v <51 BINNENLAND. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. IV' dat het woord boycot van Japan er niet in vermeld wordt. Het is onderteekend door 190 van de voornaamste handelshuizen in Hongkong, Kanton, Singapore, Pi nang, Sjanghai, Rangoen, Amerika en Australië. Men verbindt zich geen Japansche goederen te koopen, geen Japansche verzekeringspolis sen aan te nemen.geen remises over te seinen voor Japansche banken, geen ladingen te verzenden met Ja pansche schepen. Aangevers van een overtreding krijgen de helft der boete. De boycot zal zoo lang duren tot Japan verontschuldigingen maakt en iedereen bevredigd is, dat recht is gedaan! Welk een eendracht onder een ge- heele bevolking Te Hankow en andere plaatsen in het binnenland weigeren de Chinee- zen zelfs Japansche munt of bank biljetten. Tevergeefs protesteerde graaf Hayashi te Peking van waar juist kortgeleden pogingen uitgingen om de kooplieden te bewegen, alleen bil jetten van Chineesche banken aan te nemen en waar in dit opzicht de beweging ,dus zeer gelegen komt. De Japansche handel begint den invloed van deu boycot geducht te ondervinden. De Kamers yan Koophandel te Tokio. Jokohama. Nagojo, Yokkais- ji. Kioto, Osaka en Nagasaki open den Zaterdag een vijfdaagsch con gres tot het beramen van maatrege len tegen den boycot die den gehee- len Japansche handel begint te ver lammen. Indien de conferentie gehoor geeft aan de vertoogen van de Japanners in China zal zij bedektelijk de agres sieve houding van de regeering te Tokio tegenover China afkeuren. Men geeft zich in Japan zeer wel rekenschap, dat de antipathie wel ke van den boycot oorzaak was, diep geworteld is. En dat zij de Japansche scheep vaart en handel te gronde dreigt te richten! Koninklijk bezoek aan Amsterdam. DINSDAG. Het vertrek. Onze Amsterd. corr. seint: Hedenmorgen heeft een zeer tal rijke menigte H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins uit de hoofdstad een waardig uitgeleide gedaan. Niet van het Centraal Station vertrok het Kon. Echtpaar ditmaal, maar van de De Ruyterkade. Dadelijk na het be zoek aan de hoofdstad zou Zaandam worden bezocht. Een dichte menigte stond op den Dam en langs het Dam rak en_ op de De Ruyterkade het vertrek der Vorstin en Haar Ge maal van het Paleis af te wachten, teneinde hun een hartelijke en eer biedige groet tot afscheid en tot wederziens te brengen. Te ruim 10 uur kwamen de hofrijtuigen voor, het „Wilhelmus" weerklonk, de ca rillon speelde het „Volkslied", de Vorstin verscheen onder luid gejuich en weg reden de koetsen naar de steiger aan de De Ruyterkade, waar de salonboot lag te wachten. De steiger was met tapijten belegd en een mooie plantenversiering was ter verfraaiing van de anders zoo on- oogelijke steiger aangebracht. Het Kon. Echtpaar werd door tal van autoriteiten uitgeleide gedaan. De vorstin onderhield zich gerui- men tijd met burgemeester mr. Van Leeuwen en dankte hem ten zeerste voor de zeer heusche en hartelijke ontvangst Haar en Haar Gemaal ook thans weder door de bevolking der hoofdstad bereid. Toen gleed de boot van wal en bracht Xeerlands Vorstinne naar het land van molen tjes en water, van arbeid en zich steeds krachtiger ontwikkelende in dustrie. Onze Amsterd. corr. seint Heden is het voor Zaandam een feestdag, nu H. M. de Koningin uit voering geeft aan haar voornemen om Zaandam met een officieel be zoek te vereeren en daardoor den lang gekoesterden wensch der Zaan streek in vervulling te doen gaan. De voorbereiding. In April 1899 tijdens Haar ver blijf in de hoofdstad bracht plotse ling H. M. een bezoek aan Zaandam. Zoo plotseling, dat het den Zaan dammers aan tijd ontbrak de Lands vrouwe een waardige ontvangst te bereiden. Echter reeds bij het be zoek werd de wensch te kennen ge geven Zaandam met een officieel bezoek te vereeren en de gemeente raad zond aan de Koninklijke fa milie een uitnoodiging. Enkele da gen later stelde H. M. reeds een bezoek in het uitzicht. Vele jaren zijn er reeds verstreken, doch einde lijk zal de lang gekoesterde wensch der Zaandammers in vervulling ko men. Reeds aanstonds nadat de toe zeggingen waren gedaan werd een vereeniging „Oranje Boven" opge richt, die de feestelijkheden zou lei den. Zoodra de datum van het be zoek bekend werd is „Oranje Boven" onder de wakkere leiding van den orad-burgemeester Mr. H. j'. C. van Tienen met de voorbereiding aange vangen. De versiering. Zaandam heeft zich mooi inge spannen en doordien „Oranje Bo- V6n lei<üng hield is een mooi geheel verkregen wat de versiering betreft. Wat aan versiering aange bracht kon worden is op zeer smaak volle en zeer oordeelkundige wijze gearrangeerd. Dam en sluizen die het kernpunt zijn van Zaandam, zijn het beste ver sierd. De Westzijde zoowel als de Oostzijde vormt met haar tuintjes en karakteristieke huizenmassa's een bezienswaardige geveltooi. Wat uit gestoken vlaggen geven daar genoeg feestelijk vertoon. Daarom bleef bij zondere versiering uit, waar die bo vendien menig typisch uitzichtje zal wegnemen. De heenreis. Er behoort moed toe dit voorjaar iets omtrent het weder te vertellen en vooral in de laatste weken heb ben wij ondervonden dat wij in een klimaat met afwisselende barome terstanden wonen, maar toch krij gen wij hoop. want zijn al de wol ken niet van den hemelbaan, er is heel wat blauw te zien en zonlicht speelt met de kabbeling van den breeden IJstroom. De „Zaandam I" is meester van het zilveren water. De fraaie massief opgebouwde sa lonboot doet inderdaad aan een kas teel denken een forsche burcht die voortdrijft over het zon-doorspran- keld water. De aankomst. Zaandam moet men bereiken over water, dan vergeet men de entrée nooit. Daarom was het zoo'n ge lukkige gedachte deze joyeuse en trée ook van de Zaanzijde en van het Zaanwater te doen geschieden. Daarvoor ligt de stad. Het kern punt de fraaie sluizen aan weerszij den de typische huizenmassa's, naar Achteren de toren en hooge gebou wen. en heel voor naar de linker zijde uitgespreid: de Houthaven. Door dat landschap van de feesten de Hollandsche stad trekt als om den horizon af te teekenen een dichte menschenrij. een zwarte lijn en be wegende rand van gewuif en gejoel naar en om wie daar op de voor plecht der „Zaandam I" vertoeft. Het loopt naar elven. Aan den steiger. Niet vaak wordt de „Zaandam I" zoo officieel opgewacht als thans, nu de steiger, waar de booten meren, ge heel in vlaggentooi gestoken en in een lusthof van palmen en bloemen herschapen is. Even wordt aange legd. dan betreedt de burgemeester van Zaandam Jhr. Mr. Elias' het schip met de beide wethouders, de heeren Latensteyn en Aian Heinin gen de heer Windhewwer is juist gisteren overleden en wordt alge meen betreurd de boot. Met de weldra volgende begroeting drukt de burgemeester zijn groote ingeno menheid uit dat het H. M. en Haar Gemaal behaagd heeft den Zaan- schen bodem te betreden, terwijl zijn dochtertje H. M. een schoonen rui ker aanbiedt. Als de notabelen zijn Voorgesteld, stoomt de „Zaandam I" verder naar de Wilhelminasluizen, te midden van het den golfslag over stemmend gejuich der bevolking. Bij de sluizen is een plankier aange bracht, waar de dijkgraaf van de uit- waterende sluizen van West-Fries land en Kennemerland Jhr. Mr. P. van Foreest. en diens secretaris, Mr. M. E. J. J. van Lith de Jeude. met de hoogheemraden de vorstelijke familie wachten. Terwijl geschut wordt, gaan deze functionarissen me de aan boord der „Zaandam I" en worden aan de hooge bezoekers voor gesteld. Zaagman's kapel, de oud- Amsterdamsche schutter ijmuziek voert eenige nummers uit ,die dik wijls overstemd wordt door het ge juich der Zaandammers. Terzijde van den dam staat de vereeniging „Oranje Boven" opgesteld, een ver eeniging gevormd door een 120-tal heeren die met hunne dames H. M. willen verwelkomen. Namens de vereeniging werd aan H. M. de Ko ningin een fraaien ruiker aangebo den. Te 11.05 wordt de tocht voort gezet. Op de A c h t e r-Z a a n. Als de „Zaandam I" de laatste sluispoort doorstroomt, breekt op nieuw het gejuich uit en onder de steeds aanzwellende hoezee's der enthousiaste bevolking glijdt de boot de Achter-Zaan binnen. Rechts en links aan de oevers gymnastiek- en zangvereenigingeU opgesteld, om de voorbijtrekkende vorstin hun hulde te brengen en daar rechtsis notabene een geheel bivak opgeslagen. Op een groot vlot kam peert de Zaansche volksweerbaar- heidsafdeeling. D e R e v u e. Het schoonst zijn toch die feeste lijk gedoste bootjes, die rijke schepen met hun guirlandes van flapperende vlagjes. Een aardige aanblik levert de „De Hoop"-brug. die geheel van witte guirlande-masten voorzien, een mooie afsluiting van de Achter-Zaan vormt. Als de Koninklijke boot der zeilvereeniging en de met haar ge ankerde booten is gepasseerd, be reikt zij te elf uur 20 minuten de fabriek der firma Verkade Co. Voor de fabriek der firma Ver- kade wordt de boottocht beëindigd. Langzaam gleed de boot tot voor het plankier dat aan de Zaanzijde der fabriek was aangebracht en wel dra begeven de Vorstelijke bezoe kers zich naar de versierde ontvang- salon. Daar werden de hooge bezoe kers door den directeur ontvangen en bij monde van den heer Arnold Verkade toegesproken. Nadat daar na de Koningin met vriendelijke woorden van dank uit de handen van het 5-jarig dochtertje van den heer Anton Verkade een bouquet had aangenomen, begon de rondgang door de fabriek, waarbij H. M. door den heer Arnold Verkade en Z. K. H. door den heer Anton Verkade werden begeleid en voorgelicht. D e r ij t o e r. Aan den ingang der fabriek wachtten de galakoetsen. Langs Sta tionsstraat werd weldra naar de houtzagerij der firma Dekker gere den. Langs de versierde wegen stond aan weerszijden een dicht opgepakte menigte, die het Kon. Echtpaar en thousiast toejuichte. D e h o u t z a g e r ij der firma D e k k e r. Met het bezoek aan de houtzagerij der firma Dekker, brengt H. M. een bezoek aan de echte Zaansche indu strie. Maar wat heeft die houtza gerij zich reusachtig ontwikkeld Vaar vroeger de molens, de zagen kalm op en neer bewogen, snorren thans de vlijmscherpe zaagtanden met groote snelheid door het zware hout. Zoo'n bedrijf dan is dit tot een groot-industrie ontwikkeld. Merkwaardige dingen geeft deze houtzagerij te zien. H. M. werd ontvangen door het lia der firma, de heer J. Dekker Jzn.. die H. M. rondleidde door de uitge breide werkplaatsen. Tusschen de houtstapelplaatsen hadden zich de werklieden met hunne families op gesteld. De bekende belangstelling van H. M. en Haar Gemaal in onze industrie-takken vond ook hier weer ruim uiting. Naar het gemeentehuis. Over een fraai aangelegd plankier begaf de Koninklijke familie zich weder naar de rijtuigen, die de Hoo ge Gasten tusschen drommen men- schen door naar het Raadhuis brach- Minzaam groetend bewoog de Vor stin zich langs de rijen. Even voor twaalf uur werd het gemeentehuis bereikt alwaar geluncht werd. Door Zaandam's burgemeester, mr. Elbias werd daarbij een rede uitgesproken. De aubade. Onderwijl hadden zich op het Raadhuisplein tal van vereenigingen opgesteld, waarbij ook de Zaandam- sche Zangvereeniging. De negen zangvereenigingen, 400 leden tellen de waaronder 250 dames, zongen on der leiding van den heer J. W>. Kersbergen, directeur van „Euter pe". te Amsterdam, een cantate. De directeur werd bij H. M. ontboden die hem haren dank deed overbren gen aan zangeressen en zangers. Bij de aubade hadden zich ook opgesteld de leden van eenige landbouwmaat- schappijen met hunne dames, allen in nationaal costuum. De Hollandsche kantmutsen vormden een aardig ef fect. Na de aubade, die te half twee was afgeloopen, werd cercle gehou den. D e tweede r ij t o e r. Tegen klokke twee werd de rij toer voortgezet. Langs de Oostzijde werd naar de Rijstpellerij der firma Blans gereden. ,,-Fabriek der firma Blans. De fabriek der firma Blans is een van de groote rijstpellerijen, die de Zaanstreek tot een industrieele streek maken. H. M. werd ontvan gen door den oudsten firmant, den heer H. Blans Dzn., wiens dochter tje. de jongejuffrouw Johanna Blans. H. M. ©en fraaie ruiker aan bood. Naar het station. Het bezoek aan de fabriek der fir ma Blans was het laatste. Van die fabriek werd van den Dam naar het station gereden. Zooals reeds gezega vormt de versiering van het Sta tionsplein een sierlijk geheel. Daar binnen stonden tal van. Zaanland- sche vereenigingen met hunne vaan dels opgesteld, ten einde het Kon. Echtpaar te huldigen. Deze hulde werd door H. M. en Haren Gemaal op hoogen prijs gesteld. Onder de be kapping op het station waren de school opgesteld, die onder leiding van het hoofd van een van de opeh- bare scholen, H. M. een lied toezon gen. De kinderhuid© was hoogst in drukwekkend. Zoo frisch klonken de lieve stemmen, zoo hartelijk en blij verrukt wuifden de knapen en meis jes. blij dat zij hun Koningin zoo in de nabijheid zagen. Te 3.35 werd het sein tot vertrek gegeven. Na dat H. M. aan den burgemeester van Zaandam dank had gebracht voor de sympathieke gevoelens door de Zaandamsche bevolking ondervon den. zette de trein zich langzaam in beweging >en verdween weldra onder de juichkreten der menigte. Het Koninklijk bezoek aan Zaandam. Het gevolg van H, M. de Koningin bij het bezoek aan Zaandam bestaat uit: mevrouw Van Loon, dame du palais, de hofdames baronesse Van Burmania ReDgers en jonk vrouwe Van Haersma de With, den groot meester, den opperstalmeester, Hr. Ms. adjudant luit.-kolonel graaf Schimmel- penninck. jhr. Van Geen, kamerheer en particulier secretaris, luitenant jhr. De Beaufort, ordonnans-officier. Als adjudant ran Z. K. H. den Prins gaat mee luit. ter zee le kl. baron Van Asbeck. De burgemeester van Zaandam heeft wijziging gebracht in het plan der vloot-revue voor morgen. In plaats van op de Voorzaan, zal de revue op de Achterzaan plaats vinden. Prins Hendrik en het Reddingwezen. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Hendrik, met de Nederlandsche afgevaardigden, het eerste internatio nale congres voor Reddingswezen, dat van 10 tot 14 Juni a.s. te Frankfort gehouden wordt bijwonen. Zooals we vorige week mededeelden verleende Z. K. H. aan het nationale comité ter bevordering van deelname aan dat congres Vrijdag 11. een bij zondere audiëntie. Prins Hendrik bij Burgemeester Van Leeuwen. Te kwart voor vijf reed de cou pé van den Prins gisteren opnieuw voor en stapte Z. K. H. alleen in tot het brengen van een bezoek aan burgemeester en mevrouw Van Leeuwen in hun woning aan de Heerengracht, te Amsterdam. De Prins vertoefde een klein half uur bij den burgemeester en keerde te kwart over vijf weder in het Paleis terug. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besluit is eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei aan den opzichter der 1ste klasse voor het stoomwezen J. L. Gouds waard wegens zielsgebreken. Bij Min. Besch. isC. A. de Jongh gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië om te worden benoemd tot ingenieur bij den dienst van het mijnwezen daar te lande. Audiëntiën. De gewone audiëntiën van de ministers van Buitenlandsche Zaken en Marine zullen op 1 Mei a s. niet plaats hebben. Majesteitsschennis. Op het Kadijksplein te Amsterdam werd gisterenmorgen een man gear resteerd, die bij het passeeren van Z. K. H. den Prins der Nederlanden majesteitschennende woorden uitte. Da Minister Idenburg. De minister van koloniën, de heer A. W. F. Idenburg, die om gezond heideredenen eenigen tijd te Ouchy bij Lausanne in Zwitserland verblijf hield, vertoeft thans te Parijs. Mr. T. M. C. Asser. Heden, 28 April, viert staatsraad Mr. T. M. C. Asser zijn 70en verjaardag. De openbare zedelijkheid. Ineen gisteravond geh. groote meeting in den Haag, naar aanleiding van de op handen zijnde wijziging van de politie verordening betreffende de openbare zedelijkheid, werd een motie aange nomen, waarin den Raad wordt ver zocht, de aangekondigde verordening, na indiening, in spoedige en gunstige behandeling te nemen en afdoende maatregelen te beramen, om de publieke eerbaarheid op straat en aan de straatzijde van huizen, winkels enz., te handhaven. Mr. W. K. F. P. Graaf van Bylandt. De heer mr. W. K. F. P. graaf van Byiandt, die gedurende 25 jaren het district Apeldoorn in de Tweede Kamer vertegenwoordigde, heeft besloten het volgend jaar, bij de periodieke ver kiezingen, geen candidatuur meer te aanvaarden. Gisting in Indië. De correspondent te Batavia van de „N. Rolt. Ct." seinde gisteren: De marechaussee van Fort van der Capellen, versterkt met een detache ment van het 17e bataljon uit de omstreken van Padang, patrouilleert dag en nacht. Gemengde Berichten. Van de trappen Een sche delbreuk. Het driejarig dochtertje Toosje van den caféhouder Mulder te Deventer, is Zondagmorgen van de trappen gevallen en in bijna sterven den toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Het kind bewam een schedel breuk, terwijl ook andere hoofdbeen deren gekneusd of gebroken werden. De kleine was zeer slecht ter been. Kinderen vergiftigd. Zondag middag werd door eenige kinderen op het zoogenaamde Tafeltje, te Rijssen, een ronde apothekersdoos gevonden, die brokken van een witte zelfstan digheid bleek te bevatten. Ze proefden er natuurlijk yan en vonden het heer lijk zoet. Dadelijk v Hoonden zich echter hevige vergiftigingsverschijn selen. De te hulp geroepen geneesheer wist door het toedienen van lauwe melk, vier kinderen te redden. Twee verkeeren er op 't oogenblik echter nog in levensgevaar, nl. een 3-jarig dochtertje van den kastelein S., en een even oud kind van den fabrieks arbeider D. De politie heeft een klein stukje der vergiftige stof en den bodem van dt doos opgespoord, zoodat de herkomst wel spoedig aan het licht zal komen. De naam van het vergif is nog niet bekend. In een waterput verdronken. Op het Havenzicht bij Goes, is Zater dagnamiddag een ruim anderhalfjarig meisje spelende in een achter de wo ning gelegen waterput gevallen en verdronken. Linkerbeen verbrijzeld. Te Fijnaart is Zaterdagmorgen de stoker der Z. N. Stoomtrammaatschappij, G, V., toen hij van de in gang zijnde machine wilde springen om een wissel om te gooien, daardoor overreden. Zijn linkerbeen is geheel verbrijzeld. Een Broeder overreden en bezweken. De Eerw. Broeder Alva rez (J. Govers) 43 jaar oud, van 'sGravenhage, tijdelijk verplaatst naar de St. Josephschool te Schiedam, stapte Zaterdagmiddag op het Beursplein te Rotterdam uit den in gang zijnden motorwagen no. 145 van lijn 8 der electrische tram. Hij viel en werd door den wagen no319 overreden, tenge volge waarvan het linkerheupbeen werd verbrijzeld en inwendig zeer ernstige kwetsuren werden toegebracht. De Eerw. Broeder is naar het Zieken huis vervoerd en daar Zaterdagavond omstreeks half zeven overleden. Herplaatsing wegens misstelling.) Inbraak te Leiden. Ter wijl de familie uit de stad was, is in braak gepleegd in de woning van prof. Chantepie de la Saus.saye aan het Rapenburg te Leiden. Toen gis terenmorgen de bediende van den heer Kok. die toezicht op het huis hield, binnenkwam, vond hij ver schillende kasten in de onderschei den vertrekken met steekbeitels opengebroken en de inhoud, voor zoover deze niet van bijzondere waarde was, over den vloer ver spreid. Of er veel is ontvreemd, kan eerst uitgemaakt worden'als de familie, die onmiddellijk per tele graaf is ontboden, is thuisgekomen. De inbraak is tusschen Vrijdag en Maandag geschied. Vrijdag toch was de bediende nog in het huis geweest. Men heeft zich vermoedelijk met een valscben sleutel toegang weten te verschaffen, daar er uiterlijk niets van braak is te bespeuren. De moordaanslag op den Z ij p s c he n w eg. De toestand van het slachtoffer van den moord aanslag Donderdagnacht op den Zij- pendaalschen weg te Arnhem ge pleegd. is naar de ,,N. A. Ct." verneemt, zeer bevredigend en zeer waarschijnlijk zal de 11-jarige jon gen binnen korten tijd geheel gene zen zijn. Wel heeft hij veel bloed verlies gehad, maar door zijn krach tig gestel zal hij dit spoedig te bo ven komen. Van de drie snijwonden, welke zijn vader hem met een zak mes aan den hals toebracht, en die thans gehecht zijn, is geen enkele zóó diep dat een slagader werd ge troffen. Deze voor het kind zoo ge lukkige omstandigheid sluit tevens de mogelijkheid uit dat aan zijn va der het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel kan worden ten las te gelegd, zoodat deze waarschijnlijk wegens poging tot moord zal te recht staan. De dader is naar het huis van be waring overgebracht. De valse h-m unter uitge broken. Toen de gemeente-po- litie te Heerlen Vrijdag den vermoe- delijken valsch-munter naar de ge vangenis te Maastricht wilde voe ren. en hem uit de cel wilde ha len, was ie „vogel" gevlogen, zoo- als wij reeds meldden. Door het afbreken van een ijzer, dienende om een valraam te steunen, had hij een werktuig om den eenen steen na. den anderen los te breken, en een gat te maken in den muur, groot genoeg, om er doorheen te kruipen. Hoewel alle pogingen, zoowel van gemeente- als Rijkspolitie in het werk gesteld zijn, is het haar nog niet mogen gelukken den vluchte ling weer in handen te krijgen. Kwart voor één in den nacht was de inspecteur van politie nog bij den gevangene geweest. Toen werd nog niets verdachts ontdekt. Brand. -- Gisterenmiddag is te Sloterdijk de groote landbouwschuur van den heer Stekman geheel ver brand. Vijf koeien en een veulen kwamen in de vlammen om. Gisterenavond is er te Amsterdam een zware uitslaande brand uitgebro ken in een op de tweede verdieping van perceel 121 in de Goudbloem straat gelegen achterkamer, bewoond door het gezin Boots. Dit en het hier boven gelegen vertrek van de derde verdieping, bewoond door de familie Noordhout, brandden geheel uit. Van den inboedel kon niets gered worden. Het vuur werd gebluscht door de koolzuurspuit en een slang op de Vechtwaterleiding. Raadsvergadering op Donder dag, 30 dezer n. m. 6*/2 uur. De agenda vermeldt enkel Voorstel betreffende den bouw eener woning voor den directeur der gas fabriek, inverband met de gehouden aanbesteding. Burg. Stand. Getrouwd: K. A. Oosterbaan en M. G. Kroon. Bevallen: G. Raar-Snaas z. P. J. v. Looij-v. d. Putte z. Overlen: A. J. C. Stam 8 mnd. Een Jubileum. Den 3en Mei a.s. is het 30 jaren geleden, dat de heer M. A. Kloesie werd bevor derd tot onderofficier. Met ingang van dien datum wordt hij benoemd tot adjudant-onderofficier. Burg. Stand. Overleden: D. Gezelle, 17 j. Burg. Stand. Ondertrouwd: K. v. Thiel en C. van Duyn. W. J. van Prenen en A. M. Hoogendijk. Getrouwd: A. Mulder en E. M. van Stipriaan. Bevallen: D. Stoker-Visser, z. H. Visman-Van Driesten, z. T. v. Houwelinge Koger, d. J. Beets- Van der Putten, z. P. de Beurs- Hillenieus, z. G. v. Pel-Van Os, d. J. de Boer-Van Slooten, z. G. v. d. Berg-Winter, d. R. Els- kamp-Veltkamp, z. Overleden: W. Visser, ld, J. G. van Vuuren, 7 m. Weer geopend. Den 4en Mei wordt de eursus der Visscherijschool, tot opleiding van het diploma van schip per of stuurman ter visscherij weder geopend OFFICIEEL GEDEELTE. Fröbelschool. Tot de aangifte van leerlingen voor de school voor voorbereidend Lager Onderwijs (Frö- belschoel) zal gelegenheid bestaan in het gebouw dier school aan de Pe perstraat «p Dinsdag 28 April a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Alleen zullen worden toegelaten kinderen die drie jaar oud zijn. De aanvragen tot het bekomen van kosteloos onderwijs kunnen tegelijker- •tijd geschieden. Weer een raadsvacaiure. Heden heeft ook de heer H. Breu kelaar. a.-r. raadslid, zijne functie als zoodanig neergelegd. Dit is het vierde raadslid, dat na 1 Maart j.l. bedankt heeft. Groote brand. Gistermid dag te ongeveer 4 uur brak er een hevige brand uit in een pakhuis van aardbeienmandjes aan de Meerstraat alhier toebehoorende aan den heer Gaikema. Nog vóór de brandweer kon optreden, was het daarnaast ge legen pakhuis ook in brand geraakt. Hooge vlammen sloegen fel uit. Met 3 slangen tastte men het vuur aan en voorkwam verdere uitbreiding, hoewel de omliggende perceelen nog al schade leden. Daar gisteren nieuwe aardbeien- mandjes waren ingebracht, denkt men dat onvoorzichtigheid de oor zaak is. Verzekering dekt de schade. Uitslag verkiezing. Een af schrift van het proces verbaal, ver meldende den uitslag der op 24 dezer gehouden stemming, ter verkiezing van één lid voor den gemeenteraad is aangeplakt en ligt voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Hinderwet. Door B. en W. is ingewilligd bet verzoek van J. B. D. Coppens te Alkmaar om in het per ceel Munnikenweg 3 een loodgieters- en zinkwerkerswerkplaats te mogen inrichten. Evenzoo is ingewilligd het verzoek van W. F. Hekhuyzen te Haarlem om aan den Munikenweg een steenhouwerij te mogen oprichten. Personalia. Tot lid van het be stuur van de Schouwbroekerpolder is benoemd de heer N. H. Eldering alhier. Burg. Stand. Bevallen: A. Köhier-Beets, d. DE GLIP. Ongeval. Zaterdagnamid dag had hier een ongeval plaats, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Een losse machine van de stoomtram maakte na reparatie een proefrit, doch ontmoette nabij het graanpakhuis des heeren Hoeker al hier een wagen van dezen heer, die nog voor de locomotief gauw de rails over stak. Er werd haastig geremd, doch de wagen was niet snel genoeg den weg af, zoodat het achtereind werd gegrepen. Gelukkig bleef het stoomtuig in de rails en bekwam alleen de vrachtwagen ernstige scha- de. De heer Hoeker meent reden te hebben de N.-Z. Holl. Stoomtrammij. voor de schade te kunnen aanspreken en heeft dit dan ook reeds gedaan. R. K. Y o 1 k s b o n d. De afd. Lisse van den Ned. R. K. Volksbond zal op Zondag 10 Mei, 's avonds tefc half vijf uur een huishoudelijke ver gadering houden. De punten van bo-, handeling zijn: 1. Opening. 2. No tulen. 3. Installatie nieuwe leden- 4. Verkiezing afgevaardigde voor den Centralen Raad, wegens aftre ding van den heer H. Slootbeek. 5. Behandeling der beschrijvingsbrief voor de Centr. Raadsvergadering. 6. Ingekomen stukken. Koe ie n dief stal. Uit het weiland van den heer D. Meyland worden drie koeien vermist. Wan neer de heeren dieven nu ook al be ginnen om de koeien uit het land te halen, waar moet het dan heen wel Personalia. Den lstsn Mei hoopt de heer M. Versteeg den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad als veerman aan den Koudenhorn. Op 1 Mei a.s. hoopt de keer H. Vester, baas in de grofsmederij aan de Werf Conrad; den dag te her denken, waarop hij voor vijf-en- twintig jaren bij de Werf in dienst trad. Des avonds zal den jubilaris door de Muziekvereeniging der fabriek eene serenade gebracht worden. Tot gemeenteopzichter te Zand- voort is uit 118 sollicitanten benoemd heer C. Schermers alhier. „neloof Wetenschap." Naar wij vernemen, zal de ver eeniging „Geloof en Wetenschap" alhier eerlang, hoogstwaarschijnlijk op UoDderdag 7 Mei a.s. een bui tengewone vergadering houden, waarin de ZeerEerw. Pater J. J. Hoevenaars S. J. een interessante studie zal geven, met tal van fraai® lichtbeelden verduidelijkt over In- sulinde en de nijverheid aldaar, io 't bijzonder de steenkolen-industrie der Ombiléën-velden. Tot sluiting van het winterseizoen zal daarna in de volgende maand nog een gewone ledenvergadering gehouden worden, geheel ingericht in den aantrekkefijken geest, door den HoogEerw. Moderator aange geven. Zooals men ziet: het bestuur van de jonge vereeniging zit niet stil en al is het seizoen voor dit jaar al ver gevorderd: reeds nu laat „G. en W." zien dat er gewerkt zal worden, dat het aangename bij het nuttige niet zal ontbreken e° dat ongetwijfeld het komend v«r- eenigingsjaar aan alle beloften eü verwachtingen zal beantwoorden! 'Hen Pt, Zware uitslaande brand. SCHOTEN. HAARLEMMERLIEDE c. a. BLOEMEND AAL. VELSEN. IJMTJIDEN. BEVERWIJK. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. LISSE. NOORD WIJKERHOTJT. ip >p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2