H. Franken Jr. Henri Coebergh, Religieuse Platen, Beelden van Beur on. HOFLEVERANCIER levert alle soorten brood van de beste hoedanigheid. - - II BOEK- en KUNSTHANDEL Ged. Oude Gracht 74, TELÈFOON 1041. GROOTE KEUZE KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. SCHOTEN. ÖVERVEEN. ZANDV00RT-bad. VELSEN (Wijkeroog). BEVERWIJ R. WIJK AAN ZEE. UITGEEST. HEEMSTEDE OFFICIEELS ICERKLIJST. ■- gebikt maken aan den geest door de boetvaardigheid onze heerschappij over de natuur terug winnen door de liefde tot de armoede, door de ont hechting van ons hart van de ver gankelijke goederen dezer aarde, zie daar de bestemming van den mensch, ziedaar de eenige weg die hem voeren kan naar het rijk „dat voor hem be reid is van af de grondvesting der wereld." Welke van deze drie antwoorden verheft het meest den mensch, en is hem het meest waardig? Wij zullen het zien. Is de mensch enkel stof? Wij staan verbaasd, dat er ooit ge leerden gevonden zijn, genoeg meester over zich zei ven om in ernst en met kalmte de dwaasheden van het mate rialisme. bewerend dat alles slechts stof is, te weerleggen. Mij dunkt dat wanneer iemand ons op een toon van geleerdheid komt zeggen dat de ge dachte niets anders is dan een af scheiding des lichaams, van alle an dere atscheidingen slechts door hare fijnheid onderscheiden, dat de mensch dus in niets verschilt van het dier dan alleen door eene fijnere bewerk tuiging, mij dunkt dat zoo iemand geen ander antwoord waardig is dan het volgende, „mijnheer, of gij een dier zijt is een persoonlijk ieit, en daar gij het zelf beweert, ontsla ik u van het bewijs, maar geloof u op uw woord." Verwacht dus hier geen weer legging van het materialisme, slechts eenige opmerkingen kunnen volstaan. Als er één feit onbetwistbaar is voor het menschelijk bewustzijn, dan is het dit: dat er in ons een beginsel van eenheid, werkzaamheid en vrijheid bestaat. En het is een5 niet minder onbetwistbaar feit dat eenheid, werk zaamheid en vrijheid onvereenigbaar zijn met de stof. De onverdeelbare eenheid van onzen geest, en dus zijne onstoffelijk heid toont zich vooral door het zelf bewustzijn. Ik gevoel dat ik besta, en dat ik onderscheiden ben, niet alleen van de wezens buiten mij, maar ook van mijn eigen ledematen. Want lo Het bewustzijn van mij zei ven is onveranderlijk. Het groeit niet aan met mijn kracffen, en vermindert er niet mede; het vermindert zelfs niet door net verlies van een gedeelte mij ner ledematen, gelijk de ondervinding van hen, die een of ander lidmaat verliezen of doen afzetten, bewijst 2o. Dat gevoel is niet plaatselijk, het is duidelijk dat ons bewust zijn van ons zeiven geen be trekking heeft op dg hersens, of op de maag, of op eenig ander orgaan, maar ep ons geheele wezen •3o. Door mijn zelfbewustzijn heb ik kennis, niet alleen van mijn bestaan, maar ook van mijne werkingen, ik gevoel dat ik denk, dat ik wil enz. Niemand heeft mij geleerd dat ik een verstand en een wil heb en dat ik het ben die denken wil, en toch w«et ik het; maar als men mij niet onderricht had dat ik hersens, een maag, een hart, aderen enz. heb, en dat alles werkt tot instandhou ding van mijn lichaam, dan zou ik het nooit weten, het zelfbewustzijn zegt mij er niets van. I3 er meer noodig om aan te too- »en dat het wezen door mijn zelfbe wustzijn aangeduid, onderscheiden is van mijn lichaam? want als het zelf bewustzijn zijn oorsprong had in mijn lichaam, dan zou: lo. het zelfbewustzijn alle verande ring van mijn stoffelijk lichaam onder gaan en 2o. het zou mij kennis geven van de werking der hersenen, der bloed vaten enz. en mij leeren die werkingen te verbeteren als zij gestoord zijn, gelijk het mij leert mijne gedachten te veranderen en mijn oordeel te wij- sdgen als het verkeerd is. Een tweede bewijs dat er iets on stoffelijks in ons moet zijn is de w er k- zaamheid van onzen geest. Ik heb het vermogen te denken, te willen, mijn lichaam te bewegen, en wel om dat alles te doen uit mij zeiven, zon der eenigen aandrang van buiten. Welnu de stof is passief, niet in staat om uit zich zelve in beweging te ko men. Kan de bewerktuiging aan de stof dat vermogen geven Het is dui delijk van niet. De bewerktuiging is niets dan een verbinding der deelen onderling, en kan dus nooit aan het geheel geven wat ieder deel afzonder lijk volstrekt niet bezit. Ieder deeltje van de stof staat tot de beweegkracht als 0 tot 1, en dus zal de verbinding van millioenen deeltjes aan de stof evenmin de beweegkracht geven als de vereeniging van een millioen nul len de eenheid zal maken. Als het beginsel dat opmerkt, denkt en wil in mij, het gevolg was van de bewerktuiging, dan zouden mijne opmerkingen, gedachten en verlangens noodzakelijk beperkt zijn binnen de grenzen van mijn zintuigen. Het zou mij dus onmogelijk zijn een voorstel ling te vormen in mijn geest van de uitgebreidheid des hemels en der aarde. Hoe zou het kleine beeld, dat de licht stralen op het netvlies van mijn oog maken, zich zoo kunnen uitbreiden? Laat de materialist ons eens een schil derij toonen grooter dan het doek waarop het geschilderd is. Met zou mij eveneens onmogelijk zijn gebeurtenissen mij voor te stellen, die nooit mijn zintuigen getroffen heb ben. b. v. een veldslag die 2000 jaren geleden heeft plaats gehad. Hoe zou den eenige regels schrift die ik lees, of eenige woorden die ik hoor. op mijne hersens denzelfden indruk kun nen maken als het gezicht van een veldslag Het zou mij eveneens onmogelijk zijn mijne gedachten te richten op dingen die nog niet bestaan, in de toekomst dooT te dringen, of mij bezig te houden met afgetrokken algemeene waarheden, zooals b.v. de gedachte aan goed en kwaad, aan waarheid en leugen, aan deugd enz., die geheel buiten mijn zintuigen vallen. Eindelijk de geest werkt terug op zich zeiven; denkt, maar weet ook dat hij denkt, denkt na over zijn gedach ten. Welnu dat is onmogelijk bij esn stoffelijk wezen. Een stofdeeltje in be weging gebracht, zal werken op de naburige deeltjes, maar nooit op zich zeiven terugwerken. Het derde bewijs over de onstoffe lijkheid van onzen geest is de vrij- fa ei d. De stof is noodzakelijk onder worpen aan de macht van de uitwen beweegkracht. Zij kan de uitwerking daarvan niet vermijden, noch opschor ten, noch verlengen. Wij zijn dus niet geheel stof, want na het bewustzijn van ons bestaan, is er geen levendiger gevoel in ons dan dat van de Arijheid. Het is vrijwillig dat ik denk, rede neer of wil. Onder de verschillende indrukken kan ik er een uitkiezen, en mij daar zóó in verdiepen dat ik ongevoelig word voor alle andere in drukken, gelijk geschiedt .bij het zoo bekende verschijnsel van de abstractie, waar mijn geest uitsluitend bezig met één onderwerp, niets hoort of ziet van alles wat rondom mij plaats vindt. Eaar een nog veel wonderbaarder gevolg van mijne vrijheid is dat ik in sommige gevallen zelfs de vernie tiging van mijn lichaam kan willen. Het helaas zoo menigvuldig voorko mende feit van zelfmoord zal altijd volgens de principeD van het mate rialisme, een onopgelost raadsel blij ven, en wel om (leze twee redenen lo. De meest algemeene, de diepst ingewortelde neiging vao alle levende wezens is de liefde voor hun voort bestaan. Vandaar bij de dieren die uiterste krachtinspanning, waarmede zij alles wat hun voortbestaan be dreigt afweren; vandaar in ons eigen lichaam die geweldige reactie van de maag bijv. wanneer zij vergif in zich heeft opgenomen, dan tracht zij on willekeurig zich daarvan te ontdoen. Hoe zou nu de mensch zich kunnen onttrekken aan die natuurwet, als er in hem geen afzonderlijk wezen be stond, dat tot het lichaam kon zeg gen gij zijt mijn vijand, een hinder paal voor mijn geluk, sterf dus. 2o. De zelfmoord zou, volgens het materialistisch systeem de terugwer king zijn van de stof op zich zelve, wat zooals wij reads gezegd hebben een onmogelijkheid is. Wat zeggen tegen al deze bewijzen voor de onstoffelijkheid van onzen geest de materialisten? Hooren wij nogmaals Broussais: „Zoodra ik door de studie der heelkunde geleerd had dat etter aan de oppervlakte der her senen opgehoopt ons denkvermogen vernietigde, en dat het wegnemen van die etter het weer deed verschij nen (na vernietigd te zijn geweest!) kon ik dat denkvermogen niet anders meer begrijpen dan als de werking van een levende hersenmaterie, hoe wel ik niet weet wat de hersenen zijn, noch wat bet leven is." De juistheid(l) van zulk een redenee ring kunnen wij niet beter doen be grijpen dan door er de volgende naast te stellen. In den slag van Waterloo b.v. wilde een dappér officier, om des te spoediger bij den vijand te zijn, een moeras doortrekken, maar bleef met zijne voeten steken in den mod der, zoodat hij evenals de lafaards te laat kwam. Zoodra ik nu wist dat slijk rondom zijne voeten opgehoopt, zijn moed vernietigde, en dat om hem dien moed terug te geven, niets anders noodig was dan zijne voeten van dat slijk te bevrijdeD, kon ik zijn moed en dapperheid niet anders meer voor stellen dan als een paar vrije en door niets tegengehouden voeten. De mensch is dus niet enkel stof. In een volgend artikel zullen wij zien, of, gelijk de materialisten even eens beweren, bij den dood alles ge* eindigd is. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de h.h. Missen te half 7, 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis. De Cate chismus naar gewoonte, 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje voor de geloovige zielen. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur ge legenheid om te biechten. Vrijdag, 1ste Vrijdag' der maand, bij zonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart eri tevens dag van Aanbid ding voor de leden van de Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding. Ten 8 ure gezongen h. Mis in de Sacraments kapel voor du levende leden dier Veree niging. Na de Mis acte van Eereboete. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot 's morgens 11 uur en 's middags van 3 tot 4 uur. Kwart over 3 luide Aanbidding, 's Avonds 7 uur Lof tot opening van de Meimaand. Zaterdag, 's av. 7 uur Rozenhoedje in de Maria-kapel en gelegenheid om te biechten van 4 uur tot hall 10. Deze week de h.h. Missen ten 7 uur, half 8, 8 uur en half 10. Zondag, de stille h.h. Missen te*7 uur en half 9, te half 11 de Hoogmis met predicatie. Te 2 uur Catechismus, 's Av. te half 7 Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria tot bekeering der zondaars met Rozenhoedje. Maandag en volgende dagen dezer week van 8 ure gelegenheid om te biechten. Donderdag, 's avonds ten 7 ure Lof ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Vrijdag, feest van de H.H. Apostelen Philippus en Jacobus, dag van devotie, tevens eerste Vrijdag van de maand. Te 8 ure gezongen h. Mis met uitstelling van het Allerheiligste ter eere van het goddelijk Hart. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof tot opening van de Meimaand met Rozenhoedje. Zaterdag, te 8 ure de h. Mis voor de bekeering der zondaars, 's Avonds te 6 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw met Rozenhoedje. In deze week geen h. Mis te kwart over 8. Verder de h.h. Missen en de Cate chismussen op de gewone uren. Zondag, te half 6. 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags te half 4 de Vespers. Gedurende deze week de eerste h. Mis te 7 uur. Gelegenheid om te biechten's morgens tot 10 uur en 's avonds van 6 tot 8 uur. Dinsdag, derde Dinsdag der Novene, ten 8 ure gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds ten 7 ure Lof, Vergadering der Broeder schap en gebeden der Novene. Dien dag 's morgens ten 7 ure de h. Mis voor Mej. Maria Ockbuijsen en te half 9 voor Ja cobus Arkshoek, als Leden der Broeder- set ap van den H. Antonius. Donderdag, te 7 uur de h. Mis voor Mej. wed. Maria Hendriks geb. Duin, als Lid der Broederschap van den H. Antonius. Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, te 8 ure gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds ten 7 ure Lof, Pre dikatie en acte van eereboete aan het H. Hart. Te beginnen met Zondag 3 Mei zal de eerste h. Mis op Zon- en feestdagen wor den opgedragen ten 5 ure. Zondag, na de h. Mis van 7 uur, alge meene H. Communie voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Zondag, de h.h. Missen te 9 uie en half 11 de Hoogmis. Te 4 ure Lof. Dinsdag, Uitvaartdienst voor Mevr. M. v. Velsen geb. v. Velsen. Te 8 uur gele zen h. Mis en te half 10 gezongen Uit vaartdienst. 's Avonds te 7 uur Lof. Donderdag, 's avonds van 6 tot 8 uren gelegenheid om te biechten. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand, te half 8 gezongen h. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds 7 uur Lof en acte van Eereboete. Zaterdag, 's nam. van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9 en om half 11 de Hoogmis. Te 1 uur Catechismus voor de kinderen die dit jaar worden aangenomen, 's Av. te 7 uur Lof. Deze week van Maandag- tot en met Vrijdagavond van 7 tot 9 uur en Zater dag reeds van 3 uur af gelegenheid om te biechten. Maandag en Woensdag, 's avonds te 7 uur Lof. Dinsdag, in plaats van de h. Mis te 9 uur een gezongen h. Mis met „Veni Cre ator" te 10 uur ter voltrekking der Echt- vereeniging van Antonius Adiianus Swolp en Aafje Carolina Knoop. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand, te 8 uur gez. h. Mis van Eerherstel tot be- keering der zondaren, 's Avonds te 7 uur Lof oet Akte van Eereboete ter eere van het Goddelijk Hart. Aartsbroederschap der R. Familie. Zondag, te half 5 wekelijksche verga dering. Zondag 8 Mei, Beschermfeest van den H. Joseph, Patroon der aspiranten-afdee- ling. Te verdienen volle aflaat voor alle leden. Te 7 uur h. Mis voor Petrus v. Steen. Alleen voor de leden der 17e afdeeling zijn gereserveerde plaatsen. lederen Zondag van 4—4i/j uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om half 6, 7, 9 uur en 'te half 11 de Hoogmis. Om half 7 Lof met predikatie. Dinsdag, 's avonds om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, 's avonds half 8 begin eener driedaagsche oefening, te geven door den Z.Eerw Pater Bonifacius, Capucijn. Deze oefening wordt gegeven ter gelegenheid van het 40 uren gebed, dat aanvangt Vrij dag a. s. Woensdagavond eerste predi katie. Donderdag, 's avonds half 8 Lof met predikatie. Vrijdag, 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament, om 9 uur gezongen h. Mis en savonds half 8 Lof met predikatie. Zaterdag, om 9 uur gezongen h. Mis, biechthooren 's morgens tot 12 uur en 's middags van 4 tot 10 uur, 's avonds half 8 Lof zonder predikatie. Zondag, de h.h. Missen 7 uur, half 9 en half 11 de Ploogmis. Geen Catechis mus. 's Avonds ten 7 uur Lof met Rozen hoedje voor de kinderen die liun Eerste H. Communie zullen doen en tot bekee ring der zondaren. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdag, 1ste Vrijdag van de maand, 's avonds om half 8 Lof ter eere van het H. Hart en acte van Eereboete. Zaterdag, 's Dam. gelegenheid om te biechten van 4 uur tot half 10. Gedurende deze week 's avonds van 7 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Cate chismus voor de aannemelingen. Gedurende deze week de h.h. Missen om half 8 en 9 uur. Zaterdag de h.h. Missen om half 8 en half 9. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, des middags ten half 3 de Ves pers. Dinsdag en volgende dagen om half 12 Catechismus. Dinsdag, 9 uur gezongen Maandstond voor Anna Jeosteu huisvrouw van The odoras *de Mol. Donderdag, des avonds ten 7 uur Lof ter opening van de Meimaand. Van 8 uur af gelegenheid om te biechten. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand, om 9 uur gezongen h. Mis en 's avonds ten uur Lof, Zaterdag, 's middags van 3 uur af ge legenheid om te biechten. Zondag, de h.h. Missen 7 en half 9 uur, ten half 11 de Hoogmis, 's Nam. ten 6 ure Lof. Vrijdag, 's Av. 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 'savonds 7 uur Maria-Loi met Rozenhoedje en Litanie. De gebeden worden veszocht voor Joannes Wezen beek en Joanna Faas, geb. van der Vossen, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien. Zondag, om half 8 de Vroegmis, om 10 uur de Hoogmis en „Te Deum". Na de Hoogmis de Catechismus. Om 3 uur de Vespers. Woensdag, om half 11 Huwelijksmis e« Huwelijksinzegening van Hermanus Stals en Joanna Fris. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand, gez. h. Mis, 's avonds om 7 uur Lof. A.s. Zondag de plechtige Eerste H. Communie der kinderen, om 7 uur «le Vroegmis, om 9 uur de Hoogmis, en» half 8 de Vespers. De gebeden worden verzoekt, voor Catharina IJrnans weduwe van Jolis van der Heijden en Willem de Winter, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jacobus Vink, die in den Heer is overleden. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 3 uur de Vespers. Vrijdag, 's avouds ten 7 uur Lof. Zaterdag, 's avonds ten 7 uur Lof'. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. Zondag, half 8, Joannes Gerardus Rijk van den Berg, 10 uur Geest, en tijdelijk welzijn der parochie. Na den middag kwart over 2 Catechismus, 3 uur de Vespers. Catecnismus volgens gewoonte. Maandag. Mej. Theodora Maria Boret. Dinsdag, Carolina Barendse. Woensdag, Joanna v. d. Valk geb. Ca- sander. Donderdag, 8 uur gelezen h. Mis voor overl. fam. v. d. Velden, 's Avonds 7 uur Lof. Vrijdag, 1ste dag der maand Mei, 8 uur gezongen h. Mis overl. fam. Peters en Hoogenboscb. 's Avonds 7 uur geen Kruis weg maar Lof met Rozenhoedje en toe spraak ter eere van de Allerh. Maagd Maria. Zaterdag, Maria van Boven, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Geheel de Meimaand door Zaterdagavond Lof. Van 5—8 uur biechtgelegenheid. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 Lof. Dinsdag, half 9 de h. Mis ter eere van den H. Antonius, 's avonds ten 7 uur Lot". Vrijdag, half 8 de h. Mis ter eere van het H. HartVóór de h. Mis gelegenheid om te biechten. Zaterdag, 's Av. van 5—9 uur biecht- kooren. Door de week de h. Mis om half 9. De plechtigheid der Eerste H. Cona- munie zal plaats hebben op 5 Mei a. Den 6 Mei zal de bloembollenveilmg plaats hebben ten voordeele der kerk. De bloembollen staan in den tuin van den heer J. Hoogland, te Rooswijk (Vel sen). Zondag, de h.h. Missen om half 7, 8 en 10 uur, om 3 uur Lof met Rozen hoedje, om 6 uur Congregatie. Woensdag, Eerste H. Communie der kinderen, óm half 7 de eerste h. Mis, de plechtige h. Mis om half 9, 's middags om 4 uur plechtig Lof. Donderdagavond om 7 uur Lof. Vrijdagavond om 7 uur Lof. Zondag, 7 Vroegmis, half 10 Hoogmis. Des namiddags om half 3 de Vespers, 's Avonds holf 7 Congregatie der Aarts broederschap van de H. Familie. Vrijdagavond te 7 uur Lof ter ee. eva» het H. Hart. In de week de h. Mis om 8 uur. De gebeden worden verzocht voor Elizabeth van Duin, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8 Gemeente, lialf 10, WI- lem Cornelia Sir it Maandag, half 9, Elisabeth Groot, 9 uur Maartje Schee en Nicolaa.s Meijne. Dinsdag, half 9, Maartje Blankert hvr. van Hermanus Oornelisse, 9 uur, Basilius Zonjée en Clasina Melker. Woensdag, half 9, Piet Kaptem, 9 uur, Frederik Wijnker. Donderdag, half 9, Antje Duinmaijer, 9 uur, gf?zoug6ii h. Mis voor Joanna Cor- nelisseÓDes namiddags van 46 biecht gelegenheid. Vrijdag, half 9, Bernard .Zurlohe Maria Mohrman, 9 uur, gezongen h. Mts voor de leden van het Genootschap van het H. Hart van Jesus. Van 4—7 uur gelegenheid om te biechten, s Avonds ten 7 uur Lof. Zaterdag, half 9, Jan Wiebes en Maria van Gelderen, 9 uur, Piet Buur.'s Avonds 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Jacoba Bergwever wed. van Jan Rijs, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, 10 uur de Hoogmis 2 uur Cate- «hismus, 3 uur de Vespers, 6 uur Let. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Sacrament, s avonds half 8 Lof. Y. md'ag, half 9 gezongen h. Mis ter eer» van Jesus' Goddelijk Hart, 's avonds balt S Lof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 10