BINNENLAND. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. En van deze onderdrukking door de Polen is nu de gouverneur van Gaiicië het offer geworden. Toen de gouverneur audiëntie ver'eende aan een Roetheensch student, Mi roslov Siezinski, lostte deze drie revolverschoten op hem. Gouver neur Potocki stierf enkele uren later. De moordenaar, die audiëntie had gevraagd om te solliciteeren, riep dtn gou vei neur na den aanslag tce, dat hij hf-m gedood had, om de onrechtvaardigheden te wreken, die tegen de Roetheensche natie door de Polen zijn gepleegd. Een Reutertelegram meldt nog, dat de Czaar aan de weduwe van gouverneur Potxki een telegram van dee neming zond. De moeder van den moordenaat is eveneens in hechtenis genomen. ITALIË De miilionairsdochter prinses. Men kan nu gerust zijnhet heel bizondere feit zal gebeuren dt hertog der Abruzzen trouwt met miss Elkins. Een telegram uit Rome aan de Globe" zegt, dat de hof juwelier Mussi van den Koning, de Koningin en de Koningin-Moeder groote orders ontvangen heeft in verband met het huwelijk van den hertog der Abruzzen. Koningin Marguerite die een zeldzame verzameling oude kanten bezit, zal er eenige aan miss Elkins geven voor haar bruidsjapon. Men weet nog niet, of het huwelijk te Rome of in Piemont zal vertrokken worden, maar zeker is het, dat het jonge paar eenige kamers in het Quirinaal zal betrekken, die thans onder het persoonlijk toezicht van de Koningin worden in orde ge bracht. Dus, miss Elkins wordt werkelijk een koninklijke prinses 1.... De triomf van den dollar 1 KOREA. Hoe de Japanners Korea regeeren. Weer komen berichten van vree- selijke gruweldaden en willekeur der Japanners, die Korea overmees- sterd hebben. Volgens ooggetuigen verschenen onlangs ouder de bewoners van het district Tsjai-Rioeng in Korea on verwacht Japansche gendarmes die de bewoners eenvoudig allen aan boomen of muren vastbonden, en zonder een woord te verliezen, op de lieden vuurden. Enkelen, die daarbij slechts ge wond werden, wisten te ontkomen en betoogden de onschuld hunuer mede-bewoners tegenover den chef der Japansche gendarmerie in Pong- Sang. Deze officier beloofde te on derzoeken, of hier aan een misver stand moest worden gedacht en of niet een tolk het dorp verkeerde lijk van heulen met de opstande lingen had beticht. Tot nu toe wachten de overlevenden tever geefs op eenige mededeeling van Japanscbe zijde! Uit het Noorden van Korea wordt gemeld, dat de Japansche autori teiten nog met land verlegen zit ten, dat eenige jaren geleden voor militaire doeleinden in Hei-Rioeng werd gekocht. Zij verlangden terug gave van de koopsom van de ver- koopers en toen dezen weigerden, weïden ze eenvoudig achter slot gezet. Men kan het zich voorstel len, dat de Koreanen tot den laatsten man hun land tegen de Japanners verdedigenl Hof berichten. Gisterenmorgen 8 44 vertrok her togin Marie Antoinette van Mecklen burg van 't Loo naar Duitschland. H. M. de Koningin met den Prins brachten Hun Gast naar den trein aan het station Apeldoorn, waar op het perion een hartelijk afscheid werd genomen. Verkiezing Eerste K'mer. De Staten van Noord-Brabant kozen gisteren tot lid der Eerste Kamer jbr. mr. F. X. A. Verheyen te Den Bosch. 4e Bredasche Katholiekendag. Het Dagelij ksch Bestuur van den 4en Bredaschen Katholiekendag, welke gelijk men weet, dit jaar te Hulst zal worden gehouden, heeft thans definitief als datum daarvoor aangewezen den 8en Sept., feestdag van O. L. Vr. Geboorte. Njtaris Richard. In het Weekblad voor het Privaat recht, Notarisambt en Registratie staat thans officieel het overlijden vermeld van den notaris J. J Richard, te Amsterdam. Het zeehospitium te Katwijk. De gemeenteraad van Katwijk besloot gisteren aan de VereenigiDg ter bestrijding van tuberculose te Rotterdam voor de stichting van het zeehospitium een gift van f 1000 te schenken. Uit de St. Ct. Audientiën. De gewone audiënties yan de ministers van marine en j van buitenlandsche zaken zullen op Vrijdag 17 April niet plaats hebben. De nieuwe Amsterdamsche Wethouder. De Amsterdamsche gemeenteraaf benoemde gistermiddag tot wet houder in de vacature-Heemskerk, den heer TH. F. A. DELPRAT (lib), met 28 at. De heer Worst had 16 st. Sinds 1891 was deze wethouders zetel in kerkelijke handen. Het staat vrijwel vast, dat de nieuw benoemde wethouder, de heer Delprat, ook het behf er zal aanvaarden over de afdeelingeE Financiën en Bedrijven, waarover de heer Heemskerk het beheer voerde. De heer K. van Lennep, lid vau den Amsterdamschen Raad, zal we gens verandering van werkkring zijn ontslag nemen. De professor en de socialist student Gistermiddag vergaderde in de aula van de universiteit de Senaat der Amsterdamsche Universiteit ter behandeling van het bekende con flict tueschen professor dr. D. van Embden en den student O. G. Bak ker. Aan de pers werd medegedeeld, dat op voorstel van den rector mag nificus de Senaat besloten had, het resultaat van de vergadering voor- loopig geheim te houden. Aan den heer C. G. Bakker, den socialist student, die met prof. dr. D. van Embden, het bekende ge schil had, is het volgend schrijven gezonden Amsterdam, 13 April 1908. WelEdele Heerl Jn de heden gehouden zitting van den senaat werd een schrif telijk verzoek van prof. Van Emb den ter tafel geb.acht, waarbij hij in overweging gaf, de zaak tusschen u en hem verder te laten rusten. De senaat heeft aan dit verzoek gehoor gegeven en derhalve af gezien van het overwegen van verder9 tuchtmaatregelen ten uwen opzichte. Met alle achting, Uw dw., C. Ph. SLUITER, h. t. rector-magnificus der universiteit van Amsterdam. In verhand met dit schrijven, deelt de „Telegr." nader mee, dat de. geheimhouding die van te voren de Senaatsvergadering van gisteren door den rector-magnificus was [op gelegd, later is opgeheven, toen de Senaat van het schrij ven van prof. Van Embden had kennis genomen. De hoogleeraar Van Embden had den Senaat der universiteit een uit voerig schrijven gezonden, waarin hij o.a. meedeelde, dat de klacht, die bij den Senaat tegen den stu dent Bakker was ingediend, buiten zjju medeweten was geschied. Hoe zeer hij het optreden van den heer Bakker laakte, kon prof. Van Emb den zich met het indienen van die klacht niet vereenigeD, en daarom verzocht hij den Senaat er geen verder gevolg aan te willen geveD, een verzoek, dat werd ingewilligd. Van Amateursprof zwervers. Onze medewerkers, schrijft 't „Handelsblad1' de heeren J. Louis Pisuiese en Max Blokzijl, die in den vcrigen zomer door hun avon tuurlijke rei3 zoo zeer de aandacht getrokken hebben, zullen ook in de toekomst v„n zich doen spreken. Hun plaunendoch geven wij hun zelf het woord Wij wenschen als jonge journa listen de wereld te zien, veel men- 3chen te leeren kennen, veel er varingen op te doen. Ten vorigen jare hebben wij ge leerd, dat het reizen in bepaalde qualiteit het middel daartoe is. Daarom vangen wij thans een der gelijke reis aan, doch op veel ruimer schaal. Men kent ons nu eenmaal in den lande en daarbuiten als jour nalisten en als chansonniers en het is in deze dubbele qualiteit van schrijvers en voordrachtkunstenaars, dat wij zoo spoedig onze tegen woordige verbintenis met bet „Han delsblad" beëindigd is, een wereld- tournée gaan aanvangen. Wij beginnen met naar Neder- landsch-Indië te trekken, stellen ons voor daarna de Europeesche kolo nies in de voornaamste Chineesche en Japansche handelsplaatsen te bezoeken, reizen dan via Indië naar Australië en van daar naar Ame rika. Ove; al waar interessante men schen wonen en interessante om gevingen z^d, overal waar dezulken onze liedjes zullen willen hoor en, dtór zullen wij, journalistieke zwer vers, heentrekken. En wat wij er zien en ervaren, dat zal men in Nederland uit onze „brieven" lezen. Op den duur krijgt natuurlijk ook het „Straatmuzikanten"-boek een tegenhanger. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat wij meteen paar voordrachtavonden hier in 't land onze nieuwe onderneming in leiden. Gemengde Berichten. Een goudsmidswin;kel in den Haag leeggeplunderd. Nog meer inbrakenl In dèKorte Poten te 's Gravenhagejs Zondagavond tusschen 8 en 10 uur "toen dej winkel onbeheerd was, de goudsmidswinkel van den heer H. voor een goed deel leeggeplunderd. Toen de ouders van den winkelhouder, omstreeks 10 uur thuis kwamen, bemerkten) zij dat er ingebroken was, blijkbaar j met een valschen sleutel, want nergens waren sporen van inbraak te bemerken. De étalagekasten vertoonden vel e$ legt plekken en ook uit verscheidene étui's waren de sieraden verdwenen. Hoeveel gestolen is, .weet men niet, aangezien de eenige, (die den juisten voorraad kent, nl. de winkelier H.. zich in het buitenland bevindt. Hij is telegraphisch van het voorgevallen! op de hoogte gesteld. Voor zoover thans voorloopig valt te ramen, wordt voor een waarde van ongeveer tien duizend gulden vermist aan verschil lende sieraden, als: een groote partij gouden ringen met juweelen, diaman ten en phantasie steenen, gouden heeren vestkettingen, 'gouden dames- halskettingeD, gouden heerenhorloges, waaronder Walthamhorloges, gouder armbanden en meerdere gouden sie raden. Nog is bij de Haagsche politif aangifte gedaan dat Zondagnacht n ingebroken in een bewoond perceel aan de Joh. Camphuysstraat. Dediel of de dieven zijn blijkbaar over di tuinschutting geklommen. Daarna zijr ruiten aan den achtergevel ingedrukt. Verschillende kamers zijn daarop door snuffeld. Uit een kast, welke ook wa> opengebroken, wordt vermist eer trommel, waarin o. m. een paar spaar bankboekjes. Een 8-jarig meisje ia brand. Brandend vet over 't lichaam. Te Oud-Vossemeer geraakten gisterenmorgen de klee- ren van een achtjarig meisje, terwij. de moeder zich even verwijderd had. in brand; men vermoedt doordat zc in aanraking kwamen met een fei brandende kachel. Het kind snel de naar een buurvrouw, waar mer de vlammen doofde. Een pan mei brandend vet is waarschijnlijk ovei het lichaam gestort. De toestand n hopeloos. Arme kleine! In den put gestikt! Een droevig onge val had te Zwolle plaats. Het ruin. 1-jarig kindje van den heer T., ge raakte op onverklaarbare wijze ii; een met een deksel gesloten gierput. Toen men 't kind miste en zocht vond men het, voorover in den puf liggende. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Nona? Van 4 April in slaap! Te Suameer (Fr.) ging de arbeider R. Zaterdagavond, 4 April, ter ruste. Sedert slaapt hi. door. Een dokter, die geroepen werd, probeerde hem wakker te maken, wat niet gelukte. En toch nog geen land bouwongevallenverzeke- ring! Te Friezenveem is de 25 jarige landbouwer G. K. van den hooizolder op zijn hoofd gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. Beter stakende schilders, dan bakkers! De schilders te Leeuwarden hebben het werk ge staakt: Zij eischen 20 in plaats van 18 cent loon per uur. Groote brand te Amstelveen. De 4e thans. Te Amstelveen it Zaterdag brand ontstaan in een berg. waarin ongeveer 5000 K.G. stroo lag opgeslagen, toebehoorende aan dei. heer N. Sloothaak. De vlammen sloe gen weldra over op de woning en stal van den heer G. Stam uit Amsterdam. De bewoner, de bleeker Warnink, kor zich met zijn gezin ,;redden. Zijn huis raad en de wasschen gingen in de vlammen op. De waschiurichting, in een nabijzijnd schuurtje gevestigd, werd met groote moeite door de brand weer behouden. Dit is nu reeds binnen korten tijd de vierde brand. Men vermoedt, dat hier brandstichting in het spel is. Sociale Berichten. Bakkersnachtarbeid. Zaterdag j.l. zijn, zoo verneemt de Rotterdammer, de heeren J. P. A. te Boekhorst van Amsterdam en H. Dlemer van Rotterdam als afgevaar digden van het nationaal comité tot afschaffing vanden bakkersnacht arbeid door den minister van land bouw, nijverheid en handel, den heer Talma, in particulier audiëntie ont vangen. De minister verklaarde, dat hij van plan is, en zulks zoo spoedig doenlijk, een wetsontwerp in te dienen in zake verbod vr.n den nacbta. beid in het bakkersbedrijf. Het ontwerp zal zoo kort mogelijk zijn. Voor den minister is hetgeen punt van ernstige overweging het verbod zoowel voor hoofden en_ bestuurders van bakkerijen als voor de bakkers gezellen te doen gelden. Nat. R. K. Vakvereenigingscongres. Naar Het Centrum verneemt, zal dit jaar in de maand Augustus het Nat. R. K. Vakvereenigingscongres te Utrecht worden gehouden, Kath. Soc. Actie. Omtrent de vergadering van het Diocesane Comité te 's-Gravenhage, waarover we gisteren reeds uitvoe rige mededeelingen deden, schrijft men ons nog eenige bijzonderheden, die hieronder mogen volgen. Vertegenwoordigd waren 13 comi- té's. Aan het jaarverslag 1907, van den Secretaris, ontleepeg wij het volgen de de samenstelling van het Be stuur bleef ongewijzigd; om aan de wenschen ter vermindering of ter verlichting der jaarlijksche bijdrage van de plaatsel. comité's te geinoet te komen, werden gratis vlugschrif ten en vliegende blaadjes ter be schikking gesteld voor hunne dona teurs; de pogingen tot oprichting van een R. K. Bond van Midden- standsvereenigingen in ons Bisdom zijn met succes bekroond, deze Bond kwam tot stand en telt thans 14 aangesloten vereenigingenplaatse lijke comité's werden opgericht 'te Alphen a d. Rijn, Grootebroek, Kwadendamme, Overzande en Vlis- singen, aanwinst 5 comité's; pogin gen te Heinkenszand, 's-Heeren- hoek en Scheveningen leidden tot geen resultaat; het Diocesaan Co mité omvat thans 30 plaatsel. comi té's met ongeveer 250 aangesloten vereenigingen tellende circa 19000 ledenverspreid weiden in ons Dio cees 10800 vlugschriften en vliegen de blaadjes. De periodieke verkiezing had (zoo als we reeds meldden) tot uitslag herkiezing der aftredende bestuurs leden mevr. J. M. Burcksen en de heer Mr. P. J. M. Aalberse. Mevr. Burcksen verzocht hebbende van het penningmeesterschap te worden ont heven, waren de bestuursfunctiën in eene voorafgegane bestuursvergade ring bereids geregeld en gekozen tot penningmeester de heer Th. J. H. Mouwens, Lange Haven 84, te Schie dam, en tot 2e Secretaris de heer Dr. A. C. A. Hoffmann, te Gouda.. Op een 3-tal ingekomen voorstel len tot vermindering der jaarlijk sche bijdrage der plaatsel. comité's kon niet worden ingegaan, le. we gens de behandeling van dit onder werp in de vergadering van Maart L907, 2e. wegens de alstoen gedane mededeeling dat daarvoor Statuten wijziging noodig is, hetgeen waar schijnlijk volgeend jaar kan plaats lebben, en 3e. dat het genomen be sluit om gratis vlugschriften en vliegende blaadjes te verstrekken voor de donateurs, aan de plaatsel. somité's bij goed gevoerde propa ganda een geschikte gelegenheid aanbiedt om hunne inkomsten en fi- aantiën te versterken. Naar aanleiding van een voorstel gedaan door het plaatselijk comité ie Bovencarspel, werd het reeds door ons medegedeelde besluit genomen om de voorjaarsvergaderingen te .louden in 'sGravenhage of Haar- ,em, de najaarsvergaderingen in Amsterdam of Rotterdam; voor de aanstaande vergadering werd Rot terdam aangewezen. Vlissingen wenschte het land in Districten te verdeelen, met tijds bepaling binnen welke aldaar voor le plaatselijke comité's een spre ker konde optredenom aangevoerde practische bezwaren werd dit voor stel ingetrokken, doch verzocht in overweging te nemen of aan de plaatselijke comité's een tweetal sprekers kon worden toegestaan. Hiermede was de agenda afge handeld; in een daarop gevolgd ge zellig samenzijn werd gevraagd of .iet niet mogelijk zoude zijn onze geldbeleggers hierop te wijzen dat zij hunne gelden belegden in katho- deke instellingen en tot bevorde ring van katholieke doeleinden voorts om de plaatselijke comité's meer vertegenwoordigd te doen zijn op de vergaderingen van het Dio cesaan Comité, de reiskosten der af gevaardigden pondspondsgewijze omteslaan en door alle plaatselijke comités te doen betalen, en ten slotte om de propaganda zoo te voeren dat wij niet" alleen donateurs met nooge bijdragen aanwerven, doch ook tevens ieder die in staat is het mi nimum zijnde 50 cents per jaar bij- te dragen, opdat een frieder en een iegelijk aldus deelneme aan de al- geheele beweging der kath. Sociale actie. Na. deze gedachtenwisselingen werd de vergadering door den voor zitter onder dankzegging aan de aanwezigen gesloten. HAARLEMMERLIEDE, c. a. ^Personalia. Tot voorzitter van den Zuiderpolder is gekozen de heer L. G. Prins, te Overveen. HOUTRIJK EN FOLANEN. Personalia. Tot Bestuurslid van den Rottepolder is herkozen de beer S. P. Vink alhier. HALFWEG. Dus n'o'g meegevallen! Buiten verwachting, dewijl het personen vervoer per spoor alhier, sedert de electrische tram rijdt, weinig meer beteekent, is ook bij den a.s. zomer dienst het aantal alhier stoppende treinen hetzelfde gebleven, n.l. 9 van Amsterdam en 12 van Haarlem. BLOEMEND AAL. Personalia. De klerk der poste rijen en telegrafie 2e klasse G. Sjolk-ma (o.v.) zal tot nadere beschikking alhier werkzaam blijven. Burg. Stajnd. 0[verleden:_H. G. B. Akkermans, 33 j, VELSEN. Landweer. De landweerplichtige M. Krap der 17 comp. landweervesting artillerie, wonende alh. is bestemd voor het personeel dat is vrijgesteld van de oefeningen, v. 't jaarlijksch onder zoek en van opkomst in buitengewone tijden en omstandigheden. IJMUIDEN. Goede Rijkszorgen. De Regee- fing heeft zich bereid verklaard, na overleg met de Staatscommissie voor het reddingswezen, steun te verleenen voor de stichting van het tweede wykgebouw te IJmuiden, en wel op voorwaarde, dat daaraan zal worden toegevoegd een lokaal, voor eerste hulp aan schipbreukelingen. UITGEEST. De kermis [meer enj'meer uil de mode. Hoor de afdeeling Bloem bollencultuur zullen pogingen aange wend worden de kermis op een voor de bloem kweekers geschikten tijd te doen"1 plaats hebben en den laatsten Zondag te doen vervallen. Velen zien met nieuwsgierigheid naar den uit slag daarvan uit, want de kermis zit hier diep „ingeburgerd". Vandaar mis schien reeds de weigering van een plaatselij ke bloemk weekers-vereeni ging om haar medewerking in dezen aan haar zustervereeniging te ver leenen. EGMMOND AAN ZEE. Kinderherstellings - en vacantie-kolonies Na een rede van den heer Bos van hier is te De Rijp opgericht een afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellings- en Vaeantie kolonies met aanvankelijk 15 leden. HEEMSTEDE. Polderzaken. Door Gedepu teerde Staten van Noordholland is vastgesteld een besluit van de Staten dier provincie van 19 Februari 1908 No. 45 ter afkondiging van het bij zonder reglement van besstuur vosr den Schouwbroekerpolder. In dit reglement is onder art. 8 het volgende vermeld: „Van den omslag (voorden Schouw broekerpolder) worden vrijgesteld de gronden en wateren, waarvan de pol- derlasten zijn afgekocht door uitkee- ring aan den polder van een bedrag berekend tegen f130 per hectare. De vrijdom gaat voor elk perceel in den eersten Januari, volgende op den dag, waarop de afkoop heeft plaate gehad. BENNEBROEK. Een wagen tegen.de tram. Vrijgoedafgeloopen. Gis termiddag, toen de tram vanhalfvier de Glip passeerde, kwam zij daar vrij onzacht in aanraking met een wagen toebehoorende aan zekeren van He- mert, winkelier te Haarlem, die op een gegeven oogenblik achteruitliep. Een der tramwagens werd zwaar be schadigd, en bekwam twee; gaten, be halve nog andere averij. De koetsier en het paard kwamen er met den schrik af. De wagen was weinig be schadigd. Alles is dus nog al meege vallen hoe dreigend het zich 'eerst ook liet aanzien. HILLEGOM. Berouw zal komen na de zonde. Zaterdagavond [trof de ge meente-veldwachter alhier in staat van dronkenschap aan zekeren»] N. van Glijs. Aan [het bevel, om kalm naar huis te gaan, wilde de man niet voldoen, [zich uitende in schimp- en scheldwoorden, zoodat de veldwach ter het geraden achtte hem dien nacht op te bergen. Daartegen ver zette hij zich zoo hevig, dat hij met behulp van derden naar het arrestan tenlokaal werd gebracht. Een proces verbaal. wegens dronkenschap en ver zet tegen de politie was natuurlijk het gevolg. H A ARLEMMERMEER. Personalia. De heer H. de Jong, hoofd van school no. 10 staat no.- 1 op de voordracht voor hoofd der O. L. school te Nieuw Hellevoet. De fpoorwegen in de Meer. De taxatie der gronden, beuoodigd voor den aanleg der spoorlijnen, gaai onder Alsmeer, Leimuiden enz. ge leidelijk voort en geschiedt tot op heden tot tevredenheid der eigenaars. Volksweerbaarheid. Zaterdagavond omstreeks 8 uur waren pl.m. 30 leden van de ver eeniging „Volksweerbaarheid afd. Haarlem" verzameld bij het viaduct op den Zijlweg en marcheerden van daar af in de richting Schoten, Sant poort naar Vel sen. Aldaar aange komen werd door de deelnemers ge rust tot 10 uur n.m. Op dat uur werden marschvoorposten betrok ken in Zuidelijke richting, die het rayon Driehuizerweg tot en met de Velsertramweg bewaakten. Onge veer 30 leden der vereeniging „Bloemendaal-Commando", die een groep partijgangers voorstelden, hadden zich te 83/r uur n.m. aan het station Overveen verzameld. De ze afdeeling partijgangers, die wist dat te Velsen de vijandelijke troe pen waren, besloot den nacht van 11 op 12 April te benutten om dit troepen onnoodig te alarmeeren en zoo mogelijk afbreuk te doen, ten einde zoodoende die tegenpartij ai te matten. Tot ruim 1 uur v.m. werd deze oefening voortgezet, waai bij vele leden wederom hunne be kwaamheden bij het patrouilleloo pen enz. hebben getoond. De terugmarsch werd onder ge zang van verschillende volks! iede ren vlug afgelegd zoodat iedere deel nemer pl.m. 2V2 uur v.m. zijn woon plaats had bereikt. Bij deze oefe ning waren de kaderleden der ver eeniging met verschillende functiër. belast. De reserve-kapitein [W.y noldy Daniels woopdc de oefe ning hij. Paascliverlof. Door den ko lonel, commandant van het 10e reg inf. alhier, is gedurende de a. s Paasehdagen aan alle militairen uitgezonderd het hoogst noodig< personeel voor corvee- en wacht diensten, een vierdaagsch verlo: verleend van 17 tot en met 21 April a.s. Voor het lig halfonds. Qnder hartelijke dankzegging van de zijde der Lighal-Commissie werd voor haar fonds in de afgeloopen week van 512 dezer j.l. eene gift ontvangen van ƒ8.49, welk bedrag" werd gecollecteerd wederom bij eene feestviering van de Jubileum veree niging Openbare Werken, naar aan leiding van de 25-jarige ambtsver vulling van den heer II. v. d. Roest Uit de 2e verdieping ge vallen. Toen de timmerman J- van Ommeren van hier, Zaterdag j.l. te Bloemendaal bezig was met het afnemen van luiken eener villa, had hij het ongeluk zijn evenwicht te verliezen en uit een der ramen van de tweede verdieping te vallen, ten gevolge waarvan hij zijn linker arm brak. K w a r t je s vinde r s o p de v 1 u c h t. In de Kleverlaan wa ren Zondag, nog wel per fiets (ze ker om spoedig weg te komen) een drietal kwartjesvinders aangeland, die daar met hun kaartspelletje be gonnen. Toen een agent naderde, trokken de heeren er vandoor. W: at een f'i e t s b e e n e n Te Haarlem reden op 't Plein Zon dagmiddag twee heeren op één stoomfiets, wat volgens de politie verordening niet is geoorloofd en wat hen dan ook door een adjunct- inspecteur werd verboden. Ze lach ten er wat om en reden door, aldus lezen we in de Telegr. De adjunct sprong op zijn fiets en ging- het tweetal achterna, dat, bemerkende te worden gevolgd, er nog meer gang in zette. Maar toch gelukte het den adjunct ze nog- juist voor de grens van Heemstede voor te komen en tot stilstand te nopen, tot groote voldoening- van het pu bliek, dat dezen ongewonen wed strijd met genoegen had aangezien. De auto-rijders stonden paf van zulke fiets-beenen. Personalia. Den 15den April a. s. hoopt. (D heer J. L. van Hoven, chef van de expeditie aan Sipkes' jamfabriek, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. De heer Winkelman, opzichter- machiniist der H. IJ. S. M. is over geplaatst naar Almelo. Op 1 Mei a.s. hopen H. Vester, baas der grofbankwerkerij, P. Gurer, grofbankwerker en J. Raaphorst, slijper, den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden der Werf'-Conrad, die toen nog beheerd werd door den heer Thomas Figee. Daar dit de eersten zijn, die zoo'n jubileum op deze fabriek vieren, zul len hun kameraden dezen dag zeker niet onopgemerkt voorbij laten gaan. R. K. Volksbond. Op de gisterenavond gehouden vergadering der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volkshond, werden, na eenige woorden van welkom ge sproken, door den Voorzitter met eenige hartelijke en welgemeende woorden een 14-tal nieuwe leden ge ïnstalleerd, en tevens ook weder een nieuwe onderafd. in de afd. Haar lem opgenomen, n.l. die vaai de Post en Teiegraafbeambten. Verder werd medegedeeld, dat op 22 April a.s. een algemeene verga dering zal plaats hebben van aan deelhouders in de pas nieuw opge richte Coöperatieve Broodbakkerij-' tot het verkiezen van een definitiel bestuur. Des Zaterdagsavond van 8V2 tol 9V2 uur kunnen de- leden zich nog opgeven. Hierna wekte de Voorzitter nog eens allen op om flinke propagan da te maken voor de a.s. groote propagandavergadering op 27 April waarna men overging in huishoude lijke vergadering tot het behandelen der Statutenwijzigingen. Bij liet einde der vergadering deel de de heer v. d. Kamp, als vice- president van het Centraal Bestuur, mede, dat de a.s. Centrale Raads vergadering niet op 30 en 31 Mei, maar op 27 en 28 Juni zal plaats nebben en wel te Haarlem in het gebouw St. Bavo. De Voorzitter sloot hierna de ver gadering met gebed. Christelijke kunst. [Wij lezen van meest-bevoegde zijde, in „De Gelderlander" over eene ten toonstelling te Nijmegen van kunst drijfwerk uitgevoerd op de ateliers „Eccles-Art." alhier, naar modellen en onder leiding van Gustaaf van Ka-leken „De kunstenaar wilde met daad en voorbeeld betoogen, dat de zielloo- ze vormen van het fabrieksgoed, waarin vele kerkelijke kunstzaken steeds in den handel worden ge- oracht, om geldelijke redenen niet meer behoeven verkozen te worden boven het veel hoogere handwerk van den kunstdrijver". Het is inderdaad een verblijdend teeken. dank de groote ontwikke- .ing der kunstmetaalbewerking, dat thans voor matigen prijs, ornamen oen worden gemaakt, die waardig zijn. hunne hóóge bestemming. De teekenschool van den Ned. R. K. Volksbond. Onder de zegen rijks te en nuttig de instellingen die de zoo ijverige ifdeeling Haarlem van onzen Ned. d. K. Volksbond beheert en leidt, mag zeker wel op de eerste plaats genoemd worden de Teekenschool St. Jozef. Volkomen terecht heeft het be duur der afdeeling begrepen, dat jakorganisatie en vakbeweging ïand aan hand moeten gaan met out vikkeling en vakkennis, dat al een een goed werkman, een vakman, IR zijn vak verstaat, de beste ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2