C. POEL. BEVERWIJK. Uit den Omtrek. STADSNIEUWS. BINNENLAND. X' H. M. de Koningin-Moeder de Electr. Centrale bezichtigd. Gisterennamiddag om circa twee uur werd de Electrische Centrale te Den Haag bezichtigd door H. M. de Koningin-Moeder met gevolg. Op het fabrieksterrein aangeko men, .werd H. M. verwelkomd door den heer J. Simons, w.n. burgemees ter en waarn. wethouder der bedrij ven. door wien de directeur, de heer N. J. Singels, en de adj.-directeur, de heer H. F. Adams, benevvens de ingenieurs A. C. Gebhard en baron D. Hemert tot Dinghof aan H. M. voorgesteld werden. Nadat het dochtertje van den di recteur. de jongejuffrouw Louise Singels, aan H. M. een bloemruiker aangeboden had, die door H. M. met een vriendelijk woord van dank werd aanvaard, begon het bezoek aan de fabriek. Achtereenvolgens werd de gehee- le gang van het bedrijf in oogen- schouw genomen. H. M. de Koningin-Moeder niet naar 't buitenland. H. M. de Koningin-Moeder heeft niet het plan dit jaar de gebruikelijke voorjaarsreis in het buitenland te maken. Vorstelijk bezoek op 't Loo. Zaterdagavond worden op 't Loo verwacht als gasten van het Koninklijk Echtpaar, de prins en prinses van Schwarsburg-Rudolstadt, die enkele dagen op 't Loo blijven logeeren. De gasten zullen om 6.25 aan 't station Apeldoorn door het Koninklijk Echt paar worden verwelkomd. Uit de Staats-Courant. Bij kon. besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau, de heer J. F. van l'unré, directeur der registratie en domei nen te Middelburg; en tot ridder in de orde, de hoofd - verificateur der directe belastingen invoerrechten en accijnzen, H. L. W. Albers waarnemend tweede- scheikundige bij het laboratorium van het departement van financiën te Amsterdam. Zuidholl. Electr. Spoorw. Maatschappij. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om tegen half Juli den dienst op de lijn RotterdamDen HaagScheveningen derZuid-Holl. Electr. Spoorw. Maatschappij voor het publiek te openen. Half Amsterdam la het duister. Eergisteravond tegen achtuur,toen de gemeentelijke electriciteitswerken in Amsterdam in vol bedrijf waren, geraakte een der grootste dynamo's van 3000 paardekracht defect. Met de inwerkingstelling van andere machines waren een twaalftal minuten gemoeid in elk geval lang genoeg om de wandelaars in de hoofdstraten en de bezoekers van restaurants en koffie huizen even te verplaatsen in het tijdperk van bijna absolute duisternis onzer grootouders. Daar alleen de lichtinstallatie door het euvel getroffen werd, ondervond het tram-verkeer geenerlei vertraging. Gemengde Berichten. Door zwervers vermoord? Dinsdagavond begaf de tolgaar der Boersen, wonende te Achteveld, onder Barneveld. zich per fiets naar een paar op den weg staande woon wagens met de bedoeling de eige naars hiervan te verzoeken zich te verwijderen. Toen hij echter niet spoedig terugkeerde, begaf ook zijn zoon zich naar de aangeduide plaats. Hier gekomen vond hij zijn vader dood aan den kant van den weg liggen. Volgens de verklaring van de bewoners der wagens zou B. bijna onmiddellijk na aankomst, in elkaar gezakt zijn. Hoewel een ingeroepen geneeskun dige geen uiterlijke teekenen van ge weld op het lijk kon constateeren. wordt toch door de politie een streng onderzoek ingesteld. V an drie hoog door de lift- opening gevallen. Gister morgen circa 12 uur, had Beradiena, 17-jarige dochter van Jac. Gerritsen, wonende Achterkerk te Veenendaal. het ongeluk drie hoog door de ope ning der lift te vallen van de spin nerij der Groote Katoenfabriek ,'Naaml. Venn, de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij). Het arme meisje was door een zware arm- en schedelbreuk bijna onmiddel lijk dood. De inmiddels in allerhaast ontboden doctoren J. G. Kets en J. G. C. van de Meene, konden slechts den dood constateeren. Een brandend petroleum stel omgetrokken. Een kind in brand. Aan de Valkstraat te Zaandam gebeurde gisteren een ernstig ongeluk. De eenjarige klei ne van den heer Jh. van der Meer trok spelende met een hobbelpaard, ©en brandend petroleumstel om en kreeg dit op zich. De arme kleine kreeg hevige brandwonden, waar door het leven van het knaapje in ernstig gevaar verkeert. j\Ve hebben er hier genoeg! Geen Russen noodig! De Haagsche politie heeft gistermiddag gearresteerd een net gekleed heer Russisch onderdaan die ver dacht wordt zich in vereeniging met een landgenoot te hebben schuldig gemaakt aan oplichting op groote schaal, o.a. in het Amsiel-Hotel te Amsterdam. Hij is nog gisterenmid dag onder geleide van twee recher cheurs naar Amsterdam vervoerd ter beschikking van de justitie al daar. Naar men ons mededeelde, was de vreemdeling in het Amstel-Hotel te Amsterdam zijn rekening schuldig H bleven. Lijk opgehaald. Te Zwolle is gistermorgen uit de Willemsvaart op gehaald het lijk van d»n 22-jarigen arbeider bij de Staatsspoor P. Pont, die sedert Maandagavond vermist werd. Een 4-jarig kind verdron ken. Het vierjarig zoontje van den heer Kiemel te Grijpskerk is gisteren aldaar te water geraakt en verdronken. Van den hooizolder en dood. Te Goor viel de heer J. G., landbouwer voor enkele dagen van den hooizolder; gisteren is hij aan de gevolgen van dien val over leden. Paard op hol. De koetsier en 't paard dood. Gistermid dag sloeg op de Blauwbrug te Am sterdam een paard en kar der Am- sterd. Rijtuigmaatsch.. in dienst der wijnkoopersfirma Bicker en Modder man op hol. Het paard rende met den wagen achter zich de Amstel- straat door het Rembrandtplein over en de Reguliersbreestraat in. De koetsier en een knecht van de firma Bicker en Modderman zaten nog op den bok. In de Reguliersbreestraat reed in woeste vaart de kar tegen een groen- tenwagen op. De schok was zeer hevig. Het paard viel voor dood neer en de koetsier en de wijnkoo- persknecht werden van den bok ge slingerd. Helaas kwam de koetsier zoo terecht, dat hij korten tijd na den val overleed. In het Binnen-Gast- huis werd de dood geconstateerd. De ongelukkige had nog een wiel over de borst en het hoofd gekregen. Hij was een oppassend voerman, sinds vele jaren in dienst bij de Rijtuig- Maatschappij. Zijn naam is Alb. Louwers, wonende Kanaalstraat te Amsterdam. De wijnkooperskneeht kwam met den schrik vrij. Het paard is echter ook aan de gevolgen van het ongeval bezweken. Het treurige ongeluk bracht talrijke menschen op de been. Voor de uerkiezing uan een lid in den gemeenteraad uan Beueriuijk bi} de herstemming op Vrijdag I Mei, beuelen wij dringend aan den candidaat der R. K. Kiesuereeniging, den heer J BLOEMENDAAL. Aid Ned. Politiebond. De onderafdeeling „Kennemerland" van den Alg. Ned. Politiebond, hield Dinsdagnamiddag te W;oestduin eene vergadering met een schietoefe ning op de revolver die door 20 leden bezocht werd. Over het algemeen werd er zeer goed geschoten. De hoogste behaal de het aantal van 54 punten. In de vergadering werd een con cept-reglement, betreffende de schietoefeningen en wedstrijden be handeld. dat behoudens eenige wij zigingen. werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde voor de afdee- lingsvergadering werd gekozen de heer Frugte te Haarlemmermeer. Ten slotte werd besloten de vol gende vergadering te houden te Bloemendaal. Burger 1. Stand. Bevallen: E. J. M. BijvoetEldering, z. Kleereninbrand. Doordat een dochtertje van den fabrieksar beider S. alhier te dicht bij de bran dende kachel stond, geraakten hare kleeren in brand. Door een toegeschoten buurvrouw werden de vlammen, door een wol len deken vlug over het kind te gooien, gebluscht. Het kind bekwam nogal ernstige brandwonden aan rug en beentjes. De vischhandel teIJmuiden. Dinidagavond is van Z.Eic. den minister van Waterstaat telegrafisch bericht ontvangen, dat aan het ver zoek der vischkoopers, om de ver hoogde retributie voor het rijk niet door hen, doch door de reederijen te doen betalen, niet kon worden vol daan. Tegen gisterenavond was eene ver gadering belegd, waarin deze resolutie zal besproken en besloten worden de verdere houding te dezer zake. Komt men niet tot onderling over leg, dan zijn verreweg de meeste koopers geneigd met 1 Meidenvisch- koop te staken. Voor onzen handel is dit zeker niet gewenscht. Onze vischhandel. Nader ver nemen wij: In de gisteren alhier gehouden ver gadering van vischkoopers is besloten, met 1 Mei, roorloopig voor acht dagen, den vischkoop te staken, omdat de koopmanskorting verminderd is van 3 tot 2 0/c. BEVERWIJK. Burgerl. Stand. Van 15 April tot 29 April 1908. Ondertrouwd: J. G. Grapendaal en A. v. Lieshout. H. v. Zutphen en A. M. v. Gastel. S. v. Zon en A. K. Gerritse. J. Th. Groeneveld en J. B. Siebers. GetrouwdC. Slings en M. Swit- zer. F. E. Lelieveld en A. 3V- Bre- kelmans. Bevallen: A. DuinGeerlings z, E. TeelingHartemink, d. S. v. d. KolkDoesburg z. A. Timmer Rijs, z. M. E. RooijmansVerhoef, d. C. v. LeeuwenSlootweg, z. OverledenW- J. H. Th. Blom, 30 j. A. M. Geerling, 57 j. E. Ger ritse, 1 m. J. W- Gieszen. 80 j. H. J. JVl- Molenaars, 3 w. Een groot onheil voorko men. Door den veldwachter Schotvanger werd, daartoe gewaar schuwd door een burger, een begin van hoschbrand gebluscht in de plaats van Jhr. Van Merlen, waar door een groot onheil werd voor komen. Verdacht van hondsdol heid. Op verzoek van de eige nares, de wed. Brakenburg, werd door den veldwachter Schotvanger een hond doodgeschoten, dien men verdacht lijdende te zijn aan honds dolheid. Burg. Stand van 2229 April. Ondertrouwd: J. H. Opdam en W. Westerhoven. Bevallen: A. J. Baars-Kruiff d. Overleden: L. C. E. Tindel63j. M. J. v. Bakel 2d. G. L. Waring 6 jaar. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Vrijdag 1 Mei 's avonds te half acht uur bijeenko men ter behandeling van de navol gende onderwerpen 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier hon denbelasting dienst 1908. 3. Uitlo ting twee aandeelen geldleening. 4. Suppletoire begrooting, dienst 1908. 5. Vaststelling betaling bijdragen .Weduwen- en Weezenfonds Onder wijzers. 6. Aanbieding gemeentever slag 1907. De vermoedelijke brandstich ting. In vervolg op een vroeger door ons geplaatst bericht, kunnen wij thans meedeelen, dat Dinsdagnamiddag ten Raadhuize na een bezoek aan de woning van K. v. D. waar Woensdag 22 dezer een binnenbrand heeft ge woed, door de heeren mr. E. J. Dorhout Mees, rechter, J. de Vries van Does burg, subst. off. van justitie en L. R. van Sloterdijck, subs, griffier, allen van de arr. rechtbank te Haarlem, eene voorloopige instructie gehouden werd, omdat vermoeden van moed willigheid bestaat. Alle huisgenooten van v. D., benevens de buren, werden gehoord. Het vreemde gerucht, als zouden enkele bankbiljetten ten gezamenlijke bedrage van ruim f200, geborgen in een blikken kistje, in den korten tijd, dat de brand plaats had, zijn verbrand, schijnt aanleiding tot het vermoeden gegwen te hebben. LIMft. Een gouden jubileum. De heer C. L. F, de Meulder, hoofd der R. K. Jo igensschool alhier, zal den 14en Mei a.s. den dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden zijn werk zaamheden bij het onderwijs is be gonnen. Naar wij vernemen zal het ZEd. dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Een verbetering voor de scheepvaart. De -houten ophaal brug, liggende over de ringsloot bij den landbouwer W. Duineveld alhier, zal, daar zij niet vertrouwbaar meer is om er over te rijden, worden afge broken, en vervangen worden door een gemetselde brug, van dezelfde hoogte en breedte als de bekende poelbruggen zijn. Dit kan als een uit stekende verbetering voor de scheep vaart aldaar beschouwd worden. Statuten. De „St. Ct." van heden bevat de statuten afdeeling Haarlem mermeer van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", alhier. Personalia. De heer A. Meilink van hier is benoemd tot onderwijzer te Amsterdam. Burg. Stand. Overleden: J. DoolaardVerschoor, 68 j. Feest op school. Op alle scho len was het Woensdag feest. Door den Edel Achtbaren Heer Burgemeester en diens gade, welke door hunne mildheid de Hoofden in staat hadden gesteld feest te vieren, werden alle scholen bezocht, feestliederen werden gezongen, bouquetten aangeboden en „Papa Bamberg" vermeerderde de feestvreugde, terwijl de kinderen boven dien flink werden onthaald. Personalia. Beden is het 25 jaren geleden, dat de heer A. Mooijman, beambte aan het hoofdmagazijn der H. IJ. S. M. alhier, in dienst der Maatschappij trad. Ten teeken van vreugde wap pert den geheelen dag de driekleur uit 't Hoofdgebouw aan het Kenau- park. Vanmorgen om 10 uur begaf de j Hoofdmagazijnmeester, de heer P. - Negrijn -.met 3 leden van 't perso- neel zich naar de woning van den 1 jubilaris. Onder een hartelijke toe spraak bood de heer Negrijn namens jhet magazijn- en kantoorpersoneel een paar cadeaux aan. De heer Negrijn complimenteerde den Jubilaris verder namens den Raad van Administratie in opdracht van zijn chef en overhandigde hem een enveloppe met inhoud en een oorkonde. Den verderen dag brengt de Ju bilaris in den kring-der zijnen door De Heer J. J. Fahrenfort is benoemd tot onderwijzer te Amsterdam. De Minister van Waterstaat heeit o.m. benoemd in de commissie van advies over spoorwegdienstregelingen voor het tijdvak 1 Mei 1908 tot 30 April 1909 den heer A. van Rossum, industrieel alhier. Mej. C. C. Cramer, leerling-klerk der Hollandsche Spoor alhier, vroeg tegen 9 Mei eervol ontslag bij de directie. Middenstand. De vorige week. 23 April, kwa men op initiatief der R.-K. Midden - standsvereeniging bijeen, de Bestu ren van bovengenoemde vereeniging de Haarl. Handelsvereen. en de Ver. van Industrieelen en Kooplieden betr. Bouwk. en aanverw. vakken, in het gebouw St. Bavo, Smede- straat. Op deze bijeenkomst werd kenbaar gemaakt, dat een verzoek gericht was tot de drie plaatselijke dagbla den. ,om geen advertentiën meer te plaatsen, voor die z.g. uitverkoopen van vliegende winkels. Van alle drie de bladen werd een goedgunstig antwoord hierop ontvangenwaar voor aan die bladen een woord van dank niet mag worden onthouden. Het doel dezer bijeenkomst was in algemeene beteekenis het crediet- geven te wijzigen. Men besloot dit te trachten te verkrijgen in samen werking met alle Middenstandscor poraties te> dezer stede. Dienaangaande vergaderden gis terenavond in het gebouw „de Nijverheid", Jansstraat 85, de Be sturen van de volgende vereenigin- gen 1. R, K. Middenstandsvereen ,,de Hanze". 2. Haarlemsche Handelsvereeni- ging 3. Vereen, van Industrieelen be treffende bouwk. enz., 4. Haarl. Stucadoorspatroonsver- eeniging. 5. Vereen. Schilderspatroons Haar lem en Omstreken. 6. Behangers- en Stoffeerderspa- troonsvereen. Haarlem en Om streken. 7. Patroonsvereen. van Aannemers. Metselaars, Timmerlieden, Han delaren in Bouwmaterialen voor Haarlem en Omstreken. 8. Bond van Smedenpatroons, afd. Haarlem. 9. Haarl. Varkensslagerspatroons- vereeniging. 10. Vleeschhouwersvereeniging. 11. Afd. Haarl. en Omstr. Ned. Aan- nemersbond. 12. Afd. Haarlem en Omstr. Bond van Rijwielherstellers en Hande laars in Nederland. 13. Loodgieterspafroonsveroen. 14. Haarl. Meubelmakerspatfoons- vereeniging. Het bestuur der Stee.nhouwerspa- troonsvereeniging was afwezig met kennisgeving. De vergadering werd geleid door den heer Anton Bosse, voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging. De gehouden besprekingen en in gediende. voorstéllen in deze hoogst belangrijke bijeenkomst, zullen door de genoemde besturen in hunne re spectievelijke vereenigingen in eene eerstvolgende vergadering aan de orde gesteld worden, waarna de Besturen .nogmaals (de datum is voorloopig bepaald op 17 Juni a.s.) bijeen zullen komen om dienaan gaande besluiten te nemen. „Arbeid Adelt." Gisteravond vergaderden weder in een der zalen van 't Bondsgebouw „St. Bavo" de leden der Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt", afdeeling van den Haarlemschen R. K. Volks bond. Door den voorloopigen Voorzitter, den heer H. J. Stevens, werd na het gezamenlijk gebed aan allen het wel kom toegeroepen. Vervolgens werden de concept- sta tuten aan een verdere bespreking on derworpen. In de vorige vergadering had men deze door het vergevorderde uur Diet kunnen voltooien. Bij de winstverdeeling werd in den breede gediscussieerd over het toe kennen van een gedeelte der gemaakte winst bij wijze van gratificatie aan het dienstpersoneel. Enkele leden schenen daar niet veel voor te ge voelen. Doch 't voorloopig bestuur verdedigde met kracht de aanneming van dit voorstel, dat getuigde van een zeer moderne opvatting der ver houding tusschen- patroon en arbeid en de Geestelijke Adviseur verklaarde bovendien nog, dat dit geheel was in den geest der Katholieke Socio logie. Bij stemming werd dan ook ten slotte 't bestuursvoorstel (toekenning van gratificatie) met 31 tegen 12 stemmen aangenomen. Na afhandeling en goedkeuring van alle artikelen der statuten we: d het geheele reglement in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens ging de vergadering over tot hel vormen van een bestuur en commissarissen. Na een zeer langdu rige, verwarde stemming, werden ten slotte gekozen in 't bestuur de heer W. B. Guskens tot voorzitter en tot bestuursleden de heeren J. P. C. Gün- ter, G. P. Hetem, G. Roelofs, A. H. Smulders, H. J. Stevens en P. J. M. vati Tetering. En tot Commissarissen: de heeren J. Anthonisse, Th. H. Broekhuizen, Th. G. C. Hooy, A Klein, F. J. Teeven en B. Steinhoff. Na deze stemmingen constitueerde 't Bestuur zich als volgt: Voorzitter W. B. Guskens, le Secre taris P. J. M. van Tetering, 2e secre taris J. P. C. Günter. penningmeester H. J. Stevens, overige leden G. P, Hetem, A. H. Smulders en G. Roelofs. Het adres van den len secretaris ia Aelbertsbergstraat 91 (Kleverpark). De gekozen le Secretaris bracht hulde en lof aan den voorloopigen secretaris, den heer B. Heijboer voor de keurige, accurate wijze waarmede bij de voorioopige enorme werkzaam heden van 't Secretariaat had vervuld en betreurde het levendig, dat de heer Heijboer onwrikbaar was gebleven bij zijn besluit geen enkele bestuursfunc tie te aanvaarden. Aan geen betere handen kon het Secretariaat zijn toe vertrouwd geworden. De Voorzitter, de heer Guskens, huldigde het geheele voorloopige be tuur, dat op zoo kranige wijze deze zaak heeft voorbereid. Door een luid applaus stemde de vergadering telkens met deze lofre denen in. Nog werd meegedeeld, dat 18 Mei de bakkerij in werking zal worden gesteld en dat tot meeeter-bakker is aangesteld de heer Ruurda. De zeer geanimeerde vergadering werd na 't gebed door den Voorzitter tegen middernacht gesloten. Verbant de coöperatie den nacht arbeid uit hare bakkerij, men ziet het, de aandeelhouders zelf zijn er niet bang van. Maar bet behandelen van statuten is nu eenmaal altijd een kluifje. De groote voetbalwedstrijd van 'a.s. Zondag. Het H. F. C.-bestuur deelt ons he den mede. dat in de plaats van de Queen's Park Rangers de eerste- klasse Engelsche leagerclub „Ever- ton" tegen „Chelsea" in het strijd perk zal treden. Aan het bestuur was ter oore ge komen.,dat de Queen's Park Rangers voor een zelfden datum met de Ra cing Club te Brussel hadden afge sloten, waarop het bestuur naar Londen seinde, daar het zeker van het beste elftal der Rangers wilde zijn. Het antwoord uit Engeland was onbevredigend en daarop werd telegrafisch met Everton gecontrac teerd. De Everton Club is voor hen, die iets van het Engelsche voetbal we ten, zeker een der schitterendste sterren aan het Engelsche voetbal- firmament. Op het oogenblik telt ze onder ha re spelers den amateur links-huiten Hardman. die zich wat beroemd heid als speler betreft, zeker met .Woodward op één lijn kan stellen, terwijl verder het elftal nog vier prof. internationals telt. Everton is een competitie-genoot van Chelsea, staat ongeveer even hoog ;en volgens berichten, ingewon nen bij den referee Howcroft, zijn Chelsea en Everton twee clubs, die zich niet gaarne door elkaar laten slaan maar vinnig zullen strijden. De laatste wedstrijd tusschen Chelsea en Everton te Londen dit jaar gehouden, trok 46000 bezoe kers. Het publiek verliest zeker niet aan den ruil, in plaats van een. wel iswaar goede, Zuid-league club komt nu een ider eerste League-clubs, met een pracht-elftal, dat in de laatste vier jaren tweemaal in de cup-final speelde en in Engeland be kend is als een der beste teams, die bestaan. Chelsea's naam is hier genoeg be kend, „beter voorhoede", zei on langs de „Sportsman", „speelde nooit te zamen." Op dus naar H. F. C.'s veld. Zondag 3 Mei. half drie. In verband met het bovenstaande schrijft men ons nog Wh meenen goed te doen met aan onze lezers mede te deelen dat de toeloop voor den grooten wedstrijd Chelsea-Everton op a.s. Zondag al hier ontzettend is! De tweede rang die bij voorverkoop 25cts. kost en tweeduizend plaatsen telt, is op en kele honderden na uitverkocht, op de overdekte tribune is geen plaats meer te hekomen. De voorverkoop is tot verlaagde prijzen op Donder dagavond, beden, geëindigd, maar toch zullen zij, die naar Haarlem denken te gaan goed doen zich ook daarna toch bij de voorverkoopers tijdig van plaatsen te voorzien, daar de groote kans bestaat dat de H. F. C. wegens „Uitverkocht" de hekken zal moeten sluiten. Te vens herinneren wij er aan dat „sei zoenkaarten" niet geldig zijn. Haarlem's Kinderkoor. Men versoekt ons opname van het volgende Ruim een jaar geleden werd bij gelegenheid van de De Ruyterfeesten door een 200-tal kinderen driemral achtereen uitgevoerd de De Ruyter cantate van Lyssen. Herhaaldelijk werd daarna de wensch uitgesproken, dat een (neutraal) kinderkoor zou tot stand komen, tot dusver te Haarlem nog niet bestaande. Voor de talrijke aanvragen zwichtende nam eindelijk verleden jaar September de heer J. de Nobel, directeur van Doopsgezind Zangkoor alhier het initiatief tot oprichting eener kinder- zangvereeniging; eene Commissie van Bijstand en een bestuur werden ge vormd en een oproeping tot deelne ming in de dagbladen geplaat-t. De uitkomst overtrof de stoutste ver wachting; een 300 tal kinderen meld den zioh aan en werden geplaatst. Zij werden verdeeld over 2 zang cursussen. In October j.l. namen de oefeningeu onder leiding van den heer De Nobel een aanvaDg met het aan- leeren van de noten volgens dsc-d-e- methode en het instudeeren van Vaderlandsche- en schoolliederen. Meenende een prikkel noodig te hebben tot ernstige studie en het den kinderen zoo aangenaam mogelijk te moeten maken, werden er ook een Li0g l l*el zij öt juist Slu een p 1 °P zij. er onder ^öze se [Hooi i| ei in ge. paar cantates op het leerplan geplaatst, terwijl besloten werd deze ook voor de ouders en belangstellenden te doen uitvoeren. Nu heeft Maandag a.s. de uitvoering van Haarlem's Kinderkoor plaats on zullen behalve eenige Vaderlandsche- en schoolliederen uitgevoerd worden; de Sint-Nicolaas oantate van Bernard Zweers en „In het Woud" van P. G. v. Anrooy. De allerliefste Sinterklaascantate van onzen bekwamen B. Zweers wordt uigevoerd door den loten cursus, be staande uit schoolgaande kinderen. Deze cantate, jaren geleden alhier een» door leeringen van Mej. Jeane Landré uitgevoerd is ten volle waard in ruimen kring bekend te worden. Op woorden van den kinderdichter Ant. L. de Rop heeft de componist muziek geschreven, die doordringt tot het hart van uitvoerders en hoorders. Ze tintelt van leven en jubel; de be werking is vaak komisch en nooit alledaagscheenvoudig maar aan trekkelijk. De cantate „In 't Woud" wordt uitgevoerd door alle 300 kinderen. De componist thans directeur van het Groningensch orkest, in de muzikale wereld geen onbekende, heeft een vloeiend gedicht van Agatha Snellen verwerkt tot eene belangwekkende en omvangrijke compositie. De soli woiden gezongen door be kende dilettanten en jeugdige leden van 'tkoor, de begeleiding is toever trouwd aan onzen Haarlemschen artist Willem Andriessen. Er is nu voorzeker te verwachten, dat onze ingezetenen door een talrijk bezoek deze jonge vereeniging zullen steunen en een volle saai het bestuur <4arh( en den direeteur de verzekering zullen geven, dat hun pogen om in deze richting volksontwikkeling te bevor deren, de sympathie heeft van allen. Advertentiën, ook in dit blad, gaven reeds meerdere bijzonderheden. K r ij g s r a a d. In de krij gsraad van het 4e Militaire Arrondissement, alhier zullen in het tijdvak 1 Mei a.s. t. m- 30 April 1909 zitting hebben als pre sident de Majoor Tielens van het 2e- Depot Huzaren en als lid de Eerste- Luitenant P. Weijs van het 10e Reg- Inf. Bij ontstentenis zullen als plaats vervangend president en lid optreden resp. de Majoor Schwartz van het korps Pantserfort Artillerie en de Eerste- Luitenant Jhr. A. D. Laman Trip van het 10e Reg. Inf. Op 1 Maart zal als lid aftreden de Eerste-Luitenant Vreede van het 1* Depot Huzaren, voorwien is aangewe zen de Eerste-Luitenant vaD Blijen- burgh van het 2e Depot Huzaren. Onderscheiding. Op morgen zal aan don sergeant C. J. J. Koning® van den staf van het 10e Reg. Inl ander in garnizoen, en werkzaam ten bureele van den chef van genoemd regiment, door dien hoofdofficier het ondersclieidingsteeken voor zesjarigen trouwen dienst worden toegekend. 'Overplaatsing. De Eerste-Lui tenant Gefken van het 10e Reg. Inl ander in garnizoen, die benoemd is tot kapitein bij het 4e Reg. Inf., kom» te Gouda in garnizoen en zal op Röte: Mei a.s. zijne nieuwe bestemming vol gen. „Kunst na Arbeid". DeTypo-ei' Lithografische vereeniging „Kunst n» Arbeid" (directeur de heer W. A- Kwantes) zal Zaterdag 9 Mei in d« groote zaal der „Sociëteit Vereeniging een uitvoering geven. Op het keurig uitgevoerde program ma staan een 9-tal nummers, die een genotvolleD avond beloven. „Voor elck wat wils"., orkest, zang, voordrachten, tooneelstukjes enz. En dan na afloop nog bal. Examen Lager Onderwijs. Bie* zijn gisteren geëxamineerd 7 Candida' ten, afgewezen 3, toegelaten 4, nl. J* dames F. L. Halkema alhier, E. SoU' stral, Den Helder, M. J. de BruijUt Enkhuizen, C. R. Adriani, Velsen. J. P. Reede van Schore en Vlake. Alhier is op 77-jarigen leef tijd overleden de heer J. P. Reede van Schore en Vlake, gepensioneerd Rij k<' ontvanger. De overledene was kerke lijk ontvanger en kerkvoogd bij Waalsche kerk. De Staal waterbron. Indegiite* middag gehouden vergadering vaU aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen te Haarlem, zijn goedgekeurd de balan^ over 1908 en winst- en verliesrekening over 1907. Verder had plaats de uitloting va0 10 obligation. V e r lo f Drankwet. Bij B. en is ingekomen een verzoekschrift va a C. Gude, om verlóf tot het verkoopt van alcoholhoudende drank ander®11 dan sterken krank voor gebruik te* plaatse van verkoop in de gelagkam01; van het perceel aan de Ridderstraat no. 28. Kinderen zoekl GisterenmkJ dag waren weer voor de zooveelst® maal 2 kinderen, een van 4 en eeO van 2 jaar oud, zoek. De moeders v. d. M. en van wonende Cronjestraat en de Wetstraat zochten overal, maar tevergeefs, ^1 zij ten einde raad hulp zochten bij n® politie, waar zij dan ongeveer een «m later door een vrouw, die de kleinef op den Jansweg had aangetrofl®!1' werden gebracht, en verder aan ouders teruggegeven die huilden blijdschap. Aan de orde van den da^ Gistesenmiddag had er een botsing plaats tusschen twee wielrijders °P den hoek van Parklaan en Kruisffe^ die hals over kop over de straat tui melden. B Wonder boven wonder bezeei'd®^ zij zich weinig, terwijl hun rijwiele VTBLS3N. IJMUTDEN. AKBKSTXDS. BUVIBBOIK. HikSLlMHlBiail. HAARLEMMEBLIEDE c. a. '*e: I it V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2