Van Yeens Thee de beste. Kruisstraat 34 HAARLEM, Mengelwerk. Een moedig meisje. Chemische Wasscherij Yerverij 01 r fClKELH K'B'KIj 'ST Afdeeling SCHOTEN en 0. Afdeeling HEEMSTEDE. Afdeeling BENNEBROEK en O. Afdeeling LISSE. Afdeeling BEVERWIJK. Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. R. K. Militaire Vereeniging. Richard Wareham lag op zijn rug op het gras onder een olmboom en, droomerig een lekkere sigaar roo- kende, was hij zoo dicht bij de verwezenlijking zijner denkbeelden, als hij maar ooit zou zijn. In het bezit van kapitaal, veel vrijen tijd en een gevoel van groote tevredenheid over zijne tegenwoordige positie, was Wareham een gelukkig man. Het half-heeren, half-vagebond-leven, dat hij den heelen zomer geleid had, paste precies bij hem. Zijn kamers in de dorpsherberg- tegenover den heuvel waren com fortabel, zijn portefeuille was vol schetsen, maar meer dan alles, dui zendmaal beter dan alles, hij had in deze niet druk bezochte, heer lijke streek gevonden wat hij eerlijk meende te zijn het liofste, aardigste en eenvoudigste meisje, dat er ergens onder de zon.kan gevonden worden. Of hij haar lief had of niet, ja, dat wist hij eigenlijk zelf niet. Toen hij Dolly Morse voor 't eerst zag, was hij verrukt over hare lieve ver schijning, maar anders niét. Eerst toen hij verscheidene bezoeken in Morse's molen had afgelegd om er schetsen te maken, begonnen Dolly's mooie oogen hem in zijne droomen te achtervolgen en toen eerst kwam hij tot de ontdekking, dat welken weg hij ook insloeg, alle, het leek wel op geheimzinnige wijze, langs den molen en het waterwiel leidden. Als bij vischte, dan ging hij zeker langs den molen; als hij schetsen maakte, welk voorwerp wa,« er dan schilderachtiger dan het oude ge bouw zelf, met zijn naburigen dam, waarover het water in een breeden zilverhelderen stroom afviel? Soms sprak hij wel eens met Dolly, soms was ze onzichtbaar; en eindelijk begon hij zichzelf te verdenken, dat het van het zien van haar afhing, of de dag voor hem vroolijk zou zijn of somber en loom. Eu zoo zou elke vreemdeling, die deze dingen wist, best hebben kun nen raden wat het onderwerp was van Wareham's gedachten, toen hij daar dien zoelen zomermorgen, met een sigaar in den mond, op den rug in het gras lag. Maar welke ze ook mochten wezen, lang zou hij er niet van genieten. Zoo, ben je daar! riep een ruwe man, die hem genaderd was. Ik ben je aan 't zoeken. Wareham richtte zich op een elle boog op en keek den spreker aan. Hij zag een door de zon gebruind man in een onbeholpen houding, op het hek leunend. Hij was ongescho ren en zijn jas en broek hadden eens betere dagen gekend en droegen thans, juist niet voor sieraad, franjes. Zijn bloofe teenen staken door zijn schoenen, zijn hoofd, met de donkere haren, was gedekt door een strooien hoed, waar de rand bij neer hing en zijn fatsige houding, zijn onbeschaafd gezicht, zijn algemeen onbeschoft voorkomen stempelden hem als behoorende tot die catego rie van filosofen, die men gewoon- 'k den naam van „landlooper" schenkt. Wareham had hem al dik wijls ontmoet. Soms zag hij hem in de gelagkamer van de herberg, soms trof hij hem aan als hij aan 't visschen was, soms vond hij hem in de schaduw slapende. Hij had hem maar weinig gesproken, doch hij zag hem aan voor een onscha- delijken nietsnutter. Ik heb je gezocht, herhaalde de man. Dat heb je me al gezegd, ant woordde Wareham, een dikke rook wolk de lucht inblazend En? De menschen in de herberg hebben me gestuurd om u te halen. Ik zeide hun, dat ik dacht dat u dezen kant waart gegaan, bij den ouden molen. Dat is gewoonlijk zoo, niet? Wat willen ze van me hebben in de herberg, vroeg Richard kortaf. Wel, je paard is niet in orde. t Beest heeft zijn poot gebroken. Wareham sprong onmiddellijk op. Wat! riep bij uit. Mijn arme Bess! Iioe is dat gebeurd? Dat weet ik met. 'k Denk dat ze 't zullen moeten doodscheten. Ze wachten slechts op uwe orders. Arme, arme Bess! herhaalde Richard, over hek springend en den man een geldstuk in de hand stop pend. Ik dank je zeer, man, voor je moeite. Kom mee. Ik kan je nooaig hebben. - Wel, gaat u maar rechtdoor, ik volg wel. Ik heb rheumatiek in de beenen en moet nu langzaam loopen. Wareham liep met vluggen tred en de ander volgde, langzaam hin kende. Nauwelijk* wa* Richard echter achter den heuvel verdwenen, cf 's mans wijze van doen veranderde geheel en al. Zijn pijnlijke uitdruk king verdween, zijn beenen schenen plotseling nieuwe kracht te hebben gekregenhij keerde snel om en liep vlug in tegenovergestelde rich ting, niet naar het dorp, maar recht op Morse's molen aan. Morse's molen stoad tusschen de keuvelen, daar waar de straatweg, een sterke kromming makende, recht over den dam gaat. Een beetje vervallen en met mos be groeid was het 't schilderachtigste plekje van het landschap. Het zuidelijke deel van het gebouw was door den molenaar voor woning bestemd. Hier had Abner Morse lang met zjjne dochter gewoond. De dorpelingen beweerden, dat hij rijk was. 't Wat toch onmogelijk, dat een man, die slechts zoo'n klein gezin te kleeden en te voeden had, en zoo'n uitstekende zaak had als Abner Morse, anders kon wezen dan rijk, zeiden ze. Die meemng werd nog versterkt door voorzorgs maatregelen, die genomen waren om het gebouw voor inbrekers te beschermen. De eenige deur was van zwaar eikenhout met ijzeren grendel. De vensters waren vun ijzeren staven voorzien. Was het om zijn geld te bewaren, vroegen de menschen, of zijn aardige dochter, dat die maatregelen genomen waren Om deze laatste reden kon het zeker niet zijn, want Dolly werd op geen enkele manier in de vrijheid barer bewegingen bemoeilijkt. Dezen zonnigen zomermorgen zat zij breiende aan de open deur. Ze leek een levende schilderij met den donkeren achtergrond van het interieur van het huis. Ze kon voor een voorbijganger niet aantrekke lijker zijn. Op hare wangen lag de blos van gezondheid; het warme zonnelieht scheen op heur licht bruin haar; helderwitte tanden schitterden tusschen haar roode lippen; een klein goed-gevormd voetje kwam van onder heur rok ken vandaan. In één woord, ze vormde het meest aantrekkelijk deel van het tooneel, dat zich aan de oogeu van den looper vertoonde, toen hij den hoek van den weg had omgeslagen en in het gezicht van Morse's molen kwam. Zoo, James ben jij 't, vroeg Dolly, vriendelijk lachend opkijkend toen de man voor de deur stil hield. Ja, ik beu het, James Billings, antwoordde hij droog. Je bent alleen, hé? Ja, vader is uitgegaan. Ik weet het; ik ben hem op den weg tégen gekomen. Blijft hij lang weg? Neenhij is naar het dorp. Van middag zal hij weer thuis zijn. Dan kun ja hem spreken, als je wilt. Misschien, zeide (Billings, naar alle kanten kijkende. Dan wendde hij zich weer tot Dolly. Moet moet je hem drin gend spreken? vroeg het meisje, merkende, dat hij niet weg wilde gaan. Wel neen; maar ik heb een razenden honger, Dolly. Heb je niet wat te eten voor me? Wel ja, antwoordde het goe dige meisje; natuurlijk heb ik dat. Zonder achterdocht gign zijnaar binnen, op 'den voet gevolgd door den man. Nauwelijks had zij echter den drempel overschreden, of hij wierp de deur met zijn voet dicht en sprong als een tijger het meisje naar de keel. Zoo plotseling was de overval en zoo stevig de greep om haar hals, dat zij noch weer stand kon bieden noch kon roepen. Bleek van schrik zonk zrj op de knieën. Nu, meisje, zei de woestaard, waar is 't geld van je vader? Zij wilde spreken en de man, die zag dat zij 't niet kon, liet haar keel los en greep haar bij de polsen. Als je schreeuwt, zei hij, dood ik je. Waar is het geld? Ik moet dat hebben of je leveu, mijn iieve Dolly. Verschillende gedachten schoten Dolly bliksemsnel door het hoofd. Toen de eerste plotselinge schrik voorbij was, zag zij de noodzake lijkheid in alle vrees op zij te zet ten en gebruik te maken van al hare vastberadenheid Ze was een dapper meisje en bij haar was den ken handelen. Kom, doe me geen kwaad, zei ze goedig. Vaders geld ligt in de eikenhouten kast op de vliering. Zoo! riep Billings uit. Wijs me den weg eens en ga me voor. 't Zal je berouwen als je liegt. Bevende gehoorzaamde zij en ging de trap op. De kamer boven werd gebruikt voor een rommel kamer. Van daar leidde een ladder naar de vliering, waartoe de toegang door een luik in het pJafond was gesloten. Alhoewel Dolly dat luik wel dagelijks had opgelicht, kon zij 't nu niet en ze viel, uitputting voorwende, op de ladder neer. De ladder is te zwaar voor me, zei ze. Ik kan 'm niet optillen. Met een vloek duwde de man haar weg van den ladder, plaatste er zijn schouders tegen, hief hem omhoog, klom daarna naar boven en hield het luik vast, opdat ook Dolly er door zou kunüen. Maar als een hazewind was Dolly naar de deur van hst vertrek gesneld, die zij op dubbel slot achter zich dicht deed. Bellings zat gevan gen Tevergeefs trachtte hij, toen hij bemerkte, dat hij ia de val was geloopen, met de schouders de deur uit te drukken, hetgeen met de verschrikkelijkste verwenschin- gen gepaard ging. De «iken deur weerstond aile pogingen en de ven sters waren van ijzeren staven voor zien als in een gevangenis, zonder wapen of eenige hulp zich bevin dende, was de ontkoming onrno- gelijk. Hare ooren dicht houdende voor 's mam verwoede uitlatingen, vloog Dolly de trap af eu den weg op. Maar ze had nog geen tien meter geloopen of ze hoorde een schril gefluit en de stem van Biilings, die uit het veuster riep: Cashel! Oashel! Houdt het meisje! Ik ben opgesloten. Breng haar terug en maak korte metten met haar. Op het geroep sproDg een tweede bandiet uit het [struikgewas op eenige meters afstand en liep op het meisje toe. Dolly keerde zich om. De schrik over dit nieuwe gevaar scheen haar vleugels gege ven te hebben. Zij slaagde er in de deur van den molen te berei ken en die voor de neus van den bandiet te sluiten, juist toen Cas hel zijn arm uitstak om het meisje te grijpen. Zij schoof fluks de gren dels op de denr en stond dan een oogenblik, met de banden op haar boezem, naar adem hijgend. Wat zou zij nu doen? Haar toestand was nu weer zon derling. Ofschoon ze den man bo ven gevangen had, was ze toch Gr. Houtstraat HAARLEM Telef. 426-1046 do gevangene van den man buiten. Beiden beraamden nu plannen om haar te overmeesteren. O, keerde haar vader maar terug, of ging er slechts iemand voorbij, zoodat zij om hulp zou kunnen roepen I óe man aan de deur scheen zich dit laatste gevaar ten volle bewust, want bij riep Billings toe hei geld uit de raam te werpen, wat Billings echter zeer beslist weigerde. Tot de overtuiging ko mende, dat 't onmogelijk was de deur te forceeren, liep Cashel den molen om, ten einde een anderen ingang te vinden. Dolly volgde zijne bewegingen van het eene getraliede venster tot het andere, vast besloten den ban diet zoo mogelijk in 't zicht te houden. Als 'k een g6weer had, zou je niet zoo veilig zijn als nu, zei üij, tusschen het ijzeren traliewerk door glurend. Dolly keek hem aan, maar gaf geen antwoord. Wat haar lot zou zijn, als hij er iuslaagde in den molen te komen, daar dorst zij niet aan denken. Al haar moed, al haar voorzich tigheid, al hare slimheid ook moes ten haar nu ten dienste staan. Ik zal den molen in brand steken, riep hij uit. Misschien zal j« dat tot rede brengen. Maar dit voorstel lokte bij Bil lings zoo'n gil van schrik uit, dat Dolly al weiuig vrees gevoelde, dat Oashel zijne btdreiging zou uitvoe ren. Doch zelfs, als de schurk, woe dend over zijn nederlaag en razend door Billing's weigering om hem het geld toe te vertrouwen, werke lijk zijn wreede* plannen zou heb ben uitgevoerd, zou het stoutmoe dige meisje dapper in haar lot hebben berust, haar vader's eigen dom verdedigende met haar leven, liever dan het te doen vallen in handen van deze roovers. Zij zag wel in, dat haar dood zeker was, als de aanvaller binnen kon komen en zij wist, dat haar vader zou be stolen worden. Het was alles wagen tegen niets eu zij besloot te vol harden in haar besluit, zoolang er nog leveu was of tot hulp zou ko men opdagen. Het gebouw bood den bandiet geen andere openingen dan de eenig9 eikenhouten deur, die buiten zijne macht was. Ja, er was er nog een en daarop werd hij attent ge maakt door zijn kameraad aan het zoldervenster. De sluis 1 De sluis! riep Bil lings. Je kunt door het rad bin nenkomen. Dolly hoorde de woorden en het hart zonk haar in de schoenen, 't Was waar. Door in de sluis t« klimmen en onder de schep van het groote rad, kon men door "de machinekamer in den molen komen. Met een kreet van vreugde nam de bandiet het voorstel aan en met een bonsend hart volgde het meisje hem met hare [blikken, tot hij in de sluis wa6 verdwenen. Toen kwam eene vreeselijke ge dachte bij haar op; doch het scheen de eenige kans om haar lsven te redden. Zij snelde naar de maal- kamer en greep naar (den hefboom, die op de slui» werkte. In gewone omstandigheden zou haar kracht te kort schieten om hem op te heffen, doch thans gaf het nijpend gevaar haar de spierkracht van een reus. Langzaam ging de zware staaf omhoog. Zij hoorde bet stroo men van het water, daar de sluis geopend was. Het groote waterrad begon zachtjes te draaien, de groote scheppen te wentelen. In een oog- bui day, 1- Mei, half 9 uur, Hontbe- werkersgilile St. Joseph", 8—9 uur, Hulp in Nood, half 9 uur. Schildersgilde „St. Lucas", half 9, bestuursvergadering Pro pagandaclub, half 9, Commissie van Bij stand. Woensdag 13 Mei, 9 uur. repetitie Zang- vereeniging, half 9 uur, bestuursverga dering Bouwvereeniging. Donderdag 14 Mei, half 9 uur, Rede rijkerskamer. Vrijdag 15 Mei, half 9 Hoofdbestuur, half 9 uur, Propagandaclub. Zaterdag 16 Mei, half 9 zitting Spaarbank „8t. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nienwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Zondag 10 Mei zal in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara (Schoter kwartier) een H. Mis worden opgedragen voor de leden van het Houtbewerkers- gilde „St. Joseph." Alle leden dezer af- deeling worden verzocht, getooid met het insigne, tot de H. Tafel te naderen. Zondag 17 Mei zal in de kerk van St. Antonius (Nieuwe Groenmarkt) een H. Mis worden opgedragen voor het over leden lid W. de Raadt. Boor de „Liefdebeurs" is aan de wtd. -de Raadt uitgekeerd de som van f35.70. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr Linschotenstraat 31. BondsgebouwKerklaan. Zondag 10 Mei, 's namiddags 4 uur, vergadering der onderafdeeling Land- en Tuinbouw H. Gerardus Majella. Verkie zing 3 bestuursleden enz. enz. Aller op komst gewenscht. Zondag 17 Mei, 's avonds kwart voor 8 uur, feestvergadering met dames, ter ge legenheid van het Eneveliekfeest. Als spreker zal optreden de WelEerw Heer P. RaeskiD, kapelaan O. L. Vr. Rozen krans te Haarlem. Onderwerp: Eubio tiek. Met medewerking der Rederijkers kamer „St. Bavo" en Zangvereeniging „St. Cecilia". Alle leden hebben toegang met één dame. Aller opkomst dringend verzocht. Namens het Bestuur, B. BURGER, le Secr. Zaterdag 9 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur, Spaarkas (winterprovisie). Zondag 10 Mei, van 121 uur, zitting Spaarkas (winterprovisie). Vergadering op Maandag 11 Mei, des avonds te half 9, in 't R. K. Vereenigings- gebouw. Op dien avond verkiezing van de nieuwe bestuursleden. De leden wor den beleefd verzocht vooral deze verga dering bij te wonen. Namens het Bestuur, G. v. d. Veldt, 2e Secr. Bimdag 12 Mei, 's avonds 8 uur, huis houdelijke vergadering van „St. Jeroen", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, afdeeling Bennebroek. Namens het Bestuur, J. A. VERNOOIJ, Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 9 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging, De leden worden attent gemaakt op de huishoudelijke vergadering van Zondag 10 Mei, 's avonds half 5 (zie de agenda vorige 'eek). Trouwe opkomst is zeer gewenseht. De leden kunnen candidaten indienen voor afgevaardigde voor1 den Centr. Raad, door het aftreden van H. Sleothoek. De leden, die te achter zijn met contributie, worden verzocht dit aan le zuiveren vóór de feestvergadering. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 9 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, Van 8 tot 9 zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Zondag 10 Mei, 's avonds half 8, uit voering der zangafdeeling „St. Caecilia", m het hotel „de Zon". Opgeveerd zullen Norden comische voordrachten enz. Be- Nijs van toegang f0.25 de persoon, ver krijgbaar bij het Bestuur en 's avonds aan de zaal. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. HAARLEM- Vereenigingsgebom Zoetestraat No. 3 geopend des Zondags van 12-3 en tan ,°-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 8 avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des Jv0nds van 610 uur en op Zon- en eestdagen den geheelen dag. R. If. gemengde Uangvoreeniging. ,Arti et Religioni'', te Haarlem. dir. de Heer JAC DE JONG. A. s, Dinsdag wordt als naar gewoonte de repeiitie gehouden des avonds ten 8 uur (precies) voor de dames, ten 9 uur voor de heeren. Trouwe opkomst wordt dringend ver zocht. Gelegenheid besraat zich aan te mel den als candidaat voor deze vereeniging, genomden avond van 810 uur. De repetities worden gehouden bij Brink- mann, Gr. Markt (bovenachterzaal).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 9