Staten-Generaal. Sociale Berichten Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. BINNENLAND. de vereeaigingswet in den vorm zooals deze door de commissie werd gesteld, definitief aangenomen, PARIJS, 8 April. De Senaat heeft met 194 tegen 62 stemmeD de wet op de overdracht der ker kelijke goederen aangenomen. PARIJS, 8 April. Graaf Tornielli, Italiaansche gezant, is zeer ernstig ziek. Het Koninklijk bezoek aan Zaandam. De vereeniging Vreemdelingen verkeer heeft zich genoodzaakt ge zien, tengevolge der bijzondere politie-maatregelen te water op Dins dag 28 April, haar plan tot het houden van een wedstrijd van ver sierde vaartuigen op te geven. Zij heeft daarvoor thans in de plaats gesteld een wedstrijd voor gevel- en tuinversiering langs den weg, dien de Koninklijke stoet zal passeeren. Uitgeloofd zijn prijzen van f 40 en f 20 voor de mooiste en voor de eigenaardigste versiering. Het Koninklijk Eciitpsar op 't Loo. Men meldt uit Apeldoorn: H. M. de Koningin maakte Dins dagmiddag in gezelschap van de hertogin van Mecklenburg een rij toer in phaëton met vier paarden door het buiten park van 't Loo naar de Wiesselsche bosschen en de daarachter 1 ggende uitgestrekte heidevelden,- de rit werd geiuimen tijd af;ebroken door een wandeling in deze door de heldere voorjaars zon beschenen prachtige omgeving. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht Dinsdag in gezelschap van deD opper-houtvester, de werkzaamhe den van den .stoomploeg op de Asseltsche heide. De rit daarheeD werd gemaakt door de Hoog-Soe- rensche bosschen. Oc president der Rekenkamer. De ontslagaanvrage van den pre sident der Rekenkamer, jhr. mr. De Savornin Lohman, is gedaan om met 1 Juli a.s. in te gaan en staat in verband met het voornemen van den titularis om zijn woonplaats buiten Den Haag te vestigen. Departement van Onderwijs. Naar aan „Het Centrum" ter oore kwam, zouden er plannen be staan, om voor de verschillende takken van ouderwijs een afzonder lijk depa'tement te vormen. Er zouden dan tien ministers komen. Rechtspositie der burgerlijke ambtenaren. Men meldt ons: Dat regeling hiervan dringend noo- dig is, bleek wederom. En voor de hoeveelste maall Ditmaal is slacht offer de heer Wijnveldt, sedert 1891 burgemeester en tot voor kort tevens secretaris der gemeente Broek in Wa terland. De heer W. werd in December van het vorig jaar ernstig ongesteld en is nog niet geheel hersteld. Reeds in de eerste dagen van Februari werd daarop mevrouw W. door de beide wethouders schriftelijk uitgenoodigd voor haar ech'genoot ontslag als secre taris aan te vragen. Hieraan werd geen gevolg gegeven: belanghebbende moest natuurlijk zelf hierover oordeelen. Sedert vernam men van de zaak niets, totdat 25 Maart de heer Wijn veldt een koninklijk besluit ontviug, goedkeurende het hem door den ge meenteraad verleend eervol ontslag als secretaris. Van het raadsbesluit tot ontslag of van de redenen die daartoe leidden vernam de familie W. eerder niets: klaarblijkelijk werd het besluit genomen in geheime zit ting, is het wonder, dat de Nederlandsche bond yan gemeente-ambtenaren in zijn proeve tot wijziging van de gemeente wet vraagt den secretaris en andere ambtenaren niet te ontslaan dan na den betrokkene in zijn belang te heb ben gehoord? De Amsterdarasche wetliouderszetel. Naar „De Tel." verneemt, is een bijeenkomst gehouden van kerkelijke raadsleden, ter bespreking van de wet houders benoeming, die in de raads zitting van a.s. Maandag moet plaats vinden ter voorziening in de vacature- Heemskerk. Men nam geen definitief besluit. Wel gold als de algenieene meening, dat men zelf gezien de moeilijkhe den en het weinig beschikbare mate riaal voor deze vacature geen cau- didaat zou stellen, maar evenmin besloot men reeds op een candidaat der vrijzinnige groepen te zullen stemmen. „De Tel." kan verder melden, dat de vergadering van hedenmiddag door den heer K. van Lennep werd ge presideerd, en een algemeen karakter droeg. Er waren, behalve kerkelijke, ook vrijzinnige raadsleden. Aanwezig waren o. m. de heeren Zimmerman, Röell, De Man, Wijnmalen, Schippers, Hen- drix, Schut, Douwes, Posthumus Mej- jes, Ter Haar, Serrurier, Sterck en Ruys. Verschillende candidaturen weiden langdurig besproken, in verband met de te bezetten plaats in het college van 3 en W. Zoowel candidaten uit de rechtsehe als uit de linkeche par tijen passeerden de revue, maar de vergadering kwam er Biet toe, naar wij verkamen, om uit de geschikte j en bereid bevonden raadsleden een j definitieven candidaat voorthol wet houdersschap te stellen. Gemengde Berichten. Min. Talma heeft zijn zinl Gisteren voor 't eerst kregen de leden van de Witte, die daar kwamen eten, geen „potage printanière" en „entre- c&tes", maar konden ze „groectensoep met balletjes gehakt", „tusschen rib", „zeetong", „appelmoes" enz. bekomen. Rotterdamsche inbrekers aan 't werk. Gisterennacht is ingebroken in het bijkantoor der Maatschappij tot detailverkoop van petroleum „de Automaat" aan de Crispijnlaan 139 143 te Rotterdam. De dieven verschaften zich toegang door overklimming aan de achterzijde in de Nadorststraat over een schutting en kwamen door het breken van een ruit in het kantoor. De brandkast werd/naar een binnen plaats gesleept en daar ingerameid. Daarin vonden zij f30 benevens een postspaarbankboekje behoorende aan den depotchef. De dieven hebben langs denzelfden weg het pand weer ver laten. Gisterenmorgen jhalf acht werd de inbraak ontdekt. Een oude buurvrouw had des nachts omstreeks half drie onraad gehoord, doch durfde zich niet vertoonen. Arm ventjel Te Schouwerzijl (Gr.) geraakte het 5-jarig knaapje van den werkman H. spelend in het vaarwater, waaruit het als lijkje werd opgehaald. Kievitseieren. Er worden in Friesland weinig kievitseieren gevon den. Het weer blijft te koud en de hooge waterstand heeft te lang ge duurd, zoodat vele landen nog te drassig zijn. Daarbij komt dat vele eigenaren van landerijen het zoeken van die eieren op hunDe eigendommen verboden hebben en de politie daarop toeziet. De prijs is nogihoog: 20, a 23 ct. per stuk. Een sluwe oplichster. Dezer dagen vervoegde zich bij een banket bakker op de Ceintuurbaan, te Am sterdam een jonge dame, verzocht een 10-tal taartjes en bestelde tevens een taart, te bezorgen bij een familie welke eenige huizen verder woonde. De koekbakker gaf de taartjes zonder betaling mee, maar keek toch even de juffrouw na. Toen hij haar bij het opgegeven adres zag aanschellen, de taartjes afgeven en weer weggaan, achtte hij de zaak echter in orde, en Zondag liet hij de bestelde taart bezorgen. De familie in kwestie wist echter van niets en wat Dleek na ingewonnen informaties De jonge dame met de taartjes had op het aangegeven adres aangescheld en den heer des huizes te spreken gevraagd. Deze wus echter niet thuis, waarop ze verzocht, even het pakje te mogen laten staan, dan zou ze dadelijk komen zeggen, wanneer ze terug zou komen om hem te spreken. Vijf minuten later kwam ze het pakje halen, zeggende, dat ze 's avonds na zessen terug zou komen. Sedert werd echter niets meer van haar vernomen, en thans blijkt de koekbakker voor een 10-tal taartjes door een sluwe oplichtster beetgeno men te zijn. Twee studenten in de kist. Een drietal Utrechtsche heeren kwa men dezer dagen in het hotel Leve- dag te Leiden lunchen en vroegen den eigenaar of ze er den volgenden dag een piano mochten zenden, die als een geschenk werd bedoeld aan de Studentensociëteit Minerva. De hotelhouder had daartegen geen be zwaar en werkelijk kwam des avonds een kist met den trein uit Utrecht aan. Een Leidsch pianohandelaar kreeg opdracht de kist van het station naar Levedag te transporteeren. Twee man nen uit Utrecht kwamen mee en deze stonden er op dat tegen de Leidsche gewoonte de kist naar binnen werd gebracht om daar te worden geopend. De praeses der Studenten sociëteit kwam er ook bij. Maar wie schelst de verbazing van de omstanders, toen, in plaats van een prachtige piano, te voorschijn kwamen twee Utrechtsche studenten met ledeien riemen vastgebonden in de kist, een flacon met echte cognac naast zich en een aantal steenen om het gewicht van de kist' te doen overeenkomen met dat van een piano. Zijn graf in den Rijn. Te Hete- ren is Maandagnacht de ruim 70-jarige arbeider J. v. Gent in ziekelijken toe stand het huis uitgegaan en in den Rijn verdronken. Zijn lijk werd giste ren opgevischt. Branden. Gisteren omstreeks 12 uur is voor het grootste deel afge brand de boerderij van Blom aan de Kleine Drift te Hilversum. Het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Spoorwegongeluk, twee per sonen en oen paard gedood. Gisterenmiddag zijn op een overweg tusschen de stations Breukelen en Har- melen twee personen en een paard door den trein van 11.29 spoortijd uit Amsterdam overreden en gedood. De zooveelste! Gistermiddag i« te Heusden de 16-jarige stoker P. Drunen door te vroeg van de loco motief af te stappen onder de tram geraakt, met het gevolg, dat hij eenige ribben brak. De jongeling verkeert in levensgevaar. Een b rands t ichster gearre steerd. Eenl6-jarig"dienstmeisje van den eigenaar der boerderij te Bergen Ter blij t, welke Zaterdag een prooi der vlammen werd, is gearresteerd, ver dacht van brandstichting. Zij wordt verdacht voor eenige weken een andere boerderij te hebben in brand gestoken. Een ondiepte in de Waal. Te Haaften bij Zalt-Bommel is een on diepte in de Waal ontstaan, waar gis teren twee booten van de reederij Bremen—Londen en een groot ijzer schip vastraakte. Voorloopig is de vaart voor sleepbooten gestremd. De dood komt onverwachts. Een knecht van den bierbrouwer Ti ai mers te Kerkrade geraakte gistermid dag onder zijn wagen en bleef ter plaatse dood. Arm kereltje. Gistermorgen is op de scheepstimmerwerf van den heer Figee te Vlaardingen een ernstig on geval gebeurd. De 15-jarige C. P., raakte er bekneld tusschen een van eene stelling vallend stuk ijzer, ter zwaarte van ongeveer 200 K.G. en een op die werf staand roer. Zwaar inwen dig gekwetst naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd is hij gister middag overleden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is op dit oogenblik bezig met de Visscherij wet. De juristen zijn hoofdzakelijk aan het woord, en het zou ons eiken dag kolommen kosten, wilden we al die fijne bepalinkjes, haarklove rijen en finesses uitvoerig vertellen. We zullen, zooals we dat gewoon zijn, alleen de belangrijkste beslissingen vermelden en als de behandeling is afgeloopen een overzicht geven van wat er nu eigenlijk is aange nomen. Christelijke patroons. ï[Het aantal leden der Nederland sche Christelijke Patroonsvereeni- ging „Boaz" is in den afgeloopen winter met 400 vermeerderd. Er zijn nieuwe afdeelingen gesticht te Arnhem, te Apeldoorn, te Harder wijk, te Middelburg, te Goes, te Zaandam, te Amersfoort, te Schoon hoven," te Leeuwarden en te Maas sluis. Wanneer" kullen (de Katholieke patroons dit goede voorbeeld volgen? vraagt „Het Huisgezin" zeer te recht Burg. Stand. Ondertrouwd. N. de Jong en A. E. R. Piers. B e v a 11 e n: N. Nauta-Molenaar d. H. Boelhouwers-Huisman z. W. Marinus Sennip d. H. H. J. Wijnekus-Dellenbag z. Overdeden: M. C. Sares 84 j. Moeders opgepastl Gisteren middag waren eenige kinderen aan het spelen'dangs de Delft bij den z.g. „Stinkerd,"toen plotseling een knaapje van 5 jaar van Nieuwkerk in't water viel. Op het hulpgeschrei van ziju kameraadjes werd het ventje spoedig door eenige spoorwegmannen op het drooge gebracht. De a. s. raadsvacature. In de vergadering der Antirevolutionaire Kiesvereeniging, gisterenavond gehou den, is met algemeene stemmen tot candidaat voor den gemeenteraad ge steld de heer A. J. de Waal Malefijt. Hedenavond vergadert de R. K. Kiesvereeniging. BLOEMENDAAL. Amateur fotografen. Alhier is opgericht de Bloemendaalsche ama- tcurfotografen vereeniging, aanvanke lijk met 20 leden en 11 kunstlievende leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Mr. C. P. Donker (voorz.), E. G. Taylor (secr.-penn.), Ign. Bis- pinck, Tepen eu Lefebre. Burg. Stand. -Getrouwd: W Th. van den Berg en C. J. Braaken- burg. Overleden: N. A. Kramer 90j. Ons postkantoor. Met ingang van 14 dezer zal ons postkantoor als volgt zijn opengesteld: 7.30 tot 12.30, I.30 tot 3, 5.30 tot 7. ZANDVOORT. Voetbalterrein. Doordat het terrein bij de tramhalte Bentveld een deel zal uitmaken van het aan te leggen villapark, tracht de Zand- vooitsche voetbalvereeniging, met medewerking van onderscheiden be langstellenden, een terrein aan te koopen achter deu Hoogeweg op gronden van de Erven de Favauge. 8 April 1908. Aangekomen vreemdelin gen. M. Bos den Haag, Pension de Roos 1 p. VELSEROORD. De schoolbevolking. Dinsdag jl. zijn een 40-tal nieuwe leerlingen tot de openbare lagere school D alhier toegelaten. Bij die gelegenheid zijn tevens de 2 lokalen, die van het bestaande gymnastieklokaal zijn gemaakt, in gebruik genomen. Met nog ruim een 20-tal leerlingen, te Velseroord wonende, doch wegens plaatsgebrek op de school alhier, tot nog toe te Velsen schoolgaande, is de schoolbevolking in 't geheel weer met ruim 60 vermeerderd. In de beide laagste klassen zitten er alweer respectievelijk 49 en 44 leerlingen, zoodat 't te hopen is, dat de uitvoering van de plannen om school D tot acht leerlokalen met een gymnastieklokaal uit te breiden, niet te laug meer op zich zal laten wach ten. Twee zigeuner vrouwen. Door de politie alhier zijn twe# hier zwer vende zigeunervrouweii aangehouden, van wie vermoed werd, dat zij aan eene hier wonende, 82-jarige koop vrouw in petroleum, eene som van ruim f4 hadden ontfutseld. Daar er echter niets bewezen kon worden en natuurlijk ontkend, werd, zijn ze weer vrijgelaten. IJMUIDEN. Brand. Gisterennacht te twee uur had een felle brand het winkelhuis van A. Smit, Visscheringstraat boek Breesaapstraat alhier in lichten laaie gezet. Geweldig greep het vuur om zich heen, weelderig gevoed door aan wezige brandbare stoffen, waaronder een groote hoeveelheid petroleum. Eerst tegen drie uur kon men het vuur machtig worden. Toen was even wel 'tgansche hoekblok uitgebrand. HEEMSTEDE. Armwezen. Door hitparochiaal armbestuur is in 1907 bedeeld in geld f 172,63 en in natura f 2457,131/2- Het aantal bedeelden bedroeg 49. LISSE. Zondagsrust. 1.1. Zondag is op de gemeentelijke gasfabriek alhier voor den dagdienst de geheele Zon dagsrust ingevoerd. sassenheim. Narcissenteelers. Alhier is een vergadering gehouden van narcissen teelers van de afdeeling Sassenheim van den ICweekersbond. Na opening, voorlezing der notulen enz. werd overgegaan tot vaststelling van het Reglement, hetgeen na kleine wijziging door de vergadering werd goedgekeurd. Hierna werden de prijzen bepaald, die in het komende seizoen voor Nar cissen besteed zullen worden. Na eenige discussie werden de vol gende prijzen vastgesteld: Voor D.N. von Sion (dubbelneuzen, extra sterk) f3.per 100. VoorD.N. ve n Sion No. 1 f2.75 per 100. Voor D.N. von Sion No. II f2 50 per 100. Voor D.N. von Sion No. III f 1.35 per 100. Voor DN. von Sion (voor ronde) 13 cM. omtrek fl,65. per 100. Voor D.N. von Sion (voor ronde) 12 cM. omtrek fl.30 per 100. Voor Gulden Spur (dubbelneuzen, extra sterk) f 3.25 per 100- Voor Gulden Spur No. 1 f 2.75 per 100. Voor Gulden Spur voor ronde 13 cM. omtrek f2. - per 100. Voor Bicolor Victoria No. If 3 50per 100. Voor Bicolor Victoria No. II van 14—16 cM. f2.85 per 100. Voor Bico lor Victoria No. III van 1214 cM. f2.25 per 100. Voor Ornatus No. 1 (dubbelneuzen) f0.90 per 100. Voor ürnatus No. II f0.55 per 100. At deze prijzen zijn netto. Bij rondvraag stelde de heer Vos voor, het volgende jaar eene tentoon stelling te organiseeren van bloeiende potbollen; Hit voorstel werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Hierna sluiting. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeniging vergaderde gis terenavond alhier. Na opening en voorlezing der notulen werd door den afgevaardigde, den heer J. van Diest Cz., verslag uitgebracht van de op 12 Januari jl. gehouden algemeene ver gadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, hetwelk werd goedgekeurd. De voorzitter be dankte den afgevaardigde voor het nauwkeurig verslag. Voor de volgende algemeene ver gadering werden tot afgevaardigden benoemd de heeren H. P. van Niekerk en W. Ootsveen en tot hunne plaats vervangers de heeren J. van Diest Cz, en A. Rotteveel. Hierna werd door den voorzitter het kiesrechtrapport van de R. K. Centrale Kiesvereeniging Katwijk Leiderdorp voorgelezen. Hierover was nog al eeuige discussie. Voor den hierboven genoemdenBond werden candidaat gesteld de heeren Dr. A. Kervel, voor vice-voorzitter, F. A. Moerel, voor penningmeester, H. W. Spendel, voor secretaris. Burg. Stand. Bevallen: C. Vos- Ravenhorst, d. HAARLEMMERMEER. Houtdieven. Het is der ge- meente-politie mogen gelukken op verschillende plaatsen langs den Ring- dijk, O. Z., hout op te sporen, ge deeltelijk gebruikt, gedeeltelijk onge bruikt, hetwelk van diefstal afkomstig was, zonder dat evenwel het meeren- deel van de tegenwoordige bezitters dit wisten. De eigenaar, een groot houthandelaar uit Amsterdam, heeft reeds een belangrijk deel er van her kend als zijnde van hem afkomstig. Op het hout is voorloopig beslag gelegd en proces-verbaal van een en ander opgemaakt. Deze verduisteringen, die gepleegd werden door personeel van bedoelde firma, zijn reeds gedurende geruimen tijd gepleegd, zonder dat hiervan iets ontdekt werd. Burg. Stand. Bevallen: H. Degenaars-Kraaikam d. J. van Kuyk-de Rooy, z. E. Lamboo- Biom, d. M. Thomas-Bakker, z. Overleden: C. P. Zandbergen, 3 m. polis bekomen, wanneer hij zich als abonné laat inschrijven. Met het oog op verschillende ingekomen inschrij vingsformulieren meenden wij dit nog eens duidelijk hier ter plaatste te moeten zeggen. Redactie N.H.C. Briefwisseling. Com te Lisse. Zie 't bericht onder „Hoofddorp" in ons blad van eer gisteren. Aan Heeren Correspondenten en hun, die om de een of andere reden onze courant gratis ontvangen, zij hier ter plaatse gemeld, dat onze Gratis- Verzekering alléén geldt voor de betalende abonné's. Wie aan de kostelooze ongevallen verzekering der Nieuwe Haarlem- sche wil deelnemen, moet betalend abonné op de courant zijn, düt is de hoofdregel, waarvan niet wordt afgeweken. Een correspondent die ons blad des wegens kosteloos krijgt 1 toegezonden, kan dua alleen d&n een Personalia. Bij do dezer dagen te Amsterdam door de Maatij. tot Bevordering der Bouwkunst gehouden examens slaag den o.a. voor dat van bouwkuudig- teekenaar de heer A. Baart Az., opzichter-teeker aar aan het bureau van Openb. Werken alhier, en voor dat van bouwk. opzichter de heeren 0. B. de Laat Jr. en H. Weener Jr., allen van hier. Bij de Rijkskweekschool voor on derwijzeressen te Apeldoorn iso.m. ook Mej. H. O. Opzoomer van hier benoemd. Sprokkels uit den Raad „Drukke bezigheden." De heer Miedema neemt ontslag „wegens drukke bezigheden" uit den Raad. In een langademig epistel in de kranten /heeft de heer Miedema echter tevoren5:, verklaard! dat andere redenen kortweg gezegd: dat, de heer Mie dema en de Raad steeds van meening verschillen hem noopten te bedan ken. Hoe zit dat nu eigenlijk? Heeft de heer Miedema ingezien dat het, zooals we toen al zeiden, toch een ernstig man niet past, uit een college als de Gemeenteraad is, weg te loopen wanneer men zijn zin niet krijgt?... Men zou het zeggen. Maar de heer Miedema, die een Friesche naam heeft, zal gedacht hebben'k heb nu eenmaal gezegd dat ik weg zou gaan, en nu ga ik ook I Zoo kwamen de „drukke bezighe den" op de proppen. Hooge slagers rekeningen. We zijn gelukkig gemaakt met een revelatie uit het huishouden des hee ren Breda Kleynenberg. Deze moppert nooit, als Mevrouw hem vertelt, dat de slagersrekening weer hooger is omdat de slagers het vleesch hebben opgeslagen. Hoe interessant deze me- dedeeling uit den gelukkigen huise lijk en kring der familie Kleynenberg ook wezen moge, lijkt het ons toch, dat ze niet de kracht heeft van een argument! Immers: niet alle mannen zijn,,zoo gelijkmoedig op bet stuk van hooge rekeningen, vooral als die voo. dagelijksche levensbehoeften zijn, als de heer Kleynenberg. En daaren boven, niet iedereen verkeert ia de gelukkige omstandigheid, dat hij zoo'n verhoogde rekening maar Llanb moe dig over zich heen kan laten gaan om niet te spreken van de velen, dit nu alléén maar mopperen, dat, zt géén rekening bij den slager hebben. omdatze nooit vleesch kunnen eten, dat te duur isl Hallfwfrs De heer Thiel noemt jonge onder wijzertjes zonder hoofdacte eigenlijk „halfwas." Daar is niets beleedigend:- in, en gezien de theoretische en prac- tische kennis van die onderwijzers is de uitdrukking ongetwijfeldjuist.Trou wens, de heer Thiel kan het weten beter dan de heer van de Kamp, dit niet nalaten kon, den onderwijzeri- op de tribune eens meewarig toe tt knikken en de expressie compronut- teerend vond voor de goeden. Alsof een „halfwas" daarom toch voor zijn doen geen uitstekend werk kon leveren 1 De heer van de Kamj maakt zich echter niet graag vijanden in de kringen van „het volk." Hiei een goed woord, daar een handdruk, ginds een opmerking van „je mod dat zoo niet zeggen," och, dat doet nooit kwaad, denkt de heer van di Kamp. Maar hij doet ons vaak denken aan den man die op twee stoelei tegelijk wou zitten, en zoodoende nei er tusschen door op den grond vieJ. Gemeenteraadsvergadering. Een langdurige vergadering, n.l. van half 2 tot zes uur, heeft onze Gemeenteraad gisteren weer gehou den. De heeren v. Linden Tol, Spoor, Stolp en v. Styrum waren afwezig. Uit de mededeelingen bleek, dal Mr. Miedema nu officieel ontslag als raadslid neemt, wegens „drukke werkzaamheden". De Voorzittei betreurde dit besluit en dankte Mr. Miedema voor de bewezen diensten (applaus). Naar aanleiding van de klacht in de vorige vergadering ge uit door dr. v. d. Berg over hel woeste rijden speciaal op drukke punten der stad, deelde de Voo r z. thans mee, dat van 26 Deoembei af 126 schuldigen verbaliseerd zijn. Bij B. en W- 'is verder in voorbe reiding een verordening tot regeling van liet verkeer op de drukste pun ten der stad. Bij de agendapunten 2, 3, 4 en 5, die achtereenvolgens werden goed gekeurd, was ook de aankoop van 't perceel Kruisstraat 45—47 mei achterliggend perceel. Doch niet dan nadat vooraf over den aankoop in besloten zitting was beraadslaagd. Hierna kwam de Slachthuiskwestie aan de orde, de voorstellen van B. ns W. en de amendementen van den heer R i n k e m a. Deze leidde hei debat in en constateerde, dat de groote verwachting der koelcellen is tegengevallen. De oorzaak is, dat ze te duur ziju. Om dit schade- postje te ontloopen, hebben B. en W, nu niet den eerlijken weg be wandeld ze hebben den slagers het huren der koelcellen verplicht, want in de verhooging der slacht loonen namen ze op de huur der koelcellen. Men kan de slagers wel dwingen in 't slachthuis te -/slach ten. doch niet de koelcellen te hu ren. Men stelt nu de koolcellen ter beschikking, verhoogt de slachtloo- nen. De kleine slager, die geen be hoefte heeft aan de koelcellen, wordt er de dupe van. Spr. is niet tegen verhooging der slachtloonen, doch wel op deze wijze. De Weth. K r u s e m a n verklaar de daarentegen, dat 't beginsel in de verordening gehuldigd was, dat groote slagers, meer gebruik ma kende der koelcellen, ook meer moe ten betalen. De betaling is evenre dig aan het nut, dat ervan getrok ken wordt. En moeten de groote slagers nu wat meer betalen, dan komt dat, wijl ze vroeger te wei nig betaalden. De koelcellen zijn ten dienste der slagers: Nu het is niet billijk, dat het groote publiek daar van de lasten draagt. Wat de gel den voor de slachtloonen betreft, och, de slagers zorgen wel, dat ze heel netjes op de rekeningen voor de klanten komen. In deze redeneering van den weth. van financiën wees de lieer T h ij s- sen een onjuistheid aan. Vroeger was meegedeeld, dat 't Slachthuis is opgericht voor 't algemeen bo- lang, als hygiënische maatregel. Dit alles geldt nu niet 't koelhuis en dit mag dan ook niet bij het ei genlijke Slachthuis gerekend wor den. Het koelhuis is niet noodzake lijk en het gaat niet aan de sla- gors te dwingen gebruik te maken van een inrichting, die hygiënisch niet noodzakelijk is. Men Verwart thans twee zaken. De lieer Breda. Kleijënberg "was evenwel tegen de scheiding dezer beide zaken. Het is geconstateerd, dat van de gele genheden om vleesch op te bergen er 99o/o slecht waren. Nii kan 't vleesch goed verzorgd worden en het is onmogelijk 't Slachthuis zon der de koelcellen te gebruiken. Het is ©en nieuw ding, dat inburgeren moet. Maar de gemeenteraad moet opvoedend verder gaan en een zuch ten drang uitoefenen. In 't buiten land bij de vleeschhallen overal koel cellen. Deze vormen een integree rend deel van het hygiënische der slachthuizen. Waarom klagen de slagers Zij zettgn de kosten toch op de nota's. Met alles, wat in liet hygiënisch belang is, gaat spr. mee. Men moet met den ouden sleur bre ken. De heer v. d. Kamp, de ma terie in zoo'n korten tijd niet vol doende hebbende kunnen bestiidee- ren, vroeg uitstel. Wel vond hij de verplichtingen nu reeds te bezwa- rend: de slagers hebben niet allen klanten als de heeren Kruseman en Kleijnenberg. Willen B. en W- cor rect werk leveren, dan moeten ze consekwent 't stelsel ook bij de gas levering invoeren, want daar beta len de kleinsten liet meest. Zeker, zei de lieer Rinkema, de koelcel len zijn nuttig, doch hooren niet bii 't bedrijf. Laat ons nu in de heffing „koelhuizen" weglaten en de slachtloonen weer brengen op liet. oude tarief. Later kunnen we dan omtrent de koelcellen besluiten. Met veel belangstelling had de heer T h ij s s e 11 naar de enthousiaste rede des hoeren Kleijnenberg gehoord. Maar, waarom die toast vroeger niet uitgebracht, bij de vaststelling der tarieven? Toen heet en de koelcel len zeer gewenscht, doch geen essen- deel gedeelte van 't Slachthuis uit te maken. Nu noemt de heer Kleij nenberg, die de ervaringen der Ge zondheidscommissie tot zijn dienst neeft. ze onscheidbaar. Waarom is dit niet eerder gebeurd Slagers, die groote ijskasten hebben, hebben aan die koelcellen geen behoefte. Daar door toonen zij aan, dat 't koelhuis geen essentieel gedeelte van 't Slachthuis uitmaakt. Spr. is tegen samenvoeging en zal 't voorstel-Rin sema steunen. Het is een verouderd denkbeeld, wierp de weth. K r u s e- ni a n tegen. Wat is een slachthuis zonder koelhuis Te Amsterdam vragen de slagers er zelf om. IJs- xasten zijn hulpmiddelen en niet zoo zuiver. Uitstel is onmogelijk, de Ko ningin moet deze heffing goedkeu ren en 't seizoen voor de koelcellen oreekt aan. De heer Iv 1 e ij n e n- berg, den heer Tliijssen antwoor dend, zeide dat hij vroeger denzelf den toast zou gehouden hebben. Voor aoeveel vleesch worden geen pre serveermiddelen gebruikt, die scha delijk voor de gezondheid zijn Ook voor niet-slagers behooren de koel cellen beschikbaar te worden ge steld. Het slot was dat het voorstel-Rin- kema verworpen werd. Een ander voorstel-Rinkema om den prijs der koelcellen op f 25 per M2 te stellen, werd ingetrokken. Restte nog 't voorstel om voor de varkensslagers 't Slachthuis des Maandags even laat open toestellen ris des Dinsdags. De weth. Kruse man verklaarde zich er tegen, daar .iet met groote haast slachten en dit zou dan gebeuren"1 strijdt tegen het principe van 't Slachthuis. Het vleesch heeft geen tijd te besterven, jpr. ontving van een ingezetene een orief, waarin deze klaagde over de „aaiheid van 't vleesch en dat weet aij aan dat overhaaste slachten. Al tijd krijgen de slagers hier nul op 't rekwest, bracht de heer Grave- 3 te in in het midden, laat ons ze .iu eens ter wille zijn. Maar we heb- oen den rundslagers 't verzoek reeds ontzegd, we kuhnen het nu den var kensslagers toch niet gaan toestaan.. -»v UI SCHOTEN. JAN GIJZEVAART. OVERVEEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2