Laatste nieuws. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. Kerknieuws. ingezonden!"'" an werkgevers en werklieden in de diamantindustrie. Da burgemeester moet het verzoek in overweging hebben genomen. Vervroegde winkelsluiting. In de gisteravond te Weesp gehouden zitting van de raadscommissie inzake een vervroegde winkelsluiting ver schenen 14 winkeliers, waarvan zich 32 (1 voorwaardelijk) vóór en 9, tegen verklaarden. In de vijf gehouden zit tingen hebben zich 88 winkeliers vóór en 7 tegen een vervroegde winkel sluiting verklaard. R. K. Vakcongres. De Besturen van de Nederlandsche en Diocesane R. K. Vakbonden en Secretariaten en hunne respectieve Vakvereenigingen, worden hiermede in kennis gesteld, dat het Nederl. R. K. Vakvereenigings-Congies zal ge houden worden te Utrecht op 1 en 2 Augustus a s. Omstreeks half Mei e.k. zullen den Vakvereenigingen nadere bizonder- heden worden toegezonden. Diocesane Bond van R.K. Middenstands- vereenigingen. In het Zuid-Hollandsch Koffie huis te '3-Gravenhage heeft plaats gehad een vergadering van den cen- tralen raad van den Bond van E.K. vereenigingen van den handeldxij- venden en industrieelen Midden stand in het bisdom Haarlem. „De Maasbode" meldt daarom trent o.m. het volgende (vrij hebben een ons toegezegd officieel verslag van deze vergadering, waarbij de Pers niet werd toegelaten, niet ont vangen) De vertegenwoordigers der ver schillende afdeel waren goed op gekomen, ook dr. Kouwens en Mgr Konings waren aanwezig. Mr. Aal- berse was plotseling verhinderd ge worden. De voorzitter, de heer Joh. Ver beek, opende de vergadering met den Christelijken groet. Hij deelde mee dat het Mgr. den Bisschop van Haarlem had behaagd tot geeste lijk adviseur van den Bond te be noemen Mgr. Konings. Hij noemt dit een verblijdende benoeming, want waar in een R. K. vereeni- ging als de onze het geestelijke zoo zeer naar voren treedt, hadden wij zeiven zeker niemand beter kunnen kiezen dan Mgr. Konings. Spr. uit te den wensch, dat de centrale raad nog lange jaren met Mgr. Konings mocht samenwerken. Na voorlezing der notulen volgde de lezing van den heer Viester over Crdietbanken voor den Midden stand Spr. zou niet de noodzake lijkheid dezer Banken betoogen, de ze is genoegzaam bekend, hij wil alleen wijzen op de manier, waar op deze crediet banken zullen moeten ingericht. Spr. geeft de voorkeur aan een ei gen op te richten Bank boven aan sluiting bij een bestaande instelling, en wilde deze Bank inrichten vol gens het systeem Schulze-Delitsch. .Wat betreft de kwestie of men in eens een centrale bank moet oprich ten, of eerst plaatselijke ban ken. zeide spr. De oprichting van plaatselijke banken ligt niet in den lijn van den Centralen Bond. Ook is de Cen trale Bank minder kostbaar. Spr. is tegen rijkssubsidie. Het eigen middel wordt er door verzwakt. Wij moeten zelf de Bank hulp bieden en haar bestaan waarborgen door een Verzekeringsbank. Spr. acht de Verzekeringsbank noodig, zij is de zuigflesch. waardoor de credietbank moet groeien. Hij geeft hierbij het voorbeeld aan der boerenleenbanken, die de hypotheekbanken hebben als waarborg. De middenstanders moeten zeiven het waarborgskapitaal bijeen bren gen met kleine aandeelen, bijv. aan- ueelen van 100 gulden, ook aandee len van 10 of 25 gulden, later in te wisselen tegen een van honderd. Zoo worden zij aandeelhouders in het verzekeringsbedrijf. Is het waar borgkapitaal bijeen dan kan de bank beginnen. Na deze rede werd door verschil lende sprekers gedebatteerd, maar veel verder kwam men niet. De heer Bosse (Haarlem), deed dan ook ten slotte het voorstel om uit de vergadering een commissie te benoemen, die zou onderzoeken hoe een Middenstands-bank zou kun nen werken, welke voordeelen zij af werpt enz. Zij zou zich in verbin ding kunnen stellen met de Duit- sche zuster-instellingen. In dien geest werd besloten en bij acclamatie werden in die commissie gekozen de heeren v. Haaren uit Rotterdam, de Coster uit Den Haag en Buters uit Vlaardingen, die te zamen met den heer Viester het vraagstuk zullen bestudeeren. Met een hartelijk dankwoord aan den inleider sloot de voorzitter de zeer geanimeerde vergadering, die tot laat in den middag had geduurd. BLOEMEND A Ai. Burg. Stand. O verleden: K. A. vau Welsen, 68 j. HELLE GOM. Brand. Gisterennacht ongeveer 12 uur is brand uitgebroken in een schuurtje, staande achter het woon huis van den heer De Looy, in de W eeresteinstraat. Twee schuurtjes werden geheel in asch gelegd, terwijl van het woon huis reeds de kozijnen aangetast waren. Met emmers water is men den brat d meèster geworden, want hoewel de brandklok ongeveer een kwartier ge luid heeft, is de brandspuit niet uit getrokken. Oorzaak onbekend. Alles wae verzekerd. SCHOTEN. Een paard op hol. Een dezer middagen bezocht de landbouwer Van Sch., wonende te Haarlemmermeer, per rijtuig zijn familie alhier, en had zijn aangespannen paard aan een boom aan den Rijksstraatweg vastge bonden. Het paard, begon zich aan dien boom te sch urea, wat tenge volge had, dat het hoofdstel stuk r< akte. Blijkbaar vond ons ros dit een vreemd verschijnsel, althans het nam zonder aarzelen de beenen op, en sloeg op hol. Tot bij de R.-K. Xerk geko men, slingerde hij met bet rijtuig een jachtwagen tegen een boom aan, zoo dat de strengen braken en de wagen geheel verbrijzeld werd. Het paard holde de Kerkwerf op en werd aldaar, doordat het niet verder kon, tot staan gebracht. Wonder mag het worden genoemd, dat er geen ongelukken zijn gebeurd midden in het dorp en op Woensdag middag, als er geen school is, dus met spelende jeugd op den weg. Den wagen acüterlatende, kon Van Sch. met het paard naar huis wande len. De schade bedraagt naar schat ting, zooals werd gezegd, 150 gulden. Burrg. Stand. Ondertrouwd: A. v. d. Wetering en T. Vlietstra. H. B. van Deursen en C. van Keulen. H. Sta la en J. C. P. Fris. J. de Goede en A. Wevma. Bevallen: M. C. de Boer-Mens, d. C. Voetelink-Schoon, d. Overleden: J. W. Vink, 30 j. IJMTTIDEN. Onze vischhandel. Het bestuur van de IJmuider vischhandelvereeni- ging heeft aan den Minister van Wa terstaat een adres gezpnden naar aanleiding van het voornemen om met ingang van 1 Mei de „van ouds be staande 3 0/0 koopmanskorting" met 1 te verminderen. Adressanten zeggen „dat daarmede ihbreuk wordt ge maakt op een van ouds bestaande overeenkomst tusschen verkooper en kooper, een overeenkomst door beide partijen als deugdelijk goedgekeurd en ook nu nog deugdelijk bevonden en welke overeenkomst naar het oor deel van ondergeteekenden door de tueschenpersoon tuschen verkoopers en koopers: het Rijk diene te worden geëerbiedigd; „dat die 3 0/<> koopmanskorting zich gedurende al die jaren aan hun bedrijf heeft aangepast, de handel zich geheel daarop heeft ingericht en eene ver mindering daarvan groote practische bezwaren en geldelijk nadeel voor de handelaren met zich zou brengen; „dat de netto-verdiensten van den vischhandel zoowel door de groote concurrentie onderling, als door die met het buitenland zóó gering zijn en geregeld dermate verminderen, dat ge noemde 3 niet eens meer vertegen woordigen de gemiddelde zuivere winst op den oorspronkelijken inkoopsprijs of afgeinijnden prijs der visch, doch 3st de zuivere winst, naar den aard van den handel wisselt tusschen 1 i/2 en 3 0/.J in het geheel hetgeen uit ae boeken van ondergeteekenden zou kun nen blijken; „dat zij zich om bovengenoemde redenen niet kunnen vereenigen met de voorgenomen verlaging van hunne koopmanskortiug tot 2 en mitsdien Uwe Excellentie dringend in overwe ging geven de wijziging in te trekken". HEEMSTEDE. Grondbelasting. In den loop dezen maand zal de landmeter van het kadaster deze gemeente bezoeken voor de jaarlijksche opnemingen voor de grondbelasting. Burg. Stand van 1216 April. Ondertrouwd: D. Kruimel en M. C. E. Stak man. Bevallen: J. Floris-Driessen.z. D. Hooggreef Drayer, z. Overleden: J. P. Perfors, 6 j. A. Beerthuizen 3 m. De drankbestrijding. Maan dag 2den Paaschdag zal er hier een gecombiueerde vergadering plaats heb ben van het Kruisverbond en de Ma- riavereeniging in het Parochiehuis, des avonds te 7 uur. Doi ateurs en Dona trices, Eereleden en ook andere in gezetenen hebbeD op de vergadering vrijen toegang. Op de Agenda komt voor: installatie van den Geestelijken Adviseur, een kort woord van den Voorzitter en het zingen van het Welkomstlied, BASSEN HEIM, Schietoefeningen. Voor de van 1 Mei tot 1 September te houden schietoefeningen hebben zich 12 per sonen opgegeveD. Burgerlijke Stand.Beval len M. van der Voorn geb. van Beek d. Getrouwd: J. Verheul j. m. 20 jsar en J. den Haan, j. d. 23 jaar. NOOEDW1JK. Burg. Stand. Geboren: Marti- nus, z. van A. van den Berg en C. Vermeulen. Theodorus Reinardu-, z. van Th. van Rijn en M. P. Janson. HanB Joachim IFriedrich Hellmut, z. van F. R. L. Klein en H. E. Tapper. - beck. Engeibertus Johannes, z. van J. Vink en M. G. Hoek. Overleden: Adam, z. van A. P. van dtr Raad en A. Wijnands, 15 m. Cornelia Apolonia, d. van B. H. Trompert en E. C. Vink lj. Margaretha Passchier, wed. van Floria Barnhoorn, 77 j~ H A ABLEMMEBMBER. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. T. Schratna en J. Beers. P. Gor ter en A. M. C. D'haene. J. Ver hagen en E. van Arkel. A. Groene- woud en C. Jansen. J. Rebel en J. Nelemans. G. Turk en J. C. van Schip. J. Tensen en A. M. Jansen. J. van Berkel en A. M. Spreeuw. O. de Kok en J. van Dalen. Getrouwd: J. G. Terlouw en A. C. van Leeuwen. Bevallen: P. Wilderom-Lo"" s- broek, d. M. Breedijk Stroomer, z. Overleden: A. de Grauf, 28 j. A. van der Voet, 15 mnd. A.Vonk, wed Tienstra, 80 j. Gemeenteraad. Gisterenavond half acht vergader de de Raad der gemeente Zand- voort. Na voorlezing der notulen, die goedgekeurd werden, deelde de Se cretaris op verzoek van den Bur gemeester verschillende ingekomen stukken mede. Tal van besluiten vroeger genomen, waren goedge keurd. Van de H. IJ. S. M. was een schrij ven ingekomen met betrekking op de nieuwe stationswerken. Zij wil een zekere terrein- strook. waarover zij de beschikking heeft gekregen tot 3.40 M. afgra ven. en er tien jaar lang de beschik king over houden. Dat kan alleen de Hotel- en Terreinmaatschappij goedkeuren, zei de Voorzitter. Die goedkeuring zal gevraagd wor den en met 't oog daarop werd 't stuk in handen gesteld van B. en Wi ten fine van prae-advies. Hierna was aan de orde de be noeming van gemeente-ontvanger Door B en W. waren aanbevolen de heeren TV. Posthumus Me ij je s. kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem en J. P. Vi- ruly. ambtenaar van den Burgerl Stand te Teteringen bij Breda. Bij eerste stemming verkregen de heeren Posthumus Meijjes 4 st.. H. C. Voiet, 3 st., Heijl 2 st. en Sehrik- kema 1 st. Bi] 2e stemming verkregen de hee ren Voet 4 st. Schrikkcma 3 st.. Heijl 2 st. en Posthumus 1 st. Bi] de herstemming verkregen de heeren Voet 6 st. en Schrikkcma 4 st. Zoodat de heer H. C. Voet, pen sionhouder te Zandvoort, benoemd is tot gemeente-ontvanger De heer Koning meende, dat de stemming ongeldig was, daar de heer Driehuizen meegestemd had en deze in familiebetrekking staat tot den heer Voet Neen, zei de V o o r z. het is geen stemming over bepaalde personen, het was een stemming ge heel in het wilde weg, de heeren heb ben gemeend wel buiten een aanbe veling te kunnen. Bovendien, wan neer de heer Driehuizen niet mee gestemd had en hij heeft op den heer Voet gestemd, dan zou toch de heer Voet gekozen zijn geweest. De heer Koning bleef de geldig heid betwisten, doch de Raad ging niet met hem mee. Bij de rondvraag besprak de heer Koning nog de bouwverordening met. betrekking op het bouwen in de Zuiderstraat De vergadering werd hierna ge sloten. Personalia. De Geneeskundige Staatscommissie te Leiden bevorderde gisteren tot semi- arts, den heer L. J. Visser, van hier. Organisatie van R K. Kappersbedienden. Wij verwijzen hier ter plaatse met nadruk naar een ingezonden stuk in dit blad opgenomen betreffende een organisatie van R. K. Kappers en barbiersbedienden. Gaarne zullen wij de daarin vermelde bewijzen van ad- haesie in ontvangst nemen. De zaak zelve is in het stuk zoo duidelijk uiteengezet, dat een bloote betuiging van onze warme sympathie hier ter plaatse, naar wij meenen, voldoende is. Haarl. Muziekkorps. Bij het Haarl. Muziekkorps, direeteur de heer C. P. Wi. Kriens, zijn met Mei e.k. geëngageerd de heeren J. Hallier, ,1e violist aan de Fransche Opera te 's-Gravenhage, Sonneveld. bastuba van het Residentie-orkest en TVezel. .clarinettist van het Con servatorium in Den Haag. De tentoonstelling in de Ambachtsschool. Gisteren middag is na wederzijdsche toespra ken van directie, commissie van toe zicht enz. de jaarlijksche tentoon stelling der verschillende werkstuk ken van de leerlingen der Ambachts school geopend. Heden werd zij druk bezocht. De lijst der leerlingen die diplo ma's verwierven, plaatsen wij mor- geh. Naaischool der St. R o s a- vereeniging. Wij vestigen op verzoek de aandacht van onze lezers op de advertentie betreffende deze school, in dit blad opgenomen. Als een groote zeldzaam heid kan worden gemeld, dat in een nest van vijf schipperkes, te dezer stede, een jong is geworpen totaal wit, ofschoon vader en moeder een volkomen zwarte kleur bezitten. Garnizoensberichten. Bij Kon. Besl. zijn bevorderd: bij het 10de reg. tot majoor de ka pitein Wl D. A. Ophorst, adjudant van het 4e reg. inf.tot Ten luite nant de 2e-luitenants P Weys en jhr. A. D. Laman Trip, beiden van het korps. Bij het 4e reg. inf. tot kapt., de le luit. J. W- Gefkens, van het 10de. *Dit jaar- zullen op hun verzoek de reserve tweede-luitenants J. H. A. Botti en J. Roukema, beiden van het XNIVe Landweerdistrict en woonachtig te Haarlem, voor den tijd van drie weken onder de wa penen komen bij het 10e Reg. Inf. alhier in garnizoen. De melksalon „Hartenlust." Onze lezers hebben gisteren zeker in ons blad de sprekende annonce der melkinrichting „Hartenlust" ge lezen, waarin melding werd gemaakt der opening van haar melksalon. Die opening zal morgenavond plaats hebben We schreven het reeds vroeger, dat dit melksalon een heerlijk zitje zal aanbieden. De breede hooge ramen, geven uitzicht op den Kruisweg met zijn druk stadsverkeer, en op de kalme, breede, greene Parklaan. 't Gebouw van Hartenlust is prachtig gelegen en het is te verwonderen, dat van deze ligging niet veel eerder is partij getrokken. Het melksalon ziet er van binnen keurig uit, er zijn blijkbaar geen kosten gespaard. Langs de ramen tule 'gordijnen met gele bloemen doorwerkt aan koperen roeden. In de blauw-witte glazuurverf op de betimmering kan men zich wel spiegelen. In 't midden staat een lees tafel, waarop allerhande lectuur. Om de tafel gemakkelijke fauteuils. Verder overal kleine eikenhouten tafels en daarbij moderne stoelen met hooge rugleuningen. Het geüeel ziet er gezellig uit. Dit zal wel trekken. Bond van Schietverenigingen. Woensdagavond had in de boven zaal van de Korenbeurs de aangekon digde vergadering en prijsuitdeeling van bovengenoemden bond plaats. De voorzitter de heer J. J. Zeewoldt opende de vergadering, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, en gaf zijn tevredenheid te kennen dat deze vergadering weder zeer druk was be zocht. Hij meende hieruit te mogen opmaken dat de bond vooral in den laatsten tijd in bloei toeneemt. Punt 1 van de agenda om het vol gende jaar in stede één. twéé dagen te schieten en hieraan een personeelen wedstrijd toe te voegen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ook punt twee om dit jaar met groot ge weer en drieschoots in plaats van een vijfschootskaart te bezigen, endeper- soneele kaart voor tien cent te ver strekken, ging er met algemeene stemmen door. Kunt 3, reclame wedstrijd ten bate van het Lighalfonds, vond zeer veel bespreking. Aangezien er den laat sten tijd reeds veel voor het Lighal- Tonds isj! gedaan, werd dit voorstel omgezet in een reclame wedstrijd ten bate van een eigen schietlokaal en werden reeds dadelijk de vereenigingen Bloemendaal Commando, Generaal van Merle, Claudius Civilius, en Voor Vaderland en Koning aangewezen een afgevaardigde te benoemen, opdat die een ,com missie vormen om te zien naar een flink lokaal, wrar minstens zes^banen naast elkaar kunnen worden aangelegd; door het bestuur is aan deze commissie de heer Jenny Weyer- man toegevoegd. Punt 4, het houden van een natio- nalen schietwedstrijd als vooroefening van de Olympische spelen, werd aangehouden. De heer A. Koolhoven van Bloemendaal gaf hieromtrent een geheele uitlegging, en zal het bestu ur van den bond waarschuwen zoodra hij inlichtingen van het hoofdbestuur heeft ontvangen. Daarna werden de vereenigingen Bloeaaendaal's Commando, Volksweer baarheid en Generaal Joubert aange wezen de rekening en verantwoording van den penningmeester na te zien voor het jaar 19081909, waarna werd overgegaan tot de prijsuitreiking. Nadat met eenige aangename woor den de prijzen waren uitgereikt, en de dankbetuigingen waren aanvaard, sloot de voorzitter de vergadering, nogmaals dank zeggende voor de groote opkomst. (Dit verslag is wegens plaatsgebrek gisteren blijven liggen.) Vergunning Drankwet. Bij B. en W, is ingekomen een verzoekschrift van H. C. Keijzer, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 183. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o.m. de uitspraak plaats in de volgende zak; n: Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier houdende op vordering der Centrale Werkgevers Risico-Bank, vernietiging der beslis sing van de Bank, voorzoover daarbij genees- en heelkundige behandeling is toegekend aan W. J. B. te Schoten ter zake van een ongeval, waardoor hij een geïnfecteerde wond boven de knieschijf bekwam. De Raad overwoog dat getroffene niet was werkman in den zin der wet, maar orderaanne- mer. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank en A. v. L. te Velseroord gemeente Veisen, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank aan A, v. L. met ingang van 22 Juli 1907 eene rente is toegekend van f0.70 per werkdag, ter zake van een ongeval, daarin bestaande dat hij door struikelen over rails gevallen is op zijn borst en geruimen tijd in stormweer is blijven liggen en daarna geleden heelt aan asthenische broncho- pueumonie, gevolgd door hallucina ties. De Centrale Raad verklaarde v. L. wegens te late instelling niet ont vankelijk in zijn hooger beroep, ver nietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing van de Bank, waarbij verder aangevraagde schadeloosstel ling niet werd toegekend uit overwe ging, dat niet de overtuiging is ver kregen dat v. L. sedert 22 Juli 1907 leed aan de g< volgen yan het hem overkomen bedrijfsongeval. Z'n woede op de ruiten ge koeld. Hedenmorgen had een Haar lemmer, die huiselijke oneenighedea had gehad met zijn vrouw en die haar toevlucht had genomen bij baar ouders op den Schoterweg, de aardig heid, toen niet voor hem werd open gedaan een ruit stuk te slaan van de deur. Dit deed bij eveneens bij den heer H., met wien hij ook op niet al te besten voet leefde. Aan nieuwsgierigen geen gebrek en toen de politie verscheen en den da der over het een en ander had onder houden, achtte hij het zelf ook beter kalm zijns weegs te gaan waarna de orde weer was hersteld. Roei- en Zeilvereeniging Het Spanrne. Op eene buitengewone alj gemeene vergadering, door het bestuur dezer vereeniging Woensdagavond in café Brinkmaan belegd, kwam als voornaamste punt van behandeling de verkiezing van een nieuwen commts saris ter sprake (vacature J. Cheriex). Het resultaat van de stemming was. dat gekozen werd de heer Ludwig Weglau, met 17 van de 35 uitgebrachte stemmen. De heer J Dozy verkreeg 12 stemmen, terwijl zes leden blanco stemden. De heer Weglau aanvaardde de be noeming. Besmettelijke ziekten. In de week van Woensdag 8 tot en met Dinsdag 14 April is alhier voorgeko men 1 geval van roodvonk. AGENDA. Zaterdag, 18 April. Gebouw St. B a v o. R. K. Volks bond. half 9 zitting spaarbank „St. Antonius van Padua" 8-9 u, zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 tot half 10 opening Bibliotheek, Half 9 Spaarkas „St. Nicolaas' (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door dt Propagandaclub. Half 9 tot half 10 in schrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem, heeft benoemd tot Pastoor te 's Heerenhoek, den WelEerw. Zeer geleerden heer J. M. Hellegers, leeraar aan liet seminarie „Hage- veld" en tot kapelaan te Schiedam (H Joannes de Dooper) de Wel Eer waarden Pater fr. J. Fennell O. P. Aanbestedingen. HAARLEM, 15 April. Door den architect W. F. Douglas, werd heden aanbesteed het verbouwen van per ceel Kleine Houtstraat 7. alhier en gegund aan den minsten inschrijver den heer J. Miezérus. WILLEMSOORD, 15 April. Dooi de directie der Marine alhier werd heden aanbesteed de levering Van 144.000 K.G. zachte witte tarwe en 96.000 K.G. liarde roode tarwe. Min ste inschrijver de heer H. A. van Waveren. Haarlem, voor ƒ11.49 en 12.96. alles per 100 KG. EGMOND AAN ZEE, 16 April. Bij de aanbesteding tot liet leveren van 75000 stuks -straatklinkers ten behoeve der gemeente Eg-mond aan Zee. is ingeschreven door de heeren Alb. Hoore, te Egmond aan Zee. voor de som van 15.10 per dui- zen, franco Alkmaar. De naaml. Venn. „Bouwstoffen" voorheen Mes selaar Alkmaar voor 14.95, Peere boom Le Roy en Cote Heeren aarden 13.75, alles volgens aan gegeven monsters te leveren te Alk maar aan den wal, W. F. Stool en Zn., te Alkmaar resp. 14.70 14.20 en 14.55 naar aangegeven steen soorten. De gunning is nog niet ge schied. De inschrijving voor schoolbe- hoeften 1908 was als volgt:; N. Schied te Egmond aan de Hoef ƒ492 Wilh. Hes te Egmond aan Zee ƒ475.36 en de wed. J. Plemp van Balen te Alkmaar voor de som van Ö30.98V2- Gegund aan Wilh. Hes te Egmond aan Zee. Voor den inliond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden, stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. R. K. Kappers- en Barbiersbediendeu. Mijnh. de Hoofdredacteur In het nummer van j.l 4 April hadden wij het genoegen naar aan leiding van uw schrijven ovèr hét Katholieke leven in onze veste eeni ge letteren te plaatsen, waarin ge wezen werd op het tekort, welke nog in Haarlem aanwezig is. Wij wezen daar o.a op het ont breken van een organisatie voor Bar biers- en Kappersbedienden, de be lofte daar bijvoegende„Hierover la ter meer". Thans meenen wij dat de tijd daar is om die belofte in te wisselen. Wij zeiden toen„En wie hebben het méér noodig!" Deze uitspraak klinkt misschien wel wat „bout" in de ooren van menigeen, doch wij hopen het bewijs te leveren. Wie der vaklieden, onverschillig op welk terrein, komen ine er en nauwer in aanraking met menschen van allerlei slag, dan de Barbiers- en Kappersbedienden Daardoor wordt veel gesproken, verteld, verhandeld en nog eens wéér uitgemeten, en juist daarin schuilt voor den bediende een zeer groot zedelijk gevaar! j Hiervoor tegengift toe te dienen is noodzakelijk! De barbiers- en kappersbedienden hebben over veel ledigen (niet vrij en) tijd te beschikken. Dien tijd I wordt door menigen bediende g?'j bruikt, omromans te lezen, 't komt er niet op aan welke, als zo maar „mooi" zijn. Wanneer men dan in aanmerking neemt, welke waal- heden( men zoo dagelijks hoort verkondigen, welke „bakken" er worden verteld, dan behoeft men niet meer te vragen welke lectuur de hoofdschotel Vormt Van ontwikkeling in de goede richting, geen sprake. Tegengift is een gebiedende eisch' Dat de Katholieke barbiers- en kappersbediende, welke bij een nier- Katholiek in betrekking is, als re gel zijn Godsdienstplichten ver zuimt, weet' zeker een ieder niet- dofc'h' is helaas, niet minder waar- Tegengift is noodzakelijk! Het verzuimen van godsdienst - pliehten heeft als regel tot begin het verzuimen van Mis liooren op Zon- en Feestdagen. Wat mag hier- i van de oorzaak zijn De oorzaak hiervan is. in aanmerking ook ne mende, wat wij reeds neerschreven; „Het te lang open zijn der salons op Zondag." Daarin moet verandering gebracht worden. Hier staat een zeer groot belang op het spel, en niet alleen voor den bediende, maar ook voor de Katholieken. Luistert maar eens. De trouwe Zondagsklanten voor. den barbier en kapper, schuilen ou der de KatholiekenDaaronder 1 zijn er velen, welke op weg na-ar de kerk om de H. Mis te hoören, eve» j aankomen „Zijn er nog velen voor „Ja, mijnheer. U zal éventjes ge duld moeten hebben." „Ik moet nog naar de kerk, en i na de kerk bent u zeker gesloten „Ja, mijnheer." „In Godsnaam, 'k zal dan maat' even wachten." Gevolg: een deel van de H. MC wordt verzuimd. Een ander wipt, terwijl da priester op den preekstoel het woord tot da schare richt, de kerk uit naar een salonóók eventjes nog wachten Gevolg: de Mishoorder komt in de Mis. terwijl de priester de li- Offerande reeds voorbij is. Ingrijpen is noodzakelijk! Over speciale vakbelangen willen wij niet spreken, het lijstje zou een groote omvang nemen, bovendien C dit in een dagblad minder ge- wenscht. Wij weenen dit alles eens hier iet' plaatse te moeten zeggen, om de belangstelling van alle Katholieken voor een organisatie van Katholie ke barbiers- en kappersbedienden eens wakker te schudden, want on twijfelbaar waar is, dat in dit alle-? even goed kan worden ingegrepen door een K atholieke vakverer- niging. Nog bestaat er g eene n k e 1 e or ganisatie op dat terreinDus de plicht van de Katholieken is, zoo spoedig mogelijk ingrijpen. Men kan dan overtuigd wezen, dat alle Ka tholieken in de organisatie zullen plaats nemen, te meer daar de mees te bedienden Katholiek zijn, en op andere plaatsen afdoende is bewe zen, dat een neutrale organisatie geen levensvatbaarheid bezit, 't Wa ren steeds kinderen, bij de geboorte i reeds gestorven De kans is dus schoon om all® Katholieken in de Katholieke or ganisatie te vereenigen. Het Hoofdbestuur van den R. K- Volksbond, afd. Haarlem, heeft haar medewerking reeds toegezegd. Hiervoor aan het Hoofdbestuur een woord van dank te brengen, is ons een behoefte! Nu aan de barbiers- en kappers- 4 bedienden een verzoek Werkt mee, wérkt mee in de rich ting ons door de Pa.usen aangewe zen Werkt mee in de richting zoo vele koeren door Z. H. den Bis schop aangemoedigd Werkt mee! Stuur uw naam en adres, gij die instemt met ons plan, aan het bureau van dit blad. De redactie zal zoo goed zijn, ze ons ter hand te stel len ,U zult er dan spoedig nader van hooren! Werkt meeopdat Haarlem all® andere plaatsen ten voorbeeld is Werkt mee, van Haarlem de vic torie DE OPMERKER Men seint ons uit Arnhem: Ver dacht van diefstal en verduistering' van brieven is gisterenavond in ver zekerde bewaring gesteld de brie- s venbesteller J. M. J. A. Een onder zoek is ingesteld. Politierapport. Gevonden: een sleutel, een hor loge, eeu kerkboekje, een hondje, een ring met sleutels. Proces-verbaal opgemaakt wegens straatschen derijd ran k vretovertredin g, verduistering. Aangifte gedaanvan het vermissen van een hazenwindhond, van het ver liezen van een hologe met ketting. Burgerlijke Stand. Bevallen: 14 April. J. v. Heerden- Roose d A. P. Dammiaans-v. d, Aa z. 15 April. C'. G. Ru tman- Damen z. 16 April. V. S. E. Kes- seler-Pc-ls z. P. J. den Boer-Vaster- man d. G. ter Maat-Dalof z. H. Verdonkschot-Meulenbroek z. Overleden: 35 April. G. E. N. 3 m. z. v. G. J. Selhorst Lange Vla- mingstr. 16 April. W. vsn Breemen 18 j. Kampervent, T, M. Mettes- ZANDVOOBT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2