DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND 1000 - 400—300-—toil 100'"" cn"" 15 Paschen. BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. ^inderliuisvest 31-33, Haarlem ZATERDAG 18 APRIL 1908. 33ate Jaargang No. 686«. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Afsonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1G regelsf0.80 (contant)f Ö.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 4 contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van 8 Él lUi II II BB hand of voet. I II BI éen oog. I Bill een duim. schiktheid tot werken. éen wijsvinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. Dit nummer bestaat uit drie bladen, beneuens de Officiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's. EERSTE BLAD. Toea de Heer, die geleden had eu gestorven was, op den Paasch- Horgen met groote glorie uit Zijn 8iaf was opgestaan, en zoo de be regeling had gegeven van de hooge lQer, die Hij gedurende Zijn leven had gepredikt, toen was de eer ste van wie het Evangelie verhaalt, dat zij Hem verheerlijkt mocht aan schouwen, een boetvaardige zondares, Maria Magdalena Zij was met de audere vrouwen gekomen bij het graf en ze zagen dat bet ledig was En zij liepen naar de twee apos- |e'eu, Simon Petrus en Joannes, en Ragden: „Den Heer hebben zij Weggeuomen uit het graf, en wij Weteu niet waar zij Horn gelegd hebben 1" Ook de apostelen zagen, dat het graf geopend, en het lichaam van oen jqeer (]air jüet meer was, en onthutst keerden zij naar de stad terOg. Maria Magdalena bleef ach ter. Opeens zag zij daar twee Enge len zitten, in witte gewaden, die baar vroegen: „Vrouw, waarom Weent gij?" En terwijl sij met de Engelen sprak, zie, daar ontstond achter haar een geruisch, en omkeerende Zag zij Jesus in zijn heerlijkheid staan, maar zij herkende Hem niet. En Maria Magdalena vroeg «Heer, zoo u Hem hebt weggedra gen, zeg me dan, waar ge Hem gojegd hebt!" Toen sprak Jesus dat éénc woord «Maria Eu zij herkende Hem en zonk op den grond voor Hem neder, en sprak eerbiedig den naam uit dien Zlj Hem steeds gaf: „Rabboni, Mees ter ■Dat was de eerste door het Evan gelie geboekte verschijning van Je- sos na Zijn glorievolle opstanding hit het graf, waarvan wij de ge dachtenis op dit grootste feest der Christenheid helen wederom vie ren. He eerste die Jesus zag in Zijn verheerlijking na het lijden, was Maria Magdalena, de rouwmoedige zondares. Nog vóór de trouwe leerlingen Hem mochten aanschouwen, ver scheen Hij aan de zondares, die dus de eerste getuige mocht zijn van Zijn verheerlijking door de opstanding ten leven. Dat is een opmerkelijke Inzonder heid, die blijde redenen tot over weging geeft op den Paaschmor- gen. Nu luien de klokken het Alle luja, nu bruischt en ruischt de feest- toon weer door onze kerken, nü jubelt het orgel in feestgalmen, en siert de H. Kerk het altaar met kostbare doeken en veel groen en waslicht, want de Christus is ver rezen, gelijk Hij gezegd heeft, en Hij heeft ons daardoor gegeven het groote, tastbare bewijs*Zijner god delijkheid en van de waarheid Zij ner leer, en het onderpand voor onze eigen opstanding ten eeuwigen leven na den jongsten dag. Daar is jubelende blijdschap in onze harten op den Paaschmorgen, blijdschap over de verdiensten van het smartelijk lijden die nu op ons worden toegepast: blijdschap over het glorievol verrijzen van het Paaschlam dat geslacht werd voor de zonden der wereld, dat doorzijn sterven onzen dood vernietigde, en door zijn verrijzen ons leven her stelde. Maar wie het meest mogen jui chen, dat zijn zij die na een tijd van boetvaardigheid te hebben doorgemaakt, hun vroegere zonden beweenen en als rouwmoedige zon daars het Paaschoifer komen bren gen Want tot die rouwmoedigen komt de verrezen Heer het eerst Evenals de rouwmoedige moor denaar het eerst van allen de za ligheid inging, en de eerste heilige, werd van Gods kerk, zoo wilde de Zaligmaker, door aan Maria Mag dalena het eerst van al zijn leer lingen te verschijnen, der wereld toonen dat de berouwvolle zondaar het naast ligt aan het Goddelijk Harte en de heerlijkheid Gods het eerst mag aanschouwen. Dat is de blijde sluiting van den tijd van boete en rouw dien we pas hebben doorgemaakt, dat is ook het vreugdevolle besluit van de droeve dagen der lijdensweek, toen de 11. Kerk met Jeremias den Profeet ons toeriep: „Jerusalem, Jerusalem, bekeer u tot den Heer!" De bekeering is gevolgd, de glorievolle Verrijzenis heeft plaats gehad, de overwinnaar des doods heeft gezegevierd over den men- schelijken dood des lichaams en den geestelijken dooi der zonde, en voor wie zich bekeerd heeft in rouw moedigheid, is het eerste en beste geschenk des Heeren in Zijn eeuwige glorie hij zelf, als almachtige God In dit licht beschouwd is er voor zoo velen dubbele reden tot juichen op het hooge Paaschfeest, krijgt de Paaschcommunie een geheel eigen aardige en diepe beteekenis, en moet bij de herdenking van Jesus' Verrijzenis een gevoelige snaar trillen in ons hart. Op den Paaschdag, als het Alle luja der Verrijzenis weerklinkt, komt Jesus op bizondere wijze tot ons. Dan geeft Hij ons kracht des geestes, en leering voor het leven. Hij leert ons de les des lijdens, en wijst ons bij alle aardsch gedoe naar boven, waar de dood niet heerschen kan, verwonnen door Zijne opstan ding na het sterven. i an verschijnt Hij aan de reeht- varrdigen, die Hem trouw dieuen, en noodt hen t n brui lof tsdisch vaar het waarachtig Paaschlam wordt geslacht en de kelk van het nieuwe Verbond wordt geledigd. Dan verschijnt Hij ook, en vóór alle anderen,- aan de bekeerder: die Hem te voren baleedigden als Maria Magdalena het deed, maar- die getroffen zijn door Zijn woord en voorbeeld, en nu Hem (volgden op den lijdensweg, tot aan het Kruis toe Zij hebben het eerst van allen deel aan de verheerlijking na het lijden, aau de Verrijzenis na den dood... Dat zijn gedachten, waardig te overwegen op den Paaschmorgen 1 De gemoedsstemmiug, door zulke gedachten gewekt, geeft kracht en levensmoed, en hoop en ver trouwen, en zekerheid van een ko mend geluk, waarvan Jesus' Ver rijzenis het onderpand is. En die stemming dan ook wen- sclien we onzen lezers toe, wanneer we deze korte beschouwingen naar oud-Cliristelijk gebruik sluiten met den Roomschen groet: Zalige Paschen FRANKRIJK. LOnder anticlericaal bewind! De „laieiseering" der Parijsche ziekenhuizen of in verstaanbaar der taal: het wegjagen der kloos terzusters is gebleken een ruïae te zijn voor de liospitalen-zelf, een ruïne voor de financiën, een vree- selijk ongeluk voor de zieken, een zwarte noot te meer voor het anti clericale Frankrijk van onze dagen. Ze staan tegenwoordig onder een leekenbeheer, de „Assistance pu- blique", waarvan directeur is de vrijmetselaar-anticlericaalMesureur, oud-minister en vriend van een vet baantje. Deze heer heeft ondanks de weigeringen van den Parijsche raad, zijn tractement door Combes indertijd laten opvoeren tot 18000 francs, terwijl hij zich geïnstalleerd heeft als een minister, met een „ka binet" waarvantzijn zoon na tuurlijk directeur is (tractement van 7000 francs!) en acht attache's, vriendjes. De hoogere ambtenaien trekken bij elkaar van de enorme som van 1.232 820 francs, die elk jaar nu aan de administratie der ziekenhuizen heengaat, niet minder dan 65 procent! Een vau de voorgangers van Mesureur. Pr. Mourier, een katho liek, gaf onder het vroegere régime ziju tractement cadeau aan de ar men Wat de hospitalen-zelf betreft, in den laatsteu tijd is er al zooveel over geschreven, dat 't uilen naar Athene dragen zou zijn, om van de staaltjes van ongehoorde slor digheid, en zelfs van de gruwelen die worden bedreven, nog meer te zeggen. Allee moge even gewezen worden op een aanhaling uit een voordracht, door een medicus in de „Société de Medicine" gehouden: „De verple gers zjjn een opgeraapt zooije, va gebonden van allerlei slag, die voor drie, vier dagen komen en dan weer plotseling verdwijnen. De zor gen, die deze „verplegers" aan on ze zieken geven, zijn beneden Blies, maar de „Assistance publique" wil die kerels niet uitbannen!" En dat heeft men nu, alleen uit haat tegen de Katholieke Kerk, in de plaats gesteld van de goede, liefdevolle, zelfopofferende, eerbied waardige kloosterzusters MAROKKO. Gevechten. We hebben weer eens een nieuw woord te slikken gekregen. Tot dusverre hoorden we op hoogen toon steeds spreken van de „mehalla's" van deMarokkaan- selie Sultans, waarmede dau de meestal ordelooze benden werden be doeld, die we gevoeglijk toch niet met den wijdschen naam van le ger" kuunen betitelen. Vandaag komt er plotseling een nieuwe naam opduiken. Reuter seint van een „harka". Dat schijnt een broertje of zusje te wezen van een „Mehalla", als we het goed begrijpen. Wat voor een „harka" die van hel gevecht van eergisteren reels gisteren door ons vermeld geweest is, schijnt ook niet duidelijk te wezen. We houden het ervoor, dat zoo'n Zarka een gewapende stam moet voorstellen, en als dat zoo is, dan was de onderhavige harka een krijgszuchtige, die er wezen kon! Want ze heeft in het gisteren kortelings vermelde ge vecht, naar Reuier nu seint eerst de Fransehen teruggedrongende Spa in's werden verslagen. Den daarop volgenden dag werd met versterking uilgetrokken en na een hevig ge vecht toen weer de harka terugge worpen. Maar dat kost den Fran se' len -28 dooden en een honderd gewonden: een officier gedood en tien officieren gewond. Men ziet dat er van een succes der Frausehe wapenen totnogtoe maar weinig sprake is! We zullen over dit ernstige ge nacht wel allerlei nabetrachtingen te hooren krijgen! RUSLAND, in de Doema. Bij de behandeling in de Doema van de begrooting van buitenland- sche zaken hield Iswolski gisteren een rede over de Balkan-aangelegen heden. De minister van huitenlaudsche zaken verklaarde, dat de belang stelling (van Rusland) voor de BM- kankwesties tegenwoordig in hoofd zaak was gericht op de verbetering van het lot der Christenen in Tur kije. Rusland had zich niet gekant tegen het plan tot het aanleggen van oen Oostenrij ksch-Hongaarschen Balkan-spoorweg. Rusland streeft op het Balkan schiereiland naar slechts één enkel doelde bevorde ring van het welzijn van enkele Balkan-staten, en verbetering van het lot der Christenen in Turkije. Daarom kan Rusland zonder af gunst de door Oostenrijk-Hongarije behaalde behaalde voordeelen aan schouwen. Instede van tegen de Oostenrijk-Hongaarsche plannen te protesteeren, heeft Rusland zelf voorgesteld, alle spoorwegplannen, die voor de Balkanstaten nuttig schijnen te steunen. Dit wijst erop, dat Engeland met zijn voorstel in den verkeerden hoek terechtkomt AMERIKA. Een curieuze historie. In een onzer bladen van heden wordt uitvoerig verteld van den reuzenbrand te Chelsea, die verleden week gebeurd is, en waarvan we toen in het kort melding maakten. Aan dit verhaal is nog een staartje, en een curieus staartje ook! Het geval doet zich namelijk voor, dat tijdens en onmiddellijk na den brand door de redders een groot aantal zeer jonge kinderen, w. o. tal van zuigelingen, in veilig heid werden gebracht. Dat was, natuurlijk, voortreffelijk. Maar nu zijn er 193 kleintjes van wie de ouders óf niet zijn ko men opdagen om hun kinderen te halen, óf wel hun kinderen niet hebben kunnen herkennen, onder dat groote getal 1 Het is een ho- pelooze verwaring; en de zaak wordt nog verergerd, doordat waarschijn lijk niet weinigen onder deze ouders zich met opzet van den domme houden Dat is een historie, een Salomon waardig Nieuwtjes in drie regels. De Vesuvius werkt weer. Men vreest dat een nieuwe periode van uitbarstin gen aanstaande is. De prins van Wales zal na het be zoek aan Canada, ook naar e Ver- eenigde Staten gaan. De zetel van Winston Churchill te Manchester looptgevaar daarde Ieren zich tegen hem hebben uitgesproken. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder woonde op Goeden Vrijdag in de Kloosterkerk de godsdienstoefening ter voorbereiding voor het Avondmaal bij. De crisis in de diamantnijverheid. De penningmeester van den A. N. D. B., de heer B. D. de Vries Dzn., heeft zijn ontslag genomen, omdat de bondsraad tegen zijn advies besloot toch de uitkeering te geven aan een 40-tal bondsleden, die te laat waren gekomen om hun uitkeering in ontvangst te nemen. De penningmeester meent, dat door dit besluit de goede gang der uitkeering en het juiste beheer der bondsfinanciën in gevaar worden ge bracht. De Uitvaart van Mr. Geertsema. Te Driebergen had gisterenmiddag, onder talrijke bewijzen van deelne ming, de begrafenis plaats van het XXXVI. Een oud gebruik in de goede week, en de beproe vingen van hel winkeliersle ven. Een onder wijspraatje. Nieuwe scholen en een aanprijzing die verdiend is. Oók een Roomsche school die er wezen mag. Be R.K. Volksbond en de Ka tholiekendag. Zalige Paschen, lezers Ziezoo, de vasten is weer om. Een late Paschen dit jaar en koud op den koop toe Ik denk Diaar weer aan de bloembol- jetjes, die door die onbedaarlijke koude toch wel niet zoo op hun ge- iïia-k zullen zijn! Zelf heb ik nog geen voet buiten onze stad gezet: zoo'n goede week brengt in den win kel al heel wat drukte aan, en zoo- als de lezers wel uit mijn adver tenties zullen gezien hebben, maak ik er nog al veel werk van ook! Ja, ('at is immers zoo'n echt oud-Hol- jandsch gebruik: moeder de vrouw bakt in de laatste dagen van de goede week zélf oliebollendaar kunnen die dure, die je in de win kels koopt toch maar niet tegen up! Dat is nu geen praatje dat ik houd om mijn eigen waar aan te prij- 2en, zooals je misschien denken ^oudt, maar ik heb het zelf uit hen mond van onze tallooze klanten dezer dagen kunnen hooren, tot Vervelen» tee, zou ik haast zeggen. ware het niet dat je als winkelier je nooit mag vervelen over hetgeen je klanten zeggen, en altijd met de grootste belangstelling hebt te luis teren naar de praatjes die ze je op- disschen. Geloof me, dat is een ver dienste die ons winkeliers in den hemel nog eens zal worden aange rekend!' Vooral wanneer je zooals ik al zeg ik het zelf een beet je ontwikkeld bent en nog wel eens wat anders wilt hooren clan buur vrouwenpraatjes (Waarmee ik even wel niet zeg, versta me goed, dat ik in mijn winkel als een geleerd heid poseerOch, ze weten daar niet eens dat ik in mijn jongen tijd nog op een pensionnaat „gelegen" heb, en een pensionnaat van goede reputatie óókMaar dat brengt me er nu op, hoeveeler nog ontbreekt aan het onderwijs van tegenwoordig in ons Haarlem, het Roomsche onderwijs wel te verstaanZeker, in onzen ouden tijd was het nog veel erger; maar toen had je ook nog niet het verfoeilijke neutrale onderwijs, dat haast altijd, niet alleen onkerke lijk, maar zelfs nog antikerkelijk onderwijs heeten kan Daar heb je de Hoogere Burgerscholen. .Wat 'n jammer, dat je jongens voor zooveel betrekkingen, voor zooveel vakken, voor verdere opleiding, zoo'n H. B. S. nu eenmaal niet kunnen missen Of lieve,r: wat 'n jammer dat er geen Roomsche Hoogere Burgerscho- 3cholen genoeg kunnen zijn, om voor onze Roomsche jongens, mei de wetenschap die ze in zoo'n neu trale H. B. S. leeren, ook de kennis op godsdienstig' gebied hand in hand te doen gaan! Maar dat zal wel al tijd een vrome wensch blijven! (We hebben trouwens met ons lager on derwijs al genoeg te doenOf schoon ons Haarlem kan in dit opzicht van geluk spreken dat er zulke energieke mannen, die ik hier maar niet noemen zal, de lakens uit deden op onderwijsgebied en sclio- len-yerzorging. De nieuwe school aan de Linseliotenstraat wordt een juweeltje, dat mag ik hier wel ver klappen: ik heb de plannen mogen zien, en ik kan gerust zeggen, dat ze voor de beste openbare school niet onder zal doen. En dan de scho len in het Schoterkwartier, waarover ik tot mijn groot genoegen onlangs in onze Courant zoo'n waardeerend stukje geschreven vond'k Heb me al eens afgevraagd, hoe het komen zou, dat die scholen niet zoo goed door 'onze Roomsche stadgenooten gekend worden, als ze het wel ver dienen! Waarschijnlijk omdat ze zoo'n eind uit de buurt liggen, of liever, omdat dat deel van Haar lem dat „over het spoor' ligt, door ons bewoners van de oude stad al tijd zoo iets als „buiten" wordt gere kend. Nu, de afstand is eigenlijk maai denkbeeldig. Voor velen ligt een andere .school, die nu bezocht wordt, precies even ver. 't Lijkt maar zoo, en we zijn in dat opzicht nog t« vaal gewand aan dan ouden toe stand met de barrières, om niet het stadsgedeelte „over het spoor" als een buitengedeelte te beschouwen. Doch dat wordt wel beter! En ik raad dan ook de ouders, die voor hun kinderen een goede Katholieke, hoog modern-ingerichte en ook betrekke lijk goedkoope school zoeken, aan om de Eerw. Zusters in de Kloos terstraat even op te zoeken 't Zal hun meevallen, èn de ont vangst, èn wat ze te hooren krij gen M'n vrouw was er althans op getogen over, toen ze na, het stukje in de Nieuwe Haarlemsch e zelf eens de stoute schoenen had aan getrokken, om er eens een kijkje te nemen, en ik kan u vertellen dat wat men ook van mijn vrouw zeggen kan, ze een goeden kijk op zulke dingen heeftIk zelf ben deze week ook een Roomsche school gaan bekij ken, maar van een heel ander soort de teekenschool van onzen olks- bond, die in Sint Bavo onder de hanebalken huist. Onder de hane- balken, maar dat wil niet zeg gen, datze niet u p t o dat e is ingericht! Integendeel: in zoo'n prima li eerenhuis als onze olks- bond bewoont, ben je ook onder de hanebalken comfortabel ingericht natuurlijk, en onze Roomsche tee kenschool is dat zeer zeker. Met be wondering heb ik het werk gezien, dat de jongens van dezen cursus on der de kranige en deskundige lei ding van hun onderwijzers hebben voor den dag gebracht; dat is toch maar een mooi werk dat de Volks bond hiermee doethij werkt zoo niet alleen aan de zoo noodige or ganisatie van de arbeiders en de kleine burgerij, maar vooral hij v o r in t goede, vakkundige, Room sche arbeidersDat mes snijdt van twee kanten, .want we weten alle maal, dat brekebeenen en krukken al heel gauw meegaan naar den roo- den kant en schreeuwen van recht en revolutie en weet ik wat al meer, maar dat degelijke, onderlegde, be zadigde en kundige vaklui aan den ordelijken kant staanVooral wan neer ze bij hun vakkennis nog on derhouden en metterdaad beoefenen de godsdienstige beginselen en le ven en werken naar Katholieke leer. En dat is natuurlijk in den Volks bond te verwachtenDie staat, vóór aan, als het de Katholiciteit be treft, en het wakkere bestuur, waar bij mannen van de daad zijn, voor wie ik op het punt van Roomsche organisatie en ijver mijn petje af neem, is er altijd als de kippen bij, om het Roomsche leven krachtig te maken en vooruit te helpen. Daar heb je nu weer dien Katho liekendag. Dat belooft ook wat op 20 MeiIn het mooist van het sei zoen zoo'n leger van duizenden Ka tholieken hier in Haarlem te krijgen, dat is werkelijk een schouwsjaj) dat het „neutrale" Haarlem, dat an ders maar kijkt naar vreemdelin gen, naar bloembollenbezoekers, naar gportmenschan »n van dian aard meer, nog niet dikwijls gezien heeft Om op den Volksbond echter terug te komen, ik vernam dat het be stuur ook 't werk voor den Katholiekendag krachtig zal aanpakken en een war me propaganda onder de leden aan het maken is, om de hoogst belang rijke vergaderingen van dien dag bij te wonen. Daar is trouwens, zoo als ik uit de conclusies die in onze Courant waren opgenomen, heb ge lezen, heel wat te leeren op dezen Katholiekendag en later te behar tigen Als ik wat raden mag, dan zou het dit zijn, dat wie gelegen heid heeft eneen guldentje over. zich laat inschrijven voor het vaste lidmaatschap der Katholiekendagen dat geeft buitengewone faciliteiten! Enfin, daar kom ik nog wel eens een keer op terug. Daar is van den zomer heel wat werk aan den win kel in Haarlem! Daar heb je de feesten van den (W ielrijdersbond, de Katholiekendag, de algemeene ver gadering van den Roomschen dioce- sanen Middenstandsbond, de verga dering .van het Centraal Bestuur van den R. K. Volksbond.... en het lijstje is er niet mee uit. (Wie daar vooral pleizier in zal hebben, in al die vergaderingen, dat zal de re dactie van onze Nieuwe Haar- lemsche wezen, denk ik.' Of ver gis ik me Paaich-Zatïrda». IEUWE HAARLEMSCHE COUNT eo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1