Van Yeen's Thee de beste. Kruisstraat 34 Mengelwerk. Heer, gedenk mijner. HAARLEM. De laatste katholieke priesters uit het oude Noorwegen. OFFICIEELE KERKLIJST. BENNEBROEK. VOGELENZANG. HILLEGOM. VOORHOUT. HOOFDDORP Ghemische Wasscherij Ververij Gr. Houtstraat JM(. VEREEN1GINGEN. bondag, half 8 Vroegmis, 10 uur plech- ;.Se Hoogmis met „Tc Deum" tot slui- l:®g van den Paaschtijd, 2 uur Catechis- 3 uur de Vespers. aandaq, Dinsdag en Woensdag kwart 8 h. Mis. donderdag, kwart over 8 h. Mis en 's ''ends van 68 uur gelegenheid om te "<*hten. Vrijdag, half 9, gezongen h. Mis met 'ftte toespraak, 's avonds half 8 Lof ter tere van het H. Hart. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis en des Middags van 48 uur gelegenheid om Weckten. gebeden worden verzocht voor Elisabeth van StratenZoet Leonardus van der Linden, Agatha Maria Witteman, en nilhelmina Wensveen, geb. Willcmse, met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en 10 uur de Hoogmis. Des middags Jfi half 2 Catechismus, ten half 3 de 'Bspers. Drnsdati en Woensdag, de h.h. Missen !e* half 8 en 8 uur. donderdag, de h.h. Missen ten half 8 9 uur, ten 9 uur gez. h. Mis. Vrijdag en Zaterdag, de h.h. Missen ten 8 en 8 uur. (i Woensdag en Zaterdag ten half 12 de ^teehismus. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half «n ten 10 uur de Hoogmis. Ten 3 uur Vespers. Donderdagavond van 68 uur gelegen- *eid om te biechten. Vrgdag, 1ste Vrijdag van de maand, teo 8 uur gezongen h. Mis. Zaterdagavond van 5 uur af gelegenheid te biechten. Ten 7 uur Lof. ®e gebeden worden verzocht voor Anna van Roode, Mej. Joanna v. Dril, Maria Verbruggen, en de Wed. Haker geb. Bussen, Jte van de laatste H. H. Sacramenten der stervenden zijn voorzien. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en j® uur. Te half 2 Catechismus en te half Vespers. Donderdag, 's avonds van 7—S uur ge- tegen keid om te biechten. Vrijdag, ten 8 uur gezongen h. Mis ter J'fcre van het Allerk. Hart des Heeren. 8 Avonds ten 7 ure Lof. Zondag, 7 uur, Michael Jansen, 10 uur, 'trochie. Jlaamdag, 8 uur, overl. fam. v. d. Kun, *&lf 9, Jacob van Brieuen. Dinsdag, 8 uur, Hendrik Ran, half 9, Ran geb. Margaretba Kuner Woensdag, 8 uur, I. van Westen, half Nicolaas van Eks en Maria Stokman. fl Donderdag, 8 uur, Jaardienst voor Frans diners, half 9, tot zekere intentie. Vrijdag, 8 uur, Willem van Duuren, Jalf ft, gezongen h. Mis ter eere van het V. Hart, voor de geloovige zielen. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes ■teenvoorden, half 9, Nicolaas Dankel- tesn en overl. famie. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth Sprundel geb. Pronk, "te in den Heer is overleden. in ondertrouw zijn opgenomen "annes Beers en Margaretba v. d. Geest De Kerkberichten, die te laat in 'Wamen voor dit nummer, zijn op jfcnomen in de N1E UWEHAAR 'EMSCHE COURANT van heden HAARLEM Telef. 426-1046. Z)e II, K. Vereenigingen van Haar- en Omstreken vinden in deze rubriek Velegenheid om KORTE (ook huishoude- Djke) mededeelingen, agenda's enz. bekend *e maken Nederlandscho R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 23 (St.Bavo). Zondag 26 April, half 1, sigarea- en 'ftbaksbewerkersgilde. Maandag 27 April, half 9, groote alge- meene Propagandavergadering, waarop ook alle Haarlemsche Katholieken wor den uitgenoodigd en waar als spreker zal optreden de weled. heer Engels uit Leiden. Half 9 Ondersteuningsfonds. Dinsdag 28 April, half 9, algemeene vergadering, waarop de prijsuitdeelihg zal plaats hebben aan de bekroonde leerlin gen der teekenschool. Ouders, voogden en belangstellende worden uitgenoodigd deze prijsnitdeellng bij te wonen. 89 uur Hulp in Nood, half 9 Metaalbewer- kersgilde „St. Eloy, half 9 Meubelmakers- gilde „St Paulus." Woensdag 29 April, half 9, Eerbied in Gods Huis, half 9 bestuursvergedering bloemist- en tuindersgilde „St. Elisabeth", 9 uur Zangvereeniging. Donderdag 30 April, half 9 bestuursver gadering Metselaarsgilde, half 9 Rederij kerskamers. Vrijdag 1 Mei, half 9 Hoofdbestuur, haif 9 Propagandaclub. Zaterdag 2 Mei, half 9 zittingSpaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Alle leden der afd. Haarlem worden uitgenoodigd, hun mannelijke katholieke familieden, vrienden en kennissen mede te brengen op de groote propaganda-ver- gadering op 27 April, des avonds om half 9, in St. Bavo, Smedestraat 23, Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 81. Afdeeling SCHOTEN en O. BondsgebouwKerklaan. Vergadering voor de leden op Zondag 26 April, 'shalf 8. Agenda: Mededeelin gen. verslag penningmeester, bespreking wijziging statuten enz. enz. Lezing door een der leden van het hoofdbestuur. Ook zal voor het laatst door de Propaganda- cluk een boek in prachtband onder de aanwezige leden worden verloot. MEDEDEELING. In den loop der maand Juni zal het bondsgebouw worden verpacht; tijd en plaats zal later worden bekend gemaakt. Alleen zij komen in aanmerking, die lid zijn van den Ned. R. K.Volksbond. Paclit- bontract verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent, bij den secre'aris. Namens het Bestuur, B. BURGER, le Secr. Afdeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 25 April, 's avonds van half 8 tot half 9 zitting spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie)van half 8 tot half 9 zitting spaarbank „Thomas v. Villa-Nova." Maandag 27 April, 's avonds 8 uur, al gemeene vergadering in café „Roozen- daal". Allen worden verzocht deze ver gadering bij te wonen. Spreker de presi dent der coöperatieve bakkerij der afd. Haarlem. Namens net Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. Afdeeling VELSEN en O. Algemeene vergadering op Zondag 26 April, des avonds ten 7 uur, voor de on- derafd. „St. Isidoris", Land- en Tuin bouw, bij den heer H. Hamers. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG. Secr Afdeeling HEEMSTEDE. Zondag 26 April, van 12—1 uur Biblio theek en Spaarkas (Winterprovisie.) Maandag 27 April, 's avonds 8 uur ver gadering van het Kruisverbond. Namens het Bestuur, G. v. VEI.DT, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en O. Donderdag 30 April, Openbare verga dering van „St. Jeroen", onderafd. van den den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Bennebroek, 's avonds 8 uur. Als spreker zal optreden de heer G. Bulten, met het onderwerp: „De leuze van den tijd." Namens het Bestuur, J. A. VERNOOIJ, Secr. Afdeeling LSSSE. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 25 April, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging, De boden worden verzoaht de contri- butiekaarten, die zij met Mei overhouden V. leden die bedankt hebben of vertrokken zijn, in het belang eener goede admini stratie, in te leveren bij den seor. A. H. Schrama. MEDEDEELINGEN. ©en leden wordt bekend gemaakt, dat volgens rooster dit jaar aftredend zijn de lste voorz., de 2de secr., de 1ste pen- ningm. en de lste en 2de commissaris, waarvoor candidaten kunnen ingelevesd worden tot en met 15 Mei. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Afdeeling SASSENHE1M en O. Zondag 26 April, 's avonds half 7 ver gadering van het Afdeelingsbestuur. Namens het Bestuur J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM. Sintjozefsgezellen-Vereenigïng. Vereenigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. Een zwoele bedompte lucht vulde de kleine straten der groote stad New-York, en bleef hangen tusschen de lage huizen, die schouder aan schouder, vervallen naast en tegenover elkander stonden, als zakten ze immer dieper weg en deden ze niets liever dan spoedig in den grond verdwijnen. Over de slecht geplaveide straat lie pen eenige voetgangers, arbeiders, die loom en moe naar hun dagwerk gin gen. In een der huisjes heerschte op dit oogenblik orde en stilte. Een vier tal stoelen en een houten tafel, een oude kachel, een kast, die meubelen overziet men met één blik. Laat men het oog nog gaan over de aarden bloempotten voor het gordijntje van het raam, over de papieren schilde rijen, het houten kruisbeeld en de vrouw, die over haar werk zit neer gebogen, dan is alles opgenomen. Bij al die armoe, wat een kalme rust in 't kleine vertrek. En toch, dat zouden wij gisteren en eergisteren, en de vorige week en voor een maand en voor een jaar niet gezegd hebben, als we hier hadden gestaan, wanneer de man en de zoon dezer vrouw de deur binnenvielen en half dronken en tie rend, de een al later dan de ander naar huis terugkeerden. Welke tafe- reelen. Beiden zijn thans naar hun werk, zoo meent de vrouw. Kom mee de morsige straat door en de andere weer in. Wat stroomt het volk te zamen. Van alle zijden loopt men toe, de menigte wordt steeds grooter. Wat is er. Vloeken, razen en tieren stijgt op uit het mid den der volksmassa. Twee jongelingen staan tegenover elkander met scherpe messen, en niemand waagt het de twistenden te scheiden. Van twee zijden dringt de politie reeds door het volk heen, doch hun komst verbittert en verhaast slechts den strijd. Bij een laatste», en verwoeden aanval stort een der vechtenden, bloedend uit een doodelijke wonde, achterover op den grond. Ongelukkige. De afschuw van velen verandert in medelijden; men omringt den gekwetste, men jammert, men verwenscht den moordenaar. Eenigen spoeden zich heen om een draagbaar te halen, en leggen den gewonde erop, en door dé politie be geleid en van velen omringd, gaat het de nauwe straten door. Waarheen? Men houdt stil voor het huis, waar in wij zooeven vertoefden. De vrouw ziet slechts van haar werk op, nu het gedruis der menigte nadert, en het volk voor haar raam samendringt. Aanstonds raadt zij alles, werpt haar werk weg en vliegt naar de deur; doch hier wordt zij terug gedrongen, en een buurman ver haalt haar in eenige woorden het verschrikkelijke nieuws; haar zoon is in een twist doodelijk gewond. Onder het snikken der arme moe der wordt de gewonde binnengedra gen. Al het leed, dat zij van dien ontaarde te verdragen had, vergeet zijzij hoort slechts de stem der moederliefde in haar bonzend hart, dat dreigt te breken. Onverschillig gaan de politie-agenten heen, een paar buren blijven, terwijl de jongen met het schuim der woede op den mond op een matras over den grond ligt uitgestrekt. Slechts een oogenblik weende de moeder, haar liefde geeft sterkte en droogt de tranen af. Zij, de vrouw van geloof, die voor God reeds zooveel heeft gedragen en ge beden, ziet het dreigend gevaar van haar zoon in; om 't lichamelijk leven denkt ze thans niet, slechts om de ziel van haar kind, die voor God gaat verschijnen. Zij knielt naast hem neer. „Charlie," zegt zij, „gij gaat sterven, 't is tijd om aan uw ziel te denken." Een vloed van verwenscbingen en vervloekingen stort over het hoofd der ongelukkige moeder neer, die nauwelijks den tijd heeft om heen te vluchten naar een hoek der kamer met de eene hand, die nog ongewond is, zoekt de ontaarde zoon naar voor werpen, om naar het hoofd zijner moeder te slingeren. Nu is haar smart ten toppunt gestegen, maar haar ver trouwen is niet uitgeput. Een oogen blik staat zij radeloos dan ijlt ze heen, haalt een plaat van het H. Hart en hangt die aan den muur recht tegen over den stervende. Daar op verlaat zij het vertrek, laat haar buren met haar zoon alleen en spoedt, zoo snel zij gaan kan, door de enge steegjes en dan een breede, levendige straat op. Kan zij het gezicht dier ellende niet langer dragen? Heeft de smart haar overmeesterd en doen heenvlie- den van dat droevig tooneel? Dra staat zij voor een hoogoprijzend kerk gebouw, zij treedt binnen en valt in den hoek van een der breede kolom men. Velen gaan en komen, niemand slaat acht op die arme vrouw. Voor het heil van haar kind zal zij een H.Mis hooren en vurig bidden. Slechts éen ge bed echter k omt van haar lippen telkens en telkens, nu innig smeekend, dan weer met een stroom van droefheid, nu vol hoop, dan angstig, maar steeds met bovenaardsch vertrouwen. „Heer," zoo bidt ze, „gedenk mijn zoon in uw koninkrijk en laat hem niet voor eeuwig verloren gaan." En als de priester den kelk met goddelijk Bloed opheft, dan lispelt zij nog inniger: „Heer gedenk mijn zoon in uw koninkrijk"-en bij den laat- sten zegen des priesters ruischt het nog: „en laat hem niet voor eeuwig verloren gaan." Wat zal het antwoord zijn op het gebed eener moeder, die staande onder het kruis bij de H. Offerande, de smee king van den moordenaar herhaalde? Welke tooneelen brengt die bede Chris tus voor oogen, tenzij een moeder op calvarië een berouwvollen zondaar op het kruis? Maar zullen die beelden meer vermogen dan de nacht van zon den in het hart van den jongeling, die om wraak roepen Angstig spoedt de moeder terugzij heeft geen oor voor de drukte en het woelen der duizenden om haar heen, die naar geld jagen, zij jaagt naar grooter schat. Haar oogen zien niet den blijden zonne schijn over de volle markt, de rollende rijtuigen, de suizende trams, slechts één beeld zweeft haar voor den geest een doodsbed en daarop haar kind. Zij duwt de deur harer woning open en treedt binnen, doch wat aanschouwt zij Is hij gestorven Is dat haar zoon? Die trekken zijn veranderd, dat gelaat is rustig. Zij ziet de buren aan, zij wil vragen, maar de gewonde wenkt haar naar zijn sterfbed. „Moeder," zegt deze, „Hij en hij wijst op het goddelijk Hart Hij is mij verschenen en heeft gezegd: „He den zult gij met Mij zijn in het para dijs." Aan de oogen van haar, die voor het eerst sinds zijn kindsheid van de lippen weer den naam van moeder mocht vernemen, ontspringt een vloed van tranen. „Charlie", snikte ze, „wilt ge een priester „Gaarne", klinkt het antwoord en reeds ijlt een der geburen heen om den bedienaar der H. Kerk te halen. De priester komt eD knielt neder bij den stervende. Ook hij kan zijn tranen niet weerhouden. „Nooit", spreekt hij daarna tot de weenende moeder, „heb ik zulk een biecht gehoord, uw zoon is door Gods tegenwoordigheid omvangen, hij is als in vervoering." Onder de snikken en tranen der aanwezigen begint de priester de troost middelen der H. Kerk uit te reiken, dient het H. Oliesel toe, en legt den God van liefde aan het hart van hem, die berouwvol den goeden moorde naar nabijkomt. Weer wordt het stil in 't vertrek, de stilte om een doodsbed. Daar kraakt de deur, en een stoere man met wilde blikken treedt binnen. Zijn vrouw weerhoudt hem en wil hem voorbereiden omtrent het droevig ongeluk van hun zoon, doch hij weet reeds alles. Vader en zoon. Nooit ont moetten zij elkander zonder te twisten of schelden. De binnengekomene treedt ruw nader, maar blijft spoedig als aan den grond genageld staan. Zijn zoon wenkt hem naderbij te komen. Hij komt. De uitdrukking op het gelaat van zijn kind overmeestert hem en begint dat ruwe steenen hart te ver zachten. Hij buigt zich over het ziek bed, en den stervende wijst opnieuw naar de beeltenis van bet H. Hart en spreekt: „Heden zult gij met Mij zijn in het Paradijs; bid Hem Hij zal u redden." Maar spreekt de stervende niet, en de slilte wordt opnieuw slechts on derbroken door de snikken der moeder, terwijl de vader van verre strak staat te staren op zijn zieltogend kind. Ein delijk ontspringen twee tranen zijn oogen, gevolgd door een vollen stroom dit verteedert zijn hart. Hij begint voor zijn kind te bidden, dat zeker ook hem niet. vergeet, en immer vu riger wordt zijn gebed, hij schijnt niet van ophouden te weten. lntusschen werd de stervende zien- deroogen minder. Kalm en gelaten, met andere gedachten bezig, wachtte hij zijn Rechter, die hem reeds ver schenen was, af. De doodsstrijd trad in, een vale kleur kwam over zijn gelaatstrekken, het klamme zweet stond met druppelen op het voorhoofd, de pols klopte zwakker. Dicht bij het doodsbed lagen vader en moeder ge knield en baden. Nog eenmaal ruischte zacht over die lippen; „Heden zal ik met U zijn in het paradijs," de adem stokt, nog één zucht, een traan, en de ziel des gestorvenen stond voor haar God, maar tevens haar Zalig maker. Toen eenige dagen later het lijk van een jongeling naar het kerkhof werd gedragen, zag men een man, den vader des gestorvenen, in diepe droefheid de lijkbaar volgen. Was het de over weldigende smart, die voor een paar dagen of weken het hart van den onverschillige brak? Neen, het God delijk Hart had aan zijn weldaden geen grenzen willen stellen, de zoon stierf als een voorbeschikte, de vader leefde voortaan als een voorbeeld voor den geheelen omtrek. „Wat een wonder van Gods barm hartigheid," zei men tot de ongelukkige moeder, die meer gewonnen dan ver loren had. „Och," antwoordde zij, „het spreekt van zelf. Hij heeft het immers beloofd de zondaars zullen in mijn hart de bron en een onmetelijke zee van barm hartigheid vinden." Dit schitterend blijk van matelooze liefde en ontferming van Jezus' God delijk Hart meldde men uit Amerika aan de zusters der Visitatie te Annecv en staat in eenvoudige woorden opge- teekend in het Fransche maandschrift der Eerewacht van Jezus' H. Hart. (V olksmissionaris.) Wij waren de sluizen van Loeveid door en onze boot dreef op de onme telijke water vlakte van den Nordsjae; kale rotsen, groenende weiden en don kere dennenbosechen zagen we om ons heen. Af en toe vertoonde zich een kleine baai en zagen wij eene rijke hoeve ol een visschershut. De kapitein, 'n reus wat z'n gestalte betrof maar overigens zacht als'n lam zat naast ons op de bank. Hij toonde ons de oude katholieke kerken, die de Reformatie gespaard had, de ruïne der oude kasteelen die nog getuigenis af leggen van den rijkdom en den luister vau den ouden Noorschen adel enz. Eensklaps werd hij ernstig en zeido op eenigszins plechtigen toon: „Daar, Monseigneur, ziet u de kerk van St. MichielRechts van ons wees hij op eenige steile rotsen, die zich zoowat 'n honderd voet boven de wa tervlakte verhieven en waarin eene opening was van een meter of drie. „Daar is de laatste katholieke pries ter uit Noorwegen gestorven" zeide hij. De koniDg van Denemarken, tot welk land toen Noorwegen behoorde, had besloten den R. K. godsdienst in zijne beide koninkrijken uit te roeien ofschoon b t Noorscht volk deze ver andering niet wenschte. De katholieke priesters werden ver bannen en vervangen door vreemde predikanten. Na verloop van tijd kreeg de kerk van Solum als predikant een zekeren Pool; 't was 'n oud Deensch militair en even brutaal als fanatiek. Wijl de kerk van St. Michaël, gelijk gij ziet. verwoest was, had men zijne parochie vereenigd met die van Solum. Weldra had de Pool vernomeD, dat vele zijner parochianen voortgingen met te gaan bidden in de grot van St. Mi chiel en dat er gedurende zekere nachten zoo'n geheimzinnig licht brandde. Dat hij niet te best kon vertrouwen op zijne parochianen, die nog steeds aan den voorvaderlijken godsdienst gehecht bleven, wist hij en daarom liet hij uit Skiem twee kerels komen, die van geen klein gerucht veryaard waren, om iederen nacht de grot van St. Micbiel te bewaken. Op zekeren nacht 't was juist op den voor avond van St. Michiel kwamen ze buiten adem aangeloopen, vertellende dat ze het geheimzinnig licht gezien hadden. Er was niet aan te twijfelen. Onmiddellijk gaat hij er heen. Zij komen bij de rofs, een voetpad, on begaanbaar bijna, leidt naar de grot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11