Laatste nieuws. Staten-Generaal. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. !°e« ft Mi zoek een afschrift wordt gezonden aan Hare Majesteit de Koningin. 't Welk doende, namens de losse arbeiders C. Visman, Neptunusstraat 40, lJmuiden; H. A. Blok, Visseringstraat 14, lJmuiden; D. F. G. Schilling, Velseroord. Overbodig is deze noodkreet zeker niet. Want in vele gezinnen heerscht reeds bittere armoede. Daarvan heb ben zij in hun telegram melding ge maakt, zonder verwijten te bedoelen. De houding der menschen is voor beeldig te noemen. De reeders kunnen het wel een poosje uithouden, de koopers ook nog wel, maar de werklieden met hun talrijke gezinnen zitten in het dure lJmuiden dadelijk zonder eten. Wat de koopers betreft, niemand gelooft, dat zij met hun ultimatum eenig noemenswaardig succes zullen hebben. Van de groote reeders is ver moedelijk tot capitulatie bereid en al bezwijkt een enkele kleine rseder on der den op hem uitgeoefenden drang, dat maakt voor het bedrijf in zijn ge heel niets uit. Wat de kooplieden eischen, zou ook technisch bijna on mogelijke administratie vorderen met rekening-couranten. Keeds is het denkbeeld geopperd, bij de veiling op de nota 1 bij den koopprijs op te tellen, zoodat de han delaar dadelijk duidelijk den eigen lijken inkoopsprijs voor oogen heeft. Dit denkbeeld is ook op de vergade ring van handelaren ter sprake ge weest, doch vond geen instemming. Gisterennacht kwamen binnen 7 trawlers, voorts nog vijf Engelsche kotters, die vaa den toestand te lJmuiden nog niets afwisten, en wat kleinere schuitjes. Er werd we er zoo goed ais- niets verkacht. Gisteren en eergisteren werden eenige binnen gevallen trawlers van ijs voorzien en kregen order met hun visch weder in zee te steken en in de buurt nog wat door te visschen. Gemengde Berichten. 400 M. telegraafdraad ge stolen. Door de directie van de H. IJ. S. M. is bij de Zaandamsche politie aangifte gedaan, dat op het traject ZaandamAmsterdam 400 M. telegraafdraad is gestolen. De politie stelt een onderzoek is. In „model" uit, aan lange pijpen trekkend. Waarschijnlijk ais demonstratie tegen het verbod van het „buiten-model," liepen gister avond door de drukste straten van Den Haag een dertigtal onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers, in model-uniform gekleed en met lange pijpen in den mond, die hun meerderen op ostentatieve wijze salu eerden. Een-jonge uitbreker. Uit de tuchtschool in Ginneken is gister nacht een Amsterdamsch jochie van 'njaar of 14 uitgebroken. Hij was stout geweest, had een dag cachot gekregen. Maar in dat cachot zit 'n raampje en de jeugdige gevangene dacht van nachtais ik dat ruitje eruit breek, dan heb ik een gat. Zoo gezegd, zoo gedaan. Donderdagochtend vond men de ruit kapot en de knaap was gevlogen, Nu speurt men allerwegen. Wie heeft een jongen van 'n jaar of veertien gezien in het bekende manchesterpakje der bewoners van de tuchtschool Tweede Kamer Hengelen. De Kamer haeft in de beide vorige dagen in hoogst vrijgevige stemming tegen veler verwachting de hengelsport niet willen plagen met acte's of ver gunningenvoor den pieizierhengelaar is de hengelacte geschrapt, het open bare water als regel opengesteld terwijl de uitzondering uitdrukkelijk zullen worden gepubliceerd, en het gebod van een uitvoerig en omslachtig docu ment, als alléén geldige vergunning van een rechthebbende aan een hen gelaar, geschrapt, óók uit de wet zoo dat men nu genoeg zal hebben aan een eenvoudig briefje mits het gedag- teekend is en aangeeft hoe lang het geld. Vandaag zal stellig ook nog art. 27 zóó worden gewijzigd dat onrechtma tig hengelen (in eens anders visch- water) zal worden strafbaar gesteld niet als misdrijf, maar slechts als overtreding. Dat is de korte inhoud van de lange redevoeringen van gisteren. De hengelaars kunnen er blij mee wezen De heer Passtoors deed over de IJmuidensche kwestie nog enkele vra gen,over de wijze waarop de Minister hem antwoordde zie men ons hoofd artikel van heden. OVEBVEEN. Onze Winkelstand. A. s. Don derdag 14 Mei zal alhier worden g opend de nieuwe ossen- en varkens slachterij van den heer W. v. d. Zon. Daar de slachterij geheel volgens de eischen des tijds is ingericht en zij in een behoefte voorziet, zijn wij ervan overtuigd, dat de heer v. d. Zon met zijn onderneming succes zal hebben. Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. SCHOTEN. Eerste H. Communie.Woens dag 13 Mei zullen in de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara 115 kin deren tot de H. Communie toegelaten worden. Een deserteur. Het kalf dat hier was komen aanloopen en door de zorg der politie werd bewaard is door den eigenaar den heer Bulters van Bloemendaal afgehaald. Het beest had [door water en over land den tocht naar hier ondernomen. Reserve officier. De resesve kapitein T. J. Wijnoldy Daniëls van dit district, wonende alhier, is op heden van zijne detacheering bij het 48e district te Maastricht ontheven en in het genot van groot verlof ge steld. De crisis te lJmuiden. Onze correspondent schrijft ons: Nadat g-isteren de vergadering van de IJmuider Vischhandelveree- niging, welke van 35 V2 uur duur de, was afgeloopen, vernamen wij reeds, dat de vischhandelaren had den besloten het bewuste 1 °/o ten volle van de reederijen te eischen. Niemand geloofde echter dat deze even dwaze als onbillijke eisch door den vischhandel zou worden ge steld aan de reederijen, die, hoe wel belanghebbenden, geenszins de oorzaak zijn geweest van den loop, dien de zaken genomen hebben. Immers, toen indertijd de Min. voornemens was het 1 °/o van de ree derijen te vorderen, hebben deze bij hun protest nooit den Minister een wenk gegeven, het 1 °/o op den vischhandel te verhalen. Anders was het met het protest van den vischhandel gesteld. In hun request aan den Minister zeiden de handelaren rondweg dat de reederijen het wel konden lijden en zij trachtten dit zelfs te becij feren. Dat die becijfering in allen deele onjuist was, behoeft geen nader be toog de toestand der IJmuider ree derijen, in in den lande te bekend, dan dat iemand allerminst een Minister dergelijke mededeelin- gen au sérieux zou nemen. Ook de reederijen hebben zich wei nig aangetrokken van de wijze, waarop de handelaren protesteerden. Alleen, toen de Minister besloot de koopmanskorting met 1 °/o te ver minderen, hebben de reederijen zoo krachtig mogelijk gewerkt om te trachten dit 1 °,o van de schouders der handelaren af te wentelen. De heffing van dit 10 0 is en blijft onbillijk, en is in lijnrechten strijd met de toezeggingen van den vroegeren minister Lely. Helaas, de Minister van Water staat heeft naar al deze argumenten geen ooren, vindt geen termen enz. enz. Wij meenden een en ander nog eens te moeten releveeren, "daar wij in tal van bladen meer of minder scheeve voorstellingen omtrent het gebeurde vonden. Gisterenmiddag nu werden de ree derijen verrast met eene circulaire van de handelaren, die berichtten, te hebben besloten op een nader te bepalen dag weer met koopen te zullen aanvangen, doch alleen van die reederijen, welke hun het gekorte l°/o" ten vol le restitueeren. Vóór heden- (Zaterdag-)middag moesten de heeren het antwoord ont vangen. Men ziet, het ultimatum aan de reederijen, is kort genoeg gesteld. De strijd is dus nu een ander stadium ingetreden. Het is 1111 een kamp van vischhandelaren contra reeders, en de strijd, de gemoti veerde strijd der vischhandelaren contra den regeeringsmaatregel, is op den achtergrond geraakt. Velen hadden dezen gang van za ken reeds voorzien. Van verschillende zijden werd het er op toegelegd den strijd te ver plaatsen en zoo de aandacht van de hoofdzaak den strijd contra de Regeer in g af te leiden. Nu de vischhandelaren dezen on- doordachten eisch aan de reederijen hebben gesteld, komen zij vrij wat zwakker te staan dan wanneer zij gezamenlijk met de reeders waren blijven ageeren tegen het ministe- rieele besluit, en, zooals door be zadigde raadgevers werd geadvi seerd, zij waren gaan koopen on der protest, om intusschen te trachten in samenwerking met de reederijen alsnog van de Regeering de intrekking van dit besluit te ver krijgen. Want ondoordacht handelen de kooplieden thans zonder twijfel. Zij in de eerste plaats weten dat hunne vordering door de reederijen onmogelijk kan worden inge willigd, en wat niet kan, mag door serieuze menschen niet geëischt wor den. Wat er uit dit alles zal voort komen In de eerste plaats dat de nu door den vischhandel gevolgde taktiek de Regeering zeer in het gevlei komt en er beslist toe moet leiden dat de handelaren dezen strijd verlie zen zullen. Verder dat tengevolge van de wij ze waarop de oppositie wordt ge voerd, de kans dagelijks minder wordt dat de Regeering nog bereid zal worden bevonden de zaak op nieuw in studie te nemen om tot eene voor lJmuiden want het geldt geheel lJmuiden bevre digende oplossing te komen. ZANDVOOBT. Burg.Stand 1—8 Mei. Onder trouwd: W. van der Heijden euM. van Duijn. A. van Riel en A. van Opzeeland. Getrouwd: P. Keesman en A. Paap. Bevallen: D. Snijer-Draijer z. K. Terol-Keus 2d. G. M. Heems kerk-Joosten z. Aangekomen vreemdelin gen. H. Meerloo A'dam Zandv. laan 7 pers. Mevr. wed. van Emmerick A'dam Hrl, straat no. 45 6 pers. Mr. S. van Raalte A'dam villa „Cora" 4 pers. Mevr. Stemberg Nijmegen Hrl. straat no. 8 4 pers. J. J. Zwager A'dam Kostverl. str. no. 5 8 pers. Middenstandsbe weging. Onze Amsterdamsche correspondent seint ons: Op de audiëntie welke aan het Dag. bestuur van den Middenstandsbond werd verleend door Min. Talma werd door dat bestuurscollege op verschil lende zaken in het belang van den Middenstand gewezen o.a. het bedrijfs museum en de enquete. De minister deelde mede dat het bedoeling is deze laatste zoowel mondeling als schrifte lijk te doen plaats vinden. Ook werd de aandacht gevestigd op de werking van het Rijksbureau te Leiden tot kosteloos onderzoek van koopwaren. Er werd verzocht de mo gelijkheid te overwegen, dit bureau ook kosteloos open te stellen voor kooplieden in veevoeder. Z.Ex. meende dat wellicht hier in zou kunnen voor zien het op te richten Station voor de maalderij te Wageningen. Het credietwezen, de staatscom missie voor de Middenstand, oneer lijke concurrentie, wijziging der ge meentewet in zake herziening van het gemeentelijk belastingstelsel, verbete ring der vakopleiding kwamen even eens ter sprake: alle onderwerpen, waarbij de Minister zijn medewerking toezegde. Betreffende de invoering van den Midden-Europeeschen tijd zal hij overleg plegen met zijn collega van Binnenlandsche zaken. Op verzoek van het Dag-bestuur beloofde de heer Talma, zoo hij niet verhinderd zou zijn, op het a.s. Mid denstandscongres 29 en 30 Juli te Dordrecht te houden, te komen. In elk geval zou hij een vertegenwoor diger zenden. Uit alles blijkt dat cle belangen van den Middenstand bij dezen Minister ook de noodige aan dacht zullen vinden. Opheffing staking te lJmuiden Onze correspondent te lJmuiden seint ons hedenmiddag De vereenigiDg tot bevordering der Nederlandsche Visscherij, af deeling lJmuiden deed heden voor stellen, waarvan verwacht wordt dat opheffing der staking het gevolg zal zijn. Burgerlijke Stand. Bevallen: 8 Mei. N. Legrand- Boon, d. E. H. EgginkCarrière, d. 9 Mei. J. A. v. Edenv. Dijk, d. J. M. ZwitserWanner z. Overleden: 7 Mei. J. v. Wester hoven 78 j. Gasthuisvest. H.Hes- terman 76 j. Kleverparkweg, B. Dan- kelman 71 j. Jansstraat. 8 Mei. C F. J. 1 m., z. v. A. Schoori, Leidsche- zijstr. A. W. 2 m., z, v. R. Duineveld, Grebberstraat. W. Breek, 69 j. Kam perlaan. Politierapport. Gevonden: 1 zilveren ringetje, 1 zilveren broche, 1 1 ij wiel. K. Mgr. Dankelman t Naar wij vernemen, zal de Hoog- Eerw. Heer Mgr. L. E. .Jansen, Deken van Amsterdam, de lijkrede houden bij de plechtige uitvaart van wijlen Deken Dankelman. Gelegenheid om op het stoffelijk overschot van den beminden pastoor- Deken nog een laatsten blik te slaan zal naar wij vernemen gegeven worden morgen (Zondag)-namiddag van half 3 tot 5 uur in de kerk. Naar wij vernemen zijn van de Ka tholieke corporaties en vereenigingen dezer stad elk twee beHuurslt den uit- genoodigd voor de H. Mis, waarbij voor hen gereserveerde plaatsen be schikbaar zijn. Enkele particulieren zullen naar wij vernemen den lijkstoet in hun rijtuig volgen. Op het kerkhof St. Bart ara zullen in de kapel alleen zij die deel uitma ken van den stoet, en de geestelijk heid, worden toegelaten: de overige belangstellenden zullen in de paden van het kerkhof worden toegelaten. Makelaars. Hier ter stede bestaat, naar onze lezers weten, een verkooplokaal, waar in geregtld de veiliD a en verkoo- pingen plaats hebt het bekende lokaal „De Goudt meuw". Maar wat misschien vele lezers niet weten is dat „De Gouden Leeuw" een privilege schept: slechts twaalf makelaars mogen daar verkoopen en veilen, en de overige makelaars zijn uitgesloten. Dit is een gevolg daarvan dat de notarissen het tegenwoordige verkooplokaal in eigendom hebben, en er voor de twaalf nu verbonden makelaars het monopolie handhaven. Het behoeft wel niet gezegd dat de andere makelaars daarmede allesbe halve ingenomen zijn: zij worden, ten bate van de 12, eenvoudig uitgesloten. En het monopolie heeft daarenboven ten gevolge, dat de veilingskosten nu zeer hoog zijn omdat de 12 bij den Gouden Leeuw aangesloten makelaar» tegen een vastgesteld tarief hebben te veilen. De andere makelaars hebben zich nu en o.i. niet zonder wettige reden te weer gesteld. Gisteravond is een vergadering gehouden waarop een vereeniging is gesticht van makelaars die nu in een ander Verkooplokaal veilingen zullen organiseeren. De hee ren P. Hoogeveen, I. H. Mooijen en A. F. J. Nieberg zijn op deze verga dering benoemd tot voorloopige be- stuurderen, met de opdracht statuten voor de vereeniging te ontwerpen. Een twaalftal makelaars is bereids toege treden en met vereende krachten zal men nu een eigen veilinglokaal in richten, dat zelfs ook wat hygiënische eischen en comfort aangaat, beter zal voorzien zijn dan de in dit opzicht nogal wat te wenschen overlatende „Gouden Leeuw" oplevert. Het kan niet anders worden gezegd dan dat h«t belang zoowel van het publiek als van de principalen (last gevers) door deze nieuwe Vereeniging wordt bevorderd. Monopolie in zulke zaken moet op den duur wel scha de'ijk werken en het is toch ook eigen lijk niet te rijmen met vrijheid van zaken, dat men door de notarissen zou worden aangewezen op enkele makelaars, met uitsluiting van anderen die toch ook dezelfde rechten hebben Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het Haarlemsche publiek zal met belangstelling kennis nemen van deze poging om de vrijheid van het ma- kelaarsbedrijf te verzekeren. Naar wij vernemen zal reeds in Juni, op een nader te bepalen datum, de eerste verkooping in de nieuwe loka liteit door deze makelaar» worden gehouden. Personalia. Aan de School iret den Bijbel te Hillegom is tijdelijk werkzaam mej. Fester van hier. Mej. N Richards van hier heeft te Utrecht behaald 't diploma B. van Stenografie. Volks- en Schoolbaden. In 't Brongebouw hield heden de Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden hare 6e conferentie. Te ruim half elf werd de vergadering door den Voorzitter, dr. Ruysch, ge opend, die de afgevaardigden en be langstellenden «en hartelijk welkom toeriep, wees op den gestadigen bloei en vooruitgang der vereeniging, waar van de oprichting eener afdeeliag Haarlem en omstreken een week ge leden het meest recente bewijs was. Ook bij de buitenstaanders wordt meer de belangstelling opgewekt voor 't doel en streven der vereeniging, dank zij de krachtige actie der propagan disten. Die bloei en vooruitgang, die toe nemende belangstelling bleken ver volgens ook uit de jaarverslagen, die door de secretaressen Mevr. Out Rebenger en Mej. H. Moll hierna werden ui tgebracht. Deze weer te geven zou overbodig zijn; in grooletrekken deed dit dr. Ruvsch reeds verleden week toen hij de afdeel. Haarlem en o. hier stichtte, waarvan wij een uit voerig verslag hebben opgenomen. Uit 't verslag der penningmeesteresse Mevr. FiernéeRuysch bleek, dat de finanüëele toestand niet onbevredi gend is. De afgevaardigden der besturen van de volks- en schoolbaden te 's-Graven- hage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Dordrecht, Schie dam enz. verstrekten tal van mede deel ngen omtrent de exploitatie dezer baden, de inrichting, de belangstelling van de autoriteiten en 't publiek, waarin zij zich mogen verheugen, het gebruikmaken dier inrichtingen, de subsidieering, enz. enz. Met deze me- dedeelingen vooral zullen de vergader den zich op practisch gebied veel voordeel kunnen doen. Na de pauze werd de vergadering heropend en zette dr. Ruijsch aller eerst duidelijk nog eens doel en strek king der vereeniging uiteen. .Zij wil allerminst een concurrentie in't leven roepen met de reeds bestaande volks- en schoolbaden, zij wil propaganda maken voor de idéé, de belangstelling des volks opwekken. Vervolgens werd nog 't woord ge voerd door den civiel-ing«nieur Paar- dekoper uit Stoepky over Russische volksbaden, door den Inspecteur van de Volksgezondheid W. v. Boven over het nieuw te bouwen Volks- en School- bad van de gemeente 's Gravenhage, dat de vereeniging zal exploiteeren. En ten slotte door den kapitein der infanterie G. Polvliet over een tijde lijk zwembad te Bisley (Engeland). De vergadering werd daarna met een hartelijk woord van dank en van opwekking door dr. Ruijsch gesloten. Onder leiding van 't lid der ver eeniging, den Wethouder de Breuk, werd een rondgang gemaakt. Het Raadhuis, de St. Bavo en 't Frans Halsmuseum werden bezich tigd. Met een gemeenschappelijk diner werd de dag besloten. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Gisteren had in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam, de jaarvergadering plaats van den Pro vincialen Bond van R.-K. Kiesver eenigingen in Noordholland. Ter vergadering waren vertegen woordigd de districten Haarlem, Beverwijk, Alkmaar-, Hoorn, Enk huizen, Hilversum en Haarlemmer meer. A an het district Helder was be richt van verhindering ingekomen. De Voorzitter, Mr. J. N. J. E. Thijssen, wees bij zijn openings woord op de uitnemende resultaten; ten vorigen jare verkregen door de samenwerking met de andere Chris telijke partijen; hoe twee afgevaar digden van dit Bondsbestuur in eene te Amsterdam gehouden bijeenkomst met Chr.-Hist. en Anti-revolutio naire afgevaardigden de provincie als het ware onderling verdeeld had den en een advies hadden opge maakt, dat, aan de betrokken kies vereenigingen toegezonden, zorgvul dig was opgevolgd, met het ge volg, dat in Velsen en Nieuwer - Amstel hij de periodieke verkiezing, in Enkhuizen bij eene gelijktijdige tusschentijdsche vacature, liberale afgevaardigden vervangen werden door resp. 1 Katholiek, 1 Antire volutionair en 1 Katholiek. Het getal Katholieke Statenleden be draagt thans 7uitbreiding van dat getal wordt thans allereerst van Amsterdam verwacht. De heer kAV. G. de He ij, aan de beurt van aftreding als bestuurs lid. wordt met overgroot© meerder heid van stemmen herkozen. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, sluitende met een nadeelig slot van f 28.77 wordt goedgekeurd. De secretaris de heer P. Bos, bracht een bondig, zeer duidelijk gesteld verslag uit, gevende, een overzicht van de werkzaamheid van den Bond sinds de oprichting, in 1901. Op voorstel van den heer Bergkamp (Haarlemmermeer) wordt besloten het verslag te doen druk ken en aan alle aangesloten kiesver eenigingen exemplaren daarvan te zenden. Vervolgens brengt de Voorzitter een denkbeeld ter sprake dat bij hem is gerezen en vporloopig instem ming heeft gevonden bij zijne mede bestuursleden. Hij is namelijk van gevoelen, dat de Bona in belang rijkheid winnen en meer nut stich ten zal. wanneer ook de locale kies vereenigingen zich op deze verga dering kunnen doen vertegenwoor digen. In Zuid-Holland, waar dit sinds jaren het geval is, dragen de vergaderingen van den Provincialen Bond een zeer opgewekt karakter. De locale kiesvereenigingen bezit ten thans geen enkele gelegenheid om buiten hun eigen districts-kring, met anderen van gedachten te wis selen. Een samenkomen en samen over leggen in ©en Bond als deze zal hui ten twijfel de zoo wenschelijke een vormigheid in actie en optreden naar buiten ten zeerste bevordei-en. Het bezwaar, dat onze Bond, die zich met provinciale verkiezingen in laat, bestaat uit districtsvereeni- gingen, voor de Kamerverkiezingen, omdat niet voor alle Statendistric- ten centrale kiesvereenigingen be staan, wordt dan tevens opgeheven. Verschillende sprekers betuigen hunne warm© instemming met dit denkbeeld. De heer Bloem (Hoorn) wenscht, dat toch ieder Statendis- trict zijn eigen Katholieke centrale bekome, die* zich dan in den Bond kan doen vertegenwoordigen. De Voorzitter acht dit best te combi neeren met zijn denkbeeld, dat na tuurlijk nog zorgvuldig overleg en nauwkeurige uitwerking behoeft. Op voorstel van den heer Berg kamp wordt het Bestuur gemach tigd het denkbeeld van den Voorz. uit te werken en een ontwerp-regle- ment aan de aangesloten kiesveree nigingen te zenden. Nadat nog de heer Van Schaik (Hilversum) gevraagd heeft, of het wel wenschelijk was uitvoering te geven aan een voorstel der afdee- ling Büssum om reeds nu candidaten aan t© wijzen voor de toekomstige Kamer- en Statenverkiezing in zijn district, ten einde daardoor te trach ten tot meerdere katholieke afge vaardigden te komen, welke vraag door de AAoorzitter, onder instem ming der Vergadering, beslist ont kennend is beantwoord, wordt deze zeer opgewekte jaarvergadering ge sloten. Het Stationsplein. De werkzaamheden op het Stations plein vorderen goed! De afgraving is nu zoo goed als achter den rug, en met het leggen der rioleeringen en andere buizen is men ook bijna ge reed. Nu komt er nog een groot werk het leggen der tramrails: De electri- sche ceintuurbaan zal komen te lig gen vlak vóór het station: de rails zullen dus naar de stationszijde moe ten worden verlegd. Dan komt aan den kant van het plein dat nu door de tramrails wordt ingenomen, ruimte vrij voor de tram naar Santpoort Alkmaar, welker rails onder den tun nel door het Stationsplein op zullen worden gebracht tot voor de fabriek der firma Beijnes, waar het eindpunt van de stoomtram zal komen. De electrische tram naar Bloemendaal zal ook, naar wij vernemen, aan de ceintuurbaan vóór het Station worden aangesloten. Het Kennemerplein dat nu zooveel levendigheid biedt, zal dus wel spoe dig in de oude rust en kalmte terug vallen Onze Winkelstand. We hebben zéér zéér weinig plaats ruimte, maar toch willen we in het redactioneele gedeelte verwijzen naar de advertentie der firma Wed. Veel en Zoon, waarin aangekondigd wordt de verplaatsing van haargerenommeerd Haarlem's Magazijn van „Witte goe deren" van Gr. Houtstr. 102a naar Gr. Houtstr. 65. Een belangrijke ver betering! Niet alleen, dat 't magazijn thans gelegen is schuin over dat van mantels en japonstoffen der firma, maar ook 't magazijn zelf is zeer uit gebreid. Wel een 3 tal toonbanken rijen naast elkaar. Een ruime etalage kast, alle onderdeelen vaa 't witgoed vak hebben een groote uitbreiding ondergaan en de bébéartikelen zeker niet te vergeten. Een tragisch ongeluk. Het was heden 2-5 jaren geleden, dat het echtpaar v. d. Brink (kleeren- bleekerij „Koningstem" aan het Zui- derbuitenspaarne) in 't huwelijksboot je stapte. 't Heuglijkfeest zou hedenavond met familie en vrienden bij Brink maan gevierd worden. Een ontzettend ongeluk heeft even wel dezen dag van vreugde in een dag van diepen rouw veranderd. Nog nauwelijks toch was de dag aangebroken, hedenmogen 7 uur, toen Mej. v. d. Brink van de boventrap in haar woning viel en na een hartver- scheurenden gil gegeven te hebben met gebroken hals dood werd opge nomen. Bij zoo'n tragisch, diep tragisch on geluk behoeven we niets te voegen. Van het ontzettende is ieder door drongen. Geestelijke hulp was dadelijk aan wezig, doch te laat. De oude moeder der ongelukkige vrouw is door 't toe val zoozeer geschiokken. dat ook voor haar leven gevaar bestaat. De tentoonstelling in „H0- tel „de Leeuweri k." De tijd van de jaarlijksche tentoonstelling van Kerkgewaden enz. vanwege de Ver eeniging tot versiering van arme Ker ken in Hotel de Leeuwerik te houden is weer aangebroken. Morgenmiddag 2 uur zal deze immer schoone expositie door den Z.E. Heer Pastoor D. Pichot geopend zijn, waarna zij voor belang stellenden kosteloos te bezichtigen zal zijn op Zondag 10 Mei van 24 en 69 uur, op Maandag en Dinsdag van 10—4 uur. Zooals gewoonlijk zal ook deze ten toonstelling zich weer in de algmeene belangstelling mogen verheugen, doch dit jaar vooral zal zij zoo mogelijk nog grooter zijn, doordat geëxposeerd zullen worden de kerkgewaden door de ijverige dames der vereeniging ver vaardigd en die aan den H. Vader ter eere van zijn Priester jubeleum zullen worden aangeboden. Een bijzondere attractie dus, die alle opwekking deze tentoonstelling te be zoeken overbodig maakt. „Pro Patria". Mevrouw Visser van Hazerswoude beeft aan de Scherm- vereeniging „Pro Patria" eene groote zilveren medaille geschonken voor een wedstrijd op floret, die door deze schermvereeniging is uitgeschreven. Per boot naar AVaddingsveen. Op Hemelvaartsdag zal te AVaddings veen een festival gehouden worden waaraan door drie Haarlemsche ver eenigingen zal worden deelgenomen en wel door de muziekvereeniging „Postharmonie", de zangvereeniging „Polyhymnia" en de zangvereeniging „Haarlem's Zanggenot", Men zal per boot gezamenlijk daarheen vertrekken. Museum van Kun stnij verheid- In het museum van Kunstnijverheid is thans in voorbereiding eene ten toonstelling van Japansche kunstpro ducten van bij zonderen aard, die ver moedelijk in den loop dezer maand zal kunnen worden geopend. Zondag is de tentoonstelling Hovte- m% voor hef laatst te bezichtigen, en de toegang kosteloos. Volks-sanatoria. Deze week hield de Sub-commissie voor Haarlem en omstreken van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volks sanatoria voor borstlijders in Neder land een vergadering. Na het verslag van den afgevaar digde ter vorige algemeene vergadering werd door den penningmeester reke ning en verantwoording gedaan van zijn beheer over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat ontvangen was f 278.615, waarvan aan het Hoofdbe stuur was afgedragen f 240; het saldo bedraagt f 21.765. De heer dr. S. Fyan aan de beurt van aftreding, werd als voorzitter her kozen. Tot afgevaardigde naar de op 10 Mei a. s. hier ter stede te houden al gemeene vergadering werd benoemd de heer dr. L. C. Proot. Tot die ver gadering hebben toegang de eontri- bueerende leden der afdeeling. Een zevende klasse. Naar verluidt ligt het in 't plan van den wethouder van onderwijs de openbar* scholen uit te breiden door nl. aan de 6 klassen een 7e te verbinden. „Arbeid Adelt". Men verzoekt om te melden, dat hedenavond men zich nog kan opgeven als lid der coöp. bakkerij „Arbeid Adelt" van den R- K. Volksbond zonder entreégeld te betalen. Te beginnen met morgen zal 't entreégeld 50 ets bedragen. Men kan zich hedenavond in 't Bondsgebouw „St. Bavo" opgeven. De nieuwe school voor M- L. O. Maandag 11 M«i van v. m. 9 n. m. 2 u. zijn ten Stadhuize (le afd.) kaarten te bekomen voor de bezich tiging der school voor M. Lj O. aan de Jacobstraat op Zaterdag d.a.v. des n. m. 2—4 u. Examens akte lager onder wijs. Gisteren zijn hier geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de heeren J. J. Adriaanse te Helder, P. Volger, Edam, J. Wempe, A. A. Vermeulen, B. Schaap, F. J. A. Ross, A. L. H- Ross, allen te Beverwijk. Het tramverkeer op de Turfmarkt. Naar wij vernemen zal de groote bocht in de electrische tramlijn om den hoek van de Turf markt spoedig komen te vervallen. In beslag genomen. Door een inspecteur van politie werd heden morgen in de Koolsteeg een mand vleesch in beslag genomen, die ver dacht werd voor de consumptie on geschikt te zijn. Naar 't slachthuis ermee. Haarlemmer apachen. De Spaarnwouderstraat wordt tegenwoor dig 's avonds tusschen 8 en 10 uur weer onveilig gemaakt door eenig0 opgeschoten slungels. Avond aan avond vergadert zich kort bij de Poort een bend9 jongens van 16 tot 20 jaar, die het passeerend publiek door woorden en daden zeer lastig vallen, soms zelfs door tot ergerlijke baldadigheden overslaan. Zoo ook «e v. k VELSEN. IJMUIDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2