reeds tot 72. Dit mag men zeker een groot succes noemen. Er is geen twijfel of de overige bondsleden zullen ook tot deze nuttige vereeniging toetreden. Het bewijs van lidmaatschap werd den leden overhandigd. Ook deze vergadering sloot de Z.Eerw. adviseur met het gebruikelijk gebed. HILLEGOM. Hanze opgericht. Onder leiding van het PI. Comité der K. S. A. Plillegom e. o., werd Maan dagavond een vergadering tot stich ting eener R. K. Middenstandsver- eeniging gehouden. De voorzitter, de heer Sluis, leidde met een pak kend woord den heer J. A. A. Ver beek, voorzitlter van de Diocesane Kathol. Middenstandsver. „De Han ze" uit Rotterdam, bij de vrij goed bezette vergadering in. Al spoedig stelde spr. de aanwezigen voor de vraag: [Wie behooren tot den Mid denstand En zijn antwoord luid de deze 4 categorieënwinkeliers, ambachtsbazen, klein-industrieelen en patroons. Spr. deed de noodzake lijkheid van aansluiting onder de middenstanders sters uitkomen. B.v. de M. S. kan coöpe- reeren. Een bewijs van de mogelijk heid gaf spr. in de schitterende uit komst van de Algemeene Diocesane Inkoopsvereeniging te Tilburg. En wat kan men dan bereiken in De Hanze? De zedelijke en stoffe lijke belangen zullen worden behar tigd. Men zal steunen elke R. K. sociale actie, bevorderen een goed credietwezen, oprichten van handels banken, spaar- en voorschotkassen, informatie- en incasso-bureaux, enz. Ten slotte behandelde spr. nog de vraag, waarom de organisatie con fessioneel behoorde te geschieden. Met twee voorbeeldenZondagsrust en oneerlijke concurrentie, bewees spr. dat. Spr. toonde duidelijk aan, dat Katholieken in de neutraliteit een groot gevaar zullen vinden voor hun overtuiging. Bovendien is het ook de wensch van ons Doorluch tig Episcopaat dat de middenstand zich Katholiek organiseere. Na de lezing volgde een zeer uit voerige gedachtenwisseliiig, waar aan velen deelnamen. Da spr. beant woordde de verschillende vragen en opmerkingen zeer ten genoege der vergadering. Be hoofdpunten waarover liet de bat liep waren vooral de vraag of kweekers ook in den Katholieken Middenstand thuis hoorden, terwijl er 2 neutrale technische vereenigin- gen bestaan. Spr. wees er op dat de kweekerspatroons zeker plaats moes ten nemen in de R. K. vereeniging. Een ander punt was de coöperatie, die door eenigen der aanwezigen be streden werd als niet practisch uit voerbaar. Met feiten uit de practyk bewees spr. het tegenovergestelde. Het resultaat van den avond was. dat er een afdeeling van De Hanze gesticht werd met aanvankelijk 19 leden, die zich denzelfden avond nog een voorloopig bestuur koos. Ons Kruis verbond. Donderdag, 9 dezer vergadert ons Kruisverbond des n.m. 8 uur in de zaal van den R. K. Volksbond. De agenda bevat de volgende punten: 1. Opening en notulen. 2.1nstallatie van nieuwe leden. 3 Lezing door den Geestelijken Advi seur. 4. Rondvraag en sluiting. Ons b ij zonder onderwijs. Thans is men bezig de Zusterschool te vergrooten, door het bijbouwen van een lokaal. R. K.Kiesvereeniging. Op de eer gisteravond gehouden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging alhier, werd een vijftiental vragen beautwoord, die door de Centrale R.-K. Kiesvereeni ging Katwijk-Leiderdorp ter beant woording waren ingezonden en zulks naar aanleiding van het uitgebrachte rapport over het kiesrechtvraagstuk. Bovendien werden gekozen tot afge vaardigden voor de Algemeene Ver gadering van den Provincialen Bond van R..K, Kiesvereenigingen, die op 10 Mei a. s. te 's-Gravenhage zal wor den gehouden, de heeren C. C. Schraag en J. Barnhoorn. Tevens werd in de vacature-Hellebrekers in het bestuur van dien Bond als can didaat gesteld: dr. Kervel te Noord- wijk. Burg. Stand. Geboren: A.M., d. v. A. Turnhout en M. van Reste ren. A. G., z. v. J. B. van Zeist en C. H. Vernou. G. M„ d. v. Th. van Veen en van M. Th. Meijer. Overleden: J. A. E. Maat, 41 j%m. 's Lands Weerbaarheid. Woensdag 15 April a.s. 's avonds 8 uur, zal er in „Concordia" eene voor dracht gehouden worden met betrek king tot schietoefeningen tot verhoo ging van 's lands, weerbaarheid. Bij deze lezing mogen alle mannelijke ingezeten van 16 tot 35 jarigen leef tijd tegenwoordig zijn. Ons poetkantoor. Het post en telegraafkantoor, alhier, is weder ook des avonds van 7,208,20 (stads- tijd) voor het publiek geopend. NOORD WIJK. Het Tram-ongeluk. Onze cor respondent meldt ons nader Ik seinde u reeds, dat gisteren* morgen de tram derailleerde, welke ten 7.03 van Noordwijk aan Zee ver trekt, ter hoogte van de nieuwe R. C. Jongensschool, ten gevolge van eene, door opstuiving veroorzaakten hoop zand, liggende op de ïails. Zooals uit de achtergelaten spore» bleek, was de locomotief het eerst uit de rails gesprongen terwijl door de» drang der volgende 3 rijtuigen de machine werd opzijde gedrukt en i» recht-zijwaartsche richting, de woning van den heer A. Slats binnendrong- Spoedig was veel publiek ter plaatse en bleek, dat gelukkig geen persoon lijke ongelukken vielen te constatcereu- Politie en autoriteiten verschene» spoedig en een grondig onderzoek werd ingesteld. Te ongeveer 11 uur bad men het personenrijtuig in de rails hetgeen weer naar Noordwijk aan Zee werd vervoerd. Toen men begon met de naarbinne» hangende stukken muur weg te breke» bleek alras dat de geheele voorgeve! als stukken aan elkaar hing zoodfd deze er eerst geheel moest worde» uitgebroken alvorens men met het terugzetten der machine een aanvang kon nemen. Deze was echter ongeveer 3 uur weer op de rails en werd ook huiswaarts vervoerd. Het personenvervoer ondervond gee» vertraging daar assistentie werd ver leend door Katwijk en de eerste reizigers alreeds iret den tram va» 10 uur naar Leiden werden vervoerd' Een der dochters van den heer Slab kwam er boven wonder goed af, daar zij noch geen 5 seconden te vore» zich verwijderd had uit de kamer waa' de machine binnen kwam. In een aan-een-gebouwd huis lag' op ongeveer 1 meter afstand, van rP doorbraak een 90-j arige vrouw te bed Ook de machinist was ongedeerd' alleen hevig verschrokken. Door de hevige schok zijn beid« h uizen op meerdere plaatsen gescheurd- HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Bevallen: C. Ro»' bos Dekker, d. G. Stieva-Schop d. J. N. Verhaar Bekkers, z. Overleden: M. P. Botbijl, 5 j. BEVERWIJK. Gemeenteraad. In de gistere» gehouden zitting van den Gemeente raad werd benoemd tot onderwijl aan de o. 1. s. de heer K. Jansen tot onderwijzeres aan diezelfde inricr" ting mei. E. Smit, beiden hier woon achtig. De geloofsbrieven van het nieutf gekozen lid, den heer Eyking, werd"» goedgekeurd. Nadat voor de lantaarnopsteker^ eene instructie was vastgesteld en a»» de gemeentewerklieden eene billijk0 vergoeding voor overwerk was gega randeerd, kwam in behandeling bU voorstel tot verbetering van de haver» B. en. W. willen die op 2J/2 M. b"' neden A. P. uitdiepen en dan vóór de bestaande eene nieuwe, goed ga- heide houten schoeiing aanbrenger» welk werk wordt begroot op f 24,90b- De heeren Braun en v. Zanten voele" echter meer voor eene schoeiing va" steen of beton, ook al is die W»1 duurder en vroegen daarom eene be grooting hiervan over te leggen ei» op deze wachtende, het voorstel aa" te houden tot de volgende vergadering- Aldus werd besloten. Ook besloot men voor de rioleering en bestrating van in den laatsten tij1' bebouwde wegen f 9894 beschikba»r te stelien. Eindelijk werd nog eene commisrtP van 3 leden, de heeren Langendijk' Braun en v. Zanten, benoemd om ad vies uit te brengen in zake de over name van de Noorder-Parklaan, Dok ter Schuitstraat, Haren-Carspel- c" Visserstraat. Het St. Elizabeths Gasthuis. Onlangs hebben de geneesheer»11 van liet St. Elizabeths-Gasthuis df vriendelijkheid gehad, een van d0 leden der vereeniging de Haarlem* sclic Pers uit te noodigeu tot e-e» rondgang in het nieuwe gedeelte va» dezjp stichting. .Wat hij daarbij zag geeft hij hi»1" weer. In de eerste plaats een schij» bare kleinigheid, maar die toch voor deze inrichtingen van groote bete" kenis is. Door 't gebruik van p V' r o lin wordt namelijk het opstui ven van stof in zolen en gangen be let. De vettige pyrolin bindt lirdj stof, dat de vegende dienstbode i» een steeds grooter wordende klomp- als een aangroeiende sneeuwbal j voortbezemt. Beneden is de chirurgische af de"' ling. Daar is vlak tegenover d» hoofddeur der oude operatiekamer» die ten opzichte van de ventilati» te wenschen overlaat, maar die ove rigens zeer goed bruikbaar is voor' j z.g. etterige pperaties en voor g"'l vallen, .waarin onmiddellijk gelia»; deld moet worden, bijvoorbeeld bil ongelukken op straat. De nieuwe operatiekamer ligt i» het nieuwe gedeelte. Daar is hcM electriscli licht aangebracht niet op» maar in de muren, de operatietaf"' j is in alle richtingen stelbaar en d» chirurg heeft bovendien een ver plaatsbare standaard met vier elecj trische lampen tot zijn beschikking» waarvan de middelste (een Nernst' lamp) overal kan worden geplaatst- waar ze noodig is. Natuurlijk heef- de kamer ronde hoeken, zoodat z» overal gemakkelijk kan worde» schoongemaakt. Een steriliseerkamer en een ver trek met verbandstoffen grenze» aan deze kamer. Als merkwaardigheid werd o»s een instrument getoond, waarmee «e medicus den patiënt 28 c.M. ver i» L1SSE. S ASSENJEIEIM,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2