DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. fin IH spook van Chstwynd-Park. BUITENLAND. BINNENLAND. Kinderhuis vest 31-33, Haarlem VRIJDAG 10 APRIL 1908. 33at* Jaargang No. 6859. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederlaud franco per post 1,81 Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regelsf 0.60 (contant)f 0.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant J In liet nummer van heden vin- ('en onze lezers op de vierde blad- Zljde een formulier, dat nauwkeurig 611 duidelijk moet worden ingevuld ül®t inkt. Daarna kan het uitgeknipt en aan courantenbezorgers meegegeven, °I rechtstreeks aan ons adres Kin- herhuisvest 29-31-33 te Haarlem bezorgd worden. Dnze abonné's builen Haarlem kunnen het ingevulde formulier aan he agenten ter hand stellen of het °ns franco per post toezenden. Wij verzoeken H.H. Agenten, be 'eefd, voor de toezending der formu lieren aan ons adres zorg te willen hffgeii en de geabonneerden zoo- Veel mogelijk van dienst te willen Z1J1 bij de invulling der formu lieren. De toezending der polissen volgt binnen eeuige dagen. Wij noodigen alle abonné's uit, hit meuwe voordeel, aan het abon nement op ons Katholieke blad ver- bonden, onder al hun vrienden en familieleden bekend te willen maken. DE DIRECTEUR. BELGIE. De Congo-kwestie. H°g altijd het voorspel. H u weer in den Senaat een voor ste] van 8enat0r Hanrez, om over den Congo een referendum ie houden Het idéé lijkt niet vreemd, maar... (|e Belgische Grondwet laat het niet toe. Dn de minister zoowel als de ^oordvoerder der Katholieken, oud- nunister Van den Peereboom, 'uoesten op dien grond het voor- I fcl bestrijden. Ook de meerderheid her liberalen was er tegen. Du zoo werd hel verworpen. Dat het referendum niet mogelijk s> 'ijkt echter velen jammer. Want de Congo-kne»tie heeft niet mleen de partijen, maar ook de 'eele bevolking warm gemaakt ™n het is zeer de vraag of de minister wel gelijk had, die zeide at verreweg de grootste meerder- jeid der Belgen de annexatie van eti Congostaat als Belgische kolonie vurig wenscht 1 De valsche bankbiljetten. De Belgische staatsbank zit er mee 1 We hebben (onlangs al verteld, hoe men meent dat er wel duizend biljetten van 1000 francs in omloop waren die nagemaakt zijn, men twijfelt nu zelfs of er niet méér zijn. En hoe nagemaaktDe hoo- gere ambtenaren zelf der Nationale Bank weten nauwelijks echte uit valsche briefjes te herkennen Het gaat zoover, dat men bij den technischen dienst der Bank van oordeel is, dat deze valsche biljet ten naar een beter procédé ver vaardigd zijn, dan dat, door den dienst gebruikt en van een Duitsck geleerde tegen duur geld aange kocht I Slechts het papier en de wa termerken ervan konden niet ge heel al zijn ze 't meesterlijk worden nagemaakt. Zulke nauwkeurige namaak, die groote uitgaven moet hebben mee gebracht, laat een groote verbrei ding onderstellen. 't Is een industrie in optima forma. Men, zit in België met de handen in het haar; er valt niets anders aan te doen dan maar spoedig nieuwe biljetten uit te geven en.... de valsche te betalen 1 FRANKRIJK. De roofwet van Briand. Onder onze telegrammen meld den we gisteren, dat ook de Senaat Briand's nieuwe roofwet, die de kerkelijke fundaties voor zoover die niet meer aan de directe nako melingen van de erflaters kunnen worden teruggegeven, eenvoudig inpalmt, heeft aangenomen. Daar hoort echter nog wat an ders bij vermeld te worden. 't Heeft toch wel wat geholpen n.L, dat overal in Frankrijk de al- gemeene verontwaardiging is uitge sproken tegen dit wetsvoorstel, voor al tegen de schennis van den uiter sten wil der overledenen, die er door voltrokken wordt. Er is namelijk aangenomen een amendement-Berger, dat een wij ziging aanbracht van beteekenis. Het wetsontwerp zelf bepaalde dat de fundaties en andere kerke lijke goederen, met voorwaarden belast, overgedragen zouden worden aan liefdadige instellingen, zonder dat de voorwaarden, aan die stich tingen en schenkingen verbonden, in het vervolg zouden worden uit gevoerd. Door het amendement wordt daar op, bepaaldelijk voor fundaties voor H.H. Missen gesticht, een uitzonde ring gemaakt. Die fundaties i uilen n.l., wan neer erfgenamen in rechte lijn ze niet hebben opgeëischt, overgaan aan de onderlinge vereenigingen van hulpbetoon voor oude priesters, ingesteld bij de wet van 1905. Deze zouden dan voor de uitvoering van de gestelde voorwaarden, het op dragen der H. Missen kunnen zor gen. 't Is iets. Maer niet veel. Want men moet weten, dat die „onderlinge vereenigingen" nog niet bestaanhet eigenlijke doel der fundaties wordt zoodoende daarenboven toch eigenmachtig ver anderd. 't Eenige is dat de socialis tische en magonnieke instellingen althans weer een deel van den roof moeten loslaten.... maar voor het overige schijnt het amendement- Berger goed geschikt om in de toe komt weer een reden voor meer dere vervolging en bemoeizucht te worden. De vooruitgang van het anti- militairisme. De desertie in het Fransche leger en de rebellie tegen de officieren neemt steeds grootere verhoudingen aan. De officieele statistieken, in de senatoriale legercom missie openbaar gemaakt, wijzen in vier jaar tijds eene verdubbeling aan van het aan tal deserties en gevallen van rebellie. In 1904 hadden ëfr zoo plaats 7.016 gevallen, in 1905: 10.181, in 1906: 13.501, en in 1907 14.067! Hervé en zijne kornuiten schij nen dus wel succes te hebben. RUSLAND. De vorst van Montenegro op bezoek. Prins Nicolaas, de vorst van Mon tenegro, is op bezoek bij den Ozaar, en daar met uiterst veel luister en welwillendheid ontvangen. Wat hij er doen komt, is niet duidelijk: de kranten hebben al allerlei politieke beweegredenen geopperd, doch geen van deze alle sahijnt voldoende reden te geven voor een zoo hartelijk en ietwat ostentatief bezoek als dit. Als men zich herinnert dat prins Nicolaas onlangs te vergeefs gepoogd heeft heeft Keizer Wilhelm in Ve netië te spreken te krijgen, dan wordt de beteekenis van de visite te Tsarskoje Selo nog raadselachti ger. Wel zal natuurlijk de Balkan kwestie erbij betrokken zijn. Maar hoe, en in welke verhouding, dat wordt vooralsnog niet duidelijk CHINA. China en Japan. De verhouding tusschen China en Japan is na hetïatsoe-Maroe-inci- dent steeds scherper en rninder- vriendelijk geworden, althans de verhouding tusschen de twee natiën- zelf. Dat openbaart zich vooral in den koopmanstand. In verschillende plaatsen van China worden tegenwoordig de Ja- pansche koopwaren geboycot, de Japansche schepen bemoeilijkt. En daar de handel van en op China heel wat beteekent, heeft de Japanner daarvan overlast en schade genoeg Zal het er werkelijk nog eens op uitdraaien, zooals pas zeer waarschijnlijk leek, dat de twee groote Mongoolsche natiën elkaar zullen bevechten Kenners van Oos- tersche toestanden noemen dat slag niet onmogelijk! MAROKKO. Settat. 't Stuivertje-wisselen om Settat, de Marokkaansche stad om welker muren de pretendent Moelai Hafid een deel van zijn „mehalla" heeft bijeengetrokken, gaat nog immer door. Meldden we gisteren, dat de Ma rokkanen ten derde male, na af trekken der Franschen, Settat heb ben bezet, nu vertelt een Havas- telegram weer, dat de Marokkanen in allerijl de stad hebben verlaten, en de Franschen er weer zijn bin nengetrokken, die er nu maar een garnizoenplaats van zullen maken. Over de krijgsverrichtiugen der Franschen seint Reuter heden het volgende uit Parijs: Een telegram van generaal d'Amade, gedagteekena Bivak Settat 6 April, meldtHet bivak is heden morgen door de mehalla's van Moelai Hafid, daaronder met name begre pen de mehalla van Boe Azzaoei en afdeelingen Sjiedmas, aangeval len. Onze troepen wachtte* in de alarmstelling in alle stilte den aanval, welke werd afgeslagen, af. De vijand leed daarbij zware ver liezen. Om den vijand uit den omtrek van het bivak te verdrijven, ging de generaal des morgens tot een algemeen aanvallend optreden over. De vijand werd krachtig teruggedreven. Een officier werd doodelijk gewond; verder verden nog zeven onderofficieren of minde ren gewond. De pacificatie, waarover de kran ten al schreven, is er dus nog op lange na niet! Nieuwtjes in drie regels. President Fallières gaat met zijn minister Pichon op 25 Mei naar En geland. 'tls nu vast. De Pruisische Landdag is giste renmiddag met een Keizerlijke bood schap door von Bülow gesloten. Een nieuw ministerie, een de partement van openbare werken, is in Oostenrijk door de Kamer aangenomen, In Britsch-Indië staken de tele grafisten: ontevreden over diensttijd en loon. Lastig voor den handel! Graaf Tornielli, de Italiaansche gezant te Parijs, is gisteren o\ erleden. Hij was zeer gezien te Parijs. De verjaardag van den Prins. Naar wij vernemen, rzal de ver jaardag van Prins Hendrik, die op 19 April (eersten Paaschdag) valt, door parades gevierd worden op Dinsdag d. a. v., dus 21 April. Zooaïs men weet is het gebrui kelijk, wanneer een verjaardag van een lid der Koninklijke Familie op Zondag valt, de parades den daarop volgenden dag te doen plaats vinden. Nu wordt de tweede Paaschdag ook als Zondag beschouwd en moest, ook met het oog op de vele verlo ven die gedurende de feestdagen verleend worden, de Dinsdag er voor bestemd worden. Koning Leopold van België. Men meldt uit 's-Gravenhage Gisteren, de 73e verjaardag van koning Leopold van Belgie, wap perde te dezer gelegenheid de Bel gische driekleur uit de woning van baron Guillaume, gezant van Belgie. De Sultan van Siakf Uit Indië is te 's-Gravenhage bericht ontvangen van het (over lijden van Jang di Pertoewan besar Sjarif Hassim Abdoel Djalil Sai- foeddin, sedert 7 Januari 1891 Sultan van Siak Sri Indrapoera en Onderhoorigheden De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De richting van de a.r. Rot terdammer. De vergadering der centrale an tirevolutionaire kiesvereeniging in het district Ridderkerk heeft in een met algemeene stemmen aangeno men motie haar leedwezen uitge sproken „over de richting, die sinds geruimen tijd het dagblad de Rot terdammer is ingeslagen", en haar hoop uitgedrukt, „dat spoedig ver andering ten goede worde gezien, waardoor het blad behouden blij ve als het moet, onder andere leiding." Gemengde Berichten. Te diep in 't glaasje geke ken. Een verhaal uit JVehl aan de Post d.d 1 April: 'n Geit moest het wezen; maar geen 'gewone! Neen, dat niet: 't moest er een zijn van zuiver Zwit- sersch ras; en die kon je in JVehl lcr ij gen. Zoo had z'n vrouw 't hem besteld en de noodige centjes mee gegeven. Hij, Keesje Pimpel, trok dus op 'n goeien middag naar ons dorp. Spoedig was hij bij iemand aangeland, die 'n mooi geitje had. Op Keesjes vraag, of 't een van zui ver ras was, kreeg hij ten antwoord, dat de vader een „Zwitser"' was en dat er op 't oogenblik geen echte waren te krijgen. ^Vel waren deze al lang onder weg maar tot heden nog niet aangekomen. Kees kocht dus 't, geitje; 'n spierwitte, met mooie horens, en hield nog 'n paar gulden drinkgeld over. Onderweg legde hij eens aan en zette 't sikje op stal. Hij liet 't glaasje nog al eens vullen en ver telde z'n heele wedervaren. De zoon van den kastelein wilde eens een grap hebben en zette een hokje, ook een witje en even groot, in de plaats van de geit. Keesje' die nog al diep in 't glaasje had gekeken, merkte niets van die verwisseling en toog welgemoed naar huis. Onderweg kreeg hij nog 'n troep schooljongens achter zich, die „van bokkie, bok- kie bè" zongenmaar hij haalde z'n schouders op en schold ze voor stommerikken. Eindelijk kwam hij bij moeder de vrouw. Deze was zeer in haar schik met de „Zwitsersche"maar bij na dere inspectie brak de bui los. „Wel, leelijke zatlap, breng je me nou 'n bok thuis?" ,,'nGeit is het," zei Kees. ,,'tls 'n bok, zeg ik je Heb je dan geen oogen in je kop „Dan heeft die vent me bedro gen; morgen ga ik hem ruilen en zal hem de kast eens uitvegen." Keesje ging den anderen dag al vroeg op weg. met. z'n bok na tuurlijk. Hij moest halfweg eerst nog eens 'n „slokkie" drinken en den jtVehl- schen bedrieger aan de kaak stel len. Intusschen werd de bok ver ruild voor 't geitje. Keesje Pimpel ging weer op pad. de geit achter zich aantrekkend. Driftig opende hij de deur van den „bedrieg-er". „Mot je me nou 'n bok inplaats van 'n geit verkoopen Gauw mijn geld terug, of ik haal de politie". „Maar kerel ben je zestig of mankeert het je in je bo venkamer? Als dat 'n bok is, dan weet ik het niet!" Daar stond nu Kees met beschaamde kaken en nam z'n geitje maar weer terug. „Je nemt 't mien toch niet kwao- lijk?" „Nee, dat nou niet, maar ie most ou 'n goeien bril aanschaffen." ,,'tls toch 'n geit, vrouw," zei hij bij z'n thuiskomst. ,,'nGeit, das onmogelijk," hernam moeder. „Sapperloot," dacht Kees, „dan heeft 't wijf gister toch 'n brom in gehad". Maai- hoe nu eigenlijk de vork in den steel zat zie, dat weten ze tot heden nog niet, O. o. die leerplichtwet De heer Den Hhoofd der school te Nieuwaal, moest een knaap latvd- bouwverlof weigeren, daar hij te veel willekeurige verzuimen had: De vader, den heerH op een wei land aantreffende, terwijl deze be zig was planten te verzamelen, be gon op te spelen, vervolgens te drei gen en viel ten slotte voornoemden heer Den H. aan. Ernstige mishan deld. met een blauw oog, ging de heer Den H. huiswaarts. Waar ge tuigen aanwezig waren, is van dit, geval proces-verbaal opgemaakt. De picolo van de studen tensociëteit. Men herinnert zich, dat er indertijd zware vermoe dens bestonden, dat de picolo van de Studentensociëteit, door gasont ploffing het gebouw in de lucht had willen laten vliegen. Naar wij vernemen, zal indien er zich ten minste later geen be zwarende omstandigheden voordoen geen rechtsingang tegen den pi colo worden verleend. Geen helm, maar een hoed! Door den burgemeester van Rotter dam was gelast dat een aantal po- litie-agenten in burgerkleeding in voor hen vreemde wijken zouden toe zien dat de verordening op het straatboenen en matjeskloppen niet zoo klakkeloos overtreden werd. Het gevolg daarvan is dat in de eerste FEUILLETON. Bt)f>i nde roman, uit het Engehch. 19) Monk steeg af en opende het por tier. Rernice sliep nog altijd; Monk 11 am haar uit den wagen, gaf Flack eenige bevelen en ging met zijn last ^aar de hut. Deze bezat slechts één deur en één venster. Monk klopte driemaal achter elkaar. Dit was een daeken. De deur werd ontgrendeld, de bovendeur ging open en een vrou wenhoofd kwam te voorschijn. „Ik ben Monk, laat mij binnen. De deur gii% open en Monk droeg "ernice in de hut, waarna de deur Weer gesloten werd. 4 XVI. MEDEHELPERS. Het inwendige der hut, waarin I °nk de bewustelooze Bemiee ge dacht had, zag er armzalig uit, daar ze slechts in den zomer door herders gebruikt werd. De kale wan den bestonden uit zwarte, berookte blanken en balken. Stoelen op drie booten waren de eenige meubelen. In een hoek was een groote open haard, waarboven een ketel damp te. In een anderen hoek van 't ver trek lag stroo uitgespreid, waarover een linnen doek. Monk legde Rernice op 't eenvou dige bed, met 't gezicht naar den wand gekeerd. Daarna trad hij bij 't, vuur en zich de handen warmend, zei hij „Het is een koude morgen, vrouw Grol. Ik ben blij al deze toebereid selen voor 't ontbijt te zien. Zijt gisterenavond hier aangeko men '.Ja, mijnheer," hernam de vrouw, ben den heelen nacht hier ge weest.. „Ze is zoo zwak als een klein kind, zeide Monk, „en 't zal nog maanden duren, eer .ze weer gezond zal zijn. Daarom moet ze met de meeste- ^zorgvuldigheid behandeld worden. Hij nam een houten stoel en ging zitten. De vrouw legde een plank over twee stoelen en zette daarop ee nige spijzen, die ze uit een mand te voorschijn haalde. Het verleden van vrouw Grol was van dien aard, dat Monk een onbe paald vertrouwen in haar kon stel len. Hij had dadelijk opgemerkt, dat ze zeer geldzuchtig was en ze voor geld hare ziel verkocht. Gilbert Monk had haar een fortuintje be loofd en ze zoodoende met hechte banden aan zich verbonden. Dit wijf was dus zijne medehelpster in de uitvoering zijner plannen, en werke lijk. voor zijn doel bad hij geene betere kunnen vinden. Toch had Gil bert Moiik haar niet alles vertrouwd Ze wist niets van de ontdekking, die hij onlangs omtrent de afkomst van Bernice gedaan had. Daarvoor was Monk te sluw; zoolang hij al- leenbezitter zijner geheimen was, wist hij ze verzekerd. Vrouw Crol zette koffie. Onder- tusschen werd driemaal aan de deur geklopt; 't was Elack, die door de vrouw binnengelaten werd. Hij had een mand uit 't rijtuig meegebracht; vrouw Crol pakte hem dadelijk uit, hij bevatte vleesch, boter, brood en eenige flesschen wijn. Gilbert Monk en zijne beide handlangers aten gre tig, waarna Flack weer uitging om voor de paarden te zorgen. Toen hij een half uur later binnenkwam, deed Gilbert een dutje voor 't vuur. Het eten was weggeruimd en vrouw Crol keek door 't venster over de kale heide. Flack ging zonder een woord te zeggen in een hoek lig gen, waar hij weldra sliep. Het was een buitengewoon koude dag. De ijzige wind drong door de honderd reten en spleten in de el lendige hut; vrouw Crol wierp aan houdend hout in den haard. Sneeuw vlokken dwarrelden door de lucht, zoodat t niet te vreezen stond, dat men bezoek zou krijgen in de hut. Het middaguur was reeds lang voorbij, toen Monk plotseling ont waakte en bijna terzelfder tijd be woog zich ook Bernice. Gilbert ging naar haar toe; zij sloeg de oogen op en herkende hem. „O, Gilbert,' 'lispelde zij nauwe lijks hoorbaaf, „ik had zoo'n vree- selijken droom. Ik droomde, dat ik in eene zerk lag „Stil, Bernice," zei Monk zacht jes. „Het was geen droom, dat is alles waar: Doch nu zijt ge veilig en kan u geen leed geschieden." „Dit is de grafkelder niet," zei ze, naar de berookte zoldering zien de. „ook niet de kerk. (Wij waren in de kerk, {Gilbert waar zijn we nu Is dit een hut op den weg naar Chetwynd-P.ark. „Ja," antwoordde Monk koel. „Ik heb u een eind gedragen en toen ik moe werd, ben ik hier binnengegaan. Deze goede menschen hebben ons op genomen." „Ge ziet er afgemat uit, juf frouw," zei vrouw Crol. de mar kiezin naderend, na eerst een doek voor 't venster gehangen te hebben. Wilt ge niet wat gebruiken, eer ge verder gaat?" „Hoe laat is het?" vroeg Bernice. Vrouw Crol wierp een blik op 't venster om zich te overtuigen of er geen daglicht binnen drong. Het roode licht van 't vuur scheen door 't vertrek. iMIet is even middernacht voorbij, jünrouw," zei de vrouw lachende.. Ge zult weldra vertrekken; wilt ge niet een kop koffie De reuk van de dampende koffie deed Bernice goed en wekte haar eetlust op. Ze stond op van het har de leger en wankelde naar een stoel ze was eag zwak. \„Ja. ik zal er een gebruiken, vrmnW De vrouw haastte zich een kop koffie in te schenken en deed er vol gens Gilbert's bevel een sterke dosis van den slaapdrank in. Bernice dronk de koffie gretig uit, doch at weinig van de voorgezette spijzen. „Gij zult u weldra beter gevoelen, juffrouw," zei de vrouw, het eten wegnemend. „De koffie was zeer sterk en zal u nieuwe krachten ge ven." „Ja. .ik voel, dat hij mij weldoet," zei Bernice. „Hebt ge nog niet uitge rust, Gilbert Ik verlang zoo naar huisik kan nu gaan, zullen we ver trekken Ongeduldig stond Bernice op om te toonen, hoe sterk ze was. Doch ze zeeg weer uitgeput op den stoel neer. „Ik kan niet gaan, Gilbert" klaagde zij. „Ik ben onbeschrijfelijk zwak, de koorts heeft mij van mijn krachten beroofd. O, Gilbert, breng mij toch naar huis Zij zuchtte en strekte smeekend de armen naar hem uit. „Dadelijk, Bernice," zei Monk, „lk ben meteen klaar en dan gaan we. „O, was ik toch bij Max, die mij dood en begraven waant. Elk oo genblik schijnt mij een jaar te duren. Hebt- ge geen wagen, vrouw, opdat we naar huis kunnen rijden?" „Neen, juffrouw, we zijn arme lie den," hernam vrouw Crol. Bernice zuchtte en liet hare smee- kende oogen op Monk rusten. Deze verwachtte met ongeduld de, wer king van den slaapdrank, die dan ook weldra intrad. Bernice begon weer te slapenhij wachtte nog een oogenblik en zei teen: „Deze slaapdrank zal onze hulp zijn op de reis. Ze zal tot morgen vroeg slapen." Hij stond op, en ging toen naar buiten om de paarden te voederen. Na een uur kwam hij half bevroren terug, sneeuwvlokken hingen op zijn kleeren, haar en baard. Hij had zijn reiszak in de hand. Flack sliep nog altijd. Monk open de de reiszak, waarin zich eenige. flesschen bevonden. Hij nam er een uit en maakte zich met een penseel donkere strepen onder de oogen, om de neus, op den wangen en 't voor hoofd. Hij verfde zijn vollen baard en was toen zoo veranderd, dat Syl via Monk hem op het eerste gezicht niet zou herkend hebben. Hij scheen wel dertig jaar ouder, dan tien mi nuten te voren. Wordt vervolgd.) CHE COU 1I,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1