H. Franken Jr. p wr Henri Coebergh, Religieuse Platen, Beelden van Beur on. HOFLEVERANCIER levert alie soorten brood van de beste hoedanigheid. - - Bi BOEK- en KUNSTHANDEL Ged. Oude Gra&hf 7 4¥ TELEFOON 1041. GROOTE KEUZE KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. SCHOTEN. 0VERVEEN. ZANBVGQRT-bad. VELSEN (Wijkeroog). BEVERWIJK. WIJK AAN ZEE. UITGEEST. HEEMSTEDE. BENNEBRQEK. VOGELENZANG. HiLLEGOM. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan da Lijnden.) R. K. VEREENIGINGEN. Afdeeling Haarlem. T IL'.n K ilKLIJ. a B •ac a a en veelvuldig. Hij zag hen geregeld in den tijd, dat hij studeerde in het college van St. Jerome te Utrecht en te Leuven en later als jong professor aan de hooge school van deze stad, waarin hij elk jaar te Gorkum terug kwam, om bij zijne familie zijne va- cantie door te brengen. Ziedaar den man, die de Voorzienig heid inde onmiddellijke nabijheid van onze geloofsbelijders had geplaatst. Hij was ooggetuige van hunne werken en hunne deugden en met behulp van kostbare hulpbronnen waarover wij hem zullen zien beschikken om zich over hun lijden en dood op de hoogte te stellen, is hij de betrouwbare en goed ingelichte geschiedschrijver van hun martelaarschap. Laten wij thans een blik slaan op het werk waarin hij zijn bewijzen heeft opgeteekend. Dewijl dat werk, de voornaamste bron van ons verhaal uitmaakt hetwelk zoowel protestanten als Katholieken al degenen die zich met onze helden hebben bezig gehouden zich hebben ten nutte gemaakt, zijn wij ('en lezer verschuldigd, hem met eenige juiste bijzonderheden op de hoogte te stellen. Het werk is in de Latijnsche taal geschreven, de juiste titel is ,,Historiae Martyrum Gorcomiensium, majori numero Fratrum Minorum, qui pro tide catholica a perduellibus interfecti sunt anno Domini 1-572 libri quatusr." De geschiedenis der Gorkumsche mar telaren verscheen te Douai in 1603, tien jaren voor den dood des schrijvers en een en dertig jaar na de gebeurte nissen waarvan zij het aandenken moest vereeuwigen. Wel ver van 't gezag der getuigenis schade te doen, gelijk men in het eerst zou kunnen vreezen, doet de vertraging de waarde er van des te meer in het licht komen. De schrijver bericht ons in zijne voor rede dat in het jaar zelf, waarin onze geloofshelden stierven, hij aan een vriend te Keulen een verhaal van hun lijden en dood heeft toegezonden. Bui ten zijn weten, nam die vriend de vrijheid om dat verhaal openbaar te maken. Estius had daar groot verdriet van. Zie hier hoe hij zich daarover uitdrukt: Dit ondoordacht en onvoor bereid verhaal, beantwoordde niet alleen niet aan de waardigheid en grootheid der gebeurtenissen, maar het week zelfs een weinig af van de zuivere waarheid, daar de daden van de mar telaren nog niet voldoende hadden kunnen worden bestudeerd. Laten wij onzen schrijver even in de rede vallen. Het verhaal waarvan hij spreekt, verscheen werkelijk in 1572 te Keulen bij Henry d'Aqs en is in 1864 opnieuw uitgegeven in het Hol- landsche tijdschrift „De Katholiek" (p.167) door professor Smit va het seminarie Warmond. Wanneer men dit geschriftje nauwkeurig vergelijkt met het werk «en en dertig jaren later verschenen verkrijgt men de zekerheid dat het den schrijver met het boven aangehaalde omtrent zijn eerste werk ernst is. Hij heeft gelijk te zeggen, dat het bedoelde geschrift niet het juiste beeld kon zijn, dat de nage dachtenis van de martelaren verdiende. Het bevat ook eenige onnauwkeurighe den, welke hierdoor worden verklaard, dat de geschiedschrijver geen oogge tuige is geweest van den martelaars dood en dat hy in zulk een korten tijd niet voldoende de inlichtingen uit Brielle ontvangen, heeft kunnen na gaan. Zoo om on3 tot een enkel voorbeeld te bepalen, werden onder de vier deel- genooten die te Brielle het getal ge vangenon van Gorkum aangebracht, kwamen veraterken twee Franciskanen genoemd. Werkelijk waren, het twee geestelijken Norbertijnen df Premon- stratenzen. Zelf is schrijver de eerste het kleine getal dergelijke dwalingen, welke hem in zijne Latijniche beschrijving ont snapt zijn aan zich zeiven te wijten. Niettemin doen deze uitkomen met welke nauwgezetheid, onze godgeleerde van beroep, gelegenheids-geschied schrijver geworden, zijn nieuwe plichten begrijpt en vervult. Hij boezemt ons alzoo, aan het begin van zijn boek een vertrouwen in, dat sl«chts zal toenemen naarmate wij meer tot het slot zullen naderen. Hooren wij hem thans nog zeggen hoe hij zijn geheele werk heeft opgesteld. Na zijn leedwezen te hebben uitgedrukt over de ontijdige uitgaaf van het eerste ge schriftje vervolgt hij: Mijn welbe minde broeder Rutger zaliger ge dachtenis,-S) door den eerbied waarmede Mij de martelaren vereerde, gedrongen, legde zich de taak op om overal de bewijsstukken op te sporen welke hen betroffen en die samen te voegen.4) Hij gaf mij vervolgens zijn bescheiden, welke ik het- publiek moest aanbieden na ze te hebben gerangschikt en op gesteld. Hoewel dit werk zeer belang rijk was en in geenen deele tot mijn bevoegdheid behoorde, liet ik mij door dezelfde liefde bewegen, welke mijn broeder zijne onderzoekingen had doen ondernemen en ik ondernam den arbsid Eenmaal aan het werk, vergenoegde ik mij niet alleen, hetgeen men mij had gevraagd, uit te voeren, doch onderwierp aan een nieuw onderzoek en een strenge keuring de bescheiden welke hij mij had verschaft. De over tolligheden verwijderde ik; ik liet de twijfelachtige zinnen er uit en voegcU in hunne plaats, voor den gang van het verhaal geschikt, eenige nieuwe gegevens, w«lke ik aan geloofwaardige schrijvers kon ontleenen, of welke langs anderen weg tot mijne kennis waren gekomen. De lezer verontschul- dige deze ietwat lange aanhaling. Zij stelt de gestrenge manier in het volle licht, welke onze schrijver heeft ge volgd en de angstvallige oprechtheid waarmede hij zijn werk heeft verricht. Ook geniet hij bij de Protestantsche schrijvers van Nederland even als bij de Katholieken, een onbetwistbaar gezag. De protestantsche schrijvers zullen de treffende beschouwingen niet kunnen begrijpen waarmede de schrij ver zijn verhaal aanvult, noch het oordeel onderschrijven dat hij velt over de personen en hun daden die Holland in de zestiende eeuw van godsdienst deden veranderen. 1) Duaci Ex «ffieinó, Baltasaris. Belleri, typographi jurati. Aauo 1603. 2) De nauwkeurige titel u: Novorurn inHollandia constant.esbnorum martyrum historia ar.*ol572 aDominoGuliehno E*tio Hevselis Gorcomiaao, S. Theolog, lie. des- cripta, ac amico Coloniam transmissa. 3) Rutger was den Sen Juli 159'? te Utrecht gestorven, in tegenwoordigheid van zijn broeder Wilhelm. 4) In 4e hoofdstukken 7 en 8 van het vierde boek toont Estius den ver en de getrouwheid welke zijn broeder Rutger aan de verwezenlijking van zijn voor nemen toedroeg. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de h.h. Missen te half 7, 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Vandaag kwart over 12 Catechismus voor de meis jes eu haif 2 veor de jongens, die Don derdag hun Eerste H. Communie gedaan hebben, 's Avonds half 7 Lof met Ro zenhoedje. Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozen hoedje. Donderdag, half 8 en 8 uur, Uitvaart diensten voor Petrus Jacobus Braspenning. Zaterdag, 's av. 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Deze w«ek gee* Catechismus. Zondag, Beschermfeest van de* H. Jo seph. De stille h.h. Missen te 7 uur en half 9, te half 11 de solemneele Hoogmis, 'g Avonds te 7 uar de Metten der over- ledeaen Maandag, plechtige pontificale Uitvaart voor den Hoogw. Heer Mgr. Bernardus Dankelman, Pastoor dezer parochie. De stille h.h. Missen te half 7, 7 uur en half 8. Yóór en na iedere h. Mis zal de H. Communie worden uitgereikt. Te 9 uur de Lauden der overledenen en te hal 110 de plechtige Pontificale Requiem-mis, welke zal opgedragen worden door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Maandag en volgende dagen te 7 uur Maria-lof, waaronder het Rozenhoedje voor de zielerust van z. g. Mgr. B. Dan kelman «n na afloop de Psalm „DePro- fundis". Zaterdag, te 8 uur de h. Mis voor de bekeering der zondaars, 's Avonds te 6 uur het Lof ter eere van O. L. Vrouw met Rozenhoedje en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Zondag, Beschermfeest van den H. Jo zef, te 5, 7 uur en half 9 degelezen h.h. Missen. Te half 11 de Hoogmis. Na de Hoogmis, te 12 uur, zullen in deze kerk eenige mannen- en vrouwenplaatsen ver pacht worden, 's Namiddags half 4 de Vespers en Rozenhoedje. Maandagochtend tot 10 uur, en 's avonds vaD 79 uur gelegenheid om te biechten voor de ouders, wier kinderen a.s. Woens dag de E«rste H. Communie doen. Dinsdag, 5e Dinsdag der Novene. Dien dag de eerste h. Mis te 7 uur. Te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua, waarna de gebeden der Novene, 's Avonds is de kerk geslo ten. Het Lof ter eere van den H. Anto nius te 7 uur in de kerk van het Allerli. Hart aan den Kleverparkweg. Woensdag, Eerste H. Communie. Te 8 uur plechtige Hoogmis voor de kinderen die hunne Eerste H. Communie doen. 's Namiddags te 4 uur de Vespers. De kerk wordt dien dag 's morgens niet voor 7 uur, en 's namiddags niet voor 3 uur geopend, en is dan nog alleen toegan kelijk op vertoon van een toegangskaart, Vrijdag, te 8 uur gezengen h. Mis, 's avonds te 7 uur Lof, predikatie en Ver gadering der Broederschap van den H. Kruisweg. Zaterdag, te 7, half 8 en 8 uur de h.h. Missen voor Joanna Bonman, als Lid der Broederschap „Haarleihsche Processie naar Kevelaer." - Zondag, de h.h. Missen te 9 ure en half 11 de Hoogmis. Te 12 ure Cate chismus. Te 4 ure Lof en Rozenhoedje. Dinsdag, half 8 gez. H. Mis ter eere v. de H. Antonius. 's avonds te 7 uur Lof. Vrijdag, half 8 gezongen k. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds 7 uur Lof Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9 en om half 11 de Hoogmis. Te 1 uur Catechismus voor de kinderen die 1.1. Donderdag zijn aangenomen, voor de jongen» in de Kerk, voor de meisjes in de school aan de Asthoniestraat. He denavond en verder iederen avond dezer week, behalve Zaterdag, te 7 uur Lof en Meimaand-oefening en Donderdag, wan neer het Lof te half 8 zijn zal. Woensdag, te half 9 gezangen h. Mis met „Veni Creator" uit dankbaarheid voor de 50-jarige EchtvereenigiDg van Nico laas van Lieshout en Maria Sweers. Door de week zijn de h.h. Missen te 7, 8, half 9 en 9 uur, behalve Woensdag waarop de h. Mis van 7 uur vervalt en Zaterdag, waarop de eerste h. Mis te half 8 wordt gelezen. Broederschap van den Levenden Rtxmi krans. Donderdagavond, om half 8 Lof en pre dikatie voor de Leden van den levenden Rozenkrans. Het boekje, waaruit onder het Lof gezongen wordt, tegen den gerin gen prijs van 4 cent» te verkregen is bij den heer van Maanen, koster van deze Kerk. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag, Beschermfeest van den H. Jo seph, Patroon der aspiranten-afdeeling. Te verdienen volle aflaat voor alle leden Te 7 uur b. Mis voor Joannes v. Deur- sen. Alleen voor de leden der 3e Sectie zijn gereserveerde plaatsen. De* namiddags te half 5 welcelijksche vergadering. Zondag 17 Mei, te 7 uur, Mis voor Wilhelmus Bouman. Alleen voor de leden der 20e Sectie zijn gereserveerde plaatsen. Iederen Zondag van 441/2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der II. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h,h. Missen om 5, 7, 9 en half 11 <te Hoogmis, 's Avonds om half 7 Lof en predikatie ter eere van den H. Jozef bij viering van zijn Beschermfeest. Dinsdag, 's avonds om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, plechtig feest der Eerste H. Communie der kinderen. Om 8 uur plech tige h. Mis. Om 3 uur plechtig Lof. Geen toegang tot de Kerk tenzij op vertoon van een toegangsbewijs. Donderdag, 's avonds half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Zondag, te 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen en te half 11 de Hoogmis. Te 2 uur Catechismus, 's Avonds 7 uur Lof met predicatie en Rozenhoedje. Maandagavond half 8 Rozenhoedje. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdagavond half 8 Rozenhoedje. Donderdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdagavond half 8 Rozenhoedje. Zaterdag, 's nam. van 4—9 uur gele genheid om te biechten, 's Avonds half 8 het Rozenhoedje. Gedurende deze week geen Catechismui. Zondag, Hoogfeest van Aanbidding, om 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. s Avonds te 7 uur plech'ig Lof, feest predikatie door den WelEw. heer v. Veen, kapelaan te Haarlem, en processie. Donderdag, 9 uur, gezongen h. Mis. Zaterdag, 's middags van 3 uur af ge legenheid om te biechten. Op de dagen door de week gedurende de Meimaand 's morgens na de h. Mis eene korte oefening ter eere van de H. Maria. Zondag, de h.h. MiBsen te half 7, 8 en 9 uur de Hoogmis, waaronder de plech tige uitdeeling der Eerste H. Communie, 's Nam. ten 4 ure plechtig Lof. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, 's av. te half 8 Meimaand-oefening. De gebeden worden verzocht voor Joannes Wezenbeek, die met de laatste II. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Joanna Faas, geb. van der Vossen, die in den Heer is overleden. Zondag, om half 8 de Vroegmis, om 10 uur de Hoogmis, 0111 6 uur Lof. Donderdag, om 9 uur gezongen Maand stond voor Jacobus Vink. Vrijdagavond, 7 uur Lof. Door de week de h. Mis om kwart over 8 (Schoolmis). Dagelijks voor en na de h. Mis en Zaterdag van 4 uur af gele genheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Willem de Winter en Cornelis Boeren, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 3 uur de Vespers. Zaterdag, 's avonds ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. Zondag, half 8, overl. fam. Peters en Hoogenbosch, 10 uur Geestelijk en tijd welzijn der parochie. Heden Bescherm feest van den H. Joseph en plechtige aanneming der kinderen. Te half 3 plech tig Lof met vernieuwing der Doopbelof ten, toewijding aan de Allerh. Maagd Maria en Te Deum Laudamus. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, Florentine v. d. Schinkel. Dinsdag, Mej. Maria Hoogenbosch. Woensdag, Mej. Louise Kescliner en hare beide ouders. Donderdag, 8 uur, gezongen h. Mis voor Margaretha Geeve. 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vrijdag, Jaardienst Adriana van Dam. Zaterdag, Jeroen Zwanenburg, 's Av 7 uur Lof met Rozenhoedje. Van 58 uur biechtgelegenheid. De gebeden worden verzocht voor Cornelis van Sehagen, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien. Zondag, Beschermfeest van den H. Jo seph, om 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 Lof. Dinsdag, half 9 de h. Mis en 's avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius Zaterdag, 's Av. van 58 uur biecht- hooren. 7 uur Meimaandlof. Door de week de li. Mis om half 9. Hartelijken dank aan allen, die op den 6en Mei de bloembollen veiling heb ben begungtigd. Zondag, de h.h. Missen om half 7, 8 en 10 uur, om 3 uur Lof met Rozen hoedje, om 6 uur Congregatie. Dinsdagavond om 7 uur Lof met Rozen hoedje. Donderdagavond om ~7 uur Lof met Ro zenhoedje. Zaterdagavond om 7 uur Lof met Ro zenhoedje. Zondag, 7 Vroegmis, half 10 Hoogmis. Des namiddags om half 3 de Vespers, 's Avonds half 7 Congregatie der Aarts broederschap van de H. Familie. Dinsdag, geen h. Mis. Woensdagavond te 7 uur Lof ter ee.e van de H. Maagd. In de week de h. Mis om 8 uur. De geb»den worden verzocht vaor Elizabeth van Duin, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen: Adolf Schelvis en Maria Magdalena Dekker. Zondag, half 8 tot zekere intentie, half 10, Gemeente, 2 uur de Vespers en Ro zenhoedje. Maandag, 9 uur, overl. fam. Maas. Dinsdag, 9 uur gezongen h. Mis voor Bruidegom en Bruid, Jan Veeger en Jo anna Winter. Woensdag, 9 uur, Cornelis Groot. Donderdag, 9 uur gezongen h. Mis voor Cornelis Goeman, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vrijdag, 9 uur, Petronella Bakkum. Zaterdag, 9 uur, Antje Duinmaijer. Ven af 4 uur biechthooren. 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor en Trijntje Polle, hvr. Willem Groen den Z.Eerw. Heer Pastoor die met de laatste IT. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jacoba Bergwever wed. van Jan Rijs, en Willem Dui*dam. die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen: Jan Veeger, van Texel en Joanna Winter van hier 2e afkondiging. Theodoras v. Adrichem, van Heemskerk, en Maria Mooi, van hier. Cornelis Groot, van IJmuiden, en Barbara Smits, van hier. Joannes Rumphorst en Adriana Vet, van Purmerend, allen 2e afkondiging. Zondag, 6 en 7 ure de stille h.h. Missen, ure de Hoogmis, waaronder de Eerste H. Communie der kinderen. Te 4 uur de Namiddag-oefeningen. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het II. Sacrament. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, 's av. half 8 Lof, ter eere van de Allerh. Maagd. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 's Namiddags 3 de Vespers. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag, Vrijdag er. Zaterdag, kwart over 8 li. Mis. Zaterdag, 's middags vau 48 uur ge legenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth van StratenZoet Leonardus van der Linden, Wilhelmina Wensveen, geb. Wiüemse, Agatha Maria Witteman, en Antonius Trouwen, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 2 Catechismus, 's avonds ten 7 uur Rozenhoedje en Meimaand-oefenin gen ter eere van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Maandag, Dinsdag en Woensdag, de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Maandag, Dinsdag en Woensdag 's mor gens ten 8 uur en ten half 10 en 's mid dags ten half 4 geestelijke oefeningon voor de kinderen die hun Eerste H. Com munie zullen doen. Woensdagavond van 6 uur af gelegen heid om te biechten. Donderdag, de h.h. Missen ten 7 uur en ten half 9 gezongen h. Mis, waaron der de kinderen tot de Eerste H. Com munie worden toegelaten. Des namiddags te half S Lof. Vrijdag en Zaterdag, de h.h. Missen Missen ten half 8 en 8 uur. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus voor de jongens. Ten 3 uur Vespers. Ten half 7 Lof met predicatie. Woensdagavond van 68 uur gelegen heid om te biechten. Donderdag, de Eerste H. Communie der kinderen. Zaterdagavond van 5 uur af gelegenheid o*i te biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Anna van Roode, Maria Verbruggen, Wed. Anna Haker geb. Bussen, Wed, Spreeuw geb. de Sil le Clerque, Joanna Dubbeling en Joanna van Dril, die van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Alida Salsman hvr. van Corn. Pijpers, die in den Heer is overleden. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 2 Catechism us en te half S de Vespers. Dinsdag en Donderdag, Catechismus. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 tuur 4e Hoogmis, 's Nam. 3 uur Lof. Dinsdag, half 9, gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. Zaterdag, 's nam. van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week alle dagen de h. Mis te» half 9. Ten 9 uur Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Joannes van Renswou, die met de laatste H Sacramenten der Stervenden is voorzien. De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWEHAAR* LEMSCHE COURANTvanheden. De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederlandscha R. K. Volksbond Zondag, 10 Mei, 6 uur, Oud-Zouave*' Maandag, 11 Mei, half 9 uur, Onder- teunin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 8